Suomen Filmikulttuuri ry.

MENNEET NÄYTÖKSET – 2016

pe 1.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Päivi Hartzell, LUMIKUNINGATAR (1986) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
André Téchiné, VARKAAT (1996) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Orson Welles, PAHAN KOSKETUS [v:n 1998 restauraatio] (1958) 35mm

la 2.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, GOSFORD PARK (2001) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lars von Trier, DANCER IN THE DARK (2000) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aldo Lado, HUMANOIDI (1979) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

su 3.1.

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, BIZET’N CARMEN (1984) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sidney Lumet, IDÄN PIKAJUNAN ARVOITUS (1974) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

ti 5.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Régis Wargnier, INDOKIINA (1992) 35mm

19.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, SHORT CUTS – OIKOPOLKUJA (1993) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–16.00)

ke 6.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, A PRAIRIE HOME COMPANION (2006) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Ozon, 8 NAISTA (2002) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, KUULUTETUN KUOLEMAN KRONIKKA (1987) 35mm

to 7.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ingmar Bergman, SYYSSONAATTI (1978) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, A PRAIRIE HOME COMPANION (2006) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, COOKIEN PERINTÖ (1998) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

pe 8.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, SHORT CUTS – OIKOPOLKUJA (1993) 35mm

20.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Régis Wargnier, INDOKIINA (1992) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

la 9.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Ozon, 8 NAISTA (2002) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, KUULUTETUN KUOLEMAN KRONIKKA (1987) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jun Fukuda, SOTA AVARUUDESSA (1977) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

su 10.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrew Adamson & Vicky Jenson, SHREK [suomenkielinen versio] (2001) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Orson Welles, V NIINKUIN VÄÄRENNÖS (1973) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, PRET-A-PORTER (1994) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

ti 12.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luc Besson, ADÈLE BLANC-SECIN USKOMATTOMAT SEIKKAILUT (2010) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, EI PALUUTA (1962) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Don Siegel, KOURALLINEN DYNAMIITTIA (1970) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ke 13.1.

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, ANDREI RUBLEV (1966) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

to 14.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, UHRI (1986) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Allen Hughes, FROM HELL (2001) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

pe 15.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacqueline Audry, VAALEA VIETTELIJÄTÄR (1954) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, EI PALUUTA (1962) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, TWIN PEAKS: TULI KULJE KANSSANI (1992) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

la 16.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergio Corbucci, MINNESOTA CLAY (1964) 35mm
Night Visions: Colttikonsertti

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Don Siegel, KOURALLINEN DYNAMIITTIA (1970) 35mm
Night Visions: Colttikonsertti

21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ralph Nelson, VERINEN SOTILAS (1970) 35mm
Night Visions: Colttikonsertti

23.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Terence Young, VERENPUNAINEN AURINKO (1971) 35mm
Night Visions: Colttikonsertti

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

su 17.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sarah Smith, ARTTURI JOULU – JOULUPUKIN POIKA [suomenkielinen versio] (2011) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, ANDREI RUBLEV (1966) 35mm

19.00 Helsinki – MAA-tila (Albertinkatu 19)
Xavier Quérel, Quelques minutes de soleil après minuit – 16mm-projisointiperformanssi

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

ma 18.1.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Huston, MALTAN HAUKKA (1941) 35mm

ti 19.1.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, NOSTALGIA (1983) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lina Wertmüller, RAKKAUTTA JA ANARKIAA (1972) 35mm

21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Cronenberg, A HISTORY OF VIOLENCE (2005) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ke 20.1.

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, SOLARIS (1972) 35mm

21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Edmond T. Gréville, PAHA TYTTÖ (1960) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

to 21.1.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carmine Gallone, SCIPIO AFRICANUS, AFRIKAN VALLOITTAJA (1937) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, PEILI (1975) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, TWIN PEAKS: TULI KULJE KANSSANI (1992) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

pe 22.1.

16.30 Jyväskylä – Keski-Suomen museon auditorio (Alvar Aallon katu 7)
Bidzina Ratshevelishvili, LOOMA – UNOHDETTU YSTÄVÄ (1983) 16mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Huston, MALTAN HAUKKA (1941) 35mm

18.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Cronenberg, A HISTORY OF VIOLENCE (2005) 35mm

20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lina Wertmüller, RAKKAUTTA JA ANARKIAA (1972) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

la 23.1.

14.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Juha Rosma, HARMAGEDON (1986) 35mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nick Park & Peter Lord, KANANLENTO [alkuperäinen eng. versio) (2000) 35mm

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Jean-Pierre Melville, PUNAINEN YMPYRÄ (1970) 35mm

16.15 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Pekka Lehto, YKSINTEOIN (1990) 35mm

18.00 Helsinki - Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, STALKER (1979) 35mm

20.00 Vaasa - Filmverkstaden (Levoninkatu 2)
Xavier Quérel, QUELQUES MINUTES DE SOLEIL APRÈS MINUIT 16mm

21.00 Helsinki - Orion (Eerikinkatu 15)
TRAILERI ELOKUVASTA HERKULES VOITTAA HELVETIN (1961) 35mm
Seth Holt, PELON TUNNE (1961) 35mm
– näytöksen toinen alkukuva oli digitaalinen

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

su 24.1.

16.00 Helsinki - Orion (Eerikinkatu 15)
Sarah Smith, ARTTURI JOULU - JOULUPUKIN POIKA [suomenkielinen versio] (2011) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, PEILI (1974) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carmine Gallone, SCIPIO AFRICANUS, AFRIKAN VALLOITTAJA (1937) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

ma 25.1.

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Quentin Tarantino, JACKIE BROWN (1997) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luchino Visconti, RIIVAAJAT (1942) 35mm

ti 26.1.

18.00 Hämeenlinna – Bio Marilyn (Hallituskatu 20)
Jacques Tati, RIEMULOMA RIVIERALLA (1953) 35mm

ke 27.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter von Bagh, HELSINKI, IKUISESTI (2008) 35mm
DocPoint

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hoffman I: Journeys Away
Philip Hoffman & Sami van Ingen, SWEEP (1995) 16mm
Philip Hoffman, SOMEWHERE BETWEEN JALOSTOTITLAN AND ENCARNACION (1984) 16mm
Philip Hoffman, ?O,ZOO! (THE MAKING OF A FICTION FILM) (1986) 16mm
DocPoint

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hoffman II: Picturing Home
Philip Hoffman, PASSING THROUGH / TORN FORMATIONS (1988) 16mm
– näytöksen toinen elokuva esitettiin digitaalisena
DocPoint

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

to 28.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hoffman III: Experimental Processes
Seppo Renvall, VAPAUTEMME HINTA (1990) 35mm
Mikko Maasalo & Denise Ziegler, PYHÄ YKSINKERTAISUUS (1991) 16mm
Philip Hoffman, CHIMERA (1995) 16mm
Ilppo Pohjola, P(L)AIN TRUTH (1993) 35mm
– näytös sisälsi neljä digitaalista lyhytkuvaa
DocPoint

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

pe 29.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hoffman V: To That Which Is to Come
Philip Hoffman, ON THE POND (1978) 16mm
– näytös sisälsi kaksi digitaalista lyhytkuvaa
DocPoint

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

la 30.1.

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

su 31.1.

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

ma 1.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Howard Hawks, RIO BRAVO (1959) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Gleb Panfilov, ALKU (1970) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
John Cassavetes, GLORIA – GANGSTERIHEILA (1980) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, HULLU PIERROT (1965) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Carlos Saura, KORPPI SYLISSÄ (1976) 35mm

ti 2.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Cocteau, ORFEUKSEN TESTAMENTTI (1960) 35mm

18.30 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Michael Cimino, KAURIINMETSÄSTÄJÄ (1978) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Rachel Talalay, TANK GIRL (1995) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ke 3.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Farrokh Ghaffari, THE NIGHT OF THE HUNCHBACK (1965) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mario Bava, HERKULES VOITTAA HELVETIN (1961) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

to 4.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paolo Sorrentino, IL DIVO – GIULIO ANDREOTTIN IHMEELLINEN ELÄMÄ (2008) 35mm
– yksi kela esitettiin betana

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Cocteau, ORFEUKSEN TESTAMENTTI (1960) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

pe 5.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aki Kaurimäki, LE HAVRE (2011) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

la 6.2.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Farrokh Ghaffari, THE NIGHT OF THE HUNCHBACK (1965) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mario Bava, HERKULES VOITTAA HELVETIN (1961) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

su 7.2.

15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kinokonsertti Keatonin kommellukset
Buster Keaton & Eddie Cline, TEATTERI (1921) 35mm – elokuvan alkujakso esitettiin digitaalisena
Buster Keaton & Eddie Cline, JEPARIT (1922) 35mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytkuvan
Säestetty mykkänäytös

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paolo Sorrentino, IL DIVO – GIULIO ANDREOTTIN IHMEELLINEN ELÄMÄ (2008) 35mm
– yksi kela esitettiin betana

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, STALKER (1979) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

ma 8.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Tom Stoppard, ROSENCRANTZ JA GUILDENSTERN OVAT KUOLLEET (1990) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Joseph Losey, KIROTUT (1961) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Steven Spielberg, KADONNEEN AARTEEN METSÄSTÄJÄT (1981) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Lester, MUKKELIS MAKKELIS (1959) 35mm
Ken Loach, FAMILY LIFE – VARTTUMISEN TUSKA (1971) 35mm

19.00 Jyväskylä – Sepänkeskus, Koeputki-tila (Kyllikinkatu 1)
KOLMANTEEN VUOTEEN LÄHDETTÄESSÄ (1973) 16mm
– näytöksen pääkuva oli digitaalinen (16-millinen esitettiin jälkikuvana)

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Luis Buñuel, NEITSYTSAARI (1960) 35mm

19.30 Helsinki – FISH (Alppikatu 17)
Hand and Machine – Films by Richard Tuohy & Dianna Barrie
Richard Tuohy, IRON WOOD (2009) 16mm
Richard Tuohy, FLYSCREEN (2010) 16mm
Richard Tuohy, SEOUL ELECTRIC (2012) 16mm
Richard Tuohy, ETIENNE’S HAND (2011) 16mm
Richard Tuohy & Dianna Barrie, GINZA STRIP (2014) 16mm
Richard Tuohy & Dianna Barrie, ON THE INVENTION OF THE WHEEL (2015) 16mm
Richard Tuohy & Dianna Barrie, DOT MATRIX (2013) 2x16mm -projisointi

ti 9.2.

17.00 Jyväskylä – Keski-Suomen museon auditorio (Alvar Aallon katu 7)
Lars von Trier, EUROPA (1991) 35mm
Arktisen Upeeta

18.00 Hämeenlinna – Bio Marilyn (Hallituskatu 20)
Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: PUNAINEN (1994) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Zoltán Fábri, KAKSI PUOLIAIKAA HELVETISSÄ (1962) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Robert Bresson, TASKUVARAS (1959) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ke 10.2.

14.00 Jyväskylä – Keski-Suomen museon auditorio (Alvar Aallon katu 7)
Risto Jarva, LOMA (1976) 35mm
Arktisen Upeeta

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Terence Fisher, SHERLOCK HOLMES JA KUOLEMAN KAULANAUHA (1962) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

to 11.2.

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paolo Sorrentino, THE FAMILY FRIEND (2006) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

pe 12.2.

16.00 Jyväskylä – Keski-Suomen museon auditorio (Alvar Aallon katu 7)
Klaus Härö, NÄKYMÄTÖN ELINA (2002) 35mm
Arktisen Upeeta

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

la 13.2.

18.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paolo Sorrentino, THE FAMILY FRIEND (2006) 35mm

19.00 Jyväskylä – Kankaan pergamenttihalli (Kympinkatu 3)
Erik Blomberg, VALKOINEN PEURA (1952) 35mm
Arktisen Upeeta

20.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Margarethe von Trotta, SISARUKSET (1981) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

su 14.2.

15.00 Helsinki – SES Auditorio Kino K-13 (Kanavakatu 12)
Lyhyesti kerran kuussa: Ystävyydestä
Hannaleena Hauru, ÄLÄ KUISKAA YSTÄVÄN SUUHUN (2009) 35mm
– näytös sisälsi lisäksi viisi digitaalista lyhytelokuvaa

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vincente Minnelli, TYTTÖ JA KOSIJA (1944) 35mm

19.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ridley Scott, THELMA JA LOUISE (1991) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

ma 15.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Richard Linklater, RAKKAUTTA ENNEN AURINGONLASKUA (2004) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Peter Watkins, SOTALEIKKI (1965) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Bernardo Bertolucci, FASISTI (1970) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jerzy Kawalerowicz, NUNNA JA PAHOLAISET (1960) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
John Carpenter, HYÖKKÄYS POLIISIASEMALLE (1976) 35mm

ti 16.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sohrab Shahid Saless, A SIMPLE EVENT (1973) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: SININEN (1993) 35mm

20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, NOSTALGIA (1983) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ke 17.2.

21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Terence Fisher, DRACULA – PIMEYDEN RUHTINAS (1966) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

to 18.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aki Kaurimäki, LE HAVRE (2011) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mihail Kalatozov, KURJET LENTÄVÄT (1957) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

pe 19.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Valentin Vaala, LOVIISA – NISKAVUOREN NUORI EMÄNTÄ (1946) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

la 20.2.

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Pedro Almodóvar, INTOHIMOJEN LABYRINTTI (1982) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sohrab Shahid Saless, A SIMPLE EVENT (1973) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Terence Fisher, DRACULA – PIMEYDEN RUHTINAS (1966) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

su 21.2.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mihail Kalatozov, KURJET LENTÄVÄT (1957) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

ma 22.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Douglas Sirk, TUULEEN KIRJOITETTU (1956) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Hal Ashby, KATKERA PALUU (1978) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Terence Young, PALLOSALAMA (1965) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hou Hsiao-Hsien, AIKA ELÄÄ, AIKA KUOLLA (1985) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Bo Widerberg, MIES MALLORCALTA (1984) 35mm

ti 23.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vincente Minnelli, TYTTÖ JA KOSIJA (1944) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Marilyn (Hallituskatu 20)
Sofia Coppola, LOST IN TRANSLATION (2003) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Michael Cimino, KAURIINMETSÄSTÄJÄ (1978) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Ingmar Bergman, TALVEN VALOA (1963) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Terry Zwigoff, GHOST WORLD (2000) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ke 24.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kenji Mizoguchi, O’HARU – NAISEN TIE (1952) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vincente Minnelli, PAULA KAULASSA (1948) 35mm

21.25 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Don Sharp, RASPUTIN THE MAD MONK (1965) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

to 25.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nick Park & Steve Box, WALLACE & GROMIT: KANIN KIROUS [alkuperäinen eng. versio] (2005) 35mm

18.00 Helsinki – Kulttuurikeskus Caisa (Mikonkatu 17 C)
John Hubley, ELÄMÄN KARUSELLI (1975) 16mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vincente Minnelli, SÄRKYNEITTEN HAAVEITTEN KAUPUNKI (1952) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

pe 26.2.

