MENNEET NÄYTÖKSET – 2018

ti 2.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vladimir Menshov, MOSKOVA EI USKO KYYNELIIN (1979) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Verhoeven, BASIC INSTINCT – VAISTON VARASSA (1992) 35mm

ke 3.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marlen Hutsijev, HEINÄKUUN SADE (1967) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Truffaut, KOHTALOKAS NAINEN (1981) 35mm

to 4.1.

16.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michelangelo Antonioni, AURINGONPIMENNYS (1962) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Billy Wilder, PIUKAT PAIKAT (1959) 35mm

pe 5.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nicolas Winding Refn, DRIVE (2011) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Irwin Allen, TUHOPARVI (1978) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Verhoeven, BASIC INSTINCT – VAISTON VARASSA (1992) 35mm

la 6.1.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Truffaut, PITKÄ VIIKONLOPPU (1983) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Andrew & Annelie Thorndike, VENÄJÄN IHME I [suom. versio] (1963) 35mm
Andrew & Annelie Thorndike, VENÄJÄN IHME II [suom. versio] (1963) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nicolas Winding Refn, DRIVE (2011) 35mm

su 7.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jun Falkenstein, TIIKERIN OMA ELOKUVA [suom. versio] (2000) 35mm

17.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michelangelo Antonioni, AURINGONPIMENNYS (1962) 35mm

20.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Billy Wilder, PIUKAT PAIKAT (1959) 35mm

ke 10.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Esfir Šub, ROMANOVIEN DYNASTIAN TUHO (1927) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dorothy Arzner, VILLIKISSA (1929) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
TRAILERI ELOKUVASTA TUHOPARVI 35mm
TEASER ELOKUVASTA PAKO TULEVAISUUDESTA 35mm
TEASER ELOKUVASTA METEORI 35mm
TRAILERI ELOKUVASTA MAAILMA VUONNA 2022 35mm
– näytöksen pääkuva oli digitaalinen

to 11.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Vigo, TARIS, ROI DE L’EAU (1931) 35mm
Jean Vigo, L’ATALANTE [v:n 2001 restauraatio] (1934) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dorothy Arzner, CHRISTOPHER STRONG (1933) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Hillcoat, GHOSTS… OF THE CIVIL DEAD (1988) 35mm

pe 12.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Esfir Šub, ROMANOVIEN DYNASTIAN TUHO (1927) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jörn Donner, Erkki Seiro & Jaakko Talaskivi, PERKELE! KUVIA SUOMESTA (1971) 35mm
Karaokenäytös

Helsinki – Galleria Huuto / Pikkujätkä (Tyynenmerenkatu 6)
Natalia Kozieł, KESKUSASEMIA – 16mm-installaatio
– näyttelyn avajaiset klo 18.00–20.00

la 13.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dorothy Arzner, VILLIKISSA (1929) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Hillcoat, GHOSTS… OF THE CIVIL DEAD (1988) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Franklin, PSYKO II (1983) 35mm

Helsinki – Galleria Huuto / Pikkujätkä (Tyynenmerenkatu 6)
Natalia Kozieł, KESKUSASEMIA – 16mm-installaatio
– näyttely auki klo 12.00–17.00

su 14.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Animoitu pörröavantgarde
Karel Zeman, INNOITUS (1949) 35mm
Vladimir Degtjarjov, MITEN KASVAA ISOKSI (1966) 35mm
Hermína Týrlová, LUMIUKKO (1966) 16mm
Tadeusz Wilkosz, HIIRTEN KOULU (1959) 35mm
Jerzy Kotowski, VAARA! (1963) 35mm
Rein Raamat, TULILINTU (1974) 35mm
Fedor Hitruk, NALLE JA JÄNÖ (1964) 35mm
Grigori Lomidze, VALLE LAISKURI (1959) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen lyhytkuvan

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dorothy Arzner, CHRISTOPHER STRONG (1933) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Vigo, TARIS, ROI DE L’EAU (1931) 35mm
Jean Vigo, L’ATALANTE [v:n 2001 restauraatio] (1934) 35mm

Helsinki – Galleria Huuto / Pikkujätkä (Tyynenmerenkatu 6)
Natalia Kozieł, KESKUSASEMIA – 16mm-installaatio
– näyttely auki klo 12.00–17.00

ma 15.1.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Orson Welles, CITIZEN KANE (1941) 35mm

ti 16.1.

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Esfir Šub, SUURI TIE (1927) 35mm
Säestetty mykkänäytös

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Hillcoat, THE PROPOSITION (2005) 35mm

Helsinki – Galleria Huuto / Pikkujätkä (Tyynenmerenkatu 6)
Natalia Kozieł, KESKUSASEMIA – 16mm-installaatio
– näyttely auki klo 12.00–17.00

ke 17.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nyrki Tapiovaara & Hugo Hytönen, MIEHEN TIE (1940) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dorothy Arzner, SARAH AND SON (1932) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Becker, SUURKAUPUNGIN SÄVEL (1949) 35mm

Helsinki – Galleria Huuto / Pikkujätkä (Tyynenmerenkatu 6)
Natalia Kozieł, KESKUSASEMIA – 16mm-installaatio
– näyttely auki klo 12.00–17.00

to 18.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Becker, SUURKAUPUNGIN SÄVEL (1949) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dorothy Arzner, MERRILY WE GO TO HELL (1932) 35mm

Helsinki – Galleria Huuto / Pikkujätkä (Tyynenmerenkatu 6)
Natalia Kozieł, KESKUSASEMIA – 16mm-installaatio
– näyttely auki klo 12.00–17.00

pe 19.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dorothy Arzner, SARAH AND SON (1932) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Hillcoat, THE PROPOSITION (2005) 35mm

Helsinki – Galleria Huuto / Pikkujätkä (Tyynenmerenkatu 6)
Natalia Kozieł, KESKUSASEMIA – 16mm-installaatio
– näyttely auki klo 12.00–17.00

la 20.1.

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Edward D. Wood Jr., PLAN 9 FROM OUTER SPACE (1997) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Esfir Šub, SUURI TIE (1927) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dorothy Arzner, MERRILY WE GO TO HELL (1932) 35mm

23.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
EKEK: Mysteerien yö
Damiano Damiani, HYVÄSTI JA AMEN (1975) 35mm
William Peter Blatty, YHDEKSÄS AISTI (1980) 35mm
Traileri elokuvasta KULTAINEN HÄMÄHÄKKI 35mm
Alfonso Brescia, FANTASTISET TAISTELIJAT (1974) 35mm
Risto Vanari, RISTO VANARIN PIILOKAMERA (1979) 35mm

Helsinki – Galleria Huuto / Pikkujätkä (Tyynenmerenkatu 6)
Natalia Kozieł, KESKUSASEMIA – 16mm-installaatio
– näyttely auki klo 12.00–17.00

su 21.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wolfgang Reitherman, ARISTOKATIT [suom. versio] (1970) 35mm

Helsinki – Galleria Huuto / Pikkujätkä (Tyynenmerenkatu 6)
Natalia Kozieł, KESKUSASEMIA – 16mm-installaatio
– näyttely auki klo 12.00–17.00

ma 22.1.

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
David Lynch, THE STRAIGHT STORY (1999) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roberto Rossellini, ROOMA – AVOIN KAUPUNKI (1945) 35mm

ti 23.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Esfir Šub, KOMSOMOL – SÄHKÖISTÄMISEN JOHTAJA (1932) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Luc Besson, SUURI SININEN (1988) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dorothy Arzner, CRAIG’S WIFE (1936) 35mm

Helsinki – Galleria Huuto / Pikkujätkä (Tyynenmerenkatu 6)
Natalia Kozieł, KESKUSASEMIA – 16mm-installaatio
– näyttely auki klo 12.00–17.00

ke 24.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Edvin Laine, YRJÄNÄN EMÄNNÄN SYNTI (1943) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Hillcoat, TIE (2009) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jefim Dzigan, KOHTA ISKEE MYRSKY (1956) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Boorman, MANAAJA II: LUOPIO (1977) 35mm

Helsinki – Galleria Huuto / Pikkujätkä (Tyynenmerenkatu 6)
Natalia Kozieł, KESKUSASEMIA – 16mm-installaatio
– näyttely auki klo 12.00–17.00

to 25.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dorothy Arzner, CRAIG’S WIFE (1936) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dorothy Arzner, TANSSI, TYTTÖ, TANSSI (1940) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Norman Jewison, ROLLERBALL (1975) 16mm

Helsinki – Galleria Huuto / Pikkujätkä (Tyynenmerenkatu 6)
Natalia Kozieł, KESKUSASEMIA – 16mm-installaatio
– näyttely auki klo 12.00–17.00

pe 26.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Esfir Šub, KOMSOMOL – SÄHKÖISTÄMISEN JOHTAJA (1932) 35mm

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Hillcoat, TIE (2009) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Boorman, MANAAJA II: LUOPIO (1977) 35mm

Helsinki – Galleria Huuto / Pikkujätkä (Tyynenmerenkatu 6)
Natalia Kozieł, KESKUSASEMIA – 16mm-installaatio
– näyttely auki klo 12.00–17.00

la 27.1.

12.00 Jyväskylä – Kulttuuritalo Pop Up (Puistokatu 2)
n. klo 12.05 V. Kiseljev, PRESIDENTTI KEKKONEN VALTIOVIERAILULLA NEUVOSTOLIITOSSA (1958) 16mm
n. klo 13.00 Fedor Hitruk, FILMI FILMI FILMI (1968) 16mm
n. klo 13.25 V. Kiseljev, PRESIDENTTI KEKKONEN VALTIOVIERAILULLA NEUVOSTOLIITOSSA (1958) 16mm

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Paul Annett, THE BEAST MUST DIE (1975) 16mm

Helsinki – Galleria Huuto / Pikkujätkä (Tyynenmerenkatu 6)
Natalia Kozieł, KESKUSASEMIA – 16mm-installaatio
– näyttely auki klo 12.00–17.00

su 28.1.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
100 vuotta Helsingin vallankumouksesta
Mihail Koltsov, PUNAINEN SUOMI (1918) 35mm
Toivo Särkkä, 1918 – MIES JA HÄNEN OMATUNTONSA (1957) 35mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wolfgang Reitherman, John Lounsbery & Art Stevens, PELASTUSPARTIO BERNARD & BIANCA (1977) 35mm

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, MATTEUKSEN EVANKELIUMI (1964) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dorothy Arzner, TANSSI, TYTTÖ, TANSSI (1940) 35mm

Helsinki – Galleria Huuto / Pikkujätkä (Tyynenmerenkatu 6)
Natalia Kozieł, KESKUSASEMIA – 16mm-installaatio
– näyttely auki klo 12.00–17.00

ma 29.1.

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Krzysztof Kieślowski, LYHYT ELOKUVA RAKKAUDESTA (1988) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, VIIMEISEEN HENGENVETOON (1959) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
David Lynch, ERASERHEAD (1977) 35mm

ti 30.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Frank Tashlin, VAARATTOMIA VAKOILIJOITA (1955) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Esfir Šub, TÄNÄÄN (1930) 35mm
Säestetty mykkänäytös

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Louis Malle, HISSILLÄ MESTAUSLAVALLE (1957) 35mm

Helsinki – Galleria Huuto / Pikkujätkä (Tyynenmerenkatu 6)
Natalia Kozieł, KESKUSASEMIA – 16mm-installaatio
– näyttely auki klo 12.00–17.00

ke 31.1.

Helsinki – Galleria Huuto / Pikkujätkä (Tyynenmerenkatu 6)
Natalia Kozieł, KESKUSASEMIA – 16mm-installaatio
– näyttely auki klo 12.00–17.00

to 1.2.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Juli Raizman, VIIMEINEN YÖ (1937) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luc Besson, ATLANTIS (1991) 35mm
DocPoint

Helsinki – Galleria Huuto / Pikkujätkä (Tyynenmerenkatu 6)
Natalia Kozieł, KESKUSASEMIA – 16mm-installaatio
– näyttely auki klo 12.00–17.00

pe 2.2.

Helsinki – Galleria Huuto / Pikkujätkä (Tyynenmerenkatu 6)
Natalia Kozieł, KESKUSASEMIA – 16mm-installaatio
– näyttely auki klo 12.00–17.00

la 3.2.

10.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
1918 – huutoja ja kaikuja -seminaari
Reino Palmroth, SAMA KAIKU ON ASKELTEN (1968) 35mm
DocPoint

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aki Kaurismäki, TOTAL BALALAIKA SHOW (1994) 35mm
Karaokenäytös
DocPoint

Helsinki – Galleria Huuto / Pikkujätkä (Tyynenmerenkatu 6)
Natalia Kozieł, KESKUSASEMIA – 16mm-installaatio
– näyttely auki klo 12.00–17.00

su 4.2.

