MENNEET NÄYTÖKSET – 2015

to 1.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, DERSU UZALA (1975) 35mm

19.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Werner Herzog, FITZCARRALDO (1982) 35mm

pe 2.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, RAN (1985) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Werner Herzog, NOSFERATU – YÖN VALTIAS (1979) 35mm

la 3.1.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Sturges, SEITSEMÄN ROHKEAA MIESTÄ (1960) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Werner Herzog, STROSZEK – BRUNO S:N TARINA (1977) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roger Kumble, JULMIA AIKEITA (1999) 35mm

su 4.1.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, SEITSEMÄN SAMURAITA (1954) 35mm

ti 6.1.

17.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, PAHAT NUKKUVAT HYVIN (1960) 35mm

ke 7.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jaakko Pakkasvirta, ERÄÄNÄ KESÄILTANA (1978) 35mm
Jaakko Pakkasvirta, LINNA (1986) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Rob Reiner, STAND BY ME – VIIMEINEN KESÄ (1986) 35mm

20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Werner Herzog, PAHA POLIISI: MÄÄRÄSATAMA NEW ORLEANS (2009) 35mm

to 8.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Werner Herzog, FITZCARRALDO (1982) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peyton Reed, ANNA PALAA (2000) 35mm

pe 9.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Rob Reiner, STAND BY ME – VIIMEINEN KESÄ (1986) 35mm

la 10.1.

15.00 Helsinki – Musiikkitalo (Mannerheimintie 13)
Charles Chaplin, KOIRANELÄMÄÄ (1918) 35mm
Charles Chaplin, HOW TO MAKE MOVIES (1918) 35mm
Charles Chaplin, KAHLEKARKURI (1917) 35mm
Säestetty mykkänäytös

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, PAHAT NUKKUVAT HYVIN (1960) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Werner Herzog, PAHA POLIISI: MÄÄRÄSATAMA NEW ORLEANS (2009) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peyton Reed, ANNA PALAA (2000) 35mm

su 11.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roger Allers & Rob Minkoff, LEIJONAKUNINGAS [suomenkielinen versio] (1994) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, RAN (1985) 35mm

ma 12.1.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Howard Hawks, KIRJAVA SATAMA (1945) 35mm

ti 13.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Howard Hawks, KIRJAVA SATAMA (1945) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
William Friedkin, KOVAOTTEISET MIEHET (1972) 35mm

ke 14.1.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marcel Carné, TÄYDELLINEN RIKOS (1937) 35mm

to 15.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marcel Carné, SUMUJEN LAITURI (1938) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, LIKAISET POLUT (1959) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Leni Riefenstahl, TAHDON RIEMUVOITTO (1935) 35mm

pe 16.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marcel Carné, TÄYDELLINEN RIKOS (1937) 35mm

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Leni Riefenstahl, TAHDON RIEMUVOITTO (1935) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
William Friedkin, KOVAOTTEISET MIEHET (1972) 35mm

la 17.1.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Wise, SOUND OF MUSIC – LAULAVA TRAPPIN PERHE (1965) 35mm
Karaokenäytös

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergio Leone, HUULIHARPPUKOSTAJA (1968) 35mm

su 18.1.

15.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Musker & Ron Clements, ALADDIN [suomenkielinen versio] (1993) 35mm

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marcel Carné, SUMUJEN LAITURI (1938) 35mm

ma 19.1.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paolo & Vittorio Taviani, ISÄNI, HERRANI (1977) 35mm

ti 20.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vittorio De Sica, UMBERTO D. – ELÄMÄN VANKI (1952) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marcel Carné, HÔTEL DU NORD (1938) 35mm

20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alejandro Jodorowsky, SANTA SANGRE (1989) 35mm

ke 21.1.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, LIKAISET POLUT (1959) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Don Siegel, LIKAINEN HARRY (1971) 35mm

to 22.1.

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paolo & Vittorio Taviani, ISÄNI, HERRANI (1977) 35mm

pe 23.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marcel Carné, HÔTEL DU NORD (1938) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Grigori Kozintsev & Leonid Trauberg, PÄÄLLYSVIITTA (1926) 35mm
Säestetty mykkänäytös

20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alejandro Jodorowsky, SANTA SANGRE (1989) 35mm

la 24.1.

15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Eduard Johanson, TASAVALLAN KRUUNUNPRINSSI (1934) 35mm
Leningrad avantgarde -seminaari

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Christian Mungiu, 4 KUUKAUTTA, 3 VIIKKOA, 2 PÄIVÄÄ (2007) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Josif Heifitz & Aleksandr Zarhi, MINUN ISÄNMAANI (1933) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vittorio De Sica, UMBERTO D. – ELÄMÄN VANKI (1952) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Don Siegel, LIKAINEN HARRY (1971) 35mm

su 25.1.

14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mihail Tsehanovskin animaatioita
Mihail Tsehanovski, POSTI (1929) 35mm
Mihail Tsehanovski, GOPAK (1931) 35mm
Mihail Tsehanovski, SATU PAPISTA JA HÄNEN TYÖMIEHESTÄÄN (1933) 35mm
Mihail Tsehanovski, TARINA TYHMÄSTÄ JA PIKKU HIIRESTÄ (1940) 35mm
Mihail Tsehanovski, TELEFON (1944) 35mm
Mihail Tsehanovski, KUN LEIJONASTA TULI AASI (1960) 35mm
– näytös sisälsi kaksi digitaalista lyhytelokuvaa
Leningrad avantgarde -seminaari

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mihail Tsehanovski, VILLIJOUTSENET [englanninkielinen versio] (1962) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen lyhytelokuvan

ma 26.1.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Eric Rohmer, KERÄILIJÄTÄR (1966) 35mm

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Quentin Tarantino, PULP FICTION – TARINOITA VÄKIVALLASTA (1994) 35mm

ti 27.1.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Tati, PLAYTIME (1967) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Eric Rohmer, KERÄILIJÄTÄR (1966) 35mm

ke 28.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bruce Conner 1
Bruce Conner, A MOVIE (1958) 16mm
Bruce Conner, COSMIC RAY (1961) 16mm
Bruce Conner, REPORT (1963–67) 16mm
Bruce Conner, LOOKING FOR MUSHROOMS (1967/96) 16mm
Bruce Conner, BREAKAWAY (1966) 16mm
Bruce Conner, MARILYN TIMES FIVE (1968–73) 16mm
Pakopiste
DocPoint

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bruce Conner 2
Bruce Conner, MONGOLOID (1978) 16mm
Bruce Conner, VALSE TRISTE (1978) 16mm
Bruce Conner, MEA CULPA (1981) 16mm
Bruce Conner, AMERICA IS WAITING (1981) 16mm
Bruce Conner, CROSSROADS (1976) 35mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytelokuvan
Pakopiste
DocPoint

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marina Goldovskaja, THE SOLOVETSK POWER (1988) 35mm
DocPoint

to 29.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bruce Conner 2
Bruce Conner, MONGOLOID (1978) 16mm
Bruce Conner, VALSE TRISTE (1978) 16mm
Bruce Conner, MEA CULPA (1981) 16mm
Bruce Conner, AMERICA IS WAITING (1981) 16mm
Bruce Conner, CROSSROADS (1976) 35mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytelokuvan
Pakopiste
DocPoint

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bruce Conner 1
Bruce Conner, A MOVIE (1958) 16mm
Bruce Conner, COSMIC RAY (1961) 16mm
Bruce Conner, REPORT (1963–67) 16mm
Bruce Conner, LOOKING FOR MUSHROOMS (1967/96) 16mm
Bruce Conner, BREAKAWAY (1966) 16mm
Bruce Conner, MARILYN TIMES FIVE (1968–73) 16mm
Pakopiste
DocPoint

19.30 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Alexander Gutman, THE RUSSIANS HAVE GONE (1991) 35mm
Viktor Kossakovski, BELOVIN SISARUKSET (1992) 35mm
DocPoint

pe 30.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Gidal I
Peter Gidal, NOT FAR AT ALL (2014) 16mm
Peter Gidal, CLOUDS (1969) 16mm
Peter Gidal, KEY (1968) 16mm
Peter Gidal, VOLCANO (2002) 16mm
Pakopiste
DocPoint

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Gidal II
Peter Gidal, ROOM FILM (1973) 16mm
Peter Gidal, CODA I (2014) 16mm
Peter Gidal, CODA II (2014) 16mm
Peter Gidal, NOT FAR AT ALL (2014) 16mm
Pakopiste
DocPoint

la 31.1.

14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Gidal III
Peter Gidal, NO NIGHT NO DAY (1996) 16mm
Peter Gidal, FOCUS (1971) 16mm
Peter Gidal, FLARE OUT (1992) 16mm
Pakopiste
DocPoint

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques-Yves Cousteau & Louis Malle, HILJAINEN MAAILMA [suomenkielinen versio] (1956) 35mm
DocPoint

su 1.2.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques-Yves Cousteau, ELÄVÄ MERI [suomenkielinen versio] (1964) 35mm
DocPoint

ma 2.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Orson Welles, CITIZEN KANE (1941) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Powell, PEEPING TOM (1960) 35mm

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Kim Ki-Duk, SAARI (2000) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
François Truffaut, JULES JA JIM – RAKKAUDEN HYMY (1961) 35mm

ti 3.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marcel Carné, PARATIISIN LAPSET (1945) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Charles Chaplin, KAUPUNGIN VALOT (1931) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Gleb Panfilov, ALKU (1970) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Grigori Kozintsev & Leonid Trauberg, S.V.D. – YÖKAHVILAN SALAISUUS (1927) 35mm
Säestetty mykkänäytös

ke 4.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ragnar Hartwall & Kurt Jäger, ELÄMÄN MAANTIELLÄ (1927) 35mm
Säestetty mykkänäytös

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wim Wenders, AMERIKKALAINEN YSTÄVÄ (1977) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Winner, VÄKIVALLAN VIHOLLINEN (1974) 35mm

to 5.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fridrih Ermler, PARIZHSKI SAPOZHNIK (1928) 35mm
Fridrih Ermler, DOM V SUGROBAH (1927) 35mm
Säestetty mykkänäytös

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Pirjo Honkasalo & Pekka Lehto, TULIPÄÄ (1980) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Powell, PEEPING TOM (1960) 35mm

pe 6.2.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Tati, PLAYTIME (1967) 35mm

la 7.2.

13.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Wise, SOUND OF MUSIC – LAULAVA TRAPPIN PERHE (1965) 35mm
Karaokenäytös

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gordon Parks Jr., SUPERFLY – ALAMAAILMAN KUNINGAS (1972) 35mm

su 8.2.

15.00 Helsinki – SES Auditorio Kino K-13 (Kanavakatu 12)
Lyhyesti Vol 2: Rakkautta kaipaan oikeaa
Maarit Lalli, JÄRVI (2006) 35mm
– näytös sisälsi neljä digitaalista lyhytelokuvaa

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pete Docter, MONSTERIT OY [suomenkielinen versio] (2001) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marcel Carné, PARATIISIN LAPSET (1945) 35mm

ma 9.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Fritz Lang, M – KAUPUNKI ETSII MURHAAJAA (1931) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Miloš Forman, PALAA, PALAA! (1967) 35mm

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Akira Kurosawa, DERSU UZALA (1975) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Sheldon Renan & Leonard Schrader, TAPPAVA TOTUUS (1982) 35mm

ti 10.2.

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Carl Th. Dreyer, VIHAN PÄIVÄ (1943) 35mm
Arktisen Upeeta

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Jutkevitš, ZLATYJE GORY (1931) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Mike Nichols, KUKA PELKÄÄ VIRGINIA WOOLFIA? (1966) 35mm

ke 11.2.

17.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Matti Kassila, KOMISARIO PALMUN EREHDYS (1960) 35mm
Arktisen Upeeta

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Semjon Timoshenko, SALA-AMPUJA (1931) 35mm
Georgi Vasiljev, USKOMATONTA MUTTA TOTTA (1932) 35mm

20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sam Peckinpah, PAKOTIE (1972) 35mm

to 12.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marcel Carné, SYNNIN PALKKA (1953) 35mm

17.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
J-P Valkeapää, MUUKALAINEN (2009) 35mm
Arktisen Upeeta

18.45 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Vieraana J-P Valkeapää
J-P Valkeapää, KEINU (2003) 35mm
Arktisen Upeeta

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pavel Petrov-Bytov, VOLGAN LAUTTURI (1929) 35mm

20.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Lars von Trier, DANCER IN THE DARK (2000) 35mm
Arktisen Upeeta

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Paradzhanov, MENNEITTEN SUKUPOLVIEN VARJOT (1965) 35mm

pe 13.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Eisenstein, IIVANA JULMA I (1944) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Eisenstein, IIVANA JULMA II (1946) 35mm

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Roy Andersson, TOISEN KERROKSEN LAULUJA (2000) 35mm
Arktisen Upeeta

la 14.2.

14.30 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Rauni Mollberg, MAA ON SYNTINEN LAULU (1973) 35mm
Arktisen Upeeta

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fridrih Ermler & Eduard Johanson, KATKAN VALKOISET OMENAT (1926) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Miloš Forman, PALAA, PALAA! (1967) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sam Peckinpah, PAKOTIE (1972) 35mm

su 15.2.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Jacques Annaud, KARHU (1988) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Paradzhanov, MENNEITTEN SUKUPOLVIEN VARJOT (1965) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marcel Carné, SYNNIN PALKKA (1953) 35mm

ma 16.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Pedro Almodóvar, KAIKKI ÄIDISTÄNI (1999) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, RASHOMON – PAHOLAISEN TEMPPELI (1950) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Todd Solondz, ONNI (1998) 35mm

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Franco Zeffirelli, KUINKA ÄKÄPUSSI KESYTETÄÄN (1967) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Yasujiro Ozu, KIERTOLAISET (1959) 35mm

ti 17.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marcel Carné, RAKKAUDEN KARUSELLI (1956) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Sofia Coppola, LOST IN TRANSLATION (2004) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Linklater, SLACKER (1991) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Luis Buñuel, TUHON ENKELI (1962) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Raj Kapoor, KATKERA RAKKAUS [lyhyt versio] (1951) 35mm

ke 18.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jaakko Pyhälä, JON (1983) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marcel Carné, UHMA (1960) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Walter Hill, KEIKKAKUSKI (1978) 35mm

to 19.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marcel Carné, RAKKAUDEN KARUSELLI (1956) 35mm

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Denise Tual, OLIVER MESSIAEN ET LES OISEAUX (1972) 35mm

21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, RASHOMON – PAHOLAISEN TEMPPELI (1950) 35mm

pe 20.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Cy Endfield, SALAPERÄINEN SAARI (1961) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marcel Carné, UHMA (1960) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Walter Hill, KEIKKAKUSKI (1978) 35mm

la 21.2.

