Petteri Kalliomäki – päiväkirjaluettelo elokuvista, jotka olen nähnyt filmikopioina. Projisoimani elokuvat on listattu, mikäli olen projisoidessani kyennyt ne katselemaan.

1982–94

Topi ja Tessu (Richard Rich, Ted Berman & Art Stevens, 1981) – Bio Bio (Tampere)
Maa aikojen alussa (Don Bluth, 1988) – Bio Bio (Tampere)
Kiljusen herrasväen uudet seikkailut (Matti Kuortti, 1990) – Bio Bio (Tampere)
Asterix ja suuri taistelu (Philippe Grimont, 1989; suom. versio) – Adams (Tampere)
Vääpeli Körmy ja vetenalaiset vehkeet (Ere Kokkonen, 1991) – Hällä
Uuno Turhapuro herra Helsingin herra (Ere Kokkonen, 1991) – Adams (Tampere)
Hook – Kapteeni Koukku (Steven Spielberg, 1991) – Nordia
Beethoven (Brian Levant, 1992) – Hällä
Yksin kotona 2 – eksynyt New Yorkissa (Chris Columbus, 1992) – Nordia (?)
Chaplin (Richard Attenborough, 1992) – Nordia
Jurassic Park (Steven Spielberg, 1993) – Nordia
Kiviset ja Soraset (Brian Levant, 1994)

Ei-julkisesti nähdyt:
Trailer Horn (Jack Hannah, 1949; mykkäversio; useita kertoja); Kutsu tuntemattomaan (Åke Sandgren, 1989)

1995

24.7. Koskenlaskijan morsian (Erkki Karu, 1923) – Lusto Suomen Metsämuseo
25.7. Tervanpolttoa Lapissa (1917) – Lusto Suomen Metsämuseo
25.7. Haaparuuhen synty (?) (1950) – Lusto Suomen Metsämuseo
25.7. Puukko (Mauri Front, 1981) – Lusto Suomen Metsämuseo
?.?. Apollo 13 (Ron Howard, 1995) – Bio Bio (Tampere)

1996

3.2. Tule ja katso (Elem Klimov, 1985) – Niagara
4.2. Aerograd (Aleksander Dovzhenko, 1935) – Niagara
2.12. Auringonlaskun katu (Billy Wilder, 1950) – Niagara
?.?. Viimeiseen hengenvetoon (Jean-Luc Godard, 1959) – Niagara
?.?. Rio, Zona Norte (Nelson Pereira dos Santos, 1957) – Niagara

1997

6.3. Guernica (Alain Resnais & Robert Hessens, 1950) – Tullikamari
6.3. Patsaatkin kuolevat (Alain Resnais & Chris Marker, 1953) – Tullikamari
6.3. Koko maailman muisti (Alain Resnais, 1956) – Tullikamari
6.3. Yö ja usva (Alain Resnais, 1955) – Tullikamari
6.3. Pojan päiväkirja (Nagisa Oshima, 1965) – Tampere-talo
6.3. Kyoto, My Mother’s Place (Nagisa Oshima, 1991) – Tampere-talo
7.3. Le grand Méliès (Georges Franju, 1952) – Tullikamari
7.3. Hôtel des Invalides (Georges Franju, 1951) – Tullikamari
7.3. Le sang des bêtes (Georges Franju, 1949) – Tullikamari
7.3. Ikiteitte yokatta / Still It’s Good to Live (Fumio Kamei, 1956) – Tampere-talo
7.3. Ainu-no kekkonshiki / The Wedding Ceremonies of the Ainus (Tadayoshi Himeda, 1971) – Tampere-talo
7.3. Metropolis (Fritz Lang, 1926; säestettynä) – Tampere-talo
3.11. Maa järisee (Luchino Visconti, 1948) – Niagara
?.12. Vanhaa ja uutta (Sergei Eisenstein, 1929) – Lenin-museo
?.?. Mars hyökkää! (Tim Burton, 1996) – Bio Bio (Tampere)
?.?. The Fifth Element – puuttuva tekijä (Luc Besson, 1997) – Bio Bio (Tampere)
?.?. Bean – äärimmäinen katastrofielokuva (Mel Smith, 1997) – Bio Bio (Tampere)

Ei-julkisesti nähdyt:
?.?. Sademies (Barry Levinson, 1988)

Tammikuu 1998

10. Herkules (Ron Clements & John Musker, 1997; suom. versio) – Bio Bio (Tampere)

Helmikuu 1998

26. Sen täytyi tapahtua (Jean-Luc Godard, 1963) – Niagara

Maaliskuu 1998

2. Jättihirviöiden kaksintaistelu (Jun Fukuda, 1974) – Niagara
4. Mysterien eines Frisiersalons (Bertol Brecht & Erich Engel, 1923) – Tullikamari
4. Drum links, zwei, drei (Karl Gass, 1971) – Tullikamari
4. Kuhle Wampe (Slatan Dudow, 1932) – Tullikamari
5. A Wild Hare (Tex Avery, 1940) – Tullikamari
5. Nykyajan Punahilkka / Red Hot Riding-Hood (Tex Avery, 1943) – Tullikamari
5. Droopy etsivänä / Dumb-Hounded (Tex Avery, 1943) – Tullikamari
5. Lonesome Lenny (Tex Avery, 1946) – Tullikamari
5. Half-Pint Pygmy (Tex Avery, 1948) – Tullikamari
5. Slap Happy Lion (Tex Avery, 1947) – Tullikamari
5. Bad Luck Blackie (Tex Avery, 1949) – Tullikamari
5. Doggone Tired (Tex Avery, 1948) – Tullikamari
5. Billy Boy (Tex Avery, 1954) – Tullikamari
5. The Flea Circus (Tex Avery, 1954) – Tullikamari
5. Kekseliäs apulaissheriffi Droopy / Deputy Droopy (Tex Avery & Michael Lah, 1955) – Tullikamari
5. Crazy Mixed-Up Pup (Tex Avery, 1955) – Tullikamari
5. Entrevista Díaz-Taft (Hermanos Alva, 1909; säestettynä) – Tullikamari
5. Villa en Zacatecas (1914; säestettynä) – Tullikamari 5.3.1998
5. Banquete de Villa, Zapata y Vasconceles (1914; säestettynä) – Tullikamari
5. México anto los ojos del mundo (Miguel Chejade, 1925; säestettynä) – Tullikamari
5. El petroleo nacional / Kansallinen öljy (Felipe Gregorio Castillo, 1940) – Tullikamari
5. Time in the Sun (Marie Seton & Sergei Eisenstein, 1940) – Tullikamari
6. Regen (Joris Ivens, 1929) – Tullikamari
6. Das Lied der Ströme (Joris Ivens, 1954) – Tullikamari
7. Drifters (John Grierson, 1929; säestettynä) – Tullikamari
7. Industrial Britain (Robert Flaherty, John Grierson & Arthur Elton, 1933) – Tullikamari
7. Yöposti / Night Mail (Basil Wright & Harry Watt, 1936) – Tullikamari
7. Skorpionin merkki / Scorpio Rising (Kenneth Anger, 1963) – Tullikamari
7. Kustom Kar Kommandos (Kenneth Anger, 1964) – Tullikamari
7. Invocation of My Demon Brother (Kenneth Anger, 1969) – Tullikamari
7. Rabbit’s Moon (Kenneth Anger, 1970) – Tullikamari
7. Lucifer Rising (Kenneth Anger, 1980) – Tullikamari

Maalis-toukokuu 1998

?. Alien – ylösnousemus (Jean-Pierre Jeunet, 1997) – Bio Bio (Tampere)

Toukokuu 1998

25. Jackie Brown (Quentin Tarantino, 1997) – Hällä

Kesä-elokuu 1998

Syyskuu 1998

28. Rashomon – paholaisen temppeli (Akira Kurosawa, 1950) – Niagara

Lokakuu 1998

12. Casablanca (Michael Curtiz, 1942) – Niagara

Marraskuu 1998

1. Neidonlähde (Ingmar Bergman, 1960) – Niagara
9. Riemuloma Rivieralla (Jacques Tati, 1953) – Niagara
16. Poika (Nagisa Oshima, 1969) – Niagara
20.(?) Chaplinin poika (Charles Chaplin, 1921) – Niagara
21.(?) Kenraali (Buster Keaton & Clyde Bruckman, 1926) – Niagara
22. Panssarilaiva Potemkin (Sergei Eisenstein, 1925; Shostakovitsh-versio) – Niagara
23. Sukupolvi (Andrzej Wajda, 1954) – Niagara

Joulukuu 1998

14. Montenegro eli helmiä ja herjoja (Dušan Makavejev, 1981) – Niagara

Tammikuu 1999

14. Kohtalo (Youssef Chahine, 1997) – Niagara

Helmikuu 1999

13. Jos… (Lindsay Anderson, 1968) – Niagara
15. Neljän tuulen talo (Carol Reed, 1947) – Niagara
15. Varastin miljoonan (Charles Crichton, 1951) – Niagara

