MENNEET NÄYTÖKSET – 2020

ke 1.1.

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, NIGHT ON EARTH (1991) 35mm

to 2.1.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Paolo & Vittorio Taviani, GOOD MORNING BABILONIA (1987) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Franklin J. Schaffner, BRASILIAN POJAT (1978) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Rainer Werner Fassbinder, QUERELLE (1982) 35mm

pe 3.1.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Woody Allen, MANHATTAN (1979) 35mm

18.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Rainer Werner Fassbinder, KOHTI AURINGONLASKUA (1978) 35mm

21.15 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Andrei Tarkovski, EI PALUUTA (1962) 35mm

la 4.1.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Ida Lupino, NEVER FEAR (1950) 35mm

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Andrei Tarkovski, ANDREI RUBLEV (1966) 35mm

16.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Akira Kurosawa, YOJIMBO – ONNENSOTURI (1961) 35mm

19.15 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Andrei Tarkovski, SOLARIS (1972) 35mm

19.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Rainer Werner Fassbinder, QUERELLE (1982) 35mm

su 5.1.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Andrew Stanton, NEMOA ETSIMÄSSÄ [suom. versio] (2003) 35mm

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Andrei Tarkovski, PEILI (1974) 35mm

16.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Rainer Werner Fassbinder, LILI MARLEEN (1981) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Andrei Tarkovski, STALKER (1979) 35mm

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
James Cameron, TITANIC (1997) 35mm

ma 6.1.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Andrei Tarkovski, NOSTALGIA (1983) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Andrei Tarkovski, UHRI (1986) 35mm

ti 7.1.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Ida Lupino, NEVER FEAR (1950) 35mm

18.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Rainer Werner Fassbinder, LOLA (1981) 35mm

ke 8.1.

18.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Paolo & Vittorio Taviani, TÄHTIKIRKAS YÖ (1982) 35mm

to 9.1.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Rainer Werner Fassbinder, VERONIKA VOSSIN KAIPUU (1982) 35mm

pe 10.1.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Rainer Werner Fassbinder, LOLA (1981) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Arthur Hilton, CAT-WOMEN OF THE MOON (1953) 16mm

20.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Gene Fowler Jr., I WAS A TEENAGE WEREWOLF (1957) 35mm

la 11.1.

15.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Juri Ozerov, OSVOBOZHDENIJE – VAPAUTUS, OSA YKSI: TULIHELVETTI (1970) 35mm

17.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Juri Ozerov, OSVOBOZHDENIJE – VAPAUTUS, OSA KAKSI: SUURI LÄPIMURTO (1970) 35mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Juri Ozerov, OSVOBOZHDENIJE – VAPAUTUS, OSA KOLME: TAISTELUTANNER (1971) 35mm

su 12.1.

16.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Juri Ozerov, OSVOBOZHDENIJE – VAPAUTUS, OSA NELJÄ: KAMPPAILU BERLIINISTÄ (1971) 70mm

17.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Juri Ozerov, OSVOBOZHDENIJE – VAPAUTUS, OSA VIISI: VIIMEINEN MYRSKY (1971) 70mm

19.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
James Cameron, AVATAR (2009) 35mm

ma 13.1.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Konstantin Jeršov & Georgi Kropatšov, VELHO (1967) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tuija-Maija Niskanen, JÄÄHYVÄISET (1981) 35mm

ke 15.1.

19.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, VALKOINEN SHEIKKI (1951) 35mm

21.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Budd Boetticher, SEITSEMÄN MIESTÄ JÄLJELLÄ (1956) 35mm

to 16.1.

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Michael Bay, BAD BOYS – PAHAT POJAT (1995) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Michael Bay, BAD BOYS 2 (2003) 35mm

pe 17.1.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, VALKOINEN SHEIKKI (1951) 35mm

18.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Agnès Varda, ELÄMÄ ON KAUNIS (2000) 35mm

20.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Giorgio Ferroni, BAKKANTIT (1961) 35mm

la 18.1.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Agnès Varda, ELÄMÄ ON KAUNIS (2000) 35mm

su 19.1.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Myyrän seikkailut
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA PIKKUAUTO (1963) 35mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA PURUKUMI (1969) 35mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ ELÄINTARHASSA (1969) 35mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA SIILI (1970) 35mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA TIKKUKARAMELLI (1970) 35mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ TAITEILIJANA (1972) 35mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA MATTO (1975) 35mm

15.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Budd Boetticher, SEITSEMÄN MIESTÄ JÄLJELLÄ (1956) 35mm

ma 20.1.

12.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, LA STRADA – TIE (1954) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tuija-Maija Niskanen, SUURI ILLUSIONI (1985) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Psykedeeliset neuvostoanimaatiot I
Valeri Ugarov, SALAISUUKSIEN RASIA (1976) 16mm
Andrei Hržanovski, PERHONEN (1972) 35mm
David Tšerkaski, MITÄ VIELÄ HALUAT? (1975) 35mm
V. Morozov, START (1977) 35mm
A. Solin, KIITOS, HAIKARA! (1978) 35mm
Valeri Ugarov, HAIKARA-KALIFI (1981) 35mm
Vladimir Tarasov, KONTAKT (1978) 35mm

ti 21.1.

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Budd Boetticher, PETTÄMÄTÖN PISTOOLI (1957) 35mm

ke 22.1.

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Budd Boetticher, PETTÄMÄTÖN PISTOOLI (1957) 35mm

to 23.1.

18.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Giorgio Ferroni, BAKKANTIT (1961) 35mm

pe 24.1.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Barry Mahon, OLIN MIES (1967) 35mm
Barry Mahon, HELLÄT HOITURIT (1965) 35mm

21.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Massimo Mida, Jacques Romain, Gianni Puccini & Mino Guerrini, EEVAN TEMPUT – ELI MITEN MIES VIETELLÄÄN (1964) 35mm

la 25.1.

16.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
John Carpenter, THE THING – ”SE” JOSTAKIN (1982) 35mm

su 26.1.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Heikki Partanen, PESSI JA ILLUSIA (1984) 35mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sakari Kirjavainen, HILJAISUUS (2011) 35mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Budd Boetticher, KUOLEMAN ASEMA (1960) 35mm

ma 27.1.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Sofia Coppola, LOST IN TRANSLATION (2003) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Psykedeeliset neuvostoanimaatiot II
Jefim Gamburg, SININEN KOIRANPENTU (1977) 16mm
Inessa Kovaleskaja, ILOISET MUSIKANTIT (1970) 35mm
Jefim Gamburg, KÄÄREPAPERI (1975) 35mm
Ando Keskküla, JÄNÖPUPU JOKA EI HALUNNUT NUKKUA (1975) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Paolo & Vittorio Taviani, TÄHTIKIRKAS YÖ (1982) 35mm

ti 28.1.

14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Antti Peippo, GRANIITTIPOIKA (1979) 35mm
Antti Peippo, SIVULLISENA SUOMESSA (1983) 35mm
Antti Peippo, SIJAINEN (1989)
– näytös sisälsi kaksi digitaalista lyhytkuvaa
DocPoint

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Kuu, koira ja näkinkenkä
Germaine Dulac, LE COQUILLE ET LE CLERGYMAN (1927) 35mm
Luis Buñuel, ANDALUSIALAINEN KOIRA (1929) 35mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytkuvan
Säestetty mykkänäytös

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Douglas McGrath, EMMA (1996) 35mm

to 30.1.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
DocPoint & Sibafest-kinokonsertti
Heikki Aho & Björn Soldan, VILLILINTUJEN PARISSA (1927) 35mm
Säestetty mykkänäytös
DocPoint

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Robert Clouse, ENTER THE DRAGON (1973) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Fred Williamson, ONE DOWN, TWO TO GO (1982) 35mm

la 1.2.

