MENNEET NÄYTÖKSET – 2017

ti 3.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, VILLI SYDÄN (1990) 35mm

19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wim Wenders, PARIS, TEXAS (1984) 35mm

ke 4.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marcel Carné, SUMUJEN LAITURI (1938) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, KORKEAT KOROT (1991) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Neil Marshall, DOOMSDAY (2008) 35mm

to 5.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, NAISIA HERMOROMAHDUKSEN PARTAALLA (1989)

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Elem Klimov, JÄÄHYVÄISET MATJORALLE (1982) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Marek Piestrak, KÄÄRMELAAKSON KIROUS (1987) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, KIKA (1993) 35mm

pe 6.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wim Wenders, PARIS, TEXAS (1984) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, VILLI SYDÄN (1990) 35mm

la 7.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, KORKEAT KOROT (1991) 35mm

18.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Neil Marshall, DOOMSDAY (2008) 35mm

20.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Rush, JÄSTIPÄÄJEPARIT (1974) 35mm

su 8.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Steven Spielberg, E.T. (1982) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marcel Carné, SUMUJEN LAITURI (1938) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Elem Klimov, JÄÄHYVÄISET MATJORALLE (1982) 35mm

ti 10.1.

19.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abbas Kiarostami, MISSÄ ON YSTÄVÄN TALO? (1987) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Julien Duvivier, PÉPÉ LE MOKO (1936) 35mm

ke 11.1.

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abbas Kiarostami, CLOSE-UP (1990) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Werner Herzog, AGUIRRE – JUMALAN VIHA (1972) 35mm

to 12.1.

18.00 Helsinki – Kulttuurikeskus Caisa (Mikonkatu 17 C)
Elaine May, MIKEY & NICKY (1976) 16mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Truffaut, 400 KEPPOSTA (1959) 35mm

20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, ELVIS (1979) 35mm

pe 13.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abbas Kiarostami, MISSÄ ON YSTÄVÄN TALO? (1987) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Julien Duvivier, PÉPÉ LE MOKO (1936) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Vasili Zhuravljov, KOSMITŠESKI REIS (1935) 35mm
Säestetty mykkänäytös

la 14.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abbas Kiarostami, CLOSE-UP (1990) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, ELVIS (1979) 35mm

su 15.1.

15.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Albert Hanan Kaminski, VIIRUN SYNTYMÄPÄIVÄ [suomenkielinen versio](1999) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergio Leone, HUULIHARPPUKOSTAJA (1968) 35mm

ma 16.1.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
William Wyler, PARHAAT VUODET (1946) 35mm

ti 17.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wong Kar-wai, AS TEARS GO BY (1988) 35mm

18.00 Jyväskylä – Jyväskylän kaupunginkirjasto, Kansalaisopiston luentosali 1 (Vapaudenkatu 39–41)
Holger Harrivirta, SAUNA (1947) 16mm
– elokuva esitettiin osana kansalaisopiston yleisöluentoa

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Ford, HYÖKKÄYS ERÄMAASSA (1939) 35mm

ke 18.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Heikki Kujanpää, PUTOAVIA ENKELEITÄ (2008) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Arnold Fanck, SAMURAIN TYTÄR (1937) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yorgos Lanthimos, DOGTOOTH (2009) 35mm

to 19.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Ford, HYÖKKÄYS ERÄMAASSA (1939) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yorgos Lanthimos, ALPS (2011) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Hans Richter, VORMITTAGSSPUK (1928) 16mm
Hans Richter, DREAMS THAT MONEY CAN BUY (1947) 16mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michelangelo Antonioni, (1961) 35mm

pe 20.1.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Arnold Fanck, SAMURAIN TYTÄR (1937) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hector Babenco, HÄMÄHÄKKINAISEN SUUDELMA (1985) 35mm

la 21.1.

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Matti Kassila, KOMISARIO PALMUN EREHDYS (1960) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yorgos Lanthimos, DOGTOOTH (2009) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, HALLOWEEN – NAAMIOITTEN YÖ (1978) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Rick Rosenthal, HALLOWEEN II – TAPPAJAN PALUU (1981) 35mm

su 22.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Päivi Hartzell, LUMIKUNINGATAR (1986) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michelangelo Antonioni, (1961) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Barry Levinson, WAG THE DOG – HÄNTÄ HEILUTTAA KOIRAA (1997) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yorgos Lanthimos, ALPS (2011) 35mm

ma 23.1.

15.30 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Veli Gränö, IHMEELLINEN VIESTI TOISELTA TÄHDELTÄ (1998) 35mm
Eija-Liisa Ahtila, TÄNÄÄN (1996) 35mm
Milla Moilanen, WANTED (1998) 35mm
DocPoint

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
David Lynch, MULHOLLAND DRIVE (2001) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vittorio de Sica, UMBERTO D. – ELÄMÄN VANKI (1952) 35mm

20.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Erik Blomberg, VALKOINEN PEURA (1952) 35mm
Säestetty näytös

ti 24.1.

15.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Etnocine Finland: Suomalaista antropologista elokuvaa
Eino Mäkinen, HAAPARUUHEN SYNTY (1950) 35mm
– näytös sisälsi kolme digitaalista lyhytkuvaa
DocPoint

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Ford, ETSIJÄT (1956) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Erik Blomberg, VALKOINEN PEURA (1952) 35mm
Säestetty näytös

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, VIRIDIANA (1961) 35mm

20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michelangelo Antonioni, (1961) 35mm

ke 25.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mika Taanila, FUTURO (1998) 35mm
– näytös sisälsi digikuvan
DocPoint

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pirjo Honkasalo, TANJUSKA JA 7 PERKELETTÄ (1993) 35mm
DocPoint

to 26.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Heddy Honigmann, METAL AND MELANCHOLY (1993) 16mm
DocPoint

la 28.1.

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alek Keshishian, IN BED WITH MADONNA (1990) 35mm
Karaokenäytös
DocPoint

ma 30.1.

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Miloš Forman, YKSI LENSI YLI KÄENPESÄN (1975) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Truffaut, 400 KEPPOSTA (1959) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Krzysztof Kieślowski, VERONIKAN KAKSOISELÄMÄ (1991) 35mm

ti 31.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abbas Kiarostami, OLIIVIPUIDEN KATVEESSA (1994) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Charles Chaplin, KULTAKUUME [Chaplinin selostama versio v:lta 1942] (1925) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, TASKUVARAS (1959) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Ford, ETSIJÄT (1956) 35mm

ke 1.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ritva Arvelo, KULTAINEN VASIKKA (1961) 35mm

20.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
TARUN LÄHTEILLÄ (VANHAA UZBEKISTANIA) 16mm
John Sayles, MUUKALAINEN HARLEMISSA (1984) 16mm
TULEVAISUUS SYNTYY TÄNÄÄN (1963) 16mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Rick Rosenthal, HALLOWEEN II – TAPPAJAN PALUU (1981) 35mm

to 2.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, TASKUVARAS (1959) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abbas Kiarostami, OLIIVIPUIDEN KATVEESSA (1994) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tommy Lee Wallace, HALLOWEEN III – PAHUUDEN YÖ (1983) 35mm

pe 3.2.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aki Kaurismäki, TOIVON TUOLLA PUOLEN (2017) 35mm

la 4.2.

13.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Giovanni Grimaldi, COLTIN VARJOSSA (1965) 35mm
Spaghettipäivä

14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aki Kaurismäki, TOIVON TUOLLA PUOLEN (2017) 35mm

14.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Sergei Bondartšuk, MEKSIKO LIEKEISSÄ (1982) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen lyhytkuvan
Spaghettipäivä

17.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Tonino Valerii, A REASON TO LIVE, A REASON TO DIE (1972) 35mm
Spaghettipäivä

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Giulio Petroni, LA VITA, A VOLTE, E’MOLTO DURA, VERO PROVVIDENZA? (1972) 35mm
Spaghettipäivä

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Greenaway, PROSPERON KIRJAT (1992) 35mm

22.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Enzo G. Castellari, 7 WINCHESTER PER UN MASSACRO (1967) 35mm
Spaghettipäivä

su 5.2.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Toivo Särkkä, RUNON KUNINGAS JA MUUTTOLINTU (1940) 35mm

15.30 Espoo – Kino Tapiola (Mäntyviita 2)
Aki Kaurismäki, TOIVON TUOLLA PUOLEN (2017) 35mm

15.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hiroshi Saito, MUUMIPEIKKO JA PYRSTÖTÄHTI [suomenkielinen versio] (1992) 35mm

17.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Ilja Frez, MARUSJA ALKAA KOULUN (1948) 16mm
TAKAPIHOILTA VALOON (1940) 16mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Luchino Visconti, TIIKERIKISSA (1962) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jiří Menzel, TARKOIN VARTIOIDUT JUNAT (1966) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen lyhytkuvan

ma 6.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Francis Ford Coppola, ILMESTYSKIRJA. NYT. REDUX (1979/2001) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Robert Bresson, PYÖREÄN PÖYDÄN RITARIT (1974) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Philip Kaufman, VALIOJOUKKO (1983) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Werner Herzog, AGUIRRE – JUMALAN VIHA (1972) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Luis Buñuel, LINNUNRATA (1968) 35mm

ti 7.2.

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Terrence Malick, ONNELLISTEN AIKA (1978) 35mm

20.30 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Danny Boyle, TRAINSPOTTING (1996) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Athina Rachel Tsangari, ATTENBERG (2009) 35mm

ke 8.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jiří Menzel, TARKOIN VARTIOIDUT JUNAT (1966) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen lyhytkuvan

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Julien Duvivier, KUOLEMAN PATALJOONA (1935) 35mm

19.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Aki Kaurismäki, TOIVON TUOLLA PUOLEN (2007) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tommy Lee Wallace, HALLOWEEN III – PAHUUDEN YÖ (1983) 35mm

to 9.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abbas Kiarostami, KIRSIKAN MAKU (1997) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Andrei Tarkovski, STALKER (1979) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joseph Losey, PALVELIJA (1963) 35mm

pe 10.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Athina Rachel Tsangari, ATTENBERG (2009) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Guy Maddin, MY WINNIPEG (2007) 35mm

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Julien Duvivier, KUOLEMAN PATALJOONA (1935) 35mm

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Aki Kaurismäki, TOIVON TUOLLA PUOLEN (2017) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Edward Dmytryk, LAKI JA VÄKIVALTA (1959) 35mm

la 11.2.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Otakar Vávra, MYKKÄ BARRIKAADI (1949) 35mm

su 12.2.

15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mari Rantasila, RISTO RÄPPÄÄJÄ (2008) 35mm
Karaokenäytös

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Aki Kaurismäki, TOIVON TUOLLA PUOLEN (2017) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abbas Kiarostami, KIRSIKAN MAKU (1997) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joseph Losey, PALVELIJA (1963) 35mm

ma 13.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Samira Makhmalbaf, KELLO 5 ILTAPÄIVÄLLÄ (2003) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
John Huston, MALTAN HAUKKA (1941) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Douglas Sirk, TUULEEN KIRJOITETTU (1956) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Zoltán Fábri, PIENI KARUSELLI (1955) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Werner Herzog, NOSFERATU – YÖN VALTIAS (1979) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Leon Gast, KEHÄKUNINKAAT (1996) 35mm

ti 14.2.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Rob Reiner, KUN HARRY TAPASI SALLYN… (1989) 35mm

18.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Aleksandr Proshkin, KYLMÄ KESÄ 1953 (1987) 35mm
Kino Lokakuu

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Miloš Forman, YKSI LENSI YLI KÄENPESÄN (1975) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Aki Kaurismäki, TOIVON TUOLLA PUOLEN (2017) 35mm
Arktisen Upeeta

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Taylor Hackford, UPSEERI JA HERRASMIES (1982) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: PUNAINEN (1994) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ang Lee, BROKEBACK MOUNTAIN (2005) 35mm

ke 15.2.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mihail Romm, VUODEN YHDEKSÄN PÄIVÄÄ (1961) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, DARK STAR (1974) 35mm

to 16.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Julien Duvivier, JEAN PARIISISTA (1936) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Helena Włodarczyk, ŚLAD (1976) 16mm
Andrzej Sapija, MANEKINY TADEUSZA KANTORA (1983) 16mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Edward Dmytryk, LAKI JA VÄKIVALTA (1959) 35mm

pe 17.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Julien Duvivier, JEAN PARIISISTA (1936) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, DARK STAR (1974) 35mm

la 18.2.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ang Lee, BROKEBACK MOUNTAIN (2005) 35mm

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Luis Buñuel, ILLUUSIO MATKUSTAA RAITIOVAUNULLA (1953) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen lyhytkuvan

17.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jean Renoir, VIRTA (1936/46) 16mm
Humphrey Jennings, LISTEN TO BRITAIN (1942) 16mm

18.15 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
John Ford, KANSAN SANKARI (1939) 16mm
David Wark Griffith, ABRAHAM LINCOLN [katkelma] (1930) 16mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Rob Reiner, KUN HARRY TAPASI SALLYN… (1989) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Taylor Hackford, UPSEERI JA HERRASMIES (1982) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Fred Zinnemann, SHERIFFI (1952) 16mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Lasse Hallström, ABBA THE MOVIE (1977) 35mm
Karaokenäytös
Arktisen Upeeta

su 19.2.

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Jaakko Pakkasvirta, KESÄKAPINA (1970) 35mm
Arktisen Upeeta

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Jarmo Lampela, EILA (2003) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Renato Castellani, ROMEO JA JULIA (1954) 35mm

ma 20.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Alfred Hitchcock, MIES JOKA TIESI LIIKAA (1956) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Michel Deville, MENESTYKSEN MAKU (1974) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Henry Hathaway, NIAGARA (1953) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Masaki Kobayashi, KWAIDAN – KAUHUN KASVOT (1964) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
William Friedkin, KOVAOTTEISET MIEHET (1972) 35mm

ti 21.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abbas Kiarostami, 10 (2002) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mehboob Khan, SALAPERÄINEN INTIA [lyhyt versio] (1952) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Robert Bresson, PYÖREÄN PÖYDÄN RITARIT (1974) 35mm

20.30 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Joel Coen, BARTON FINK (1991) 35mm

20.45 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
Aki Kaurismäki, TOIVON TUOLLA PUOLEN (2017) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Leon Gast, KEHÄKUNINKAAT (1996) 35mm

ke 22.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gustaf Edgren, KATRINA (1943) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, STARMAN (1984) 35mm

20.50 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
Aki Kaurismäki, TOIVON TUOLLA PUOLEN (2017) 35mm

to 23.2.

19.25 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Greenaway, KOKKI, VARAS, VAIMO JA RAKASTAJA (1989) 35mm

20.30 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
Aki Kaurismäki, TOIVON TUOLLA PUOLEN (2017) 35mm

pe 24.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jiří Menzel, HASSU KESÄ (1967) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abbas Kiarostami, 10 (2002) 35mm

la 25.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mehboob Khan, SALAPERÄINEN INTIA [lyhyt versio] (1952) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Leon Gast, KEHÄKUNINKAAT (1996) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, STARMAN (1984) 35mm

su 26.2.

19.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jiří Menzel, HASSU KESÄ (1967) 35mm

ma 27.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
F.W. Murnau, FAUST (1925) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Andrzej Munk, KIEROSILMÄINEN ONNI (1959) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Jack Starrett, CLEOPATRA JONES – KARATEKUNINGATAR (1973) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Raja Amari, SATIININ PUNA (2002) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Penelope Spheeris, SUBURBIA – KADUN KAPINALLISET (1983) 35mm

ti 28.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abbas Kiarostami, ILTAPÄIVÄ TOSCANASSA (2010) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Douglas Sirk, TUULEEN KIRJOITETTU (1956) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tom Gries, WILL PENNY – YKSINÄINEN (1967) 35mm

ke 1.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aku Louhimies, KUUTAMOLLA (2002) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jiří Menzel, KUIN LEIVOSET LANGALLA (1969/90) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, SÄPINÄÄ CHINATOWNISSA (1986) 35mm

to 2.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abbas Kiarostami, TUULI MEITÄ KULJETTAA (1999) 35mm

18.00 Helsinki – Kulttuurikeskus Caisa (Mikonkatu 17 C)
Filip Bajon, LIMUZYNA DAIMLER-BENZ (1982) 16mm

pe 3.3.

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abbas Kiarostami, ILTAPÄIVÄ TOSCANASSA (2010) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tom Gries, WILL PENNY – YKSINÄINEN (1967) 35mm

la 4.3.

10.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Antti Peippo – esseedokumentin mestari
Antti Peippo, VIAPORI – SUOMENLINNA (1972) 35mm
Antti Peippo, SEINIEN SILMÄT (1981) 35mm
Antti Peippo, SIVULLISENA SUOMESSA (1983) 35mm
Antti Peippo, RATSASTUS AASIAN HALKI (1987) 35mm
– elokuvat esitettiin seminaarin osana

14.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Antti Peippo – esseedokumentin mestari
Antti Peippo, KOLME SALAISUUTTA (1984) 35mm
Antti Peippo, SIJAINEN (1989) 35mm
– elokuvat esitettiin seminaarin osana

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jiří Menzel, KUIN LEIVOSET LANGALLA (1969/90) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, SÄPINÄÄ CHINATOWNISSA (1986) 35mm

su 5.3.