15.00 Jyväskylä – Keski-Suomen museon auditorio (Alvar Aallon katu 7)
Filmiperjantai: Työ ja talous
KESKI-SUOMEN HELMI (1962) 16mm
KOLMANTEEN VUOTEEN LÄHDETTÄESSÄ (1972) 16mm

16.30 Jyväskylä – Keski-Suomen museon auditorio (Alvar Aallon katu 7)
Filmiperjantai: Työ ja talous
Robert Flaherty, INDUSTRIAL BRITAIN (1931) 16mm
Humphrey Jennings & Stewart McAllister, LISTEN TO BRITAIN (1942) 16mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Veikko Aaltonen, TUHLAAJAPOIKA (1992) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Terry Zwigoff, GHOST WORLD (2000) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

la 27.2.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kenji Mizoguchi, O’HARU – NAISEN TIE (1952) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vincente Minnelli, PAULA KAULASSA (1948) 35mm

19.00 Vantaa – Vantaan taidemuseo Artsi (Myyrmäkitalo, Paalutori 3)
Natalia Koziel at the Vantaa Art Museum Artsi – 5 x 16mm -projisointiperformanssi
Punkkia ja performanssia

20.25 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Don Sharp, RASPUTIN THE MAD MONK (1965) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

su 28.2.

15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nick Park & Steve Box, WALLACE & GROMIT: KANIN KIROUS [suomenkielinen versio] (2005) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, UHRI (1986) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vincente Minnelli, SÄRKYNEITTEN HAAVEITTEN KAUPUNKI (1952) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

ma 29.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Andrzej Munk, KIEROSILMÄINEN ONNI (1959) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Jack Garfein, KIUSAAJA (1957) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Ingmar Bergman, SYYSSONAATTI (1978) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Férid Boughedir, VEDEN POIKA (1990) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Olivier Austen, JESUIT JOE (1991) 35mm

ti 1.3.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vincente Minnelli, ISKELMÄKARUSELLI (1953) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Jerry Schatzberg, PANIIKKI PIIKKIPUISTOSSA (1971) 35mm

20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Martin Waltz, TAPPAJAKONDOMI (1996) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ke 2.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Samira Makhmalbaf, KELLO 5 ILTAPÄIVÄLLÄ (2003) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vincente Minnelli, HÄN RAKASTI ELÄMÄÄ (1956) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
E.W. Swackhammer, HÄMÄHÄKKIMIES (1977) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

to 3.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Agnès Varda, CLÉO VIIDESTÄ SEITSEMÄÄN (1961) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vincente Minnelli, ISKELMÄKARUSELLI (1953) 35mm

20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Allen Hughes, FROM HELL (2001) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–18.00)

pe 4.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Spede Pasanen, KAHDEKSAS VELJES (1971) 35mm

18.00 Jyväskylä – Teatteri Art-Master (Laikuttajantie 2)
S. R. Rahimbaev, IHMINEN JA AAVIKKO (1965) 16mm
Okudzhava-Vysotsky-konsertti

18.30 Muurame – Muuramen kulttuurikeskus, aula (Nisulantie 1)
Vladimir Dahno, KUN KASAKAT VALMENTAUTUIVAT OLYMPIALAISIIN (1978) 16mm
– näytöksen pääelokuva oli digitaalinen

20.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
E.W. Swackhammer, HÄMÄHÄKKIMIES (1977) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

la 5.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Samira Makhmalbaf, KELLO 5 ILTAPÄIVÄLLÄ (2003) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jesús Franco, FU MANCHU – HIMON HERRA (1968) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

su 6.3.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nick Park & Steve Box, WALLACE & GROMIT: KANIN KIROUS [suomenkielinen versio] (2005) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Agnès Varda, CLÉO VIIDESTÄ SEITSEMÄÄN (1961) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vincente Minnelli, HÄN RAKASTI ELÄMÄÄ (1956) 35mm

Hämeenlinna – Hämeenlinnan taidemuseo (Viipurintie 2)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Muistikatko-näyttelyssä esillä oleva installaatio (näyttely auki klo 11.00–17.00)

ma 7.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Amy Heckerling, CLUELESS (1995) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Luigi Cozzi, AVARUUSSOTA (1978) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Jun Fukuda, SOTA AVARUUDESSA (1977) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Volker Schlöndorff & Margarethe von Trotta, KATHARINA BLUMIN MENETETTY MAINE (1975) 35mm

ti 8.3.

18.00 Hämeenlinna – Bio Marilyn (Hallituskatu 20)
Akira Kurosawa, YOJIMBO – ONNENSOTURI (1961) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Mathieu Kassovitz, VIHA (1995) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Park Chan-wook, OLD BOY (2003) 35mm

ke 9.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Bowers & Sam Fell, VIRRAN VIEMÄÄ [alkuperäinen eng. versio] (2006) 35mm

18.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vincente Minnelli, GIGI (1958) 35mm

20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Billy Wilder, SHERLOCK HOLMESIN SALAISUUS (1970) 35mm

to 10.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vincente Minnelli, YLI KAIKEN YMMÄRRYKSEN (1958) 35mm

18.00 Tampere – Plevna 6 (Itäinenkatu 4)
Ihmiskauppa: TFF
Aitor Merino, EL PAN NUESTRO (2007) 35mm
– näytös sisälsi neljä muissa formaateissa esitettyä lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Agnès Varda, ONNEN HETKET (1965) 35mm

20.00 Tampere – Plevna 6 (Itäinenkatu 4)
Space Is the Place
Pat O’Neill, 7362 (1967) 16mm
Robert Nelson, GRATEFUL DEAD (1967) 16mm
Dana Plays, GRAIN GRAPHICS (1978) 16mm
Adam Beckett, EVOLUTION OF THE RED STAR (1973) 16mm
Kathy Rose, MIRROR PEOPLE (1974) 16mm
Daina Krumins, AETHER (1972) 16mm
LeAnn Bartok, SKYWORKS: WIND + FIRE (1975) 16mm
Chick Strand, WATERFALL (1967) 16mm
Will Hindle, LATER THAT SAME NIGHT (1971) 16mm
Peter Rose, INCANTATION (1968) 16mm
Tampere Film Festival

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Hughes, LISA – UNELMIEN NAINEN (1985) 35mm

pe 11.3.

14.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Ihmiskauppa: TFF
Aitor Merino, EL PAN NUESTRO (2007) 35mm
– näytös sisälsi neljä muissa formaateissa esitettyä lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

18.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Lyhytelokuvan kaanon: Pariisi
Albert Lamorisse, PUNAINEN ILMAPALLO (1955) 35mm
Joris Ivens, SEINE KOHTAA PARIISIN (1957) 35mm
Georges Franju, HÔTEL DES INVALIDES (1951) 35mm
– näytös sisälsi yhden muussa formaatissa esitetyn lyhytkuvan
Tampere Film Festival

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, HULLU PIERROT (1965) 35mm

20.00 Tampere – Plevna 6 (Itäinenkatu 4)
Other Planes of There
John Whitney, PERMUTATIONS (1968) 16mm
Jane Conger Belson Shimane, LOGOS (1957) 16mm
Peter Spoecker, POTPOURRI (1968) 16mm
Robert Russett, PRIMARY STIMULUS (1977/80) 16mm
James Otis, GRIDROSE (1981) 16mm
Stan Brakhage, WATER FOR MAYA (2000) 16mm
Adam Beckett, FLESH FLOWS (1974) 16mm
Diana & David Wilson, A FILM FOR LOG HILL DOGS (1974) 16mm
Diana Wilson, A FILM FOR LOG HILL DOGS: THE LOG HILL STORY (1978) 16mm
Suzan Pitt, CROCUS (1971) 16mm
Sky David, A HARD PASSAGE (1981) 16mm
Janie Geiser, THE SECRET STORY (1996) 16mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytkuvan
Tampere Film Festival

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Baz Luhrmann, MOULIN ROUGE (2001) 35mm
Karaokenäytös
Dress along -näytös

la 12.3.

12.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Lyhytelokuvan kaanon: Pariisi
Albert Lamorisse, PUNAINEN ILMAPALLO (1955) 35mm
Joris Ivens, SEINE KOHTAA PARIISIN (1957) 35mm
Georges Franju, HÔTEL DES INVALIDES (1951) 35mm
– näytös sisälsi yhden muussa formaatissa esitetyn lyhytkuvan
Tampere Film Festival

12.00 Tampere – Plevna 6 (Itäinenkatu 4)
Space Is the Place
Pat O’Neill, 7362 (1967) 16mm
Robert Nelson, GRATEFUL DEAD (1967) 16mm
Dana Plays, GRAIN GRAPHICS (1978) 16mm
Adam Beckett, EVOLUTION OF THE RED STAR (1973) 16mm
Kathy Rose, MIRROR PEOPLE (1974) 16mm
Daina Krumins, AETHER (1972) 16mm
LeAnn Bartok, SKYWORKS: WIND + FIRE (1975) 16mm
Chick Strand, WATERFALL (1967) 16mm
Will Hindle, LATER THAT SAME NIGHT (1971) 16mm
Peter Rose, INCANTATION (1968) 16mm
Tampere Film Festival

15.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vincente Minnelli, YLI KAIKEN YMMÄRRYKSEN (1958) 35mm

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Zack Snyder, WATCHMEN (2009) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Billy Wilder, SHERLOCK HOLMESIN SALAISUUS (1970) 35mm

22.00 Tampere – Pakkahuone (Tullikamarin aukio 2)
Sounds Like IIK!
Vic Savage, THE CREEPING TERROR (1964) 16mm
– elokuva esitettiin livedubattuna ja -säestettynä; Pakkahuoneen lounge-tilassa nähtiin samassa yhteydessä Super 8 -performanssi

22.00 Tampere – Plevna 6 (Itäinenkatu 4)
Other Planes of There
John Whitney, PERMUTATIONS (1968) 16mm
Jane Conger Belson Shimane, LOGOS (1957) 16mm
Peter Spoecker, POTPOURRI (1968) 16mm
Robert Russett, PRIMARY STIMULUS (1977/80) 16mm
James Otis, GRIDROSE (1981) 16mm
Stan Brakhage, WATER FOR MAYA (2000) 16mm
Adam Beckett, FLESH FLOWS (1974) 16mm
Diana & David Wilson, A FILM FOR LOG HILL DOGS (1974) 16mm
Diana Wilson, A FILM FOR LOG HILL DOGS: THE LOG HILL STORY (1978) 16mm
Suzan Pitt, CROCUS (1971) 16mm
Sky David, A HARD PASSAGE (1981) 16mm
Janie Geiser, THE SECRET STORY (1996) 16mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytkuvan
Tampere Film Festival

su 13.3.

14.30 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Ragnar Bragason, MR. BJARNFREDARSON (2009) 35mm

15.00 Helsinki – SES Auditorio Kino K-13 (Kanavakatu 12)
Lyhyesti kerran kuussa: Pohjolan taivaan alla
Maarit Lalli, KOVAT MIEHET (1999) 35mm
Hannu Lajunen & Tomi Riionheimo, TANGO FINLANDIA (2007) 35mm
– näytös sisälsi lisäksi kuusi digitaalista lyhytelokuvaa

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Bowers & Sam Fell, VIRRAN VIEMÄÄ [suomenkielinen versio] (2006) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vincente Minnelli, GIGI (1958) 35mm

20.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Agnès Varda, ONNEN HETKET (1965) 35mm

ma 14.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
André Téchiné, VARKAAT (1996) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Jacques Demy, LOLA (1961) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Erik Blomberg, VALKOINEN PEURA (1952) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francis Ford Coppola, ILMESTYSKIRJA. NYT. REDUX (1979/2001)

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Elaine May, PELKOJEN YÖ (1976) 35mm

ti 15.3.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George Lucas, SVENGIJENGI ’62 (1973) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Bernardo Bertolucci, FASISTI (1970) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hithcock, LINNUT (1963) 235mm

ke 16.3.

18.00 Jyväskylä – Sepänkeskus, Molekyyli-tila (Kyllikinkatu 1)
Vladimir Dahno, KUN KASAKAT VALMENTAUTUIVAT OLYMPIALAISIIN (1978) 16mm
– näytöksen pääkuva oli digitaalinen (16-millinen esitettiin jälkikuvana)

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robin Hardy, UHRIJUHLA (1973) 35mm

to 17.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
René Goscinny & Albert Uderzo, ASTERIX GALLIALAINEN (1967) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George Lucas, SVENGIJENGI ’62 (1973) 35mm

pe 18.3.

15.00 Jyväskylä – Keski-Suomen museon auditorio (Alvar Aallon katu 7)
Filmiperjantai: Koti
KATOAVAA TOURULAA (1980-l.) Super 8
kotifilmi Palokasta Super 8

16.00 Jyväskylä – Keski-Suomen museon auditorio (Alvar Aallon katu 7)
Filmiperjantai: Koti
Kazimierz Kutz, HELMET RUKOUSNAUHASSA (1979) 16mm

20.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robin Hardy, UHRIJUHLA (1973) 35mm

la 19.3.

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Kari Väänänen, KLASSIKKO (2001) 35mm

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Baz Luhrmann, STRICTLY BALLROOM – KIELLETYT ASKELEET (1992) 35mm

18.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Baz Luhrmann, WILLIAM SHAKESPEAREN ROMEO JA JULIA (1996) 35mm

20.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Baz Luhrmann, MOULIN ROUGE (2001) 35mm

su 20.3.

11.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vladimir Braun, ORJAMERI (1952) 16mm

13.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Grigori Aleksandrov, SIRKUS (1936) 35mm

14.30 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Björn Brynjúlfur Björnsson, COLD TRAIL (2006) 35mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Bowers & Sam Fell, VIRRAN VIEMÄÄ [suomenkielinen versio] (2006) 35mm

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hithcock, LINNUT (1963) 235mm

ma 21.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Olivier Austen, JESUIT JOE (1991) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Henri-Georges Clouzot, KAHLITUT (1961) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Robert Altman, THE PLAYER – PELIMIES (1992) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, LOS OLVIDADOS – SÄÄLIKÄÄ HEITÄ (1950) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Tom Stoppard, ROSENCRANTZ JA GUILDENSTERN OVAT KUOLLEET (1990) 35mm

ti 22.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Agnès Varda, ONNI ON OLLA NAINEN (1976) 35mm

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Erkko Kivikoski, LAUKAUS TEHTAALLA (1973) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Marilyn (Hallituskatu 20)
Joel Schumacher, OOPPERAN KUMMITUS (2004) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Juan Carlos Tabío, ODOTUSLISTA (2000) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Lou Ye, SUZHOU (2000) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jorge Sanjinés, KONDORIN VERI (1969) 16mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Cecil B.DeMille, SIMSON JA DELILA (1949) 35mm

ke 23.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Agnès Varda, KUIN TAIVAAN LINTU (1985) 35mm

20.00 Helsinki – Ihana Baari (Tiivistämö, Suvilahti)
Marek Pluciennik films – kaksoisprojisointi 16-millisellä ja videotykillä

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Lester, MUSKETTISOTURIEN SEIKKAILUT (1973) 35mm

to 24.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jorge Sanjinés, KONDORIN VERI (1969) 16mm

17.30 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Jim Jarmusch, YEAR OF THE HORSE (1997) 35mm

18.25 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Agnès Varda, ONNI ON OLLA NAINEN (1976) 35mm

20.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Jim Jarmusch, YEAR OF THE HORSE (1997) 35mm

20.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George Roy Hill, PUHALLUS (1973) 35mm

pe 25.3.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nick Park & Peter Lord, KANANLENTO [suomenkielinen versio] (2000) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Cecil B.DeMille, SIMSON JA DELILA (1949) 35mm

la 26.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ernst Lubitsch, NINOTCHKA (1939) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Lester, MUSKETTISOTURIEN SEIKKAILUT (1973) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Lester, KOSTON MERKKI (1974) 35mm

su 27.3.