13.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Luc Besson, ATLANTIS (1991) 35mm
DocPoint

Helsinki – Galleria Huuto / Pikkujätkä (Tyynenmerenkatu 6)
Natalia Kozieł, KESKUSASEMIA – 16mm-installaatio
– näyttely auki klo 12.00–17.00

ma 5.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Joel Coen, BIG LEBOWSKI (1998) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
David Lynch, MULHOLLAND DRIVE (2001) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Andrei Tarkovski, PEILI (1974) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Peter Weir, HUVIRETKI HIRTTOPAIKALLE (1975) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Luis Buñuel, VERI KUOHUU (1955) 35mm

ti 6.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gjon Mili, JAMMIN’ THE BLUES (1944) 35mm
Norman McLaren & Evelyn Lambart, BEGONE DULL CARE (1949) 16mm
Dudley Murphy, BLACK AND TAN (1929) 35mm
– näytös sisälsi yhden lyhytkuvan muussa formaatissa

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Jane Campion, HOLY SMOKE – PYHÄSSÄ PILVESSÄ (1999) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joe Johnston, JUMANJI (1995) 35mm

ke 7.2.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bert Stern, JAZZIN JUHLAA (1959) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen lyhytkuvan

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Larry Cohen, IT LIVES AGAIN (1978) 35mm

to 8.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stefan Uher, AURINKO VERKOSSA (1962) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Mihail Kalatozov, KURJET LENTÄVÄT (1957) 16mm

pe 9.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gjon Mili, JAMMIN’ THE BLUES (1944) 35mm
Norman McLaren & Evelyn Lambart, BEGONE DULL CARE (1949) 16mm
Dudley Murphy, BLACK AND TAN (1929) 35mm
– näytös sisälsi yhden lyhytkuvan muussa formaatissa

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nicole Védrès, PARIS 1900 (1946) 16mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Larry Cohen, IT LIVES AGAIN (1978) 35mm

la 10.2.

13.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Giorgio Ferroni, KAKSI ASETTA PELKURILLE (1968) 35mm
Spaghettipäivä

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Sergio Corbucci, RINGO JA KULTAINEN PISTOOLI (1966) 35mm
Spaghettipäivä

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bert Stern, JAZZIN JUHLAA (1959) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen lyhytkuvan

17.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Traileri elokuvasta MUUTAMA TAALA LISÄÄ 35mm
Traileri elokuvasta 100.000 DOLLARI PER RINGO 35mm
Traileri elokuvasta LUODIN LAKI 35mm
Traileri elokuvasta BUDDY VILLISSÄ LÄNNESSÄ 35mm
Traileri elokuvasta AMMATTITAPPAJA 35mm
Traileri elokuvasta SABATA, SALAPERÄINEN RATSASTAJA 35mm
Traileri elokuvasta HIRTTÄMÄTTÖMÄT 35mm
Spaghettipäivä

17.45 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Romolo Guerrieri, 7 SAVUAVAA PISTOOLIA (1966) 35mm
Spaghettipäivä

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
John Sturges & Duilio Coletti, VALDEZIN HEVOSET (1973) 35mm
Spaghettipäivä

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Louis Malle, HISSILLÄ MESTAUSLAVALLE (1957) 35mm

22.15 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Ferdinando Baldi, TRINITYN RÄMÄPÄÄT (1968) 35mm
Spaghettipäivä

su 11.2.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Art Stevens, Ted Berman & Richard Rich, TOPI JA TESSU [suom. versio] (1981) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Wegener & Carl Boese, GOLEM (1920) 35mm
Säestetty mykkänäytös

ma 12.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
James Ivory, PITKÄN PÄIVÄN ILTA (1993) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Lars G. Thelestam, MIES ASTUI JUNASTA (1974) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
John Carpenter, CHRISTINE – TAPPAJA-AUTO (1983) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrzej Wajda, TUHKAA JA TIMANTTIA (1958) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Paul Verhoeven, LIHAA JA VERTA (1985) 35mm

ti 13.2.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Bernhard Stephan, LIIAN LAIHA RAKASTAMAAN (1973) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
David Lynch, ERASERHEAD (1977) 35mm

ke 14.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ohukainen ja Paksukainen
James Parrott, KAIKKI PIELESSÄ (1929) 35mm
James Parrott, YÖPÖLLÖT (1930) 35mm
James Parrott, KUN KISSA ON POISSA (1932) 35mm
James Parrott, PIANO (1932) 35mm

to 15.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tengiz Abuladze, RUKOUS (1967) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charlotte Zwerin, THELONIOUS MONK: STRAIGHT NO CHASER (1988) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Renoir, HERRA LANGEN RIKOS (1935) 35mm

pe 16.2.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Wojciech Has, PARANTOLA TIIMALASIN POHJALLA (1973) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Chabrol, SINIPARTA (1963) 35mm

la 17.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tengiz Abuladze, RUKOUS (1967) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Wojciech Has, SARAGOSSAN SALAISUUS (1964) 35mm

20.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charlotte Zwerin, THELONIOUS MONK: STRAIGHT NO CHASER (1988) 35mm

su 18.2.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Wojciech Has, HIRTTOSILMUKKA (1957) 35mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ted Berman & Richard Rich, HIIDENPATA (1985) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
John Cassavetes, NAISEN PARHAAT VUODET (1974) 35mm

ma 19.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Michelangelo Antonioni, (1960) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Miloš Forman, YKSI LENSI YLI KÄENPESÄN (1975) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Robert Aldrich, ULZANA – VERINEN APASSI (1972) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jasujiro Ozu, PERHETARINA (1960) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Terrence Malick, ONNELLISTEN AIKA (1978) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Volker Schlöndorff, ORJATTARESI (1989) 35mm

ti 20.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 11)
Eduard Grecner, LOHIKÄÄRMEEN PALUU (1967) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Anthony Minghella, ENGLANTILAINEN POTILAS (1996) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 11)
Basil Dearden, ALL NIGHT LONG (1962) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Carlos Saura, VEREN HÄÄT (1981) 35mm

ke 21.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ivar Johansson, ELÄMÄÄ SUOMALAISMETSISSÄ (1947) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tobe Hooper, THE TEXAS CHAINSAW MASSACRE 2 (1986) 35mm

to 22.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Eliàš Havetta, VILLEJÄ LILJOJA (1972) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude de Givray, KOVAT KURVIT (1961) 35mm

pe 23.2.

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 11)
Basil Dearden, ALL NIGHT LONG (1962) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Isänmaan puolustajien päivä
Mihail Tumanishvili, ISKURYHMÄ (1985) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (vEerikinkatu 15)
Dario Argento, KUOLEMAN LINTU [katkelma] (1970) 35mm
– näytöksen pääkuva esitetään digitaalisena

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Isänmaan puolustajien päivä
Vladimir Braun, TERÄSKYNTÄJÄT (1954) 16mm

la 24.2.

16.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Yuen Woo-ping, SHAOLIN DRUNKARD (1983) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dusan Hanák, KUVIA MENNEESTÄ MAAILMASTA (1972) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Frank Tashlin, VAARATTOMIA VAKOILIJOITA (1955) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tobe Hooper, THE TEXAS CHAINSAW MASSACRE 2 (1986) 35mm

su 25.2.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
AKU ANKAN JUHLAKARUSELLI (1986) 35mm
– kooste, joka sisälsi elokuvat HOW TO BE A SAILOR (Jack Kinney, 1943), PUSS CAFÉ (Charles A. Nichols, 1949), SOCIAL LION (Jack Kinney, 1954), CRAZY OVER DAISY (Jack Hannah, 1949), THREE BLIND MOUSKETEERS (David Hand, 1936), EARLY TO BED (Jack King, 1941), MORRIS THE MIDGET MOOSE (Jack Hannah, 1950), SEA SCOUTS (Dick Lundy, 1939), HOLD THAT POSE (Jack Kinney, 1950), HAWAIIAN HOLIDAY (Ben Sharpsteen, 1937) ja COLD TURKEY (Charles A. Nichols, 1951)

ma 26.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Woody Allen, BROADWAY DANNY ROSE (1984) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Jerzy Kawalerowicz, NUNNA JA PAHOLAISET (1961) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Terry Gilliam, BRAZIL – TÄMÄN HETKEN TUOLLA PUOLEN (1985) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Asghar Farhadi, NADER JA SIMIN: ERO (2011) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Kaisa Rastimo, SÄÄDYLLINEN MURHENÄYTELMÄ (1998) 35mm

ti 27.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
KAVIn ulkomaiset pelastekopiot II: Taistelu editoriaalisesta kontrollista
VALKOKANKAAN OPTINEN LELU: FILMILUUPPI (1900) 35mm
KIERTUEKELA 1 (1896–1902) 35mm
KIERTUEKELA 2 (1900–15) 35mm
KIERTUEOHJELMASTA: KOHTAUKSIA KRISTUKSEN KÄRSIMYSNÄYTELMÄSTÄ (1898) 35mm
KIERTUEOHJELMASTA: HAUTAJAISKULKUE (1898?) 35mm
ELOKUVATEATTERIKELA SUOMEN ENSIMMÄISESTÄ ELOKUVATEATTERISTA (1905) 35mm
MAAILMANKIERTUEEN KELOILTA: JEHOVAN TODISTAJIEN KANSAINVÄLISESTÄ KIERTUEOHJELMASTA (1905–14) 35mm
Säestetty mykkänäytös ja luento

18.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Jean Eustache, ÄITI JA HUORA (1973) 35mm

ke 28.2.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ken Loach, NIMENI ON JOE (1998) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dario Argento, INFERNO (1980) 35mm

to 1.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bill Forsyth, LOCAL HERO – KYLÄN SANKARI (1983) 35mm

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Moufida Tlatli, PALATSIN HILJAISUUS (1994) 35mm

21.25 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lynne Ramsay, RATCATCHER (1999) 35mm

pe 2.3.

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dario Argento, INFERNO (1980) 35mm

la 3.3.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lynne Ramsay, RATCATCHER (1999) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bill Forsyth, LOCAL HERO – KYLÄN SANKARI (1983) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ken Loach, NIMENI ON JOE (1998) 35mm

su 4.3.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ron Clements, Burny Mattinson, David Michener & John Musker, BASIL HIIRI – MESTARIETSIVÄ [suom. versio] (1986) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Ingmar Bergman, MANSIKKAPAIKKA (1957) 35mm

ma 5.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Toivo Särkkä, 1918 – MIES JA HÄNEN OMATUNTONSA (1957) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Michelangelo Antonioni, (1960) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Bo Widerberg, JOE HILL – KAPINALLINEN (1971) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Edward Dmytryk, SALA-AMPUJA (1952) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Werner Herzog, FITZCARRALDO (1982) 35mm

ti 6.3.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Hayao Miyazaki, PRINSESSA MONONOKE (1997) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
René Clément, KIELLETYT LEIKIT (1951) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lawrence Kasdan, HUUMA (1981) 35mm

ke 7.3.

18.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
AVEK 30 vuotta 1
Eija-Liisa Ahtila, TÄNÄÄN (1996) 35mm
Veli Gränö, IHMEELLINEN VIESTI TOISELTA TÄHDELTÄ (1999) 35mm
– näytös sisälsi viisi digitaalista lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Frank Tashlin, HUOLETON HÄRKÄTAISTELIJA (1956) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lynne Ramsay, MORVERN CALLAR (2002) 35mm

to 8.3.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Becker, ÄLKÄÄ KOSKEKO..! (1953) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Juliusz Machulski, SEKSMISJA (1984) 35mm

22.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
AVEK 30 vuotta 2
Jonathan Davies, KALA (2002) 35mm
Ilppo Pohjola, P(L)AIN TRUTH (1993) 35mm
Juha Rosma, KAUKANA (1996) 35mm
Tahvo Hirvonen, TINO (1994) 35mm
– näytös sisälsi kolme digitaalista lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

pe 9.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
René Clément, KIELLETYT LEIKIT (1951) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lynne Ramsay, MORVERN CALLAR (2002) 35mm

20.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
AVEK 30 vuotta 1
Eija-Liisa Ahtila, TÄNÄÄN (1996) 35mm
Veli Gränö, IHMEELLINEN VIESTI TOISELTA TÄHDELTÄ (1999) 35mm
– näytös sisälsi viisi digitaalista lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lawrence Kasdan, HUUMA (1981) 35mm

la 10.3.