10.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Antti Peippo – esseedokumentin mestari
Antti Peippo, GRANIITTIPOIKA (1979) 35mm
Antti Peippo, MENNEEN AJAN KUVAT (1979) 35mm
– elokuvat esitettiin seminaarin osana

11.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Antti Peippo – esseedokumentin mestari
Antti Peippo, NYKYTAITEEN MUSEO (1986) 35mm
– elokuva esitettiin seminaarin osana

13.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Antti Peippo – esseedokumentin mestari
Antti Peippo, RISTO JARVA, TYÖTOVERINI (1984) 35mm
Antti Peippo, VALTAKUNNAN SYDÄN (1989) 35mm
– elokuvat esitettiin seminaarin osana

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mari Rantasila, RISTO RÄPPÄÄJÄ JA VIILEÄ VENLA (2012) 35mm

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abbas Kiarostami, TUULI MEITÄ KULJETTAA (1999) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Akira Kurosawa, TAIVAS JA HELVETTI (1963) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Hoffman, KESÄYÖN UNELMA (1999) 35mm

22.05 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Stanisław Dulz, LAIN PUOLUSTAJAT (1972) 16mm
Wojciech Karpiuk, KRAJ I MODA (1983) 16mm
Maciej Szumowski, KRAKÓW – MIASTO PRZED TRYBUNAŁEM CZASU (1984) 16mm
Wacław Florkowski & Kazimierz Konrad, TEMA CON VARIAZIONE (1971) 16mm
Władysław Nehrebecki, TAKAA-AJO (1972) 16mm

ma 6.3.

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Marlon Brando, VIHAN RIIVAAMA (1960) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Terry Gilliam, TWELVE MONKEYS (1995) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Kathryn Bigelow, STRANGE DAYS (1995) 35mm

ti 7.3.

20.30 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Joel Coen, BIG LEBOWSKI (1998) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Howard Hawks, VAIN ENKELEILLÄ ON SIIVET (1939) 35mm

ke 8.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Valentin Vaala, VARAVENTTIILI (1942) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jiří Menzel, KEN ETSII KOURALLISTA KULTAA (1973) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, PIMEYDEN VALTIAS (1987) 35mm

to 9.3.

16.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Rake Special
Pia Andell, GÖRINGIN SAUVA (2010) 35mm
– näytös sisälsi kolme digitaalista lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

16.00 Tampere – Plevna 6 (Itäinenkatu 4)
Jens Assur
Jens Assur, DEN SISTA HUNDEN I RWANDA (2006) 35mm
Jens Assur, KILLING THE CHICKENS TO SCARE THE MONKEYS (2011) 35mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytkuvan
Tampere Film Festival

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mike Newell, NELJÄT HÄÄT JA YHDET HAUTAJAISET (1994) 35mm
Fashion Film Festival

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George Cukor, SKANDAALIHÄÄT (1940) 35mm
Fashion Film Festival

pe 10.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Howard Hawks, HÄTÄ EI LUE LAKIA (1938) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Howard Hawks, VAIN ENKELEILLÄ ON SIIVET (1939) 35mm

la 11.3.

14.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Rake Special
Pia Andell, GÖRINGIN SAUVA (2010) 35mm
– näytös sisälsi kolme digitaalista lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George Cukor, SKANDAALIHÄÄT (1940) 35mm
Fashion Film Festival

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mike Newell, NELJÄT HÄÄT JA YHDET HAUTAJAISET (1994) 35mm
Fashion Film Festival

20.00 Tampere – Plevna 6 (Itäinenkatu 4)
Jens Assur
Jens Assur, DEN SISTA HUNDEN I RWANDA (2006) 35mm
Jens Assur, KILLING THE CHICKENS TO SCARE THE MONKEYS (2011) 35mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytkuvan
Tampere Film Festival

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, PIMEYDEN VALTIAS (1987) 35mm

su 12.3.

15.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Albert Hanan Kaminski, VIIRUN SYNTYMÄPÄIVÄ [alkuperäisversio] (1999) 35mm

17.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Juli Karasik, LOKKI (1970) 35mm

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Howard Hawks, HÄTÄ EI LUE LAKIA (1938) 35mm

22.05 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Krzysztof Gradowski, AKADEMIA PANA KLEKSA, CZ. I: PRZYGODA KSIĘCIA MATEUSZA (1984) 16mm

ma 13.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Akira Kurosawa, YOJIMBO – ONNENSOTURI (1961) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Satyajit Ray, KAUKAINEN JYRINÄ (1973) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Darren Aronofsky, UNELMIEN SIELUNMESSU (2000) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Larissa Šepitko, SINÄ JA MINÄ (1972) 35mm

ma 13.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Akira Kurosawa, YOJIMBO – ONNENSOTURI (1961) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Satyajit Ray, KAUKAINEN JYRINÄ (1973) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Darren Aronofsky, UNELMIEN SIELUNMESSU (2000) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Larissa Šepitko, SINÄ JA MINÄ (1972) 35mm

ti 14.3.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
David Lynch, VILLI SYDÄN (1990) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Leos Carax, BOY MEETS GIRL (1984) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George Roy Hill, BUTCH JA KID – AURINGONLASKUN RATSASTAJAT (1969) 35mm

ke 15.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Shirley Clarke, THE CONNECTION (1961) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Howard Hawks, ÖINEN ESKAADERI (1930) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, NÄKYMÄTTÖMÄN MIEHEN MUISTELMAT (1992) 35mm

to 16.3.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George Roy Hill, BUTCH JA KID – AURINGONLASKUN RATSASTAJAT (1969) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Mark Kovalev & Vladimir Polin, KAMPPAILU AVARUUDESSA (1980) 35mm

20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Darren Aronofsky, UNELMIEN SIELUNMESSU (2000) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Leonid Gaidai, IIVANA JULMA VAIHTAA AMMATTIA (1973) 16mm

pe 17.3.

15.30 Lahti – Ravintola Hanhenpoika (Rautatienkatu 7)
Jerzy Skolimowski, KUUTAMOKEIKKA (1982) 16mm
Kinos

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Shirley Clarke, THE CONNECTION (1961) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Itärokkia
Krzysztof Rogulski, NIEMEN (1976) 16mm
Vytenis Imbrasas & Algirdas Shatkauskas, MUSIIKIN SATEENKAARI (1982) 16mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dziga Vertov, MIES JA ELOKUVAKAMERA (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.15 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Itärokkia
Waldemar Szarek, CZUJĘ SIĘ ŚWIETNIE (1983) 16mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Howard Hawks, ÖINEN ESKAADERI (1930) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Itärokkia
Sergei Solovjov, ASSA (1987) 35mm
Robert N. Moscow, HILLBILLY HIT PARADE (1936) 16mm

la 18.3.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ernst Marischka, SISSI (1955) 35mm
Fashion Film Festival

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Abbas Kiarostami, KIRSIKAN MAKU (1997) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ernst Marischka, SISSI – NUORI KEISARINNA (1956) 35mm
Fashion Film Festival

20.00 Vaasa – Filmverkstaden (Levoninkatu 2)
Marek Pluciennik & Roberto Pugliese, Camera Illuminata – work in anabasis
– 16-millistä hyödyntävä performanssi

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ernst Marischka, SISSI – KEISARINNAN KOHTALONVUODET (1957) 35mm
Fashion Film Festival

su 19.3.

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roland af Hällström, LAIN MUKAAN (1956) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Ridley Scott, THELMA JA LOUISE (1991) 35mm

22.05 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Krzysztof Gradowski, AKADEMIA PANA KLEKSA, CZ. II: TAJEMNICA GOLARZA FILIPA (1984) 16mm

    ma 20.3.

    16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
    Agnès Varda, CLÉO VIIDESTÄ SEITSEMÄÄN (1961) 35mm

    18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
    Vsevolod Pudovkin, ÄITI [v:n 1968 ääniversio] (1926) 35mm

    18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
    Alfred Hitchcock, TAKAIKKUNA (1954) 35mm

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Hector Babenco, HÄMÄHÄKKINAISEN SUUDELMA (1985) 35mm

    19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
    Don Coscarelli, PHANTASM – YÖN KAUHUT (1979) 35mm

    ti 21.3.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Paul Leduc, FRIDA (1985) 35mm

    19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
    Gleb Panfilov, PYYDÄN PUHEENVUOROA (1976) 35mm

    20.30 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
    Mikko Niskanen, AJOLÄHTÖ (1982) 35mm

    20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Mike Nichols, MIEHUUSKOE (1967) 35mm
    Fashion Film Festival

    ke 22.3.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Antti Peippo, IHMEMIES (1979) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    John Carpenter, VAMPIRES (1998) 35mm

    to 23.3.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Mike Nichols, MIEHUUSKOE (1967) 35mm
    Fashion Film Festival

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Andrei Mihalkov-Kontšalovski, VANJA-ENO (1971) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, ARPINAAMA (1932) 35mm

    pe 24.3.

    19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    David Lynch, INLAND EMPIRE (2006) 35mm

    la 25.3.

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, ARPINAAMA (1932) 35mm

    20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    John Carpenter, VAMPIRES (1998) 35mm

    su 26.3.

    15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Matti Kuortti, KILJUSEN HERRASVÄKI (1981) 35mm

    20.30 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
    Halina Filek-Marszałek, REKSIO I WRONA (1981) 16mm

    ma 27.3.

    16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
    Helmut Käutner, NÄIN PÄÄTTYI RAKKAUS (1957) 35mm

    18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
    Aarne Tarkas, HÄN VARASTI ELÄMÄN (1962) 35mm

    18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
    Brian De Palma, LAHJOMATTOMAT (1987) 35mm

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Wong Kar-wai, AS TEARS GO BY (1988) 35mm

    ti 28.3.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Tran Anh Hung, PÄIVIEN KIMALLUS (2000) 35mm

    18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Sergei Bondartšuk, PUNAISET KELLOT II OSA: NÄIN UUDEN MAAILMAN SYNNYN (1982) 35mm

    18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
    Ang Lee, BROKEBACK MOUNTAIN (2005) 35mm

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, A GIRL IN EVERY PORT (1929) 35mm
    Säestetty mykkänäytös

    19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
    Susan Seidelman, MISSÄ OLET, SUSAN? (1985) 35mm

    19.00 Viitasaari – Viitasaaren nuorisotalon teatterisali (Koulukuja 8)
    Juhana Manner, METSÄTYÖ JA MEIDÄN KUNTA (1980) 35mm
    – elokuvaesitykseen liittyy yleisöluento
    Viitasaaren elokuvaviikko

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Sam Peckinpah, PAT GARRETT JA BILLY THE KID (1973) 35mm

    ke 29.3.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Timo Linnansalo, VARTIOITU KYLÄ 1944 (1978) 35mm

    18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Samson Samsonov, KOLME SISARTA (1964) 35mm

    21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Mira Nair, MONSUUNIHÄÄT (2001) 35mm
    Fashion Film Festival

    to 30.3.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Vincente Minnelli, MORSIAMEN ISÄ (1950) 35mm
    Fashion Film Festival

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, KIRJAVA SATAMA (1945) 35mm

    pe 31.3.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, A GIRL IN EVERY PORT (1929) 35mm
    Säestetty mykkänäytös

    18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Tran Anh Hung, PÄIVIEN KIMALLUS (2000) 35mm

    20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Sam Peckinpah, PAT GARRETT JA BILLY THE KID (1973) 35mm

    la 1.4.

    10.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
    Aki Kaurismäki, DOGS HAVE NO HELL [episodi elokuvasta TEN MINUTES OLDER: THE TRUMPET] (2002) 35mm
    Aki Kaurismäki, ARIEL (1988) 35mm
    Aki Kaurismäki 60

    12.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
    Aki Kaurismäki, O TASQUEIRO – TAVERN MAN [episodi elokuvasta CENTRO HISTÓRICO] (2012) 35mm
    – elokuva esitettiin keskustelutilaisuuden alkukuvana
    Aki Kaurismäki 60

    14.30 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
    Aki Kaurismäki, BICO [episodi elokuvasta VISIONS OF EUROPE] (2014) 35mm
    Aki Kaurismäki, BOHEEMIELÄMÄÄ (1992) 35mm
    Aki Kaurismäki, RICH LITTLE BITCH (1987) 35mm
    Aki Kaurismäki 60

    16.00 Viitasaari – Viitasaaren nuorisotalon teatterisali (Koulukuja 8)
    VIITASAARI KESKI-SUOMEN HELMI (1954) 16mm
    Humanismin käsi -palkintojenjakotilaisuus
    Viitasaaren elokuvaviikko

    18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Jean Cocteau, RUNOILIJAN VERI (1930) 35mm
    Jean Cocteau, VILLA SANTO SOSPIR (1952) 35mm

    18.30 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
    Aki Kaurismäki, THOSE WERE THE DAYS (1992) 35mm
    Aki Kaurismäki, PIDÄ HUIVISTA KIINNI, TATJANA (1994) 35mm
    Aki Kaurismäki, THESE BOOTS (1993) 35mm
    Aki Kaurismäki 60

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Mira Nair, MONSUUNIHÄÄT (2001) 35mm
    Fashion Film Festival

    21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    John Carpenter, GHOSTS OF MARS (2001) 35mm

    su 2.4.

    15.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Chris Sanders & Dean DeBlois, LILO & STITCH [suomenkielinen versio] (2002) 35mm

    17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Vincente Minnelli, MORSIAMEN ISÄ (1950) 35mm
    Fashion Film Festival

    18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
    Aki Kaurismäki, VALIMO [episodi elokuvasta CHACUN SON CINEMA] (2007) 35mm
    Douglas Sirk, TUULEEN KIRJOITETTU (1956) 35mm

    ma 3.4.

    16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
    Terrence Malick, ONNELLISTEN AIKA (1978) 35mm

    18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
    William Friedkin, MANAAJA [alkuperäisversio] (1973) 35mm

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Denys Arcand, AMERIKAN IMPERIUMIN RAPPIO (1986) 35mm

    19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
    Andrzej Munk, KIEROSILMÄINEN ONNI (1959) 35mm

    22.10 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
    Juliusz Machulski, VABANK (1981) 16mm
    Józef Ćwiertnia, REKSIO I KOGUTY (1981) 16mm

    ti 4.4.

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, HIS GIRL FRIDAY (1940) 35mm

    20.30 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
    Jerzy Skolimowski, LÄHTÖ (1967) 35mm
    Ludomir Motylski, ZE SZLAKU WYZWOLENIA (1984) 16mm
    Walt Disney, ALICE ON THE FARM (1926) 16mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    George Miller, MAD MAX 2 – ASFALTTISOTURI (1981) 35mm

    to 6.4.

    16.30 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
    Jorma Nortimo, ROVANIEMEN MARKKINOILLA (1951) 35mm
    Suomalaisen elokuvan festivaali

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    P.J. Hogan, TAHDON NAIMISIIN (1994) 35mm
    Fashion Film Festival

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, ILMA ON KOHTALOMME (1943) 35mm

    21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    George Miller, MAD MAX 2 – ASFALTTISOTURI (1981) 35mm

    22.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
    Ilppo Pohjola, DADDY AND THE MUSCLE ACADEMY (1991) 35mm
    Suomalaisen elokuvan festivaali

    pe 7.4.

    14.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
    Lasse Naukkarinen, TASAVALLAN PÄIVÄKIRJA (1971) 35mm
    – näytös sisälsi kaksi digitaalista kuvaa
    Suomalaisen elokuvan festivaali

    16.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
    Susanna Helke & Virpi Suutari, SYNTI (1996) 35mm
    – näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytkuvan
    Suomalaisen elokuvan festivaali

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, HIS GIRL FRIDAY (1940) 35mm

    18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
    Jörn Donner, Erkki Seiro & Jaakko Talaskivi, PERKELE! KUVIA SUOMESTA (1971) 35mm
    Suomalaisen elokuvan festivaali

    18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Andrew V. McLaglen, CHISUM (1970) 35mm

    20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
    Auli Mantila, NEITOPERHO (1997) 35mm
    Suomalaisen elokuvan festivaali

    21.00 Helsinki – Kulttuuriareena Gloria (Pieni Roobertinkatu 12)
    Kuviteltu Japani
    Segundo de Chómon, LES KIRIKI – ACROBATES JAPONAIS (1907) 35mm
    LES CHÂTIMENT DE SAMURAÏ (1907) 35mm
    Fred Watts(?), THE MIKADO (1926) 35mm
    – näytös sisälsi neljä digitaalista lyhytkuvaa
    Ihme

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Irvin Kershner, LAURA MARSIN SILMÄT (1978) 35mm

    21.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
    Lee Frost, THE BLACK GESTAPO (1975) 35mm
    Cinemadrome

    22.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
    Aku Louhimies, LEVOTTOMAT (2000) 35mm
    Suomalaisen elokuvan festivaali

    la 8.4.

    16.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
    Heikki Aho & Björn Soldan, SUOMEN PUU- JA PAPERITEOLLISUUS (1930) 35mm
    Säestetty mykkänäytös
    Suomalaisen elokuvan festivaali

    18.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
    Mario Bava, BLACK SABBATH (1963) 35mm
    Cinemadrome

    18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, BALL OF FIRE (1941) 35mm

    20.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
    Craig R. Baxley, DARK ANGEL (1990) 35mm
    Cinemadrome

    21.00 Helsinki – Kulttuuriareena Gloria (Pieni Roobertinkatu 12)
    Löydetyn merkityksiä
    Mika Taanila, IHMINEN JA TIEDE (2011) 16mm
    Manfred Schwaba, ATLANTIC35 (2016) 35mm
    Ken Jacobs, PERFECT FILM (1986) 16mm
    Eino Ruutsalo, KINESCOPE (1991) 35mm
    Fulvio Baglivi, CODA (2014) 35mm
    – näytös sisälsi neljä digitaalista lyhytkuvaa
    Ihme

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    P.J. Hogan, TAHDON NAIMISIIN (1994) 35mm
    Fashion Film Festival

    22.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
    Noriyaki Yuasa, GAMERA SUPER MONSTER (1980) 35mm
    Cinemadrome

    su 9.4.