15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nick Park & Peter Lord, KANANLENTO [suomenkielinen versio) (2000) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Agnès Varda, KUIN TAIVAAN LINTU (1985) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, ANDREI RUBLEV (1966) 35mm

ti 29.3.

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Werner Herzog, AGUIRRE – JUMALAN VIHA (1972) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ernst Lubitsch, NINOTCHKA (1939) 35mm

ke 30.3.

18.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George Roy Hill, PUHALLUS (1973) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Lester, KOSTON MERKKI (1974) 35mm

to 31.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aleksandr Faintsimmer, LUUTNANTTI KIZHE (1934) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, LOS OLVIDADOS – SÄÄLIKÄÄ HEITÄ (1950) 35mm

20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Rodriguez, Quentin Tarantino & Frank Miller, SIN CITY (2005) 35mm

la 2.4.

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Rodriguez, Quentin Tarantino & Frank Miller, SIN CITY (2005) 35mm

su 3.4.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francis Ford Coppola, ILMESTYSKIRJA. NYT. REDUX (1979/2001)

ma 4.4.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Matti Kassila, ELOKUU (1956) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Jesús Franco, VASTARINTA EI AUTA (1966) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Tage Danielsson, RONJA RYÖVÄRINTYTÄR (1984) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mahamat Saleh-Haroun, A SCREAMING MAN (2010) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Aki Kaurismäki, HAMLET LIIKEMAAILMASSA (1987) 35mm

ti 5.4.

18.00 Hämeenlinna – Bio Marilyn (Hallituskatu 20)
Risto Jarva, JÄNIKSEN VUOSI (1977) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
John Korty, EWOKIEN TAISTELU (1984) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Quentin Tarantino, JACKIE BROWN (1997) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kim Ki-Duk, SAARI (2000) 35mm

ke 6.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Billy Wilder, PIUKAT PAIKAT (1959) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Baz Luhrmann, STRICTLY BALLROOM – KIELLETYT ASKELEET (1992) 35mm

to 7.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vincente Minnelli, MIEHENI ENTINEN (1957) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Guy Hamilton, 007 JA KULTAINEN ASE (1974) 35mm

pe 8.4.

14.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Heikki Partanen, PESSI JA ILLUSIA (1984) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kim Ki-Duk, SAARI (2000) 35mm

la 9.4.

12.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Aarne Tarkas, ÄLÄ NUOLASE... (1962) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Päivi Hartzell, LUMIKUNINGATAR (1986) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

18.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vincente Minnelli, AMERIKKALAINEN PARIISISSA (1951) 35mm

20.00 – 22.00 Helsinki – Myllypuron taiteilijatalo (Myllypadontie 5)
Seppo Renvall & Maija Saksman, Found Footage Films & Songs for Flowers and Trees – 8mm & Super 8
Ulkoilmaprojisointi
Night of the Beamers
Aave

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Guy Hamilton, 007 JA KULTAINEN ASE (1974) 35mm

22.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Veikko Laihanen, 1 X 2 (1965) 35mm
– näytöksen pääkuva oli digitaalinen
Suomalaisen elokuvan festivaali

su 10.4.

12.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Päivi Hartzell & Liisa Helminen, KUNINGAS JOLLA EI OLLUT SYDÄNTÄ (1982) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

15.00 Helsinki - SES Auditorio Kino K-13 (Kanavakatu 12)
Lyhyesti kerran kuussa: Työt ja päivät
Tuukka Harri, TELAKKA (2001) 35mm
Aki Kaurismäki, VALIMO (2006) 35mm
Noora Männistö & Ilkka Vehkalahti, PORILAINEN SINAPILLA (1989) 35mm
– näytös sisälsi lisäksi kuusi digitaalista lyhytelokuvaa

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stephen Daldry, BILLY ELLIOT (2000) 35mm

16.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Veikko Laihanen, ARKI ALKAA (1959) 35mm
– näytöksen pääkuva oli digitaalinen
Suomalaisen elokuvan festivaali

18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Aki Kaurismäki, LE HAVRE (2011) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Agnès Varda, ELÄMÄ ON KAUNIS (2000) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Billy Wilder, PIUKAT PAIKAT (1959) 35mm

ma 11.4.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Piers Haggard, PAHOLAISEN NAHKA (1971) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Ivan Reitman, GHOSTBUSTERS – HAAMUJENGI (1984) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Cronenberg, VIDEODROME – TUHON ASE (1982) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Gil Junger, 10 THINGS I HATE ABOUT YOU (1999) 35mm

ti 12.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Jackson, TAIVAALLISET OLENNOT (1994) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vincente Minnelli, AMERIKKALAINEN PARIISISSA (1951) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Jaakko Pakkasvirta, KESÄKAPINA (1970) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mary Harron, AMERIKAN PSYKO (2000) 35mm

ke 13.4.

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luchino Visconti, KUOLEMA VENETSIASSA [englanninkielinen versio] (1971) 35mm

to 14.4.

16.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Jackson, TAIVAALLISET OLENNOT (1994) 35mm

18.30 Helsinki – Malmitalo, pieni sali (Ala-Malmin tori 1)
Kaneto Shindo, ALASTON SAARI (1960) 16mm
Aave

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Baz Luhrmann, WILLIAM SHAKESPEAREN ROMEO JA JULIA (1996) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Liliana Cavani, YÖPORTIERI (1974) 35mm

pe 15.4.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luchino Visconti, KUOLEMA VENETSIASSA [englanninkielinen versio] (1971) 35mm

19.30 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Tommy Wiseau, THE ROOM (2003) 35mm
Night Visions

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Cronenberg, VIDEODROME – TUHON ASE (1982) 35mm

la 16.4.

14.00 Tampere – Cinola (Lindforsinkatu 1–3)
Kirjailijakuvia 16mm:n filmiltä
Kanerva Cederström & Riikka Tanner, RAJAMAA (1989) 16mm
Anssi Mänttäri, SALAMA (1986) 16mm

15.00 Helsinki – Malmitalo, pieni sali (Ala-Malmin tori 1)
Anka & Wilhelm Sasnal, HUBA (2013) 35mm
Aave

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Luis Buñuel, NAZARIN (1959) 35mm

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vincente Minnelli, MIEHENI ENTINEN (1957) 35mm

18.45 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Tommy Wiseau, THE ROOM (2003) 35mm
Night Visions

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Liliana Cavani, YÖPORTIERI (1974) 35mm

20.45 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Bernard Rose, CANDYMAN (1992) 35mm
Night Visions

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mary Harron, AMERIKAN PSYKO (2000) 35mm

00.45 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Don Coscarelli, PHANTASM (1979) 35mm
Night Visions

su 17.4.

08.45 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Cliff Roquemore, THE HUMAN TORNADO (1976) 35mm
Night Visions

16.00 Helsinki – Malmitalo, pieni sali (Ala-Malmin tori 1)
Andrzej Żuławski, YÖN KOLMANNES (1971) 35mm
Aave

18.00 Helsinki – Malmitalo, Malmisali (Ala-Malmin tori 1)
Xavier Quérel, Quelques minutes de soleil après minuit – 16mm-projisointiperformanssi
Aave

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kinokonsertti: Musidora
Musidora, Jaime De Lasuen & José Sobrado de Onega, AURINKO JA VARJOT (1922) 35mm
Musidora, HÄRKIEN MAA (1924) 35mm
Säestetty mykkänäytös

ma 18.4.

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Spike Lee, DO THE RIGHT THING – KUUMA PÄIVÄ (1992) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lars von Trier, EUROPA (1991) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Wojciech Has, SARAGOSSAN SALAISUUDET [lyhyt versio] (1965) 35mm

ti 19.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stephen Daldry, BILLY ELLIOT (2000) 35mm

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
István Gaál, VIRRASSA (1963) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Marilyn (Hallituskatu 20)
Werner Herzog, AGUIRRE – JUMALAN VIHA (1972) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vincente Minnelli, LANGAT KUUMINA (1960) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Antonia Bird, ERÄMAA SYÖ MIESTÄ (1999) 35mm

ke 20.4.

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roy Andersson, TOISEN KERROKSEN LAULUJA (2000) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Sykes, TO THE DEVIL A DAUGHTER (1975) 35mm

to 21.4.

17.30 Jyväskylä – Jyväskylän kaupunginteatterin aula (Vapaudenkatu 36)
Bob Rogers, ROBOTTIEN BALETTI (1982) 16mm
Loikka on Tour

18.00 Helsinki – Kulttuurikeskus Caisa (Mikonkatu 17 C)
Norman McLarenin elokuvia
Norman McLaren, HEN HOP (1942) 16mm
Norman McLaren, NEIGHBOURS (1952) 16mm
Norman McLaren, LE MERLE (1958) 16mm
Norman McLaren, LOOPS (1940) 16mm
Norman McLaren, LA POULETTE GRISE (1947) 16mm
Norman McLaren & Evelyn Lambart, RYTHMETIC (1956) 16mm
Norman McLaren & Evelyn Lambart, LINES: VERTICAL (1960) 16mm
Norman McLaren, NARCISSUS (1983) 16mm
Norman McLaren & René Jodoin, ALOUETTE (1944) 16mm

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kathryn Bigelow, PIMEYDEN LÄHEISYYS (1987) 35mm

20.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Park Chan-wook, OLD BOY (2003) 35mm

pe 22.4.

15.00 Jyväskylä – Keski-Suomen museon auditorio (Alvar Aallon katu 7)
Filmiperjantai: Taide kaupungissa
Marko Kaiponen & Jaakko Valo, VIIDES VUODENAIKA (1986) 16mm

16.30 Jyväskylä – Keski-Suomen museon auditorio (Alvar Aallon katu 7)
Filmiperjantai: Taide kaupungissa
Helena Włodarczyk, ŚLAD (1976) 16mm
Maria Zmarz-Koczanowicz, PLAKAT (1984) 16mm

18.30 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
Teuvo Puro, NOIDAN KIROT (1927) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents Festival

20.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Danny Steinmann, SAVAGE STREETS (1984) 35mm
Cinemadrome

20.30 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
Robert Wiene, TOHTORI CALIGARIN KABINETTI (1919) 35m
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents Festival

20.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Antonia Bird, ERÄMAA SYÖ MIESTÄ (1999) 35mm

22.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
William Lustig, VIGILANTE (1983) 35mm
Cinemadrome

la 23.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vincente Minnelli, LANGAT KUUMINA (1960) 35mm

18.15 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
Maya Derenin lyhytelokuvia
Maya Deren & Alexander Hammid, MESHES OF THE AFTERNOON (1943) 16mm
Maya Deren, AT LAND (1944) 16mm
Maya Deren, RITUAL IN TRANSFIGURED TIME (1946) 16mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents Festival

19.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Newt Arnold, BLOODSPORT (1988) 35mm
Cinemadrome

19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lars von Trier, EUROPA (1991) 35mm

19.30 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
Fritz Lang, METROPOLIS [Moroder-versio v:lta 1984] (1926) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents Festival

21.25 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Sykes, TO THE DEVIL A DAUGHTER (1975) 35mm

21.30 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
F.W. Murnau, NOSFERATU (1922) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents Festival

23.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Mario Bava, BLOOD AND BLACK LACE (1964) 35mm
Cinemadrome

su 24.4.

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roy Andersson, TOISEN KERROKSEN LAULUJA (2000) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kathryn Bigelow, PIMEYDEN LÄHEISYYS (1987) 35mm

ma 25.4.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Julio Medem, TIERRA (1996) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Jimmy T. Murakami, VAAROJEN PLANEETTA (1980) 35mm

ti 26.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Djibril Diop Mambéty, AURINGON PIKKU MYYJÄTÄR (1999) 35mm
Djibril Diop Mambéty, FRANGI (1994) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vincente Minnelli, KOHTALON TUULET (1976) 35mm

20.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mary Lambert, UINU, UINU LEMMIKKINI (1989) 35mm

ke 27.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Margarethe von Trotta, SISARUKSET (1981) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
TRAILERI ELOKUVASTA STAR WARS II: KLOONIEN HYÖKKÄYS (2002) 35mm
Steven Spielberg, 1941 – ANTEEKSI, MISSÄ ON HOLLYWOOD? (1979) 35mm

to 28.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hany Abu-Assad, PARATIISI NYT (2005) 35mm

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Djibril Diop Mambéty, AURINGON PIKKU MYYJÄTÄR (1999) 35mm
Djibril Diop Mambéty, FRANGI (1994) 35mm

20.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mary Lambert, UINU, UINU LEMMIKKINI (1989) 35mm

pe 29.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vincente Minnelli, KOHTALON TUULET (1976) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Baz Luhrmann, MOULIN ROUGE (2001) 35mm
Karaokenäytös
Dress along -näytös

su 1.5.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hany Abu-Assad, PARATIISI NYT (2005) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
TRAILERI ELOKUVASTA STAR WARS II: KLOONIEN HYÖKKÄYS (2002) 35mm
Steven Spielberg, 1941 – ANTEEKSI, MISSÄ ON HOLLYWOOD? (1979) 35mm

ma 2.5.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lou Ye, SUMMER PALACE (2006) 35mm

ti 3.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gillo Pontecorvo, TAISTELU ALGERIASTA (1965) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Federico Fellini, FELLININ LAIVA (1983) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nicolas Roeg, MIES TOISESTA MAAILMASTA (1976) 35mm

ke 4.5.

21.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
D.A. Pennebaker, ZIGGY STARDUST AND THE SPIDERS FROM MARS (1973/83) 35mm

to 5.5.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Anthony Minghella, TRULY MADLY DEEPLY (1990) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, MEHÄN RAKASTIMME TOISIAMME NIIN PALJON (1974) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gillo Pontecorvo, TAISTELU ALGERIASTA (1965) 35mm

pe 6.5.

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mauritz Stiller, LAULU TULIPUNAISESTA KUKASTA (1919) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
D.A. Pennebaker, ZIGGY STARDUST AND THE SPIDERS FROM MARS (1973/83) 35mm

la 7.5.