16.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
AVEK 30 vuotta 2
Jonathan Davies, KALA (2002) 35mm
Ilppo Pohjola, P(L)AIN TRUTH (1993) 35mm
Juha Rosma, KAUKANA (1996) 35mm
Tahvo Hirvonen, TINO (1994) 35mm
– näytös sisälsi kolme digitaalista lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Frank Tashlin, HUOLETON HÄRKÄTAISTELIJA (1956) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wes Craven, THE HILLS HAVE EYES 2 (1985) 35mm

su 11.3.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George Scribner, OLIVER JA KUMPPANIT [suom. versio] (1988) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Becker, ÄLKÄÄ KOSKEKO..! (1953) 35mm

ma 12.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Andrei Mihalkov-Kontšalovski, NUOREN NAISEN ONNI (1966/88) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Blake Edwards, SUURI KILPA-AJO MAAILMAN YMPÄRI (1965) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Todd Haynes, VELVET GOLDMINE (1998) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ridley Scott, BLADE RUNNER [The International Cut] (1982) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Peter Yates, BULLITT (1968) 35mm

ti 13.3.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Steven Paul, SLAPSTICK (OF ANOTHER KIND) (1982) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
John Ford, ETSIJÄT (1956) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George A. Romero, NIGHT OF THE LIVING DEAD (1968) 16mm

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Michel Gérard, JERRY SUPERKYTTÄNÄ (1984) 16mm

ke 14.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
KAVIn ulkomaiset pelastekopiot III: Maailman suurin elokuvayhtiö Pathé
UN MOMENT TRAGIQUE (1907) 35mm
UN HOMME FORT (1907) 35mm
LES ÉVÉNEMENTS AU MAROC (1907) 35mm
Albert Capellani, LA VESTALE (1908) 35mm
LES FILS DU GARDE-CHASSE (1909) 35mm
Camille de Morlhon, SÉMIRAMIS (1910) 35mm
CHASSE AUX CHIENS VOLANTS Á SUMATRA (1911) 35mm
LA CHENILLE DE LA CAROTTE (1911) 35mm
Georges Monca, PEKAN TUHKA (1913) 35mm
Max Linder, LÄÄKÄRI VASTOIN TAHTOAAN (1917) 35mm
Säestetty mykkänäytös ja luento

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
James Cameron, ALIENS – PALUU (1986) 35mm

to 15.3.

16.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bertrand Tavernier, KATHERINE MORTENHOEN OSTETTU KUOLEMA (1979) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George A. Romero, NIGHT OF THE LIVING DEAD (1968) 16mm

pe 16.3.

09.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Haneke, VALKOINEN NAUHA (2009) 35mm
Elokuva ja psyyke -symposium

18.00 Joutsa – Verlan seuratalo (Verlantie 346)
Ville Salminen, KAUNIS VEERA ELI BALLAADI SAIMAALTA (1950) 16mm

18.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sang Hu, VALKOTUKKAINEN TYTTÖ (1972) 35mm
Cine Aasia

18.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jouni Hokkanen & Simojukka Ruippo, PYONGYANG ROBOGIRL (2002) 35mm
VALTIOSIHTEERI DEAN ACHESON TIEDOITTAA UUDESTA KOMMUNISTISESTA UHKASTA MAAILMANRAUHALLE (1951) 35mm
Pohjois-Korean elokuvaviikonloppu

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Ferdinando Baldi, TEN ZAN: THE ULTIMATE FIGHTER (1988) 35mm
Pohjois-Korean elokuvaviikonloppu

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
James Cameron, ALIENS – PALUU (1986) 35mm

la 17.3.

09.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carol Reed, VALHEITTEN TALO (1948) 35mm
Elokuva ja psyyke -symposium

15.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abbas Kiarostami, YSTÄVÄ HÄDÄSSÄ (1987) 35mm
Elokuva ja psyyke -symposium

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Martin Brest, BEVERLY HILLSIN KYTTÄ (1984) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tony Scott, BEVERLY HILLS KYTTÄ II (1987) 35mm

21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Landis, BEVERLY HILLS KYTTÄ III (1994) 35mm

su 18.3.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jouni Hokkanen & Simojukka Ruippo, LASTEN PALATSI (2002) 35mm
Kim Yong Chhan, PRINSSI HODONG JA PRINSESSA RAKRANG [ven. versio] (1990) 35mm
Pohjois-Korean elokuvaviikonloppu

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Musker & Ron Clements, PIENI MERENNEITO [suom. versio] (1989) 35mm

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bertrand Tavernier, JUHLA VOI ALKAA (1974) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Stephan Elliott, PRISCILLA, AAVIKON KUNINGATAR (1994) 35mm

ma 19.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Jean-Luc Godard, MASKULIINI FEMINIINI (1966) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
George Marshall, KOUKKU, SIIMA JA RUUMIS (1969) 16mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Hayao Miyazaki, HENKIEN KÄTKEMÄ (2001) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Lindsay Anderson, ELOKUUN VALAAT (1987) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tomás Gutiérrez Alea, BYROKRAATIN KUOLEMA (1966) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Robert Mulligan, KALMAN SORMI (1972) 35mm

ti 20.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abbas Kiarostami, YSTÄVÄ HÄDÄSSÄ (1987) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
David Lean, MATKA INTIAAN (1984) 35mm

18.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Haneke, VALKOINEN NAUHA (2009) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Werner Herzog, FITZCARRALDO (1982) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Schrader, LIGHT SLEEPER (1992) 35mm

ke 21.3.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fernando Solanas, ETELÄN KAIPUU (1987) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Grigori Tšuhrai, TYTTÖ JA VANKI (1956) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Damiano Damiani, AMITYVILLE – PAHOLAISEN PIIRI (1982) 35mm

to 22.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ingmar Bergman, MANSIKKAPAIKKA (1958) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Agnès Varda, CLÉO VIIDESTÄ SEITSEMÄÄN (1961) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
TRAILERI ELOKUVASTA JOHN TRAVOLTO – PARKETTIEN PARTAVEITSI [USA:n traileri] (1981) 35mm
Alex Proyas, DARK CITY (1998) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Benton, VIIMEINEN NÄYTÖS (1977) 35mm

pe 23.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jerry Lewis, JERRY PICCOLONA (1960) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carol Reed, VALHEITTEN TALO (1948) 35mm

la 24.3.

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Youssef Chahine, KOHTALO (1997) 35mm

16.45 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
TRAILERI ELOKUVASTA JOHN TRAVOLTO – PARKETTIEN PARTAVEITSI [USA:n traileri] (1981) 35mm
Frank Packard, ABAR, THE FIRST BLACK SUPERMAN (1977) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Agnès Varda, CLÉO VIIDESTÄ SEITSEMÄÄN (1961) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Schrader, LIGHT SLEEPER (1992) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Damiano Damiani, AMITYVILLE – PAHOLAISEN PIIRI (1982) 35mm

su 25.3.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hendel Butoy & Michael Gabriel, BERNARD JA BIANCA AUSTRALIASSA [suom. versio] (1990) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ingmar Bergman, MANSIKKAPAIKKA (1958) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Benton, VIIMEINEN NÄYTÖS (1977) 35mm

ma 26.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Hayao Miyazaki, PRINSESSA MONONOKE (1997) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Aleksei German, YSTÄVÄNI IVAN LAPSHIN (1984) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Jerzy Kawalerowicz, NUNNA JA PAHOLAISET (1960) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Don Coscarelli, VOITTAMATON KOSTAJA (1982) 35mm

ti 27.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
KAVI:n ulkomaiset pelastekopiot IV: Varhainen kansainvälinen kilpailu
DER RAUBMORD AM SPANDAUER SCHIFFAHRTSKANAL BEI BERLIN (1904) 35mm
MEST PLEMJANNIKA ILI NAKAZANNAJA TJOTUSHKA (1908) 35mm
KANSANTAJUISTA TIEDETTÄ. ILMA. KOKOONPANO-OMINAISUUDET. MUUTOKSET (1911) 35mm
GAUMONT ACTUALITÉS 20 SF (1911) 35mm
Victorin Jasset, ÄITIPUOLI (1913) 35mm
VESIKAUHUN SAASTUTTAMA ROUVA (1913) 35mm
Władysław Starewicz, HEINÄSIRKKA JA MUURAHAINEN (1913) 35mm
Chaarles Chaplin, CHARLIE TAVARATALOSSA (1916) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Jasujiro Ozu, TOKYO STORY (1953) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kenne Fant, UDDARBON PAPPI (1957) 35mm

ke 28.3.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Erotica Special: Cicciolina
TRAILERI ELOKUVASTA JOHN TRAVOLTO – PARKETTIEN PARTAVEITSI [USA:n traileri] (1981) 35mm
Riccardo Schicchi, CARNE BOLLENTE (1987) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bertrand Tavernier, AURINGONPIMENNYS (1981) 35mm

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Erotica Special: Cicciolina
Neri Parenti, JOHN TRAVOLTO – PARKETTIEN PARTAVEITSI (1979) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Grigori Kozintsev & Leonid Trauberg, PÄÄLLYSVIITTA (1926) 35mm
Säestetty mykkänäytös

to 29.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kenne Fant, UDDARBON PAPPI (1957) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Cecil B. DeMille, KUNINGASTEN KUNINGAS (1927) 16mm
Kenneth Anger, SCORPIO RISING (1963) 35mm
Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bertrand Tavernier, ROUND MIDNIGHT – KESKIYÖN SOUNDI (1986) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bruce Pittman, PROM NIGHT II – VERIJUHLA (1987) 35mm

pe 30.3.

15.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, MATTEUKSEN EVANKELIUMI (1964) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
David Greene, GODSPELL – PÄIVÄN SANA (1973) 35mm
Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

20.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Richard Fleischer, BARABBAS (1961) 35mm
Cecil B. DeMille, NERO’S GLADIATORS [= Castle Filmsin vuosina 1967–1977 levittämä katkelma elokuvasta RISTIN MERKKI] (1932) 16mm
Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

la 31.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jerry Lewis, JERRY NAISTEN MIEHENÄ (1961) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Leo McCarey, PYHÄN MAARIAN KELLOT (1945) 16mm
Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Randall M. Badat, SURF II (1983) 35mm

su 1.4.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Hugo Niebeling, JOHANNESPASSIO (1991) 35mm
Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ohukainen ja Paksukainen
James Parrott, KAIKKI PIELESSÄ (1929) 35mm
James Parrott, YÖPÖLLÖT (1930) 35mm
James Parrott, KUN KISSA ON POISSA (1932) 35mm
James Parrott, PIANO (1932) 35mm

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, MATTEUKSEN EVANKELIUMI (1964) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Luis Buñuel, VIRIDIANA (1961) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ridley Scott, BLADE RUNNER [The International Cut] (1982) 35mm

ma 2.4.

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Quentin Tarantino, RESERVOIR DOGS (1992) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Wendy Toye, George More O’Ferrall & David Eady, KOLME MURHAA (1953) 35mm

ti 3.4.

13.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Ingmar Bergman, SYYSSONAATTI (1978) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Leonid Trauberg, KUOLLEET SIELUT (1960) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Darren Aronofsky, UNELMIEN SIELUNMESSU (2000) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
John Huston, MALTAN HAUKKA (1941) 35mm

20.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Curtis Hanson, L.A. CONFIDENTIAL (1997) 35mm

ke 4.4.

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Filmispesiaali: Kekkonen, Kekkonen, Kekkonen
KORKEA VIERAS SUOMESSA – LEONID BREZHNEVIN VIERAILU (1961) 35mm
NIKOLAI PODGORNYI SUOMESSA (1969) 35mm
dokumentti Neuvostoliitosta (1960-l. loppu) 35mm
URHO KEKKONEN NEUVOSTOLIITOSSA (1980) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bertrand Tavernier, SUNNUNTAI MAALLA (1984) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joe Dante, GREMLINS 2 – UUSI PESUE (1990) 35mm

to 5.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Frank Tashlin, JERRY – MYYNTIPÄÄLLIKÖN KAUHU (1963) 35mm

17.30 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Elem Klimov, TULE JA KATSO (1985) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Corneau, PIRU PERII OMANSA (1979) 35mm

20.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Elem Klimov, TULE JA KATSO (1985) 35mm

pe 6.4.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Moufida Tlatli, PALATSIN HILJAISUUS (1994) 35mm

20.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Curtis Hanson, L.A. CONFIDENTIAL (1997) 35mm

la 7.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Corneau, PIRU PERII OMANSA (1979) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joe Dante, GREMLINS 2 – UUSI PESUE (1990) 35mm

21.00 Viitasaari – Miekkaniemi Bed & Breakfast (Laitisenkuja 6)
Miekkaniemen filmiklubi
V. Kiseljev, PRESIDENTTI KEKKONEN VALTIOVIERAILULLA NEUVOSTOLIITOSSA (1958) 16mm
Fedor Hitruk, FILMI FILMI FILMI (1968) 16mm
Viitasaaren elokuvaviikko

su 8.4.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wolfgang Reitherman, ARISTOKATIT [suom. versio] (1970) 35mm

ma 9.4.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
William Friedkin, MANAAJA (1973) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Peter Yates, BULLITT (1968) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Patricia Rozema, KUN YÖ SAAPUU (1995) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Georgi Danelia, ROMANSSI MOSKOVASSA (1964) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Elem Klimov, RASPUTININ TARINA (1981) 35mm

ti 10.4.