    12.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
    Pirjo Honkasalo, TANJUSKA JA 7 PERKELETTÄ (1993) 35mm
    Suomalaisen elokuvan festivaali

    15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Päivi Hartzell & Liisa Helminen, KUNINGAS JOLLA EI OLLUT SYDÄNTÄ (1982) 35mm

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, ILMA ON KOHTALOMME (1943) 35mm

    19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Lars von Trier, MELANCHOLIA (2011) 35mm
    Fashion Film Festival

    ma 10.4.

    11.00 Helsinki – Kino Tulio (Sörnäisten rantatie 25 A 1, 5. kerros)
    Helmut Käutner, JA LOPUSSA OLI HILJAISUUS (1959) 35mm

    14.00 Helsinki – Kino Tulio (Sörnäisten rantatie 25 A 1, 5. kerros)
    Edwin Zbonek, RAKKAUS HIRSIPUUSSA (1960) 35mm

    16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
    John Carpenter, THE THING – ”SE” JOSTAKIN (1982) 35mm

    18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
    Ridley Scott, THELMA JA LOUISE (1991) 35mm

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Anja Breien, AVIOVAIMOJA (1975) 35mm

    19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
    Gunnar Höglund, LUULIN ETTÄ HALUSIT (1964) 35mm

    ti 11.4.

    11.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Albert Baumeister, TÄLLAISTA SE OLI [suom. versio] (1954) 35mm

    14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Falk Harnack, HEINÄKUUN 20. – ATTENTAATTI HITLERIÄ VASTAAN (1955) 35mm

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Harald Braun, KOHTALOKAS KESÄ (1954) 35mm

    18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Paasikiventie 2)
    Kim Ki-Duk, RAUTAKOLMONEN (2004) 35mm

    19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
    Kari Väänänen, KLASSIKKO (2000) 35mm

    ke 12.4.

    11.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Bernhard Wicki, LENTÄVÄ YÖKERHO (1961) 35mm

    14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Kurt Hoffmann, ME IHMELAPSET (1958) 35mm

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Jürgen Roland, Hans Heinrich & Reinhard Elsner, IHMEMAAMME YÖLLÄ (1959) 35mm

    18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Bo Widerberg, KORPPIKORTTELI (1963) 35mm

    20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, SYVÄ UNI (1946) 35mm

    to 13.4.

    11.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Rolf Thiele, TAPAUS ROSEMARIE (1958) 35mm

    14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Veit Harlan, KOLMAS SUKUPUOLI (1957) 35mm

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Wolfgang Staudte, HIMOITTU (1956) 35mm

    18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, PUNAINEN VIRTA (1948) 35mm

    21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, KIRJAVA SATAMA (1945) 35mm

    pe 14.4.

    15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Jean-Marie Straub & Danièle Huillet, ANNA MAGDALENA BACHIN KRONIKKA (1968) 35mm

    16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Kevin Costner, TANSSII SUSIEN KANSSA (1990) 35mm

    21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Norman Jewison, JESUS CHRIST SUPERSTAR (1973) 35mm
    Ishu Patel, AFTERLIFE (1978) 16mm
    Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

    la 15.4.

    14.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Irving Pichel, MARTTI LUTHER (1953) 35mm
    Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Bo Widerberg, KORPPIKORTTELI (1963) 35mm

    17.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    John Huston, RAAMATTU (1966) 35mm
    Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, SYVÄ UNI (1946) 35mm

    21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Harley Cokliss, BLACK MOON (1986) 35mm

    su 16.4.

    15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Mervyn LeRoy, QUO VADIS? (1950) 35mm
    Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

    18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Jean-Marie Straub & Danièle Huillet, ANNA MAGDALENA BACHIN KRONIKKA (1968) 35mm

    18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
    Victor Fleming, TUULEN VIEMÄÄ (1939) 35mm

    ma 17.4.

    18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Mel Brooks, MIELETÖN MAAILMANHISTORIA (1981) 35mm
    Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

    ti 18.4.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Wolfgang Staudte, KIRMES – HÄN JOKA PELKÄSI (1960) 35mm

    19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
    John Badham, SOTALEIKIT (1984) 35mm

    20.30 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
    Jean Eustache, ÄITI JA HUORA (1973) 35mm

    20.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, OLIN MIES-SOTAMORSIAN (1949) 35mm

    ke 19.4.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, RAKAS, MINÄ NUORRUN (1952) 35mm

    21.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
    TRAILERI ELOKUVASTA DEAD & BURIED 35mm
    Gary Sherman, DEATH LINE (1972) 35mm
    Night Visions

    to 20.4.

    17.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
    Alfred Hitchcock, PSYKO [suomalaiset sensuuripoistot] (1960) 35mm
    – elokuva esitettiin digitaalisen pääkuvan ohessa
    Night Visions

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Kurt Hoffmann, HILPEÄ KUMMITUSLINNA (1960) 35mm

    19.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
    Alfred Hitchcock, PSYKO (1960) 35mm
    Night Visions

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Jiří Menzel, TYTTÖ KALJASSA (1980) 35mm

    21.00 Helsinki – Dubrovnik (Eerikinkatu 11)
    RICH CAT, POOR CAT (1972) 16mm
    Louis J. Gasnier, REEFER MADNESS (1936) 16mm
    – näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
    Night Visions

    20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Clint Eastwood, ARMOTON (1992) 35mm

    pe 21.4.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, OLIN MIES-SOTAMORSIAN (1949) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Bob Spiers, SPICE WORLD (1997) 35mm
    Karaokenäytös
    Dress-along -näytös

    21.30 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
    Tommy Wiseau, THE ROOM (2003) 35mm
    Night Visions

    la 22.4.

    16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
    Timo Linnasalo, VARTIOITU KYLÄ 1944 (1978) 35mm

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, RAKAS, MINÄ NUORRUN (1952) 35mm

    18.45 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
    Tommy Wiseau, THE ROOM (2003) 35mm
    Night Visions

    18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Clint Eastwood, ARMOTON (1992) 35mm

    21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Jiří Menzel, TYTTÖ KALJASSA (1980) 35mm

    04.45 Helsinki – Dubrovnik (Eerikinkatu 11)
    Louis J. Gasnier, REEFER MADNESS (1936) 16mm
    – näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
    Night Visions

    su 23.4.

    08.45 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
    Bobby A. Suarez, AMERICAN COMMANDOS (1986) 35mm
    Night Visions

    16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Kaisa Rastimo, HEINÄHATTU JA VILTTITOSSU (2002) 35mm

    17.05 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Paasikiventie 2)
    Aki Kaurismäki, VARJOJA PARATIISISSA (1986) 35mm
    Hämeenlinnan elokuvafestivaali

    17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, PUNAINEN VIRTA (1948) 35mm

    ma 24.4.

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Luis Buñuel, VIRIDIANA (1961) 35mm

    19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
    David Lynch, TWIN PEAKS – TULI KULJE KANSSANI (1992) 35mm

    ti 25.4.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Assi Dayan, ELÄMÄ AGFAN SILMIN (1992) 35mm

    18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Paasikiventie 2)
    Pedro Almodóvar, NAISIA HERMOROMAHDUKSEN PARTAALLA (1988) 35mm

    18.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Frank Wysbar, KAUHUJEN YÖ ITÄMERELLÄ (1959) 35mm

    20.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, RIO BRAVO (1959) 35mm

    ke 26.4.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Julien Duvivier, TYTTÖJÄ VANKILASSA (1949) 35mm

    18.00 Muurame – Muuramen kunnanvirasto, valtuustosali (Virastotie 8)
    Muistojen Keski-Suomi – kaitafilmien kertomaa
    PÄIJÄNTEELLÄ (1945) 16mm
    Orvo Saarikivi, KUMMEJA LAHDEN TAKAA (1958) 16mm
    KESKI-SUOMI KUTSUU (1945) 16mm

    19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Luis Buñuel, ILLUUSIO MATKUSTAA RAITIOVAUNULLA (1953) 35mm

    19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, EL DORADO (1966) 35mm

    to 27.4.

    16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Jiří Menzel, SUKLAAKYTTÄ (1986) 35mm

    18.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Assi Dayan, ELÄMÄ AGFAN SILMIN (1992) 35mm

    20.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, RIO BRAVO (1959) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Claudio Guzmán, LINDA LOVELACE FOR PRESIDENT [R-Rated Version] (1975) 35mm
    EVEREADY HARTON IN BURIED TREASURE (1928) 16mm

    pe 28.4.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Howard Hawks, EL DORADO (1966) 35mm

    21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Bob Spiers, SPICE WORLD (1997) 35mm
    Karaokenäytös
    Dress-along -näytös

    la 29.4.

    16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Julien Duvivier, TYTTÖJÄ VANKILASSA (1949) 35mm

    17.00 Jyväskylä – Vakiopaine, alakerta (Kauppakatu 6)
    NUORISON KANSAINVÄLISET SPUTNIK-LEIRIT (1965) 16mm
    – elokuva esitettiin digitaalisen pääkuvan jälkikuvana

    18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Bob Spiers, SPICE WORLD (1997) 35mm
    Karaokenäytös
    Dress-along -näytös

    20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    John Carpenter, THE THING – ”SE” JOSTAKIN (1982) 35mm

    su 30.4.

    13.10 Paimio – Kino LSS (Hirsitie 4)
    James Cameron, TITANIC (1997) 35mm

    15.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
    Orvo Saarikivi, OI, AIKA VANHA, KULTAINEN…! (1942) 35mm

    ti 2.5.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    James Ivory, HOTELLI FIRENZESSÄ (1985) 35mm

    19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Claude Goretta, PISINNYPLÄÄJÄ (1977) 35mm

    20.30 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
    Oliver Assayas, IRMA VEP (1996) 35mm

    21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Arthur Penn, BONNIE JA CLYDE (1967) 35mm

    ke 3.5.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Anthony Asquith, HOTEL INTERNATIONAL (1963) 35mm

    19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Risto Jarva, TYÖMIEHEN PÄIVÄKIRJA (1967) 35mm

    21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Pier Paolo Pasolini, OIDIPUS (1967) 35mm

    to 4.5.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Jean-Luc Godard, BANDE-ANNONCE DE MOUCHETTE (1967) 35mm
    Robert Bresson, MOUCHETTE – RAISKATTU (1967) 35mm

    18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Charles Saunders, NUDISTIEN PARATIISI (1959) 35mm
    Viva Erotica

    18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Peter Jackson, TARU SORMUSTEN HERRASTA: SORMUKSEN RITARIT (2003) 35mm

    20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Dollyn herkkukattaus
    nimetön pornoelokuva (1920-l.) 16mm
    nimetön pornoelokuva (1930-l.) 16mm
    PORTRAIT SANS MOTS (1940-l.) 16mm
    LA GRANDE BAGARRE (1940-l.) 16mm
    NUDIST BAR AMERICAINE (1940-l.) 16mm
    MISS DYNAMITE (1950-l.) 16mm
    SCHWARZE MESSE (1928) 16mm
    Viva Erotica

    22.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Tim Burstall, AHKERA ALVIN (1973) 35mm
    Viva Erotica

    pe 5.5.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Aki Kaurismäki, VARJOJA PARATIISISSA (1986) 35mm

    19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Francis Leroi, I’M YOURS TO TAKE (1978) 35mm
    Viva Erotica

    18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Anthony Asquith, HOTEL INTERNATIONAL (1963) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Arthur Penn, BONNIE JA CLYDE (1967) 35mm

    21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Michael Pataki, CINDERELLA (1977) 35mm
    Viva Erotica

    23.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Alberto Cavallone, PAT, UNA DONNA PARTICOLARE (1982) 35mm
    – näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
    Viva Erotica

    la 6.5.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Aki Kaurismäki, VARJOJA PARATIISISSA (1986) 35mm

    18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Ronald Neame, MISS JEAN BRODIEN PARHAAT VUODET (1969) 35mm

    19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Tinto Brass, MONELLA (1998) 35mm
    Viva Erotica

    21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Pier Paolo Pasolini, OIDIPUS (1967) 35mm

    22.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    PUSSYCAT FILM NO. 490 (1976) Super 8
    Gary Graver, GARAGE GIRLS (1980) 35mm
    Viva Erotica

    su 7.5.

    15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Holger Harrivirta, SAUNA (1947) 35mm
    ”Ilmari Sarki” (= Martti Saarikivi), VÄREITÄ (1965) 35mm
    Viva Erotica

    19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Teuvo Tulio, SENSUELA (1972) 35mm
    – näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
    Viva Erotica

    ma 8.5.

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Idrissa Ouédraogo, YAABA (1989) 35mm

    ti 9.5.

    19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Peter Jackson, TARU SORMUSTEN HERRASTA: KAKSI TORNIA (2002) 35mm

    ke 10.5.

    15.00 Espoo – Kino Tapiola (Mäntyviita 2)
    Mikko Niskanen, LAPUALAISMORSIAN (1967) 35mm
    Espoo Ciné

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Cheik Doukouré, KULTAINEN JALKAPALLO (1994) 35mm

    18.00 Jyväskylä – Vakiopaine, alakerta (Kauppakatu 6)
    Мелодии Грузии (1967) 16mm
    – elokuva esitettiin digitaalisen pääkuvan jälkikuvana

    18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Ronald Neame, MISS JEAN BRODIEN PARHAAT VUODET (1969) 35mm

    20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Claude Chabrol, MUSTAPUKUISEN NAISEN ARVOITUS (1977) 35mm

    to 11.5.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Murray Lerner, FESTIVAL (1967) 35mm

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Herbert Ross, VIIKONLOPPU KALIFORNIASSA (1978) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Joel Coen, VOI VELJET, MISSÄ LIENET? (2000) 35mm

    pe 12.5.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Cheik Doukouré, KULTAINEN JALKAPALLO (1994) 35mm

    17.15 Helsinki – Puistolan Tuulentupa (Ylermintie 2)
    Jorma Nortimo, ROVANIEMEN MARKKINOILLA (1951) 16mm
    – elokuva esitettiin Puistola-seuran 40-vuotisjuhlien osana

    18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Claude Chabrol, MUSTAPUKUISEN NAISEN ARVOITUS (1977) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Adrian Lyne, VAARALLINEN SUHDE (1987) 35mm

    la 13.5.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Herbert Ross, VIIKONLOPPU KALIFORNIASSA (1978) 35mm

    18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Jonathan Demme, STOP MAKING SENSE (1984) 16mm
    BLONDIE: DENISE 16mm
    BLONDIE: DETROIT 442 16mm
    BLONDIE: (I’M ALWAYS TOUCHED BY YOUR) PRESENCE, DEAR 16mm
    REDWING: SOUL THEFT 16mm
    BARRY BLUE: HOT SHOT 16mm
    YVONNE ELLIMAN: HAWAIJI 16mm
    Tony Staveacre, TUBULAR BELLS: MIKE OLDFIELD (1974) 16mm

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Joel Coen, VOI VELJET, MISSÄ LIENET? (2000) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Nancy Walker, CAN’T STOP THE MUSIC (1980) 35mm
    Karaokenäytös

    su 14.5.

    16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Charles Chaplin, NYKYAIKA (1936) 35mm

    17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Jean-Luc Godard, BANDE-ANNONCE DE MOUCHETTE (1967) 35mm
    Robert Bresson, MOUCHETTE – RAISKATTU (1967) 35mm

    19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Murray Lerner, FESTIVAL (1967) 35mm

    ma 15.5.

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Victor Sjöström, POHJOISMYRSKY (1928) 35mm
    Säestetty mykkänäytös

    ti 16.5.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Jack Clayton, KAIPAUS (1988) 35mm

    21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Maurice Pialat, LOULOU – RAKASTETTUNI (1980) 35mm

    ke 17.5.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Aleksandr Askoldov, KOMISSAARI (1967/88) 35mm

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    F.W. Murnau, VIIMEINEN MIES (1924) 35m
    Säestetty mykkänäytös

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Robert Wise, VERINEN KUU (1948) 35mm

    to 18.5.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Jack Clayton, KAIPAUS (1988) 35mm

    19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Alvar Aalto ja Filmistudio Projektio
    René Clair, ENTR’ACTE (1924) 35mm
    Fernand Léger & Dudley Murphy, BALLET MÉCANIQUE (1924) 35mm
    László Moholy-Nagy, LICHTSPIEL SCHWARZ-WEISS-GRAU (1930) 35mm
    Luis Buñuel, ANDALUSIALAINEN KOIRA (1929) 35mm
    – näytös sisälsi yhden lyhyen digikuvan
    Säestetty mykkänäytös

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Aleksandr Askoldov, KOMISSAARI (1967/88) 35mm

    pe 19.5.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Michel Gondry, TAHRATON MIELI (2004) 35mm

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Maurice Pialat, LOULOU – RAKASTETTUNI (1980) 35mm

    20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Taylor Hackford, CHUCK BERRY: HAIL! HAIL! ROCK’N'ROLL (1987) 35mm
    LEO SAYER: DANCING THE NIGHT AWAY 16mm
    16mm
    THE GLITTER BAND: LET’S GET TOGETHER AGAIN 16mm
    ALBERT HAMMOND: I’M A TRAIN 16mm
    URIAH HEEP: EASY LIVIN’ 16mm
    ROXY MUSIC: REMAKE / REMODEL (1972) 16mm
    GEORGE HARRISON: DING DONG, DING DONG 16mm
    JOHN LENNON: STAND BY ME (1975) 16mm
    JOHN LENNON: SLIPPIN’ & SLIDIN’ (1975) 16mm
    Lasse Pöysti, SALAKULJETTAJAN LAULU [katkelma] (1952) 16mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Joel Coen, SIETÄMÄTÖNTÄ JULMUUTTA (2003) 35mm

    la 20.5.