11.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pirjo Honkasalo, ITO – SEITTI – KILVOITTELIJAN PÄIVÄKIRJA (2009) 35mm
DocPoint

ma 3.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Michael Ritchie, NIMENI ON FLETCH (1985) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jörn Donner, NÄINÄ PÄIVINÄ (1955) 35mm
Jörn Donner, SYYSKUINEN SUNNUNTAI (1963) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Paul Verhoeven, LIHAA JA VERTA (1985) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Carlos Saura, KORPPI SYLISSÄ (1975) 35mm

ti 4.2.

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
François Truffaut, AMPUKAA PIANISTIA (1960) 35mm

ke 5.2.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Erkko Kivikoski, LAUKAUS TEHTAALLA (1973) 35mm

18.40 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Marina Goldovskaja, SOLOVETSKIN VALTA (1988) 35mm

20.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Enzo Barboni, MIES IDÄSTÄ (1972) 35mm
TRAILERI ELOKUVASTA TRINITY RATSASTAA JÄLLEEN 35mm

to 6.2.

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Karel Reisz, LAUANTAI-ILLASTA SUNNUNTAIAAMUUN (1960) 35mm

pe 7.2.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Clarence Brown, KOHTALOKAS NAINEN (1928) 35mm

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, LA STRADA – TIE (1954) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Todd Phillips, JOKER (2019) 70mm

la 8.2.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Vitali Kanevski, MAAHAN – LIIKKUMATTA – YLÖS UUDELLEEN! (1989) 35mm

16.10 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Clarence Brown, KOHTALOKAS NAINEN (1928) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Lamar Card & Paul Hunt, THE CLONES (1973) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
William Friedkin, CRUISING – YÖN KUNINGAS (1980) 35mm

su 9.2.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jean-Jacques Annaud, KARHU (1988) 70mm

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Armand Lohikoski, MINÄ SOITAN SINULLE… ILLALLA (1954) 35mm

17.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Edmund Goulding, REACHING FOR THE MOON (1930) 16mm

18.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Budd Boetticher, KUOLEMAN ASEMA (1960) 35mm

19.30 Jyväskylä – Vakiopaine, parvi (Kauppakatu 6)
Egil Kolstø, RAKASTA LÄHIMMÄISTÄSI – ELI EI YSKÄÄ SAA KUN YKSIN MAKAA (1967) 16mm

19.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Enzo Barboni, MIES IDÄSTÄ (1972) 35mm
TRAILERI ELOKUVASTA TRINITY RATSASTAA JÄLLEEN 35mm

ma 10.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Roberto Benigni, KAUNIS ELÄMÄ (1997) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jörn Donner, TODISTUS HÄNESTÄ (1962) 35mm
Jörn Donner, POIKKIPARRU (1966) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Gennadi Kazanski, BAGDADIN TAIKURI (1957) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Agnès Varda, ONNEN HETKET (1965) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Luis Buñuel, TÄMÄ INTOHIMON HÄMÄRÄ KOHDE (1977) 35mm

ti 11.2.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Fred Zinnemann, NUNNAN TARINA (1959) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Alan Parker, PINK FLOYD: THE WALL (1982) 35mm

20.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Budd Boetticher, RAJASEUDUN KOSTAJA (1957) 35mm

ke 12.2.

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mario Lanfranchi, GENOVA A MANO ARMATA (1976) 35mm

to 13.2.

18.40 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, HUIJARIT (1955) 35mm

pe 14.2.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Frank Capra, ARSENIKKIA JA VANHOJA PITSEJÄ (1944) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jean Vigo, L’ATALANTE [v:n 2001 restauraatio] (1934) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Stanley Kramer, ARVAA KUKA TULEE PÄIVÄLLISELLE (1967) 35mm

20.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Leos Carax, PONT-NEUFIN RAKASTAVAISET (1991) 35mm

la 15.2.

13.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Enzo G. Castellari, TEDEUM (1972) 35mm
Spaghettipäivä

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Tonino Valerii, DALLASIN SURMANLUODIT (1969) 35mm
Spaghettipäivä

16.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Frank Capra, ARSENIKKIA JA VANHOJA PITSEJÄ (1944) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Giuliano Carnimeo, NIMENI ON HALLELUJA (1971) 35mm
Spaghettipäivä

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Randal Kleiser, GREASE (1978) 70mm
Karaokenäytös

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Lucio Fulci, VALKOHAMPAAN KOSTO (1974) 35mm
Spaghettipäivä

22.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Demofilo Fidani, NIMENI ON AAMEN (1971) 35mm
Spaghettipäivä

su 16.2.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Isao Takahata, POM POKO (1994) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Mark Rydell, KULTALAMPI (1981) 35mm

19.40 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Budd Boetticher, RAJASEUDUN KOSTAJA (1957) 35mm

ma 17.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Nicholas Ray, NUORI KAPINALLINEN (1955) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Anssi Mänttäri, MESTARI (1992) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Robert Rossen, LILITH (1964) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Robert Aldrich, KISS ME DEADLY (1955) 35mm

ti 18.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Antti Peippo, IHMEMIES (1979) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
James Whale, NÄKYMÄTÖN MIES (1933) 16mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Jean-Pierre Melville, PUNAINEN YMPYRÄ (1970) 35mm

ke 19.2.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jörn Donner, MIESTÄ EI VOI RAISKATA (1978) 35mm

18.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, CABIRIAN YÖT (1957) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Roger Vadim, BARBARELLA (1968) 35mm

to 20.2.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Agnès Varda, THE BEACHES OF AGNÈS (2008) 35mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Youssef Chahine, KESKUSASEMA (1958) 35mm

20.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, HUIJARIT (1955) 35mm

pe 21.2.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Hélène Cattet & Bruno Forzani, AMER (2009) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Aleksandr Ptuško, KULTAINEN AVAIN (1939) 35mm

la 22.2.

14.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Robert Hamer, KRUUNUPÄITÄ JA HYVIÄ SYDÄMIÄ (1949) 35mm

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, CABIRIAN YÖT (1957) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Aleksandr Ptuško, BALLAADI IHME-SADKOSTA (1952) 35mm

19.10 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Juri Iljenko, JUHANNUSAATTO (1968) 70mm

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Aleksandr Ptuško, PURPPURAISET PURJEET (1961) 35mm

su 23.2.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Isao Takahata, POM POKO (1994) 35mm

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Aleksandr Ptuško, NOITIEN VALLASSA (1964) 35mm

16.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Robert Hamer, KRUUNUPÄITÄ JA HYVIÄ SYDÄMIÄ (1949) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Agnès Varda, ONNEN HETKET (1965) 35mm

18.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Agnès Varda, THE BEACHES OF AGNÈS (2008) 35mm

ma 24.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Rainer Werner Fassbinder, KOLMAS SUKUPOLVI (1979) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Nathan Juran, ENSIMMÄISET MIEHET KUUSSA (1964) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Kevin Smith, CLERKS – TISKIROTAT (1994) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Lina Wertmüller, RAKKAUTTA JA ANARKIAA (1972) 35mm

ti 25.2.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Walter Salles, MOOTTORIPYÖRÄPÄIVÄKIRJA (2004) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Youssef Chahine, KESKUSASEMA (1958) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Mohsen Makhmalbaf, KANDAHAR – AURINKO KUUN TAKANA (2001) 35mm

ke 26.2.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mika Kaurismäki, ARVOTTOMAT (1982) 35mm

19.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guy Maddin, ARCHANGEL (1990) 35mm

to 27.2.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Youssef Chahine, ALEXANDRIA… WHY? (1979) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
John Ford, MUSTA KERSANTTI (1960) 16mm

19.10 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Hélène Cattet & Bruno Forzani, AMER (2009) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, ALIEN³ (1992) 70mm

pe 28.2.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
William Friedkin, CRUISING – YÖN KUNINGAS (1980) 35mm

20.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, ALIEN³ (1992) 70mm

la 29.2.