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Boris Stepantsev, TSHITSHIKOVIN SEIKKAILUT: MANILOV (1974) 35mm
Władysław Starewicz, JOULUAATTO (1913) 35mm
Säestetty mykkänäytös (Jouluaatto säestetään)

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Elio Petri, MURHAAJA SAAPUU (1961) 35mm

ke 11.4.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bertrand Tavernier, INTOHIMOJEN KESKIAIKA (1987) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Alfonso Cuarón, IHMISEN POJAT (2006) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mario Bava, PAHOLAISEN NAAMIO (1960) 35mm

to 12.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
KAVIn ulkomaiset pelastekopiot V: Kansainvälinen restaurointiyhteistyö – tapaus Chaplin
Charles Chaplin, CHARLIE SATEESSA (1914) 35mm
Charles Chaplin, ILOKAASUA (1914) 35mm
Charles Chaplin, KASVOT BAARIN LATTIASSA (1914) 35mm
Charles Chaplin, CHAPLIN OVENVARTIJANA (1914) 35mm
Charles Chaplin, CHARLIE PUISTOSSA (1914) 35mm
Säestetty mykkänäytös

18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Jon Lindström, YÖN SYLISSÄ (1977) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jerry Lewis, JERRY NEROPATTINA (1964) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Jon Lindström, VIIMEINEN KESÄ (1984) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Elio Petri, PÄIVÄT OVAT LUETUT (1962) 35mm

pe 13.4.

16.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Claes Olsson, NARU KAULAAN, NULIKKA! (1986) 35mm
Claes Olsson, VARPUSEN SUUDELMA (1992) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Boris Stepantsev, TSHITSHIKOVIN SEIKKAILUT: MANILOV (1974) 35mm
Władysław Starewicz, JOULUAATTO (1913) 35mm
Säestetty mykkänäytös (Jouluaatto säestetään)

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Elio Petri, MURHAAJA SAAPUU (1961) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Peter Lindholm, YARI: PUNAISTA VANILJAA (1992) 35mm
Claes Olsson, AKVAARIORAKKAUS (1992) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Miloš Forman, MAN ON THE MOON (1999) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Toshio Matsumoto, FOR THE DAMAGED RIGHT EYE (1968) 3x16mm-projisointi
Aave

22.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Jörn Donner, MIESTÄ EI VOI RAISKATA (1978) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

la 14.4.

12.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Gösta Ågren, LAPUALAISBALLADI (1969) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

14.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Claes Olsson & Alvaro Pardo, STILLER, GARBO JA MINÄ (1988) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

16.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Mauritz Stiller, JUHA (1921) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Suomalaisen elokuvan festivaali

16.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
William Castle, HOUSE ON HAUNTED HILL (1959) 16mm
Cinemadrome

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Konstantin Jershov, Georgi Kropatšev & Aleksandr Ptuško, VELHO (1968) 35mm

18.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Vic Savage, THE CREEPING TERROR (1964) 16mm
Säestetty & selostettu mykkänäytös
Cinemadrome

18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Claes Olsson, IHANAT NAISET RANNALLA (1998) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bertrand Tavernier, DADDY NOSTALGIE (1990) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Matsumoto Toshio: Kokeellisia teoksia
Toshio Matsumoto, MONA LISA (1973) 16mm
Toshio Matsumoto, PHANTOM (1975) 16mm
Toshio Matsumoto, ATMAN (1975) 16mm
Toshio Matsumoto, SHIFT (1982) 16mm
Toshio Matsumoto, SWAY (1985) 16mm
Aave

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Greg Pope, ARPINAAMA – Live Cinema -performanssi 16mm
Aave

20.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Javier Aguirre, COUNT DRACULA’S GREAT LOVE (1973) 16mm
Cinemadrome

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jack Sholder, PAINAJAINEN ELM STREETILLÄ 2 – FREDDYN KOSTO (1985) 35mm

22.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Riccardo Schicchi, THE RISE OF THE ROMAN EMPRESS (1987) 35mm
Cinemadrome

22.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Roland af Hällström, SUOMALAISTYTTÖJÄ TUKHOLMASSA (1952) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

su 15.4.

10.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Klaus Härö, NÄKYMÄTÖN ELINA (2003) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

14.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Ritva Arvelo, KULTAINEN VASIKKA (1961) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

15.00 Helsinki – SES Auditorio Kino K-13 (Kanavakatu 12)
Lyhyesti kerran kuussa: Risto Jarva -palkittuja, osa 2
Antti Peippo, SIJAINEN (1989)
Kaisa Penttilä, LIEMESSÄ (1998) 35mm
– näytös sisälsi kolme digitaalista lyhytkuvaa

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Musker & Ron Clements, PIENI MERENNEITO [suom. versio] (1989) 35mm

14.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Peter Lindholm, LEIJAT HELSINGIN YLLÄ (2001) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

17.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Ken McMullen, RESISTANCE (1976) 16mm
Aave

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, PIANO (1993) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Jaakko Pyhälä, JON (1983) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Britt Al-Busultan, EHDOTUS TULEVAISUUDEKSI – Live Cinema -performanssi 16mm
Aave

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Elio Petri, PÄIVÄT OVAT LUETUT (1962) 35mm

ma 16.4.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Sergio Leone, SUURI GANGSTERISOTA (1983) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Tobe Hooper, POLTERGEIST (1982) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Billy Wilder, PIUKAT PAIKAT (1959) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lone Scherfig, ITALIAA ALOITTELIJOILLE (2000) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Paul Verhoeven, GESTAPON VIHOLLINEN NUMERO 1 (1977) 35mm

ti 17.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Frank Tashlin, RAHAA KUIN ROSKAA (1962) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bertrand Tavernier, JUHLA VOI ALKAA (1974) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jakov Protazanov, RÄÄTÄLI TORZHOKISTA (1925) 35mm
Jerzy Kaden, MAASEUTUKONTRASTEJA (1975) 16mm
Radka Batchvarova, TALO PYÖRIEN PÄÄLLÄ (1961) 16mm
KOLMANTEEN VUOTEEN LÄHDETTÄESSÄ (1973) 16mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
William Friedkin, MANAAJA (1973) 35mm

ke 18.4.

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Pierre Melville, ILMIANTAJA (1962) 35mm

to 19.4.

17.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Roger Corman, THE HAUNTED PALACE (1963) 35mm
Night Visions

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ulu Grosbard, SALATTU TOTUUS (1981) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Mark Romanek, OLE LUONANI AINA (2010) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Elio Petri, MAFIAN MERKITSEMÄ (1966) 35mm

pe 20.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fatih Akin, SUORAAN SEINÄÄN (2004) 35mm

19.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Tommy Wiseau, THE ROOM (2003) 35mm
Night Visions

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Frank Tashlin, RAHAA KUIN ROSKAA (1962) 35mm

21.30 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Gordon Hessler, SCREAM AND SCREAM AGAIN (1970) 35mm
Night Visions

la 21.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Elio Petri, MAFIAN MERKITSEMÄ (1966) 35mm

18.30 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Tommy Wiseau, THE ROOM (2003) 35mm
Night Visions

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Sautet, RIKOLLISET (1960) 35mm

20.45 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Jeff Lieberman, SQUIRM (1976) 35mm
Night Visions

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ulu Grosbard, SALATTU TOTUUS (1981) 35mm

01.10 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Gordon Hessler, SCREAM AND SCREAM AGAIN (1970) 35mm
Night Visions

su 22.4.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Aleksandr Zarhi, RAKAS HUIMAPÄÄNI (1957) 35mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gary Trousdale & Kirk Wise, KAUNOTAR JA HIRVIÖ [suom. versio] (1991) 35mm
Karaokenäytös

ma 23.4.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, MATADOR (1986) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Howard Hawks, RIO BRAVO (1959) 35mm

ti 24.4.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Elio Petri, EPÄILYKSEN YLÄPUOLELLA (1970) 35mm

18.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bertrand Tavernier, SYÖTTI (1995) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Andrei Tarkovski, PEILI (1974) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Věra Chytilová, OMENALEIKKI (1977) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Mann, PSYKOPAATIN JÄLJILLÄ (1986) 35mm

ke 25.4.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fatih Akin, SUORAAN SEINÄÄN (2004) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Porn without Porn
Elina Katainen & Erkki Seiro, HALLELUJA (1969) 35mm
Erik Uddström, DRINK PISS FREAK (1968) 16mm
Stephen Dwoskin, DIRTY (1971) 16mm
Ken Jacobs, GLOBE (1971) 16mm – 3D
Naomi Uman, REMOVED (1999) 16mm
Viva Erotica

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stephen Hopkins, PREDATOR 2 (1990) 35mm

to 26.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Martin Scorsese, KOOMIKKOJEN KUNINGAS (1982) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jens Jørgen Thorsen, STILLE DAGE I CLICHY (1970) 35mm
Viva Erotica

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kaipuu Festival 1: Climate
Louis Lumière, L’ARRIVÉE D’UN TRAIN À LA PERRACHE (1896) 35mm
Victorin Jasset, ÄITIPUOLI (1913) 35mm
Charles Chaplin, TUTUSTUMINEN (1914) 35mm
Louis Lumière, L’ARRIVÉE D’UN TRAIN À LA CIOTAT (1897) 35mm
LES FILS DU GARDE-CHASSE (1909) 35mm
LES ÉVÉNEMENTS AU MAROC (1907) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisia lyhytkuvia
Säestetty mykkänäytös
Kaipuu

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Andrei Feher, GRÄSÄNKOR PÅ SKANDALSEMESTER (1980) 35mm
Viva Erotica

22.15 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Guì Zhìhóng, BAMBOO HOUSE OF DOLLS (1973) 35mm
Viva Erotica

pe 27.4.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Marco Ferreri, THE APE WOMAN (1964) 35mm
Viva Erotica

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kaipuu Festival 2: Unspoken Wor(l)ds
Charles Chaplin, CHAPLIN OVENVARTIJANA (1914) 35mm
DER RAUBMORD AM SPANDAUER SCHIFFAHRTSKANAL BEI BERLIN (1904) 35mm
JONGLEUR LOOP (1900) 35mm
Albert Capellani, LA VESTALE (1908) 35mm
Charles Chaplin, KASVOT BAARIN LATTIASSA (1914) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisia lyhytkuvia
Säestetty mykkänäytös
Kaipuu

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Piero Schivazappa, FEMINA RIDENS (1969) 35mm
Viva Erotica

la 28.4.

12.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kaipuu Festival: Children’s Corner
Charles Chaplin, ILOKAASUA (1914) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisia lyhytkuvia
Säestetty mykkänäytös
Kaipuu

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bertrand Tavernier, TÄNÄÄN SE ALKAA (1999) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Mann, PSYKOPAATIN JÄLJILLÄ (1986) 35mm

20.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Lizzie Borden, WORKING GIRLS (1986) 35mm
Viva Erotica

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mary Lambert, UINU, UINU LEMMIKKINI 2 (1992) 35mm

22.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
TRAILERI ELOKUVASTA PAKO TULEVAISUUDESTA 35mm
Mark L. Lester, TRUCK STOP WOMEN (1974) 35mm
Viva Erotica

su 29.4.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Anthony Spinelli, SEX IN THE COMICS (1972) 35mm
Viva Erotica

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gary Trousdale & Kirk Wise, KAUNOTAR JA HIRVIÖ [suom. versio] (1991) 35mm

17.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
BEST OF THE NEW YORK EROTIC FILM FESTIVAL (1974) 35mm
– kooste, joka sisälsi elokuvat THE APPOINTMENT (Chuck Vincent, 1971), THE STIPPER (Alan Ruskin, 1972), EVEREADY HARTON IN BURIED TREASURE (”Mrs. Hanson”, 1924?), EYETOON (Jerry Abrams, 1968), SPORT (Alan Ruskin, 1972), CALMA (Paul Kim, 1974), NORIEN TEN (John Knoop, 1971) sekä introjakson PRESS PARTY SEQUENCE (B.E. Moko)
Viva Erotica

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Martin Scorsese, KOOMIKKOJEN KUNINGAS (1982) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Doris Dörrie, KUKAAN EI RAKASTA MINUA (1994) 35mm

19.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Wes Craven (?), THE FIREWORKS WOMAN (1975) 35mm
Viva Erotica

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Elio Petri, EPÄILYKSEN YLÄPUOLELLA (1970) 35mm

ma 30.4.

15.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Mikko Niskanen, PULAKAPINA (1977) 35mm

ti 1.5.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, ERASERHEAD (1977) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergio Leone, HUULIHARPPUKOSTAJA (1968) 35mm

ke 2.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pirjo Honkasalo & Pekka Lehto, VAARAN MERKKI (1978) 35mm
– näytöksen pääkuva on digitaalinen

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bernard Borderie, ANGELIKA (1964) 35mm

21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Louis Malle, YÖ KUULUU RAKKAUDELLE (1958) 35mm
Sensuuripoistot elokuvasta YÖ KUULUU RAKKAUDELLE (1958) 35mm

to 3.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Dréville, KUNINGATTAREN RITARI (1954) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jaromil Jireš, VALERIE AND HER WEEK OF WONDERS (1970) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wim Wenders, BERLIININ TAIVAAN ALLA (1988) 35mm

pe 4.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Miklós Jancsó, HILJAISUUS JA HUUTO (1968) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Matti Grönberg, KUMMELI KULTAKUUME (1997) 35mm
Quote-along -näytös

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jean-Luc Godard, VIIKONLOPPU (1967) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marco Ferreri, SUURI PAMAUS (1973) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jacques Krier, CE JOUR-LÀ: 26 NOVEMBRE 1967 (1968) 16mm

la 5.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques-Yves Cousteau & Louis Malle, HILJAINEN MAAILMA [suom. versio] (1956) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bernard Borderie, ANGELIKA (1964) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Bernardo Bertolucci, THE DREAMERS (2003) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, ERASERHEAD (1977) 35mm

21.15 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Toshio Matsumoto, FOR THE DAMAGED RIGHT EYE (1968) 3x16mm-projisointi

su 6.5.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
TRAILERI ELOKUVASTA SAATANAN RADIKAALIT 35mm
Alain Tanner, JONAS TÄYTTÄÄ 25 VUONNA 2000 (1976) 35mm
Santiago Álvarez, 79 KEVÄTTÄ (1969) 35mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kelly Asbury & Lorna Pomeroy, SPIRIT – VILLI JA VAPAA [suom. versio] (2002) 35mm

17.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wim Wenders, BERLIININ TAIVAAN ALLA (1988) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Donald Cammell & Nicolas Roeg, PERFORMANCE (1969) 35mm

ma 7.5.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Souleymane Cissé, YEELEN (1987) 35mm

ti 8.5.