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Kari Paljakka, VETURIMIEHET HEILUTTAA (1992) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Linklater, RAKKAUTTA ENNEN AAMUA (1995) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Linklater, RAKKAUTTA ENNEN AURINGONLASKUA (2004) 35mm

su 22.2.

09.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jörn Donner, HELLYYS (1972) 35mm
Uuden ja unohdetun elokuvan festivaali

11.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hannu Peltomaa, RANTOJEN MIEHET (1971) 35mm
– näytöksen toinen elokuva esitettiin digitaalisena
Uuden ja unohdetun elokuvan festivaali

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrew Stanton, NEMOA ETSIMÄSSÄ [suomenkielinen versio] (2003) 35mm

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erik Blomberg, VALKOINEN PEURA (1952) 35mm

ma 23.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Luigi Bazzoni, VIIDES SORMI (1971) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Férid Boughedir, KESÄ GOULETTEN RANNALLA (1996) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Fritz Lang, M – KAUPUNKI ETSII MURHAAJAA (1931) 35mm

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Werner Herzog, STROSZEK – BRUNO S:N TARINA (1977) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Luis Buñuel, EL – SALATTU TOTUUS (1952) 35mm

ti 24.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carol Reed, KOLMAS MIES (1949) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jafar Panahi, OFFSIDE (2006) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Robert Redford, TAVALLISIA IHMISIÄ (1980) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Linklater, RAKKAUTTA ENNEN AAMUA (1995) 35mm

ke 25.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ere Kokkonen, UUNO TURHAPURO ARMEIJAN LEIVISSÄ (1984) 35mm

20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Karel Reisz, KUKA ESTÄÄ SATEEN? (1978) 35mm

to 26.2.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Powell, PAKO (1941) 35mm

18.00 Helsinki – Kulttuurikeskus Caisa (Mikonkatu 17 C)
Mihail Kalatozov, ÄLÄ ODOTA KIRJETTÄ (1960) 16mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Férid Boughedir, KESÄ GOULETTEN RANNALLA (1996) 35mm

20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ken Loach, VAPAUDEN HINTA (2006) 35mm

pe 27.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tom Hooper, KUNINKAAN PUHE (2010) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jafar Panahi, OFFSIDE (2006) 35mm

20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Karel Reisz, KUKA ESTÄÄ SATEEN? (1978) 35mm

la 28.2.

15.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Ridley Scott, ALIEN – KAHDEKSAS MATKUSTAJA (1979) 35mm

18.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
James Cameron, ALIENS – PALUU (1986) 70mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Powell, PAKO (1941) 35mm

18.30 Joensuu – Ravintola Kerubi (Siltakatu 1)
Joël Séria, DON’T DELIVER US FROM EVIL (1971) 16mm
Cinemare Goes Kerubi

21.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
David Fincher, ALIEN³ (1992) 70mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, KUOLEMAANTUOMITTU ON KARANNUT (1956) 35mm

su 1.3.

15.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luc Jacquet, PINGVIINIEN MATKA (2005) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Linklater, RAKKAUTTA ENNEN AURINGONLASKUA (2004) 35mm

ma 2.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Erik Blomberg, VALKOINEN PEURA (1952) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Alfred Hitchcock, KÖYSI (1948) 35mm

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Suomi-animaatio 6: Hillittömät
Heikki Paakkanen, ISO ASIA (1991) 35mm
Pietari Koskinen, RYTMIHÄIRIÖITÄ (2000) 35mm
– näytös sisälsi 16 digitaalista lyhytelokuvaa

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Nagisa Oshima, POIKA (1969) 35mm

ti 3.3.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Powell & Emeric Pressburger, YSTÄVYKSET (1943) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Hayao Miyazaki, HENKIEN KÄTKEMÄ (2002) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Constantin Costa-Gavras, Z – HÄN ELÄÄ (1969) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Linklater, SLACKER (1991) 35mm

23.00 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
David Wark Griffith, KANSAKUNNAN SYNTY (1915) 16mm

ke 4.3.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, KUOLEMAANTUOMITTU ON KARANNUT (1956) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Flynn, KOSTAJA KIVEN SISÄLTÄ (1973) 35mm

to 5.3.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Powell & Emeric Pressburger, A CANTERBURY TALE (1944) 35mm

17.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Charles Chaplin, KULTAKUUME (1925) 16mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carol Reed, KOLMAS MIES (1949) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ching Siu-tung, TERRACOTTASOTURI (1989) 35mm

Helsinki – Tila-galleria (Kalevankatu 40)
Natalia Kozieł, Avaruustasku / Space Pocket – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttelyn avajaiset klo 17.00)

pe 6.3.

14.00 Tampere – Lenin-museo (Hämeenpuisto 28)
NEUVOSTOLIITON VÄESTÖ (1982) 16mm
RAUHAN JA YSTÄVYYDEN TIELLÄ – KUUDES YSTÄVÄKAUPUNKITAPAAMINEN (1982) 16mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ken Loach, VAPAUDEN HINTA (2006) 35mm

21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ching Siu-tung, AAVESOTURI (1987) 35mm

Helsinki – Tila-galleria (Kalevankatu 40)
Natalia Kozieł, Avaruustasku / Space Pocket – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

la 7.3.

14.00 Tampere – Lenin-museo (Hämeenpuisto 28)
NEUVOSTOLIITON VÄESTÖ (1982) 16mm
RAUHAN JA YSTÄVYYDEN TIELLÄ – KUUDES YSTÄVÄKAUPUNKITAPAAMINEN (1982) 16mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Powell & Emeric Pressburger, YSTÄVYKSET (1943) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Sami van Ingen, PRIMÄÄRIT 35mm
Säestetty performanssi

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Flynn, KOSTAJA KIVEN SISÄLTÄ (1973) 35mm

Helsinki – Tila-galleria (Kalevankatu 40)
Natalia Kozieł, Avaruustasku / Space Pocket – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 11.00–16.00)

su 8.3.

15.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Nyrki Tapiovaara, VARASTETTU KUOLEMA (1938) 35mm

15.00 Helsinki – SES Auditorio Kino K-13 (Kanavakatu 12)
Lyhyesti Vol 3: Filmin viemää
Juho Kuosmanen, KAUPUNKILAISIA (2008) 35mm
Teemu Nikki, KAVERI (2008) 35mm
Kari Juusonen, PIZZA PASSIONATA (2001) 35mm
Hanne Vartiainen & Pekka Veikkolainen, ERÄÄN HYÖNTEISEN TUHO (2010) 35mm
Hamy Ramezan, VIIKKO ENNEN VAPPUA (2009) 35mm

15.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrew Stanton, WALL-E [suomenkielinen versio] (2008) 35mm

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Powell & Emeric Pressburger, A CANTERBURY TALE (1944) 35mm

Helsinki – Tila-galleria (Kalevankatu 40)
Natalia Kozieł, Avaruustasku / Space Pocket – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 11.00–16.00)

ma 9.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Billy Wilder, AURINGONLASKUN KATU (1950) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, NASHVILLE (1975) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Federico Fellini, VETELEHTIJÄT (1953) 35mm

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Walerian Borowczyk, TOHTORI JEKYLLIN NAISET (1981) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Lars G. Thelestam, MIES ASTUI JUNASTA (1974) 35mm

ti 10.3.

17.00 Helsinki – Hanasaari – ruotsalais-suomalainen kulttuurikeskus (Hanasaarenranta 5)
Lux Sonora – experimental music and film marathon
Ralph Lundsten, EMS NR. 1 (1966) 16mm
Ralph Lundsten, HJÄRTAT BRINNER (1967) 16mm
– näytös sisälsi neljä digitaalista lyhytelokuvaa

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrzej Wajda, TUHKAA JA TIMANTTIA (1958) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Wolfgang Petersen, SUKELLUSVENE U-96 (1981) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ronny Yu, JIANG-HU: VALKOHIUKSINEN MORSIAN (1993) 35mm

Helsinki – Tila-galleria (Kalevankatu 40)
Natalia Kozieł, Avaruustasku / Space Pocket – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

ke 11.3.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mika Kaurismäki, VESKU (2010) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, KIERTOLAISET (1959) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ulu Grosbard, ISKU SELKÄÄN (1978) 35mm

Helsinki – Tila-galleria (Kalevankatu 40)
Natalia Kozieł, Avaruustasku / Space Pocket – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

to 12.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Frank Tashlin, MINKÄPÄ TYTTÖ SILLE VOI (1956) 35mm

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Elem Klimov, TULE JA KATSO (1985) 16mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, KIERTOLAISET (1959) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ingmar Bergman, SYYSSONAATTI (1978) 35mm

Helsinki – Tila-galleria (Kalevankatu 40)
Natalia Kozieł, Avaruustasku / Space Pocket – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

pe 13.3.

09.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ernst Lubitsch, OLLAKO VAI EIKÖ OLLA (1942) 35mm
Elokuva ja psyyke -symposium

15.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ingmar Bergman, SYYSSONAATTI (1978) 35mm
Elokuva ja psyyke -symposium

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, KUOLEMAANTUOMITTU ON KARANNUT (1956) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Quentin Tarantino, PULP FICTION – TARINOITA VÄKIVALLASTA (1994) 35mm

Helsinki – Tila-galleria (Kalevankatu 40)
Natalia Kozieł, Avaruustasku / Space Pocket – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

la 14.3.

09.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Heikki Kujanpää, PIENI PYHIINVAELLUS (1999) 35mm
Elokuva ja psyyke -symposium

14.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, KIERTOLAISET (1959) 35mm
Elokuva ja psyyke -symposium

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, NASHVILLE (1975) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ulu Grosbard, ISKU SELKÄÄN (1978) 35mm

Helsinki – Tila-galleria (Kalevankatu 40)
Natalia Kozieł, Avaruustasku / Space Pocket – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 11.00–16.00)

su 15.3.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques-Remy Girerd, SAMMAKOIDEN ENNUSTUS [suomenkielinen versio] (2003) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ernst Lubitsch, OLLAKO VAI EIKÖ OLLA (1942) 35mm

Helsinki – Tila-galleria (Kalevankatu 40)
Natalia Kozieł, Avaruustasku / Space Pocket – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 11.00–16.00)

ma 16.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Jean-Luc Godard, HULLU PIERROT (1965) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Emilio Fernández, VERKKO (1953) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Orson Welles, V NIINKUIN VÄÄRENNÖS (1973) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Larissa Šepitko, NOUSU (1976) 35mm

ti 17.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Powell & Emeric Pressburger, MYRSKYÖITÄ (1945) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Michael Mann, VIIMEINEN MOHIKAANI (1992) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Roberto Benigni, KAUNIS ELÄMÄ (1997) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Emilio Fernández, VERKKO (1953) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Benjamin Christenssen, HÄXAN (1922) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Akira Kurosawa, SEITTIEN LINNA (1957) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stanley Kubrick, THE SHINING – HOHTO (1980) 35mm

Helsinki – Tila-galleria (Kalevankatu 40)
Natalia Kozieł, Avaruustasku / Space Pocket – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

ke 18.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Alain Gagnol & Jean-Loup Felicioli, UNE VIE DE CHAT (2010) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kalle Kaarna, JÄÄKÄRIN MORSIAN (1931) 35mm

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hector Babenco, PIXOTE – HEIKOMMAN LAKI (1981) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Benjamin Christenssen, HÄXAN (1922) 35mm
Säestetty mykkänäytös

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Schrader, HARDCORE (1978) 35mm

Helsinki – Tila-galleria (Kalevankatu 40)
Natalia Kozieł, Avaruustasku / Space Pocket – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

to 19.3.

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Ella Lemhagen, TSATSIKI, MUTSI JA POLIISI (1999) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Benjamin Christenssen, HÄXAN (1922) 35mm
Säestetty mykkänäytös

Helsinki – Tila-galleria (Kalevankatu 40)
Natalia Kozieł, Avaruustasku / Space Pocket – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

pe 20.3.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stanley Kubrick, THE SHINING – HOHTO (1980) 35mm

20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hector Babenco, PIXOTE – HEIKOMMAN LAKI (1981) 35mm

Helsinki – Tila-galleria (Kalevankatu 40)
Natalia Kozieł, Avaruustasku / Space Pocket – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

la 21.3.

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Louis & Auguste Lumiére, JUNA SAAPUU ASEMALLE (1895) 35mm
Gordon Douglas, LATTAPÄÄT LAINEHILLA (1940) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stanley Donen & Gene Kelly, LAULAVAT SADEPISARAT (1952) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Powell & Emeric Pressburger, MYRSKYÖITÄ (1945) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Schrader, HARDCORE (1978) 35mm

Helsinki – Tila-galleria (Kalevankatu 40)
Natalia Kozieł, Avaruustasku / Space Pocket – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 11.00–16.00)

su 22.3.

Helsinki – Tila-galleria (Kalevankatu 40)
Natalia Kozieł, Avaruustasku / Space Pocket – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 11.00–16.00)

ma 23.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Woody Allen, HANNAH JA SISARET (1985) 35mm

18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Alain Gagnol & Jean-Loup Felicioli, UNE VIE DE CHAT (2010) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Edward Yang, 1 + 2 (2000) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Martin Scorsese, ALICE EI ASU ENÄÄ TÄÄLLÄ (1974) 35mm

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Michael Cimino, KAURIINMETSÄSTÄJÄ (1978) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Jane Campion, SWEETIE (1989) 35mm

ti 24.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ossi Elstelä, KATARIINA JA MUNKKINIEMEN KREIVI (1943) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Bo Widerberg, KOMISARIO BECK TÄHTÄIMESSÄ (1976) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Powell & Emeric Pressburger, MUSTA NARSISSI (1947) 35mm

Helsinki – Tila-galleria (Kalevankatu 40)
Natalia Kozieł, Avaruustasku / Space Pocket – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

ke 25.3.

Helsinki – Tila-galleria (Kalevankatu 40)
Natalia Kozieł, Avaruustasku / Space Pocket – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

to 26.3.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Edward Yang, 1 + 2 (2000) 35mm

Helsinki – Tila-galleria (Kalevankatu 40)
Natalia Kozieł, Avaruustasku / Space Pocket – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

pe 27.3.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nancy Walker, CAN’T STOP THE MUSIC – MUSIIKIN TÄYTYY JATKUA (1980) 35mm
Karaokenäytös

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Valentin Vaala, JUURAKON HULDA (1937) 35mm
Fashion Film Festival

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wong Kar-wai, IN THE MOOD FOR LOVE (2000) 35mm

Helsinki – Tila-galleria (Kalevankatu 40)
Natalia Kozieł, Avaruustasku / Space Pocket – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

la 28.3.

16.45 Helsinki – Vanha ylioppilastalo (Mannerheimintie 3)
Murray Lerner, MESSAGE TO LOVE (1970/97) 35mm
24 Hour Rockshow
IHME – nykytaidefestivaali

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stephan Elliott, PRISCILLA, AAVIKON KUNINGATAR (1994) 35mm
Fashion Film Festival

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Steno, ALAMAAILMAN TELOITTAJAT (1972) 35mm

23.50 Helsinki – Vanha ylioppilastalo (Mannerheimintie 3)
Mika & Aki Kaurismäki, SAIMAA-ILMIÖ (1981) 35mm
24 Hour Rockshow
IHME – nykytaidefestivaali

Helsinki – Tila-galleria (Kalevankatu 40)
Natalia Kozieł, Avaruustasku / Space Pocket – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 11.00–16.00)

su 29.3.