Maaliskuu 1999

1. Vintiöt (François Truffaut, 1957) – Niagara
1. Nolla käytöksessä (Jean Vigo, 1932) – Niagara
6. Neljä nolattua neroa (Norman Z. McLeod, 1931) – Niagara
10. Donyane divane, divane, divane / Hullu, hullu, hullu maailma (Noureddin Zarrenkelk, 1975) – Tullikamari
10. Nan va koucheh / Leipä ja kuja (Abbas Kiarostami, 1970) – Tullikamari
10. Noruz (Majid Mahichi, 1990) – Tullikamari
10. Akharin abari / Viimeinen kylä (Majid Majidi, 1993) – Tullikamari
12. Hirvittävä laivaonnettomuus Näsijärvellä syyskuun 7. pnä 1929 (1929) – Kino-Palatsi (Tampere)
12. Tampere sosiaalisen huollon kaupunkina (1948) – Kino-Palatsi (Tampere)
12. Talvista muotia Tampereella (1955) – Kino-Palatsi (Tampere)
12. Tampere – sinisten järvien kaupunki (Allan Pyykkö, 1958) – Kino-Palatsi (Tampere)
12. Kaupunki kasvaa ja kaunistuu (Kaarlo Nuorvala, 1960) – Kino-Palatsi (Tampere)
12. Hauskoja filmimuistoja Tampereelta (Kari Kyrönseppä, 1969) – Kino-Palatsi (Tampere)
12. Kolmen kaupungin kasvot (Matti Kassila, 1962; vain Tampere-episodi) – Kino-Palatsi (Tampere)
12. Uusi Babylon (Grigori Kozintsev & Leonid Trauberg, 1929; säestettynä) – Tampere-talo
13. Ghehesa-ye bazar / Basaaritarinoita (Abdollah Alimorad, 1995) – Tullikamari
13. Two Sweeps (Pat O’Neill, 1971) – Tampere-talo
13. Foregrounds (Pat O’Neill, 1978) – Tampere-talo
13. Sidewinder’s Delta (Pat O’Neill, 1976) – Tampere-talo
13. Trouble in the Image (Pat O’Neill, 1996) – Tampere-talo
13. The Fall of the House of Usher (James Sibley Watson, 1928) – Tullikamari
13. La chute de la maison Usher (Jean Epstein, 1928; säestettynä) – Tullikamari
14. Prinssi Ahmedin seikkailut (Lotte Reiniger, 1926; säestettynä ja selostettuna) – Tampere-talo
15. Pelin säännöt (Jean Renoir, 1939) – Niagara
27. Kaunis elämä / La vita è bella (Roberto Benigni, 1998) – Niagara
27. Rakastunut Shakespeare (John Madden, 1998) – Bio Bio (Tampere)

Maalis-toukokuu 1999

?. Persona – naisen naamio (Ingmar Bergman, 1966) – Niagara
?. Terve, Maria (Jean-Luc Godard & Anne-Marie Miéville, 1984) – Ylioppilastalo (Tampere)

Toukokuu 1999

20. Veteen piirretty viiva (Terrence Malick, 1998) – Hällä

Kesäkuu 1999

9. Kulkuri ja joutsen (Timo Koivusalo, 1999) – Plevna
10. Rukajärven tie (Olli Saarela, 1999) – Plevna
11. Konttorirotat (Mike Judge, 1999) – Plevna
17. Maa järisee (Luchino Visconti, 1948) – Lapinsuu
18. Rosvopäällikkö Salvatore Giuliano (Francesco Rosi, 1962) – Lapinsuu
18. Omena (Samira Makhmalbaf, 1998) – Teltta (Sodankylä)
19. Berliini: suurkaupungin sinfonia (Walter Ruttmann, 1927; säestettynä) – Kitisenrannan koulu, sali

Heinä-elokuu 1999

Syyskuu 1999

9. India Song (Marguerite Duras, 1974) – Niagara
15. Suden hetki (Ingmar Bergman, 1967) – Niagara
27. Tri Mabuse – ihmispeto (Fritz Lang, 1922) – Niagara

Lokakuu 1999

4. Andalusialainen koira (Luis Buñuel, 1929) – Niagara
4. Kulta-aika (Luis Buñuel, 1930) – Niagara
14. Vertigo – punainen kyynel (Alfred Hitchcock, 1958; v:n -96 restauraatio) – Hällä
18. Mies ja elokuvakamera (Dziga Vertov, 1929) – Niagara

Marraskuu 1999

1. M.A.S.H. – armeijan liikkuva kenttäsairaala (Robert Altman, 1970) – Niagara
5. Traileri elokuvasta Kun maailma ei riitä – Hällä
5. Matrix (Andy & Larry Wachowski, 1999) – Hällä
8. Kuolemaantuomittu on karannut (Robert Bresson, 1956) – Niagara
21. Yeelen (Souleymane Cissé, 1987) – Niagara
22. Eyes Wide Shut (Stanley Kubrick, 1999) – Hällä
22. Blade Runner (Ridley Scott, 1982; The International Cut) – Niagara
24. Romance X (Catherine Breillat, 1998) – Cine Atlas
28. Samba Traorén lyhyt onni (Idrissa Ouèdraogo, 1993) – Niagara

Joulukuu 1999

13. Hissillä mestauslavalle (Louis Malle, 1957) – Niagara
20. Seittien linna (Akira Kurosawa, 1957) – Niagara

Tammikuu 2000

6. Kesäyön unelma (Michael Hoffman, 1999) – Plevna
12. Kesäyön unelma (Michael Hoffman, 1999) – Hällä
14. Eyes Wide Shut (Stanley Kubrick, 1999) – Plevna
31. Päivä kilpa-ajoissa (Sam Wood, 1937) – Niagara

Helmikuu 2000

7. Villin Pohjolan kulta (Aarne Tarkas, 1963) – Niagara
23. eXistenZ (David Cronenberg, 1999) – Niagara
24. Kaikki äidistäni (Pedro Almodóvar, 1999) – Hällä
28. Rakkautta ja anarkiaa (Lina Wertmüller, 1973) – Niagara

Maaliskuu 2000

8. Creature Comforts (Nick Park, 1989) – Tullikamari
8. Suurenmoinen huviretki (Nick Park, 1989) – Tullikamari
8. Väärät housut (Nick Park, 1993) – Tullikamari
8. Läheltä piti (Nick Park, 1995) – Tullikamari
8. Andalusialainen koira (Luis Buñuel, 1929) – Tullikamari
8. Kulta-aika (Luis Buñuel, 1930) –Tullikamari
9. Las Hurdes – maa ilman leipää (Luis Buñuel, 1932) – Tullikamari
9. Simon ja viettelykset (Luis Buñuel, 1965) – Tullikamari
9. B.A.C.H. (Ivan Kiss, 1986) – Tullikamari
9. Die Pistole (Wolfgang Urchs, 1963) – Tullikamari
9. Down Through the Years (Jacques Giraldeau, 1964) – Tullikamari
9. Eine Linie ist eine Linie ist eine Linie (Urs Graf, 1971) – Tullikamari
9. Maté passio (Tamás Czigány, 1965) – Tullikamari
9. Satujen satu (Juri Norstein, 1979) – Tullikamari
10. Felix Saves the Day (Otto Messmer, 1922; säestettynä) – Tullikamari
10. Felix Minds the Kid (Otto Messmer, 1922; säestettynä) – Tullikamari
10. Felix in Hollywood (Otto Messmer, 1923; säestettynä) – Tullikamari
10. The Cold Rush (Otto Messmer, 1925) – Tullikamari
10. Eats Are West (Otto Messmer, 1925) – Tullikamari
10. Two-Lip Time (Otto Messmer, 1925) – Tullikamari
10. Felix Switches Witches (Otto Messmer, 1927) – Tullikamari
10. Whys and Other Whys (Otto Messmer, 1927) – Tullikamari
10. Comicalamities (Otto Messmer, 1928) – Tullikamari
10. Sure-Locked Homes (Otto Messmer, 1928) – Tullikamari
10. Arabiantics (Otto Messmer, 1928) – Tullikamari
10. Forty Winks (Otto Messmer, 1930) – Tullikamari
10. Oceantics (Otto Messmer, 1930) – Tullikamari
10. Felix the Cat Woos Whoopee (Otto Messmer, 1930; säestettynä) – Tullikamari
11. Fustatin lapsia (Heikki Partanen & Riitta Rautoma, 1985) – Tampere-talo
11. Parandža / Huntu (Malik Kajumov, 1977) – Tampere-talo
11. 79 kevättä (Santiago Álvarez, 1969) – Tampere-talo
11. Erään rikoksen tarina / Rikostarina (Fedor Hitruk, 1962) – Tullikamari
11. Nalle ja jänö (Fedor Hitruk, 1964) – Tullikamari
11. Tšelovek v ramke / Mies kehyksissä (Fedor Hitruk, 1966) – Tullikamari
11. Film, film, film… (Fedor Hitruk, 1968) – Tullikamari
11. Saari (Fedor Hitruk, 1973) – Tullikamari
11. Darju tebe zvezdu / Lahjoitan sinulle tähden (Fedor Hitruk, 1974) – Tullikamari
11. Ikar i mudretsy / Ikaros ja tietäjät (Fedor Hitruk, 1976) – Tullikamari
11. Lev i byk / Leijona ja härkä (Fedor Hitruk, 1983) – Tullikamari
12. Saari (Fedor Hitruk, 1973) – Tullikamari
12. Pikkutunneilla / Scram! (Raymond McCarey, 1932) – Tullikamari
12. Yö ja usva (Alain Resnais, 1955) – Tullikamari
12. Satujen satu (Juri Norstein, 1979) – Tullikamari
12. Elsa (Marja Pensala, 1981) – Tullikamari
12. Kissan paluu / The Cat Came Back (Cordell Barker, 1988) – Tullikamari
12. One Armed Bandit (Peter Kruse, 1974) – Tampere-talo
12. Sõprusvisiit – Soome president külastas Noukogude Eestit (V. Parvel, 1964) – Tampere-talo
12. Hyvästi (Keijo Virtanen, 1970) – Tampere-talo
12. 79 kevättä (Santiago Álvarez, 1969) – Tampere-talo
20. Sciuscià – viattomat (Vittorio De Sica, 1946) – Niagara
27. Elää elämäänsä (Jean-Luc Godard, 1962) – Niagara