14.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Manoel de Oliveira, KEVÄTRIITTI (1963) 35mm

su 1.3.

15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Martin Rosen, RUOHOMETSÄN KANSA (1978) 35mm

16.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Youssef Chahine, ALEXANDRIA… WHY? (1979) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aleksandr Dovzhenko, AEROGRAD (1935) 35mm

17.45 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Short film screening 4: Years
Manfred Schwaba, ENGEL SCHUH (2012/13) 16mm
Josef Dabernig, ROSA COELI (2003) 35mm
– näytös sisältää kaksi digitaalista lyhytkuvaa
Metakino

ma 2.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hannu Peltomaa, TAIKAPELI (1984) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Nadežda Koševerova & Mihail Šapiro, TUHKIMO (1947) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Mary Harron, AMERIKAN PSYKO (2000) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Bernardo Bertolucci, HÄMÄHÄKIN JUONI (1970) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
William Dieterle, NOTRE DAMEN KELLONSOITTAJA (1939) 35mm

ti 3.3.

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Brian De Palma, BLOW-OUT – VIIMEINEN TODISTAJA (1981) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guy Maddin, ARCHANGEL (1990) 35mm

ke 4.3.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Veikko Aaltonen, TUHLAAJAPOIKA (1992) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Quay-veljesten lyhytelokuvia
Stephen & Timothy Quay, THE CABINET OF JAN SVANKMAJER (2000) 16mm
Stephen & Timothy Quay, IN ABSENTIA (2000) 35mm
Stephen & Timothy Quay, THE COMB (1991) 35mm
Stephen & Timothy Quay, STREET OF CROCODILES (1986) 35mm

20.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, THE GAME – OLETKO VALMIS PELIIN? (1997) 35mm

to 5.3.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jacques Tati, RIEMULOMA RIVIERALLA (1953) 35mm

pe 6.3.

12.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Rake Special
Kari Kyrönseppä, HAUSKOJA FILMIMUISTOJA TAMPEREELTA (1969) 35mm
– näytös sisältää seitsemän digitaalista lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mihail Kalatozov, KURJET LENTÄVÄT (1957) 35mm

18.00 Tampere – Plevna (Itäinenkatu 4)
Dystopia 2
Ian Toews, FOUR CORNERS (1998) 16mm
– näytös sisältää viisi digitaalista lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, 8 1/2 (1963)

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Sam Raimi, DARKMAN (1990) 35mm

20.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Canon of Short Film: 1969ish
Fedor Hitruk, FILM, FILM, FILM (1969) 35mm
– näytös sisältää seitsemän digitaalista lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

21.10 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, THE GAME – OLETKO VALMIS PELIIN? (1997) 35mm

la 7.3.

14.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Rake Special
Kari Kyrönseppä, HAUSKOJA FILMIMUISTOJA TAMPEREELTA (1969) 35mm
– näytös sisältää seitsemän digitaalista lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

15.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Gualtiero Jacopetti, Franco Prosperi & Paolo Cavara, MONDO CANE – TÄMÄ ON MAAILMA [suom. versio] (1962) 35mm
Shockpoint II: Tämä on maailma ja Suomi

18.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Canon of Short Film: 1969ish
Fedor Hitruk, FILM, FILM, FILM (1969) 35mm
– näytös sisältää seitsemän digitaalista lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

20.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Gualtiero Jacopetti, Franco Prosperi & Paolo Cavara, MAAILMAN NAISET [suom. versio] (1963) 35mm
– näytös sisältää digitaalisen alkukuvan
Shockpoint II: Tämä on maailma ja Suomi

22.00 Tampere – Plevna (Itäinenkatu 4)
Dystopia 2
Ian Toews, FOUR CORNERS (1998) 16mm
– näytös sisältää viisi digitaalista lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

su 8.3.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luc Jacquet, PINGVIINIEN MATKA [suom. versio] (2005) 35mm

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
William Girdler, SHEBA BABY (1975) 16mm

15.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jacques Tati, RIEMULOMA RIVIERALLA (1953) 35mm

17.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Arthur Marks, FRIDAY FOSTER (1975) 16mm

17.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, 8 1/2 (1963)

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Coline Serreau, ÄITI! SÄNGYSSÄSI ON VALKOINEN MIES! (1989) 35mm

ma 9.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Kevin Smith, CLERKS – TISKIROTAT (1994) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hannu Peltomaa, KUMMA JUTTU (1989) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Jean Cocteau, ORFEUKSEN TESTAMENTTI (1959) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jörn Donner, ANNA (1970) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Robert Altman, COUNTDOWN (1968) 16mm
APOLLO 10 – HORIZONS (1969) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Éric Rohmer, TÄYSIKUU PARIISISSA (1984) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Martin Scorsese, TAKSIKUSKI (1976) 35mm

ti 10.3.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Charles Vidor, GILDA (1946) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Steve Carver, SILMÄ SILMÄSTÄ (1981) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Walter Salles, CENTRAL STATION (1998) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
James Cameron, TERMINATOR – TUHOAJA (1984) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Menahem Golan, DELTA FORCE (1986) 35mm

21.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mihail Kalatozov, KURJET LENTÄVÄT (1957) 35mm

ke 11.3.

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Fernando Lopes, BELARMINO (1964) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Gerald Potterton, HEAVY METAL (1981) 35mm

20.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, GIULIETTA JA VIETTELYKSET (1965) 35mm

to 12.3.

18.40 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, SEITSEMÄN (1995) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Pedro Almodóvar, IHO JOSSA ELÄN (2011) 35mm

pe 13.3.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, GIULIETTA JA VIETTELYKSET (1965) 35mm

19.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Akira Kurosawa, MIEHET, JOTKA ASTUIVAT TIIKERIN HÄNNÄLLE (1945) 35mm

20.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Salvatore Samperi, SCANDALO (1976) 35mm

la 14.3.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Romolo Guerrieri, DETECTIVE BELLI (1969) 16mm

20.15 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Silvio Narizzano, REDNECK (1973) 35mm

su 15.3.

16.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Chen Kaige, JÄÄHYVÄISET JALKAVAIMOLLE (1993) 35mm

ma 16.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Alain Courneau, KAIKKI ELÄMÄN AAMUT (1992) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Rainer Werner Fassbinder, LOLA (1981) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jörn Donner, DIRTY STORY (1984) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Robert Aldrich, LIKAINEN TUSINA (1967) 35mm

ma 1.6.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Kinji Fukasaku, VIRUS (1980) 16mm

ke 3.6.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, NAISTEN KAUPUNKI (1980) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Harry Lachman, THE MAN WHO LIVED TWICE (1936) 16mm

to 4.6.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
James Bond III, SURMANSUU (1990) 35mm

pe 5.6.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, FELLININ ROOMA (1972) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
David Bradley, 12 TO THE MOON (1960) 16mm
R. Plahov-Modestov, ELOSÄHKÖ KÄSKEE (1970) 16mm

19.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guy Maddin, CAREFUL (1992) 35mm

la 6.6.

17.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, SEITSEMÄN (1995) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
KORONA KAHVI 16mm
Kinji Fukasaku, VIRUS (1980) 16mm

19.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, FIGHT CLUB (1999) 35mm

su 7.6.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Alastair Forthergill, PLANEETTAMME MAA (2007) 35mm

16.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Pietro Germi, AVIOERO ITALIALAISEEN TAPAAN (1961) 35mm

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mihail Kalatozov, PUNAINEN TELTTA (1969) 35mm

ma 8.6.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Nadežda Koševerova, TULUKSET (1968) 35mm

ti 9.6.