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Anthony Minghella, TRULY MADLY DEEPLY (1990) 35mm

20.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nicolas Roeg, MIES TOISESTA MAAILMASTA (1976) 35mm

su 8.5.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Myyrä 60 vuotta
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA PURUKUMI (1969) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA TELEVISIO (1970) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ ELÄINTARHASSA (1969) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA PIKKUAUTO (1963) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA SIILI (1970) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA RAKETTI (1965) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA VIHREÄ TÄHTI (1968) 16mm

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mauritz Stiller, LAULU TULIPUNAISESTA KUKASTA (1919) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, MEHÄN RAKASTIMME TOISIAMME NIIN PALJON (1974) 35mm

ti 10.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yves Robert, PUSU (1976) 35mm

20.35 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeentie 135 C)
Raoul Peck, LUMUMBA (2000) 35mm
Helsinki African Film Festival

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Hemmings, JUST A GIGOLO (1978) 35mm

ke 11.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ingmar Bergman, MANSIKKAPAIKKA (1957) 35mm

17.45 Espoo – Kino Tapiola (Mäntyviita 2)
Klaus Härö, POSTIA PAPPI JAAKOBILLE (2009) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Hemmings, JUST A GIGOLO (1978) 35mm

to 12.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Anthony Minghella, ENGLANTILAINEN POTILAS (1996) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Knud Leid Thomsen, GIFT (1966) 35mm
Viva Erotica

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, TERASSI (1980) 35mm

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Treats from the Candy Store
BOY SCOUT (196?) Super 8
BLUE CLIMAX: STRIP POKER (1974) Super 8
Lasse Braun, BIG TITS: TIT DREAMS (1974/75) Super 8
Lasse Braun, SEXUAL FANTASIES: DEEP CARESSES (1975/77) Super 8
CLIMAX CLUB: BILLARD (1975) Super 8
SEX-STARVED WOMEN (1974/76) Super 8
DOUBLE DICK DREAM (1979) Super 8
Werner M. Lenz, FACTS: KOPENHAGEN-SEX-REPORT [vain seksikohtaukset] (1973) 35mm
Viva Erotica

22.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Mac Ahlberg, THE DAUGHTER: I, A WOMAN PART III (1970) 35mm
Viva Erotica

pe 13.5.

18.45 Jyväskylä – JAMK, Valjakka-auditorio (Rajakatu 35)
Bob Gardnier & Will Vinton, CLOSED MONDAYS (1974) 16mm
Valotus

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yves Robert, PUSU (1976) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Takahisa Zeze, TOKYO X EROTICA (2001) 35mm
Viva Erotica

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Shinji Imaoka, UNDERWATER LOVE (2011) 35mm
Viva Erotica

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
The Rocky Horror Picture Show Double Feature
Jim Sharman, SHOCK TREATMENT (1981) 35mm
– näytöksen toinen kuva esitettiin digitaalisena
Karaokenäytös

23.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Hisayasu Sato, AN ARIA ON GAZES (1992) 35mm
Viva Erotica

la 14.5.

13.45 Jyväskylä – JAMK, Valjakka-auditorio (Rajakatu 35)
Bob Gardnier & Will Vinton, CLOSED MONDAYS (1974) 16mm
Valotus

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Resnais, SOTA ON LOPPUNUT (1966) 35mm

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Aki Kaurismäki, PIDÄ HUIVISTA KIINNI, TATJANA! (1994) 35mm
D.A. Pennebaker & Chris Hegedus, SHAKE! OTIS AT MONTEREY (1967/89) 35mm

16.30 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeentie 135 C)
Mahamat Saleh-Haroun, UN HOMME QUI CRIE (2010) 35mm
Helsinki African Film Festival

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Uli Edel, CHRISTIANE F. – TYTTÖ METROASEMALTA (1981) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Curt McDowell, THUNDERCRACK! (1975) 16mm
Viva Erotica

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
The Rocky Horror Picture Show Double Feature
Jim Sharman, SHOCK TREATMENT (1981) 35mm
– näytöksen toinen kuva esitettiin digitaalisena
Karaokenäytös

22.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Monika Treut & Elfi Mikesch, SEDUCTION: THE CRUEL WOMAN (1985) 35mm
Viva Erotica

00.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Cleo Übelmann, MANO DESTRA (1985) 16mm
Viva Erotica

su 15.5.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Andy Warhol & Paul Morrissey, LONESOME COWBOYS (1968) 35mm
Viva Erotica

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, TERASSI (1980) 35mm

17.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Cine-Nudes by James Herbert
James Herbert, NIGHT HORSE (1976) 16mm
James Herbert, AUTOMAN (1988) 16mm
James Herbert, KOLJA & SANA (1995–96) 16mm
Viva Erotica

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Anthony Minghella, ENGLANTILAINEN POTILAS (1996) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Russ Meyer, BENEATH THE VALLEY OF ULTRA-VIXENS (1979) 35mm
Viva Erotica

ti 17.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Cavalier, THÉRÈSE (1986) 35mm

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Robert Siodmak & Edgar G. Ulmer, MENSCHEN AM SONNTAG (1929) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, VEIJARIN VIUHKA (1964) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Uli Edel, CHRISTIANE F. – TYTTÖ METROASEMALTA (1981) 35mm

ke 18.5.

21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tony Scott, THE HUNGER (1983) 35mm

to 19.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tomás Gutiérrez Alea, BYROKRAATIN KUOLEMA (1966) 35mm

18.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, VEIJARIN VIUHKA (1964) 35mm

20.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tony Scott, THE HUNGER (1983) 35mm

pe 20.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Anthony Minghella, LAHJAKAS HERRA RIPLEY (1999) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Cavalier, THÉRÈSE (1986) 35mm

la 21.5.

16.00 Jyväskylä – Keski-Suomen museon auditorio (Alvar Aallon katu 7)
James Parrott, LAPSET (1930) 16mm
Yläkaupungin yö

17.15 Jyväskylä – Keski-Suomen museon auditorio (Alvar Aallon katu 7)
Juhana Manner, METSÄTYÖ JA MEIDÄN KUNTA (1980) 16mm
Yläkaupungin yö

17.30 Jyväskylä – Keski-Suomen museon auditorio (Alvar Aallon katu 7)
Kaitafilmejä museon arkiston kätköistä
– näytös koostuu 16mm:n filmeistä
Yläkaupungin yö

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andy Warhol, CHELSEA GIRLS (1967) 2x16mm-projisointi

su 22.5.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Myyrä 60 vuotta
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA PURUKUMI (1969) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA TELEVISIO (1970) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ ELÄINTARHASSA (1969) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA PIKKUAUTO (1963) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA SIILI (1970) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA RAKETTI (1965) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA VIHREÄ TÄHTI (1968) 16mm

17.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tomás Gutiérrez Alea, BYROKRAATIN KUOLEMA (1966) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Anthony Minghella, LAHJAKAS HERRA RIPLEY (1999) 35mm

ti 24.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Loup Hubert, ISOJEN IHMISTEN LEIKIT (1987) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nagisa Oshima, MERRY CHRISTMAS, MR. LAWRENCE (1983) 35mm

ke 25.5.

19.00 Helsinki – Kattilahalli (Sörnäisten rantatie 22)
Cinema Evening with Oliver and Marek
Marek Pluciennik, FRONT AND BACKWARDS (1996–2000) 16mm
– näytös sisälsi lisäksi kaksi digitaalista kuvia
The Visitors ed. 3

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, ILLALLINEN (1998) 35mm

to 26.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Henson, LABYRINTTI (1986) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Heikki Kujanpää, PUTOAVIA ENKELEITÄ (2008) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Resnais, SOTA ON LOPPUNUT (1966) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Julien Temple, ABSOLUTE BEGINNERS (1986) 35mm

pe 27.5.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Loup Hubert, ISOJEN IHMISTEN LEIKIT (1987) 35mm

21.00 Helsinki – Kattilahalli (Sörnäisten rantatie 22)
Live Cinema Art Visit
Natalia Koziel & Petteri Kalliomäki, CHINA GIRL LAND (2016) multi-16mm -projisointi
Britt Koonstra & Arvid van der Rijt – multi-16mm -projisointi
Marek Pluciennik – 16mm & 35mm -projisointi
– tapahtuman muut elokuvat ja performanssit ovat digitaalisia
The Visitors ed. 3

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nagisa Oshima, MERRY CHRISTMAS, MR. LAWRENCE (1983) 35mm

la 28.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Julien Temple, ABSOLUTE BEGINNERS (1986) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Anthony Minghella, PÄÄMÄÄRÄNÄ COLD MOUNTAIN (2003) 35mm

22.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Albert Magnoli, PURPLE RAIN (1984) 35m
Karaokenäytös

su 29.5.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Henson, LABYRINTTI (1986) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Victor Sjöström, AJOMIES (1920) 35mm
Säestetty mykkänäytös

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, MUSTASUKKAISUUTTA ITALIALAISITTAIN (1970) 35mm

ma 30.5.

18.00 Jyväskylä – Teatteri Art Master (Laikuttajantie 2)
Stanislav Rostotsky, BIM – MUSTAKORVA (1977) 16mm

ti 31.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Oliver Assayas, IRMA VEP (1996) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, TYTTÖ KADULTA (1971) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wes Craven, THE HILLS HAVE EYES (1977) 35mm

ke 1.6.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Anthony Minghella, MURTO JA VARKAUS (2007) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Julian Schnabel, BASQUIAT (1996) 35mm

to 2.6.

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alf Sjöberg, NEITI JULIE (1951) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, HAUKAT JA VARPUSET (1966) 35mm

pe 3.6.

15.00 Jyväskylä – Keski-Suomen museon auditorio (Alvar Aallon katu 7)
István Szabó, MEPHISTO (1981) 16mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mike Nichols, KUKA PELKÄÄ VIRGINIA WOOLFIA? (1966) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Oliver Assayas, IRMA VEP (1996) 35mm

21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wes Craven, THE HILLS HAVE EYES (1977) 35mm

la 4.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Anthony Minghella, MURTO JA VARKAUS (2007) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, HAUKAT JA VARPUSET (1966) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Julian Schnabel, BASQUIAT (1996) 35mm

23.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
EKEK: Mysteerien yö
Robert Mulligan, KALMAN SORMI (1972) 35mm
Vilgot Sjöman, TABU (1977) 35mm
Craig R. Baxley, ACTION JACKSON – ÄSSÄ HIHASSA (1988) 35mm
Spede Pasanen, NAISEN LOGIIKKA (1999) 35mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytkuvan

su 5.6.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Klaus Härö, NÄKYMÄTÖN ELINA (2002) 35mm

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alf Sjöberg, NEITI JULIE (1951) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mike Nichols, KUKA PELKÄÄ VIRGINIA WOOLFIA? (1966) 35mm

ti 7.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mathieu Kassovitz, CAFÉ AU LAIT (1993) 35mm

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Christopher Nolan, THE PRESTIGE (2006) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wes Craven, PAINAJAINEN ELM STREETILLÄ (1984) 35mm

ke 8.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ingmar Bergman, MANSIKKAPAIKKA (1957) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joel Coen, BIG LEBOWSKI (1998) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, RUMAT, LIKAISET JA ILKEÄT (1976) 35mm

to 9.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, HYVÄÄ YÖTÄ, MAJESTEETTI (1982) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergio Leone, HYVÄT, PAHAT JA RUMAT (1966) 35mm

pe 10.6.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mathieu Kassovitz, CAFÉ AU LAIT (1993) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wes Craven, PAINAJAINEN ELM STREETILLÄ (1984) 35mm

la 11.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, HYVÄÄ YÖTÄ, MAJESTEETTI (1982) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergio Leone, HYVÄT, PAHAT JA RUMAT (1966) 35mm

su 12.6.

13.00 Jyväskylä – Kankaan paperitehtaan Pergamenttisali (Kympinkatu 3)
Wanha ja uusi Kangas
Orvo Saarikivi, KUMMEJA LAHDEN TAKAA (1958) 16mm
125-VUOTIAS JYVÄSKYLÄ (1963) 16mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytkuvan
Kangastuksia

15.00 Jyväskylä – Kankaan paperitehtaan Pergamenttisali (Kympinkatu 3)
Wanha ja uusi Kangas
Orvo Saarikivi, KUMMEJA LAHDEN TAKAA (1958) 16mm
125-VUOTIAS JYVÄSKYLÄ (1963) 16mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytkuvan
Kangastuksia

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Danny DeVito, MATILDA JA LASTEN KAPINA (1996) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ingmar Bergman, MANSIKKAPAIKKA (1957) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, RUMAT, LIKAISET JA ILKEÄT (1976) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ma 13.6.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ti 14.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
András Kovács, KYLMIÄ PÄIVIÄ (1966) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Silvio Narizzano, GEORGY GIRL – KEINOISTA PARAS (1966) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gabriel Axel, PUKKI PARATIISISSA (1962) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ke 15.6.

10.00 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Myyrä 60 vuotta
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA PURUKUMI (1969) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA TELEVISIO (1970) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ ELÄINTARHASSA (1969) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA PIKKUAUTO (1963) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA SIILI (1970) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA RAKETTI (1965) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA VIHREÄ TÄHTI (1968) 16mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.00 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Animaation mestareita lapsille 1
Ion Popescu-Gopo, SAPTE ARTE (1958) 16mm
Chuck Jones, FAST AND FURRY-OUS (1949) 16mm
Norman McLaren & Claude Jutra, A CHAIRY TALE (1957) 16mm
Stanisław Dulz, BOLEK I LOLEK NA DZIKIM ZACHODZIE: OBRONCY PRAWA (1972) 16mm
Tulio Raggi, EL PRIMER PASO DE PAPÁ (1977) 35mm
Rein Raamat, LEND (1973) 35mm
Lucjan Dembiński, MALUCH (1965) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

14.00 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Anssi Mänttäri, ANNI TAHTOO ÄIDIN (1989) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Klaus Härö, ÄIDEISTÄ PARHAIN (2005) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Cédric Klapisch, SUKU ON PAHIN (1996) 35mm

20.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Lina Wertmüller, RAKKAUTTA JA ANARKIAA (1972) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

20.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Avajaisnäytös
Bill Forsyth, LOCAL HERO (1983) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

20.45 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Prince, UNDER THE CHERRY MOON (1986) 35mm
Sideways

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wes Craven, KÄÄRME JA SATEENKAARI (1987) 35mm

22.30 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Jirí Menzel, TARKOIN VARTIOIDUT JUNAT (1966) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

22.30 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Helmut Käutner, NÄIN PÄÄTTYI RAKKAUS (1957) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

01.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Dagur Kári, DARK HORSE (2005) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

01.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Fernando Trueba, Tono Errando & Javier Mariscal, CHICO & RITA (2010) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

01.00 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Jindrich Polák, IKARIE XB-1 (1963) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

to 16.6.

11.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, auditorio (Vasantie 11)
Animaation mestareita lapsille 2
Wolfgang Reitherman, ROBIN HOOD [suomenkielinen versio] (1973) 16mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.30 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Fernando Trueba, BELLE EPOQUE (1992) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Bill Forsyth, GREGORY’S GIRL (1981) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Jirí Menzel, TARJOILIN ENGLANNIN KUNINKAALLE (2006) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.15 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Zoltán Huszárik, SINDBAD – SUURI RAKASTAJA (1971) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, PERHE (1987) 35mm

17.45 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Wolfgang Staudte, HIMOITTU (1957) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

18.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Hal Roachin lyhytfilmikimara
Clyde Bruckman & Leo McCarey, THE FINISHING TOUCH (1928) 35mm
Fred Guiol, LIMOUSINE LOVE (1928) 35mm
Hal Yates, A PAIR OF TIGHTS (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

20.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Andrei Tarkovski, SOLARIS (1972) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

20.15 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Stellan Olsson, SVEN KLANGS KVINTETT (1976) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

22.45 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Mika & Aki Kaurismäki, SAIMAA-ILMIÖ (1981) 35mm
Karaokenäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

22.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Bill Forsyth, SYLVIEN TALO (1987) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

23.15 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Jirí Menzel, HASSU KESÄ (1967) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

01.15 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Kun taivas putoaa
Anouk De Clercq, BLACK (2015) 35mm
Gerard Holthuis, HKG (1999) 35mm
Ivan Ladislav Galeta, WAL(L)ZEN (1989) 35mm
Peter Tscherkassky, THE EXQUISITE CORPUS (2015) 35mm
– näytös sisälsi kolme digitaalista lyhytkuvaa
Sodankylän elokuvajuhlat

01.15 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Giuliano Montaldo, JULMA KIERRE (1973) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

03.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Nagisa Oshima, MERRY CHRISTMAS, MR. LAWRENCE (1983) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

pe 17.6.