    13.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Peter Jackson, TARU SORMUSTEN HERRASTA: SORMUKSEN RITARIT (2003) 35mm

    16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Peter Jackson, TARU SORMUSTEN HERRASTA: KAKSI TORNIA (2002) 35mm

    20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Peter Jackson, TARU SORMUSTEN HERRASTA: KUNINKAAN PALUU (2003) 35mm

    22.30 Jyväskylä – Ruusupuisto (Alvar Aallon katu 9)
    Kaitafilmiä ja videonauhaa Ruusupuiston sillan alla
    Marko Kaiponen & Jaakko Valo, VIIDES VUODENAIKA (1986) Super 8
    Bogdan Dziworski, DWUBÓJ KLASYCZNY (1978) 16mm

    su 21.5.

    16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Charles Chaplin, NYKYAIKA (1936) 35mm

    17.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Alvar Aalto ja Filmistudio Projektio
    René Clair, ENTR’ACTE (1924) 35mm
    Fernand Léger & Dudley Murphy, BALLET MÉCANIQUE (1924) 35mm
    László Moholy-Nagy, LICHTSPIEL SCHWARZ-WEISS-GRAU (1930) 35mm
    Luis Buñuel, ANDALUSIALAINEN KOIRA (1929) 35mm
    – näytös sisälsi yhden lyhyen digikuvan
    Säestetty mykkänäytös

    20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Michel Gondry, TAHRATON MIELI (2004) 35mm

    ti 23.5.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Dino Risi, PAPIN VAIMO (1970) 35mm

    21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Joel Coen, LADYKILLERS (2004) 35mm

    ke 24.5.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Jacques Tourneur, MENNEISYYDEN VARJOT (1947) 35mm

    18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Michael Cimino, PORTTI IKUISUUTEEN [lyhyt versio] (1980) 35mm

    to 25.5.

    16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Heikki Aho & Björn Soldan, SUOMI KUTSUU [v:n 1940 ruotsalainen lyhennetty versio] (1932) 35mm
    Viktor Turin, TURKSIB (1929) 35mm
    Säestetty mykkänäytös

    16.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Rolf Olsen, TÄMÄ ON AASIA (1976) 35mm

    17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Peter Jackson, TARU SORMUSTEN HERRASTA: KUNINKAAN PALUU (2003) 35mm

    18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Gualtiero Jacopetti & Franco Prosperi, HYVÄSTI AFRIKKA (1966) 35mm

    21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Terence Young, SAFARI (1956) 16mm
    Ub Iwerks, NEEKERIPOIKA SAMBON SEIKKAILUT (1935) 16mm
    SHE WOULDN’T DROWN (1919) 16mm

    Helsinki – Kaapelitehdas, Merikaapelihalli – Puristamo – Valssaamo – MUU Kaapeli (Tallberginkatu 1 C)
    Natalia Kozieł, Valoleikki: Valkoinen–Harmaa–Musta – osittain 16mm:n projisointiteos
    – osa Art Fair Suomi ’17 -kuvataidenäyttelyä (näyttely auki klo 11.00–20.00)

    pe 26.5.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Dušan Makavejev, SYDÄMENASIA (1967) 35mm

    18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Grigori Kozintsev & Leonid Trauberg, MAKSIMIN NUORUUS (1934) 16mm

    18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Emile Ardolio, NUNNIA JA KONNIA (1992) 35mm
    Karaokenäytös

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Robert Wise, VERINEN KUU (1948) 35mm

    Helsinki – Kaapelitehdas, Merikaapelihalli – Puristamo – Valssaamo – MUU Kaapeli (Tallberginkatu 1 C)
    Natalia Kozieł, Valoleikki: Valkoinen–Harmaa–Musta – osittain 16mm:n projisointiteos
    – osa Art Fair Suomi ’17 -kuvataidenäyttelyä (näyttely auki klo 11.00–20.00)

    la 27.5.

    16.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Grigori Kozintsev & Leonid Trauberg, MAKSIMIN PALUU (1937) 16mm

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Heikki Aho & Björn Soldan, SUOMI KUTSUU [v:n 1940 ruotsalainen lyhennetty versio] (1932) 35mm
    Viktor Turin, TURKSIB (1929) 35mm
    Säestetty mykkänäytös

    18.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Grigori Kozintsev & Leonid Trauberg, NÄKEMIIN, MAKSIM (1939) 16mm

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Michael Cimino, PORTTI IKUISUUTEEN [lyhyt versio] (1980) 35mm

    Helsinki – Kaapelitehdas, Merikaapelihalli – Puristamo – Valssaamo – MUU Kaapeli (Tallberginkatu 1 C)
    Natalia Kozieł, Valoleikki: Valkoinen–Harmaa–Musta – osittain 16mm:n projisointiteos
    – osa Art Fair Suomi ’17 -kuvataidenäyttelyä (näyttely auki klo 10.00–18.00)

    su 28.5.

    17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Jacques Tourneur, MENNEISYYDEN VARJOT (1947) 35mm

    18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
    Edward D. Wood Jr., PLAN 9 FROM OUTER SPACE (1956/59) 35mm

    19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Dušan Makavejev, SYDÄMENASIA (1967) 35mm

    Helsinki – Kaapelitehdas, Merikaapelihalli – Puristamo – Valssaamo – MUU Kaapeli (Tallberginkatu 1 C)
    Natalia Kozieł, Valoleikki: Valkoinen–Harmaa–Musta – osittain 16mm:n projisointiteos
    – osa Art Fair Suomi ’17 -kuvataidenäyttelyä (näyttely auki klo 10.00–18.00)

    ti 30.5.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    René Clair, MEIDÄN ON VAPAUS (1931) 35mm

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Otto Preminger, ENKELIN KASVOT (1952) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Hal Hartley, AMATEUR (1994) 35mm

    ke 31.5.

    19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Claude Chabrol, SUKLAATA, KIITOS (2000) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Joel Coen, MIES JOKA EI OLLUT SIELLÄ (2001) 35mm

    to 1.6.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    James Ivory, HOTELLI FIRENZESSÄ (1985) 35mm

    19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Jean Cocteau, RUNOILIJAN VERI (1930) 35mm

    20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    František Vláčil, MARKETA LAZAROVA (1967) 35mm

    pe 2.6.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Richard Loncraine, RICHARD III (1995) 35mm

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    René Clair, MEIDÄN ON VAPAUS (1931) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Hal Hartley, AMATEUR (1994) 35mm

    la 3.6.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Otto Preminger, ENKELIN KASVOT (1952) 35mm

    18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
    Andrzej Kotkowski, OLIMPIADA 40 (1980) 16mm
    PRZED OLIMPIADA (1984) 16mm

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Joel Coen, MIES JOKA EI OLLUT SIELLÄ (2001) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Claude Chabrol, SUKLAATA, KIITOS (2000) 35mm

    23.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    EKEK: Mysteerien yö
    Tinto Brass, DROPOUT – HYLÄTYT (1970) 35mm
    TRAILERI ELOKUVASTA LA VERGINE DE NORIMBERGA 35mm
    Jean-Claude Lauzon, LÉOLO (1992) 35mm
    Jeff Lieberman, LIIAN MYÖHÄÄN (1980) 35mm
    Charles Band, TERÄSMYRSKY (1983) 35mm

    su 4.6.

    16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Olle Hellbom, PEPPI PITKÄTOSSU KARKUTEILLÄ (1970) 35mm

    18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Jean Cocteau, RUNOILIJAN VERI (1930) 35mm

    19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    František Vláčil, MARKETA LAZAROVA (1967) 35mm

    ti 6.6.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Marie Seton & Sergei Eisenstein, TIME IN THE SUN (1939) 35mm

    18.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Robert Altman, GOSFORD PARK (2001) 35mm

    20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Michael Haneke, PIANONOPETTAJA (2001) 35mm

    ke 7.6.

    18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Peter Yates, HILJAISUUDEN LAKI (1973) 35mm

    20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Joel & Ethan Coen, MENETETTY MAA (2007) 35mm

    ti 6.6.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Marie Seton & Sergei Eisenstein, TIME IN THE SUN (1939) 35mm

    18.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Robert Altman, GOSFORD PARK (2001) 35mm

    20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Michael Haneke, PIANONOPETTAJA (2001) 35mm

    ke 7.6.

    18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Peter Yates, HILJAISUUDEN LAKI (1973) 35mm

    20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Joel & Ethan Coen, MENETETTY MAA (2007) 35mm

    to 8.6.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Leontine Sagan, MURROSIÄSSÄ (1931) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Bernardo Bertolucci, FASISTI (1970) 35mm

    pe 9.6.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Marie Seton & Sergei Eisenstein, TIME IN THE SUN (1939) 35mm

    18.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Michael Haneke, PIANONOPETTAJA (2001) 35mm

    20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Peter Yates, HILJAISUUDEN LAKI (1973) 35mm

    la 10.6.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Miklós Jancsó, PUNAISET JA VALKOISET (1967) 35mm

    18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Bernardo Bertolucci, FASISTI (1970) 35mm

    19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    TRAILERI ELOKUVASTA BEVERLY HILLSIN KYTTÄ 35mm
    Henry Levin, MATT HELM VAAROJEN VERKOSSA (1967) 35mm

    20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Joel & Ethan Coen, MENETETTY MAA (2007) 35mm

    21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Joel Bender, BENSA-ASEMAN PIMUT (1979) 16mm

    su 11.6.

    16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Olle Hellbom, VAAHTERAMÄEN EEMELI (1971) 35mm

    18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Leontine Sagan, MURROSIÄSSÄ (1931) 35mm

    ti 13.6.

    18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Dino Risi, PAPIN VAIMO (1970) 35mm

    20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Masaki Kobayashi, LASKEVA AURINKO (1964) 35mm

    ke 14.6.

    16.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
    Carlos Saura, IBERIA (2005) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Mikko Niskanen, KÄPY SELÄN ALLA (1966) 35mm

    18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Stephen Daldry, TUNNIT (2002) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Joel & Ethan Coen, BURN AFTER READING (2008) 35mm

    22.45 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
    Jean-Luc Godard, KIINATAR (1967) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    22.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
    The Brief Atomic Century
    Haro Senft, KAHL (1961) 35mm
    Irwin Moon, ATOMIN JUMALA [suom. versio] (1957) 16mm
    YDINSÄHKÖÄ LOVIISASTA II [eng. versio] (1974) 16mm
    – näytös sisälsi kaksi digitaalista lyhytkuvaa
    Sodankylän elokuvajuhlat

    22.45 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
    Aleksandr Mindadze, OTRYV (2007) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    01.15 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
    Carlos Saura, VEREN HÄÄT (1981)
    Sodankylän elokuvajuhlat

    01.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
    Bertrand Bonello, L’APOLLONIDE (SOUVENIRS DE LA MAISON CLOSE) (2011) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    to 15.6.

    10.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
    Lauri Törhönen, RAJA 1918 (2007) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    11.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, auditorio (Vasantie 11)
    Koko perheen mestariluokka 1
    Fedor Hitruk, FILM FILM FILM (1968) 16mm
    Lucjan Dembiński, KRÓL MIDAS (1963) 16mm
    Chuck Jones, ZIP’N'SNORT (1961) 16mm
    Władysław Starewicz, UN DIMANCHE DI GAZOUILLY (1955) 16mm
    Hans Fischerkoesen, DER SCHNEEMANN (1943) 16mm
    Ion Popescu-Gopo, SCURTA ISTORIE (1957) 16mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    12.30 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
    Ettore Scola, HYVÄÄ YÖTÄ, MAJESTEETTI (1982) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    12.30 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
    Andrei Tarkovski, PEILI (1974) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    13.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, auditorio (Vasantie 11)
    Koko perheen mestariluokka 1
    Fedor Hitruk, FILM FILM FILM (1968) 16mm
    Lucjan Dembiński, KRÓL MIDAS (1963) 16mm
    Chuck Jones, ZIP’N'SNORT (1961) 16mm
    Władysław Starewicz, UN DIMANCHE DI GAZOUILLY (1955) 16mm
    Hans Fischerkoesen, DER SCHNEEMANN (1943) 16mm
    Ion Popescu-Gopo, SCURTA ISTORIE (1957) 16mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    15.15 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
    Bertrand Bonello, LE PORNOGRAPHE (2001) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    15.30 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
    Aki Kaurismäki, TOIVON TUOLLA PUOLEN (2017) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    15.30 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
    Jaakko Pakkasvirta, VIHREÄ LESKI (1968) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Josef von Sternberg, SININEN ENKELI (1930) 35mm

    17.45 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
    Jean-Luc Godard, INTOHIMO (1982) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    17.45 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
    Černobyl’: Death Wafting Among Us
    Stefan Jarl, JÅVNA: RENSKÖTARE ÅR 2000 (1991) 35mm
    – näytös sisälsi digitaalisen kuvan
    Sodankylän elokuvajuhlat

    17.45 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
    Risto Jarva, YHDEN MIEHEN SOTA (1973) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    20.15 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
    Carlos Saura, KORPPI SYLISSÄ (1976) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Luchino Visconti, RAKKAUS ROOMASSA (1976) 35mm

    01.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
    Total Cinema
    Manuela De Laborde, AS WITHOUT SO WITHIN (2016) 16mm
    – näytös sisälsi neljä digitaalista lyhytkuvaa
    Sodankylän elokuvajuhlat

    01.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
    Carlos Saura, CARMEN (1983) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    03.15 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
    Věra Chytilová, OMENALEIKKI (1977) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    pe 16.6.

    12.30 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
    Carlos Saura, ELISA – ELÄMÄNI (1977) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    12.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
    Fatih Akin, TAIVAAN REUNALLA (2007) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    13.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, auditorio (Vasantie 11)
    Koko perheen mestariluokka 3
    Teresa Ordoqui & Reginaldo Alfonso, MARINERO QUERO SER 16mm
    Dave Fleischer, NOT NOW (1936) 16mm
    František Braun, O STARÉM PSU BODŘÍKOVI (1961) 16mm
    Avo Paistik, IHMEELLISET VÄRIKYNÄT (1973) 16mm
    Bruno Bozzetto, LA PISCINA (1975) 16mm
    Dianne Jackson, LUMIUKKO (1982) 16mm
    Ben Sharpsteen, CLOCK CLEANERS (1937) 16mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    15.15 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
    Aki Kaurismäki, TOIVON TUOLLA PUOLEN (2017) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    15.15 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
    Animoitu pörröavantgarde
    Vladimir Degtjarjov, KAK STAT BOLSHIM (1966) 35mm
    Hermína Týrlová, SNEHULÁK (1966) 16mm
    Tadeusz Wilkosz, MYSIE FIGLE (1959) 35mm
    Jerzy Kotowski, NIEBEZPIECZEŃSTWO (1963) 35mm
    Rein Raamat, VÄRVILIND (1974) 35mm
    Fedor Hitruk, NALLE JA JÄNÖ (1964) 35mm
    – näytös sisälsi kaksi digitaalista lyhytkuvaa
    Sodankylän elokuvajuhlat

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Masaki Kobayashi, LASKEVA AURINKO (1964) 35mm

    17.45 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
    Winsor McCay, HOW A MOSQUITO OPERATES (1912) 16mm
    Jean Renoir, VIRTA (1936) 35mm
    – näytös sisälsi kaksi digitaalista lyhytkuvaa
    Sodankylän elokuvajuhlat

    20.15 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
    Rupert Julian, SUUREN OOPPERAN KUMMITUS (1925) 35mm
    Säestetty mykkänäytös
    Sodankylän elokuvajuhlat

    22.30 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
    James Bridges, KIINA-ILMIÖ (1979) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    22.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
    Pedro Almodóvar, SALAISUUTENI KUKKA (1995) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    22.45 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
    Carlos Saura, IBERIA (2005) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    22.45 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
    Risto Jarva, ONNENPELI (1965) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    01.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
    Bertrand Bonello, L’APOLLONIDE (SOUVENIRS DE LA MAISON CLOSE) (2011) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    01.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
    Volker Schlöndorff, PETOSTEN KEHÄSSÄ (1981) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    01.30 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
    TRAILERI ELOKUVASTA JOHN TRAVOLTO – PARKETTIEN PARTAVEITSI [USA:n traileri] (1981) 35mm
    Hal Ashby, THE ROLLING STONES (1982) 35mm
    Karaokenäytös
    Sodankylän elokuvajuhlat

    05.30 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
    Neri Parenti, JOHN TRAVOLTO – PARKETTIEN PARTAVEITSI (1979) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    la 17.6.