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, AMARCORD (1973) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Roman Katšanov, KROKOTIILI KEIJO JA HÄNEN YSTÄVÄNSÄ (1969) 35mm
Roman Katšanov, APPELSIINIPOIKA (1971) 35mm
Roman Katšanov, KETALEEN MUORI (1974) 35mm
Jiří Trnka, RUKA (1965) 16mm

ke 10.6.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
António da Cunha Telles, THE CIRCLE (1970) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
George A. Romero, THE CRAZIES – KAIKKI SAASTUNEET TUHOTAAN (1973) 16mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, THE GIRL WITH THE DRAGON TATTOO (2011) 35mm

to 11.6.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, ZODIAC (2007) 35mm

20.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mario Caiano, NAZI LOVE CAMP 27 – HAKARISTI KOHDUSSA (1977) 35mm

pe 12.6.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Billy Wilder, PIUKAT PAIKAT (1959) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Gordon Hessler, SHANNON – ARMOTON AGENTTI (1972) 35mm

la 13.6.

14.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
António de Macedo, THE VOWS (1972) 35mm

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
George Stevens, MIES NASARETISTA (1965) 35mm
John Schmidt, THE GREATEST STORY NEVER TOLD (1983) 16mm

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, FELLININ CASANOVA (1976) 35mm

su 14.6.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Ingmar Bergman, SEITSEMÄS SINETTI (1957) 35mm

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Svend Gade & Heinz Schall, HAMLET (1920) 35mm
Säestetty mykkänäytös

ma 15.6.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Boris Stepantsev, PIONEERIN VIULU (1971) 16mm
Aleksandr Rou, VESIPEIKON VALLASSA (1960) 35mm

19.45 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Aleksandr Rou, TAIKAPEILI (1963) 35mm

ti 16.6.

18.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guy Maddin, MY WINNIPEG (2007) 35mm

20.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Joe d’Amato, PAPAYA: LOVE GODDESS OF THE CANNIBALS (1978) 35mm

ke 17.6.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Raoul Walsh, LANKEEMUS (1928) 35mm
Säestetty mykkänäytös

18.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
António de Macedo, THE VOWS (1972) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Just Jaeckin, THE PERILS OF GWENDOLINE IN THE LAND OF YIK-YAK (1984) 35mm

to 18.6.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mihail Kalatozov, ÄLÄ ODOTA KIRJETTÄ (1960) 35mm

18.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Arne Stivell, JUHANNUSTANSSIT (1970) 35mm

pe 19.6.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Aarne Tarkas, TÄHTISUMUA (1961) 35mm

su 21.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Risto Jarva & Jaakko Pakkasvirta, YÖ VAI PÄIVÄ (1962) 35mm

ti 23.6.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Władysław Starewicz, HEINÄSIRKKA JA MUURAHAINEN (1913) 35mm
Władysław Starewicz, ZANZABELLE À PARIS (1947) 16mm
Władysław Starewicz, UN DIMANCHE DE GAZOUILLY (1955) 16mm
Władysław Starewicz, NEZ AU VENT (1956) 16mm
Władysław Starewicz, CARROUSEL BORÉAL (1958) 16mm

ke 24.6.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Howard Ziehm & Michael Benveniste, FLESH GORDON (1974) 16mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
The Sensory Man, SEKSI-ISKU (1977) 35mm

to 25.6.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
John Frankenheimer, TAPAUS WILSON 704 (1966) 35mm

pe 26.6.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Mark Robson, ISLE OF THE DEAD (1945) 16mm

ti 30.6.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Eric Rohmer, CLAIREN POLVI (1970) 35mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Paul Thomas Anderson, BOOGIE NIGHTS (1997) 35mm

ke 1.7.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Arne Stivell, JUHANNUSTANSSIT (1970) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, VARASTETUT IHMISET (1956) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jamie Luk, ROBOTRIX (1991) 35mm

to 2.7.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, RIKOLLISEN TUHO (1954) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Stanley Kubrick, THE SHINING – HOHTO (1980) 35mm

pe 3.7.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jens Jørgen Thorsen, HILJAISELOA CLICHYSSÄ (1970) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
John Sturges, THE SATAN BUG – KALMANKOURA (1965) 35mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Stanley Kubrick, THE SHINING – HOHTO (1980) 35mm

la 4.7.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Eric Rohmer, CLAIREN POLVI (1970) 35mm

17.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, VARASTETUT IHMISET (1956) 35mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Paul Thomas Anderson, BOOGIE NIGHTS (1997) 35mm

su 5.7.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Basil Dearden, AUTUAS AVARUUSMIES (1961) 35mm

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, RIKOLLISEN TUHO (1954) 35mm

17.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
TRAILERI ELOKUVASTA GUNGALA LA PANTERA NUDA 16mm
Maurice Elvey, IS YOUR HONEYMOON REALLY NECESSARY? (1953) 16mm

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Bernardo Bertolucci, HÄMÄHÄKIN JUONI (1970) 35mm

ti 7.7.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, RIKOLLISTEN SATAMA (1958) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Spike Lee, DO THE RIGHT THING – KUUMA PÄIVÄ (1989) 35mm

ke 8.7.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Spike Lee, DO THE RIGHT THING – KUUMA PÄIVÄ (1989) 35mm

19.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Cronenberg, DEAD ZONE – VIIMEINEN YHTEYS (1983) 35mm

to 9.7.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jean-Pierre Melville, PUNAINEN YMPYRÄ (1970) 35mm

pe 10.7.

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Paul Thomas Anderson, MAGNOLIA (1999) 35mm

la 11.7.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, RIKOLLISTEN SATAMA (1958) 35mm

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Bernardo Bertolucci, HÄMÄHÄKIN JUONI (1970) 35mm

su 12.7.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jean-Pierre Melville, PUNAINEN YMPYRÄ (1970) 35mm

17.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Paul Thomas Anderson, MAGNOLIA (1999) 35mm

ma 13.7.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Spike Lee, MALCOLM X (1992) 35mm

ti 14.7.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, TAPPAJAT (1964) 35mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Paul Thomas Anderson, PUNCH-DRUNK LOVE – RAKKAUDEN VÄRIT (2002) 35mm

ke 15.7.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jean-Luc Godard, NAINEN ON AINA NAINEN (1961) 35mm

18.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, RAUTAINEN COOGAN (1969) 35mm

to 16.7.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, TAPPAJAT (1964) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jean-Jacques Beineix, DIIVA (1981) 35mm

pe 17.7.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Rob Reiner, STAND BY ME (1986) 35mm

la 18.7.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jean-Luc Godard, NAINEN ON AINA NAINEN (1961) 35mm

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jean-Jacques Beineix, DIIVA (1981) 35mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Cronenberg, DEAD ZONE – VIIMEINEN YHTEYS (1983) 35mm

su 19.7.

14.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, RAUTAINEN COOGAN (1969) 35mm

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Paul Thomas Anderson, PUNCH-DRUNK LOVE – RAKKAUDEN VÄRIT (2002) 35mm

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
John Singleton, KULMAN KUNDIT – BOYZ N THE HOOD (1991) 35mm

ti 21.7.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
John Singleton, KULMAN KUNDIT – BOYZ N THE HOOD (1991) 35mm

19.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jacques Bourdon, LE SOLEIL DANS L’OEIL (1961) 35mm

ke 22.7.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, KORPRAALI MCB (1970) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Anthony Spinelli, SEXWORLD (1978) 35mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Paul Thomas Anderson, THERE WILL BE BLOOD (2007) 35mm

to 23.7.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jacques Bourdon, LE SOLEIL DANS L’OEIL (1961) 35mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, KORPRAALI MCB (1970) 35mm

pe 24.7.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Leos Carax, LEVOTON VERI (1986) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Antonio Margheriti, CANNIBAL APOCALYPSE [saks. versio] (1980) 35mm

19.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Paul Thomas Anderson, THERE WILL BE BLOOD (2007) 35mm

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Andrzej Kotkowski, OLIMPIADA 40 (1980) 16mm

la 25.7.

19.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Enzo Barboni, NIMENI ON TRINITY – PAHOLAISEN OIKEA KÄSI (1970) 35mm

su 26.7.