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Pierre Jeunet & Marc Caro, DELICATESSEN – HERKUTTELIJOIDEN YÖ (1990) 35mm

ke 9.5.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bernard Borderie, ANGELIKA – ENKELTEN MARKIISITAR (1964) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, ELEFANTTIMIES (1980) 35mm

to 10.5.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wolfgang Becker, GOOD BYE, LENIN! (2003) 35mm

16.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
TRAILERI ELOKUVASTA LÄÄKÄRIN KAUHU 35mm
Jerry Lewis, TOIVOTON DUUNARI (1980) 35mm

18.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pirjo Honkasalo & Pekka Lehto, TULIPÄÄ (1980) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Mel Brooks, PÄHKÄHULLUJEN PARATIISI (1976) 35mm

pe 11.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Resnais, RAKASTAN SINUA, RAKASTAN SINUA (1968) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wolfgang Becker, GOOD BYE, LENIN! (2003) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
L.Q. Jones, A BOY AND HIS DOG (1975) 16mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Pierre Jeunet & Marc Caro, DELICATESSEN – HERKUTTELIJOIDEN YÖ (1990) 35mm

la 12.5.

10.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pirjo Honkasalo & Pekka Lehto, 250 GRAMMAA (1983) 35mm
Pirjo Honkasalo & Pekka Lehto, IKÄLUOKKA (1976) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Resnais, RAKASTAN SINUA, RAKASTAN SINUA (1968) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bernard Borderie, ANGELIKA – ENKELTEN MARKIISITAR (1964) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, ELEFANTTIMIES (1980) 35mm

su 13.5.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Tati, LYSTIKÄS KIRJEENKANTAJA (1949) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Billy Wilder, AURINGONLASKUN KATU (1950) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, ELEFANTTIMIES (1980) 35mm

ti 16.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Linklater, RAKKAUTTA ENNEN AAMUA (1995) 35mm

ke 16.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jotaarkka Pennanen, MOMMILAN VERITEOT 1917 (1973) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bernard Borderie, ANGELIKA JA KUNINGAS (1965) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Josif Heifitz, NAINEN RANNALTA (1960) 16mm

20.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, DYYNI (1984) 35mm

to 17.5.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Don Siegel, SÄÄLIMÄTTÖMÄT (1968) 35mm

pe 18.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Truffaut, JULES JA JIM – RAKKAUDEN HYMY (1961) 35mm

18.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Linklater, RAKKAUTTA ENNEN AAMUA (1995) 35mm

19.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Dziga Vertov, YHDESTOISTA VUOSI (1928) 35mm
Säestetty mykkänäytös

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, DYYNI (1984) 35mm

la 19.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Don Siegel, SÄÄLIMÄTTÖMÄT (1968) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bernard Borderie, ANGELIKA JA KUNINGAS (1965) 35mm

19.30 Espoo – Kino Tapiola (Mäntyviita 2)
Emile Ardolio, DIRTY DANCING (1987) 35mm

su 20.5.

14.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Juri Iljenko, JUHANNUSAATTO (1968) 70mm

16.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Christopher Nolan, DUNKIRK (2017) 70mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Redford, HEVOSKUISKAAJA (1998) 35mm

ti 22.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jan Svěrák, KOLJA (1997) 35mm

18.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joseph Losey, EEVA (1962) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Erik Solbakken, VIHAN JUURET (1974) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, BLUE VELVET – JA SINISEMPI OLI YÖ… (1986) 35mm

ke 23.5.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bernard Borderie, ANGELIKA JA MERIROSVO (1967) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claire Denis, TROUBLE EVERY DAY (2001) 35mm

to 24.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Bogdanovich, TARGETS (1968) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Miloš Forman, MUSTA PEKKA (1963) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Truffaut, JULES JA JIM – RAKKAUDEN HYMY (1961) 35mm

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Miloš Forman, HAIR (1979) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, BLUE VELVET – JA SINISEMPI OLI YÖ… (1986) 35mm

pe 25.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joseph Losey, EEVA (1962) 35mm

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jan Svěrák, KOLJA (1997) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claire Denis, TROUBLE EVERY DAY (2001) 35mm

la 26.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Bogdanovich, TARGETS (1968) 35mm

18.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Christopher Nolan, DUNKIRK (2017) 70mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bernard Borderie, ANGELIKA JA MERIROSVO (1967) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, BLUE VELVET – JA SINISEMPI OLI YÖ… (1986) 35mm

23.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
EKEK: Mysteerien yö
Richard Loncraine, NOIDANKEHÄ (1976) 35mm
Johan Bergenstråhle, HALLO BABY (1975) 35mm
Sam Raimi, KONNAJENGI (1985) 35mm
William Friedkin, MURHAAJA (1987) 35mm

su 27.5.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jan Batory, YSTÄVÄNI PRESIDENTTI (1961) 35mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Tati, RIEMULOMA RIVIERALLA (1953) 35mm

ti 29.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jon Avnet, PAISTETUT VIHREÄT TOMAATIT (1991) 35mm

19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, MUUKALAISIA JUNASSA (1951) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, SYMPATHY FOR THE DEVIL (1968) 35mm

ke 30.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jack Witikka, MIES TÄLTÄ TÄHDELTÄ (1958) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bernard Borderie, ANGELIKA JA SULTTAANI (1967) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, VILLI SYDÄN (1990) 35mm

to 31.5.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Demy, ENKELTEN LAHTI (1962) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Ion Popescu-Gopo, SCURTA ISTORIE (1957) 16mm
Ion Popescu-Gopo, SAPTE ARTE (1958) 16mm
– näytöksen pääkuva on digitaalinen

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, MUUKALAISIA JUNASSA (1951) 35mm

pe 1.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jon Avnet, PAISTETUT VIHREÄT TOMAATIT (1991) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Errol Morris, AJAN LYHYT HISTORIA (1991) 35mm

19.25 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, VILLI SYDÄN (1990) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Pietro Francisci, STAR PILOT (1966) 16mm

la 2.6.

10.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Veikko Itkonen, NÄIN SYNTYI NYKYPÄIVÄ… 1900–1950 (1951) 16mm

12.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Veikko Itkosen lyhytelokuvia
Eva-Liisa Viljanen, KAROLIINIEN JÄLJILLÄ (1940) 16mm
MAKEA UNI (1949) 16mm
JÄLLEEN UUTTA 102 (1952) 35mm
RAHAA!! (1957) 35mm
HOPEASAUMA (1958) 35mm
SIRKKA (1959) 35mm
Eija Itkonen, INTIAANIEN TAIDETTA (1960) 35mm
– näytös sisälsi kuusi digitaalista lyhytkuvaa

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, SYMPATHY FOR THE DEVIL (1968) 35mm

18.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bernard Borderie, ANGELIKA JA SULTTAANI (1967) 35mm

20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, VILLI SYDÄN (1990) 35mm

su 3.6.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gary Ross, SEABISCUIT – AMERIKKALAINEN LEGENDA (2003) 35mm

20.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Demy, ENKELTEN LAHTI (1962) 35mm

ti 5.6.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Manuel Herrera, SIKOJENLAHTI (1974) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Woody Allen, VICKY CRISTINA BARCELONA (2008) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bernard Borderie, CATHERINE (1968) 35mm

ke 6.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Veikko Itkonen, KOHTALO JOHTAA MEITÄ (1945) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, TWIN PEAKS: TULI KULJE KANSSANI (1992) 35mm

to 7.6.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Léo Joannon, John Berry & Alfred J. Goulding, UTOPIA (1951) 16mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, TWIN PEAKS: TULI KULJE KANSSANI (1992) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
TRAILERI ELOKUVASTA TAPPAJAKONDOMI 35mm
Erwin C. Dietrich, BLUTJUNGE VERFÜHRERINNEN (1971) 35mm
STAG REEL GIRLY 1940′S/50′S 16mm

pe 8.6.

16.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Woody Allen, VICKY CRISTINA BARCELONA (2008) 35mm

18.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, KAMARINEIDON PÄIVÄKIRJA (1964) 35mm

20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Greenaway, KOKKI, VARAS, VAIMO JA RAKASTAJA (1989) 35mm

la 9.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, KAMARINEIDON PÄIVÄKIRJA (1964) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bernard Borderie, CATHERINE (1968) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, TWIN PEAKS: TULI KULJE KANSSANI (1992) 35mm

su 10.6.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Leo McCarey, RAKETTIRAKKAUTTA (1958) 35mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Tati, ENONI ON TOISTA MAATA (1958) 35mm

ma 11.6.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Igor Savtshenko, Aleksandr Alov & Vladimir Naumov, TARAS SHEVTSHENKO – TULISYDÄN (1951) 16mm

ti 12.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Woody Allen, MIDNIGHT IN PARIS (2011) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Liliana Cavani, RIPLEY’S GAME (2002) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Bartel, PAISTINPANNUMURHAAJAT (1982) 35mm

ke 13.6.

16.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Erik Blomberg, VALKOINEN PEURA (1952) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Säestetty näytös
Sodankylän elokuvajuhlat

18.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Thorold Dickinson, THE ARSENAL STADIUM MYSTERY (1939) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

18.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, TEOREMA (1968) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, LOST HIGHWAY (1996) 35mm

22.30 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Barbet Schroeder, ONNEN KULISSIT (1990) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

to 14.6.

10.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
George Cukor, SKANDAALIHÄÄT (1940) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.30 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Mikko Niskanen, LAPUALAISMORSIAN (1967) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Mahamat-Saleh Haroun, BYE BYE AFRICA (1999) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Alain Tanner, SALAMANTERI (1971) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.15 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Valentin Konovalov, MAALIVAHTI JASHIN (1965) 16mm
Bo Widerberg, FIMPEN – FUTISSANKARI (1974) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.30 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Jean Vigo, NIZZASTA PUHEENOLLEN (1929) 35mm
Jean Vigo, NOLLA KÄYTÖKSESSÄ (1933) 35mm
Säestetty näytös
Sodankylän elokuvajuhlat

17.30 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Barbet Schroeder, IDI AMIN DADA (1974) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Herkullisia katastrofeja
BIGOUDIE’S BLACKBOARD: CATS (1967?) 16mm
Heino Pars, JACK AND THE ROBOT (1965) 35mm
Leonid Nosyrev, THE LITTLE TIGER ON THE SUNFLOWER (1981) 35mm
Jadwiga Kudrzycka, MUUMIEN MAAILMA, 24: SURKU-KOIRA SANKARINA (1979) 35mm
Władysław Starewicz, NEZ AU VENT (1956) 16mm
Piotr Kamler, DELICIOUS CATASTROPHE (1970) 16mm
Zdeněk Miler, ABOUT THE SMALL SQUARE AND THE SMALL TRIANGLE (1965) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.45 Sodankylä – Pikku teltta (Vasantie 11)
Matti Kassila, SININEN VIIKKO (1954) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wim Wenders, LISBON STORY (1995) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Bartel, PAISTINPANNUMURHAAJAT (1982) 35mm

23.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Barbet Schroeder, NUORI NAIMATON NAINEN (1992) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

23.00 Sodankylä – Pikku teltta (Vasantie 11)
José Luis Guerín, TRAIN OF SHADOWS (1997) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

03.15 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Hal Ashby, SHAMPOO (1975) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

pe 15.6.