Huhtikuu 2000

16. Pokemon elokuva (Kunihiko Yuyama, 1999; suom. versio) – Plevna

Toukokuu 2000

23. American Beauty (Sam Mendes, 1999) – Plevna

Kesäkuu 2000

11. Oopiumista krysanteemeihin (PeÅ Holmquist & Suzanne Khardalian, 2000) – Niagara
14. Ystävä hädässä (Abbas Kiarostami, 1987) – Lapinsuu
14. Petturi (Paolo & Vittorio Taviani, 1974) – Lapinsuu
15. Kirsikan maku (Abbas Kiarostami, 1997) – Lapinsuu
15. Bratan / Veli (Bakhtyar Khudojnazarov, 1991) – Kitisenrannan koulu, sali
15. Kaos – sisilialainen kronikka (Paolo & Vittorio Taviani, 1984) – Lapinsuu
16. Oliivipuiden katveessa (Abbas Kiarostami, 1994) – Teltta (Sodankylä)
16. Pelastukoon ken voi (Jean-Luc Godard, 1979) – Lapinsuu
16. Vaaleaverikön rakkaus (Miloš Forman, 1965) – Lapinsuu
16. Nauruihminen (Paul Leni, 1928; säestettynä) – Teltta (Sodankylä)
16. Rovaniemen markkinoilla (Jorma Nortimo, 1951) – Kitisenrannan koulu, sali
16. Easy Rider – matkalla (Dennis Hopper, 1969) – Lapinsuu
17. Pelin säännöt (Jean Renoir, 1939) – Kitisenrannan koulu, sali
17. Beau travail (Claire Denis, 1999) – Teltta (Sodankylä)
17. Kuumaa rahaa / Silver Bears (Ivan Passer, 1977) – Kitisenrannan koulu, sali
17. Den röda fläcken (Gösta Werner, 1995) – Teltta (Sodankylä )
17. Gunnar Heden taru (Mauritz Stiller, 1922; säestettynä) – Teltta (Sodankylä)

Heinäkuu 2000

29. Central Station (Walter Salles, 1998) – Niagara

Elokuu 2000

31. Pelon kasvot / Peeping Tom (Michael Powell, 1960) – Niagara

Syyskuu 2000

2. Koiranelämää (Charles Chaplin, 1918) – Bio-Kaari
2. Sylvi (Teuvo Puro, 1911/13; Aho & Soldan -versio) – Forssan työväentalo
2. Juna saapuu asemalle (Louis Lumière, 1897) – Bio-Kaari
2. Juha (Aki Kaurismäki, 1999) – Bio-Kaari
2. Juha (Mauritz Stiller, 1920; säestettynä) – Forssan työväentalo
2. Nykyaika (Charles Chaplin, 1936) – Forssan työväentalo
30. Malli / The Terrorist (Santoš Šivan, 1998) – Niagara

Lokakuu 2000

8. Pane mua (Virginie Despentes & Coralie Trinh Thi, 2000) – Niagara
9. Tabu – kiellettyä rakkautta (F.W. Murnau, 1931) – Niagara
22. Punainen heisipuu (Vasili Šukšin, 1974) – Niagara

Marraskuu 2000

7. Texasin moottorisahamurhat (Tobe Hooper, 1974) – Niagara
7. Virgin Suicides (Sofia Coppola, 1999) – Cine Atlas
9. Syvä kurkku (Gerard Damiano, 1972) – Niagara
13. Cleopatra Jones – karatekuningatar (Jack Starrett, 1973) – Niagara
20. ”Se” toisesta maailmasta (Christian Nyby & Howard Hawks, 1951) – Niagara

Joulukuu 2000

4. Raha (Robert Bresson, 1983) – Niagara
11. Jeanne d’Arcin kärsimys (Carl Th. Dreyer, 1928) – Niagara

Tammikuu 2001

3. Dancer in the Dark (Lars von Trier, 2000) – Hällä

Helmikuu 2001

5. Hyvät, pahat ja rumat (Sergio Leone, 1966; alkuperäinen eng. versio) – Niagara
12. Ristiritarit (Aleksander Ford, 1960) – Niagara
26. Fantasia (Samuel Armstrong, James Algar, Bill Roberts, Paul Satterfield, Ford Beebe Jr., Jim Handley, Hamilton Luske, Norman Ferguson, T. Hee, Wilfred Jackson & Ben Sharpsteen, 1940) – Niagara
27. Nagisa Oshiman Tabu (Nagisa Oshima, 1999) – Niagara

Maaliskuu 2001

5. Tie kotiin (Zhang Yimou, 2000) – Cine Atlas
5. Auringonnousu (F.W. Murnau, 1927) – Niagara
7. Kadotettu (Peter Lorre, 1951) – Niagara
8. Un tesoro para flor del cielo (Aldo Salvini, 1987) – Tampere-talo
8. El gran viaje del capitan neptuno (Aldo Salvini, 1991) – Tampere-talo
8. La misma carne, la misma sangre (Aldo Salvini, 1991) – Tampere-talo
8. El pecador de los 7 mares (Aldo Salvini, 1992) – Tampere-talo
8. Carta del apóstol San Juaneco a la ciudad del mal (Aldo Salvini, 1992) – Tampere-talo
9. Berliini: suurkaupungin sinfonia (Walter Ruttmann, 1927; säestettynä) – Tullikamari
9. Pori (Mika Taanila, 1998; säestettynä) – Tullikamari
10. Bimbo’s Initiation (Dave Fleischer, 1931) – Tullikamari
10. Any Rags (Dave Fleischer, 1932) – Tullikamari
10. Boop-Oop-A-Doop (Dave Fleischer, 1932) – Tullikamari
10. Let Me Call You Sweetheart (Dave Flaischer, 1932) – Tullikamari
10. Admission Free (Dave Fleischer, 1932) – Tullikamari
10. Poor Cinderella (Dave Fleischer, 1934) – Tullikamari
10. Grampy’s Indoor Outing (Dave Fleischer, 1936) – Tullikamari
10. Betty in Blunderland (Dave Fleischer, 1934) – Tullikamari
11. Triumph des Willens / Tahdon riemuvoitto (Leni Riefenstahl, 1935) – Tampere-talo
12. Kolme laulua Leninistä (Dziga Vertov, 1934) – Niagara
24. Fargo (Joel Coen, 1996) – Niagara
24. Pelkoa ja inhoa Las Vegasissa (Terry Gilliam, 1998) – Niagara
24. Bambi Meets Godzilla (Marv Newland, 1969) – Niagara
24. Cry-Baby (John Waters, 1990) – Niagara
24. Surf-natsien täytyy kuolla (Peter George, 1987) – Niagara
26. Marmorimies (Andrzej Wajda, 1976) – Niagara
27. Hiipivä tiikeri, piilotettu lohikäärme (Ang Lee, 2000) – Plevna
28. Sodoman 120 päivää (Pier Paolo Pasolini, 1975) – Niagara