14.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, TAPPAKAA CHARLEY VARRICK! (1973) 35mm

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Rob Reiner, STAND BY ME (1986) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Leos Carax, LEVOTON VERI (1986) 35mm

ti 28.7.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Virolainen anomalia: Elbert Tuganov
Elbert Tuganov, SEIKKAILU RAKETISSA (1961) 35mm
Elbert Tuganov, VIIMEINEN NUOHOOJA (1964) 35mm
Elbert Tuganov, KISSAT JA HIIRET (1965) 35mm
Elbert Tuganov, PUISTO (1966) 35mm
Elbert Tuganov, PILKKIJÄT (1966) 35mm
Elbert Tuganov, TEHDÄÄNPÄ PIIRRETTY FILMI (1967) 35mm
Elbert Tuganov, JALANKULKIJAT (1971) 35mm
Elbert Tuganov, AUTOILIJAT (1972) 35mm
Elbert Tuganov, SISKOT (1974) 35mm
Elbert Tuganov, UHRI (1980) 35mm

19.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
John Carpenter, CHRISTINE – TAPPAJA-AUTO (1983) 35mm

ke 29.7.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jean-Luc Godard, HULLU PIERROT (1965) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, TAPPAKAA CHARLEY VARRICK! (1973) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Michael Cort, ZETA ONE (1969) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Gerard Damiano, THE SATISFIERS OF ALPHA BLUE [saks. versio] (1980) 35mm

to 30.7.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jean-Jacques Beineix, BETTY BLUE (1986) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Robert Townsend, EDDIE MURPHY RAW (1987) 35mm

19.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mary Lambert, UINU, UINU LEMMIKKINI (1989) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Arthur Marks, JD’S REVENGE (1976) 16mm

pe 31.7.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Rob Reiner, PIINA (1990) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Karl Freund, MAD LOVE (1935) 16mm
Tex Avery, NORTHWEST HOUNDED POLICE (1946) 35mm

la 1.8.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jean-Luc Godard, HULLU PIERROT (1965) 35mm

20.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
John Carpenter, CHRISTINE – TAPPAJA-AUTO (1983) 35mm

su 2.8.

17.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luc Besson, SUURI SININEN (1988) 35mm

ma 3.8.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jan Batory, TWO WHO STOLE THE MOON (1962) 35mm

ti 4.8

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jean-Jacques Beineix, BETTY BLUE (1986) 35mm

ke 5.8.

18.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Frank Darabont, RITA HAYWORTH – AVAIN PAKOON (1994) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Juliusz Machulski, SEKSMISJA – SULATETUT MIEHET (1984) 35mm

to 6.8.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jacques Rivette, NUNNA (1966) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Brian De Palma, NAISEN KAHDET KASVOT (1976) 35mm

19.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, REVOLVERIMIES (1976) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Brian De Palma, KAHDET KASVOT (1992) 35mm

pe 7.8.

19.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Brian De Palma, CARRIE (1976) 35mm

la 8.8.

14.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jacques Rivette, NUNNA (1966) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Mazursky, HARRY JA TONTO (1974) 35mm

17.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Tonino Cervi, LE REGINE (1970) 35mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mary Lambert, UINU, UINU LEMMIKKINI (1989) 35mm

su 9.8.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Tonino Cervi, LE REGINE (1970) 35mm

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, REVOLVERIMIES (1976) 35mm

19.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Rob Reiner, PIINA (1990) 35mm

ma 10.8.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Kihachiro Kawamoto, BRIAR-ROSE OR THE SLEEPING BEAUTY (1990) 35mm
Kihachiro Kawamoto, THE POET’S LIFE (1974) 35mm
Kihachiro Kawamoto, THE TRIP (1970) 35mm
Kihachiro Kawamoto, THE DEMON (1970) 35mm
Kihachiro Kawamoto, DOJOJI TEMPLE (1976) 35mm

ti 11.8.

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Akira Kurosawa, KÖYHÄN PIKAJUNA (1970) 35mm

ke 12.8.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Leos Carax, BOY MEETS GIRL (1984) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Michael Schulz, CAR WASH – PESUJENGI (1976) 16mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, PUHELIN (1977) 35mm

to 13.8.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
J. Lee Thompson, KUUMA RAJA (1969) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Sidney Hayers, CIRCUS OF HORRORS (1960) 35mm

19.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Frank Darabont, RITA HAYWORTH – AVAIN PAKOON (1994) 35mm

pe 14.8.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, PUHELIN (1977) 35mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Lewis Teague, CUJO – KAUHUN SILMÄT (1983) 35mm

la 15.8.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Roland af Hällström, NOITA PALAA ELÄMÄÄN (1952) 35mm

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Leos Carax, BOY MEETS GIRL (1984) 35mm

su 16.8.

14.00 Vaajakoski (Jyväskylä) – Vaajakosken urheilutalo (Savonmäentie 9)
Valentin Vaala, NUORI MYLLÄRI (1958) 16mm

14.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Camilla Mickwitz, MIMOSAN SYNTYMÄYÖ (1987) 35mm
Camilla Mickwitz, MIMOSA (1983) 16mm
Camilla Mickwitz, …JA SINUSTA TULEE PELLE (1985) 35mm

ti 18.8.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
J. Lee Thompson, KUUMA RAJA (1969) 35mm

19.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Lewis Teague, CUJO – KAUHUN SILMÄT (1983) 35mm

ke 19.8.

19.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luc Besson, SUBWAY (1985) 35mm

pe 21.8.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Arthur Hiller, NIGHTWING – YÖN SIIVET (1979) 35mm

18.50 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Joel Schumacher, RANKKA PÄIVÄ (1992) 35mm

21.30 Helsinki – Falkmanin piha (Aleksanterinkatu 16)
Matti Kassila, KAASUA, KOMISARIO PALMU! (1961) 35mm
Ulkoilmanäytös

su 23.8.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Camilla Mickwitz, MIMOSAN SYNTYMÄYÖ (1987) 35mm
Camilla Mickwitz, MIMOSA (1983) 16mm
Camilla Mickwitz, …JA SINUSTA TULEE PELLE (1985) 35mm

15.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Bob Rafelson, RAJUT KUVIOT (1970) 35mm

20.00 Rauma – Suvitien Merijakamo, Löylymestari (Suvitie 14)
Bluukkarien loppulöylyt
– illan aikana esitetään Holger Harrivirran lyhytelokuva SAUNA (1947) 16mm
Blue Sea Film Festival

21.30 Helsinki – Falkmanin piha (Aleksanterinkatu 16)
Mika Kaurismäki, CHA CHA CHA (1989) 35mm
Ulkoilmanäytös

ma 24.8.

21.30 Helsinki – Falkmanin piha (Aleksanterinkatu 16)
Tapio Suominen, TÄÄLTÄ TULLAAN ELÄMÄ! (1981) 35mm
Ulkoilmanäytös

ti 25.8.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jean Aurel, LAMIEL (1967) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, PAKO ALCATRAZISTA (1979) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Lee Frost, THE THING WITH TWO HEADS (1972) 35mm

ke 26.8.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Bob Rafelson, RAJUT KUVIOT (1970) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Guédiguian, MARIUS & JEANNETTE (1997) 35mm
– näytös sisältää digitaalisen alkukuvan
Sodankylä ikuisesti

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luc Besson, SUBWAY (1985) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Scifisexylläri!
UNCLE SI AND THE SIRENS (1938) 16mm
Gerard Damiano, EI LIIKAA SANOI TOHTORI (1972) 35mm

20.30 Helsinki – Puotilan kartano (Puotilantie 7)
Valentin Vaala, OMENA PUTOAA… (1952) 35mm
Ulkoilmanäytös

to 27.8.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, PAKO ALCATRAZISTA (1979) 35mm

19.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luc Besson, LEON (1994) 35mm