10.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, auditorio (Vasantie 11)
Lastennäytös 1: Syömään!
Josef Kluge, MITEN MUNA MENI KAUPUNGISTA KAUPUNKIIN (1968) 16mm
Anders Sørensen, PERUNAN TARINA (1986) 16mm
Heikki Partanen & Riitta Rautoma, SATUJA VALLASTA, OSA 2: LEIPURI (1973) 16mm
Ferenc Varsányi, PIPARKAKKURAKKAUTTA (1975) 16mm
Ottó Foky, KUKA VEI VITAMIINIT (1975) 16mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Zoltán Fábri, KAKSI PUOLIAIKAA HELVETISSÄ (1961) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.45 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
José Luis Guerín, IN THE CITY OF SYLVIA (2007) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Dominik Graf, A MAP OF THE HEART (2002) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.15 Sodankylä – Pikku teltta (Vasantie 11)
Erkko Kivikoski, KUUMA KISSA? (1968) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, auditorio (Vasantie 11)
Lastennäytös 2: Pikkueläimiä ja poikasia
Gyula Macskássy & György Várnai, PÖLLÖ (1969) 16mm
Juri Norstein, SIILI SUMUSSA (1975) 16mm
Ben Sharpsteen, MOOSE HUNTERS (1937) 16mm
Elbert Tuganov, PIKKU APINA FIPS (1968) 16mm
Lotta Geffenblad & Gun Jacobson, KASTEMADON ELÄMÄNTAITO (1986) 16mm
Aarne Ahi, KAUHISTUNEET SILMÄT (1980) 16mm
Mannie Davis, PIENET APULAISET (1951) 16mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Liliana Cavani, RIPLEY’S GAME (2002) 35mm

17.30 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Ingmar Bergman, TALVEN VALOA (1963) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.30 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Mahamat-Saleh Haroun, DRY SEASON (2006) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Woody Allen, MIDNIGHT IN PARIS (2011) 35mm

20.15 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
King Vidor, TULINEN TYTTÖ (1928) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Donald Cammell & Nicolas Roeg, PERFORMANCE (1969) 35mm

22.15 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Mahamat-Saleh Haroun, A SCREAMING MAN (2010) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

22.15 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Douglas Gordon & Philippe Parreno, ZIDANE: A 21ST CENTURY PORTRAIT (2006) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

22.15 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Luis Buñuel, TUHON ENKELI (1962) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

22.30 Sodankylä – Pikku teltta (Vasantie 11)
Jean Vigo, L’ATALANTE (1934) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

00.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Dominik Graf, VARMA KEIKKA (1988) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

00.30 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Barbet Schroeder, BARFLY – BAARIKÄRPÄNEN (1987) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

00.45 Sodankylä – Pikku teltta (Vasantie 11)
Tämä on nähtävä
Maya Deren & Alexander Hammid, MESHES OF THE AFTERNOON (1943) 16mm
Rose Lowder, LES TOURNESOLS (1982) 16mm
Rose Lowder, LES TOURNESOLS COLORÉS (1983) 16mm
Gunvor Nelson, MY NAME IS OONA (1969) 16mm
Valie Export, …REMOTE …REMOTE (1973) 16mm
Margaret Tait, A PORTRAIT OF GA (1952) 16mm
Lisl Ponger, FILM – AN EXERCISE IN ILLUSION II (1983) 35mm
Lis Rhodes, DRESDEN DYNAMO (1971) 16mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytkuvan
Sodankylän elokuvajuhlat

05.00 Sodankylä – Pikku teltta (Vasantie 11)
BEST OF THE NEW YORK EROTIC FILM FESTIVAL (1974) 35mm
– kooste, joka sisälsi elokuvat THE APPOINTMENT (Chuck Vincent, 1971), THE STIPPER (Alan Ruskin, 1972), EVEREADY HARTON IN BURIED TREASURE (”Mrs. Hanson”, 1924?), EYETOON (Jerry Abrams, 1968), SPORT (Alan Ruskin, 1972), CALMA (Paul Kim, 1974), NORIEN TEN (John Knoop, 1971) sekä introjakson PRESS PARTY SEQUENCE (L.E. Moko)
Sodankylän elokuvajuhlat

la 16.6.

07.15 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Erkko Kivikoski, KUUMA KISSA? (1968) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

10.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Bernardo Bertolucci, SUOJAAVA TAIVAS (1990) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

10.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, auditorio (Vasantie 11)
Lastennäytös 2: Pikkueläimiä ja poikasia
Gyula Macskássy & György Várnai, PÖLLÖ (1969) 16mm
Juri Norstein, SIILI SUMUSSA (1975) 16mm
Ben Sharpsteen, MOOSE HUNTERS (1937) 16mm
Elbert Tuganov, PIKKU APINA FIPS (1968) 16mm
Lotta Geffenblad & Gun Jacobson, KASTEMADON ELÄMÄNTAITO (1986) 16mm
Aarne Ahi, KAUHISTUNEET SILMÄT (1980) 16mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Ottomar Domnik, JONAS (1957) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Sodankylän elokuvajuhlat

15.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, auditorio (Vasantie 11)
Lastennäytös 3: Merirosvoseikkailu
Olle Hellbom, PEPPI PITKÄTOSSU SEITSEMÄLLÄ MERELLÄ (1970) 16mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, TEOREMA (1968) 35mm

18.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Alfred Hitchcock, RATKAISU NYRKKEILYKEHÄSSÄ (1927) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

18.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Heikki Partanen, Riitta Rautoma & Katariina Lahti, ANTTI PUUHAARA (1976) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, LOST HIGHWAY (1996) 35mm

20.30 Sodankylä – Pikku teltta (Vasantie 11)
Tomás Gutiérrez Alea, MUISTOJA ALIKEHITYKSEN AJOILTA (1968) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

22.45 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Claude Chabrol, VALHE SYDÄMESSÄ (1999) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

01.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Marco Ferreri, KAUPUNGIN KAUNEIN TYTTÖ (1981) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

03.15 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Barbet Schroeder, NUORI NAIMATON NAINEN (1992) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

05.15 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Steven Paul, SLAPSTICK [OF ANOTHER KIND] (1982) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

su 17.6.

10.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Peter Weir, HUVIRETKI HIRTTOPAIKALLE (1975) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.30 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Ettore Scola, MEHÄN RAKASTIMME TOISIAMME NIIN PALJON (1974) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.30 Sodankylä – Pikku teltta (Vasantie 11)
Jarmo Lampela, EILA (2003) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Leffaraati
Malik Kajumov, PARANDZHA (1977) 35mm
Barry Mahon, HELLÄT HOITURIT (1965) 35mm
Jean-Luc Godard, CHARLOTTE & JULES (1958) 35mm
Veikko Itkonen, RAHAA!! (1957) 35mm
Jouni Hokkanen & Simojukka Ruippo, LASTEN PALATSI (2002) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Teuvo Pakkala, SOTAPOLULLA (1922) 35mm

15.00 Sodankylä – Pikku teltta (Vasantie 11)
Robert A. Stemmle, THE PERFECT COUPLE (1954) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bryan Forbes, YLI ESTEIDEN (1978) 35mm

19.45 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Barbet Schroeder, ONNEN KULISSIT (1990) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

22.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Barbet Schroeder, BARFLY – BAARIKÄRPÄNEN (1987) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

ti 19.6.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wim Wenders, AMERIKKALAINEN YSTÄVÄ (1977) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Orson Welles, KUOLEMATON TARINA (1968) 35mm

ke 20.6.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Veikko Itkonen, RAKASTIN SINUA, HILDE (1954) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, THE STRAIGHT STORY (1999) 35mm

to 21.6.

20.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Renoir, ONNENHETKIÄ (1969) 35mm

pe 22.6.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Harry Orvomaa, ISKELMÄKARUSELLI PYÖRII (1960) 35mm

su 24.6.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Simon Wincer, KULTAINEN SALAMA (1983) 35mm

ti 26.6.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Renoir, ONNENHETKIÄ (1969) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, THE STRAIGHT STORY (1999) 35mm

ke 27.6.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Veikko Itkonen, MAAILMAN KAUNEIN TYTTÖ (1953) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wim Wenders, AMERIKKALAINEN YSTÄVÄ (1977) 35mm

to 28.6.

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, THE STRAIGHT STORY (1999) 35mm

su 1.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques-Yves Cousteau & Louis Malle, HILJAINEN MAAILMA [suom. versio] (1956) 35mm

ti 3.7.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Philippe de Broca, LOUISE – RAKKAANI (1972) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, MULHOLLAND DRIVE (2001) 35mm

ke 4.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Veikko Itkonen, MULLIN MALLIN (1961) 35mm
TRAILERI ELOKUVASTA VOI VELJET, MIKÄ PÄIVÄ 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, MULHOLLAND DRIVE (2001) 35mm

to 5.7.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Miller, SITTENKIN RAKASTAN SINUA (1977) 35mm

18.00 Jyväskylä – Jyväskylän yliopiston päärakennuksen juhlasali (Seminaarinkatu 15)
Mika Taanila, SSEENNSSEESS – 4x16mm -performanssi
Säestetty näytös

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Gilling, RANTAROSVOT (1960) 35mm

pe 6.7.

22.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Pietro Francisci, STAR PILOT (1966) 16mm

23.59 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Javier Aguirre, DRACULAN SUURI RAKKAUS (1973) 16mm

la 7.7.

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Alek Keshishian, IN BED WITH MADONNA (1991) 35mm
Karaokenäytös

su 8.7.

17.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Charles Chaplin, DIKTAATTORI (1940) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tomás Gutiérrez Alea, MUISTOJA ALIKEHITYKSEN AJOILTA (1968) 35mm

19.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roman Polański, ROSEMARYN PAINAJAINEN (1968) 35mm

23.59 Jyväskylä – Villa Ranan puutarha
Lihalaatikon ihmeet – yllätyslyhäreitä
TULEVAISUUS SYNTYY TÄNÄÄN (1963) 16mm – dj-säestettynä
Robert M. Moscow, HILLBILLY BLUES (1936) 16mm
THE URGENT CALL (Ishail Shammot) 16mm
RAUHAN PUU (1973) 16mm
Jonathan Demme, STOP MAKING SENSE (1984) 16mm

ti 10.7.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
André Téchiné, RANSKALAISIA MUISTOJA (1974) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tomás Gutiérrez Alea, MUISTOJA ALIKEHITYKSEN AJOILTA (1968) 35mm

ke 11.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jack Witikka, SUURI SÄVELPARAATI (1959) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, MULHOLLAND DRIVE (2001) 35mm

to 12.7.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Orson Welles, KUOLEMATON TARINA (1968) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Miller, SITTENKIN RAKASTAN SINUA (1977) 35mm

su 15.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Tati, PLAYTIME (1967) 35mm

20.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roman Polański, ROSEMARYN PAINAJAINEN (1968) 35mm

ti 17.7.

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, INLAND EMPIRE (2006) 35mm

ke 18.7.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jack Witikka, VIRTASET JA LAHTISET (1959) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Frank Perry, HEIJASTUS (1968) 35mm

to 19.7.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michel Deville, SYVISSÄ VESISSÄ (1981) 16mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Christian-Jaque, LADY HAMILTON (1968) 35mm

pe 20.7.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
D.W. Griffith, ABRAHAM LINCOLN (1930) 16mm

la 21.7.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Gerald Potterton, BUSTER KISKOILLA (1965) 16mm
Albert Lamorisse, PUNAINEN ILMAPALLO (1956) 16mm

20.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Hiljaiset lyhärit – yllätysfilmikooste
Tadeusz Makarczyński, CZARODZIEJ (1962) 16mm
Garri Badin, KONFLIKTI (1983) 35mm
TIN DIỆN ÁNH – MẶT TRẶN ĐƯỜNG 9 – KHE SANH – NAM LÀO (1971) 16mm
Borivoj Dovniković-Bordo, PUTNIK DROGOG RAZREDA (1973) 16mm
KAKSI TUNNISTAMATONTA MYKKÄFARSSIA [KULTURFILM] 16mm
TUNNISTAMATON MAX LINDERIN ELOKUVA [KULTURFILM] 16mm
Paul Grimault, LE DIAMANT (1970) 16mm
Malik Kajumov, PARANDZHA (1977) 35mm
Norman McLaren & Claude Jutra, A CHAIRY TALE (1957) 35mm
Jean-Thomas Bédard, CHAIRMEN (1978) 16mm
Miklós Kaim, KUTYAGUMI (1982) 16mm

su 22.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Tati, TRAFIC (1971) 35mm

ti 24.7.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Emile de Antonio, SIAN VUOSI (1968) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Philippe de Broca, LOUISE – RAKKAANI (1972) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Vytautas Žalakevičius, KENTAURIT (1978) 35mm

ke 25.7.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jack Witikka, ILOINEN LINNANMÄKI (1960) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
André Téchiné, RANSKALAISIA MUISTOJA (1974) 35mm

to 26.7.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Frank Perry, HEIJASTUS (1968) 35mm

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
THE BARE HUNT, OR MY GUN IS JAMMED (1963) 35mm
CANDID CINEMA PRESENTS: CENSORED 16mm
– kooste, joka sisälsi elokuvat CANDID CINEMA PRESENTS SAMPLE SCENES NO. 1, CANDID CINEMA PRESENTS SAMPLE SCENES NO. 2, DELUXE ART STUDIES, SELECTED SCENES FROM… BRING ’EM BACK NUDE sekä OH! DOCTOR (1937)

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Anthony Minghella, LAHJAKAS HERRA RIPLEY (1999)

pe 27.7.