Huhti-toukokuu 2001

Kesäkuu 2001

14. Täydellinen rikos (Alfred Hitchcock, 1954; 3D) – Teltta (Sodankylä)
15. Faccia a faccia (Sergio Sollima, 1967) – Kitisenrannan koulu, sali
15. Yeah! Yeah! Tässä tulemme (Richard Lester, 1964) – Teltta (Sodankylä)
15. Flesh for Frankenstein / Andy Warhol’s Frankenstein (Paul Morrissey, 1974; 3D) – Teltta (Sodankylä)
16. Luodin laki (Sergio Sollima, 1966) – Teltta (Sodankylä)
16. Lumière-kooste Thierry Frémauxin selostamana – Teltta (Sodankylä)
sisälsi todennäköisesti ainakin seuraavat elokuvat: Työntekijät poistuvat Lumière-tehtaasta / Työläiset lähtevät tehtaasta (Louis Lumière, 1895; 3 eri versiota), Lapsen ateria / Lapsi syö soppaa (Louis Lumière, 1895), Juna saapuu asemalle (Louis Lumière, 1897), Kasteltu kastelija / Puutarhuri (Louis Lumière, 1895), Seinän kaataminen / Démolition d’un mur (Louis Lumière, 1895; pitkä versio), Korttipeli (Louis Lumière, 1895), La petite fille et son chat (Louis Lumière, 1899), Défilé de voitures de bébés à la pouponnière de Paris (Louis Lumière, 1899), Bataille d’oreilles (1897), Tracking Shot of Lyon, France c. 1898, Quai de Archevêché (Louis Lumière, 1896), Concours de Boules (Louis Lumière, 1896), Place du Pont (Louis Lumière, 1897), Carmaux, défournage du coke (1896), Ranskan valokuvaajien yhdistyksen kongressi 1895 (Louis Lumière, 1895), Colleurs d’affiches (1896), Laveuses sur la rivière (1897), Vene lähtee satamasta / Barque sortant du port (Louis Lumière, 1895), Bataille de boules de neige (Louis Lumière, 1897), Course en sacs (Louis Lumière, 1896), Football (Alexandre Promio, 1897), Pont de Westminster (1896), Dublin – Pompiers une incendie (1897), Belfast, exercices de sauvetage (1897), Panorama du Grand Canal vu d’un bateau (Alexandre Promio, 1896), Chicago défilé de policeman (1896), St-Pétersbourg: Rue Tverskaia (1896), Les Pyramides (Vue générale) (1897), Danse espagnole de la féra Sevillanos (Louis Lumière, 1900), Danse au bivouac (1896), Promenade du dragon à Cholon (1902), Escrime au sabre japonais (1897), Enfants annamites ramassant des sapèques devant la Pagode des Dames (1902), Fumerie d’opium (1901), Indochina: Loading a Cow on a Ship (1899), African Knife Dance (1897), Chaise en bascule (1900), Acrobates, Charcuterie mécanique (Louis Lumière, 1895), Danse serpentine (Leopoldo Fregoli, 1897), Le squelette joyeux (1897), Balaxanida neft fontani / Paits de pétrole à Bakou. Vue de prés (Aleksandr Mison, 1898), Le village de Namo – Panorama pris d’une chaise à porteurs (Gabriel Veyre, 1900)
16. Jidische glickn / Juutalainen onni (Alexis Granowsky, 1925; säestettynä) – Teltta (Sodankylä)

Heinäkuu 2001

18. Saimaa-ilmiö (Mika & Aki Kaurismäki, 1980) – Niagara

Elokuu 2001

30. In the Mood for Love (Wong Kar-wai, 2000) – Niagara
31. Joulupukki murhattu? (Christian-Jaque, 1942) – Niagara
31. Elämän maantiellä (Kurt Jäger & Ragnar Hartwall, 1927; säestettynä) – Teltta (Forssa)

Syyskuu 2001

1. La bataille du rail (René Clément, 1945) – Niagara
2. Orfeus (Jean Cocteau, 1950) – Niagara
3. Ranskalainen cancan (Jean Renoir, 1954) – Niagara
5. Peut-être (Cédric Klapisch, 1999) – Niagara
24. In the Mood for Love (Wong Kar-wai, 2000) – Niagara
26. Amores perros (Alejandro Gonzáles Iñarritu, 2000) – Cine Atlas
28. Eureka (Shinji Aoyama, 2000) – Niagara
29. Gimme Shelter (Charlotte Zwerin, Albert & David Maysles, 1970) – Niagara
30. Tyttöjen kesken (Im Sang-soo, 1998) – Niagara
30. Joint Security Area (Chan-wook Park, 2000) – Niagara

Lokakuu 2001

1. Iso eläin (Jerzy Stuhr, 2000) – Niagara
1. Stop Making Sense (Jonathan Demme, 1984) – Niagara
2. Keltainen kaulaliina (Janusz Morgenstern, 2000) – Niagara
4. Wrota Europy (Jerzy Wójcik, 1999) – Niagara
7. A.I. – tekoäly (Steven Spielberg, 2000) – Plevna
8. Valkoiset ruusut (Hannu Leminen, 1943) – Niagara
9. Ilmestyskirja. Nyt. Redux (Francis Ford Coppola, 1979/2001) – Cine Atlas
10. Saksa vuonna nolla (Roberto Rossellini, 1948) – Niagara
10. Memento (Christopher Nolan, 2000) – Plevna
11. Yö ja usva (Alain Resnais, 1955) – Niagara
11. Allemagne année 90 neuf zéro (Jean-Luc Godard, 1991) – Niagara
11. Ilmestyskirja. Nyt. Redux (Francis Ford Coppola, 1979/2001) – Cine Atlas
25. Moulin Rouge (Baz Luhrmann, 2001) – Plevna
29. Häät (Andrzej Wajda, 1972) – Niagara

Marraskuu 2001

2. Training Day (Antoine Fuqua, 2001) – Niagara
2. The Driller Killer (Abel Ferrara, 1979) – Niagara
3. Tian huang ju xing / Exit the Dragon, Enter the Tiger (Tsu Nam Lee, 1976) – Niagara
3. Vankikarkuri (Sergio Sollima, 1973) – Niagara
5. Seksiä, valheita ja videonauhaa (Steven Soderbergh, 1989) – Niagara
7. La maladie de Sachs (Michel Deville, 1999) – Niagara
12. Nosferatu – yön valtias (Werner Herzog, 1979) – Niagara
17. I Hired a Contract Killer (Aki Kaurismäki, 1990) – Niagara
19. Koivikko (Andrzej Wajda, 1970) – Niagara
20. Chopper (Andrew Dominik, 2000) – Cine Atlas
20. Unelmien sielunmessu (Darren Aronofsky, 2000) – Cine Atlas
21. Kuningas ja satakieli (Paul Grimault, 1980) – Niagara
24. Neitoperho (Auli Mantila, 1997) – Niagara
26. Neljä yötä Pariisissa (Robert Bresson, 1971) – Niagara
28. Les tontons flingueurs (Georges Lautner, 1963) – Niagara

Joulukuu 2001

1. Tulennielijä (Pirjo Honkasalo, 1998) – Niagara
3. Mr. Deeds tulee kaupunkiin (Frank Capra, 1936) – Niagara
5. La vie est un long fleuve tranquille (Étienne Chatiliez, 1988) – Niagara
10. Rakkaus Roomassa (Luchino Visconti,1976) – Niagara
17. Karamazovin veljekset (Ivan Pyrjev, 1968) – Niagara
29. Taru sormusten herrasta: Sormuksen ritarit (Peter Jackson, 2001) – Plevna

Tammikuu 2002

3. Amélie (Jean-Pierre Jeunet, 2001) – Niagara
4. Amélie (Jean-Pierre Jeunet, 2001) – Niagara
23. Back to the USSR – Takaisin Ryssiin (Jari Halonen, 1992; kv. versio) – Niagara
24. Toni (Jean Renoir, 1934) – Niagara

Helmikuu 2002

Maaliskuu 2002

2. Klaani – tarina Sammakoitten suvusta (Mika Kaurismäki, 1984; kv. versio) – Niagara
9. Traileri elokuvasta Citizen Kane – Tullikamari
9. Magic Tricks from Feature Films (= katkelmat elokuvista Follow the Boys, Edward Sutherland, 1944, sekä Mustaa taikaa, Gregory Ratoff, 1949) – Tullikamari
9. The Fountain of Youth (Orson Welles, 1958) – Tullikamari
9. Japanese Whisky Commercials: Nikka G&G #1 (Gary Graver, 1978) – Tullikamari
9. Japanese Whisky Commercials: Nikka G&G #2 (Gary Graver, 1978) – Tullikamari
9. Japanese Whisky Commercials: Nikka G&G #3 (Gary Graver, 1978) – Tullikamari
9. Japanese Whisky Commercials: Nikka G&G #4 (Gary Graver, 1978) – Tullikamari
9. Japanese Whisky Commercials: Nikka G&G #5 (Gary Graver, 1978) – Tullikamari
9. Japanese Whisky Commercials: Nikka G&G #6 (Gary Graver, 1978) – Tullikamari
9. Japanese Whisky Commercials: Nikka G&G #7 (Gary Graver, 1978) – Tullikamari
9. I Love Lucy: Lucy Meets Orson Welles (James V. Kern, 1956) – Tullikamari
9. The Hearts of Age (Orson Welles & William Vance, 1934) – Tullikamari
9. The Merchant of Venice (Orson Welles, 1969; fragmentti) – Tullikamari
10. Indonesia Calling (Joris Ivens, 1946) – Plevna
10. Moeder Dao / Äiti Dao – maailman synnyttäjä (Vincent Monnikendom, 1995) – Plevna
14. Minä ja Morrison (Lenka Hellstedt, 2001) – Elokuvasali (Parola)
17. Herra Langen rikos (Jean Renoir, 1935) – Niagara
30. Elokuu (Matti Kassila, 1956; kv. versio) – Niagara