15.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
George Cukor, MY FAIR LADY (1964) 35mm
Season Film Festival
Fashion Film Festival

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luc Jacquet, TYTTÖ JA KETTU (2007) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wong Kar-wai, IN THE MOOD FOR LOVE (2000) 35mm

Helsinki – Tila-galleria (Kalevankatu 40)
Natalia Kozieł, Avaruustasku / Space Pocket – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 11.00–16.00)

ma 30.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Charles Chaplin, RITARI SINIPARTA (1947) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Philip Ridley, THE REFLECTING SKIN – LAPSUUDEN LOPPU (1991) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Philip Kaufman, OLEMISEN SIETÄMÄTÖN KEVEYS (1987) 35mm

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Kenji Mizoguchi, UGETSU – KALPEAN KUUN TARINOITA (1953) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Marco Ferreri, KAUPUNGIN KAUNEIN TYTTÖ (1981) 35mm

ti 31.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Weir, HUVIRETKI HIRTTOPAIKALLE (1975) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Sergei Eisenstein, PANSSARILAIVA POTEMKIN [v:n 1977 rekonstruktio] (1925) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Luis Buñuel, NEITSYTSAARI (1960) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Larissa Šepitko, NOUSU (1976) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Xavier Dolan, I KILLED MY MOTHER (2009) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mike Nichols, WORKING GIRL – TIENI HUIPULLE (1989) 35mm
Fashion Film Festival

ke 1.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kalle Kaarna, KUISMA JA HELINÄ (1932) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Xavier Dolan, KANGASTUKSIA (2010) 35mm

19.00 Jyväskylä – Baari Vakiopaine (Kauppakatu 6)
RAUHAN PUU (1973) 16mm
– näytöksen pääkuva oli digitaalinen (Rauhan puu esitettiin jälkikuvana n. klo 20.20)

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roland Klick, KIRJOITIN NIMENI VERELLÄ (1973) 35mm

to 2.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Edvin Laine, RUMA ELSA (1949) 35mm
Fashion Film Festival

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stephan Elliott, PRISCILLA, AAVIKON KUNINGATAR (1994) 35mm
Fashion Film Festival

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Philip Ridley, THE REFLECTING SKIN – LAPSUUDEN LOPPU (1991) 35mm

pe 3.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George Cukor, EILEN SYNTYNYT (1950) 35mm
Fashion Film Festival

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Xavier Dolan, I KILLED MY MOTHER (2009) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Weir, HUVIRETKI HIRTTOPAIKALLE (1975) 35mm

ma 6.4.

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Sidney Lumet, PANTTILAINAAJA (1965) 35mm

la 4.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Xavier Dolan, KANGASTUKSIA (2010) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roland Klick, KIRJOITIN NIMENI VERELLÄ (1973) 35mm

su 5.4.

15.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Brad Bird, ROTTATOUILLE [suomenkielinen versio] (2007) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, PÄIVÄPERHO (1967) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Fashion Film Festival

20.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Powell & Emeric Pressburger, MUSTA NARSISSI (1947) 35mm

ma 6.4.

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Sidney Lumet, PANTTILAINAAJA (1965) 35mm

ti 7.4.

17.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Sergei Eisenstein, PANSSARILAIVA POTEMKIN (1925) 16mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Mika Kaurismäki, ARVOTTOMAT (1982) 35mm

ke 8.4.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Margarethe von Trotta, HANNAH ARENDT (2012) 35mm

21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Linklater, TAPE (2001) 35mm

to 9.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Margarethe von Trotta, KATKERA HERÄÄMINEN (1977) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Brad Bird, ROTTATOUILLE [alkuperäisversio] (2007) 35mm

20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Pierre Melville, TUNTEMATTOMAT SANKARIT (1969) 35mm

pe 10.4.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Matti Kassila, KAASUA, KOMISARIO PALMU! (1961) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Pierre Melville, TUNTEMATTOMAT SANKARIT (1969) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Ere Kokkonen, UUNO TURHAPURO ARMEIJAN LEIVISSÄ (1984) 35mm

la 11.4.

15.00 Helsinki – Malmitalo (Ala-Malmin tori 1)
Anka & Wilhelm Sasnal, ALEKSANDER (2013) 35mm
Aave

16.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Linklater, TAPE (2001) 35mm

17.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Alfred Goulding, LORVISTA LOORDIKSI (1940) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Natalia Kozieł & Petteri Kalliomäki, ABSTRACT CITY SYMPHONY 16mm
Aave

su 12.4.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Antoine Delesvaux, RABBIN KATTI (2011) 35mm

17.00 Tampere – Lenin-museo (Hämeenpuisto 28)
NUORET AVARUUSLENTÄJÄT (1970) 16mm
Yuri’s Night Space Party

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Margarethe von Trotta, HANNAH ARENDT (2012) 35mm

20.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Margarethe von Trotta, KATKERA HERÄÄMINEN (1977) 35mm

ma 13.4.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Alfred Hitchcock, VERTIGO – PUNAINEN KYYNEL (1958) 35mm

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
David Lynch, BLUE VELVET – JA SINISEMPI OLI YÖ… (1986) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Walerian Borowczyk, TOHTORI JEKYLLIN NAISET (1981) 35mm

ti 14.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ingmar Bergman, MANSIKKAPAIKKA (1957) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Billy Wilder, PIUKAT PAIKAT (1959) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Konstantin Lopushanki, KUOLLEEN MIEHEN KIRJEET (1986) 35mm

19.30 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Todd Morris, A GUN FOR JENNIFER (1997) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Elaine May, MIKEY & NICKY (1976) 35mm

ke 15.4.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Margarethe von Trotta, SISARUKSET (1981) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Powell & Emeric Pressburger, KYSYMYS ELÄMÄSTÄ JA KUOLEMASTA (1946) 35mm

to 16.4.

16.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Alain Gagnol & Jean-Loup Felicioli, UNE VIE DE CHAT (2010) 35mm

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Margarethe von Trotta, LUPAUS (1994) 35mm

18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Pauli Pentti, PIMEYS ODOTTAA (1985) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

18.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wim Wenders, AMERIKKALAINEN YSTÄVÄ (1977) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Pauli Pentti, MACBETH (1987) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

22.30 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Jörg Buttgereit, NEKROMANTIK (1987) 35mm
Night Visions

pe 17.4.

15.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Armand Lohikoski, MINÄ SOITAN SINULLE… ILLALLA… (1954) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Suomalaisen elokuvan festivaali

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stanley Donen & Gene Kelly, LAULAVAT SADEPISARAT (1952) 35mm

17.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
James W. Horne, KAKSI KULKURIA (1937) 35mm

17.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Markku Pölönen, TAIVAAN LAHJA (1988) 16mm
Markku Pölönen, ONNEN MAA (1993) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

17.45 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Jörg Buttgereit, NEKROMANTIK 2 (1991) 16mm
Night Visions

18.30 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Buster Keaton -lyhytkuvaohjelma
Jules White, BUSTER PUTKIMIEHENÄ / SHE’S OIL MINE (1941) 35mm
Del Lord, BUSTER TURISTINA / PEST FROM THE WEST (1939) 35mm
BUSTER LÄNNESSÄ 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Margarethe von Trotta, SISARUKSET (1981) 35mm

20.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Tommy Wiseau, THE ROOM (2003) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Night Visions

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Pekka Hyytiäinen, KIRJE (1978) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Elaine May, MIKEY & NICKY (1976) 35mm

la 18.4.

12.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Edvin Laine, OPRI (1954) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Suomalaisen elokuvan festivaali

14.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
Antonio Margheriti, WAR BETWEEN THE PLANETS (1966) 35mm
Night Visions

16.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Markku Pölönen, EMMAUKSEN TIELLÄ (2001) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

17.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
James W. Horne, KAKSI KULKURIA (1937) 35mm

18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Markku Pölönen, BADDING (2000) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

18.15 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Tommy Wiseau, THE ROOM (2003) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Night Visions

22.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Ilkka Järvi-Laturi, TALLINNAN PIMEYS (1993) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

01.30 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
Jörg Buttgereit, SCHRAMM (1993) 35mm
Night Visions

03.15 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
Antonio Margheriti, WAR BETWEEN THE PLANETS (1966) 35mm
Night Visions

05.00 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
Antonio Margheriti, VIIDAKKOVERILÖYLY (1980) 16mm
Night Visions

su 19.4.

07.15 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
William Fruet, DEATH WEEKEND (1976) 35mm
Night Visions

07.15 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
William Conrad, TWO ON A GUILLOTINE (1965) 16mm
Night Visions

09.15 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
Ivan Hall, KILL OR BE KILLED (1976) 35mm
Night Visions

10.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Turo Kartto, ISKELMÄPARAATI (1939) 35mm
– näytöksen pääkuva oli digitaalinen
Suomalaisen elokuvan festivaali

12.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Armand Lohikoski, ME TULEMME TAAS (1953) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Suomalaisen elokuvan festivaali

14.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Markku Pölönen, KUNINGASJÄTKÄ (1998) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

18.30 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Buster Keaton -lyhytkuvaohjelma
Jules White, BUSTER PUTKIMIEHENÄ / SHE’S OIL MINE (1941) 35mm
Del Lord, BUSTER TURISTINA / PEST FROM THE WEST (1939) 35mm
BUSTER LÄNNESSÄ 35mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Antoine Delesvaux, RABBIN KATTI (2011) 35mm

16.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Markku Pölönen, KIVENPYÖRITTÄJÄN KYLÄ (1995) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

17.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
James W. Horne, KAKSI KULKURIA (1937) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ingmar Bergman, MANSIKKAPAIKKA (1957) 35mm

18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Markku Pölönen, KOIRANKYNNEN LEIKKAAJA (2004) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

ma 20.4.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carlos Saura, CARMEN (1983) 35mm

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Brian De Palma, SCARFACE – ARPINAAMA (1984) 35mm

ti 21.4.

16.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Serif Gören & Yilmaz Güney, YOL (1982) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Margarethe von Trotta, RUUSUJEN KATU (2003) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Linklater, THE SCHOOL OF ROCK (2003) 35mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Ivan Hall, KILL OR BE KILLED (1976) 35mm

ke 22.4.

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, HYÖKKÄYS POLIISIASEMALLE (1976) 35mm

to 23.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Powell & Emeric Pressburger, KENRAALI KATOAA (1956) 35mm

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Olli Soinio, RÖLLI – HIRMUISIA KERTOMUKSIA (1991) 35mm

18.00 Helsinki – Kulttuurikeskus Caisa (Mikonkatu 17 C)
Eino Ruutsalo, HYPPY (1965) 16mm
Eino Ruutsalo, +PLUS -MINUS (1967) 16mm
– näytöksen pääelokuva on digitaalinen

18.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roland Joffé, LINNAKE (1986) 35mm

19.00 Turku – Turun konserttitalo (Sibeliuksenkatu 2 / Aninkaistenkatu 9)
Charles Chaplin, NYKYAIKA (1936) 35mm
Säestetty mykkänäytös

pe 24.4.

10.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Klassikkopaketti amerikkalaispiirrettyjä
Dick Lundy, ANDY JA PELIKAANI (1948) 16mm
Dave Fleischer, LINTUJEN LAULU (1935) 16mm
Ub Iwerks, TYHMÄ SIMON (1935) 16mm
Otto Messmer, [toistaiseksi vahvistamaton Felix-kissa -piirretty] 16mm

16.30 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Alain Gagnol & Jean-Loup Feliciol, UNE VIE DE CHAT (2010) 35mm

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roland Joffé, LINNAKE (1986) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Linklater, THE SCHOOL OF ROCK (2003) 35mm

19.00 Turku – Turun konserttitalo (Sibeliuksenkatu 2 / Aninkaistenkatu 9)
Charles Chaplin, NYKYAIKA (1936) 35mm
Säestetty mykkänäytös

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Serif Gören & Yilmaz Güney, YOL (1982) 35mm

21.30 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
Mika Taanila, SSEENNSSEESS (2013) 16mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents Festival

03.15 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Jörg Buttgereit, SCHRAMM (1993) 35mm
Cinemare

la 25.4.

17.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Ivan Hall, KILL OR BE KILLED (1976) 35mm
Cinemadrome

17.00 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
Dziga Vertov, MIES JA ELOKUVAKAMERA (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents Festival

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Powell & Emeric Pressburger, KENRAALI KATOAA (1956) 35mm

19.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
George Miller, MAD MAX 2: THE ROAD WARRIOR (1981) 35mm
Cinemadrome

19.00 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
Alfred Hitchcock, PUHTAUDEN LUNNAAT (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents Festival

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, HYÖKKÄYS POLIISIASEMALLE (1976) 35mm

21.00 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
Grigori Kozintsev & Leonid Trauberg, PÄÄLLYSVIITTA (1926) (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents Festival

23.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Antonio Margheriti, WAR BETWEEN THE PLANETS (1966) 35mm
Cinemadrome

su 26.4.

15.15 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Klassikkopaketti amerikkalaispiirrettyjä
Dick Lundy, ANDY JA PELIKAANI (1948) 16mm
Dave Fleischer, LINTUJEN LAULU (1935) 16mm
Ub Iwerks, TYHMÄ SIMON (1935) 16mm
Otto Messmer, [toistaiseksi vahvistamaton Felix-kissa -piirretty] 16mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pete Docter, UP – KOHTI KORKEUKSIA [suomenkielinen versio] (2009) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carlos Saura, CARMEN (1983) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Margarethe von Trotta, RUUSUJEN KATU (2003) 35mm

ma 27.4.

18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Baltasar Kormákur, 101 REYKJAVIK (2000) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Inoshiro Honda, HIRVIÖT UHKAAVAT MAAILMAA (1968) 35mm

ti 28.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mahamat Saleh-Haroun, ISÄ MEIDÄN (2002) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Lindsay Anderson, ELOKUUN VALAAT (1987) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Jean-Jacques Annaud, KARHU (1988) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Powell & Emeric Pressburger, HOFFMANNIN SEIKKAILUT (1951) 35mm

19.30 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Jim Jarmusch, MYSTERY TRAIN (1989) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Linklater, HÄMÄRÄN VARTIJA (2006) 35mm

ke 29.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Valentin Vaala, KUN ISÄ TAHTOO… (1934) 35mm

17.30 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
David Wark Griffith, KANSAKUNNAN SYNTY (1915) 16mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Linklater, HÄMÄRÄN VARTIJA (2006) 35mm

to 30.4.