17.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Unikeonpäivän leniniana
Sergei Vasiljev, LOKAKUUN PÄIVINÄ [suom. versio] (1958) 16mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Unikeonpäivän leniniana
Sergei Jutkevitš, KERTOMUKSIA LENINISTÄ (1958) 16mm

21.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Unikeonpäivän leniniana
Mihail Romm, ELÄVÄ LENIN (1958) 35mm

su 29.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Tati, PARADE (1974) 16mm

ti 31.7.

18.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abbas Kiarostami, ILTAPÄIVÄ TOSCANASSA (2010) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Samson Samsonov, LIEKEHTIVÄT VIRSTAT [mv-versio] (1957) 16mm

20.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Anthony Minghella, LAHJAKAS HERRA RIPLEY (1999) 35mm

ke 1.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
TRAILERI ELOKUVASTA TYTTÖ TULI TALOON (1956) 35mm
Sakari Jurkka, LEENA (1954) 35mm
Matti Oravisto, TÄHTISILMÄ (1955) 16mm

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
LEOPARD KELLO (1971) 16mm
William Dear, TIMERIDER – TAISTELUKONE (1982) 16mm

to 2.8.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Mihail Tsehanovski, VILLIJOUTSENET [suom. versio] (1962) 35mm
Lev Atamanov, LUMIKUNINGATAR [suom. versio] (1957) 16mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Elia Kazan, VIIMEINEN VALTIAS (1976) 35mm

pe 3.8.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Roman Polański, MIKÄ? (1972) 35mm

19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michel Deville, SYVISSÄ VESISSÄ (1981) 16mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abbas Kiarostami, ILTAPÄIVÄ TOSCANASSA (2010) 35mm

la 4.8.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
George Freedland, AVARUUSRAKETILLA RAKKAUTEEN (1959) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Christian-Jaque, LADY HAMILTON (1968) 35mm

su 5.8.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carroll Ballard, MUSTA ORI (1979) 35mm

20.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Elia Kazan, VIIMEINEN VALTIAS (1976) 35mm

ti 7.8.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Ozon, AIKA LÄHTEÄ (2005) 35mm

ke 8.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Veikko Itkonen, VAARALLISTA VAPAUTTA (1962) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Krzysztof Kieślowski, VERONIKAN KAKSOISELÄMÄ (1991) 35mm

to 9.8.

21.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Cinemadrome Unknown
Claudio Guzmán, LINDA LOVELACE FOR PRESIDENT (1975) 35mm

pe 10.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Krzysztof Kieślowski, VERONIKAN KAKSOISELÄMÄ (1991) 35mm

la 11.8.

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Ozon, AIKA LÄHTEÄ (2005) 35mm

su 12.8.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques- Yves Cousteau, ELÄVÄ MERI [suom. versio] (1962) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Sergei Eisenstein, PANSSARILAIVA POTEMKIN (1925) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Lahden Kansainvälinen Urkuviikko

ti 14.8.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, PORVARISTON HILLITTY CHARMI (1972) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Pavel Ljubimov, KOULUVALSSI (1978) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hal Ashby, SAATTOKEIKKA (1973) 35mm

ke 15.8.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Norman Jewison, YÖN KUUMUUDESSA (1967) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gennadi Kazanski & Vladimir Tshebotarjov, AMFIBIOMIES (1962) 35mm

to 16.8.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Lee Frost, THE BLACK GESTAPO (1975) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Sidney Poitier, BUCK JA TAPPAJASAARNAAJA (1972) 16mm

pe 17.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hal Ashby, SAATTOKEIKKA (1973) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, PORVARISTON HILLITTY CHARMI (1972) 35mm

la 18.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gennadi Kazanski & Vladimir Tshebotarjov, AMFIBIOMIES (1962) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Norman Jewison, YÖN KUUMUUDESSA (1967) 35mm

su 19.8.

14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pääosissa Mikki, Aku ja Pluto I
MIKIN JUHLASHOW (1988) 35mm
– kooste, joka sisälsi elokuvat ALPINE CLIMBERS (David Hand, 1936), THE WHALERS (Dick Huemer, 1938), MICKEY’S TRAILER (Ben Sharpsteen, 1938), MR. MOUSE TAKES A TRIP (Clyde Geronimi, 1940), MICKEY’S DELAYED DATE (Charles A. Nichols, 1947), PLUTO’S PURCHASE (Charles A. Nichols, 1948) ja MICKEY’S BIRTHDAY PARTY (Riley Thomson, 1942)

ma 20.8.

20.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Philip Kaufman, OLEMISEN SIETÄMÄTÖN KEVEYS (1988) 35mm
1968 @ Bio Rex: Juuret ja unelmat

ti 21.8.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hal Ashby, HAROLD JA MAUDE (1971) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
50 vuotta Tšekkoslovakian miehityksestä
RAUHAN PUU (1973) 16mm
Anatoli Koloshin, KATKERA VUOSI (1969) 16mm

ke 22.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hannu Leminen, PUCK (1942) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Warhol I
Andy Warhol, SCREEN TESTS, REEL #18 (1964–66) 16mm
Andy Warhol, THE CLOSET (1966) 16mm

to 23.8.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Miloš Forman, HAIR (1979) 35mm
Karaokenäytös

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Věra Chytilová, TUHATKAUNOKIT (1966) 35mm
Priit Pärn, AEG MAHA (1984) 35mm

Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
Marek Pluciennik, Ephemeral Philm – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (avajaiset klo 18.00–22.00)

pe 24.8.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
REVUE TV 35mm
Nicholas Meyer, AIKAKONE ELI MITÄ VIILTÄJÄ-JACKILLE KUULUU TÄNÄÄN (1979) 35mm

20.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Stanley Kubrick, EYES WIDE SHUT (1999) 35mm
Salakino

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hal Ashby, HAROLD JA MAUDE (1971) 35mm

Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
Marek Pluciennik, Ephemeral Philm – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

la 25.8.

14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kinokonsertti: Ohukainen ja Paksukainen
Fred Guiol, THE SECOND HUNDRED YEARS (1927) 16mm
James W. Horne, BIG BUSINESS (1929) 35mm
Leo McCarey, LIBERTY (1927) 35mm
Säestetty mykkänäytös

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kinokonsertti: Ohukainen ja Paksukainen
Fred Guiol, THE SECOND HUNDRED YEARS (1927) 16mm
James W. Horne, BIG BUSINESS (1929) 35mm
Leo McCarey, LIBERTY (1927) 35mm
Säestetty mykkänäytös

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Warhol II
Andy Warhol, SCREEN TESTS, REEL #12 (1964–66) 16mm
Andy Warhol & Paul Morrissey, THE VELVET UNDERGROUND AND NICO (1966) 16mm

20.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Stanley Kubrick, EYES WIDE SHUT (1999) 35mm
Salakino

20.15 Espoo – Kino Tapiola (Mäntyviita 2)
Emile Ardolio, DIRTY DANCING (1987) 35mm

Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
Marek Pluciennik, Ephemeral Philm – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

su 26.8.

14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pääosissa Mikki, Aku ja Pluto II
Wilfred Jackson, THE BAND CONCERT (1935) 35mm
Jack Cutting & Clyde Geronimi, UGLY DUCKLING (1939) 35mm
Dick Huemer, GOOFY AND WILBUR (1939) 35mm
Ben Sharpsteen, BOAT BUILDERS [suom. versio] (1938) 35mm
Norman Ferguson, PLUTO’S PLAYMATE (1941) 35mm
Jack Kinney, BUMBLE BOOGIE (1948) 35mm
Charles A. Nichols, BUBBLE BEE (1949) 35mm

15.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Edgardo Cozarinsky, CITIZEN LANGLOIS (1994) 35mm

Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
Marek Pluciennik, Ephemeral Philm – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–17.00)

ti 28.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Orson Welles, MAHTAVAT AMBERSSONIT (1942) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Warhol III
Andy Warhol, SCREEN TESTS, REEL #19 (1964–66) 16mm
Andy Warhol, COUCH (1964) 16mm

ke 29.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Toivo Särkkä, 1918 – MIES JA HÄNEN OMATUNTONSA (1957) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aleksandr Medvedkin, ONNI (1934) 16mm
Säestetty mykkänäytös

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Russell Rouse, THE THIEF (1952) 16mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Tanner, JONAS TÄYTTÄÄ 25 VUONNA 2000 (1976) 35mm

21.30 Jyväskylä – Proxima (X-rakennus), Jyväskylän yliopisto (Seminaarinmäki)
Fedor Hitruk, FILM FILM FILM (1968) 16mm
– osa Tuokaa tuoli 1. -kierrosta
Ulkoilmanäytös

Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
Marek Pluciennik, Ephemeral Philm – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

to 30.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, DIKTAATTORI (1940) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Warhol IV
Andy Warhol, SCREEN TESTS, REEL #23 (1964–66) 16mm
Andy Warhol, SUNSET (1967) 16mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Andrei Tarkovskin lyhytelokuvia
Andrei Tarkovski, HÖYRYJYRÄ JA VIULU (1961) 35mm
– näytös sisälsi kolme elokuvaa muissa formaateissa

Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
Marek Pluciennik, Ephemeral Philm – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

pe 31.8.

16.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Orson Welles, MAHTAVAT AMBERSSONIT (1942) 35mm

17.00 Forssa – Elävien kuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Irwin Willat, BEHIND THE DOOR (1919) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

18.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Tanner, JONAS TÄYTTÄÄ 25 VUONNA 2000 (1976) 35mm

19.00 Forssa – Elävien kuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Thomas H. Ince, CIVILIZATION (1916) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

20.30 Kerava – Aurinkomäki
Michael Curtiz, CASABLANCA (1942) 35mm
Ulkoilmanäytös

21.30 Forssa – Elävien kuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Raoul Walsh, WHAT PRICE GLORY (1926) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
Marek Pluciennik, Ephemeral Philm – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

la 1.9.

12.00 Forssa – Elävien kuvien teatteri (Keskuskatu 1)
F. Richard Jones, YANKEE DOODLE IN BERLIN (1919) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

18.30 Forssa – Elävien kuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Aleksandr Dovzhenko, ARSENAL (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

19.00 Oulu – Valvesalo, Kulttuuritalo Valve (Hallituskatu 7)
Vic Savage, THE CREEPING TERROR (1964) 16mm
Säestetty & selostettu mykkänäytös

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Enzo G. Castellari, KEOMA (1976) 35mm

Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
Marek Pluciennik, Ephemeral Philm – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

su 2.9.

14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pääosissa Mikki, Aku ja Pluto III
AKU ANKAN NAURUJUHLAT (1978) 35mm
– kooste, joka sisälsi elokuvat THE VILLAGE SMITHY (Dick Lundy, 1941), LITTLE HIAWATHA (David Hand, 1937), THE FLYING SQUIRREL (Jack Hannah, 1954), IN DUTCH (Charles A. Nichols, 1945), TEST PILOT DONALD (Jack Hannah, 1950), PLUTO JUNIOR (Clyde Geronimi, 1942), THE GOLDEN EGGS (Wilfred Jackson, 1941), OUT ON A LIMB (Jack Hannah, 1950) ja DON’S FOUNTAIN OF YOUTH (Jack Hannah, 1953)

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Miloš Forman, HAIR (1979) 35mm
Karaokenäytös

Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
Marek Pluciennik, Ephemeral Philm – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–17.00)

ma 3.9.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Andrei Tarkovskin lyhytelokuvia
Andrei Tarkovski, HÖYRYJYRÄ JA VIULU (1961) 35mm
– näytös sisälsi kolme elokuvaa muissa formaateissa

ti 4.9.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Warhol V
Andy Warhol, SCREEN TESTS, REEL #10 (1964–66) 16mm
Andy Warhol, BLOW JOB (1964) 16mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hal Ashby, SHAMPOO (1975) 35mm

ke 5.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Maunu Kurkvaara, PUNATUKKA (1969) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Virolaisia animaatioita
Rein Raamat, PELTO (1978) 35mm
Valter Uusberg, HÄRKÄ (1984) 35mm
Avo Paistik, LAUKAUS (1976) 35mm
Riho Unt & Hardi Volmer, SOTA (1987) 35mm
Riho Unt & Hardi Volmer, IMELINE NÄÄRIÖÖ (1984) 35mm
Heino Pars, SEIKKAILEVA MOPO (1962) 35mm
Ando Keskküla, JÄNÖPUPU JOKA EI HALUNNUT NUKKUA (1975) 35mm
Priit Pärn, PORKKANOIDEN YÖ (1998) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gianfranco Mingozzi, FLAVIA THE HERETIC (1974) 35mm

Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
Marek Pluciennik, Ephemeral Philm – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

to 6.9.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Eino Ruutsalo, KAKSI KANAA (1963) 16mm
Marek Piestrak, SUPERMIES PIRX (1978) 35mm

20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hal Ashby, KATKERA PALUU (1978) 35mm

Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
Marek Pluciennik, Ephemeral Philm – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

pe 7.9.