12.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Jirí Menzel, KUIN LEIVOSET LANGALLA (1969/90) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.45 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Helmut Käutner, JA LOPUSSA OLI HILJAISUUS (1959) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, auditorio (Vasantie 11)
Animaation mestareita lapsille 3
Émile Cohl, FANTASMAGORIE (1908) Super 8
Ub Iwerks, LITTLE BLACK SAMBO (1935) 16mm
Norman McLaren, LE MERLE (1958) 16mm
Chuck Jones, GOING! GOING! GOSH! (1952) 16mm
Halina Filek-Marszałek, REKSIO I WRONA (1981) 16mm
Władysław Starewicz, NEZ AU VENT (1955) 16mm
Borivoj Dovnikovic-Bordo, TOISEN LUOKAN MATKUSTAJA (1974) 16mm
Witold Giersz, CZERWONE I CZARNE (1963) 16mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
András Jeles, A KIS VALENTINO (1979) 35mm
László Nemes, WITH A LITTLE PATIENCE (2007) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Silvio Narizzano, GEORGY GIRL – KEINOISTA PARAS (1966) 35mm

17.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Mikko Niskanen, KÄPY SELÄN ALLA (1966) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
András Kovács, KYLMIÄ PÄIVIÄ (1966) 35mm

20.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
William Wellman, BEGGARS OF LIFE (1928) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wes Craven, KÄÄRME JA SATEENKAARI (1987) 35mm

22.30 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Bernardo Bertolucci, VIIMEINEN TANGO PARIISISSA (1972) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

22.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Jirí Menzel, TYTTÖ KALJASSA (1981) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

01.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Bill Forsyth, BREAKING IN (1989) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

01.15 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Dagur Kári, NÓI ALBIINO (2003) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

03.15 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
David Lynch, BLUE VELVET (1986) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

03.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Hannu Seikkula, RAMPE & NAUKKIS – KAIKKIEN AIKOJEN SUPERPARI (1990) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

05.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Martin Scorsese, SUDENPESÄ (1973) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

la 18.6.

08.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Mikko Niskanen, ASFALTTILAMPAAT (1968) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

10.30 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Mari Rantasila, RISTO RÄPPÄÄJÄ (2008) 35mm
Karaokenäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

11.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, auditorio (Vasantie 11)
Myyrä 60 vuotta
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA PURUKUMI (1969) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA TELEVISIO (1970) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ ELÄINTARHASSA (1969) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA PIKKUAUTO (1963) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA SIILI (1970) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA RAKETTI (1965) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA VIHREÄ TÄHTI (1968) 16mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.30 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Géza von Radványi, DER ARZT VON STALINGRAD (1958) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.30 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Fernando Trueba, UNELMIESI TYTTÖ (1998) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Bill Forsyth, BEING HUMAN (1994) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, auditorio (Vasantie 11)
Animaation mestareita lapsille 2
Wolfgang Reitherman, ROBIN HOOD [suomenkielinen versio] (1973) 16mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
John Huston, MUISTOT (1987) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Sodankylän elokuvajuhlat

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Cédric Klapisch, SUKU ON PAHIN (1996) 35mm

18.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Mia Hansen-Love, FATHER OF MY CHILDREN (2009) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

18.00 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Pál Erdöss, PRINSESSA (1983) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

18.15 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Aki Kaurismäki, JUHA (1999) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

18.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Manoel de Oliveria, MEMORIES AND CONFESSIONS (1993) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Sodankylän elokuvajuhlat

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, MACARONI (1985) 35mm

20.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Dagur Kári, DARK HORSE (2005) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

20.45 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Aki Kaurismäki, HAMLET LIIKEMAAILMASSA (1987) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gabriel Axel, PUKKI PARATIISISSA (1962) 35mm

22.45 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Lasse Hallström, ABBA – THE MOVIE (1977) 35mm
Karaokenäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

22.45 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Jacques Demy, LOLA (1961) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

00.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Bill Forsyth, LOCAL HERO (1983) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

03.15 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Alfred Hitchcock, PSYKO (1960) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

03.15 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Fernando Trueba, BELLE EPOQUE (1992) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

03.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Jindrich Polák, IKARIE XB-1 (1963) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

su 19.6.

15.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Prince, UNDER THE CHERRY MOON (1986) 35mm
Sideways

15.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Jirí Menzel, TARKOIN VARTIOIDUT JUNAT (1966) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.15 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
Frank Wisbar, KAUHUJEN YÖ ITÄMERELLÄ (1960) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.15 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Bill Forsyth, SYLVIEN TALO (1987) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, PERHE (1987) 35mm

21.30 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Jirí Menzel, TYTTÖ KALJASSA (1981) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ma 20.6.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ti 21.6.

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Giuseppe Patroni Griffi, HYVÄSTI RAKKAANI (1971) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ke 22.6.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wilho Ilmari, KURITON SUKUPOLVI (1937) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Laurent Cantet, KOHTI ETELÄÄ (2005) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

to 23.6.

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wes Craven, SCREAM (1996) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

pe 24.6.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

la 25.6.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

su 26.6.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joel Coen, BLOOD SIMPLE (1984) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, TANSSIT (1983) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ma 27.6.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ti 28.6.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, TANSSIT (1983) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wes Craven, SCREAM (1996) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ke 29.6.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Klaus Härö, UUSI IHMINEN (2007) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joel Coen, BLOOD SIMPLE (1984) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

to 30.6.

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Giuseppe Patroni Griffi, HYVÄSTI RAKKAANI (1971) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

pe 1.7.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

la 2.7.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

su 3.7.

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Laurent Cantet, KOHTI ETELÄÄ (2005)

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ma 4.7.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ti 5.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Ozon, SWIMMING POOL (2003) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joel Coen, MILLER’S CROSSING (1990) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ke 6.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Norman Jewison, K.O.V.A. (1978) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George Pan Cosmatos, COBRA (1986) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

to 7.7.

14.00 Kyyjärvi – Mikojanin linna (Alasivulantie)
Lyhytelokuvia Keski-Suomesta
KESKI-SUOMI KUTSUU (1945) 16mm
Orvo Saarikivi, KUMMEJA LAHDEN TAKAA (1958) 16mm
PÄIJÄNTEELLÄ (1945) 16mm
Kyyjärven Kinoviikko

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Monte Hellman, HÄN AMPUI ENSIN (1966) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

pe 8.7.

14.00 Kyyjärvi – Mikojanin linna (Alasivulantie)
Ere Kokkonen, NÄKÖRADIOMIEHEN IHMEELLISET SIEKAILUT (1969) 16mm
Kyyjärven Kinoviikko

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

la 9.7.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

su 10.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joel Coen, ARIZONA BABY (1987) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, SPLENDOR – UNELMIEN TALO (1989) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ma 11.7.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ti 12.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, SPLENDOR – UNELMIEN TALO (1989) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joel Coen, ARIZONA BABY (1987) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ke 13.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Toivo Särkkä, NUORUUS SUMUSSA (1946) 35mm

20.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Monte Hellman, HÄN AMPUI ENSIN (1966) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

to 14.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dick Richards, VERENPUNAINEN YÖ (1975) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

pe 15.7.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

la 16.7.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

su 17.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joel Coen, MILLER’S CROSSING (1990) 35mm

20.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Ozon, SWIMMING POOL (2003) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ma 18.7.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ti 19.7.

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Jacques Beineix, DIIVA (1981) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ke 20.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jarmo Lampela, SAIRAAN KAUNIS MAAILMA (1997) 35mm

19.00 Jyväskylä – Vakiopaine, alakerta (Kauppakatu 6)
Lokakuun lapset
ALLE KOULUIKÄISTEN KASVATUS NEUVOSTOLIITOSSA (1975) 16mm
MITEN NEUVOSTOVALTIO HUOLEHTII KANSALAISISTAAN / MILJARDEJA MILJOONILLE (1971) 16mm
VANHUKSET (1971) 16mm

19.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joel Coen, VALTAPELI (1994) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

to 21.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ivan Reitman, GHOSTBUSTERS – HAAMUJENGI (1984) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ivan Reitman, GHOSTBUSTERS II (1989)

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

pe 22.7.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

la 23.7.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

su 24.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, MITÄ KELLO ON? (1989) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joel Coen, BARTON FINK (1991) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ma 25.7.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ti 26.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joel Coen, BARTON FINK (1991) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, MITÄ KELLO ON? (1989) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ke 27.7.

13.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
AKU ANKAN NAURUJUHLAT (1978) 35mm
– kooste, joka sisälsi elokuvat THE LITTLE HIAWATHA (David Hand, 1942), THE VILLAGE SMITHY (Dick Lundy, 1941), THE FLYING SQUIRREL (Jack Hannah, 1954), IN DUTCH (Charles A. Nichols, 1948), TEST PILOT DONALD (Jack Hannah, 1951), PLUTO JUNIOR (Clyde Geronimi, 1942), GOLDEN EGGS (Wilfred Jackson, 1941), OUT ON A LIMB (Jack Hannah, 1950) ja DON’S FOUNTAIN OF YOUTH (Jack Hannah, 1953)
– näytöstä edelsi luento
Mensa 50 vuotta

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Perttu Leppä, HELMIÄ JA SIKOJA (2003) 35mm

20.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dick Richards, VERENPUNAINEN YÖ (1975) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

to 28.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Jacques Beineix, DIIVA (1981) 16mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Miloš Forman, HAIR (1979) 35mm
Karaokenäytös

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

pe 29.7.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

la 30.7.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

su 31.7.

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joel Coen, VALTAPELI (1994) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ma 1.8.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ti 2.8.

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Patrice Chéreau, ORKIDEAN ARVOITUS (1975) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Boorman, ZARDOZ (1974) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ke 3.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Klaus Härö, POSTIA PAPPI JAAKOBILLE (2009) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Audiard, PROFEETTA (2009) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

to 4.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Ford, VAITELIAS MIES (1952) 35mm

19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joel Coen, FARGO (1996) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

pe 5.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Woody Allen, MUISTELMIA – STARDUST MEMORIES (1980) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ivan Reitman, GHOSTBUSTERS – HAAMUJENGI (1984) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ivan Reitman, GHOSTBUSTERS II (1989) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

la 6.8.

14.00 Jyväskylä – M/S Päijänne (lähtee Jyväskylän satamasta Päijänteelle klo 14.00)
PÄIJÄNTEELLÄ (1945) 16mm
Poikkitaideristeily

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Patrice Chéreau, ORKIDEAN ARVOITUS (1975) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Miloš Forman, HAIR (1979) 35mm
Karaokenäytös

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joel Coen, BIG LEBOWSKI (1998) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

su 7.8.

15.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Danny DeVito, MATILDA JA LASTEN KAPINA (1996) 35mm

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Ford, VAITELIAS MIES (1952) 35mm

19.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, KOHTAAMINEN ROOMASSA (1977) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ma 8.8.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ti 9.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Audiard, PROFEETTA (2009) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luchino Visconti, KADOTETUT (1969) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ke 10.8.

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joel Coen, FARGO (1996) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

to 11.8.

18.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, TOKYO STORY (1953) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joel Coen, BIG LEBOWSKI (1998) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

pe 12.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Woody Allen, MUISTELMIA – STARDUST MEMORIES (1980) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Miloš Forman, HAIR (1979) 35mm
Karaokenäytös

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

la 13.8.

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luchino Visconti, KADOTETUT (1969) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

su 14.8.

15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hayao Miyazaki, LAPUTA – LINNA TAIVAALLA (1986) 35mm

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, TOKYO STORY (1953) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ettore Scola, KOHTAAMINEN ROOMASSA (1977) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ma 15.8.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ti 16.8.

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Henry Hathaway, NIAGARA (1953) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ke 17.8.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

to 18.8.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Satyajit Ray, TIEN LAULU (1955) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Satyajit Ray, VOITTAMATON (1956) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Satyajit Ray, APUN MAAILMA (1959) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

pe 19.8.

14.30 Rauma – Tammelan talo (Eteläpitkäkatu 17)
Naapurimme Neuvostoliitto
HYVIEN NAAPUREIDEN KÄDENPURISTUS – KOSYGIN SUOMESSA (1966) 16mm
NEUVOSTO-EESTI (1971) 16mm
VÄLÄHDYKSIÄ NEUVOSTOLIITOSTA 72 (1970) 16mm
Blue Sea Film Festival

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Satyajit Ray, TIEN LAULU (1955) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Henry Hathaway, NIAGARA (1953) 35mm

21.00 Turku – Kirjakahvila (Brinkkalan sisäpiha, Vanha Suurtori 3)
Jim Jarmusch, NIGHT ON EARTH (1991) 35mm
Ulkoilmanäytös
Turun elokuvakerhon festivaali

23.45 Turku – Kirjakahvila (Brinkkalan sisäpiha, Vanha Suurtori 3)
Dennis Hauck, TOO LATE (2015) 35mm
Ulkoilmanäytös
Turun elokuvakerhon festivaali

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

la 20.8.

14.30 Rauma – Tammelan talo (Eteläpitkäkatu 17)
Naapurimme Neuvostoliitto
HYVIEN NAAPUREIDEN KÄDENPURISTUS – KOSYGIN SUOMESSA (1966) 16mm
NEUVOSTO-EESTI (1971) 16mm
VÄLÄHDYKSIÄ NEUVOSTOLIITOSTA 72 (1970) 16mm
Blue Sea Film Festival

18.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Satyajit Ray, VOITTAMATON (1956) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Billy Wilder, PIUKAT PAIKAT (1959) 35mm

23.00 Turku – Kirjakahvila (Brinkkalan sisäpiha, Vanha Suurtori 3)
Julien Duvivier, PEPE LE MOKO (1937) 35mm
Ulkoilmanäytös
Turun elokuvakerhon festivaali

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

su 21.8.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Victor Fleming, IHMEMAA OZ (1939) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Satyajit Ray, APUN MAAILMA (1959) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ma 22.8.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ti 23.8.

18.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Satyajit Ray, YKSINÄINEN NAINEN (1963) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ke 24.8.

19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Satyajit Ray, KAUKAINEN JYRINÄ (1973) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

to 25.8.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Satyajit Ray, SHAKINPELAAJAT (1977) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

pe 26.8.

17.00 Forssa – Elävien kuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Stellan Rye & Paul Wegener, DER STUDENT VON PRAG (1913) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Dennis Hauck, TOO LATE (2015) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Satyajit Ray, YKSINÄINEN NAINEN (1963) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

la 27.8.