    07.30 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
    Risto Jarva, JÄNIKSEN VUOSI (1977) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    11.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, auditorio (Vasantie 11)
    Koko perheen mestariluokka 2
    Lev Atamanov & Nikolai Fjodorov, LUMIKUNINGATAR [suom. versio] (1957) 16mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    12.45 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
    Carlos Saura, OI, CARMELA! (1990) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    15.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, auditorio (Vasantie 11)
    Koko perheen mestariluokka 2
    Lev Atamanov & Nikolai Fjodorov, LUMIKUNINGATAR [suom. versio] (1957) 16mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    15.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
    Jacques Tati, LYSTIKÄS KIRJEENKANTAJA (1949) 35mm
    – näytös sisälsi digitaalisen kuvan
    Sodankylän elokuvajuhlat

    15.30 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
    Vadim Abdrashitov, MIESPALVELIJA (1988) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Luchino Visconti, RAKKAUS ROOMASSA (1976) 35mm

    18.50 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
    Hanns Schwarz, IHMEELLINEN VALHE (1929) 35mm
    Säestetty mykkänäytös
    Sodankylän elokuvajuhlat

    18.50 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
    Valentin Vaala, LOVIISA, NISKAVUOREN NUORI EMÄNTÄ (1946) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Joel & Ethan Coen, BURN AFTER READING (2008) 35mm

    21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Lukas Moodysson, FUCKING ÅMÅL (1998) 35mm

    21.05 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
    Carlos Saura, KORPPI SYLISSÄ (1976) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    23.15 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
    Neil Hardwick, JOS RAKASTAT (2010) 35mm
    Karaokenäytös
    Sodankylän elokuvajuhlat

    23.15 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
    Carlos Saura, FLAMENCO (1995) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    01.30 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
    Brian De Palma, AAVEMUSA (1974) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    01.30 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
    Rainer Werner Fassbinder, LILI MARLEEN (1981) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    03.45 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
    Carlos Saura, VEREN HÄÄT (1981) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    su 18.6.

    10.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
    Carlos Saura, IBERIA (2005) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    12.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
    Leffaraati
    Lucjan Dembiński, MALUCH (1965) 35mm
    Dušan Vukotić, SUROGAT (1961) 35mm
    Walter Heynowski & Gerhard Scheumann, 100 (1970) 35mm
    Marek Piwowski, WELCOME KIRK (1966) 35mm
    Rein Raamat, LEND (1973) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    12.30 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
    Carlos Saura, FLAMENCO (1995) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    14.45 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
    Carlos Saura, ELISA – ELÄMÄNI (1977) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Olle Hellbom, VELJENI LEIJONAMIELI (1977) 35mm

    17.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
    Carlos Saura, CARMEN (1983) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    17.15 Sodankylä – Kitisenrannan koulu, sali (Vasantie 11)
    Volker Schlöndorff, PETOSTEN KEHÄSSÄ (1981) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Josef von Sternberg, SININEN ENKELI (1930) 35mm

    21.45 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
    Carlos Saura, KORPPI SYLISSÄ (1976) 35mm
    Sodankylän elokuvajuhlat

    ti 20.6.

    17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Ang Lee, JÄRKI JA TUNTEET (1995) 35mm

    20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Michelangelo Antonioni, SEIKKAILU [ransk. versio] (1960) 35mm

    ke 21.6.

    20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Joel & Ethan Coen, A SERIOUS MAN (2009) 35mm

    20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    TRAILERI ELOKUVASTA ENKELTEN KEITTIÖ 16mm
    Willy Rozier, MANINA – TYTTÖ ILMAN HUNTUA (1952) 16mm
    Karel Zeman, INSPIRACE (1949) 35mm

    to 22.6.

    18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    John Cameron Mitchell, SHORTBUS (2006) 35mm

    20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Krzysztof Kieślowski, AMATÖÖRI (1979) 35mm

    su 25.6.

    18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Michelangelo Antonioni, SEIKKAILU [ransk. versio] (1960) 35mm

    20.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Dick Richards, VERENPUNAINEN YÖ (1975) 35mm

    ti 27.6.

    19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Stephen Daldry, TUNNIT (2002) 35mm

    21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Dick Richards, VERENPUNAINEN YÖ (1975) 35mm

    ke 28.6.

    18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Lukas Moodysson, FUCKING ÅMÅL (1998) 35mm

    19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Ang Lee, JÄRKI JA TUNTEET (1995) 35mm

    to 29.6.

    19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Luchino Visconti, SENSO (1954) 35mm

    21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Joel & Ethan Coen, A SERIOUS MAN (2009) 35mm

    su 2.7.

    18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Krzysztof Kieślowski, AMATÖÖRI (1979) 35mm

    20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    John Cameron Mitchell, SHORTBUS (2006) 35mm

    ti 4.7.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Luigi Comencini, LEIPÄÄ, RAKKAUTTA JA UNELMIA (1953) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Michael Winner, SYVÄ UNI (1978) 35mm

    ke 5.7.

    18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Claes Olsson, AKVAARIORAKKAUS (1992) 35mm

    20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Joel & Ethan Coen, KOVA KUIN KIVI (2010) 35mm

    to 6.7.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Amy Heckerling, CLUELESS (1995) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Krzysztof Kieślowski, LYHYT ELOKUVA TAPPAMISESTA (1987) 35mm

    pe 7.7.

    21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    TRAILERI ELOKUVASTA BEVERLY HILLS KYTTÄ II 35mm
    Martin Brest, BEVERLY HILLSIN KYTTÄ (1984) 35mm

    su 9.7.

    18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Krzysztof Kieślowski, LYHYT ELOKUVA RAKKAUDESTA (1988) 35mm

    19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Douglas McGrath, EMMA (1996) 35mm

    ti 11.7.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Douglas McGrath, EMMA (1996) 35mm

    19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Krzysztof Kieślowski, LYHYT ELOKUVA RAKKAUDESTA (1988) 35mm

    ke 12.7.

    18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Michael Winner, SYVÄ UNI (1978) 35mm

    20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Sharon Maguire, BRIDGET JONES – ELÄMÄNI SINKKUNA (2001) 35mm

    to 13.7.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Luigi Comencini, LEIPÄÄ, RAKKAUTTA JA UNELMIA (1953) 35mm

    18.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Joel & Ethan Coen, KOVA KUIN KIVI (2010) 35mm

    pe 14.7.

    17.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Sergei Vasiljev, LOKAKUUN PÄIVINÄ [suom. versio] (1957) 16mm

    19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Jefim Dzigan, ME OLEMME KRONSTADTISTA (1936) 16mm

    21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Mihail Romm, LENIN LOKAKUUSSA (1937) 16mm

    22.45 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Aleksandr Shein & Aleksandr Svetlov, MEIDÄN MARSSIMME [eng. versio] (1970) 35mm

    la 15.7.

    21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    James Parrott, BRATS (1930) 16mm
    Ere Kokkonen, PIKKUPOJAT (1986) 35mm

    su 16.7.

    18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Krzysztof Kieślowski, LYHYT ELOKUVA TAPPAMISESTA (1987) 35mm

    20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Amy Heckerling, CLUELESS (1995) 35mm

    ti 18.7.

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Krzysztof Kieślowski, VERONIKAN KAKSOISELÄMÄ (1991) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    J. Lee Thompson, TUOMITUN KOSTO (1962) 35mm

    ke 19.7.

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Charles Laughton, RÄSYNUKKE (1955) 35mm

    to 20.7.

    16.00 Huittinen – Huhtamon kirkko (Kangastie 1454)
    Aki Kaurismäki, TOIVON TUOLLA PUOLEN (2017) 35mm
    Huhtamo International Film Festival

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Krzysztof Kieślowski, ARPI (1976) 35mm

    18.00 Huittinen – Huhtamon kirkko (Kangastie 1454)
    Ville Salminen, KAUNIS VEERA ELI BALLAADI SAIMAALTA (1950) 35mm
    Huhtamo International Film Festival

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Roger Michell, VIISASTELEVA SYDÄN (1995) 35mm

    20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    D.W. Griffith, ABRAHAM LINCOLN [katkelma] (1930) 16mm
    Claudio Guzmán, LINDA LOVELACE FOR PRESIDENT [R-Rated Version] (1975) 35mm

    pe 21.7.

    10.00 Huittinen – Huhtamon kirkko (Kangastie 1454)
    Markku Lehmuskallio, SININEN IMETTÄJÄ (1985) 35mm
    Huhtamo International Film Festival

    12.00 Huittinen – Huhtamon kirkko (Kangastie 1454)
    Heikki Kujanpää, PUTOAVIA ENKELEITÄ (2008) 35mm
    Huhtamo International Film Festival

    14.00 Huittinen – Huhtamon kirkko (Kangastie 1454)
    Klaus Härö, POSTIA PAPPI JAAKOBILLE (2009) 35mm
    Huhtamo International Film Festival

    16.00 Huittinen – Huhtamon kirkko (Kangastie 1454)
    Matti Kassila, KAASUA, KOMISARIO PALMU! (1961) 35mm
    Huhtamo International Film Festival

    18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Hal Needham, KANUUNANKUULARALLI (1981) 16mm

    18.30 Huittinen – Huhtamon kirkko (Kangastie 1454)
    Luc Besson, THE FIFTH ELEMENT – PUUTTUVA TEKIJÄ (1997) 35mm
    Huhtamo International Film Festival

    20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    TRAILERI ELOKUVASTA SPICEWORLD THE MOVIE 35mm
    John Glen, 007 JA KUOLEMAN KATSE (1985) 35mm

    la 22.7.

    18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Roland af Hällström & Teuvo Tulio, HORNANKOSKI (1949) 35mm

    20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Teuvo Tulio, SE ALKOI OMENASTA (1962) 35mm
    Armand Lohikoski, TAAPE TÄHTENÄ (1962) 16mm

    ma 24.7.

    18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
    Joel Bender, BENSA-ASEMAN PIMUT (1979) 16mm
    Władysław Starewicz, CARROUSEL BORÉAL (1958) 16mm

    ti 25.7.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Sharon Maguire, BRIDGET JONES – ELÄMÄNI SINKKUNA (2001) 35mm

    ke 26.7.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Aku Louhimies, KÄSKY (2008) 35mm

    21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Krzysztof Kieślowski, VERONIKAN KAKSOISELÄMÄ (1991) 35mm

    to 27.7.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Charles Laughton, RÄSYNUKKE (1955) 35mm

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Roger Michell, VIISASTELEVA SYDÄN (1995) 35mm

    pe 28.7.

    Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
    Natalia Kozieł, PIP – osittain 16mm
    – kuvataidenäyttely (avajaiset klo 18.00–20.00)

    la 29.7.

    18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Teuvo Tulio MUSTASUKKAISUUS (1953) 35mm

    20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Teuvo Tulio, SENSUELA (1972) 35mm

    Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
    Natalia Kozieł, PIP – osittain 16mm
    – kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

    su 30.7.

    Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
    Natalia Kozieł, PIP – osittain 16mm
    – kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–17.00)

    ma 31.7.

    18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
    Stanley Donen, RIEMULOMA RIOSSA (1984) 16mm
    Władysław Starewicz, NEZ AU VENT (1955) 16mm

    ti 1.8.

    18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Luchino Visconti, SENSO (1954) 35mm

    19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Walter R. Booth, THE ’?’ MOTORIST (1906) 35mm
    Walter R. Booth, THE AUTOMATIC MOTORIST (1911) 35mm
    – näytös sisälsi kaksi muissa formaateissa esitettävää elokuvaa

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    J. Lee Thompson, TUOMITUN KOSTO (1962) 35mm

    ke 2.8.

    17.00 Saarijärvi – Saarijärven museo (Herajärventie 2)
    SAARIJÄRVEN PAAVON RAIVIOILLA (1964) 16mm
    [tunnistamaton dokumentti Kekkosesta Neuvostoliitossa] (1962) 16mm
    – elokuvat näytettiin osana Toivi Järviäisen puutarhajuhlia

    19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Savva Kulish, TUHOAVA ASE R-8-12 (1968) 16mm

    19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: SININEN (1993) 35mm

    Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
    Natalia Kozieł, PIP – osittain 16mm
    – kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

    to 3.8.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: VALKOINEN (1993) 35mm

    18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Kunihiko Yuyama, POKÉMON ELOKUVA [suom. versio] (1999)

    20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Inoshiro Honda, HIRVIÖT UHKAAVAT MAAILMAA (1968) 35mm

    Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
    Natalia Kozieł, PIP – osittain 16mm
    – kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

    pe 4.8.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: PUNAINEN (1994) 35mm

    20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Robert Altman, GOSFORD PARK (2001) 35mm

    Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
    Natalia Kozieł, PIP – osittain 16mm
    – kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

    la 5.8.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Michael Crichton, WESTWORLD (1973) 35mm

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Richard T. Heffron, FUTUREWORLD (1976) 35mm

    21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Anthony Spinelli, SEXWORLD [softcore-versio] (1978) 35mm

    Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
    Natalia Kozieł, PIP – osittain 16mm
    – kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

    su 6.8.

    14.00 Jyväskylä – Vaajakosken työväentalo (Savonmäentie 9)
    KESKI-SUOMI KUTSUU (1945) 16mm
    PIKKUPALOJA VAAJAKOSKELTA (1959) 16mm
    – näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytkuvan

    16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Wolfgang Reitherman, VIIDAKKOKIRJA [suom. versio] (1967) 35mm

    17.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Volker Schlöndorff, ORJATTARESI (1989) 35mm

    20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Alfonso Cuarón, IHMISEN POJAT (2006) 35mm

    Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
    Natalia Kozieł, PIP – osittain 16mm
    – kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–17.00)

    ti 8.8.

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Don Coscarelli, VOITTAMATON KOSTAJA (1982) 35mm

    21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Luigi Cozzi, VOITTAMATON TAISTELIJA (1984) 35mm

    ke 9.8.

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Federico Fellini, LA STRADA – TIE (1954) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Volker Schlöndorff, ORJATTARESI (1989) 35mm

    Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
    Natalia Kozieł, PIP – osittain 16mm
    – kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

    to 10.8.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Patricia Rozema, KASVATTITYTÖN TARINA (1999) 35mm

    19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Theodore Gershuny, SUGAR COOKIES (1973) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Alfonso Cuarón, IHMISEN POJAT (2006) 35mm

    22.00 Tampere – Deli 1909 & Wine Bar (Puutarhakatu 11)
    ValoKino’17: Ranskalaiset mestarit
    Alain Resnais, KOKO MAAILMAN MUISTI (1956) 16mm
    Agnes Varda, DU CÔTÉ DE LA CÔTÉ (1958) 16mm
    Claude Lelouch, …POUR UN MAILLOT JAUNE (1965) 16mm
    Ulkoilmanäytös

    Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
    Natalia Kozieł, PIP – osittain 16mm
    – kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

    pe 11.8.

    21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Michael Crichton, WESTWORLD (1973) 35mm

    Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
    Natalia Kozieł, PIP – osittain 16mm
    – kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

    la 12.8.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: SININEN (1993) 35mm

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: VALKOINEN (1993) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: PUNAINEN (1994) 35mm

    Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
    Natalia Kozieł, PIP – osittain 16mm
    – kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

    su 13.8.

    12.30 Helsinki – Taiteilijatalo Harakka, auditorio (Harakan saari)
    Poetics of the Real, Politics of the Self – Peter Weiss and experimental cinema, 1949–2016
    Sidney Peterson, THE LEAD SHOES (1949) 16mm
    Gunvor Nelson, RED SHIFT (1984) 16mm
    — näytös sisälsi kaksi digitaalista lyhytkuvaa

    15.30 Helsinki – Taiteilijatalo Harakka, auditorio (Harakan saari)
    Poetics of the Real, Politics of the Self – Peter Weiss and experimental cinema, 1949–2016
    Olle Hedman, METRO MEANS OF CONVEYANCE (1977) 16mm
    — näytös sisälsi kolme digitaalista lyhytkuvaa

    16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Wolfgang Reitherman, VIIDAKKOKIRJA [suom. versio] (1967) 35mm

    18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Federico Fellini, LA STRADA – TIE (1954) 35mm

    18.30 Helsinki – Taiteilijatalo Harakka, auditorio (Harakan saari)
    Poetics of the Real, Politics of the Self – Peter Weiss and experimental cinema, 1949–2016
    Åke Karlung, ALIENA KADABRA (1969) 16mm
    — näytös sisälsi kolme digitaalista lyhytkuvaa

    20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Patricia Rozema, KASVATTITYTÖN TARINA (1999) 35mm

    Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
    Natalia Kozieł, PIP – osittain 16mm
    – kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–17.00)

    ti 15.8.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Shekhar Kapur, ELISABETH (1998) 35mm

      ke 16.8.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Gregg Araki, MYSTERIOUS SKIN (2004) 35mm

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      David Cronenberg, ALASTON LOUNAS (1991) 35mm

      Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
      Natalia Kozieł, PIP – osittain 16mm
      – kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

      to 17.8.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Tom Tykwer, TAIVAS (2001) 35mm

      18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Stephen Frears, SAMMYN JA ROSIEN NAIMAPUUHAT (1987) 35mm

      19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Fritz Lang, METROPOLIS [v:n 2010 restauraatio] (1926) 35mm
      Bob Rogers, BALLET ROBOTIQUE (1982) 16mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (avajaiset klo 17.00–20.00)

      Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
      Natalia Kozieł, PIP – osittain 16mm
      – kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

      pe 18.8.