13.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Vappuaaton neuvostospesiaali
D. Ozolin, SIPERIAN TIETEEN PRESIDENTTI (1970) 16mm
Aron Vergelis, KOTIMAAMME NEUVOSTOLIITTO / NEUVOSTOLIITON JUUTALAISET (1970) 16mm
Nina Solovjova, RAUHAN PUU (1973) 16mm

15.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Hannu Seikkula, RAMPE & NAUKKIS – KAIKKIEN AIKOJEN SUPERPARI (1990) 35mm

pe 1.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abderrahmane Sissako, HEREMAKONO (2002) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Linklater, HÄMÄRÄN VARTIJA (2006) 35mm

la 2.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mahamat Saleh-Haroun, ISÄ MEIDÄN (2002) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stelvio Massi, HIGHWAY RACER – VAUHTIPAHOLAINEN VERESSÄ (1977) 35mm

su 3.5.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pete Docter, UP – KOHTI KORKEUKSIA [alkuperäisversio] (2009) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Powell & Emeric Pressburger, HOFFMANNIN SEIKKAILUT (1951) 35mm

ma 4.5.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abderrahmane Sissako, HEREMAKONO (2002) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Dagur Kári, NÓI ALBIINO (2003) 35mm

ti 5.5.

21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Cassavetes, VARJOJA (1959) 35mm

ke 6.5.

18.00 Helsinki – Kuvataideakatemia, 3 krs. (Elimäentie 25A)
Aleksandr Ptuško, KIVINEN KUKKA [mv-versio] (1946) 16mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Eisenstein, PANSSARILAIVA POTEMKIN [v:n 1976 Shostakovitsh-versio] (1925) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Volker Schlöndorff & Margarethe von Trotta, KATHARINA BLUMIN MENETETTY MAINE (1976) 35mm

to 7.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Cassavetes, FACES (1968) 35mm

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Ruben Östlund, GITARRMONGOT (2004) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Amy Heckerling, CLUELESS (1995) 35mm

21.25 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Mirkin, BLONDIT LUOKKAKOKOUKSESSA (1997) 35mm

pe 8.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Cassavetes, VARJOJA (1959) 35mm

18.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lean, TOHTORI ZHIVAGO (1965) 35mm

la 9.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Volker Schlöndorff & Margarethe von Trotta, KATHARINA BLUMIN MENETETTY MAINE (1976) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Juho Kuosmanen, ROMU-MATTILA JA KAUNIS NAINEN (2012) 16mm
Säestetty mykkänäytös

20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Cassavetes, FACES (1968) 35mm

su 10.5.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
W.S. Van Dyke, TARZAN – VIIDAKON VALTIAS (1932) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Eisenstein, PANSSARILAIVA POTEMKIN [v:n 1976 Shostakovitsh-versio] (1925) 35mm

ti 12.5.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
René Clément, ILO ELÄÄ (1961) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
David Fincher, ALIEN³ (1992) 35mm

19.30 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Jacques Becker, RAKASTAJATAR (1952) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Cassavetes, AVIOMIEHET (1970) 35mm

ke 13.5.

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Cassavetes, MINNIE & MOSKOWITZ (1971) 35mm

to 14.5.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kazimierz Kutz, HILJAISUUS (1963) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Schlesinger, KESKIYÖN COWBOY (1969) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Tinto Brass, NEROSUBIANCO (1968) 35mm
Viva Erotica

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Phillip Schuman, RANDY (1980) 35mm
Viva Erotica

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alexander Payne, VAALIT (1999) 35mm

22.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Lasse Braun, Max Fischer, Oscar Gigard, Hans Kanters, Geert Koolman, Lee Kraft, Dušan Makavejev, Nicholas Ray, Jens Jørgen Thorsen & Heathcote Williams, WET DREAMS (1974) 35mm
Viva Erotica

pe 15.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
René Clément, ILO ELÄÄ (1961) 35mm

19.00 Turku – Turun ylioppilasteatteri (Läntinen Rantakatu 23)
Henri-Georges Clouzot, L’ASSASSIN HABITE AU 21 (1942) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Cassavetes, MINNIE & MOSKOWITZ (1971) 35mm

00.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Suzuki Norifumi, ŌOKU JŪHAKKEI (1986) 35mm
Viva Erotica

la 16.5.

15.40 Helsinki – HAFF-teltta (Kivitori, Hämeentie 144)
Eino Ruutsalon elokuvia
Eino Ruutsalo, KINEETTISIÄ KUVIA (1962) 16mm
Eino Ruutsalo, KAKSI KANAA (1963) 16mm
Eino Ruutsalo, HYPPY (1965) 16mm
Eino Ruutsalo, +PLUS -MINUS (1967) 16mm
Eino Ruutsalo, KANSA KUVISSA (1974) 16mm
Arabian katufestivaali

16.00 Jyväskylä – Keski-Suomen museo (Alvar Aallon katu 7)
Jyväskylän seudun lyhytelokuvien arkistokooste
KESKI-SUOMI KUTSUU (1945) 16mm
PIKKUPALOJA VAAJAKOSKELTA (1959) 16mm
KESKI-SUOMEN HELMI (1962) 16mm
125-VUOTIAS JYVÄSKYLÄ (1963) 16mm
PÄIJÄNTEELLÄ (1945) 16mm
Yläkaupungin yö

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Aki Kaurismäki, ARIEL (1988) 35mm

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Cassavetes, AVIOMIEHET (1970) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alexander Payne, VAALIT (1999) 35mm

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jennifer Welles & Joe Sarno, INSIDE JENNIFER WELLES (1977) 35mm
Viva Erotica

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Schlesinger, KESKIYÖN COWBOY (1969) 35mm

22.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Lasse Braun, SENSATIONS (1975) 35mm
Viva Erotica

00.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Gerard Damiano, THE DEVIL IN MISS JONES (1973) 16mm
Viva Erotica

su 17.5.

16.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Hans-Jürgen Syberberg, SEX BUSINESS – MADE IN PASING (1969) 16mm
Viva Erotica

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jan Rybkowski, MENNEISYYDEN KAHVILA (1962) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Siggi Götz, PANNAANPA JODLATEN (1973) 35mm
Viva Erotica

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, PUNAPARTA (1965) 35mm

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Fickfilme aus München
COLOR CLIMAX FILM NO. 1270: MERCIFUL NUNS (1973) Super 8
Doris Kuhn, MORGEN (1984) Super 8
– näytös sisälsi lisäksi viisi muuta pornofilmiä Super 8 -formaatissa
Viva Erotica

ma 18.5.

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Aleksi Mäkelä, ROMANOVIN KIVET (1993) 35mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Bob Spiers, SPICEWORLD THE MOVIE (1997) 35mm

ti 19.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Cassavetes, NAISEN PARHAAT VUODET (1974) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Juhana Manner, METSÄTYÖ JA MEIDÄN KUNTA (1980) 16mm

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Steve Barron, TEINI-IKÄISET MUTANTTININJAKILPIKONNAT (1990) 35mm

19.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Eisenstein, LAKKO [v:n 1967 restauraatio] (1924) 35mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
John Fortenberry, BILEET ROXBURYSSA (1998) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Rodriguez, KAUHUN OPPITUNNIT (1998) 35mm

ke 20.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Veikko Itkonen, VAARALLISTA VAPAUTTA (1962) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, SALÒ ELI SODOMAN 120 PÄIVÄÄ (1975) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Cassavetes, KIINALAISEN KIRISTÄJÄN MURHA (1976) 35mm

to 21.5.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michelangelo Antonioni, AURINGONPIMENNYS (1962) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Eisenstein, LAKKO [v:n 1967 restauraatio] (1924) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Cassavetes, NAISEN PARHAAT VUODET (1974) 35mm

pe 22.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Cassavetes, KIINALAISEN KIRISTÄJÄN MURHA (1976) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Rodriguez, KAUHUN OPPITUNNIT (1998) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, SALÒ ELI SODOMAN 120 PÄIVÄÄ (1975) 35mm

la 23.5.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George Miller, MAD MAX 2 – ASFALTTISOTURI (1981) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George Miller, MAD MAX – UKKOSMYRSKY (1985) 35mm

su 24.5.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Cedric Gibbons, TARZAN JA VALKOINEN NAINEN (1934) 35mm

17.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michelangelo Antonioni, AURINGONPIMENNYS (1962) 35mm

ti 26.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Henri Verneuil, ASKEL ASKELEELTA (1963) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tadeusz Konwicki, TARU RAKKAUDESTA (1961) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Rainer Werner Fassbinder, QUERELLE (1982) 35mm

ke 27.5.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Cassavetes, GLORIA (1980) 35mm

to 28.5.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Volker Schlöndorff, ARMONLAUKAUS (1976) 35mm

18.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Cassavetes, ENSI-ILTA (1977) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergio Leone, VAIN MUUTAMAN DOLLARIN TÄHDEN (1965) 35mm

pe 29.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tadeusz Konwicki, HYPPY TUNTEMATTOMAAN (1965) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Henri Verneuil, ASKEL ASKELEELTA (1963) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Waters, CRY-BABY (1990) 35mm
Dress-along -näytös

la 30.5.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Cassavetes, GLORIA (1980) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Rainer Werner Fassbinder, QUERELLE (1982) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergio Leone, VAIN MUUTAMAN DOLLARIN TÄHDEN (1965) 35mm

su 31.5.

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Cassavetes, ENSI-ILTA (1977) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Volker Schlöndorff, ARMONLAUKAUS (1976) 35mm

ti 2.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Eisenstein, LOKAKUU [v:n 1967 Shostakovitsh-versio] (1927) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Henri Verneuil, SISILIALAISKLAANI (1969) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gil Junger, 10 THINGS I HATE ABOUT YOU (1999) 35mm

ke 3.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Risto Jarva, LOMA (1976) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alf Brustellin, Hans Peter Cloos, Rainer Werner Fassbinder, Alexander Kluge, Maximiliane Mainka, Beate Mainka-Jellinghaus, Edgar Reitz, Katja Rupé, Volker Schlöndorff, Peter Schubert & Bernhard Sinkel, TERRORIN JA KAUHUN SYKSY (1978) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roman Polański, VEITSI VEDESSÄ (1962) 35mm

to 4.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Volker Schlöndorff, PELTIRUMPU (1979) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Cassavetes, TUNTEIDEN VIRRAT (1984) 35mm

pe 5.6.

11.30 Jyväskylä – Keski-Suomen museon auditorio (Alvar Aallon katu 7)
Jyväskylän seudun lyhytelokuvien arkistokooste
KESKI-SUOMI KUTSUU (1945) 16mm
PIKKUPALOJA VAAJAKOSKELTA (1959) 16mm
KESKI-SUOMEN HELMI (1962) 16mm
125-VUOTIAS JYVÄSKYLÄ (1963) 16mm
Juhana Manner, METSÄTYÖ JA MEIDÄN KUNTA (1980) 16mm
PÄIJÄNTEELLÄ (1945) 16mm

16.30 Jyväskylä – Keski-Suomen museon auditorio (Alvar Aallon katu 7)
Jyväskylän seudun lyhytelokuvien arkistokooste
KESKI-SUOMI KUTSUU (1945) 16mm
PIKKUPALOJA VAAJAKOSKELTA (1959) 16mm
KESKI-SUOMEN HELMI (1962) 16mm
125-VUOTIAS JYVÄSKYLÄ (1963) 16mm
Juhana Manner, METSÄTYÖ JA MEIDÄN KUNTA (1980) 16mm
PÄIJÄNTEELLÄ (1945) 16mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Henri Verneuil, SISILIALAISKLAANI (1969) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Eisenstein, LOKAKUU [v:n 1967 Shostakovitsh-versio] (1927) 35mm

la 6.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alf Brustellin, Hans Peter Cloos, Rainer Werner Fassbinder, Alexander Kluge, Maximiliane Mainka, Beate Mainka-Jellinghaus, Edgar Reitz, Katja Rupé, Volker Schlöndorff, Peter Schubert & Bernhard Sinkel, TERRORIN JA KAUHUN SYKSY (1978) 35mm

17.30 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Yllätysleffa
Jiří Menzel, TYTTÖ KALJASSA (1981) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roman Polański, VEITSI VEDESSÄ (1962) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ang Lee, HÄÄJUHLA (1993) 35mm

23.00 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
EKEK 2015 – Sika Säkissä
Michio Yamamoto, NOROI NO YAKATA: CHI O SUU ME (1971) 35mm
Marie Polednáková, REILU PELI (1987) 35mm
Anatoli Koloshin, KATKERA VUOSI (1968) 16mm
Erwin C. Dietrich, HALUATKO RAKASTELLA KANSSANI? (1980) 35mm
Alberto De Martino, L’UOMO DAGLI OCCHI DI GHIACCIO (1971) 16mm
Michele Massimo Tarantini, DISCO CRAZY (1979) 35mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen kuvan

su 7.6.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Thorpe, TARZANIN PAKO (1936) 35mm

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Cassavetes, TUNTEIDEN VIRRAT (1984) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Volker Schlöndorff, PELTIRUMPU (1979) 35mm

ti 9.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Volker Schlöndorff, PETOSTEN KEHÄSSÄ (1981) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Eisenstein, VANHAA JA UUTTA (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, NAISEN KOSTO (1945) 35mm

ke 10.6.

10.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Peter von Bagh -matinea
Peter von Bagh & Pertti Maisala, POCKPICKET ELI KATKELMIA HELSINKILÄISEN PORVARISNUOREN ELÄMÄSTÄ (1968) 35mm
Peter von Bagh, JOULUKUU (1969)
– näytös sisälsi myös digitaalisia elokuvia
Sodankylän elokuvajuhlat

16.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Peter von Bagh, KREIVI (1971) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mika Kaurismäki, KLAANI – TARINA SAMMAKOITTEN SUVUSTA (1984) 35mm

18.15 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Roberto Rossellini, LA MACCHINA AMMAZZACATTIVI (1952) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Volker Schlöndorff, SWANNIN RAKKAUS (1984) 35mm

20.15 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Mike Leigh, VERA DRAKE (2004) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jerzy Hoffman & Edward Skórzewski, GANGSTEREITA JA IHMISYSTÄVIÄ (1963) 35mm

22.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Stefan Uher, THE ORGAN (1965) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

01.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Stanley Kubrick, 2001: AVARUUSSEIKKAILU (1968) 70mm
Sodankylän elokuvajuhlat

01.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Robert Altman, TÄYSKÄSI (1974) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

to 11.6.