Huhtikuu 2002

2. Päivien kimallus (Tran Anh Hung, 2001) – Niagara
13. Dracula, the Dirty Old Man (William Edwards, 1969) – Cine Atlas
13. She-Devils on Wheels (Herschell Gordon Lewis, 1968) – Cine Atlas
13. Passion in the Sun / The Girl and the Geek (Dale Berry, 1964) – Cine Atlas
15. Maa (Aleksander Dovzhenko, 1930) – Niagara
20. From Hell (Albert & Allen Hughes, 2001) – Plevna

Huhti-elokuu 2002

?. Isku Mogadishuun (Ridley Scott, 2001) – Elokuvasali (Parola)
?. The Others – toiset (Alejandro Amenábar, 2001) – Niagara
?. Men in Black II – miehet mustissa II (Barry Sonnenfeld, 2002) – Plevna

Elokuu 2002

30. Korkein voitto (Carl von Haartman, 1929; säestettynä) – Forssan työväentalo
31. Erotikon (Mauritz Stiller, 1920; säestettynä) – Forssan työväentalo
31. Mustalaishurmaaja (Valentin Vaala, 1929; säestettynä) – Forssan Elävienkuvien teatteri
31. Pandoran lipas (G.W. Pabst, 1928; säestettynä) – Forssan Elävienkuvien teatteri

Syyskuu 2002

1. Sotapolulla (Teuvo Pakkala, 1922) – Bio-Kaari
14. Mulholland Drive (David Lynch, 2001) – Maxim (Kuopio)
22. Punainen ympyrä (Jean-Pierre Melville, 1970) – Niagara
27. Jiyuan qiaohe / Chicken Rice War (Chee Kong Cheah, 2000) – Niagara
27. Avalon (Mamoru Oshii, 2001) – Niagara
27. Ichi the Killer (Takashi Miike, 2001) – Niagara
28. Trouble Every Day (Claire Denis, 2001) – Niagara
28. Valhe (Nicole Garcia, 2002) – Niagara
29. Henkien kätkemä (Hayao Miyazaki, 2001) – Niagara
29. Timecode (Mike Figgis, 2000) – Niagara

Lokakuu 2002

12. Ilon päiviä, surun päiviä (Karaan Johar, 2001) – Niagara

Loka-marraskuu 2002

?. Minority Report (Steven Spielberg, 2002) – Elokuvasali (Parola)

Joulukuu 2002

26. Taru sormusten herrasta: Kaksi tornia (Peter Jackson, 2002) – Maxim (Kuopio)

Tammikuu 2003

6. Mies vailla menneisyyttä (Aki Kaurismäki, 2002) – Cine Atlas

Helmikuu 2003

10. Likaiset polut (Luis Buñuel, 1959) – Niagara
13. L’Atalante (Jean Vigo, 1934) – Niagara
15. Avanti popolo (Rafi Bukai, 1986) – Niagara
16. Hessed Mufla / Amazing Grace (Amos Guttman, 1992) – Niagara
17. Papin päiväkirja (Robert Bresson, 1950) – Niagara
24. Kokki, varas, vaimo ja rakastaja (Peter Greenaway, 1989) – Niagara
26. Audition (Takashi Miike, 1999) – Niagara

Maaliskuu 2003

3. Pitkiä jäähyväisiä (Kira Muratova, 1971) – Niagara
5. Orjan poika (Antti Kari, 1979) – Tullikamari
5. Ksenia Pietarilainen (Katariina Lillqvist, 1999) – Tullikamari
5. Liemessä (Kaisa Penttilä, 1998) – Tullikamari
5. Suuri pamaus (Richard Condie, 1985) – Tullikamari
5. The Death of Stalinism in Bohemia (Jan Švankmajer, 1990) – Tullikamari
5. katkelma elokuvasta Iivana Julma II (Sergei Eisenstein, 1946/58; värijakso) – Tullikamari
5. Best Man (Becky Brazil, 2001) – Tullikamari
5. Sankarikaupunki Leningrad / Leningrad, sankarikaupunki (L. Lerner, 1975; suom. versio) – Plevna
5. Taistelu Leningradista (Valeri Solovtsev, 1965) – Plevna
6. Aelita (Jakov Protazanov, 1924; säestettynä) – Tullikamari
6. Naapurit (Norman McLaren, 1952) – Tullikamari
6. Silta (Marjut Rimminen, 1981) – Tullikamari
6. La faim / Nälkä (Peter Foldés, 1974) – Tullikamari
6. Maalaislääkäri (Katariina Lillqvist, 1996) – Tullikamari
6. Jedan dan života (Borivoj Dovniković-Bordo, 1982) – Tullikamari
6. Keskustelun ulottuvaisuudet (Jan Švankmajer, 1982) – Tullikamari
7. From the 104th Floor (Serguei Bassine, 2002) – Plevna
7. The Stone of Folly (Jese Rosensweet, 2002) – Plevna
7. Reflexion 2001 (Jan Troell, 2002) – Plevna
7. Vaasa-dokumentti 1918 (1918) – Kino-Palatsi (Tampere)
7. Krasnaja Finlandija (1918) – Kino-Palatsi (Tampere)
7. Deutsche Hilfe für Finnland / Järjestyksen palauttaminen Helsingissä 1918 (1918) – Kino-Palatsi (Tampere)
7. Traileri elokuvasta 1918 (1957) – Kino-Palatsi (Tampere)
7. Ruotsalainen prikaati Helsingissä (1918) – Kino-Palatsi (Tampere)
7. Suomen kansallinen sotajoukko (Sven E. Svensson, 1918) – Kino-Palatsi (Tampere)
7. Suuri paraati (1918/58) – Kino-Palatsi (Tampere)
7. Sama kaiku on askelten (Reino Palmroth, 1968) – Kino-Palatsi (Tampere)
7. Leading Light (John Smith, 1975) – Plevna
7. Slow Glass (John Smith, 1988–91) – Plevna
7. Schlorkbabies an der Rastette Binge (Petra Volpe, 2002) – Tullikamari
7. Non, pas maintenant (Olivier Lecot, 2001) – Tullikamari
7. Starched (Cath Le Couteur, 2001) – Tullikamari
8. Mi zhivem na krayu / Elämme reunalla (Viktor Asliuk, 2002) – Plevna
8. Glosa (Marketa Placha, 2001) – Plevna
8. Comme un seul homme (Jean-Louis Gonnet, 2001) – Plevna
8. The Girl Chewing Gum (John Smith, 1976) – Plevna
8. The Black Tower (John Smith, 1985–87) – Plevna
9. 19084 (Heikki Partanen, 1985) – Plevna
9. Eläinten kapina (John Halas & Joy Batchelor, 1954) – Plevna
9. Associations (John Smith, 1976) – Plevna
9. Om (John Smith, 1986) – Plevna
9. Hackney Marshes (John Smith, 1977) – Plevna
9. Shepherd’s Delight (John Smith, 1980–84) – Plevna
9. Gargantuan (John Smith, 1992) – Plevna
9. The Projectionist (Michael Bates, 2002) – Plevna
9. Kazan–Moskva–Kazan (Alexei Shipulin, 2001) – Plevna
9. Kala (Jonathan Davies, 2002) – Plevna
9. Lentoposti (Kaisa Penttilä, 2002) – Plevna
10. Nousu (Larissa Šepitko, 1976) – Niagara
17. Das Andechser Gefühl (Herbert Achternbusch, 1974) – Niagara
17. Terrakottasoturi (Ching Siu-tung, 1989) – Niagara
18. Die Olympiasiegerin (Herbert Achternbusch, 1983) – Niagara
20. I Know the Way to the Hofbrauhaus (Herbert Achternbusch, 1992) – Niagara
21. Das letzte Loche (Herbert Achternbusch, 1981) – Niagara
24. Ei paluuta (Andrei Tarkovski, 1962) – Niagara
31. Moskova ei usko kyyneliin (Vladimir Menshov, 1979) – Niagara
31. Trainspotting (Danny Boyle, 1996) – Niagara