20.30 Helsinki – Puotilan kartano (Puotilantie 7)
Alfred Hitchcock, VAARALLINEN ROMANSSI (1959) 35mm
Ulkoilmanäytös

pe 28.8.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Akira Kurosawa, KÖYHÄN PIKAJUNA (1970) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, PEILI (1974) 35mm
Sodankylä ikuisesti

21.00 Kauniainen – Kirjaston viereiset nurmiportaat (Thurmaninaukio 6)
Randal Kleiser, GREASE (1978) 35mm
Ulkoilmanäytös

21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Martin Scorsese, KOOMIKKOJEN KUNINGAS (1982) 35mm
Sodankylä ikuisesti

23.58 Jyväskylä – Toivolan vanha piha (Cygnaeuksenkatu 2)
Keskiyön kaitafilmiyllätys
Lasse Pöysti, KUMMISTUSKIEVARI (1954) 16mm
Andrzej Barański, LUSTRO (1976) 16mm
Ulkoilmanäytös
Kaitafilmijuhlat

la 29.8.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jean Aurel, LAMIEL (1967) 35mm

17.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, DERSU UZALA (1975) 35mm

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luc Besson, LEON (1994) 35mm

21.15 Espoo – Keran hallit (Karantie 2)
John Waters, CRY-BABY (1990) 35mm
Ulkoilmanäytös

21.30 Jyväskylä – Toivolan vanha piha (Cygnaeuksenkatu 2)
Harry Orvomaa, ISKELMÄKARUSELLI PYÖRII (1960) 16mm
Ulkoilmanäytös
Kaitafilmijuhlat

22.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Luigi Batzella & Joe d’Amato, THE DEVIL’S WEDDING NIGHT (1973) 35mm
Cinemadrome Limited Edition

su 30.8

14.00 Jyväskylä – Toivolan vanha piha (Cygnaeuksenkatu 2)
Olle Hellbom, PEPPI PITKÄTOSSU SEITSEMÄLLÄ MERELLÄ (1970) 16mm
Kaitafilmijuhlat

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Max Reinhardt & William Dieterle, KESÄYÖN UNELMA (1935) 16mm

ti 1.9.

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luchino Visconti, OSSESSIONE (1942) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Paasikiventie 2)
Gérald Oudry, SUURI HUVIRETKI (1966) 35mm

19.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
William A. Wellman, NIGHT NURSE (1931) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guillermo del Toro, THE DEVIL’S BACKBONE (2001) 35mm

ke 2.9.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Steve Sekely & Freddie Francis, PÄIVÄ JONA MAAILMA TULI SOKEAKSI (1962) 35mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis García Berlanga, TERVETULOA MR. MARSHALL (1952) 35mm

21.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Christian Petzold, VAINOTUT (2000) 35mm

to 3.9.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Sergei Bondartšuk, HE TAISTELIVAT SYNNYINMAANSA PUOLESTA (1975) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Christian Petzold, VAINOTUT (2000) 35mm

pe 4.9.

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luchino Visconti, OSSESSIONE (1942) 35mm

21.00 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Mikio Naruse, YOGOTO NO YUME (1933) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

21.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guillermo del Toro, THE DEVIL’S BACKBONE (2001) 35mm

la 5.9.

10.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Eino Ruutsalo, VANHAA JA UUTTA HELSINKIÄ (1954) 35mm
Eino Ruutsalo, ORTODOKSINEN PERINNE SUOMESSA (1977) 16mm
– näytös sisältää kaksi digitaalista lyhytkuvaa
Suomalaisen elokuvan festivaali

12.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Eino Ruutsalo, HETKIÄ YÖSSÄ (1961) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

14.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Eino Ruutsalo, KAKSI KANAA (1963) 35mm
Eino Ruutsalo, KINEETTISIÄ KUVIA (1962) 35mm
Eino Ruutsalo, ABC 123 (1967) 35mm
Eino Ruutsalo, IS THIS THE WORLD OF TEDDY? (1969) 35mm
Eino Ruutsalo, FOOD (1968) 35mm
Eino Ruutsalo, HYPPY (1965) 35mm
Eino Ruutsalo, +PLUS -MINUS (1967) 35mm
Eino Ruutsalo, ROMUTAITEILIJA (1965) 35mm
Ruutsalon ohjaamia mainoksia 35mm
– näytös sisältää kaksi digitaalista lyhytkuvaa
Suomalaisen elokuvan festivaali

16.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis García Berlanga, TERVETULOA MR. MARSHALL (1952) 35mm

16.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Eino Ruutsalo, KOTKA (1962) 35mm
Eino Ruutsalo, TUULINEN PÄIVÄ (1962) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

17.00 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Mauritz Stiller, GRÄNSFOLKEN (1913) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

18.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Risto Jarva, BENSAA SUONISSA (1970) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

18.10 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Lean, ARABIAN LAWRENCE (1962) 70mm

20.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Risto Jarva, KITKA (1963) 35mm
– näytöksen pääkuva on digitaalinen
Suomalaisen elokuvan festivaali

22.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Kino Takaportin hämärät leffat: suomalaisen seksielokuvan yönäytös
– yllätyselokuvia myös filmiformaateissa
Suomalaisen elokuvan festivaali

su 6.9.

11.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Antti Peippo, VIAPORI – SUOMENLINNA (1972) 35mm
– näytös sisältää kolme digitaalista lyhytkuvaa
Suomalaisen elokuvan festivaali

14.00 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Tomu Uchida, KEISATSUKAN (1933) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

15.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Heikki Aho & Björn Soldan, VILLILINTUJEN PARISSA (1927) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Suomalaisen elokuvan festivaali

17.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Markku Lehmuskallio, INUKSUK (1987) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

ma 7.9.

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Peter Yates, FILLARIJENGI (1979) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Martin Scorsese, SUDENPESÄ (1973) 35mm

ti 8.9.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Giuseppe De Santis, Marcello Pagliero, Mario Serandei & Luchino Visconti, KUNNIAN PÄIVIÄ (1945) 35mm
Luchino Visconti, MERKINTÖJÄ ERÄÄSTÄ UUTISESTA (1951) 35mm

18.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Elia Kazan, PAKOKAUHUN VALLASSA (1950) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Harry Everett Smith, HEAVEN AND EARTH MAGIC (1962) 16mm
Émile Cohl & Harry Palmer, FOUR FILMS BY EMIL COHL (1857–1938) (1971) 16mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Christian Petzold, YELLA (2007) 35mm

ke 9.9.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Francis Leroi, EMMANUELLE IV [hardcore-versio] (1984) 35mm

19.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Giuseppe De Santis, Marcello Pagliero, Mario Serandei & Luchino Visconti, KUNNIAN PÄIVIÄ (1945) 35mm
Luchino Visconti, MERKINTÖJÄ ERÄÄSTÄ UUTISESTA (1951) 35mm

21.10 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Elia Kazan, PAKOKAUHUN VALLASSA (1950) 35mm

to 10.9.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
William A. Wellman, NIGHT NURSE (1931) 35mm

18.40 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Christian Petzold, YELLA (2007) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Robert Day, THE MAN WITH BOGART’S FACE (1980) 35mm

20.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guillermo del Toro, MIMIC – ÄÄRETÖN VAARA (1997) 35mm

pe 11.9.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Aki Kaurismäki, RIKOS JA RANGAISTUS (1983) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Robert Bresson, RAHA (1983) 35mm

19.00 Kokkola – Kokkolan Työväentalo (Pormestarinkatu 28)
Roy Andersson, ERÄS RAKKAUSTARINA (1970) 35mm
Kokkolan Kinojuhlat

20.50 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guillermo del Toro, MIMIC – ÄÄRETÖN VAARA (1997) 35mm

la 12.9.