16.00 Espoo – Espoonsillan ylikulkukäytävä (Virastopiha 3)
Marek Pluciennik, Scarpe diem – performanssi 16mm:n & 35mm:n filmeillä ja 16mm:n projektorilla

16.30 Forssa – Elävien kuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Robert Wiene, ORLACS HÄNDE (1924) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Satyajit Ray, SHAKINPELAAJAT (1977) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Robert Aldrich, THE EMPEROR OF THE NORTH POLE (1973) 35mm

21.30 Forssa – Elävien kuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Paul Wegener, DER GOLEM (1920) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

21.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Delmer Daves, COWBOY (1958) 35mm + yksi kela esitettiin 16-millisenä
CHIMP THE COWBOY (1937) 16mm

22.00 Espoo – Aurinkoterassi (Kulttuuriaukio 2)
Aki Kaurimäki, KAUAS PILVET KARKAAVAT (1996) 35mm
Ulkoilmanäytös
Espoo Ciné

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

su 28.8.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ma 29.8.

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ti 30.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michel Deville, MENESTYKSEN MAKU (1974) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Satyajit Ray, KOHTALON ISKU (1981) 35mm
Satyajit Ray, RABINDRANATH TAGORE (1961) 16mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Laurence Olivier, PRINSSI JA REVYYTYTTÖ (1957) 35mm

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

ke 31.8.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, SUMMER STORM (1944) 16mm

21.00 Turku – Kirjakahvila (Brinkkalan sisäpiha, Vanha Suurtori 3)
George A. Romero, NIGHT OF THE LIVING DEAD (1968) 16mm
Ulkoilmanäytös

Mänttä – Pekilo (Tehtaankatu 21)
Mika Taanila, Ihminen ja tiede (2001) 16mm
– Mäntän kuvataideviikoilla esillä oleva installaatio (auki klo 10.00–18.00)

to 1.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Huston, SOPEUTUMATTOMAT (1961) 16mm

19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hal Ashby, TERVETULOA, MR. CHANCE! (1979) 35mm

pe 2.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Satyajit Ray, KANSANVIHOLLINEN (1989) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michel Deville, MENESTYKSEN MAKU (1974) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, PEPI, LUCI, BOM JA MUUT TYTÖT (1980) 35mm

la 3.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, SUMMER STORM (1944) 16mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Satyajit Ray, KOHTALON ISKU (1981) 35mm
Satyajit Ray, RABINDRANATH TAGORE (1961) 16mm

20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Huston, SOPEUTUMATTOMAT (1961) 16mm

su 4.9.

14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gary Trousdale & Kirk Wise, KAUNOTAR JA HIRVIÖ [suomenkielinen versio] (1991) 35mm
Karaokenäytös

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gary Trousdale & Kirk Wise, KAUNOTAR JA HIRVIÖ [suomenkielinen versio] (1991) 35mm
Karaokenäytös

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hal Ashby, TERVETULOA, MR. CHANCE! (1979) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Francis Ford Coppola, ILMESTYSKIRJA. NYT. REDUX (1979/2001) 35mm

20.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Satyajit Ray, KANSANVIHOLLINEN (1989) 35mm

ti 6.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Youssef Chahine, KESKUSASEMA (1958) 35mm

18.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert J. Flaherty, NANOOK, PAKKASEN POIKA (1922) 35mm
Säestetty mykkänäytös

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, AINOA TOIVE (1953) 35mm

ke 7.9.

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roland Joffé, LINNAKE (1986) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, LÄÄKÄRIN OMATUNTO (1954) 35mm

to 8.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, ONNI PÄÄTTYY HUOMENNA (1955) 35mm

18.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Philip Kaufman, VALIOJOUKKO (1983) 35mm

20.00 Lieto – Liedon Vanhalinna (Vanha Härkätie 111)
Charles Chaplin, KULTAKUUME (1925) 16mm
Säestetty mykkänäytös

pe 9.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, AINOA TOIVE (1953) 35mm

20.00 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeentie 135 C)
Risto Jarva, TIETOKONEET PALVELEVAT (1968) 35mm
Risto Jarva, RUUSUJEN AIKA (1969) 35mm
Risto Jarva & Jukka Mannerkorpi, PAKASTEET II (1969) 35mm
Artova Film Festival

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Harold Medford, MARILYN (1963) 35mm

la 10.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Youssef Chahine, KESKUSASEMA (1958) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, LÄÄKÄRIN OMATUNTO (1954) 35mm

20.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, ONNI PÄÄTTYY HUOMENNA (1955) 35mm

20.40 Helsinki – Kino Sheryl (Arabiankatu 8 / Hämeenkatu 135 C)
Dziga Vertov, ENTUSIASMI (1930) 35mm
Dziga Vertov, YHDESTOISTA VUOSI (1928) 35mm
Jan Bark & Erkki Kurenniemi, SPINDRIFT [Mika Taanilan rekonstruktio v:lta 2013] (1966) 35mm
Artova Film Festival

22.00 Lahti – Oskarin piha (Hämeenkatu 17)
ALLE KOULUIKÄISTEN KASVATUS NEUVOSTOLIITOSSA (1975) 16mm
– näytöksen pääkuva oli digitaalinen (16-millinen esitettiin jälkikuvana)
Petit Cinema Fest

su 11.9.

15.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Myyrä 60 vuotta
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA PURUKUMI (1969) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA TELEVISIO (1970) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ ELÄINTARHASSA (1969) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA PIKKUAUTO (1963) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA SIILI (1970) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA RAKETTI (1965) 16mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA VIHREÄ TÄHTI (1968) 16mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Philip Kaufman, VALIOJOUKKO (1983) 35mm

ti 13.9.

17.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Dennis Hauck, TOO LATE (2015) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Emil Lotianu, MUSTALAISLEIRI MUUTTAA TAIVAASEEN (1976) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Cronenberg, VIIMEINEN YHTEYS: THE DEAD ZONE (1983) 35mm

ke 14.9.

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roland Joffé, LINNAKE (1986) 35mm

to 15.9.

17.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Panssarivaunu 100 vuotta
Marvin J. Chomsky, TANKKI (1984) 16mm

17.50 Petäjävesi – Auditorio Miilu (Miilutie 4)
PÄIJÄNTEELLÄ (1945) 16mm

19.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Panssarivaunu 100 vuotta: Kotimaisia panssarilyhäreitä
Heikki Partanen & Riitta Rautoma, PIENI PUNAINEN PANSSARIVAUNU (1973) 16mm
Timo Vartiala, VOITTO (1984) Super 8
Petteri Kalliomäki, Otoksia BMP-1 -vaunuista Hätilän ampumaleirillä (2002) Super 8
PANSSARIASEEN ESITTELY [katkelma] (1946) 35mm

20.15 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Panssarivaunu 100 vuotta
Kevin Reynolds, THE BEAST OF WAR (1988) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Cronenberg, VIIMEINEN YHTEYS: THE DEAD ZONE (1983) 35mm

22.15 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Panssarivaunu 100 vuotta
Nikita Kurikhin & Leonid Menaker, ZHAVORONOK (1964) 35mm
Lucjan Dembiński, MALUCH (1965) 35mm

la 17.9.

16.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Antonio Naharro & Álvaro Pastor, ME TOO (2009) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

su 18.9.

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Peter Catteno, HOUSUT POIS! (1997) 35mm

ma 19.9.

18.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Francis Ford Coppola, ILMESTYSKIRJA. NYT. REDUX (1979/2001) 35mm

ke 21.9.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Antonio Naharro & Álvaro Pastor, ME TOO (2009) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

to 22.9.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Lyhyestä pitkään – Finnish Future Masters
Hannaleena Hauru, JOS KAADUN (2007) 35mm
Teemu Nikki, KAVERI (2008) 35mm
– näytös sisälsi lisäksi neljä digitaalista lyhytkuvaa
Rakkautta ja anarkiaa

pe 23.9.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Kinokonsertti: Maya Deren & Jantso Jokelin
Maya Deren & Alexander Hammid, MESHES OF THE AFTERNOON (1943) 16mm
Maya Deren, AT LAND (1946) 35mm
Maya Deren, RITUAL IN TRANSFIGURED TIME (1947) 16mm
Säestetty mykkänäytös
Rakkautta ja anarkiaa

19.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Dennis Hauck, TOO LATE (2015) 35mm

la 24.9.

16.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Antonio Naharro & Álvaro Pastor, ME TOO (2009) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

su 25.9.

16.00 Jyväskylä – Kankaan pergamenttihalli (Kympinkatu 3)
Bob Rogers, BALLET ROBOTIQUE (1982) 16mm
– elokuva esitettiin osana Tanssin Ajan Tehtaan sunnuntaisessiot -tapahtumaa

ma 26.9.

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Agnès Varda, CLÉO VIIDESTÄ SEITSEMÄÄN (1961) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Luis Buñuel, LOS OLVIDADOS – SÄÄLIKÄÄ HEITÄ (1950) 35mm

ti 27.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, SALZBURGIN RAKASTAVAISET (1957) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Joel Coen, FARGO (1996) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Satyajit Ray, KAUKAINEN JYRINÄ (1973) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Elaine May, PELKOJEN YÖ (1976) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
D.A. Pennebaker, ÄLÄ KATSO TAAKSESI (1967) 35mm

ke 28.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, PAHOLAISEN ENKELIT (1957) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, INTOHIMOJEN LABYRINTTI (1982) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Frankenheimer, KOVAOTTEISET MIEHET 2 (1975) 35mm

to 29.9.

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Amos Poe & Ivan Král, BLANK GENERATION (1976) 16mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Weir, TODISTAJA (1985) 35mm

pe 30.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Eyre, SOTATILA (1983) 16mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, SALZBURGIN RAKASTAVAISET (1957) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
D.A. Pennebaker, ÄLÄ KATSO TAAKSESI (1967) 35mm

la 1.10.

17.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Gian Gaspare Napolitano, VIHREÄ HELVETTI (1953) 16mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Dennis Hauck, TOO LATE (2015) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Yannick Bellon -ilta
Nicolas Védrès, PARIS 1900 (1946) 16mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, PAHOLAISEN ENKELIT (1957) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Frankenheimer, KOVAOTTEISET MIEHET 2 (1975) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Yannick Bellon -ilta
Yannick Bellon, VARSOVIE, QUAND MÊME… (1954) 16mm
Yannick Bellon, ZAA, PETIT CHAMEAU BLANC (1960) 16mm

22.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Ludomir Motylski, ZE SZLAKU WYZWOLENIA (1984) 16mm
Alexandre Alexeieff & Claire Parker, TABLEAUX D’UNE EXPOSITION (1972) 16mm

su 2.10.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Tati, RIEMULOMA RIVIERALLA (1953) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Amos Poe & Ivan Král, BLANK GENERATION (1976) 16mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Joel Coen, BIG LEBOWSKI (1998) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Weir, TODISTAJA (1985) 35mm

ma 3.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Miloš Forman, YKSI LENSI YLI KÄENPESÄN (1975) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
David Lynch, ERASERHEAD (1977) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Rainer Werner Fassbinder, KOLMAS SUKUPOLVI (1979) 35mm

ti 4.10.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Timo Vartiala, VOITTO (1984) Super 8
Nikita Kurikhin & Leonid Menaker, ZHAVORONOK (1964) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Eyre, SOTATILA (1983) 16mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Jan Troell, KOTKAN LENTO (1982) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sam Peckinpah, TUOKAA ALFREDO GARCIAN PÄÄ (1974) 35mm

ke 5.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, RAKASTA TÄNÄÄN, HUOMENNA… (1958) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Rivette, NUNNA (1966) 35mm

ke 5.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, RAKASTA TÄNÄÄN, HUOMENNA… (1958) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Rivette, NUNNA (1966) 35mm

to 6.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, TUULEEN KIRJOITETTU (1956) 35mm

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, SUURINTA ELÄMÄSSÄ (1959) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Slava Tsukerman, VALUVA TAIVAS (1982) 35mm

pe 7.10.

16.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Aleksi Salmenperä, ONNENPELI 2001 (2001) 35mm
– näytöksen toinen kuva oli digitaalinen
Kuopion Vilimit

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mark Rydell, KULTALAMPI (1981) 35mm

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, TUULEEN KIRJOITETTU (1956) 35mm

19.40 Luumäki – Viuhkolan Seuraintalo l. Hirvitalo
PÄIJÄNTEELLÄ (1945) 16mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sam Peckinpah, TUOKAA ALFREDO GARCIAN PÄÄ (1974) 35mm

la 8.10.

12.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Aleksi Salmenperä, LAPSIA JA AIKUISIA (2004) 35mm
Kuopion Vilimit

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Juho Kuosmanen, ROMU-MATTILA JA KAUNIS NAINEN (2012) 16mm
Säestetty mykkänäytös
– näytöksen pääkuva oli digitaalinen

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Rivette, NUNNA (1966) 35mm

19.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Tommy Wiseau, THE ROOM (2003) 35mm
The Room – An Evening with Greg Sestero

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, RAKASTA TÄNÄÄN, HUOMENNA… (1958) 35mm

21.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Aleksi Salmenperä, PAHA PERHE (2010) 35mm
Kuopion Vilimit

su 9.10.

15.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mariko Härkönen & Ismo Virtanen, TURILAS & JÄÄRÄ (2001) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, SUURINTA ELÄMÄSSÄ (1959) 35mm

19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Slava Tsukerman, VALUVA TAIVAS (1982) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Aleksi Salmenperä, MIEHEN TYÖ (2007) 35mm
Kuopion Vilimit

ma 10.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Alfred Hitchcock, TAKAIKKUNA (1975) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 17)
Luis Buñuel, LINNUNRATA (1969) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Alain Resnais, SOTA ON LOPPUNUT (1966) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Roman Polanski, VEITSI VEDESSÄ (1962) 35mm

ti 11.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Moore, ROGER JA MINÄ (1989) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Baz Luhrmann, MOULIN ROUGE (2001) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ernst Lubitsch, TROUBLE IN PARADISE (1932) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: VALKOINEN (1993) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, PEPI, LUCI, BOM JA MUUT TYTÖT (1980) 35mm

to 13.10.