Huhtikuu 2003

1. Ilon päiviä, surun päiviä (Karaan Johar, 2001) – Niagara
3. Traileri elokuvasta Levoton veri (1946) – Domino
3. Olet mennyt minun vereeni (Teuvo Tulio, 1956) – Domino
3. Sininen varjo eli keskiyön murha (Valentin Vaala, 1933; fragmentti) – Domino
3. Mustalaishurmaaja (Valentin Vaala, 1929) – Domino
4. Runoilija ja muusa (Jaakko Pakkasvirta, 1978) – Domino
4. Kuu on vaarallinen (Toivo Särkkä, 1962) – Domino
5. Traileri elokuvasta Rikollinen nainen (1952) – Domino
5. Rakkauden risti (Teuvo Tulio, 1946) – Domino
5. Traileri elokuvasta 69 (1969) – Domino
5. Perkele! Kuvia Suomesta (Jörn Donner, Jaakko Talaskivi & Erkki Seiro, 1971) – Domino
5. Traileri elokuvasta Dirty Story (1984) – Domino
5. Miestä ei voi raiskata (Jörn Donner, 1978) – Domino
7. Niskavuoren naiset (Valentin Vaala, 1938) – Niagara
14. Rintamaromanssi (Pjotr Todorovski, 1983) – Niagara
14. Maigret virittää ansan (Jean Delannoy, 1957) – Niagara
21. Hero (Zhang Yimou, 2002) – Plevna
24. Nousukausi (Johanna Vuoksenmaa, 2003) – Plevna
26. Tappavat kaverukset (Mario Bava, 1970) – Orion
28. Ben-Hur (William Wyler, 1959) – Niagara

Toukokuu 2003

3. Ihanat naiset rannalla (Claes Olsson, 1998) – Niagara
10. Maa on syntinen laulu (Rauni Mollberg, 1973) – Niagara
13. Peli on menetetty (Stanley Kubrick, 1956) – Niagara
21. Pieni karuselli (Zoltán Fábri, 1955) – Niagara

Kesäkuu 2003

16. Battle Royale (Kinji Fukasaku, 2001) – Niagara
23. American Graffiti – svengijengi ’62 (George Lucas, 1973) – Niagara
30. Odotuslista (Juan Carlos Tabío, 2000) – Niagara

Heinäkuu 2003

7. Sinisen dahlian mysteeri (George Marshall, 1946) – Niagara
14. Suklaata, kiitos (Claude Chabrol, 2000) – Niagara
21. Keksejä ja konnia (Woody Allen, 2002) – Niagara
28. Bang Rajan (Tanit Jitnukul, 2000) – Niagara

Elokuu 2003

4. Linnut (Alfred Hitchcock, 1962) – Niagara
31. The Evil Dead (Sam Raimi, 1981) – Plevna

Syyskuu 2003

Lokakuu 2003

4. Ihmisjahti (Rob Schmidt, 2003) – Plevna
15. Simon ja viettelykset (Luis Buñuel, 1965) – IT-Dynamon auditorio
15. Kulta-aika (Luis Buñuel, 1930) – IT-Dynamon auditorio
22. Yö ja usva (Alain Resnais, 1955) – IT-Dynamon auditorio
22. Viva Mexico! (Grigori Aleksandrov & Sergei Eisenstein, 1979) – IT-Dynamon auditorio
27. Kill Bill, vol. 1 (Quentin Tarantino, 2003) – Fantasia
28. Ilon päiviä, surun päiviä (Karaan Johar, 2001) – Kampus Kino

Marraskuu 2003

6. Re-Animator (Stuart Gordon, 1985) – Kampus Kino
6. Tapa tai tule tapetuksi / Kill or Be Killed (Ivan Hall, 1980) – Kampus Kino
7. Shen tui tie shan gong / Snuff-Bottle Connection (Tung Kan-wu & Lily Liu, 1977) – Niagara
8. Quella villa accanto al cimitero / House by the Cemetery (Lucio Fulci, 1981) – Niagara
9. Kalman hääyö / Hatchet for the Honeymoon (Mario Bava, 1970) – Niagara
9. Diktaattori (Charles Chaplin, 1940) – Niagara
9. Tapa ja tapa taas / Kill and Kill Again (Ivan Hall, 1981) – Niagara
10. Arsenal (Aleksander Dovzhenko, 1929) – Niagara
25. Peli on menetetty (Stanley Kubrick, 1956) – Kampus Kino
26. Intohimoparturi (Roberto Rossellini, 1953) – IT-Dynamon auditorio

Joulukuu 2003

6. Varastettu kuolema (Nyrki Tapiovaara, 1938; v:n 1952 lyhennetty versio) – Niagara
8. Sensuela (Teuvo Tulio, 1972) – Niagara

Tammikuu 2004

8. Once Upon a Time in Mexico (Robert Rodriguez, 2003) – Plevna
20. Ken Park (Larry Clarke & Ed Lachman, 2002) – Kampus Kino

Helmikuu 2004

4. Bruce Lee – karatekuningas (William Beaudine, Darrell Hallenbeck & Norman Foster, 1974) – IT-Dynamon auditorio
11. Peili (Andrei Tarkovski, 1974) – IT-Dynamon auditorio
18. Roger ja minä (Michael Moore, 1989) – IT-Dynamon auditorio
19. Good Bye, Lenin! (Wolfgang Becker, 2003) – Fantasia
25. Kaukainen jyrinä (Satyajit Ray, 1973) – IT-Dynamon auditorio