13.05 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Ville Salminen, IRMELI SEITSENTOISTAVUOTIAS (1948) 35mm
Parisuhde suomalaisessa elokuvassa I -seminaari

16.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Hannu Leminen, HEDELMÄTÖN PUU (1947) 35mm
Parisuhde suomalaisessa elokuvassa I -seminaari

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aleksander Ford, RISTIRITARIT (1960) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Robert Clouse, ENTER THE DRAGON (1973) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nico I
Philippe Garrel, LA CICATRICE INTÉRIEURE (1972) 35mm
– näytös sisältää digitaalisen alkukuvan

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hal Ashby, KATKERA PALUU (1978) 35mm

21.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Robert Clouse, ENTER THE DRAGON (1973) 35mm

Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
Marek Pluciennik, Ephemeral Philm – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

la 8.9.

09.15 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Aarne Tarkas, NAISET JOTKA MINULLE ANNOIT (1962) 35mm
Parisuhde suomalaisessa elokuvassa I -seminaari

13.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Edvin Laine, VIHAAN SINUA – RAKAS (1951) 35mm
Parisuhde suomalaisessa elokuvassa I -seminaari

16.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Lloyd Kaufman & Michael Herz, THE TOXIC AVENGER (1984) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hal Ashby, SHAMPOO (1975) 35mm

17.45 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Lloyd Kaufman & Michael Herz, THE TOXIC AVENGER PART II (1989) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gianfranco Mingozzi, FLAVIA THE HERETIC (1974) 35mm

Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
Marek Pluciennik, Ephemeral Philm – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

su 9.9.

10.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Eila Kaarresalo, AMPUMARATA (1969) 35mm
Nainen uuden aallon elokuvassa -seminaari

13.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Ingmar Bergman, KESÄYÖN HYMYILYÄ (1955) 35mm

13.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jaakko Pakkasvirta, KESÄKAPINA (1970) 35mm
Nainen uuden aallon elokuvassa -seminaari

15.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jaakko Pakkasvirta, ELÄKÖÖN NUORUUS! (1968) 35mm
Nainen uuden aallon elokuvassa -seminaari

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Roberto Benigni, TIIKERI JA LUMI (2005) 35mm

Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
Marek Pluciennik, Ephemeral Philm – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–17.00)

ke 12.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Risto Jarva, RUUSUJEN AIKA (1969) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Veit Helmer, TUVALU (1999) 35mm

21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Valerio Zurlini, BLACK JESUS (1968) 35mm

Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
Marek Pluciennik, Ephemeral Philm – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

to 13.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nico II
Philippe Garrel, LE BERCEAU DE CRISTAL (1975) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrzej Wajda, TUHKAA (1965) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Grigori Tšuhrai, VAIN NELJÄ PÄIVÄÄ (1959) 16mm

Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
Marek Pluciennik, Ephemeral Philm – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

pe 14.9.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
REVUE JUNA 35mm
Kim Ki-Duk, HETKI LYÖ (2006) 35mm

20.30 Kokkola – Kokkolan Työväentalo (Pormestarinkatu 28)
Giuseppe Tornatore, CINEMA PARADISO (1988) 35mm
Kokkolan Kinojuhlat

21.00 Vaasa – Platform / Filmverkstaden (Kirkkopuistikko 20)
Natalia Kozieł, WHEEL REEL 2000 – Live Cinema -performanssi 16mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Valerio Zurlini, BLACK JESUS (1968) 35mm

Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
Marek Pluciennik, Ephemeral Philm – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

la 15.9.

12.15 Kokkola – Kokkolan Työväentalo (Pormestarinkatu 28)
Markku Pölönen, KIVENPYÖRITTÄJÄN KYLÄ (1995) 35mm
Kokkolan Kinojuhlat

18.00 Kokkola – Kokkolan Työväentalo (Pormestarinkatu 28)
Luchino Visconti, ROCCO JA HÄNEN VELJENSÄ (1960) 35mm
Kokkolan Kinojuhlat

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Panssarivaunu 102 vuotta
Albert Hatshaturov, PANSSARIKAPTEENI (1968) 35mm
Viktor Tshugunov, TRI TANKISTA – SOLDATSKAJA SKAZKA (1973) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luchino Visconti, KADOTETUT (1969) 35mm

20.45 Jyväskylä – entisen Big Bang -ravintolan kellarissa (Kauppakatu 6)
NUORET TAITEILIJAT (1965) 16mm
Camilla Mickwitz, EMILIA JA OMENAPUUMETSÄ (1978) 16mm
– osa Tuokaa tuoli 2. -kierrosta

Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
Marek Pluciennik, Ephemeral Philm – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

su 16.9.

13.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Ingmar Bergman, SEITSEMÄS SINETTI (1957) 35mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wolfgang Reitherman & John Lounsbery, PELASTUSPARTIO BERNARD & BIANCA (1977) 35mm

18.00 Kokkola – Kokkolan Työväentalo (Pormestarinkatu 28)
Federico Fellini, AMARCORD (1973) 35mm
Kokkolan Kinojuhlat

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nico III
Philippe Garrel, LES HAUTES SOLITUDES (1974) 35mm

Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
Marek Pluciennik, Ephemeral Philm – osittain 16mm
– kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–17.00)

ma 17.9.

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Oliver Stone, THE DOORS (1991) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Pedro Almodóvar, MATADOR (1986) 35mm

ti 18.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hal Ashby, TERVETULOA, Mr. CHANCE! (1979) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Kim Ki-Duk, VIISI VUODENAIKAA (2003) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, IHANA ELÄMÄ (1960) 35mm

ke 19.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jaakko Pakkasvirta, VIHREÄ LESKI (1968) 35mm

20.25 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luchino Visconti, KADOTETUT (1969) 35mm

to 20.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Buster Keaton, SHERLOCK JR. (1924) 35mm
Säestetty mykkänäytös

18.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hal Ashby, TERVETULOA, MR. CHANCE! (1979) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Poitrenaud, STRIP-TEASETYTTÖ (1962) 35mm

la 22.9.

14.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Spike Lee, DO THE RIGHT THING – KUUMA PÄIVÄ (1989) 35mm
Spike Lee Master Class
Rakkautta ja anarkiaa

su 23.9.

13.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Ingmar Bergman, KASVOT (1958) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Basil Dearden, ALL NIGHT LONG (1962) 35mm

19.00 Helsinki – Ex-Club (Merimiehenkatu 36)
Kino Club goes Analog
Hanna Chetwin, SOUTHERN CLIMES (2018) 16mm
Hanna Chetwin, SODA (2017) 16mm
Hanna Chetwin, INTIMACY IS HAIR IN THE DRAIN (2015) 16mm
– näytös saattaa sisältää ennalta ilmoittamattomia elokuvia 35mm:n, 16mm:n ja/tai 8mm:n formaateissa

20.30 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Bertrand Tavernier, ROUND MIDNIGHT – KESKIYÖN SOUNDI (1986) 35mm

ma 24.9.

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Andrei Tarkovski, PEILI (1974) 35mm

to 27.9.

20.45 Jyväskylä – Sohwin parkkihalli (Vaasankatu 21)
VÄLÄHDYKSIÄ NEUVOSTOLIITOSTA 060 (1969) 16mm
– osa Tuokaa tuoli 3. -kierrosta

ma 1.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Sergio Leone, HYVÄT, PAHAT JA RUMAT (1966) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Jimmy T. Murakami, MINNE TUULI KULJETTAA (1986) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Federico Fellini, AMARCORD (1973) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Lawrence Kasdan, HUUMA (1981) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Luis Buñuel, LAS HURDES – MAA ILMAN LEIPÄÄ (1933) 35mm
Luis Buñuel, KULTA-AIKA (1930) 35mm

ti 2.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrzej Wajda, KANAL – KIROTTUJEN TIE (1957) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
John Boorman, EXCALIBUR – SANKARIN MIEKKA (1981) 35mm

ke 3.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kiti Luostarinen, SANOKAA MITÄ NÄITTE (1993) 16mm
– näytös sisältää yhden elokuvan digitaalisessa formaatissa

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mario Gariazzo, SILMÄT TÄHTIEN TAKAA (1978) 35mm

to 4.10.

20.15 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Sidney Lumet, POMMIN VARJOSSA (1964) 35mm
Kuopion Vilimit

pe 5.10.

14.00 Muurame – Muuramen kulttuurikeskus, Muuramesali (Nisulantie 1)
V. Kiseljev, PRESIDENTTI KEKKONEN VALTIOVIERAILULLA NEUVOSTOLIITOSSA (1958) 16mm

19.35 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Edward D. Wood Jr., PLAN 9 FROM OUTER SPACE (1956/59) 35mm
Kuopion Vilimit

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrzej Wajda, KANAL – KIROTTUJEN TIE (1957) 35mm

21.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Paul Verhoeven, TOTAL RECALL – UNOHDA TAI KUOLE (1990) 35mm
Kuopion Vilimit

la 6.10.

14.30 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Karel Zeman, PAROONI MÜNCHHAUSENIN USKOMATTOMAT SEIKKAILUT (1962) 35mm
Kuopion Vilimit

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Vic Savage, THE CREEPING TERROR (1962) 16mm
Säestetty ja selostettu mykkänäytös
Kuopion Vilimit

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mario Gariazzo, SILMÄT TÄHTIEN TAKAA (1978) 35mm

21.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
John Carpenter, PAKO NEW YORKISTA (1981) 35mm
Kuopion Vilimit

su 7.10.

14.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Ken Russell, MUUTOSTILOJA (1980) 35mm
Kuopion Vilimit

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Leonid Amalrikin venäläiset animaatiot
Leonid Amalrik, PEUKALO-LIISA [suom. versio] (1965) 16mm
Leonid Amalrik, TYTTÖ JA NORSU (1969) 35mm
Leonid Amalrik, VIRTAHEPO, JOKA PELKÄSI ROKOTUSTA (1965) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Andrei Tarkovski, PEILI (1974) 35mm

ma 8.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Jan Svěrák, KOLJA (1996) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Volker Schlöndorff, ORJATTARESI (1989) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Barry Sonnenfeld, THE ADDAMS FAMILY – PERHE ADAMS (1991) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Guy Hamilton, ELÄ JA ANNA TOISTEN KUOLLA (1973) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Werner Herzog, WOYZECK – KIDUTETTU (1979) 35mm

ti 9.10.

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hal Ashby, LET’S SPEND THE NIGHT TOGETHER (1982) 35mm

ke 10.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Suomalaisen dokumenttielokuvan helmiä
Markku Lehmuskallio, POHJOISTEN METSIEN ÄÄNET (1973) 16mm
Mika Taanila, ROBOCUP99 (2000) 35mm
Hannes Vartiainen & Pekka Veikkolainen, HANASAARI A (2009) 35mm
– näytös sisältää kaksi digitaalista lyhytkuvaa

to 11.10.

17.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Anders Sørensen, PERUNAN TARINA [suom. versio] (1986) 16mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jean-Luc Godard, Philippe de Broca, Claude Autant-Lara, Mauro Bolognini, Franco Indovina & Michel Pflegar, MAAILMAN VANHIN AMMATTI (1967) 35mm
THE STORY OF MEASURING TIME (1954) 16mm

20.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Viva Erotican kielletty Romania-setti
Barry Mahon, HELLÄT HOITURIT (1965) 35mm
TYTTÖ JA LUMIUKKO (1967?) 35mm
THE TRAPPER 16mm
Bob Godfrey, KAMA SUTRA RIDES AGAIN (1972) 16mm
LATEX SALESMAN 16mm
UNCLE SI AND THE SIRENS (1938) 16mm
CLOTHES MAKE THE WOMAN (1947) 16mm
THE DREAMER 16mm
Les Clark, VD ATTACK PLAN (1973) 16mm
EVEREADY HARTON IN BURIED TREASURE (1928) 16mm

pe 12.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Terrence Malick, THE TREE OF LIFE (2011) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Inoshiro Honda, RODAN (1956) 35mm

la 13.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Clarence Badger, IT (1927) 16mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Lau Lauritzen, FILMIN SANKARIT (1928) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hal Ashby, LET’S SPEND THE NIGHT TOGETHER (1982) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Terrence Malick, THE TREE OF LIFE (2011) 35mm

su 14.10.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Lau Lauritzen, VAROKAA TYTTÖJÄ! (1930) 35mm
Säestetty mykkänäytös

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Don Bluth, NIMH – ROUVA BRISBY JA HÄNEN SALAINEN MAAILMANSA (1982) 35mm

ma 15.10.

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Miloš Forman, TAKING OFF – OTETAAN HATKAT (1991) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Luis Buñuel, VERI KUOHUU (1955) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Miloš Forman, HAIR (1979) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Fritz Lang, M – KAUPUNKI ETSII MURHAAJAA (1931) 35mm

ti 16.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Clyde Bruckman, FILMIHULLU (1932) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
John Madden, RAKASTUNUT SHAKESPEARE (1998) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Irma Rausch, YÖLLINEN SATU [suom. versio] (1981) 35mm

20.45 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Enver Hoxha 110 vuotta
Mark Topallaj, ALBANIA ENNEN JA NYTTEMMIN (1983) 16mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hal Ashby, TÄMÄ MAA ON MINUN (1976) 35mm