13.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aki Kaurismäki, MIES VAILLA MENNEISYYTTÄ (2002) 35mm
– elokuva esitettiin kirjanjulkistustilaisuuden yhteydessä

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Victor Fleming, IHMEMAA OZ (1939) 35mm

18.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Rivette, LA BELLE NOISEUSE – TUNTEMATON MESTARITEOS (1991) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Edward D. Wood Jr., PLAN 9 FROM OUTER SPACE (1956/59) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Mihail Karjukov, Aleksander Kozyr, Timofei Levtšuk & Francis Ford Coppola, BATTLE BEYOND THE SUN (1959/62) 16mm
Ernie Fosselius, HARDWARE WARS (1978) 16mm

pe 14.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ernst Lubitsch, TROUBLE IN PARADISE (1932) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Landis, BLUES BROTHERS (1980) 35mm
Karaokenäytös

la 15.10.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fritz Lang, NAINEN IKKUNASSA (1944) 35mm

18.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Rivette, LA BELLE NOISEUSE – TUNTEMATON MESTARITEOS (1991) 35mm

su 16.10.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Tati, RIEMULOMA RIVIERALLA (1953) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Moore, ROGER JA MINÄ (1989) 35mm

ma 17.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Toivo Särkkä, KUU ON VAARALLINEN (1962) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 17)
Louis Malle, ILTA ANDRÉN KANSSA (1981) 35mm

18.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Jean Eustache, ÄITI JA HUORA (1973) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Michael Winner, VÄKIVALLAN VIHOLLINEN (1974) 35mm

20.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Valentin Konovalov, MAALIVAHTI JASHIN (1965) 16mm
Viktor Sadovski, POTKU VIELÄ POTKU (1968) 16mm
– elokuvat esitettiin digitaalisen kuvan ja keskustelun jälkeen n. klo 22.00

ti 18.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erich von Stroheim, BLIND HUSBANDS (1919) 35mm
Säestetty mykkänäytös

18.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Sautet, TUHLAAJAPOIKA (1980) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Albert Magnoli, PURPLE RAIN (1984) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, YÖN SISARET (1983) 35mm

ke 19.10.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Penelope Spheeris, SUBURBIA – KADUN KAPINALLISET (1983) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Don Siegel, TAPPAKAA CHARLEY VARRICK! (1973) 35mm

22.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
ALLE KOULUIKÄISTEN KASVATUS NEUVOSTOLIITOSSA (1975) 16mm
– näytöksen pääkuva oli digitaalinen (16-millinen esitettiin jälkikuvana)

to 20.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Rivette, MENE, TIEDÄ (2001) 35mm

pe 21.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Sautet, TUHLAAJAPOIKA (1980) 35mm

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Penelope Spheeris, SUBURBIA – KADUN KAPINALLISET (1983) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, YÖN SISARET (1983) 35mm

la 22.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Rivette, MENE, TIEDÄ (2001) 35mm

17.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Dennis Hauck, TOO LATE (2015) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Don Siegel, TAPPAKAA CHARLEY VARRICK! (1973) 35mm

su 23.10.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roger Allers & Rob Minkoff, LEIJONAKUNINGAS [suomenkielinen versio] (1994) 35mm
Karaokenäytös

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Bernardo Bertolucci, VIIMEINEN KEISARI (1987) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erich von Stroheim, BLIND HUSBANDS (1919) 35mm
Säestetty mykkänäytös

ma 24.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Gleb Panfilov, ALKU (1970) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 17)
Ettore Scola, TANSSIT (1983) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Lina Wertmüller, RAKKAUTTA JA ANARKIAA (1973) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Agnès Varda, ONNI ON OLLA NAINEN (1976) 35mm

22.30 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Gian Gaspare Napolitano, MAGIA VERDE [englanninkielinen mustavalkoversio] (1953) 16mm

ti 25.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Ford, VIHAN HEDELMÄT (1940) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Ingmar Bergman, FANNY JA ALEXANDER (1982) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Sam Peckinpah, RAUTARISTI (1977) 35mm

ke 26.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Matti Kassila, ISÄN VANHA JA UUSI (1955) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Cimino, RAJUT KAVERIT (1974) 35mm

to 27.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Leo McCarey, ROUVANI SULHANEN (1937) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Chomón Essencial
Segundo de Chomón, LOS HÉROES DEL SITIO DE ZARAGOZA (1903) 35mm
Segundo de Chomón, L’HEREU DE CA’N PRUNA (1904) 35mm
Segundo de Chomón, AH! LA BARBE (1905) 35mm
Segundo de Chomón, LE ROI DES DOLLARS (1904) 35mm
Segundo de Chomón, LES CENT TRUCS (1906) 35mm
Segundo de Chomón, LE COURANT ÉLECTRIQUE (1906) 35mm
Segundo de Chomón, L’ANTRE DE LA SORCIÈRE (1906) 35mm
Segundo de Chomón & Ferdinand Zecca, LE SPECTRE ROUGE (1907) 35mm
Segundo de Chomón, KI RI KI, ACROBATES JAPONAIS (1907) 35mm
Segundo de Chomón, L’INSAISISSABLE PICKPOCKET (1908) 35mm
Segundo de Chomón, EL ELECTRIC HÔTEL (1908) 35mm
Segundo de Chomón, LÉGENDE DU FANTÔME (1908) 35mm
Segundo de Chomón, LE THÉÂTRE ÉLECTRIQUE DE BOB (1909) 35mm
Segundo de Chomón, LE PETIT POUCET (1909) 35mm
Segundo de Chomón, VOYAGE SUR JUPITER (1909) 35mm
Säestetty mykkänäytös

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John MacKenzie, PITKÄ PITKÄPERJANTAI (1980) 35mm

pe 28.10.

09.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Ford, VIHAN HEDELMÄT (1940) 35mm
Elokuva ja psyyke -symposium

15.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: SININEN (1993) 35mm
Elokuva ja psyyke -symposium

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Henri Roanne & Gérard Valet, TINTTI (1976) 35mm

la 29.10.

09.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ville Salminen, EVAKKO (1956) 35mm
Elokuva ja psyyke -symposium

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Cimino, RAJUT KAVERIT (1974) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fritz Lang, METROPOLIS [Moroder-versio v:lta 1984] (1926) 35mm
Säestetty mykkänäytös

22.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fritz Lang, METROPOLIS [Moroder-versio v:lta 1984] (1926) 35mm
Säestetty mykkänäytös

su 30.10.

15.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Chris Columbus, HARRY POTTER JA VIISASTEN KIVI (2001) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Ching Siu-tung, AAVESOTURI (1987) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: SININEN (1993) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Leo McCarey, ROUVANI SULHANEN (1937) 35mm

ma 31.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Bo Widerberg, MIES MALLORCALTA (1984) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 17)
Alain Cavalier, THÉRÈSE (1986) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Piers Haggard, PAHOLAISEN NAHKA (1970) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Edwin S. Porter ja Edison Manufacturing Company
Edwin S. Porter, TERRIBLE TEDDY, THE GRIZZLY KING (1901) 35mm
Edwin S. Porter, EXECUTION OF CZOLGOSZ WITH PANORAMA OF AUBURN PRISON (1901) 35mm
Edwin S. Porter, APPOINTMENT BY TELEPHONE (1902) 35mm
Edwin S. Porter, HOW THEY DO THINGS ON THE BOWERY (1902) 16mm
Edwin S. Porter & George S. Fleming, JACK AND THE BEANSTALK (1902) 35mm
Edwin S. Porter & George S. Fleming, LIFE OF AN AMERICAN FIREMAN (1903) 35mm
Edwin S. Porter, THE GREAT TRAIN ROBBERY (1903) 35mm
Edwin S. Porter, THE UNAPPRECIATED JOKE (1903) 35mm
Edwin S. Porter, THE GAY SHOE CLERK (1903) 35mm
Edwin S. Porter, HOW A FRENCH NOBLEMAN GOT A WIFE THROUGH THE ’NEW YORK HERALD’ PERSONAL COLUMNS (1904) 35mm
Edwin S. Porter, THE KLEPTOMANIAC (1905) 35mm
Edwin S. Porter & Wallace McCutcheon, DREAM OF A RAREBIT FIEND (1906) 35mm
Edwin S. Porter & Wallace McCutcheon, THE ’TEDDY’ BEARS (1907) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Akira Kurosawa, SEITTIEN LINNA (1957) 35mm

22.30 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Witold Zadrowski, ARABIALAISET HEVOSET (1980) 16mm
Aleksandr Zguridi ja Nana Kldiashvili, KREPYSH – ORLOVILAINEN RAVIHEVONEN (1982) 16mm

ti 1.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Chris Bernard, KIRJE BREZHNEVILLE (1985) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
G.W. Pabst, ILOTON KATU (1925) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Luchino Visconti, KUOLEMA VENETSIASSA (1971) 35mm

22.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Robert M. Moscow, HILLBILLY HIT PARADE (1936) 16mm
Leo McCarey, RAKETTIRAKKAUTTA (1958) 35mm

ke 2.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Matti Kassila, TULIPUNAINEN KYYHKYNEN (1961) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Grémillon, MYRSKYÖITÄ (1941) 35mm

20.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mike Leigh, SUURIA TOIVEITA (1988) 35mm

to 3.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Chris Bernard, KIRJE BREZHNEVILLE (1985) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
G.W. Pabst, ILOTON KATU (1925) 35mm
Säestetty mykkänäytös

pe 4.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Chris Columbus, HARRY POTTER JA VIISASTEN KIVI (2001) 35mm

19.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Chris Columbus, HARRY POTTER JA SALAISUUKSIEN KAMMIO (2002) 35mm

la 5.11.

14.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfonso Cuarón, HARRY POTTER JA AZKABANIN VANKI (2004) 35mm

17.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mike Newell, HARRY POTTER JA LIEKEHTIVÄ PIKARI (2005) 35mm

20.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Yates, HARRY POTTER JA FEENIKSIN KILTA (2007) 35mm

su 6.11.

14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Yates, HARRY POTTER JA PUOLIVERINEN PRINSSI (2009) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Yates, HARRY POTTER JA KUOLEMAN VARJELUKSET, OSA 1 (2010) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Yates, HARRY POTTER JA KUOLEMAN VARJELUKSET, OSA 2 (2011) 35mm

ma 7.11.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Jean Renoir, AAMIAINEN RUOHIKOLLA (1959) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 17)
Alf Sjöberg, NEITI JULIE (1951) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Marguerite Duras, INDIA SONG (1974) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Chomón Essencial
Segundo de Chomón, LOS HÉROES DEL SITIO DE ZARAGOZA (1903) 35mm
Segundo de Chomón, L’HEREU DE CA’N PRUNA (1904) 35mm
Segundo de Chomón, AH! LA BARBE (1905) 35mm
Segundo de Chomón, LE ROI DES DOLLARS (1904) 35mm
Segundo de Chomón, LES CENT TRUCS (1906) 35mm
Segundo de Chomón, LE COURANT ÉLECTRIQUE (1906) 35mm
Segundo de Chomón, L’ANTRE DE LA SORCIÈRE (1906) 35mm
Segundo de Chomón & Ferdinand Zecca, LE SPECTRE ROUGE (1907) 35mm
Segundo de Chomón, KI RI KI, ACROBATES JAPONAIS (1907) 35mm
Segundo de Chomón, L’INSAISISSABLE PICKPOCKET (1908) 35mm
Segundo de Chomón, EL ELECTRIC HÔTEL (1908) 35mm
Segundo de Chomón, LÉGENDE DU FANTÔME (1908) 35mm
Segundo de Chomón, LE THÉÂTRE ÉLECTRIQUE DE BOB (1909) 35mm
Segundo de Chomón, LE PETIT POUCET (1909) 35mm
Segundo de Chomón, VOYAGE SUR JUPITER (1909) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Joseph L. Mankiewicz, JULIUS CAESAR (1953) 35mm

22.30 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
N. Levitski, LÄHELLÄ VENÄJÄÄ (1963) 16mm
VÄLÄHDYKSIÄ NEUVOSTOLIITOSTA 34 (1967) 16mm
Aleksandr Ivanov, KARHU JA PIIPPU (1955) 16mm

ti 8.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Maurice Pialat, VAN GOGH (1991) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Ang Lee, JÄRKI JA TUNTEET (1995) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Joseph Losey, SANANSAATTAJA (1971) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hugh Hudson, TULIVAUNUT (1981) 35mm

ke 9.11.

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John MacKenzie, PITKÄ PITKÄPERJANTAI (1980) 35mm

22.00 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
Tuomas Sallinen, ROUTASYDÄN (1993) 35mm
Night Visions

to 10.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Grémillon, MYRSKYÖITÄ (1941) 35mm

18.00 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
Sam Raimi, THE EVIL DEAD (1981) 35mm
Night Visions

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Andrzej Wajda in memoriam
Jerzy Domaradzki, ANDRZEJ WAJDA (1976) 16mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mike Leigh, SUURIA TOIVEITA (1988) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Andrzej Wajda in memoriam
Andrzej Wajda, ORKESTERINJOHTAJA (1980) 16mm

20.00 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
Sam Raimi, THE EVIL DEAD 2 (1987) 35mm
Night Visions

21.55 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
Sam Raimi, ARMY OF DARKNESS (1992) 35mm
Night Visions

pe 11.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hugh Hudson, TULIVAUNUT (1981) 35mm

19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Maurice Pialat, VAN GOGH (1991) 35mm

19.40 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
Menahem Golan, ENTER THE NINJA (1981) 35mm
Night Visions

la 12.11.

13.05 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
Sam Raimi, THE EVIL DEAD (1981) 35mm
Night Visions

14.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Károly Makk, RAKKAUS (1970) 35mm

15.00 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
Sam Raimi, THE EVIL DEAD 2 (1987) 35mm
Night Visions

16.55 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
Sam Raimi, ARMY OF DARKNESS (1992) 35mm
Night Visions

17.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Krzysztof Zanussi, VAKIO (1980) 16mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
István Gaál, PÁLYAMUNKÁSOK (1957) 35mm
Ferenc Kosá, KYMMENEN TUHATTA AURINKOA (1967) 35mm

22.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Mateo Cano, VIIMEINEN MOHIKAANI (1965) 35mm
Barry Mahon, HELLÄT HOITURIT (1965) 35mm

03.45 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
Herschell Gordon Lewis, THE GRUESOME TWOSOME (1967) 35mm
Night Visions

05.50 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
Menahem Golan, ENTER THE NINJA (1981) 35mm
Night Visions

su 13.11.

14.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Pál Sándor, DANIELIN JUNAMATKA (1985) 35mm

15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfonso Cuarón, HARRY POTTER JA AZKABANIN VANKI (2004) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Teuvo Tulio, SELLAISENA KUIN SINÄ MINUT HALUSIT (1944) 35mm

ma 14.11.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Oliver Stone, THE DOORS (1991) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 17)
Woody Allen, VARJOJA JA SUMUA (1981) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Luchino Visconti, KADOTETUT (1969) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Richard Loncraine, RICHARD III (1995) 35mm

22.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Jerzy Skolimowski, KUUTAMOKEIKKA (1982) 16mm

ti 15.11.

20.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Juho Kuosmanen, TAULUKAUPPIAAT (2010) 35mm

ke 16.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Edvin Laine, YHDEN YÖN HINTA (1952) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jules Dassin, ALASTON KAUPUNKI (1948) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Culp, TAPPAJIEN TAKAA-AJO (1972) 35mm

to 17.11.

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carl Th. Dreyer, LEHTIÄ PAHOLAISEN KIRJASTA (1919) 35mm
Säestetty mykkänäytös

pe 18.11.