Maaliskuu 2004

3. Berne: Arrivée du roi de Siam (1897) – Tullikamari
3. Konungen af Siam: Landstigning vid Logårdstrappan 1 (1897) – Tullikamari
3. The Coronation Ceremony of King Rama VII (1926) – Tullikamari
3. I Am from Siam (1930) – Tullikamari
3. 150th Anniversary of the City of Bangkok (1932) – Tullikamari
3. Neiw Petr / Timanttisormi (Sawat Kaesamran, 1958) – Tullikamari
4. Crazeologie (Louis Malle, 1953) – Tullikamari
4. Ubijtsi / Tappajat (Andrei Tarkovski, Marika Beiku & Aleksandr Gordon, 1956) – Tullikamari
4. It’s Not Just You, Murray! (Martin Scorsese, 1964) – Tullikamari
4. Urząd (Krzysztof Kieślowski, 1966) – Tullikamari
4. Small Deaths (Lynne Ramsay, 1995) – Tullikamari
4. Sidste omgang (Thomas Vinterberg, 1993) – Tullikamari
4. D.O.A. (Lech Kowalski, 1980) – Tullikamari
5. Le mélomane / Musiikin ystävä (Georges Méliès, 1903; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
5. La tentation de Saint-Antoine (Georges Méliès, 1898; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
5. Barbe-Bleue (Georges Méliès, 1901; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
5. Le diable noir (Georges Méliès, 1905; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
5. Matka kuuhun (Georges Méliès, 1902; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
5. La chrysade et le papillon / Bramiini ja perhonen (Georges Méliès, 1901; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
5. Le merveilleux éventail vivant / Elävä ihmeviuhka (Georges Méliès, 1904; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
5. La fée Carabosse / Noita-akka (Georges Méliès, 1906; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
5. L’impressionniste fin-de-siècle / Dekadentti impressionisti (Georges Méliès, 1899; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
5. L’homme orchestre (Georges Méliès, 1900; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
5. Le sacre d’Edouard VII / Kuningas Edvard VII:n kruunajaiset (Georges Méliès, 1902; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
5. Dislocation mystérieuse / Mystinen nyrjähdys (Georges Méliès, 1901; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
5. Les cartes vivantes / Elävät kortit (Georges Méliès, 1905; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
5. L’homme à la tête en caoutchouc (Georges Méliès, 1902; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
5. Le cake-walk infernal / Paholaisen cake-walk (Georges Méliès, 1903; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
5. Au royaume des fées / Keijujen valtakunta (Georges Méliès, 1903; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
5. Poliisi arkena ja kekrinä (1937) – Kino-Palatsi (Tampere)
5. Torielämää Helsingissä (1938) – Kino-Palatsi (Tampere)
5. Kaikkien aikojen vappu (Heikki Aho & Björn Soldan, 1946) – Kino-Palatsi (Tampere)
5. Suomen viinapulma gallup-tutkimuksen valossa (1948) – Kino-Palatsi (Tampere)
5. Laulu tunturille (Aimo Jäderholm, 1948) – Kino-Palatsi (Tampere)
5. Kivimies (Sauli Rantamäki & Martti Utriainen, 1964) – Kino-Palatsi (Tampere)
5. Du bruit / Hälinää (Johan van der Keuken, 1958) – Plevna
5. Kaksi miestä ja kaappi (Roman Polański, 1957) – Plevna
5. La colpa e la pena (Marco Bellocchio, 1961) – Plevna
5. Umřel nám pan Foerster / Herra Foerster kuoli (Jiří Menzel, 1963) – Plevna
5. La primera pagina (Sebastian Alarcon, 1974) – Plevna
5. Jajko (Dorota Kędzierzawska, 1982) – Plevna
5. Matka (Pirjo Hokkanen, 1983) – Plevna
5. Szél (Marcell Iványi, 1996) – Plevna
6. Une partie de cartes (Georges Méliès, 1896; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
6. Un peu de feu s.v.p. (Georges Méliès, 1904; fragmentti; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
6. La sirène / Seireeni (Georges Méliès, 1904) – Kino-Palatsi (Tampere)
6. Le déshabillage impossible / Mahdoton riisuutuminen (Georges Méliès, 1900; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
6. Une nuit terrible (Georges Méliès, 1896; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
6. Les 400 farces du diable / Paholaisen 400 kujetta (Georges Méliès, 1906; tinttausta simuloiva kopio ilman loppua; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
6. Le chevalier mystère (Georges Méliès, 1899; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
6. La colle universelle / Yleisliima (Georges Méliès, 1907; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
6. Le dirigeable fantastique ou le cauchemar d’un inventeur / Fantastinen ilmalaiva eli keksijän painajainen (Georges Méliès, 1906; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
6. L’Œuf du sorcier / Tuottoisa taikamuna (Georges Méliès, 1902; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
6. Matka kuuhun (Georges Méliès, 1902; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
6. Jeanne d’Arc (Georges Méliès, 1900; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
6. Une indigestion / Dekadenttia kirurgiaa eli ruuansulatushäiriö (Georges Méliès, 1902; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
6. Le diable au convent (Georges Méliès, 1899; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
6. Le voyage de Gulliver á lilliput et chez les géants (Georges Méliès, 1902; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
6. Les illusions fantaisistes (Georges Méliès, 1909; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
6. Le dîner impossible / Mahdoton päivällinen (Georges Méliès, 1904; säestettynä ja selostettuna) – Kino-Palatsi (Tampere)
6. Now! (Santiago Álvarez, 1965) – Tullikamari
6. Now! (Santiago Álvarez, 1965) – Tullikamari
6. Piispa Henrik ja Lalli (Riitta Nelimarkka, 1975) – Tullikamari
6. Saamenmaan ottaminen (Skule Eriksen & Kåre Tannvik, 1980) – Tullikamari
10. Jenkkisotilas (Rainer Werner Fassbinder, 1970) – IT-Dynamon auditorio
13. Death Journey (Fred Williamson, 1975) – Niagara
15. America, America (Elia Kazan, 1963) – Niagara
17. Vahinko, että olet lurjus (Alessandro Blasetti, 1954) – IT-Dynamon auditorio
18. Vierailija (Giulio Paradisi, 1978) – Kampus Kino
18. Gekisatsu! Judo ken / The Soul of Bruce Lee (Yukio Noda, 1977) – Kampus Kino
24. Kookospähkinöitä (Joseph Santley & Robert Florey, 1929) – IT-Dynamon auditorio
31. Shakinpelaajat (Satyajit Ray, 1977) – IT-Dynamon auditorio

Huhtikuu 2004

1. Koskenlaskijan morsian (Valentin Vaala, 1937) – Domino
1. Viisasten kerho (Väinö Vento, 1956) – Domino
1. Isän vanha ja uusi (Matti Kassila, 1955) – Domino
2. Levoton veri (Teuvo Tulio, 1946) – Domino
2. Kitka (Risto Jarva, 1963) – Domino
2. Onnenpeli (Risto Jarva, 1965) – Domino
2. Koko kansan kulkuneuvo (Armand Lohikoski, 1964) – Domino
2. Ruusujen aika (Risto Jarva, 1969) – Domino
3. Lyhytkuva syntyy (Holger Harrivirta, 1945) – Domino
3. Suviyön salaisuus (Eino Kari, 1945) – Domino
3. Vaarallista vapautta (Veikko Itkonen, 1962) – Domino
3. Loma (Risto Jarva, 1976) – Domino
3. Yhden miehen sota (Risto Jarva, 1973) – Domino
4. Kalevalaista kauneutta (1946) – Domino
4. Viikon tyttö (Valentin Vaala, 1946) – Domino
4. Helsingin tuntomerkit (Risto Jarva, 1969) – Domino
4. Mies joka ei osannut sanoa ei (Risto Jarva, 1975) – Domino
4. Traileri elokuvasta Onnelliset leikit (1964)– Domino
4. Traileri elokuvasta Vaaksa vaaraa – Domino
4. Traileri elokuvasta Muurahaispolku (1970) – Domino
4. Vain neljä kertaa (Aito Mäkinen & Virke Lehtinen, 1968) – Domino
4. Jäniksen vuosi (Risto Jarva, 1977) – Domino
7. Papin päiväkirja (Robert Bresson, 1950) – IT-Dynamon auditorio
9. The Passion of the Christ (Mel Gibson, 2004) – Plevna
10. Etulinjan edessä (Åke Lindman, 2004) – Plevna
10. Sodoman 120 päivää (Pier Paolo Pasolini, 1975) – Niagara
12. Viimeinen samurai (Edward Zwick, 2004) – Plevna
14. Lystikäs kirjeenkantaja (Jacques Tati, 1949) – IT-Dynamon auditorio
20. Viimeinen tango Pariisissa (Bernardo Bertolucci, 1972) – Kampus Kino
21. Millhouse – valkoinen komedia (Emile de Antonio, 1971) – IT-Dynamon auditorio

Toukokuu 2004

3. Querelle (Rainer Werner Fassbinder, 1982) – Niagara
11. Elephant (Gus Van Sant, 2002) – Kampus Kino
24. Ilon päiviä, surun päiviä (Karaan Johar, 2001) – Niagara

Kesäkuu 2004

15. Nadie te oye: Perfume violetas (Maryse Sistach, 2000) – Niagara
17. La caras de la luna (Guita Schyfter, 2002) – Niagara

Heinäkuu 2004

19. Kolmas mies (Carol Reed, 1949) – Niagara

Elokuu 2004

17. Troija (Wolfgang Petersen, 2004) – Кинотеатр Баррикада (Pietari)

Syyskuu 2004

24. Huono kasvatus (Pedro Almodóvar, 2004) – Fantasia

Lokakuu 2004

6. Oikeusjuttu (Orson Welles, 1962) – IT-Dynamon auditorio
13. Stalker (Andrei Tarkovski, 1979; viimeinen kela puuttui) – IT-Dynamon auditorio
25. Mies ja elokuvakamera (Dziga Vertov, 1929) – Niagara
27. Teurastaja (Claude Chabrol, 1970) – IT-Dynamon auditorio

Marraskuu 2004

2. Zombi 2 / Zombie Flesh-Eaters (Lucio Fulci, 1979) – Kampus Kino
2. Ju-On: The Grudge (Takashi Shimizu, 2003) – Kampus Kino
3. Kalpean kuun tarinoita (Kenji Mizoguchi, 1953) – IT-Dynamon auditorio
10. Heat (Paul Morrissey, 1972) – IT-Dynamon auditorio
17. Korppikortteli (Bo Widerberg, 1963) – IT-Dynamon auditorio

Joulukuu 2004

8. Solaris (Andrei Tarkovski, 1972) – IT-Dynamon auditorio

Tammikuu 2005

5. Erotaan pois! (George Cukor, 1952) – Orion
6. katkelma elokuvasta Himo / Bella Donna (Robert Milton, 1934) – Orion
6. Berlin (Hans Cürlis, 1935) – Orion
6. Meidän naisemme (Luchino Visconti, Roberto Rossellini, Luigi Zampa, Gianni Franciolini & Alfredo Guarini, 1953; vain Viscontin episodi) – Orion
6. Englannin sävel / Listen to Britain (Humphrey Jennings & Stewart McAllister, 1942) – Orion
6. Unelmien laakso (Arne Sucksdorff, 1947) – Orion
8. Aleksanteri (Oliver Stone, 2004) – Plevna
30. 2046 (Wong Kar-wai, 2003) – Niagara

Helmikuu 2005

2. Nolla käytöksessä (Jean Vigo, 1933) – IT-Dynamon auditorio
2. Hevosen sulat (Norman Z. McLeod, 1932) – IT-Dynamon auditorio
8. The Dreamers (Bernardo Bertolucci, 2003) – Kampus Kino
15. Melancholian 3 huonetta (Pirjo Honkasalo, 2004) – Kampus Kino
16. Sian vuosi (Emile de Antonio, 1968) – IT-Dynamon auditorio
17. Tri Mabuse – ihmispeto (Fritz Lang, 1922) – Jyväskylän kaupunginkirjasto
18. Madame Dubarry – kuninkaan jalkavaimo (Ernst Lubitsch, 1919) – Jyväskylän kaupunginkirjasto
20. Perikato (Oliver Hirschbiegel, 2004) – Fantasia
23. Kierosilmäinen onni (Andrzej Munk, 1959) – IT-Dynamon auditorio