      13.00 Rauma – Kulttuuritalo Poselli (Nortamonkatu 12)
      Aki Kaurismäki, MIES VAILLA MENNEISYYTTÄ (2002) 35mm
      Blue Sea Film Festival

      17.00 Rauma – Kulttuuritalo Poselli (Nortamonkatu 12)
      Jörn Donner, Erkki Seiro & Jaakko Talaskivi, PERKELE! KUVIA SUOMESTA (1971) 35mm
      Blue Sea Film Festival

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Shekhar Kapur, ELISABETH (1998) 35mm

      19.30 Rauma – Kulttuuritalo Poselli (Nortamonkatu 12)
      Mikko Niskanen, KAHDEKSAN SURMANLUOTIA [lyhennetty elokuvateatteriversio] (1972) 35mm
      Blue Sea Film Festival

      21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Gregg Araki, MYSTERIOUS SKIN (2004) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–16.00)

      Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
      Natalia Kozieł, PIP – osittain 16mm
      – kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

      la 19.8.

      10.00 Rauma – Kulttuuritalo Poselli (Nortamonkatu 12)
      Teuvo Tulio, RAKKAUDEN RISTI (1946) 35mm

      12.00 Rauma – Kulttuuritalo Poselli (Nortamonkatu 12)
      Erik Blomberg, VALKOINEN PEURA (1952) 35mm

      14.00 Rauma – Kulttuuritalo Poselli (Nortamonkatu 12)
      Risto Jarva, KITKA (1963) 35mm
      Risto Jarva, TYÖMIEHEN PÄIVÄKIRJA (1967) 35mm

      17.00 Rauma – Kulttuuritalo Poselli (Nortamonkatu 12)
      Mika Kaurismäki, KLAANI – TARINA SAMMAKOITTEN SUVUSTA (1984) 35mm

      18.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Tom Tykwer, TAIVAS (2001) 35mm

      22.00 Rauma – Kulttuuritalo Poselli (Nortamonkatu 12)
      Olli Soinio, KUUTAMOSONAATTI (1988) 35mm

      Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
      Natalia Kozieł, PIP – osittain 16mm
      – kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–18.00)

      su 20.8.

      11.00 Rauma – Kulttuuritalo Poselli (Nortamonkatu 12)
      Teuvo Puro & Jussi Snellman, ANNA-LIISA (1922) 35mm
      Säestetty mykkänäytös

      13.00 Rauma – Kulttuuritalo Poselli (Nortamonkatu 12)
      Matti Kassila, KOMISARIO PALMUN EREHDYS (1960) 35mm

      15.30 Rauma – Kulttuuritalo Poselli (Nortamonkatu 12)
      Aki Kaurismäki, TOIVON TUOLLA PUOLEN (2017) 35mm

      18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Stephen Frears, SAMMYN JA ROSIEN NAIMAPUUHAT (1987) 35mm

      20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Anthony Balch, TOWERS OPEN FIRE (1963) 35mm
      – näytöksen pääkuva esitetään digitaalisena

      Helsinki – Myymälä2 (Uudenmaankatu 23 F)
      Natalia Kozieł, PIP – osittain 16mm
      – kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 12.00–17.00)

      ma 21.8.

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–16.00)

      ti 22.8.

      18.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Todd Haynes, I’M NOT THERE (2007) 35mm

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Terry Gilliam, PELKOA JA INHOA LAS VEGASISSA (1998) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–16.00)

      ke 23.8.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Matti Kassila, ELOKUU (1956) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–16.00)

      to 24.8.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Spike Lee, DO THE RIGHT THING – KUUMA PÄIVÄ (1989) 35mm

      19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Rob Epstein, HOWL – HUUTO (2010) 35mm

      21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Jörn Donner, Erkki Seiro & Jaakko Talaskivi, PERKELE! KUVIA SUOMESTA (1971) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–16.00)

      pe 25.8.

      17.00 Forssa – Elävien kuvien teatteri (Keskuskatu 1)
      Carl Engdahl, VÄNRIKKI STOOLIN TARINAT (1909) 35mm
      – näytöksen pääkuva esitetään digitaalisena
      Säestetty mykkänäytös
      Forssan mykkäelokuvafestivaalit

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Martin Scorsese, LENTÄJÄ (2004) 35mm

      19.00 Forssa – Elävien kuvien teatteri (Keskuskatu 1)
      John W. Brunius, JOHAN ULFSTJERNA (1923) 35mm
      Säestetty mykkänäytös
      Forssan mykkäelokuvafestivaalit

      20.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Quentin Tarantino, PULP FICTION – TARINOITA VÄKIVALLASTA (1994) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–16.00)

      la 26.8.

      14.00 Forssa – Elävien kuvien teatteri (Keskuskatu 1)
      Guistaf Molander, HANS ENGELSKA FRU (1927) 35mm
      Säestetty mykkänäytös
      Forssan mykkäelokuvafestivaalit

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Todd Haynes, I’M NOT THERE (2007) 35mm

      su 27.8.

      13.00 Forssa – Elävien kuvien teatteri (Keskuskatu 1)
      Carl Th. Dreyer, LEHTIÄ PAHOLAISEN KIRJASTA (1919) 35mm
      Säestetty mykkänäytös
      Forssan mykkäelokuvafestivaalit

      18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Spike Lee, DO THE RIGHT THING – KUUMA PÄIVÄ (1989) 35mm

      20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Rob Epstein, HOWL – HUUTO (2010) 35mm

      ma 28.8.

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–16.00)

      ti 29.8.

      19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Marc Allégret, AVEC ANDRÉ GIDE [katkelma] (1952) 16mm
      – elokuva esitetään kirjanjulkistustilaisuuden osana

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Bruce Robinson, ROMMIPÄIVÄKIRJA (2011) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–16.00)

      ke 30.8.

      19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Kiyoshi Komori, ONNA NO BÔHATEI [ransk. versio] (1958) 35mm

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Mathieu Kassovitz, VIHA (1995) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–16.00)

      to 31.8.

      14.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
      Timo Koivusalo, SIBELIUS (2003) 35mm

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Shunji Iwai, SWALLOWTAIL BUTTERFLY (1996) 35mm

      19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      William Cameron Menzies, TULEVIA AIKOJA (1936) 16mm

      19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      David Cronenberg, ALASTON LOUNAS (1991) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–16.00)

      pe 1.9.

      20.30 Kerava – Aurinkomäki
      Valentin Vaala, KAIKKI RAKASTAVAT (1935) 35mm
      Ulkoilmanäytös

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Bruce Robinson, ROMMIPÄIVÄKIRJA (2011) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–16.00)

      la 2.9.

      18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Shunji Iwai, SWALLOWTAIL BUTTERFLY (1996) 35mm

      19.45 Joensuu – Uittoareena (Uittopäälliköntie 2)
      Aki Kaurismäki, TOIVON TUOLLA PUOLEN (2017) 35mm
      Ulkoilmanäytös

      21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Anthony Balch, TOWERS OPEN FIRE (1963) 35mm
      – näytöksen pääkuva esitetään digitaalisena

      21.30 Joensuu – Uittoareena (Uittopäälliköntie 2)
      Edward D. Wood Jr., PLAN 9 FROM OUTER SPACE (1959/59) 35mm
      Ulkoilmanäytös

      su 3.9.

      17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Mathieu Kassovitz, VIHA (1995) 35mm

      ma 4.9.

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      ti 5.9.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Jean-Pierre Melville, YÖN SUDET (1972) 35mm

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Quentin Tarantino, PULP FICTION – TARINOITA VÄKIVALLASTA (1994) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      ke 6.9.

      20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      John Woo, HARD BOILED (1992) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      to 7.9.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Sofia Coppola, VIRGIN SUICIDES (1999) 35mm

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Howard Deutch, PRETTY IN PINK – VAALEANPUNAINEN UNELMA (1986) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      pe 8.9.

      16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Lina Wertmüller, RAKKAUTTA JA ANARKIAA (1972) 35mm

      18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Lechosław Marszałek, MERIROSVOT (1964) 16mm
      Vasili Zhuravljov, KALLIOLAHDEN SALAISUUS [mustavalkoversio] (1953) 16mm

      21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Howard Deutch, PRETTY IN PINK – VAALEANPUNAINEN UNELMA (1986) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–16.00)

      la 9.9.

      10.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      AVEK 30 vuotta: ”Toisinkertojat”
      Ilppo Pohjola, P(L)AIN TRUTH (1993) 35mm
      Maria Ruotsala, HYPER SENSITIVE (1993) 16mm
      Hannes Vartiainen & Pekka Veikkolainen, ERÄÄN HYÖNTEISEN TUHO (2010) 35mm
      – näytös sisältää yhden digitaalisen lyhytkuvan

      12.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      AVEK 30 vuotta: Animaatio
      Tomi Riionheimo, RIEKU JA RAIKU: ORPOPOIKIEN JOULUAATTO (1998) 35mm
      Heini Kauppinen, LIHAA (1990) 35mm
      Katariina Lillqvist, KAMARIHAIKARA (1994) 35mm
      Milla Moilanen, DUAL (1999) 35mm
      Christian Lindblad, ELÄKÖÖN MARKKINATALOUS (2002) 35mm
      Kaisa Penttilä, LENTOPOSTI (2002) 35mm
      Jan Andersson, NENÄLIINOJA MYYTÄVÄNÄ (2004) 35mm
      – näytös sisältää kolme digitaalista lyhytkuvaa

      14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      AVEK 30 vuotta: Dokumentaarinen elokuva
      Susanna Helke & Virpi Suutari, VALKOINEN TAIVAS (1998) 35mm
      Tahvo Hirvonen, TINO (1994) 35mm
      Pekka Uotila, EINO JA MÄ (1998) 35mm

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Jean-Pierre Melville, YÖN SUDET (1972) 35mm

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Sofia Coppola, VIRGIN SUICIDES (1999) 35mm

      20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      John Woo, HARD BOILED (1992) 35mm

      su 10.9.

      10.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      AVEK 30 vuotta: Video- ja mediataide
      Eija-Liisa Ahtila, TÄNÄÄN (1996) 35mm
      – näytös sisältää viisi digitaalista lyhytkuvaa

      12.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      AVEK 30 vuotta: Dokumentaarinen elokuva
      Kanerva Cederström, KAKSI ENOA (1991) 16mm
      – näytös sisältää yhden digitaalisen kuvan

      14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      AVEK 30 vuotta: Lyhytelokuva (fiktio)
      Claes Olsson, M.A. NUMMINEN MEETS SCHUBERT (1997) 35mm
      Juhana Manner, PUNAINEN RANTAPALLO (1989) 16mm
      Juha Rosma, KAUKANA (1996) 35mm
      Jonathan Davies, KALA (2002) 35mm
      – näytös sisältää kaksi digitaalista lyhytkuvaa

      17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Lina Wertmüller, RAKKAUTTA JA ANARKIAA(1972) 35mm

      18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
      Wayne Wang, SMOKE (1994) 35mm

      20.30 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
      Wayne Wang, Paul Auster & Harvey Wang, BLUE IN THE FACE (1995) 35mm

      ma 11.9.

      18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
      James Foley, WHO’S THAT GIRL (1987) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      ti 12.9.

      18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
      James Ivory, TALO JALAVAN VARJOSSA (1991) 35mm

      19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Leo McCarey, THIS IS WAR…? [= Castle Filmsin vuosina 1973–1977 levittämä katkelma elokuvasta NELJÄ NAURETTAVAA NAAPURIA] (1933) 16mm
      Arch Oboler, STRANGE HOLIDAY (1945) 16mm
      – näytös sisälsi digitaalisen lyhytkuvan

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      ke 13.9.

      19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Jean-Pierre Melville, AJOJAHTI (1967) 35mm

      21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Danny Boyle, TRAINSPOTTING (1996) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      to 14.9.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Jean-Pierre Melville, AJOJAHTI (1967) 35mm

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Danny Boyle, TRAINSPOTTING (1996) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      pe 15.9.

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–16.00)

      la 16.9.

      16.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Jörn Donner, Erkki Seiro & Jaakko Talaskivi, PERKELE! KUVIA SUOMESTA (1971) 35mm
      Rakkautta ja anarkiaa

      su 17.9.

      14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      René Laloux, FANTASTIC PLANET (1973) 35mm
      Rakkautta ja anarkiaa

      ma 18.9.

      18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
      Martin Scorsese, MAFIAVELJET (1990) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      ti 19.9.

      16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      René Laloux, FANTASTIC PLANET (1973) 35mm
      Rakkautta ja anarkiaa

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      ke 20.9.

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      to 21.9.

      21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      George A. Romero, CREEPSHOW (1982) 35mm
      Rakkautta ja anarkiaa

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      pe 22.9.

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–16.00)

      la 23.9.

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      René Laloux, FANTASTIC PLANET (1973) 35mm
      Rakkautta ja anarkiaa

      su 24.9.

      18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
      Norman Taurog, KUTITA MINUA (1965) 35mm

      ma 25.9.

      18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
      David Lynch, ERASERHEAD (1977) 35mm

      18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
      Michael Cimino, LOHIKÄÄRMEEN VUOSI (1985) 35mm

      19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
      Krzysztof Kieślowski, LYHYT ELOKUVA RAKKAUDESTA (1988) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      ti 26.9.

      18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
      Mike Nichols, KUKA PELKÄÄ VIRGINIA WOOLFIA? (1966) 35mm

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Luchino Visconti, KUOLEMA VENETSIASSA (1971) 35mm

      19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
      Vincent Paronnaud & Marjanne Satrapi, PERSEPOLIS (2007) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      ke 27.9.

      18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Lina Wertmüller, MAFIAN UHRI (1972) 35mm

      20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Todd Haynes, VELVET GOLDMINE (1998) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      to 28.9.

      16.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Jean-Pierre Melville, TOINEN HENGENVETO (1966) 35mm

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Fritz Lang, VIITTA JA TIKARI (1946) 35mm

      19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Orvo Saarikivi, VUONNA 2000 (1950) 16mm
      Stanley Kramer, ON THE BEACH (1959) 35mm

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Peter Weir, HUVIRETKI HIRTTOPAIKALLE (1975) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      pe 29.9.

      16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Lina Wertmüller, MAFIAN UHRI (1972) 35mm

      18.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Raoul Walsh, KOSTO BURMASSA (1945) 35mm

      19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Projection Bias(ing)
      Roberto Pugliese & Marek Pluciennik, Live Cinema -performanssi osittain 16mm
      Britt Al-Busultan, Live Cinema -performanssi osittain 16mm
      Natalia Kozieł & Petteri Kalliomäki, HELLO ANNA – Live Cinema -performanssi 35mm & 16mm
      – näytös sisälsi yhden performanssin muussa formaatissa

      20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Wim Wenders, MILJOONAN DOLLARIN HOTELLI (1999) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–16.00)

      la 30.9.

      16.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      George A. Romero & Dario Argento, TWO EVIL EYES (1990) 35mm

      18.30 Helsinki – Siltamäen uimahalli (Jousimiehentie 3)
      Steven Spielberg, TAPPAJAHAI (1975) 35mm

      19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      George A. Romero, MARTIN (1978) 16mm

      21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      George A. Romero, CRAZIES – KAIKKI SAASTUNEET TUHOTAAN (1973) 16mm

      23.15 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      George A. Romero, DAWN OF THE DEAD (1978) 35mm

      su 1.10.

      16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Hayao Miyazaki, TUULEN LAAKSON NAUSICAÄ (1984) 35mm

      18.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Jean-Pierre Melville, TOINEN HENGENVETO (1966) 35mm

      20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Fritz Lang, VIITTA JA TIKARI (1946) 35mm

      su 1.10.

      16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Hayao Miyazaki, TUULEN LAAKSON NAUSICAÄ (1984) 35mm

      18.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Jean-Pierre Melville, TOINEN HENGENVETO (1966) 35mm

      20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Fritz Lang, VIITTA JA TIKARI (1946) 35mm

      ma 2.10.

      16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
      David Lynch, THE STRAIGHT STORY (1999) 35mm

      18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
      George Roy Hill, BUTCH JA KID – AURINGONLASKUN RATSASTAJAT (1969) 35mm

      19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
      Luis Buñuel, HUMISEVA HARJU (1954) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      ti 3.10.

      13.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
      Matti Kassila, ELOKUU (1956) 35mm
      Kuopion Vilimit

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Lina Wertmüller, SWEPT AWAY… BY AN UNUSUAL DESTINY IN THE BLUE SEA OF AUGUST (1974) 35mm

      19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
      Fritz Lang, M – KAUPUNKI ETSII MURHAAJAA (1931) 35mm

      19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Edward Dmytryk, OIKEUTETTU KOSTO (1947) 35mm

      20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Sofia Coppola, MARIE ANTOINETTE (2006) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      ke 4.10.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Veli Gränö, IHMEELLINEN VIESTI TOISELTA TÄHDELTÄ (1998) 35mm
      – näytöksen pääkuva esitetään digitaalisena

      17.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
      Pernilla August, SOVINTO (2010) 35mm
      Kuopion Vilimit

      18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Esfir Šub, ROMANOVIEN DYNASTIAN TUHO (1927) 35mm
      Norman McLaren & René Jodoin, SPHERES (1969) 16mm

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Joseph H. Lewis, RIKOSTEN PYÖRTEESSÄ (1949) 35mm

      20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Lucile Hadžihalilovic, INNOCENCE – VIATTOMUUS (2004) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      to 5.10.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Jean-Pierre Melville, MITTA ON TÄYSI (1963) 35mm

      17.30 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
      Jari Halonen, JOULUBILEET (1996) 35mm
      Kuopion Vilimit

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Sofia Coppola, MARIE ANTOINETTE (2006) 35mm

      20.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
      Jari Halonen, JOULUBILEET (1996) 35mm
      Kuopion Vilimit

      21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Edward Dmytryk, OIKEUTETTU KOSTO (1947) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      pe 6.10.