10.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Humphrey Jennings & Stewart McAllister, LISTEN TO BRITAIN (1942)
Hasse Ekman, NIIN PÄÄTTYI YÖ (1950)
Sodankylän elokuvajuhlat

12.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Mike Leigh, SUURIA TOIVEITA (1988) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.30 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Nils Malmros, TIEDON PUU (1982) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.45 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Juri Iljenko, MUSTALLA MERKITTY VALKEA LINTU (1971) 70mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.15 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Peter Solan, BEFORE THE NIGHT IS OVER (1966) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.30 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Alfred Hitchcock, VERTIGO – PUNAINEN KYYNEL (1958) 70mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.30 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Luis Buñuel, NAZARIN (1959) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luchino Visconti, TIIKERIKISSA (1962) 35mm

20.00 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Howard Hawks, VAIN ENKELEILLÄ ON SIIVET (1939) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

20.15 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Whit Stillman, METROPOLITAN (1990) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

22.30 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Mike Leigh, LIFE IS SWEET (1990) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

22.45 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Nils Malmros, RUPIKONNA (1983) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

01.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Whit Stillman, LAST DAYS OF DISCO (1998) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

03.15 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Aki Kaurismäki, I HIRED A CONTRACT KILLER (1990) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

pe 12.6.

12.15 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Mike Leigh, SALAISUUKSIA JA VALHEITA (1996) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Whit Stillman, BARCELONA (1994) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

13.00 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Miguel Gomes, REDEMPTION (2013) 35mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen elokuvan
Sodankylän elokuvajuhlat

15.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Michael Powell & Emeric Pressburger, CANTERBURYN TARINOITA (1945) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.15 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Eduard Grečner, THE RETURN OF DRAGON (1968) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrzej Wajda, YÖN LEIKIT (1960) 35mm

17.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Jacques Becker, ÄLKÄÄ KOSKEKO..! (1953) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, NAISEN KOSTO (1945) 35mm

20.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Jacques Feyder, LES NOUVEAUX MESSIEURS (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Eisenstein, VANHAA JA UUTTA (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös

22.30 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Akira Kurosawa, DERSU UZALA (1975) 70mm
Sodankylän elokuvajuhlat

22.45 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Rainer Werner Fassbinder, VERONIKA VOSSIN KAIPUU (1982) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

01.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Mike Leigh, HAPPY-GO-LUCKY (1998) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

01.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Christian Petzold, YELLA (2007) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

01.15 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Nils Malmros, TIEDON PUU (1982) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

03.15 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Jorma Nortimo, ROVANIEMEN MARKKINOILLA (1950)
Karaokenäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

03.15 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Mika Kaurismäki, ROSSO (1985) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

la 13.6.

08.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Jörn Donner, NAISENKUVIA (1970) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.30 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Konrad Wolf, GOYA (1971) 70mm
Sodankylän elokuvajuhlat

13.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Małgorzata Szumowska, STRANGER (2004) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

16.15 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Dušan Hanák, PICTURES OF THE OLD WORLD (1972) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

16.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Volker Schlöndorff, SWANNIN RAKKAUS (1984) 35mm

18.15 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Frank Borzage, PÄIVÄNSÄDE (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

18.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Christian Petzold, VAINOTUT (2000) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Volker Schlöndorff, PETOSTEN KEHÄSSÄ (1981) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Duncan Tucker, TRANSAMERICA (2005) 35mm

21.00 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
François Truffaut, KESYTÖN (1969) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

23.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Mike Leigh, VUOSI ELÄMÄSTÄ (2010) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

23.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Albert Magnoli, PURPLE RAIN (1984) 35mm
Karaokenäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

01.15 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Christian Lindblad, RIPA RUOSTUU (1993) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

03.45 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Lasse Braun, Max Fischer, Oscar Gigard, Hans Kanters, Geert Koolman, Lee Kraft, Dušan Makavejev, Nicholas Ray, Jens Jørgen Thorsen & Heathcote Williams, WET DREAMS (1974) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

su 14.6.

10.15 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Whit Stillman, METROPOLITAN (1990) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.45 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Jean-Jacques Annaud, KARHU (1988) 70mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Leffaraati
Tomi Riionheimo & Hannu Lajunen, RIEKU JA RAIKU: KUKOT KULLINEUVOKSINA (1998) 35mm
Erkki Seiro, HALLELUJA (1969) 35mm
– näytös sisälsi myös digitaalisia elokuvia
Sodankylän elokuvajuhlat

17.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Mike Leigh, VERA DRAKE (2004) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.00 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Elo Havetta, FIELD LILIES (1972) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.15 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Peter von Bagh, KREIVI (1971) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luchino Visconti, TIIKERIKISSA (1962) 35mm

19.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Mike Leigh, NAKED (1993) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

19.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Christian Petzold, GESPENSTER (2005) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

21.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
John Frankenheimer, MANTŠURIAN KANDIDAATTI (1962)
Sodankylän elokuvajuhlat

22.00 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Nils Malmros, RUPIKONNA (1983) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

ti 16.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Christian-Jaque, MUSTA TULPPAANI (1963) 35mm

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Volker Schlöndorff, MATKAAJA (1991) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bob Fosse, CABARET (1972) 35mm

ke 17.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Timo Linnasalo, PÄIVÄÄ, HERRA KIVI (1984) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, PAPIN PÄIVÄKIRJA (1950) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Jutkevitš, Naum Kleiman & Sergei Eisenstein, BEZHININ NIITTY [Jutkevitšin ja Kleimanin still-kuvarekonstruktio Eisensteinin kadonneesta elokuvasta v:lta 1935] (1967) 35mm
Grigori Aleksandrov & Sergei Eisenstein, ¡QUE VIVA MÉXICO! [Aleksandrovin Viva Mexiko! -leikkausversio Eisensteinin ja itsensä ohjaamasta, keskeneräisestä elokuvasta v:lta 1932] (1979) 35mm

to 18.6.

16.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Volker Schlöndorff, MATKAAJA (1991) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Christian-Jaque, MUSTA TULPPAANI (1963) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nicholas Ray, NUORI KAPINALLINEN (1955) 35mm

su 21.6.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Thorpe, TARZANIN POIKA (1939) 35mm

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, PAPIN PÄIVÄKIRJA (1950) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Jutkevitš, Naum Kleiman & Sergei Eisenstein, BEZHININ NIITTY [Jutkevitšin ja Kleimanin still-kuvarekonstruktio Eisensteinin kadonneesta elokuvasta v:lta 1935] (1967) 35mm
Marie Seton, Sergei Eisenstein & Grigori Aleksandrov, TIME IN THE SUN [Setonin leikkausversio Eisensteinin ja Aleksandrovin keskeneräisestä ¡Que Viva México! -elokuvasta v:lta 1932] (1940) 35mm

ti 23.6.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Deray, VAARALLINEN LOMA (1969) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Pierre Melville, YÖN SUDET (1972) 35mm

ke 24.6.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ville Mäkelä, LAIN ULKOPUOLELLA (1987) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ang Lee, HÄÄJUHLA (1993) 35mm

to 25.6.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Mihalkov-Kontšalovski, ENSIMMÄINEN OPETTAJA (1965) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Duncan Tucker, TRANSAMERICA (2005) 35mm

su 28.6.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pete Docter, MONSTERIT OY (2001) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bob Fosse, CABARET (1972) 35mm
Drea-along -näytös

ti 30.6.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Mihalkov-Kontšalovski, ENSIMMÄINEN OPETTAJA (1965) 35mm

19.00 Urjala – Huhdin työväentalo (Yhteiskouluntie)
Aki Kaurismäki, MIES VAILLA MENNEISYYTTÄ (2002) 35mm

ke 1.7.

17.00 Helsinki – Helsingin tuomiokirkon krypta (Kirkkokatu 18)
Musiikillinen linturetki
Denise Tual, MESSIAEN ET LES OISEAUX (1973) 35mm

17.00 Urjala – Huhdin työväentalo (Yhteiskouluntie)
Päivi Hartzell & Liisa Helminen, KUNINGAS JOLLA EI OLLUT SYDÄNTÄ (1982) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Matti Kassila, IHMISELON IHANUUS JA KURJUUS (1988) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, KUOLEMAANTUOMITTU ON KARANNUT (1956) 35mm

to 2.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Deray, VAARALLINEN LOMA (1969) 35mm

19.00 Urjala – Huhdin työväentalo (Yhteiskouluntie)
Timo Koivusalo, KULKURI JA JOUTSEN (1999) 35mm

pe 3.7.

17.00 Urjala – Huhdin työväentalo (Yhteiskouluntie)
Päivi Hartzell & Liisa Helminen, KUNINGAS JOLLA EI OLLUT SYDÄNTÄ (1982) 35mm

19.00 Petäjävesi – Petäjäveden aseman makasiini (Asematie 14)
Keski-Suomea 70 vuoden takaa
KESKI-SUOMI KUTSUU (1945) 16mm
PÄIJÄNTEELLÄ (1945) 16mm

su 5.7.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Thorpe, TARZANIN SALAINEN AARRE (1941) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Pierre Melville, YÖN SUDET (1972) 35mm

19.00 Urjala – Huhdin työväentalo (Yhteiskouluntie)
Aki Kaurismäki, MIES VAILLA MENNEISYYTTÄ (2002) 35mm

ma 6.7.

19.00 Urjala – Huhdin työväentalo (Yhteiskouluntie)
Timo Koivusalo, KULKURI JA JOUTSEN (1999) 35mm

ti 7.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Georges Lautner, JÄÄTÄVÄ SYLEILY (1972) 35mm

ke 8.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Anssi Mänttäri, MUUTTOLINNUN AIKA (1991) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alexander Payne, SIDEWAYS (2004) 35mm

to 9.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joseph Losey, TROTSKIN SALAMURHA (1972) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, TASKUVARAS (1959) 35mm

su 12.7.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pete Docter, MONSTERIT OY (2001) 35mm

ti 14.7.

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joseph Losey, TROTSKIN SALAMURHA (1972) 35mm

ke 15.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ere Kokkonen, HURMAAVA JOUKKOITSEMURHA (2000) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, TASKUVARAS (1959) 35mm

to 16.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Georges Lautner, JÄÄTÄVÄ SYLEILY (1972) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George Miller, MAD MAX 2 – ASFALTTISOTURI (1981) 35mm

su 19.7.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Thorpe, TARZAN SUURKAUPUNGISSA (1942) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alexander Payne, SIDEWAYS (2004) 35mm

18.00 Kouvola – Leffatallit (Tykkitien päässä)
Jean Vigo, A PROPOS DE NICE (1929) 35mm
Jean Vigo, NOLLA KÄYTÖKSESSÄ (1933) 35mm
Jättömaa

ti 21.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joseph Losey, VARJOJEN VANKI (1976) 35mm

20.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George Miller, MAD MAX – UKKOSMYRSKY (1985) 35mm

ke 22.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sakari Kirjavainen, KEN TULTA PYYTÄÄ (2001) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Miklós Jancsó, MIEHET ILMAN TOIVOA (1965) 35mm

to 23.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, JEANNE D’ARC (1962) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alexander Payne, ABOUT SCHMIDT (2002) 35mm

su 26.7.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Brad Bird, IHMEPERHE [suomenkielinen versio] (2004) 35mm

ti 28.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alexander Payne, ABOUT SCHMIDT (2002) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, JEANNE D’ARC (1962) 35mm

ke 29.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Matti Ijäs, HAAVEIDEN KEHÄ (2002) 35mm

to 30.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, SIMON JA VIETTELYKSET (1965) 35mm
Peter Watkins, SOTALEIKKI (1965) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joseph Losey, VARJOJEN VANKI (1976) 35mm

su 2.8.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Lasseter, AUTOT [suomenkielinen versio] (2006) 35mm

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Miklós Jancsó, MIEHET ILMAN TOIVOA (1965) 35mm

ti 4.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alexander Payne, KANSALAINEN RUTH (1996) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, BALTHAZAR (1966) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrzej Munk, KIEROSILMÄINEN ONNI (1959) 35mm

ke 5.8.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Agnès Varda, ONNEN HETKET (1965) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, MOUCHETTE – RAISKATTU (1967) 35mm

to 6.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, NELJÄ YÖTÄ PARIISISSA (1971) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Eisenstein, ALEKSANTERI NEVSKI (1938) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, SIMON JA VIETTELYKSET (1965) 35mm
Peter Watkins, SOTALEIKKI (1965) 35mm

21.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Joe d’Amato, EMANUELLE – EROTIIKKAA MAAILMAN YMPÄRI (1977) 35mm

pe 7.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, BALTHAZAR (1966) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alexander Payne, KANSALAINEN RUTH (1996) 35mm

la 8.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrzej Munk, KIEROSILMÄINEN ONNI (1959) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, MOUCHETTE – RAISKATTU (1967) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Agnès Varda, ONNEN HETKET (1965) 35mm

su 9.8.

15.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Risto Jarva, JÄNIKSEN VUOSI (1977) 35mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Lasseter, TOY STORY 2 [suomenkielinen versio] (1999) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, NELJÄ YÖTÄ PARIISISSA (1971) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Eisenstein, ALEKSANTERI NEVSKI (1938) 35mm

ti 11.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, PYÖREÄN PÖYDÄN RITARIT (1974) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Eisenstein, IIVANA JULMA I (1944) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Eisenstein, IIVANA JULMA II (1946/58) 35mm

ke 12.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alexander Payne, THE DESCENDANTS (2011) 35mm

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, PAHOLAINEN LUULTAVASTI (1977) 35mm

to 13.8.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, RAHA (1983) 35mm

pe 14.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, KOLME VELJESTÄ (1981) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, PYÖREÄN PÖYDÄN RITARIT (1974) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alexander Payne, THE DESCENDANTS (2011) 35mm

la 15.8.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, PAHOLAINEN LUULTAVASTI (1977) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Terence Young, PALLOSALAMA (1965) 35mm

su 16.8.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lee Unkrich, TOY STORY 3 [suomenkielinen versio] (2010) 35mm

17.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Yasujiro Ozu, MYÖHÄINEN KEVÄT (1949) 35mm

17.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, KOLME VELJESTÄ (1981) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, RAHA (1983) 35mm

ti 18.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lou Ye, SUZHOU (2000) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, NOTORIOUS – KOHTALON AVAIN (1946) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Orson Welles, CITIZEN KANE [vuoden 1963 suomeksi ja ruotsiksi tekstitetty kopio] (1941) 35mm

ke 19.8.

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lou Ye, SUMMER PALACE (2006) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Laughton, RÄSYNUKKE (1955) 35mm

to 20.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Orson Welles, MAHTAVAT AMBERSONIT (1942) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lou Ye, SUZHOU (2000) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Neil Hardwick, JOS RAKASTAT (2010) 35mm
Karaokenäytös

pe 21.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Laughton, RÄSYNUKKE (1955) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lou Ye, SUMMER PALACE (2006) 35mm

21.00 jälkeen Turku – Kirjakahvila (Brinkkalan sisäpiha, Vanha Suurtori 3)
Robert O’Neill, WONDER WOMEN (1973) 35mm
Ulkoilmanäytös

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, NOTORIOUS – KOHTALON AVAIN (1946) 35mm

la 22.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ang Lee, HIIPIVÄ TIIKERI, PIILOTETTU LOHIKÄÄRME (2000) 35mm

su 23.8.

15.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Olle Hellbom, VELJENI LEIJONAMIELI (1977) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Orson Welles, MAHTAVAT AMBERSONIT (1942) 35mm

ti 25.8.