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jules Dassin, ALASTON KAUPUNKI (1948) 35mm

20.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Sam Raimi, THE EVIL DEAD (1981) 35mm
Cinemadrome

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, INTOHIMON LAKI (1986) 35mm

22.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Abel Ferrara, THE DRILLER KILLER (1979) 35mm
Cinemadrome

la 19.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roger Allers & Rob Minkoff, THE LION KING [englanninkielinen versio] (1994) 35mm
Karaokenäytös

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Pavel Klušantsev, MARS [suomenkielinen versio] (1968) 35mm
Pavel Klušantsev, MAAILMANKAIKKEUS [suomenkielinen versio] (1951) 35mm
Pavel Klušantsev, KOHTI AVARUUTTA [ruotsinkielinen versio] (1958) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Culp, TAPPAJIEN TAKAA-AJO (1972) 35mm

21.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
James Cameron, THE TERMINATOR (1984) 35mm
Cinemadrome

21.10 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Sam Raimi, THE EVIL DEAD (1981) 35mm
Hurme

23.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Evan Lee, MEATCLEAVER MASSACRE (1977) 35mm
Cinemadrome

su 20.11.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Pavel Klušantsev, PLANETA BUR (1962) 35mm

17.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, KAIKKI MINKÄ TAIVAS SALLII (1955) 35mm

19.00 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Albert Mangoli, PURPLE RAIN (1984) 35mm
Karaokenäytös
Rokumentti

ma 21.11.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Federico Fellini, AMARCORD (1973) 35mm

16.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Zoltán Fábri, PROFESSOR HANNIBAL (1956) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 17)
Alain Resnais, SOTA ON LOPPUNUT (1966) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Oliver Stone, THE DOORS (1991) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mauritz Stiller, JUHA (1921) 35mm
Säestetty mykkänäytös

22.30 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Jayne Loader, Kevin & Pierce Rafferty, THE ATOMIC CAFE (1982) 16mm

ti 22.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erich von Stroheim, AHNEUS [Version 6] (1924) 35mm
Säestetty mykkänäytös

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: VALKOINEN (1993) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Eric Rohmer, YÖNI MAUDIN LUONA (1969) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marlon Brando, VIHAN RIIVAAMA (1960) 35mm

ke 23.11.

16.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Károly Makk, RAKKAUS (1970) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aarne Tarkas, HÄN VARASTI ELÄMÄN (1962) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Terence Young, VERINEN JOUKKO (1971) 35mm

to 24.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erich von Stroheim, AHNEUS [Version 6] (1924) 35mm
Säestetty mykkänäytös

17.30 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 17)
Jean Vigo, NOLLA KÄYTÖKSESSÄ (1933) 35mm
Jean Vigo, À PROPOS DE NICE (1929) 35mm
Jean Vigo, TARIS,ROI DE L’EAU (1931) 35mm
Jean Vigo, L’ATALANTE (1934) 35mm

18.00 Helsinki – Kulttuurikeskus Caisa (Mikonkatu 17 C)
Bonnie Sherr Klein, TUOTE: NAINEN (1981) 16mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marlon Brando, VIHAN RIIVAAMA (1960) 35mm

20.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 17)
Jean Vigo, NOLLA KÄYTÖKSESSÄ (1933) 35mm
Jean Vigo, À PROPOS DE NICE (1929) 35mm
Jean Vigo, TARIS,ROI DE L’EAU (1931) 35mm
Jean Vigo, L’ATALANTE (1934) 35mm

pe 25.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Yates, HARRY POTTER JA FEENIKSIN KILTA (2007) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Konstantin Lopušanski, KUOLLEEN MIEHEN KIRJEET (1986) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mauritz Stiller, JUHA (1921) 35mm
Säestetty mykkänäytös

21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Don Letts, THE PUNK ROCK MOVIE (1977) 35mm

la 26.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roger Allers & Rob Minkoff, THE LION KING [englanninkielinen versio] (1994) 35mm
Karaokenäytös

17.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Antti Kari, ORJAN POIKA (1979) 35mm
Antti Kari, UKONLINTU JA VIRVALIEKKI (1982) 35mm
Antti Kari, MENNYT MANNER (1982) 35mm
– elokuvat esitettiin Sola-ohjelmiston osana
Sola Festival

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Julien Temple, THE FILTH AND THE FURY (2000) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Heikki Paakkanen, 19084 (1985) 35mm
– elokuva esitettiin Sola-ohjelmiston osana
Sola Festival

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Terence Young, VERINEN JOUKKO (1971) 35mm

su 27.11.

14.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
István Szábo, ISÄN VARJOSSA (1966) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joris Ivens, SEINE KOHTAA PARIISIN (1957) 35mm
Jean Renoir, HERRA LANGEN RIKOS (1935) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Alfred Hitchcock, VERTIGO – PUNAINEN KYYNEL (1958) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, NAISIA HERMOROMAHDUKSEN PARTAALLA (1989) 35mm

ma 28.11.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
David Lynch, MULHOLLAND DRIVE (2001) 35mm

16.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Pál Sándor, DANIELIN JUNAMATKA (1982) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vsevolod Pudovkin, ÄITI [v:n 1968 ääniversio] (1926) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Luigi Cozzi, AVARUUSSOTA (1978) 35mm

22.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Samson Samsonov, LIEKEHTIVÄT VIRSTAT (1958) 16mm

ti 29.11.

19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Thomas Anderson, MAGNOLIA (1999) 35mm

20.30 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Edward D. Wood Jr., PLAN 9 FROM OUTER SPACE (1959) 35mm
Ernie Fosselius, HARDWARE WARS (1978) 16mm

ke 30.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jarmo Lampela, JOKI (2001) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Larissa Šepitko, HELLE (1963) 35mm

to 1.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vsevolod Pudovkin, ÄITI [v:n 1968 ääniversio] (1926) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Don Letts, THE PUNK ROCK MOVIE (1977) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Hollywood Koreasta Hiroshimaan
Samuel Fuller, TERÄSKYPÄRÄ (1951) 16mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, INTOHIMOJEN LABYRINTTI (1982) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Hollywood Koreasta Hiroshimaan: Maantiekiitäjä-piirrettyjä
Chuck Jones, FAST AND FURRY-OUS (1949) 16mm
Chuck Jones, GOING! GOING! GOSH! (1952) 16mm
Chuck Jones, ZIP’N SNORT (1961) 16mm
Rudy Larriva, HIGHWAY RUNNERY (1965) 16mm

22.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Hollywood Koreasta Hiroshimaan
John Huston, LET THERE BE LIGHT (1946/80) 16mm
Charles A. Ridley, GERMANY CALLING (1941) 16mm

pe 2.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Thomas Anderson, MAGNOLIA (1999) 35mm

18.15 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
Javier Aguirre, COUNT DRACULA’S GREAT LOVE (1973) 16mm
Iik!!

23.30 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
Herschell Gordon Lewis, THE GRUESOME TWOSOME (1967) 35mm
Iik!!

la 3.12.

14.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Zoltán Fábri, 20 TUNTIA (1964) 35mm

18.00 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
Pete Walker, HOUSE OF MORTAL SIN (1976) 16mm
Iik!!

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Yates, HARRY POTTER JA PUOLIVERINEN PRINSSI (2009) 35mm

20.15 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
F.W. Murnau, NOSFERATU (1922) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Iik!!

22.15 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Vic Savage, THE CREEPING TERROR (1964) 16mm
Säestetty ja selostettu mykkänäytös
Cinemare

00.00 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
Sam Raimi, ARMY OF DARKNESS (1992) 35mm
Iik!!

00.00 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Sam Raimi, THE EVIL DEAD (1981) 35mm
Cinemare

su 4.12.

15.00 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
Joe Dante, GREMLINS (1984) 35mm
Iik!!

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roger Allers & Rob Minkoff, LEIJONAKUNINGAS [suomenkielinen versio] (1994) 35mm
Karaokenäytös

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Larissa Šepitko, HELLE (1963) 35mm

19.15 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
John Carpenter, PRINCE OF DARKNESS (1987) 35mm
Iik!!

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, NAISIA HERMOROMAHDUKSEN PARTAALLA (1989)

ma 5.12.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
John Huston, MALTAN HAUKKA (1941) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 17)
Ermanno Olmi, PAIKKA NUORELLE MIEHELLE (1961) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Kathryn Bigelow, STRANGE DAYS (1995) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fritz Lang, M – KAUPUNKI ETSII MURHAAJAA (1931) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Arne Mattsson, KIELOT KUISKAAVAT KUOLEMAA (1961) 35mm

ti 6.12.

14.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Albert Baumeister, TÄLLAISTA SE OLI (1955) 16mm
Cesare Rivelli, TOINEN MAAILMANSOTA (1959) 16mm

ke 7.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Vigo, NOLLA KÄYTÖKSESSÄ (1933) 35mm
Jean Vigo, NIZZASTA PUHEENOLLEN (1930) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Julien Temple, THE FILTH AND THE FURY (2000) 35mm

20.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, VILLI SYDÄN (1990) 35mm

to 8.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Buster Keaton, SEITSEMÄN MAHDOLLISUUTTA (1925) 35mm

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Larissa Šepitko, SIIVET (1966) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fritz Lang, M – KAUPUNKI ETSII MURHAAJAA (1931) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Kirk Douglasin satavuotissyntymäpäivät
Burt Kennedy, KULTAA EL PASOON (1967) 16mm
Richard Fleischer, SUKELLUSLAIVALLA MAAPALLON YMPÄRI (1954) 16mm

pe 9.12.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joris Ivens, SEINE KOHTAA PARIISIN (1957) 35mm
Jean Renoir, HERRA LANGEN RIKOS (1935) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, KAIKKI MINKÄ TAIVAS SALLII (1955) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Todd Haynes, I’M NOT THERE (2007) 35mm

la 10.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: SININEN (1993) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Vigo, NOLLA KÄYTÖKSESSÄ (1933) 35mm
Jean Vigo, NIZZASTA PUHEENOLLEN (1930) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Abel Ferrara, THE DRILLER KILLER (1979) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jack Starrett, CLEOPATRA JONES – KARATEKUNINGATAR (1973) 35mm

su 11.12.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Buster Keaton, SEITSEMÄN MAHDOLLISUUTTA (1925) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Larissa Šepitko, SIIVET (1966) 35mm

ma 12.12.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Renoir, PELIN SÄÄNNÖT (1939) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Sergei Paradzhanov, MENNEITTEN SUKUPOLVIEN VARJOT (1965) 35mm

ti 13.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Larissa Šepitko, SINÄ JA MINÄ (1972) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alex Cox, REPO MAN (1984) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Volker Schlöndorff, PETOSTEN KEHÄSSÄ (1981) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, MITÄ OLEN TEHNYT ANSAITAKSENI TÄMÄN?!! (1984) 35mm

ke 14.12.

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sydney Pollack, YAKUZA – SAMURAITTEN KIROUS (1975) 35mm

to 15.12.

18.00 Helsinki – Kulttuurikeskus Caisa (Mikonkatu 17 C)
Bidzina Ratshevelishvili, LOOMA – UNOHDETTU YSTÄVÄ (1983) 16mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wilfred Jackson, RUMA ANKANPOIKANEN (1939) 35mm
Michael Curtiz & William Keighley, ROBIN HOODIN SEIKKAILUT (1938) 35mm

21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bill L. Norton, CISCO PIKE (1972) 35mm

pe 16.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, MITÄ OLEN TEHNYT ANSAITAKSENI TÄMÄN?!! (1984) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Larissa Šepitko, SINÄ JA MINÄ (1972) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alex Cox, REPO MAN (1984) 35mm

la 17.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, MITÄ OLEN TEHNYT ANSAITAKSENI TÄMÄN?!! (1984) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bill L. Norton, CISCO PIKE (1972) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Krzysztof Gradowski, AKADEMIA PANA KLEKSA, CZ. I: PRZYGODA KSIĘCIA MATEUSZA (1984) 16mm

19.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Abel Ferrara, THE DRILLER KILLER (1979) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sydney Pollack, YAKUZA – SAMURAITTEN KIROUS (1975) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Krzysztof Gradowski, AKADEMIA PANA KLEKSA, CZ. II: TAJEMNICA GOLARZA FILIPA (1984) 16mm
Mel Stuart, JALI JA SUKLAATEHDAS [vuokraamopoistot] (1971) 35mm
Mannie Davis, PAPA’S LITTLE HELPERS (1951) 16mm

su 18.12.

15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wilfred Jackson, RUMA ANKANPOIKANEN (1939) 35mm
Michael Curtiz & William Keighley, ROBIN HOODIN SEIKKAILUT (1938) 35mm

17.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Renoir, PELIN SÄÄNNÖT (1939) 35mm

ma 19.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, MATADOR (1986) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Larissa Šepitko, NOUSU (1976) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Monte Hellman, HE RATSASTIVAT LÄPI LUOTISATEEN (1965) 35mm

ti 20.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Landis, BLUES BROTHERS (1980) 35mm

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Aki Kaurismäki, RIKOS JA RANGAISTUS (1983) 35mm

18.00 Jyväskylä – TI-LA 2016 (Kauppakatu 16)
tunnistamaton veronalennuslyhytkuva 16mm
– elokuva esitettiin taidenäyttelyn avajaisissa

ke 21.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aki Kaurismäki, LENINGRAD COWBOYS GO AMERICA (1989) 35mm

18.00 Jyväskylä – TI-LA 2016 (Kauppakatu 16)
PÄIJÄNTEELLÄ (1945) 16mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, INTOHIMON LAKI (1986) 35mm

19.00 Jyväskylä – Ravintola Sohwi (Vaasankatu 21)
Arctic Shorts – Arktisen Upeeta goes Lyhytelokuvapäivä: Salakabinetin Salaperäiset kaitafilmit
GOD OF THE ATOM 16mm
Robert Stevenson, RIEMUKUPLA [Digest] (1969) Super 8
Hawley Pratt, IN THE PINK [mykkä lyhennelmä] (1967) Super 8
SPIDER MAN, ep. 20a: STING OF THE SCORPION [lyhennelmä] (1967) Super 8

to 22.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Larissa Šepitko, NOUSU (1976) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Martin B. Cohen, HELL’S ANGELS – RAJU JENGI (1969) 35mm

20.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Medak, THE KRAYS – VÄKIVALLAN VELJEKSET (1990) 35mm

pe 23.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Monte Hellman, HE RATSASTIVAT LÄPI LUOTISATEEN (1965) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jimmy T. Murakami, MINNE TUULI KULJETTAA (1986) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Tadeusz Chmielewski, YÖN HILJAISUUDESSA (1978) 16mm
Bogdan Żuralski, BIAŁOWIEŻA W ZIMIE (1970) 16mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, MATADOR (1986) 35mm

su 25.12.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Steven Spielberg, E.T. (1982) 35mm

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Larissa Šepitko, NOUSU (1976) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, MATADOR (1986) 35mm

ma 26.12.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Huston, WISE BLOOD – LEVOTON VERI (1976) 35mm

ti 27.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bertrand Tavernier, KATHERINE MORTENHOEN OSTETTU KUOLEMA (1979) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
A. Rodianov, LARISA SHEPITKON MUISTOLLE (1980) 35mm
Larissa Šepitko, SÄHKÖN KOTIMAA (1967) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, SIDO MINUT! OTA MINUT! (1990) 35mm

ke 28.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, KIKA (1993) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jimmy T. Murakami, MINNE TUULI KULJETTAA (1986) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Huston, WISE BLOOD – LEVOTON VERI (1976) 35mm

to 29.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
A. Rodianov, LARISA SHEPITKON MUISTOLLE (1980) 35mm
Larissa Šepitko, SÄHKÖN KOTIMAA (1967) 35mm

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bertrand Tavernier, KATHERINE MORTENHOEN OSTETTU KUOLEMA (1979) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Medak, THE KRAYS – VÄKIVALLAN VELJEKSET (1990) 35mm

pe 30.12.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, SIDO MINUT! OTA MINUT! (1990) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michele Lupo, TAPPORAHA (1973) 35mm