      18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Lucile Hadžihalilovic, INNOCENCE – VIATTOMUUS (2004) 35mm

      20.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
      Howard Hawks, RIO BRAVO (1959) 35mm
      Kuopion Vilimit

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Lina Wertmüller, SWEPT AWAY… BY AN UNUSUAL DESTINY IN THE BLUE SEA OF AUGUST (1974) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–16.00)

      la 7.10.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Bo Widerberg, ÅDALEN 31 (1969) 35mm

      18.45 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
      Jörn Donner, HELLYYS (1972) 35mm
      Kuopion Vilimit

      su 8.10.

      16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Hayao Miyazaki, TUULEN LAAKSON NAUSICAÄ (1984) 35mm

      18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
      Volker Schlöndorff, PELTIRUMPU (1979) 35mm

      19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Jean-Pierre Melville, MITTA ON TÄYSI (1963) 35mm

      ma 9.10.

      16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
      Krzysztof Kieślowski, VERONIKAN KAKSOISELÄMÄ (1991) 35mm

      18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Peter Weir, HUVIRETKI HIRTTOPAIKALLE (1975) 35mm

      18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
      Veit Harlan, KOLMAS SUKUPUOLI (1957) 35mm

      18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
      Joel Coen, BIG LEBOWSKI (1998) 35mm

      18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
      Werner Herzog, AGUIRRE – JUMALAN VIHA (1972) 35mm

      19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
      David Lynch, MULHOLLAND DRIVE (2001) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      ti 10.10.

      18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Ilmari Unho, MINÄ ELÄN (1946) 16mm

      18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
      Rob Marshall, CHICAGO (2002) 35mm

      19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
      Andrei Mihalkov-Kontšalovski, SISÄPIIRI (1991) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      ke 11.10.

      16.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Joseph H. Lewis, RIKOSTEN PYÖRTEESSÄ (1949) 35mm

      18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Frank Tashlin, THE GEISHA BOY (1958) 35mm

      20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Paul Verhoeven, STARSHIP TROOPERS – UNIVERSUMIN SOTILAAT (1997) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      to 12.10.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Lloyd Bacon, SAATTUE MURMANSKIIN (1943) 35mm

      19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      William A. Wellman, BEGGARS OF LIFE (1928) 35mm
      Säestetty mykkänäytös

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Lina Wertmüller, MIES JOKA OSTI ELÄMÄNSÄ (1976) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–20.00)

      pe 13.10.

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Lina Wertmüller, MIES JOKA OSTI ELÄMÄNSÄ (1976) 35mm

      Espoo – beta Space (Otakaari 1 X)
      Klaus Lutz, Weltbild
      – 16mm:n teoksia sisältävä kuvataidenäyttely (näyttely auki klo 08.00–16.00)

      la 14.10.

      16.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Lewis Gilbert, KUURAKETTI (1979) 35mm

      16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Lloyd Bacon, SAATTUE MURMANSKIIN (1943) 35mm

      19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      hra Lindroos, POLYTEEKKARIFILMI ELI TARINA URHEILUSTA, POLYTEEKKAREISTA JA OLYMPIAN JUMALISTA KAHDEN ”TUPSUNIEKAN” KERTOMANA (1924) 35mm
      Säestetty mykkänäytös

      20.00 Espoo – Kino Tapiola (Mäntyviita 2)
      Steven Spielberg, TAPPAJAHAI (1975) 35mm

      20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Paul Verhoeven, STARSHIP TROOPERS – UNIVERSUMIN SOTILAAT (1997) 35mm

      su 15.10.

      15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Sergei Eisenstein, LOKAKUU [v:n 1967 Shostakovitsh-versio] (1927) 16mm

      18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      William A. Wellman, BEGGARS OF LIFE (1928) 35mm
      Säestetty mykkänäytös

      ma 16.10.

      18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
      William Cameron Menzies, AVARUUDEN PIRUT (1953) 35mm

      18.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      35 vuotta ja 35 milliä sitten
      Jean-Jacques Annaud, TAISTELU TULESTA (1981) 35mm

      18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
      Michael Haneke, FUNNY GAMES (1997) 35mm

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Paul Verhoeven, TOTAL RECALL – UNOHDA TAI KUOLE (1990) 35mm

      19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
      Werner Herzog, AGUIRRE – JUMALAN VIHA (1972) 35mm

      21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      35 vuotta ja 35 milliä sitten
      Arthur Penn, NELJÄ YSTÄVÄÄ (1981) 35mm

      ti 17.10.

      19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
      Jean-Luc Godard, ELÄÄ ELÄMÄÄNSÄ (1962) 35mm

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Lina Wertmüller, SATEINEN YÖ (1978) 35mm

      ke 18.10.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Riitta Nelimarkka, BAGATELLEJA (1985) 35mm
      Riitta Nelimarkka & Jaakko Seeck, SEITSEMÄN VELJESTÄ [lyhyt & ransk. versio] (1979) 35mm

      20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Paul Verhoeven, BLACK BOOK (2006) 35mm

      to 19.10.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      G.W. Pabst, KADOTETUN PÄIVÄKIRJA (1929) 35mm
      Säestetty mykkänäytös

      19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Edward Dmytryk, SALA-AMPUJA (1952) 35mm

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Sofia Coppola, VIRGIN SUICIDES (1999) 35mm

      pe 20.10.

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Lina Wertmüller, SATEINEN YÖ (1978) 35mm

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Edward Dmytryk, SALA-AMPUJA (1952) 35mm

      la 21.10.

      13.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Juha Rosma, HARMAGEDON – ERÄÄN MAAILMAN LOPPU (1986) 35mm

      15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Pekka Lehto, YKSINTEOIN (1990) 35mm

      16.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      G.W. Pabst, KADOTETUN PÄIVÄKIRJA (1929) 35mm
      Säestetty mykkänäytös

      20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Paul Verhoeven, BLACK BOOK (2006) 35mm

      su 22.10.

      17.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
      Aki Kaurismäki, TOIVON TUOLLA PUOLEN (2017) 35mm

      18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
      Jasujiro Ozu, TOKYO STORY (1953) 35mm

      20.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
      Aki Kaurismäki, TOIVON TUOLLA PUOLEN (2017) 35mm

      ma 23.10.

      18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
      Krzysztof Kieślowski, VERONIKAN KAKSOISELÄMÄ (1991) 35mm

      18.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
      D.A. Pennebaker, SHAKE! OTIS AT MONTEREY (1987) 35mm
      Aki Kaurismäki, THESE BOOTS (1993) 35mm
      Aki Kaurismäki, ROCK’Y VI (1986) 35mm
      Aki Kaurismäki, DOGS HAVE NO HELL [episodi elokuvasta TEN MINUTES OLDER: THE TRUMPET] (2002) 35mm
      Aki Kaurismäki, O TASQUEIRO – TAVERN MAN [episodi elokuvasta CENTRO HISTÓRICO] (2012) 35mm
      Kino Iglun elokuvafestarit

      18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
      Henri Verneuil, PELKO KAUPUNGIN YLLÄ (1975) 35mm

      18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
      François Truffaut, 400 KEPPOSTA (1959) 35mm

      19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
      Miloš Forman, YKSI LENSI YLI KÄENPESÄN (1975) 35mm

      ti 24.10.

      18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
      Alfonso Cuarón, JA ÄITIÄS KANS (2001) 35mm

      18.00 Karkkila – Karkkilan kaupungintalo, Piippuhylly (Valtatie 26)
      Marie Polednáková, REILU PELI (1987) 35mm
      Kino Iglun elokuvafestarit

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Hayao Miyazaki, PORCO ROSSO (1992) 35mm

      19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
      Ingmar Bergman, SYYSSONAATTI (1978) 35mm

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Terry Zwigoff, CRUMB (1994) 35mm

      ke 25.10.

      19.00 Karkkila – Karkkilan Autohuolto Oy (Yrittäjäntie 39)
      Risto Jarva, BENSAA SUONISSA (1970) 35mm
      Kino Iglun elokuvafestarit

      20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Paul Verhoeven, GESTAPON VIHOLLINEN NUMERO 1 (1977) 35mm

      to 26.10.

      19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Elio Petri, 10:S UHRI (1965) 35mm

      pe 27.10.

      14.00 Karkkila – Karkkilan palvelukeskus, ruokala (Nyhkäläntie 39)
      Ville Salminen, KAUNIS VEERA ELI BALLAADI SAIMAALTA (1950) 35mm
      Kino Iglun elokuvafestarit

      20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Todd Haynes, VELVET GOLDMINE (1998) 35mm
      Karaokenäytös

      la 28.10.

      13.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
      Veikko Nieminen, PAPUKAIJAMIES (1992) 35mm
      Kino Iglun elokuvafestarit

      16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
      Mikko Niskanen, POJAT (1962) 35mm
      Kino Iglun elokuvafestarit

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Terry Zwigoff, CRUMB (1994) 35mm

      19.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
      Matti Ijäs, RÄPSY & DOLLY ELI PARIISI ODOTTAA… (1990) 35mm
      Kino Iglun elokuvafestarit

      19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Paul Verhoeven, GESTAPON VIHOLLINEN NUMERO 1 (1977) 35mm

      21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Vic Savage, CREEPING TERROR (1964) 16mm
      Säestetty & selostettu mykkänäytös

      su 29.10.

      16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Hayao Miyazaki, PORCO ROSSO (1992) 35mm

      20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Jean-Pierre Melville, ILMIANTAJA (1962) 35mm

      ma 30.10.

      16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
      Henry Hathaway, NIAGARA (1953) 35mm

      18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
      Abel Ferrara, PAHA POLIISI (1992) 35mm

      18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
      Don Coscarelli, PHANTASM – YÖN KAUHUT (1979) 35mm

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Lumièren veljekset
      Louis Lumière, ARRIVÉE D’UN TRAIN À PERRACHE (1896) 35mm
      Louis Lumière, QUERELLE ENFANTINE (1896) 35mm
      FORGERONS (1895) 35mm
      Louis Lumière, ARROSEUR ET ARROSÉ [maalis–kesäkuussa 1895 kuvattu versio] (1895) 35mm
      Louis Lumière, BAIGNADE EN MER (1895) 35mm
      BORDEAUX: LA PLACE DE LA COMÉDIE (1895) 35mm
      LONDRES: ENTRÉE DE HYDE PARK (1896) 35mm
      DANSEUSES DES RUES (1896) 35mm
      Louis Lumière, LA SORTIE DES USINES LUMIÈRE [varhaisin versio] (1895) 35mm
      ABREUVOIR (1896) 35mm
      Louis Lumière, PÉCHE AUX POISSONS ROUGES (1895) 35mm
      BATAILLE DE FEMMES (1896) 35mm
      Louis Lumière, DISCUSSION (1895) 35mm
      Louis Lumière, PARTIE D’ÉCARTE (1896) 35mm
      Louis Lumière, LA VOLTIGE (1895) 35mm
      BASSIN DES TUILERIES (1896) 35mm
      Louis Lumière, LE SAUT À LA COUVERTURE (1895) 35mm
      GÉANT ET NAIN (1896) 35mm
      PECHEURS RACCOMMODANT LES FILETS (1896) 35mm
      96E DE LIGNE EN MARCHE (1896) 35mm
      Auguste Lumière, BARQUE EN MER (1896) 35mm
      Louis Lumière, L’ARRIVÉE D’UN TRAIN À LA CIOTAT (1897) 35mm
      Säestetty mykkänäytös

      19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
      Sam Peckinpah, HURJA JOUKKO (1969) 35mm

      ti 31.10.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Erich von Stroheim, QUEEN KELLY – KUNINGATAR KELLY (1939) 35mm

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      François Truffaut, 400 KEPPOSTA (1959) 35mm

      19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
      Peter Greenaway, THE PILLOW BOOK (1996) 35mm

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Paul Verhoeven, TURKKILAINEN NAMU (1973) 35mm

      ke 1.11.

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Lina Wertmüller, CAMORRA – NAPOLILAINEN KOSTO (1986) 16mm

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Robert Altman, M.A.S.H. – ARMEIJAN LIIKKUVA KENTTÄSAIRAALA (1970) 35mm

      to 2.11.

      16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Hayao Miyazaki, PRINSESSA MONONOKE (1997) 35mm

      pe 3.11.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      François Truffaut, 400 KEPPOSTA (1959) 35mm

      18.15 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
      George A. Romero, THE CRAZIES (1973) 16mm
      Iik!!

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Erich von Stroheim, QUEEN KELLY – KUNINGATAR KELLY (1939) 35mm

      20.15 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
      George A. Romero, DAWN OF THE DEAD (1978) 35mm
      Iik!!

      22.30 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
      George A. Romero & Dario Argento, TWO EVIL EYES (1990) 35mm
      Iik!!

      la 4.11.

      17.45 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
      George A. Romero, MARTIN (1978) 16mm
      Iik!!

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Lina Wertmüller, CAMORRA – NAPOLILAINEN KOSTO (1986) 16mm

      19.45 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
      Paul Leni, THE CAT AND THE CANARY (1927) 35mm
      Säestetty mykkänäytös
      Iik!!

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Robert Altman, M.A.S.H. – ARMEIJAN LIIKKUVA KENTTÄSAIRAALA (1970) 35mm

      21.30 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
      John Landis, IHMISSUSI LONTOOSSA (1981) 35mm
      Iik!!

      su 5.11.

      15.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Hayao Miyazaki, PRINSESSA MONONOKE (1997) 35mm

      18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
      Sam Peckinpah, PAT GARRETT & BILLY THE KID [alkuperäisversio] (1973) 35mm

      21.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Umberto Lenzi, ORGASMO (1969) 16mm

      ma 6.11.

      16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
      Helmut Käutner, JA LOPUSSA OLI HILJAISUUS (1959) 35mm

      18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Sergei Jutkevitš, KIVÄÄRIMIES (1938) 16mm

      18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
      Andrei Tarkovski, PEILI (1974) 35mm

      18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
      George Cukor, SKANDAALIHÄÄT (1940) 35mm

      19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
      Jerzy Kawalerowicz, NUNNA JA PAHOLAISET (1960) 35mm

      ti 7.11.

      18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Vsevolod Pudovkin, PIETARIN VIIMEISET PÄIVÄT (1927) 35mm
      Säestetty mykkänäytös

      18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
      Jim Jarmusch, BROKEN FLOWERS (2005) 35mm

      19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
      Ang Lee, JÄÄMYRSKY (1997) 35mm

      ke 8.11.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Antonio Pietrangeli, ROOMAN KUMMITUKSET (1961) 35mm

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Herbert J. Biberman, MAAN SUOLA (1954) 35mm

      to 9.11.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Clarence Brown, KOHTALOKAS NAINEN (1928) 35mm
      Säestetty mykkänäytös

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      François Truffaut, JULES JA JIM – RAKKAUDEN HYMY (1961) 35mm

      19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Chris Marker, KIITORATA (1962) 16mm
      Andy Warhol, VINYL (1965) 16mm
      Jerzy Kotowski, NIEBEZPIECZEŃSTWO! (1963) 35mm

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Pedro Almodóvar, SALAISUUTENI KUKKA (1995) 35mm

      pe 10.11.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Herbert J. Biberman, MAAN SUOLA (1954) 35mm

      18.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
      Fred Dekker, NIGHT OF THE CREEPS – LÖTKÖJEN YÖ (1986) 35mm
      – näytös sisältää digitaalisen alkukuvan
      Cinemadrome

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Antonio Pietrangeli, ROOMAN KUMMITUKSET (1961) 35mm

      20.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
      Pupi Avati, ZEDER – REVENGE OF THE DEAD (1983) 35mm
      Cinemadrome

      22.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
      George A. Romero, DAWN OF THE DEAD (1978) 35mm
      Cinemadrome

      la 11.11.

      14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Michael Mann, VIIMEINEN MOHIKAANI (1992) 35mm

      16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Robert Aldrich, ULZANA – VERINEN APASSI (1972) 35mm

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Michael Apted, UKKOSSYDÄN (1992) 35mm

      20.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
      Paul Michael Glaser, THE RUNNING MAN – JUOKSE TAI KUOLE (1987) 35mm
      Cinemadrome

      22.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
      Frank Henelotter, BRAIN DAMAGE (1988) 35mm
      Cinemadrome

      su 12.11.

      18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      François Truffaut, JULES JA JIM – RAKKAUDEN HYMY (1961) 35mm

      20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Pedro Almodóvar, SALAISUUTENI KUKKA (1995) 35mm

      ma 13.11.

      16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
      Quentin Tarantino, JACKIE BROWN (1997) 35mm

      18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
      Gordon Parks Jr., SUPERFLY – ALAMAAILMAN KUNINGAS (1972) 35mm

      19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
      Lars Magnus Lindgren, PUUPALTTOO (1966) 35mm

      ti 14.11.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Benjamin Christensen, KOSTON YÖ (1916) 35mm
      Säestetty mykkänäytös

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Billy Wilder, NAINEN ILMAN OMAATUNTOA (1944) 35mm

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      François Truffaut, PEHMEÄ IHO (1964) 35mm

      ke 15.11.