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Orson Welles, NAINEN SHANGHAISTA (1947) 35mm

ke 26.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Risto Orko, VMV 6 (1936)

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bennett Miller, CAPOTE (2005) 35mm

to 27.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lou Ye, SPRING FEVER (2007) 35mm

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Arthur Crabtree, SEITSEMÄN KUUN MADONNA (1944) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Orson Welles, MUUKALAINEN KATOSI (1946)

22.00 Espoo – WeeGee (Ahertajantie 5)
Lasse Hallström, PIENI SUKLAAPUOTI (2000) 35mm
Ulkoilmanäytös
Espoo Ciné

pe 28.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bennett Miller, CAPOTE (2005) 35mm

21.00 Espoo – Kino Tapiola (Mäntyviita 2)
Leonard Kastle, KUHERRUSKUUKAUSIMURHAAJAT (1969) 35mm
Espoo Ciné

21.30 Forssa – Elävien kuvien teatteri (Keskuskatu 1)
F. W. Murnau, SUURKAUPUNGIN TYTTÖ (1930) 35mm
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

la 29.8.

16.30 Forssa – Elävien kuvien teatteri (Keskuskatu 1)
John Ford, KENTUCKY PRIDE (1925) 35mm
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lou Ye, SPRING FEVER (2007) 35mm

18.30 Forssa – Elävien kuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Frank Borzage, LAZYBONES (1925) 35mm
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Arthur Crabtree, SEITSEMÄN KUUN MADONNA (1944) 35mm

21.00 Forssa – Elävien kuvien teatteri (Keskuskatu 1)
King Vidor, KANSAN MIES (1928) 35mm
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

22.00 Espoo – Aurinkoterassi (Kulttuuriaukio 2)
Michael Curtiz, CASABLANCA (1942) 35mm
Ulkoilmanäytös
Espoo Ciné

su 30.8.

13.45 Helsinki – Orion
Wan Lai-ming, APINAKUNINGAS (1965) 35mm

14.00 Tampere – Lenin-museo (Hämeenpuisto 28)
NUORET AVARUUSLENTÄJÄT [suomenkielinen versio] (1970) 16mm
NEUVOSTOLIITON VÄESTÖ [suomenkielinen versio] (1982) 16mm
YSTÄVIEN TAPAAMINEN [suomenkielinen versio] (1983) 16mm

16.00 Helsinki – Orion
Wan Lai-ming, APINAKUNINGAS (1965) 35mm

ti 1.9.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Eisenstein, LAKKO [v:n 1967 restauraatio] (1924) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Marilyn (Hallituskatu 20)
Robert Wise, SOUND OF MUSIC – LAULAVA VON TRAPPIN PERHE (1965) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Greenaway, KOKKI, VARAS, VAIMO JA RAKASTAJA (1989) 35mm

ke 2.9.

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Greenaway, PIIRTÄJÄN SOPIMUS (1982) 16mm

to 3.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gregory Ratoff, INTERMEZZO (1939) 35mm

pe 4.9.

17.00 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeentie 135 C)
Horst Seemann, BEETHOVEN – PÄIVÄ ERÄÄSTÄ ELÄMÄSTÄ (1976) 35mm
Artova Film Festival

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Mulligan, KUIN SURMAISI SATAKIELEN (1962) 35mm

19.00 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeentie 135 C)
Jack Smithin lyhytelokuvia
Jack Smith, RESPECTABLE CREATURES (1950–66) 16mm
Jack Smith, REEFERS OF THE TECHNICOLOR ISLAND (1967) 16mm
Artova Film Festival

20.00 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeentie 135 C)
John Rawlins, ARABIAN ÖITÄ (1942) 16mm
Artova Film Festival

21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Orson Welles, NAINEN SHANGHAISTA (1947) 35mm

22.00 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeentie 135 C)
Jack Smith, NO PRESIDENT (1967–70) 16mm
Artova Film Festival

la 5.9.

17.00 Jyväskylä – Latoteatteri Kulissi (Siltakatu 25)
Charles Chaplin, CHAPLIN TEATTERISSA (1915) 16mm
James Parrott, YÖPÖLLÖT (1930) 16mm

18.30 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeentie 135 C)
Janusz Nasfeter, PERHOSET (1972) 35mm
Artova Film Festival

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andy Warhol, CHELSEA GIRLS (1967) 2x16mm -projisointi

20.00 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeentie 135 C)
Oldřich Lipský, LIMONADI-JOE (1964) 35mm
Artova Film Festival

22.15 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeentie 135 C)
Ivan Pyrjev, KUBANIN KASAKAT (1949) 35mm
Yö kolhoosissa
Artova Film Festival

00.30 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeentie 135 C)
Josif Heifitz & Aleksandr Zarhi, HALLITUKSEN JÄSEN (1939) 16mm
Yö kolhoosissa
Artova Film Festival

02.30 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeentie 135 C)
Kolhoosidokumentteja Uzbekistanista
R. Rahimbaev, IHMINEN JA AAVIKKO (1965) 16mm
NEUVOSTOTILAN JOHTAJA (1967) 16mm
Yö kolhoosissa
Artova Film Festival

03.15 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeentie 135 C)
Wilho Ilmari, YLI RAJAN (1942) 16mm
Yö kolhoosissa
Artova Film Festival

04.45 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeentie 135 C)
Kollektiiviviljelyn pioneereja
VÄLÄHDYKSIÄ NEUVOSTOLIITOSTA 60 (1969) 16mm
G. Frank, KOLLEKTIIVITILAN PUHEENJOHTAJA (1970) 16mm
Yö kolhoosissa
Artova Film Festival

05.15 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeentie 135 C)
Boris Dalin, HARMAA ROSVO (1956) 16mm
Yö kolhoosissa
Artova Film Festival

su 6.9.

06.45 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeentie 135 C)
KOLMANTEEN VUOTEEN LÄHDETTÄESSÄ (1972) 16mm
Yö kolhoosissa
Artova Film Festival

07.00 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeentie 135 C)
Viktor Ivtshenko & Isaak Shmaruk, NÄKEMIIN, MARINA (1954) 16mm
Yö kolhoosissa
Artova Film Festival

09.00 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeentie 135 C)
Aleksandr Dovzhenko, MAA (1930) 16mm
Yö kolhoosissa
Artova Film Festival

12.00 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeentie 135 C)
Arabia esittää: arkistojen helmiä keramiikkatehtaalta
ARABIA 1932 (1983) 16mm
ARABIA – NUUTAJÄRVI (1959) 16mm
Hans Haataja, HELSINKI – KAUPAN JA TEOLLISUUDEN KAUPUNKI (1959) 16mm
Antti Peippo, SUOMALAINEN PÖYDÄNKATTAJA (1973) 35mm
Artova Film Festival

13.30 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeentie 135 C)
George WaGGner, TANGER – VAAROJEN KAUPUNKI (1946) 16mm
Artova Film Festival

15.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Stanley Kubrick, 2001: AVARUUSSEIKKAILU (1968) 70mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jack Witikka, PESSI JA ILLUSIA (1954) 35mm

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Mulligan, KUIN SURMAISI SATAKIELEN (1962) 35mm

18.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Gottfried Kolditz, SIGNAALI 2020 (1970) 70mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Curtiz, CASABLANCA (1942) 35mm

20.30 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Stanley Kubrick, 2001: AVARUUSSEIKKAILU (1968) 70mm

ti 8.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tim Burton, SAKSIKÄSI EDWARD (1990) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Xie Jin, NAISKORIPALLOILIJA N:O 5 (1957) 35mm

ke 9.9.

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Neil Jordan, SUDET TULEVAT (1984) 35mm

to 10.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Curtiz, CASABLANCA (1942) 35mm

18.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Xie Tieli, VARHAINEN KEVÄT HELMIKUUSSA (1963) 35mm

21.00 Turku – Aurinkotehtaan sisäpiha (Kirkkotie 6–10)
Pop up -Kinokult
Rudolf Ising, PAGAN MOON (1932) 16mm
Dave Fleischer, THE KIDS IN A SHOE (1935) 16mm
Frank Tashlin, HAVE YOU GOT ANY CASTLES? (1938) 16mm
Chuck Jones, PORKY’S CAFE (1942) 16mm
Chuck Jones, WACKICKI WABBIT (1943) 16mm
Bob Clampett, A COY DECOY (1941) 16mm
Dave Fleischer, ALADDIN AND HIS WONDERFUL LAMP (1939) 16mm
– näytös sisälsi kolme digitaalista lyhytelokuvaa
Ulkoilmanäytös

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Greenaway, PIIRTÄJÄN SOPIMUS (1982) 16mm

pe 11.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Xie Jin, NAISKORIPALLOILIJA N:O 5 (1957) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gregory Ratoff, INTERMEZZO (1939) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tim Burton, SAKSIKÄSI EDWARD (1990) 35mm

la 12.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Xie Tieli, VARHAINEN KEVÄT HELMIKUUSSA (1963) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Neil Jordan, SUDET TULEVAT (1984) 35mm

su 13.9.

15.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Mika Kaurismäki, ARVOTTOMAT (1982) 35mm

15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tage Danielsson, RONJA RYÖVÄRINTYTÄR (1984) 35mm

ti 15.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carl Froelich, 4 KISÄLLIÄ (1938) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Marilyn (Hallituskatu 20)
Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: SININEN (1993) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Sidney Lumet, PANTTILAINAAJA (1965) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Chen Kaige, KELTAINEN MAA (1984) 35mm

ke 16.9.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kenji Mizoguchi, UGETSU – KALPEAN KUUN TARINOITA (1953) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Greenaway, ZOO (1985) 35mm

to 17.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Chen Kaige, KELTAINEN MAA (1984) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carl Froelich, 4 KISÄLLIÄ (1938) 35mm

pe 18.9.

21.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Emmanuelle Bercot, BACKSTAGE (2005) 35mm
Ulkoilmanäytös
Rakkautta ja anarkiaa

la 19.9.

21.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Hiromasa Yonebayashi, KÄTKIJÄT (2010) 35mm
Ulkoilmanäytös
Rakkautta ja anarkiaa

ma 21.9.

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
John Boorman, EXCALIBUR – SANKARIN MIEKKA (1981) 35mm

21.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Silvio Soldini, KUN SILMÄNI MÄ AUKI SAAN (2010) 35mm
Ulkoilmanäytös
Rakkautta ja anarkiaa

ti 22.9.

21.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Maïwenn Le Besco, POLISS (2011) 35mm
Ulkoilmanäytös
Rakkautta ja anarkiaa

ke 23.9.

21.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Emmanuelle Bercot, BACKSTAGE (2005) 35mm
Ulkoilmanäytös
Rakkautta ja anarkiaa

to 24.9.

21.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Silvio Soldini, KUN SILMÄNI MÄ AUKI SAAN (2010) 35mm
Ulkoilmanäytös
Rakkautta ja anarkiaa

pe 25.9.

21.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Maïwenn Le Besco, POLISS (2011) 35mm
Ulkoilmanäytös
Rakkautta ja anarkiaa

la 26.9.

21.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Hiromasa Yonebayashi, KÄTKIJÄT (2010) 35mm
Ulkoilmanäytös
Rakkautta ja anarkiaa

ma 28.9.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
David Lean, TOHTORI ZHIVAGO (1965) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Lana Gogoberidze, HENKILÖKOHTAISIA KYSYMYKSIÄ (1979) 35mm

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Youssef Chahine, KOHTALO (1997) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
George Miller, MAD MAX 2 – ASFALTTISOTURI (1981) 35mm

ti 29.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Clarence Brown, ANNA KARENINA (1935) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Marilyn (Hallituskatu 20)
Kim Ki-duk, SAARI (2000) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Jacques Tati, PLAYTIME (1967) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Zhang Yimou, ELÄMÄNKAARI (1994) 35mm

ke 30.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Timo Linnasalo, AIKALAINEN (1984) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jaromil Jireš, VALERIE AND HER WEEK OF WONDERS (1970) 35mm

19.00 Jyväskylä – Sepänkeskus, Molekyyli-tila (Kyllikinkatu 1)
VÄLÄHDYKSIÄ NEUVOSTOLIITOSTA 34 (1967) 16mm
– näytöksen pääkuva on digitaalinen

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tian Zhuangzhuang, SININEN LEIJA (1993) 35mm

to 1.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claire Denis, WHITE MATERIAL (2009) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Dziga Vertov, ENTUSIASMI (1930) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Kuopion Vilimit

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
King Vidor, SOTA JA RAUHA (1955) 35mm

pe 2.10.

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wim Wenders, BERLIININ TAIVAAN ALLA (1987) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jia Zhangke, HILJAISELOA (2006) 35mm

la 3.10.

14.45 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Lars von Trier, IDIOOTIT (1999) 35mm
Kuopion Vilimit

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Clarence Brown, ANNA KARENINA (1935) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tian Zhuangzhuang, SININEN LEIJA (1993) 35mm

20.30 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Hannu Seikkula, RAMPE & NAUKKIS – KAIKKIEN AIKOJEN SUPERPARI (1990) 35mm
Kuopion Vilimit

su 4.10.

12.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Rauni Mollberg, TUNTEMATON SOTILAS (1985) 35mm
Kuopion Vilimit

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Václav Vorlíček, TUHKIMO JA KOLME PÄHKINÄÄ (1973) 35mm

16.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Peter Lindholm, ANITA (1994) 35mm
Kuopion Vilimit

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claire Denis, WHITE MATERIAL (2009) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jia Zhangke, HILJAISELOA (2006) 35mm

ma 5.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Michael Curtiz, CASABLANCA (1942) 35mm

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Tom Stoppard, ROSENCRANTZ JA GUILDENSTERN OVAT KUOLLEET (1990) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Federico Fellini, 8 1/2 (1963) 35mm

ti 6.10.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claire Denis, I CAN’T SLEEP (1994) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Moufida Tlatli, PALATSIN HILJAISUUS (1994) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Josif Heifits, KAKSINTAISTELU (1973) 35mm

ke 7.10.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Louis Malle, 42. KADUN VANJA (1994) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Zhang Yimou, ELÄMÄNKAARI (1994) 35mm

to 8.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Benjamin Ross, RKO 281 – TAPAUS ”CITIZEN KANE” (1999)

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claire Denis, BEAU TRAVAIL (1999) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luchino Visconti, VALKEAT YÖT (1957) 35mm

pe 9.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Josif Heifits, KAKSINTAISTELU (1973) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jaromil Jireš, VALERIE AND HER WEEK OF WONDERS (1970) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claire Denis, I CAN’T SLEEP (1994) 35mm

la 10.10.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Louis Malle, 42. KADUN VANJA (1994) 35mm

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luchino Visconti, VALKEAT YÖT (1957) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Orson Welles, CITIZEN KANE [vuoden 1996 tekstittämätön kopio] (1941) 35mm

su 11.10.