12.00 Kokkola – Kokkolan Työväentalo (Pormestarinkatu 28)
Lasse Hallström, ELÄMÄNI KOIRANA (1985) 35mm
Kokkolan Kinojuhlat

16.00 Kokkola – Kokkolan Työväentalo (Pormestarinkatu 28)
Pernilla August, SOVINTO (2010) 35mm
Kokkolan Kinojuhlat

17.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Andrei Tarkovski, PEILI (1974) 35mm

19.00 Kokkola – Kokkolan Työväentalo (Pormestarinkatu 28)
Lukas Moodysson, FUCKING ÅMÅL (1997) 35mm
Kokkolan Kinojuhlat

19.40 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Steven Soderbergh, TARTUNTA (2011) 35mm

su 13.9.

12.00 Kokkola – Kokkolan Työväentalo (Pormestarinkatu 28)
Ingmar Bergman, PERSONA – NAISEN NAAMIO (1966) 35mm
– näytös sisältää digitaalisen lyhytkuvan
Kokkolan Kinojuhlat

14.00 Kokkola – Kokkolan Työväentalo (Pormestarinkatu 28)
Jan Troell, IL CAPITANO (1991) 35mm
Kokkolan Kinojuhlat

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Hiroshi Saito, MUUMIPEIKKO JA PYRSTÖTÄHTI [suom. versio] (1992) 35mm

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Juan Antonio Bardem & Luis García Berlanga, TÄMÄ ONNELLINEN PARI (1953) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Martin Scorsese, SUDENPESÄ (1973) 35mm

ti 15.9.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luchino Visconti, MAA JÄRISEE (1947) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Paasikiventie 2)
Roger Michell, VIISASTELEVA SYDÄN (1995) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jiří Barta, IN THE ATTIC – WHO HAS A BIRTHDAY TODAY? (2008) 35mm
Kihachiro Kawamoto, BRIAR-ROSE OR THE SLEEPING BEAUTY (1990) 35mm

ke 16.9.

18.40 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Juan Antonio Bardem & Luis García Berlanga, TÄMÄ ONNELLINEN PARI (1953) 35mm

20.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Terry Gilliam, 12 APINAA (1995) 35mm

to 17.9.

16.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Lone Scherfig, ITALIAA ALOITTELIJOILLE (2000) 35mm

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luchino Visconti, BELLISSIMA (1951) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Christian Petzold, JERICHOW (2008) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Boris Sagal, VIIMEINEN MIES (1971) 35mm

su 20.9.

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Tom McCarthy, YKSINÄINEN ASEMAPÄÄLLIKKÖ (2003) 35mm

ma 21.9.

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Martin Rosen, RUOHOMETSÄN KANSA (1978) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Francis Ford Coppola, OUTSIDERS (1983) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Sam Peckinpah, OLKIKOIRAT (1971) 35mm

ti 22.9.

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Kevin Smith, TISKIROTAT (1994) 35mm

la 26.9.

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Oscar Micheaux, WITHIN OUR GATES (1920) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

su 27.9.

20.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Lukas Moodysson, FUCKING ÅMÅL (1998) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

ma 28.9.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Stanley Kubrick, HOHTO (1980) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Ida Lupino, HARMIA ENKELEISTÄ (1964) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Nicolas Roeg & Donald Cammell, NOTTINGHILL KLO 11.17 (1970) 35mm

ti 29.9.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
King Vidor, ÄIDIN UHRAUS (1937) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Paasikiventie 2)
Bernardo Bertolucci, VIIMEINEN KEISARI (1987) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Juan Antonio Bardem, CÓMICOS (1954) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Lotte Reiniger, DIE GOLDENE GANS (1944) 16mm
Lotte Reiniger, THE GRASSHOPPER AND THE ANT (1954) 16mm
Lotte Reiniger, THUMBELINA (1954) 16mm
Lotte Reiniger, CALIPH STORK (1954) 16mm
Lotte Reiniger, SNOW WHITE AND ROSE RED (1954) 16mm
SNOW WHITE AND THE SEVEN DWARFS (1951) 16mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Kenji Mizoguchi, UGETSU – KALPEAN KUUN TARINOITA (1953) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Terry Gilliam, 12 APINAA (1995) 35mm

ke 30.9.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
King Vidor, ÄIDIN UHRAUS (1937) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Ingmar Bergman, MANSIKKAPAIKKA (1957) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Arto Halonen, KAHDET KASVOT (1987) 16mm
John Woo, FACE/OFF (1997) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guillermo del Toro, BLADE 2 (2002) 35mm

to 1.10.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luchino Visconti, MAA JÄRISEE (1947) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Duncan Jones, KUU (2009) 35mm

20.10 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Boris Sagal, VIIMEINEN MIES (1971) 35mm

pe 2.10.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Agnès Varda, CLÉO VIIDESTÄ SEITSEMÄÄN (1961) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Christian Petzold, JERICHOW (2008) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guillermo del Toro, BLADE 2 (2002) 35mm

la 3.10.

13.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Roland af Hällström, NOITA PALAA ELÄMÄÄN (1952) 35mm
Kuopion Vilimit

15.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Juan Antonio Bardem, CÓMICOS (1954) 35mm

17.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luchino Visconti, BELLISSIMA (1951) 35mm

19.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
George Pan Cosmatos, KASSANDRAN SILTA (1976) 35mm

20.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
James Cameron, ALIENS – PALUU (1986) 35mm
Kuopion Vilimit

su 4.10.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Olle Hellbom, SAARISTON LAPSET JA HYLJE (1964) 35mm

16.30 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Jacques Tourneur, PAHOLAISEN PALVELIJA (1957) 35mm
Kuopion Vilimit

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Martin Rosen, RUOHOMETSÄN KANSA (1978) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Robert Guédiguian, MARIUS JA JEANNETTE (1997) 35mm

ma 5.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Clint Eastwood, ARMOTON (1992) 35mm

17.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Toivo Särkkä, HILJA – MAITOTYTTÖ (1953) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Alan Parker, PINK FLOYD: THE WALL (1982) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Peter Jackson, AIVOKUOLLUT (1992) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Masaki Kobayashi, KWAIDAN (1964) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Martin Scorsese, MAFIAVELJET (1990) 35mm

ti 6.10.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Joe Kane, TERRORIA PREERIALLA (1956) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Juan Antonio Bardem, POLKUPYÖRÄILIJÄN KUOLEMA (1955) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Georges Franju, SILMÄT ILMAN KASVOJA (1959) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Jane Campion, PIANO (1993) 35mm

ke 7.10.

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Juan Antonio Bardem, CALLE MAYOR (1955) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Sulamif Tsybulnik, KARANTIN (1965) 35mm

18.40 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Kolme episodia
Luchino Visconti, ANNA MAGNANI [episodi elokuvasta MEIDÄN NAISEMME] (1953) 35mm
Luchino Visconti, KREIVITTÄREN ANSIOTYÖ [episodi elokuvasta BOCCACCIO '70] (1962) 35mm
Luchino Visconti, ELÄVÄLTÄ POLTETTU NOITA [episodi elokuvasta NYKYPÄIVÄN NOITIA] (1967) 35mm

pe 9.10.

17.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mihail Kalatozov, NAIL IN THE BOOT (1931) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Romano Vanderbes, THE SEX O’CLOCK NEWS (1984) 35mm
ShockPoint

19.00 Jyväskylä – Kypärämäen päiväkodin piha (Erämiehenkatu 6)
Camilla Mickwitz, EMILIA JA OMENAPUUMETSÄ (1978) 16mm
Camilla Mickwitz, EMILIA JA KAKSOSET (1978) 16mm
Ulkoilmanäytös

la 10.10.