      20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Billy Wilder, TUHLATTUJA PÄIVIÄ (1945) 35mm

      to 16.11.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      François Truffaut, PEHMEÄ IHO (1964) 35mm

      19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      George Lucas, THX-1138 (1971) 35mm

      19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Benjamin Christensen, KOSTON YÖ (1916) 35mm
      Säestetty mykkänäytös

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Billy Wilder, NAINEN ILMAN OMAATUNTOA (1944) 35mm

      pe 17.11.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Antonio Pietrangeli, LYHYT VIERAILU (1963) 35mm

      18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Jerry Lewis, JERRY NAISTEN MIEHENÄ (1961) 16mm
      – yksi kela esitetään DVD:ltä

      19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Billy Wilder, TUHLATTUJA PÄIVIÄ (1945) 35mm

      20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Jerry Lewis, WHICH WAY TO THE FRONT? (1971) 16mm

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Paul Verhoeven, TURKKILAINEN NAMU (1973) 35mm

      la 18.11.

      13.00 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
      Pekka Lehto, YKSINTEOIN (1990) 35mm

      18.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
      Retrospektiivi: Aki Kaurismäki
      Aki Kaurismäki, DOGS HAVE NO HELL [episodi elokuvasta TEN MINUTES OLDER: THE TRUMPET] (2002) 35mm
      Aki Kaurismäki, O TASQUEIRO – TAVERN MAN [episodi elokuvasta CENTRO HISTÓRICO] (2012) 35mm
      – näytös sisältää yhdeksän digitaalista lyhytkuvaa
      Kettupäivät

      su 19.11.

      16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Hayao Miyazaki, HENKIEN KÄTKEMÄ (2001) 35mm

      18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
      Risto Jarva, RUUSUJEN AIKA (1969) 35mm

      ma 20.11.

      16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
      Alfred Hitchcock, PSYKO (1960) 35mm

      18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
      Mikko Niskanen, HOPEAA RAJAN TAKAA (1963) 35mm

      18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
      David Cronenberg, CRASH (1996) 35mm

      18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
      David Lynch, VILLI SYDÄN (1990) 35mm

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Fred Newmayer & Sam Taylor, TURVALLISUUS VIIMEISEKSI (1923) 35mm

      19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
      Jack Starrett, CLEOPATRA JONES – KARATEKUNINGATAR (1973) 35mm

      ti 21.11.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Valerio Zurlini, TYTTÖ JA LAUKKU (1961) 35mm

      18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
      Emile Ardolino, DIRTY DANCING – KUUMA TANSSI (1987) 35mm

      19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
      Michael Radford, 1984 (1984) 35mm

      19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      John W. Brunius, JOHAN ULFSTJERNA (1923)
      Säestetty mykkänäytös

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Paul Verhoeven, NUORIA HAAVEITA (1980) 35mm

      ke 22.11.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Kurt Jäger & Ragnar Hartwall, ELÄMÄN MAANTIELLÄ (1927) 35mm
      Säestetty mykkänäytös

      18.00 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
      George A. Romero, DAY OF THE DEAD (1985) 35mm
      Night Visions

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Billy Wilder, BERLIININ RAUNIOIDEN KESKELLÄ (1948) 35mm

      22.10 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
      Mark L. Lester, CLASS OF 1984 (1982) 35mm
      Night Visions

      to 23.11.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Billy Wilder, AURINGONLASKUN KATU (1950) 35mm

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      François Truffaut, FAHRENHEIT 451 (1966) 35mm

      19.40 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
      Mark L. Lester, ROLLER BOOGIE (1979) 35mm
      Night Visions

      21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Pedro Almodóvar, LIHAN VÄRINÄ (1997) 35mm

      22.00 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
      Ville Mäkelä, LAIN ULKOPUOLELLA (1987) 35mm
      Night Visions

      pe 24.11.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Billy Wilder, BERLIININ RAUNIOIDEN KESKELLÄ (1948) 35mm

      19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Luke Fowler, ELECTRO-PYTHAGORUS (A PORTRAIT OF MARTIN BARTLETT) (2017) 35mm
      Sola

      20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Valerio Zurlini, TYTTÖ JA LAUKKU (1961) 35mm

      la 25.11.

      15.50 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
      Jan Halldoff, MÄTÄKUU (1970) 35mm
      Night Visions

      16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      François Truffaut, FAHRENHEIT 451 (1966) 35mm

      18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Luke Fowler, A GRAMMAR FOR LISTENING, PART 1 (2009) 16mm
      Sola

      18.05 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
      Mark L. Lester, CLASS OF 1984 (1982) 35mm
      Night Visions

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Billy Wilder, AURINGONLASKUN KATU (1950) 35mm

      19.25 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Luke Fowler, A GRAMMAR FOR LISTENING, PART 2 (2009) 16mm
      Sola

      20.45 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Luke Fowler, A GRAMMAR FOR LISTENING, PART 3 (2009) 16mm
      Sola

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Paul Verhoeven, NUORIA HAAVEITA (1980) 35mm

      02.55 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
      George A. Romero, DAWN OF THE DEAD (1978) 35mm
      Cinemare

      03.30 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
      George A. Romero, DAY OF THE DEAD (1985) 35mm
      Night Visions

      su 26.11.

      07.15 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
      Sam Raimi, ARMY OF DARKNESS (1992) 35mm
      Cinemare

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Fred Newmayer & Sam Taylor, TURVALLISUUS VIIMEISEKSI (1923) 35mm

      20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Pedro Almodóvar, LIHAN VÄRINÄ (1997) 35mm

      ma 27.11.

      16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
      Luigi Comencini, LEIPÄÄ, RAKKAUTTA JA UNELMIA (1953) 35mm

      18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
      Rémy Belvaux & André Bondel, MAN BITES DOG – AMMATTI: TAPPAJA (1992) 35mm

      18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
      Michelangelo Antonioni, (1960) 35mm

      19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
      Tadeusz Konwicki, HYPPY TUNTEMATTOMAAN (1965) 35mm

      ti 28.11.

      19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
      Risto Jarva, KUN TAIVAS PUTOAA… (1972) 35mm

      19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Billy Wilder, TUHANSIEN SILMIEN EDESSÄ (1951) 35mm

      21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      François Truffaut, MORSIAN PUKEUTUI MUSTAAN (1968) 35mm

      21.30 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
      Brian De Palma, VERINEN VEITSI (1972) 16mm

      ke 29.11.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Pia Andell, GÖRINGIN SAUVA (2010) 35mm
      – näytös sisältää kolme digitaalista kuvaa

      20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Paul Verhoeven, LIHAA JA VERTA (1985) 35mm

      to 30.11.

      21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Pedro Almodóvar, KAIKKI ÄIDISTÄNI (1999) 35mm

      pe 1.12.

      16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Billy Wilder, TUHANSIEN SILMIEN EDESSÄ (1951) 35mm

      19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Lotte Reiniger, DIE GOLDENE GANS (1944) 16mm
      Stan Brakhage, MOTHLIGHT (1963) 16mm
      Maya Deren, RITUAL IN TRANSFIGURED TIME (1946) 16mm
      – näytös sisälsi kaksi digitaalista lyhytkuvaa
      Säestetty mykkänäytös

      20.15 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
      Mark L. Lester, LUOKKA 1984 (1982) 35mm
      Night Visions Turku

      21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      François Truffaut, MORSIAN PUKEUTUI MUSTAAN (1968) 35mm

      la 2.12.

      18.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Terry Gilliam, PELKOA JA INHOA LAS VEGASISSA (1998) 35mm

      20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Paul Verhoeven, LIHAA JA VERTA (1985) 35mm

      su 3.12.

      16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Hayao Miyazaki, HENKIEN KÄTKEMÄ (2001) 35mm

      17.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
      Matti Kassila, ELOKUU (1956) 35mm

      18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
      William Wyler, HUMISEVA HARJU (1939) 35mm

      20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Pedro Almodóvar, KAIKKI ÄIDISTÄNI (1999) 35mm

      ma 4.12.

      16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
      Aleksei German, YSTÄVÄNI IVAN LAPSHIN (1984) 35mm

      18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
      Jaakko Talaskivi, A KISS ONE SUUDELMA (1971) 35mm
      Jörn Donner, Erkki Seiro & Jaakko Talaskivi, PERKELE! KUVIA SUOMESTA (1971) 35mm

      18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
      David Lynch, BLUE VELVET – JA SINISEMPI OLI YÖ… (1992) 35mm

      18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
      Kevin Costner, TANSSII SUSIEN KANSSA (1990) 35mm

      19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
      Edvin Laine & Viktor Tregubovitsh, LUOTTAMUS (1976) 35mm

      ti 5.12.

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Paul Verhoeven, MITÄ NÄENKÄÄN!?! MITÄ NÄENKÄÄN!?! (1971) 35mm

      ke 6.12.

      13.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Felix Forsman, HUONO FILMI (1950) 16mm
      Hannu Seikkula, ONKS’ VILJOO NÄKYNY? (1988) 35mm
      Suomi 100 – Sika säkissä -elokuvajuhlat

      14.45 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      TRAILERI ELOKUVASTA LUOTTAMUS (1976) 35mm
      Juli Raizman, LÄPIMURTO KANNAKSELLA JA RAUHANNEUVOTTELUT (1944) 35mm
      Jimi Tenor & Jusu Lounela, THE URINATOR (1994) 16mm
      Suomi 100 – Sika säkissä -elokuvajuhlat

      16.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      ÄIDIN TEMPPUILIJAT RENKAISSA (1940) 16mm
      Kaarlo Nuorvala, VIETTELYSTEN TIE (1955) 35mm
      Suomi 100 – Sika säkissä -elokuvajuhlat

      17.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Tuomo-Juhani Vuorenmaa, JULISTEIDEN LIIMAAJAT (1970) 35mm
      Suomi 100 – Sika säkissä -elokuvajuhlat

      18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Billy Wilder, VANKILEIRI 17 (1952) 35mm

      19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Harry Lewing, JOULUKUUN KUUDES 1960 (1960) 16mm
      Gualtiero Jacopetti & Franco Prosperi, HYVÄSTI, AFRIKKA [suom. versio, fragmentti] (1966) 35mm
      John Wayne & Ray Kellogg, VIHREÄT BARETIT (1968) 35mm
      Suomi 100 – Sika säkissä -elokuvajuhlat

      22.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Michael Curtiz, SINUHE EGYPTILÄINEN (1954) 35mm
      Suomi 100 – Sika säkissä -elokuvajuhlat

      to 7.12.

      18.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Billy Wilder, POIKAMIESBOKSI (1960) 35mm

      21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Pedro Almodóvar, PUHU HÄNELLE (2002) 35mm

      pe 8.12.

      18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Billy Wilder, VANKILEIRI 17 (1952) 35mm

      21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      François Truffaut, AMERIKKALAINEN YÖ (1973) 35mm

      21.15 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Kirk Douglasin 101-vuotissynttärit
      Kirk Douglas, KOVA SAKKI (1975) 16mm
      Marek Piwowski, WELCOME KIRK (1966) 35mm
      Georges Méliès, Á LA CONQUÊTE DU POLE (1912) 16mm

      la 9.12.

      10.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Fridrih Ermler, …JA TARINA JATKUI (1955) 35mm
      Nainen neuvostoelokuvassa -seminaari

      14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Juli Raizman, KUMMALLINEN NAINEN (1977) 35mm
      Nainen neuvostoelokuvassa -seminaari

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Billy Wilder, POIKAMIESBOKSI (1960) 35mm

      19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Pedro Almodóvar, PUHU HÄNELLE (2002) 35mm

      21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Paul Verhoeven, MITÄ NÄENKÄÄN!?! MITÄ NÄENKÄÄN!?! (1971) 35mm

      su 10.12.

      16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Hayao Miyazaki, LIIKKUVA LINNA [suom. versio] (2004) 35mm

      18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Federico Fellini, IHANA ELÄMÄ (1959) 35mm

      ma 11.12.

      16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
      Stanley Kubrick, EYES WIDE SHUT (1999) 35mm

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Luis Buñuel, ANDALUSIALAINEN KOIRA (1929) 35mm
      Luis Buñuel, KULTA-AIKA (1930) 35mm

      19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
      Elem Klimov, TULE JA KATSO (1985) 35mm

      ti 12.12.

      19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
      Wim Wenders, PARIS, TEXAS (1984) 35mm

      19.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Federico Fellini, IHANA ELÄMÄ (1959) 35mm

      ke 13.12.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      David Hand, PIKKU HIAWATHA (1937) 35mm
      Merian C. Cooper & Ernest B. Schoedsack, KING KONG (1933) 35mm

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Abram Room, SÄNKY JA SOHVA (1927) 35mm
      Säestetty mykkänäytös

      20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Paul Verhoeven, SHOWGIRLS (1995) 35mm

      to 14.12.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Victor Saville, FIRST A GIRL (1933) 35mm

      18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Grigori Aleksandrov, VALOISA TIE (1940) 35mm

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      François Truffaut, ADÈLEN TARINA (1975) 35mm

      pe 15.12.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      François Truffaut, ADÉLEN TARINA (1975) 35mm

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Pedro Almodóvar, HUONO KASVATUS (2004) 35mm

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      David Hand, PIKKU HIAWATHA (1937) 35mm
      Merian C. Cooper & Ernest B. Schoedsack, KING KONG (1933) 35mm

      la 16.12.

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Victor Saville, FIRST A GIRL (1933) 35mm

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Paul Verhoeven, SHOWGIRLS (1995) 35mm

      su 17.12.

      16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Hayao Miyazaki, LIIKKUVA LINNA [suom. versio] (2004) 35mm

      18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Michelangelo Antonioni, SEIKKAILU [ransk. versio] (1960) 35mm

      20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Grigori Aleksandrov, VALOISA TIE (1940) 35mm

      ma 18.12.

      16.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Andrei Mihalkov-Kontšalovski, NUOREN NAISEN ONNI (1967) 35mm

      18.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      François Truffaut, MIES JOKA RAKASTI NAISIA (1977) 35mm

      21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Billy Wilder, YKS’, KAKS’, KOLME (1961) 35mm

      ti 19.12.

      18.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Blake Edwards, VICTOR/VICTORIA (1982) 35mm

      ke 20.12.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Billy Wilder, ETUSIVU UUSIKS’ (1974) 35mm

      20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Pedro Almodóvar, VOLVER – PALUU (2006) 35mm

      to 21.12.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Billy Wilder, YKS’, KAKS’, KOLME (1961) 35mm

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Andrei Mihalkov-Kontšalovski, NUOREN NAISEN ONNI (1967) 35mm 

      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      François Truffaut, MIES JOKA RAKASTI NAISIA (1977) 35mm

      pe 22.12.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Blake Edwards, VICTOR/VICTORIA (1982) 35mm

      19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Albert Zugsmith, DONDI (1961) 16mm
      Norman McLaren, Grant Munro, Gerald Potterton & Jeff Hale, CHRISTMAS CRACKER (1961) 16mm

      19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Billy Wilder, ETUSIVU UUSIKS’ (1974) 35mm

      la 23.12.

      15.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Michelangelo Antonioni, (1960) 35mm

      17.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Marlen Hutsijev, HEINÄKUUN SADE (1967) 35mm

      20.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Pedro Almodóvar, VOLVER – PALUU (2006) 35mm

      ma 25.12.

      18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Billy Wilder, FEDORA – ARVOITUKSELLINEN NAINEN (1978) 35mm

      20.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Gleb Panfilov, PYYDÄN PUHEENVUOROA (1976) 35mm

      ti 26.12.

      18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Billy Wilder, VARSINAISET KUMPPANUKSET (1981) 35mm

      19.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Pedro Almodóvar, IHO JOSSA ELÄN (2011) 35mm

      ke 27.12.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Jun Falkenstein, TIIKERIN OMA ELOKUVA [suom. versio] (2000) 35mm

      20.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      François Truffaut, VIIMEINEN METRO (1980) 35mm

      to 28.12.

      18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Pedro Almodóvar, SÄRKYNEET SYLEILYT (2009) 35mm

      20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Billy Wilder, FEDORA – ARVOITUKSELLINEN NAINEN (1978) 35mm

      pe 29.12.

      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Roger Allers & Rob Minkoff, THE LION KING (1994) 35mm
      Karaokenäytös

      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Michelangelo Antonioni, SEIKKAILU [ransk. versio] (1960) 35mm

      21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Billy Wilder, VARSINAISET KUMPPANUKSET (1981) 35mm

      la 30.12.

      18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Michelangelo Antonioni, (1960) 35mm

      18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Jerry Lewis, SAMMAKKOMIES KOUKUSSA (1967) 35mm

      20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Jerry Lewis, HURMURI-JERRY (1966) 16mm

      su 31.12.

      14.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Hannu Peltomaa, RANTOJEN MIEHET (1971) 35mm

      15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
      Edvin Laine & Viktor Tregubovitsh, LUOTTAMUS (1976) 35mm
      N. Levitski, LÄHELLÄ VENÄJÄÄ [suom. versio] (1963) 16mm
      Aleksandr Tarasov, RAKKAUDEN SYDÄMESSÄ SÄILYTTÄEN (1977) 16mm