14.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Auli Mantila, NEITOPERHO (1997) 35mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Václav Vorlíček, TUHKIMO JA KOLME PÄHKINÄÄ (1973) 35mm

16.15 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Aleksi Mäkelä, RÖÖPERI (2009) 35mm

17.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wim Wenders, BERLIININ TAIVAAN ALLA (1987) 35mm

19.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Jalmari Helander, RARE EXPORTS (2010) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claire Denis, BEAU TRAVAIL (1999) 35mm

ma 12.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Werner Herzog, AGUIRRE – JUMALAN VIHA (1972) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Bernardo Bertolucci, FASISTI (1970) 35mm

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Jean-Jacques Annaud, RUUSUN NIMI (1986) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Luis Buñuel, VIRIDIANA (1960) 35mm

ti 13.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claire Denis, TROUBLE EVERY DAY (2001) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Marilyn (Hallituskatu 20)
Timo Koivusalo, SIBELIUS (2003) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Todd Solondz, ONNI (1998) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Terry Gilliam, TIDELAND (2005) 35mm

18.30 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Emir Kusturica, UNDERGROUND (1995) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aleksei Batalov, PELURIT (1972) 35mm

ke 14.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Teuvo Tulio, LEVOTON VERI (1946) 35mm

to 15.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Terry Gilliam, TIDELAND (2005) 35mm

19.00 Helsinki – LéSpace (Kuortaneenkatu 8)
Ken Jacobs, BLONDE COBRA (1959–63) 16mm
Jack Smith, FLAMING CREATURES [alkuperäisääniraidalla] (1963) 16mm
Ken Jacobs, LITTLE STABS AT HAPPINESS (1963) 16mm
Jack Smith, FLAMING CREATURES [säestettynä] (1963) 16mm
Säestetty mykkänäytös (Flaming Creaturesin jälkimmäinen esitys säestettiin)

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lev Kulidzhanov, RIKOS JA RANGAISTUS (1969) 35mm

pe 16.10.

16.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aleksei Batalov, PELURIT (1972) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nikita Mihalkov, OBLOMOV (1980) 35mm

20.00 Helsinki – LéSpace (Kuortaneenkatu 8)
Ron Rice, CHUMLUM (1964) 16mm
Jack Smith, NORMAL LOVE (1965) 16mm
Jack Smith, YELLOW SEQUENCE (1965) 16mm
Säestetty mykkänäytös (Normal Love säestetään)

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claire Denis, TROUBLE EVERY DAY (2001) 35mm

la 17.10.

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ivan Pyrjev, VELJEKSET KARAMAZOV (1968)

su 18.10.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wolfgang Petersen, PÄÄTTYMÄTÖN TARINA (1984) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lev Kulidzhanov, RIKOS JA RANGAISTUS (1969) 35mm

ma 19.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Charles Chaplin, KAUPUNGIN VALOT (1931) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Douglas Sirk, TUULEEN KIRJOITETTU (1956) 35mm

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Fred Zinnemann, KUNNIAN MIES (1966) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Amy Heckerling, CLUELESS (1995) 35mm

ti 20.10.

13.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
William A. Berke, VIIDAKKO JIM (1948) 35mm
– elokuva esitettiin kirjanjulkistustilaisuuden yhteydessä

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Xavier Beauvois, DON’T FORGET YOU’RE GOING TO DIE (1995) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Souleymane Cissé, YEELEN (1987) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nikita Mihalkov, OBLOMOV (1980) 35mm

ke 21.10.

17.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Robert Zemeckis, PALUU TULEVAISUUTEEN (1985) 35mm

19.15 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Robert Zemeckis, PALUU TULEVAISUUTEEN II (1989) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Zemeckis, PALUU TULEVAISUUTEEN (1985) 35mm

21.30 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Robert Zemeckis, PALUU TULEVAISUUTEEN III (1990) 35mm

22.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Zemeckis, PALUU TULEVAISUUTEEN II (1989) 35mm

to 22.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Teuvo Tulio, OLET MENNYT MINUN VEREENI (1956) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claire Denis, 35 RHUMS (2008) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Greenaway, KOHTALOKKAAT NUMEROT (1988) 35mm

pe 23.10.

15.00 Jyväskylä – Keski-Suomen museon auditorio (Alvar Aallon katu 7)
Filmiperjantai
[tunnistamaton autokoulun opetuselokuva] 16mm
Charles Chaplin, CHAPLIN TEATTERISSA (1915) 16mm
James Parrott, YÖPÖLLÖT (1930) 16mm
J.A.D. Cartwright, BENSIINIMOOTTORIN TOIMINTAPERIAATE (1939) 16mm

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Greenaway, ZOO (1985) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Xavier Beauvois, DON’T FORGET YOU’RE GOING TO DIE (1995) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Zemeckis, PALUU TULEVAISUUTEEN (1985) 35mm

la 24.10.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Greenaway, KOHTALOKKAAT NUMEROT (1988) 35mm

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Guillermo del Toro, PAN’S LABYRINTH (2006) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Zemeckis, PALUU TULEVAISUUTEEN II (1989) 35mm

su 25.10.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Rob Reiner, PRINSESSAN RYÖSTÖ (1987) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claire Denis, 35 RHUMS (2008) 35mm

ma 26.10.

12.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Edvin Laine, TUNTEMATON SOTILAS (1955) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Iltatähti vilimivestivaali

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Gleb Panfilov, PYYDÄN PUHEENVUOROA (1976) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Claude Sautet, RIKOLLISET (1960) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lumièren veljekset
Louis Lumière, ARRIVÉE D’UN TRAIN À PERRACHE (1896) 35mm
Louis Lumière, QUERELLE ENFANTINE (1896) 35mm
FORGERONS (1895) 35mm
Louis Lumière, ARROSEUR ET ARROSÉ [maalis–kesäkuussa 1895 kuvattu versio] (1895) 35mm
Louis Lumière, BAIGNADE EN MER (1895) 35mm
BORDEAUX: LA PLACE DE LA COMÉDIE (1895) 35mm
LONDRES: ENTRÉE DE HYDE PARK (1896) 35mm
DANSEUSES DES RUES (1896) 35mm
Louis Lumière, LA SORTIE DES USINES LUMIÈRE [varhaisin versio] (1895) 35mm
ABREUVOIR (1896) 35mm
Louis Lumière, PÉCHE AUX POISSONS ROUGES (1895) 35mm
BATAILLE DE FEMMES (1896) 35mm
Louis Lumière, DISCUSSION (1895) 35mm
Louis Lumière, PARTIE D’ÉCARTE (1896) 35mm
Louis Lumière, LA VOLTIGE (1895) 35mm
BASSIN DES TUILERIES (1896) 35mm
Louis Lumière, LE SAUT À LA COUVERTURE (1895) 35mm
GÉANT ET NAIN (1896) 35mm
PECHEURS RACCOMMODANT LES FILETS (1896) 35mm
96E DE LIGNE EN MARCHE (1896) 35mm
Auguste Lumière, BARQUE EN MER (1896) 35mm
Louis Lumière, L’ARRIVÉE D’UN TRAIN À LA CIOTAT (1897) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Armand Lohikoski, RISTI JA LIEKKI (1956) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Bo Widerberg, KOMISARIO BECK TÄHTÄIMESSÄ (1976) 35mm

ti 27.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Orson Welles, CITIZEN KANE [vuoden 1963 suomeksi ja ruotsiksi tekstitetty kopio] (1941) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Marilyn (Hallituskatu 20)
Jean-Pierre Jeunet, PITKÄT KIHLAJAISET (2004) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Metodi Andonov, PUKIN SARVI (1972) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Ken Russell, MUUTOSTILOJA (1980) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Léonce Perret, PARIISIN LAPSI (1913) 35mm
Säestetty mykkänäytös

ke 28.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kenji Mizoguchi, UGETSU – KALPEAN KUUN TARINOITA (1953) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Xavier Beauvois, THE YOUNG LIEUTENANT (2005) 35mm

19.00 Jyväskylä – Sepänkeskus, Molekyyli-tila (Kyllikinkatu 1)
ALLE KOULUIKÄISTEN KASVATUS NEUVOSTOLIITOSSA (1975) 16mm
– näytöksen pääkuva oli digitaalinen (16-millinen esitettiin jälkikuvana)

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Henson, LABYRINTTI (1986) 35mm

to 29.10.

18.00 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Benoît Jacquot, ADOLPHE (2002) 35mm
Ranskalaisen elokuvan festivaali

18.00 Helsinki – Kulttuurikeskus Caisa (Mikonkatu 17 C)
Elokuvataiteilijat sotapropagandan tekijöinä
Frank Capra & Anatole Litvak, WHY WE FIGHT, 1: PRELUDE TO WAR (1942) 16mm
Humphrey Jennings & Harry Watt, LONDON CAN TAKE IT! (1940) 16mm
John Ford & Gregg Toland, DECEMBER 7TH (1942) 16mm
John Ford, THE BATTLE OF MIDWAY (1942) 16mm
Humphrey Jennings & Stewart McAllister, LISTEN TO BRITAIN (1942) 16mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Xavier Beauvois, JUMALISTA JA IHMISISTÄ (2005) 35mm

20.15 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeentie 135 C)
Benoît Jacquot, SEVENTH HEAVEN (1997) 35mm
Ranskalaisen elokuvan festivaali

21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Benjamin Ross, RKO 281 – TAPAUS ”CITIZEN KANE” (1999)

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttelyn avajaiset klo 18.00)

pe 30.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Xavier Beauvois, THE YOUNG LIEUTENANT (2005) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Henson, LABYRINTTI (1986) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–16.00)

la 31.10.

16.00 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeentie 135 C)
Benoît Jacquot, A SINGLE GIRL (1995) 35mm
Ranskalaisen elokuvan festivaali

16.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gil Kenan, MONSTERITALO (2006) 35mm

18.00 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Benoît Jacquot, RIGHT NOW (2004) (1997) 35mm
Ranskalaisen elokuvan festivaali

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Brian De Palma, CARRIE (1976) 35mm

20.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Tobe Hooper, THE TEXAS CHAINSAW MASSACRE (1974) 35mm
Cinemadrome

22.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, HALLOWEEN – NAAMIOIDEN YÖ (1978) 35mm

22.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Wes Craven, THE HILLS HAVE EYES (1977) 35mm
Cinemadrome

su 1.11.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kinokonsertti Mélièsin fantastiset tarinat
Georges Méliès, HIIDENPATA (1903) 35mm
Georges Méliès, MAHDOTON MATKA (1904) 35mm
Georges Méliès, NOITA-AKKA (1906) 35mm
Georges Méliès, PAHOLAISEN 400 KUJETTA (1906) 35mm
Georges Méliès, PIRULLINEN VUOKRALAINEN (1910) 35mm
Säestetty mykkänäytös

17.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Xavier Beauvois, JUMALISTA JA IHMISISTÄ (2005) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Guillermo del Toro, PAN’S LABYRINTH (2006) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

ma 2.11.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
David Lynch, TWIN PEAKS – TULI KULJE KANSSANI (1992) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Léonce Perret, PARIISIN LAPSI (1913) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
David Fincher, SEITSEMÄN (1995) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Gleb Panfilov, ALKU (1970) 35mm

ti 3.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Valentin Vaala, DYNAMIITTITYTTÖ (1944) 35mm

17.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Lars von Trier, IDIOOTIT (1999) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Demy, ROCHEFORTIN TYTÖT (1967) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Andrzej Wajda, KANAL – KIROTTUJEN TIE (1956) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George Cukor, KAASUVALO (1944) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ke 4.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, CHAPLININ POIKA [v:n 1971 ääniversio] (1921) 35mm

19.50 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
Stuart Gordon, RE-ANIMATOR (1985) 35mm
Night Visions

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Greenaway, KOKKI, VARAS, VAIMO JA RAKASTAJA (1989) 35mm

22.00 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
Mika Kaurismäki, THE LAST BORDER – VIIMEISELLÄ RAJALLA (1993) 35mm
Night Visions

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

to 5.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Demy, ROCHEFORTIN TYTÖT (1967) 35mm

17.30 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
Richard Stanley, DUST DEVIL (1993) 35mm
Night Visions

19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ansa Ikonen, NAINEN ON VALTTIA (1944) 35mm

19.45 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
Brian Yuzna, SOCIETY (1989) 35mm
Night Visions

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carol Reed, KOLMAS MIES (1949)

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

pe 6.11.

18.15 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
Terence Fisher, HORROR OF DRACULA (1958) 35mm
Night Visions

19.00 Verla (Kouvola) – Verlan Seuratalo (Verlantie 346)
Ilmari Unho, RUUSU JA KULKURI (1948) 16mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George Cukor, KAASUVALO (1944) 35mm

21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, M.A.S.H. – ARMEIJAN LIIKKUVA KENTTÄSAIRAALA (1970) 35mm

00.00 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Luigi Batzella, THE DEVIL’S WEDDING NIGHT (1973) 35mm
Cinemare

01.40 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Brian Yuzna, SOCIETY (1989) 35mm
Cinemare

03.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Stuart Gordon, RE-ANIMATOR (1985) 35mm
Cinemare

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

la 7.11.

14.00 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Zoltán Fábri, PIENI KARUSELLI (1955) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Teuvo Tulio, RIKOLLINEN NAINEN (1952) 35mm

23.15 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
Richard Stanley, HARDWARE (1990) 35mm
Night Visions

03.15 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
James Glickenhaus, THE EXTERMINATOR (1980) 16mm
Night Visions

05.15 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
Brian Yuzna, Christophe Gans & Shûsuke Kaneko, NECRONOMICON (1993) 35mm
Night Visions

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

su 8.11.

07.15 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
Todd Morris, A GUN FOR JENNIFER (1997) 35mm
Night Visions

13.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claire Denis, THE INTRUDER (2004) 35mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Rob Reiner, PRINSESSAN RYÖSTÖ (1987) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

ma 9.11.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Richard Lester, YEAH! YEAH! TÄSSÄ TULEMME (1964) 35mm
Rokumentti

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Larissa Šepitko, NOUSU (1976) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Urban Gad, KUILU (1910) 35mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen elokuvan
Säestetty mykkänäytös

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Ching Siu-Tung, AAVESOTURI (1987) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Margarethe von Trotta, SISARUKSET (1981) 35mm

ti 10.11.