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mihail Kalatozov, SVANETIAN SUOLA (1930) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
69 Sika säkissä -special
Werner Hedman, AGENTTI 69 JENSEN – SKORPIOONIN MERKEISSÄ (1977) 35mm

19.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David M. Hartford, BACK TO GOD’S COUNTRY (1919) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
69 Sika säkissä -special
Ian Morrison, TARTU TISSEIHIN [= 69 MINUTES PART ONE] (1975) 35mm
AVTOMOBILI GAZ-69M I GAZ 69AM – TEHNITŠESKOJE OBSLUŽIVANIJEA (1963) 35mm
Ian Morrison, PIDÄ KIINNI TISSEISTÄ [= 69 MINUTES PART TWO] (1975) 35mm
Ian Morrison, TISSEISTÄ TISSEIHIN [= 69 MINUTES PART THREE] (1975) 35mm
Ian Morrison, VIELÄ KERRAN TISSEISTÄ [= 69 MINUTES PART FOUR] (1975) 35mm

22.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
69 Sika säkissä -special
TRAILERI ELOKUVASTA 9 1/2 VIIKKOA 35mm
Paul Weiland, LEONARD. OSA 6 (1987) 35mm

su 11.10.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Fred Niblo, ZORRON MERKKI (1920) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents

17.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
William A. Wellman, BEGGARS OF LIFE (1928) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Richard Donner, ENNUSTUS (1976) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Martin Scorsese, MAFIAVELJET (1990) 35mm

ma 12.10.

17.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
William Markus, MIRIAM (1957) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Freddie Francis, 2+2=6 (1962) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Federico Fellini, AMARCORD (1973) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Jerzy Skolimowski, HUUTO (1978) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Larry Clark, KIDS – TÄMÄN PÄIVÄN LAPSIA (1995) 35mm

ti 13.10.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Preston Sturges, NAINEN EEVA (1941) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Kutoslyhäreitä
Bert Haanstra, KUUSIJALKAISTEN MAAILMA (1955) 16mm
Jules White, SING A SONG OF SIX PANTS (1947) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Paasikiventie 2)
Richard Lester, KOLME MUSKETTISOTURIA (1973) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Albert Pyun, CYBORG (1994) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Ideja Garanina, THE CAT THAT WALKED BY HERSELF (1988) 35mm
– näytös sisältää digitaalisen alkukuvan

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Auli Mantila, PELON MAANTIEDE (2000) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Roland Emmerich, UNIVERSAL SOLDIER (1992) 35mm

ke 14.10.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Dziga Vertov, MAAILMAN KUUDENNES (1926) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.40 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guillermo del Toro, HELLBOY (2004) 35mm

to 15.10.

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Kolme episodia
Luchino Visconti, ANNA MAGNANI [episodi elokuvasta MEIDÄN NAISEMME] (1953) 35mm
Luchino Visconti, KREIVITTÄREN ANSIOTYÖ [episodi elokuvasta BOCCACCIO '70] (1962) 35mm
Luchino Visconti, ELÄVÄLTÄ POLTETTU NOITA [episodi elokuvasta NYKYPÄIVÄN NOITIA] (1967) 35mm

pe 16.10.

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Juan Antonio Bardem, CALLE MAYOR (1955) 35mm

18.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Kari Juusonen -retrospektiivi
Kari Juusonen, PIZZA PASSIONATA (2001) 35mm
Kari Juusonen, SYNTYMÄPÄIVÄ (2004) 35mm
– näytös sisältää neljä digitaalista lyhytkuvaa
Animatricks

18.40 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Sheldon Lettich, DOUBLE IMPACT – KAKSOISISKU (1991) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Tsui Hark, DOUBLE TEAM – KOVA KAKSIKKO (1997) 35mm

la 17.10.

15.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Alain Chabat, ASTERIX & OBELIX: TEHTÄVÄ KLEOPATRA (2002) 35mm

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Preston Sturges, NAINEN EEVA (1941) 35mm

17.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Tatu Pohjavirta -retrospektiivi
Tatu Pohjavirta, ELUKKA (2005) 35mm
Tatu Pohjavirta, KUVASTIN (2001) 35mm
– näytös sisältää kahdeksan digitaalista lyhytkuvaa
Animatricks

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guillermo del Toro, HELLBOY (2004) 35mm

su 18.10.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Olle Hellbom, PEPPI PITKÄTOSSU SEITSEMÄLLÄ MERELLÄ (1970) 35mm

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Pierre Étaix, JO-JO (1965) 35mm

17.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Corey Yuen, HAASTAJA (1986) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Ted Berman, Richard Rich & Art Stevens, TOPI JA TESSU [suom. versio] (1982) 35mm

19.10 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
John Woo, HARD TARGET (1993) 35mm

ma 19.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Emir Kusturica, MUSTA KISSA, VALKOINEN KISSA (1998) 35mm

17.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aarne Tarkas, JOKIN IHMISESSÄ (1956) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Luis Buñuel, VERI KUOHUU (1955) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
William Dieterle, NOTRE DAMEN KELLONSOITTAJA (1939) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
David Cronenberg, EROTTAMATTOMAT (1988) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Martin Scorsese, CASINO (1995) 35mm

ti 20.10.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Dziga Vertov, MIES JA ELOKUVAKAMERA (1929) 35mm

18.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Lewis Milestone, PAHOLAISNAINEN (1946) 35mm

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Luis Buñuel, LAS HURDES – MAA ILMAN LEIPÄÄ (1932) 35mm

ke 21.10.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis García Berlanga, TIEDEMIES KATOSI CALABUIGIIN (1956) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Svetlana, ULTRA FLESH [soft-versio] (1980) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Danny Boyle, 28 PÄIVÄÄ MYÖHEMMIN (2002) 35mm

to 22.10.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Pierre Granier-Deferre, KISSA (1971) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Robert Hartford-Davis, BLACK GUNN – MUSTA KANUUNA (1972) 35mm

19.10 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis García Berlanga, TIEDEMIES KATOSI CALABUIGIIN (1956) 35mm

pe 23.10.

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luchino Visconti, SENSO (1954) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Wolfgang Petersen, TUNTEMATON UHKA (1995) 35mm

la 24.10.

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Amando de Ossorio, THE LORELEY’S GRASP (1972) 35mm

20.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guillermo del Toro, PAN’S LABYRINTH (2006) 35mm

03.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Viimeinen aikamatka vol. 4 – Sika säkissä -yllätysnäytös
Ron Howard, COCOON – NUORUUDENLÄHDE (1985) 35mm

su 25.10.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Olle Hellbom, TÄSSÄ ON PEPPI PITKÄTOSSU! (1972) 35mm

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Lewis Milestone, PAHOLAISNAINEN (1946) 35mm

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Martin Scorsese, CASINO (1995) 35mm

19.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luchino Visconti, SENSO (1954) 35mm

ma 26.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Elem Klimov, TULE JA KATSO (1985) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Joel Coen, BARTON FINK (1991) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Peter Weir, HUVIRETKI HIRTTOPAIKALLE (1975) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Larry Clark, KIDS – TÄMÄN PÄIVÄN LAPSIA (1995) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Dziga Vertov, YHDESTOISTA VUOSI (1928) 35mm
Säestetty mykkänäytös

ti 27.10.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Paasikiventie 2)
Yasujiro Ozu, TOKYO STORY (1953) 35mm

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis García Berlanga, PLÁCIDO (1961) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Tom Tykwer, JUOKSE LOLA! (1998) 35mm

20.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
John Cassavetes, NAISEN PARHAAT VUODET (1974) 35mm

ke 28.10.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mohsen Makhmalbaf, GABBEH (1996) 35mm

18.40 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luchino Visconti, VALKEAT YÖT (1957) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guillermo del Toro, PAN’S LABYRINTH (2006) 35mm

to 29.10.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis García Berlanga, PLÁCIDO (1961) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Douglas Sirk, MIKSI JÄTIT MINUT (1953) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Joseph Manduke, CORNBREAD, EARL & ME (1975) 16mm

20.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Wolfgang Petersen, TUNTEMATON UHKA (1995) 35mm

pe 30.10.

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luchino Visconti, VALKEAT YÖT (1957) 35mm

21.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Danny Boyle, 28 PÄIVÄÄ MYÖHEMMIN (2002) 35mm