14.00 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Kotiseutufilmejä arkistosta
KESKI-SUOMI KUTSUU (1945) 16mm
KESKI-SUOMEN HELMI (1962) 16mm
125-VUOTIAS JYVÄSKYLÄ (1963) 16mm
Orvo Saarikivi, KUMMEJA LAHDEN TAKAA (1958) 16mm
PÄIJÄNTEELLÄ (1945) 16mm
Saarijärven elokuvaviikko

18.00 Hämeenlinna – Bio Marilyn (Hallituskatu 20)
François Truffaut, 400 KEPPOSTA (1959) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Nagisa Oshima, POIKA (1969) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Claude Sautet, RIKOLLISET (1960) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Glory Leppänen, ONNENPOTKU (1936) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Febo Mari, FAUNI (1917) 35mm
Säestetty mykkänäytös

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ke 11.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erik Blomberg, VALKOINEN PEURA (1952) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

to 12.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roman Polański, INHO (1965) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kankaan pergamenttisali (Kympinkatu 3)
125-VUOTIAS JYVÄSKYLÄ (1963) 16mm
– elokuva esitettiin valokuvanäyttelyn avajaisten yhteydessä

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George A. Romero, NIGHT OF THE LIVING DEAD (1968) 16mm
Helsingin lyhytelokuvafestivaali

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

pe 13.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Urban Gad, KUILU (1910) 35mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen elokuvan
Säestetty mykkänäytös

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Orson Welles, OIKEUSJUTTU (1962) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Todd Morris, A GUN FOR JENNIFER (1997) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Hurme

20.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Todd Morris, A GUN FOR JENNIFER (1997) 35mm
Cinemadrome

20.15 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
Tod Browning, THE UNKNOWN (1927) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Iik!

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roman Polański, INHO (1965) 35mm

21.30 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
Terence Fisher, DRACULA (1958) 35mm
Iik!

22.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Jesús Franco, VERENHIMOINEN DRACULA (1970) 35mm
Cinemadrome

23.15 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
Richard Stanley, HARDWARE (1990) 35mm
Iik!

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

la 14.11.

12.00 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Peter von Bagh, KREIVI (1971) 35mm
Rokumentti

13.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claire Denis, THE INTRUDER (2004) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Febo Mari, FAUNI (1917) 35mm
Säestetty mykkänäytös

20.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Mark L. Lester, COMMANDO (1985) 35mm
Cinemadrome

21.30 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
Richard Stanley, DUST DEVIL: THE FINAL CUT (1993) 35mm
Iik!

22.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Luigi Batzella & Joe d’Amato, THE DEVIL’S WEDDING NIGHT (1973) 35mm
Cinemadrome

23.30 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
Brian Yuzna, SOCIETY (1989) 35mm
Iik!

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

su 15.11.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Päivi Hartzell, LUMIKUNINGATAR (1986) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, PÄIVÄPERHO (1967) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

ma 16.11.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Richard Linklater, RAKKAUTTA ENNEN AAMUA (1995) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Terry Jones, ERIK VIIKINKISOTURI (1989) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Allan Dwan, ROBIN HOOD (1923) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
William Friedkin, ELÄÄ JA KUOLLA L.A:SSA (1985) 35mm

ti 17.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Truffaut, MISSISSIPIN VELHO (1969) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Peter Lorre, DER VERLORENE (1951) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, M.A.S.H. – ARMEIJAN LIIKKUVA KENTTÄSAIRAALA (1970) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ke 18.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erik Blomberg, VALKOINEN PEURA (1952) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

to 19.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15) 35mm
Robert Reinert, OPIUM (1919)
Säestetty mykkänäytös

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Armand Lohikoski, PEKKA JA PÄTKÄ LUMIMIEHEN JÄLJILLÄ (1954) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, RÄTTIKAUPPIAAT (1959) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard A. Colla, TAISTELUPLANEETTA GALACTICA (1978) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

pe 20.11.

15.00 Jyväskylä – Keski-Suomen museon auditorio (Alvar Aallon katu 7)
Filmiperjantai: Kaupunkikuvan muutos
125-VUOTIAS JYVÄSKYLÄ (1963) 16mm
Ralph Steiner & Willard Van Dyke, THE CITY (1939) 16mm
Valentin Vaala, HERÄÄ HELSINKI! (1939) 16mm

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, RÄTTIKAUPPIAAT (1959) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Truffaut, MISSISSIPIN VELHO (1969) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Tod Browning, KÄDETÖN ALFONSO (1927) 35mm
Säestetty mykkänäytös

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, M.A.S.H. – ARMEIJAN LIIKKUVA KENTTÄSAIRAALA (1970) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

la 21.11.

14.00 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
János Zsombolyai, TULLIVAPAA AVIOLIITTO (1980) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15) 35mm
Roberto Rossellini, USKOTTOMUUS [saksankielinen versio] (1954)

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15) 35mm
Robert Reinert, OPIUM (1919)
Säestetty mykkänäytös

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard A. Colla, TAISTELUPLANEETTA GALACTICA (1978) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

su 22.11.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Musker & Ron Clements, PIENI MERENNEITO [suomenkielinen versio] (1989) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

ma 23.11.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Teuvo Tulio, LEVOTON VERI (1946) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Michelangelo Antonioni, SEIKKAILU [ransk. versio] (1960) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aleksandr Dovzhenko, ARSENAL (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Carol Reed, KOLMAS MIES (1949) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Inoshiro Honda, FRANKENSTEIN HYÖKKÄÄ (1966) 35mm

ti 24.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Renoir, ELENA JA MIEHET (1956) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Marilyn (Hallituskatu 20)
Quentin Tarantino, KILL BILL VOL. 1 (2003) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Alain Tanner, JOONAS TÄYTTÄÄ 25 VUONNA 2000 (1976) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Ágnes Incze, I LOVE BUDAPEST (2001) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, MCCABE JA MRS. MILLER (1971) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ke 25.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erik Blomberg, KIHLAUS (1955) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Truffaut, VIIMEINEN METRO (1980) 35mm

19.00 Jyväskylä – Sepänkeskus, Molekyyli-tila (Kyllikinkatu 1)
VÄLÄHDYKSIÄ NEUVOSTOLIITOSTA 60 (1969) 16mm
– näytöksen pääkuva on digitaalinen

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gary Nelson, MUSTA AUKKO (1979) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

to 26.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, ROSVOPÄÄLLIKKÖ SALVATORE GIULIANO (1962) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Renoir, ELENA JA MIEHET (1956) 35mm

20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Greenaway, KOKKI, VARAS, VAIMO JA RAKASTAJA (1989) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

pe 27.11.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jari Halonen, JOULUBILEET (1995) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gary Nelson, MUSTA AUKKO (1979) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

la 28.11.

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Truffaut, VIIMEINEN METRO (1980) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

su 29.11.

13.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Musker & Ron Clements, PIENI MERENNEITO [suomenkielinen versio] (1989) 35mm
Karaokenäytös

15.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Alfred Hitchcock, VERTIGO – PUNAINEN KYYNEL (1958) 70mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Musker & Ron Clements, PIENI MERENNEITO [suomenkielinen versio] (1989) 35mm
Karaokenäytös

18.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Douglas Trumbull, BRAINSTORM – AIVOMYRSKY (1983) 70mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Victor Sjöström, AJOMIES (1920) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, ROSVOPÄÄLLIKKÖ SALVATORE GIULIANO (1962)
35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

ma 30.11.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Federico Fellini, 8 1/2 (1963) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Emir Kusturica, UNDERGROUND (1995) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
F.W. Murnau, AURINGONNOUSU [Movietone-versio] (1927) 35mm

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
David Lynch, TWIN PEAKS – TULI KULJE KANSSANI (1992) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Robert Rossen, LILITH (1964) 35mm

ti 1.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Philippe Garrel, NIGHT WIND (1999) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wilfred Jackson, PUISTOKONSERTTI (1935) 35mm
Robert Florey & Joseph Santley, KOOKOSPÄHKINÖITÄ (1929) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Mikko Niskanen, AJOLÄHTÖ (1982) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, PITKÄT JÄÄHYVÄISET (1973) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ke 2.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jakov Protazanov, TYTTÖ JA VANKI: 41 (1927) 35mm
Säestetty mykkänäytös

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, KAUPUNGIN VALTIAS (1963) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jimmy T. Murakami, VAAROJEN PLANEETTA (1980) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

to 3.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
F.W. Murnau, AURINGONNOUSU [Movietone-versio] (1927) 35mm

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Lars von Trier, IDIOOTIT (1999) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Philippe Garrel, NIGHT WIND (1999) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, PITKÄT JÄÄHYVÄISET (1973) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

pe 4.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wilfred Jackson, PUISTOKONSERTTI (1935) 35mm
Robert Florey & Joseph Santley, KOOKOSPÄHKINÖITÄ (1929) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, KAUPUNGIN VALTIAS (1963) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, MCCABE JA MRS. MILLER (1971) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

la 5.12.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wilfred Jackson, PUISTOKONSERTTI (1935) 35mm
Robert Florey & Joseph Santley, KOOKOSPÄHKINÖITÄ (1929) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jimmy T. Murakami, VAAROJEN PLANEETTA (1980) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–16.00)

su 6.12.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Päivi Hartzell, LUMIKUNINGATAR (1986) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, PITKÄT JÄÄHYVÄISET (1973) 35mm

ma 7.12.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Akira Kurosawa, SEITTIEN LINNA (1957) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Jiří Sequens, SEITSEMÄN MIESTÄ AAMUNKOITTEESSA (1964) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Frank Capra, IT HAPPENED ONE NIGHT (1934) 35mm

19.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Moufida Tlatli, PALATSIN HILJAISUUS (1994) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Douglas Sirk, TUULEEN KIRJOITETTU (1956) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ti 8.12.

18.00 Hämeenlinna – Bio Marilyn (Hallituskatu 20)
Michael Cimino, KAURIINMETSÄSTÄJÄ (1978) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Luigi Bazzoni, VIIDES SORMI (1971) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Spike Lee, DO THE RIGHT THING – KUUMA PÄIVÄ (1989) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dudley Murphy, BLACK AND TAN (1929) 35mm
Slatan Dudow, KUHLE WAMPE (1932) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, TÄYSKÄSI (1974) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ke 9.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, MATTEIN TAPAUS (1972) 35mm

19.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Věra Chytilová, TUHATKAUNOKIT (1966) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jari Halonen, JOULUBILEET (1995) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Korty, EWOKIEN TAISTELU (1984) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

to 10.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dudley Murphy, BLACK AND TAN (1929) 35mm
Slatan Dudow, KUHLE WAMPE (1932) 35mm

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Jacques Rivette, CÉLINE ET JULIE VONT EN BATEAU (1974) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Juli Raizman, KURITUSHUONE (1928) 35mm
Säestetty mykkänäytös

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, TÄYSKÄSI (1974) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

pe 11.12.

15.00 Jyväskylä – Keski-Suomen museon auditorio (Alvar Aallon katu 7)
Eldar Ryazanov, JULMA ROMANSSI (1983) 16mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Frank Capra, IT HAPPENED ONE NIGHT (1934) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Juli Raizman, LENTÄJÄT (1935) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Juli Raizman, AAMUNKOITTEESSA (1957) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

la 12.12.

12.30 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Hayao Miyazaki, NAAPURINI TOTORO (1988) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, MATTEIN TAPAUS (1972) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, TÄYSKÄSI (1974) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Juli Raizman, JOS SE OLIKIN RAKKAUTTA? (1961) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

su 13.12.

13.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Musker & Ron Clements, PIENI MERENNEITO [suomenkielinen versio] (1989) 35mm
Karaokenäytös

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Korty, EWOKIEN TAISTELU (1984) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Frank Capra, IT HAPPENED ONE NIGHT (1934) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Juli Raizman, YKSITYISELÄMÄ (1982) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

ma 14.12.

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Nagisa Oshima, MERRY CHRISTMAS MR. LAWRENCE (1983) 35mm

ti 15.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Manoel de Oliveira, MENEN KOTIIN (2001) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, MITKÄ HÄÄT! (1978) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mel Brooks, AVARUUSBOLTSIT (1987) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ke 16.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Juli Raizman, SINUN AIKALAISESI (1967) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, NASHVILLE (1975) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

to 17.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, ARVOKKAITA RUUMIITA (1976) 35mm

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Veli Gränö, TÄHTELÄISET (2003) 35mm
– näytöksen toinen elokuva esitettiin digitaalisena

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, 3 NAISTA (1977) 35mm

21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mel Brooks, AVARUUSBOLTSIT (1987) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

pe 18.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Juli Raizman, TOIVEIDEN AIKA (1984) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Manoel de Oliveira, MENEN KOTIIN (2001) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, MITKÄ HÄÄT! (1978) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

la 19.12.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, ARVOKKAITA RUUMIITA (1976) 35mm

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, 3 NAISTA (1977) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luigi Cozzi, STARCRASH (1978) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

su 20.12.

15.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Agnieszka Holland, SALAINEN PUUTARHA (1993) 35mm

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Arnaud Desplechin, ERÄS JOULUTARINA (2008) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

ma 21.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Arnaud Desplechin, ERÄS JOULUTARINA (2008) 35mm

17.00 Jyväskylä – TI-LA 2016 (Kauppakatu 19)
125-VUOTIAS JYVÄSKYLÄ (1963) 16mm
– näytös sisälsi digitaalisina esitettyjä lyhytelokuvia
Jyväskylän lyhytelokuvapäivä

18.00 Jyväskylä – TI-LA 2016 (Kauppakatu 19)
125-VUOTIAS JYVÄSKYLÄ (1963) 16mm
– näytös sisälsi digitaalisina esitettyjä lyhytelokuvia
Jyväskylän lyhytelokuvapäivä

19.00 Jyväskylä – TI-LA 2016 (Kauppakatu 19)
125-VUOTIAS JYVÄSKYLÄ (1963) 16mm
– näytös sisälsi digitaalisina esitettyjä lyhytelokuvia
Jyväskylän lyhytelokuvapäivä

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, KRISTUS PYSÄHTYI EBOLIIN (1979) 35mm

20.00 Jyväskylä – TI-LA 2016 (Kauppakatu 19)
125-VUOTIAS JYVÄSKYLÄ (1963) 16mm
– näytös sisälsi digitaalisina esitettyjä lyhytelokuvia
Jyväskylän lyhytelokuvapäivä

ti 22.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Anatole Litvak, ANASTASIA (1956) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, COOKIEN PERINTÖ (1998) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ke 23.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kalle Kaarna, KUISMA JA HELINÄ (1932) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Orson Welles, KUOLEMATON TARINA (1968) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, THE PLAYER – PELIMIES (1992) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–16.00)

pe 25.12.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, PRET-A-PORTER (1994) 35mm

la 26.12.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Anatole Litvak, ANASTASIA (1956) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, NASHVILLE (1975) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–16.00)

su 27.12.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Agnieszka Holland, SALAINEN PUUTARHA (1993) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, GOSFORD PARK (2001) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

su 27.12.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Agnieszka Holland, SALAINEN PUUTARHA (1993) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, GOSFORD PARK (2001) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

ma 28.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
André Téchiné, VARKAAT (1996) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, TOHTORI T JA NAISET (2000) 35mm

ti 29.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lars von Trier, DANCER IN THE DARK (2000) 35mm

19.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, BIZET’N CARMEN (1984) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ke 30.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, THE PLAYER – PELIMIES (1992) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sidney Lumet, IDÄN PIKAJUNAN ARVOITUS (1974) 35mm

21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aldo Lado, HUMANOIDI (1979) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)