Maaliskuu 2005

8. Lentäjä (Martin Scorsese, 2004) – Fantasia
9. 79 kevättä (Santiago Álvarez, 1969) – Tullikamari
9. Elsa (Marja Pensala, 1981; eng. versio) – Tullikamari
9. Aamiainen nurmikolla (Priit Pärn, 1987) – Tullikamari
9. Zwisch! (Thor Sivertsen, 1983) – Tullikamari
9. Una foto recorre el mundo / Kuva kiertää maailmaa (Pedro Chaskel, 1981) – Tullikamari
9. Más vale tarde… que nunca / Parempi myöhään kuin ei milloinkaan (Enrique Colina, 1987) – Tullikamari
9. Love Me or Leave Me Alone (Duane Hopkins, 2003) – Plevna
9. About a Girl (Brian Percival, 2001) – Plevna
9. Skin Deep (Yousaf Ali Khan, 2001) – Plevna
10. Panssarilaiva Potemkin (Sergei Eisenstein, 1925; säestettynä) – Tullikamari
11. Das Stacheltier: Der arme Jonathan (Harald Röbbeling, 1955) – Tullikamari
11. Das Stacheltier: Papier, Papier (Richard Groschopp, 1954) – Tullikamari
11. Das Stacheltier: Eine Liebegeschichte (Richard Groschopp, 1953) – Tullikamari
11. Das Stacheltier: …noch nicht eingetroffen (Richard Groschopp, 1953) – Tullikamari
11. Das Stacheltier: Der Margarinenkönig (Karl-Heinz Bieber, 1954) – Tullikamari
11. Das Stacheltier: Schule für Kunden (Otto Tausig, 1958) – Tullikamari
11. Das Stacheltier: Produktion geht vor… (Lothar Dutombé, 1960) – Tullikamari
11. Das Stacheltier: Persil bleibt Persil (Richard Groschopp, 1956) – Tullikamari
11. Das Stacheltier: Immertreu (Harald Röbbeling, 1955) – Tullikamari
11. Das Stacheltier: Alte Schule (Erich Brehm, 1956) – Tullikamari
11. Das Stacheltier: Der Treppenwitz (Richard Groschopp, 1955) – Tullikamari
11. Das Stacheltier: Prometheus – olympische Spiele mit dem Feuer (Heinz Thiel, 1955) – Tullikamari
11. Das Stacheltier: Das Gesellschaftsspiel – eine unglaubliche Geschichte, oder? (Frank Beyer, 1957) – Tullikamari
11. F.E. Sillanpää (Kalevi Lavola, 1953) – Kino-Palatsi (Tampere)
11. ”Tuntemattoman sotilaan” tekijä Väinö Linna (1955) – Kino-Palatsi (Tampere)
11. SF-katsaus 3/1955 – kun ”Tuntematon” tuli (1955) – Kino-Palatsi (Tampere)
11. Taata muistelee (Jaakko Kuusisto, 1962) – Kino-Palatsi (Tampere)
11. Yrjö Jylhä (Jaakko Kuusisto, 1961) – Kino-Palatsi (Tampere)
11. Lauri Viita – rakentaja (Jaakko Kuusisto, 1962) – Kino-Palatsi (Tampere)
11. Traileri elokuvasta Musta rakkaus – Kino-Palatsi (Tampere)
11. Traileri elokuvasta Klaani – tarina Sammakoitten suvusta – Kino-Palatsi (Tampere)
11. Traileri elokuvasta Jäähyväiset presidentille – Kino-Palatsi (Tampere)
11. Traileri elokuvasta Ihmiselon ihanuus ja kurjuus – Kino-Palatsi (Tampere)
11. Väinö Linna lähikuvassa (Jaakko Kuusisto, 1962) – Kino-Palatsi (Tampere)
12. Yö ja usva (Alain Resnais, 1955) – Tullikamari
12. Maté passio / Matteuspassio (Tamás Czigány, 1965) –Tullikamari
12. Apel / Nimenhuuto (Ryszard Czekała, 1970) – Tullikamari
12. Miejsce (Tadeusz Arciuch, 1984) – Tullikamari
12. Härlig är jorden / Maa on niin kaunis (Roy Andersson, 1991) – Tullikamari
12. Traditon ist die Weitergabe des Feuers und nicht die Anbetung der Asche / Tradition Is the Handing on of Fire and Not the Worship of the Ashes (Gustav Deutsch, 1999) – Tullikamari
12. Dresden Dynamo (Liz Rhodes, 1974) – Tullikamari
12. My Name Is Oona (Gunvor Nelson, 1969) – Tullikamari
12. Voiliers et coquelicots (Rose Lowder, 2001) – Tullikamari
12. Liquid crystals (Jean Painlevé, 1976) – Tullikamari
12. Passage à l’acte (Martin Arnold, 1993) – Tullikamari
12. Invocation of My Demon Brother (Kenneth Anger, 1969) – Tullikamari
12. Andalusialainen koira (Luis Buñuel, 1929) – Tullikamari
12. Das Stacheltier: Träume und Schäume? (Ralf Kristen & Joachim Hoyer, 1963) – Tullikamari
12. Das Stacheltier: Der vorbildliche Ehemann (Bodo Schmidt, 1962) – Tullikamari
12. Das Stacheltier: Die Moritat vom Durst (Erich Brehm, 1962) – Tullikamari
12. Das Stacheltier: Rumpelstilzchen (Hans-Dieter Mäde, 1961) – Tullikamari
12. Das Stacheltier: Was darfs denn sein? / Mitä saisi olla? (Joachim Hoyer, 1962) – Tullikamari
12. Das Stacheltier: Die Heilige und ihr Narr (Hubert Hoelzke, 1962) – Tullikamari
12. Das Stacheltier: Lügen haben kurze Beine (Hans-Günter Kaden, 1962) – Tullikamari
12. Gisela May singt und spricht Kurt Tucholsky (Georg Honigmann, 1962) – Tullikamari
12. Das Stacheltier: Das grosse Geheimnis (Hubert Hoelzke, 1961) – Tullikamari
12. Das Stacheltier: Aus dem Leben gegriffen (Ernst Kahler, 1961) – Tullikamari
13. Sota (Riho Unt & Hardi Volmer, 1987) – Plevna
13. Työt ja touhut (Hardi Volmer, 1988) – Plevna
13. Kultuurimaja (Riho Unt, 1989) – Plevna
13. Jackpot (Riho Unt & Hardi Volmer, 1990) – Plevna
13. Incipit vita nova (Hardi Volmer, 1992) – Plevna
13. Hilinenud romanss / Hämärä romanssi (Riho Unt & Hardi Volmer, 1994) – Plevna
13. Primavera (Riho Unt & Hardi Volmer, 1998) – Plevna
13. Hing sees / Kun on sielu (Riho Unt, 2002) – Plevna
13. Paksujen linssien läpi (Pjotr Sapegin, 2004) – Plevna
13. Ryan (Chris Landreth, 2004) – Plevna
13. Jeul-geo-wun wori-jib / Oma koti kullan kallis (Um Hye-jung, 2004) – Plevna
13. Syntymäpäivä (Kari Juusonen, 2004) – Plevna
13. Optinen ääni (Mika Taanila, 2005) – Plevna
13. Flatlife / Kerrostaloelämää (Jonas Geinaert, 2004) – Plevna
16. Jules ja Jim – rakkauden hymy (François Truffaut, 1961) – IT-Dynamon auditorio
22. Tian shi zhuang xie / Shaolin Drunkard (Yuen Woo-ping, 1983) – Kampus Kino
22. Bubba Ho-tep (Don Coscarelli, 2002) – Kampus Kino
23. Tule ja katso (Elem Klimov, 1985) – IT-Dynamon auditorio
30. Paholaisen palvelija (Jacques Tourneur, 1957) – IT-Dynamon auditorio

Huhtikuu 2005

6. Morsian pukeutui mustaan (François Truffaut, 1967) – IT-Dynamon auditorio
7. He jäivät yksin (Holger Harrivirta, 1949) – Domino
7. Laitakaupungin laulu (Edvin Laine, 1948) – Domino
7. Iskelmäparaati (Turo Kartto, 1939) – Domino
7. Minä soitan sinulle.. illalla… (Armand Lohikoski, 1954) – Domino
8. Traileri elokuvasta Milka – Domino
8. Maa on syntinen laulu (Rauni Mollberg, 1973) – Domino
8. Värikäs kisakaupunki (1954) – Domino
8. Nuoria ihmisiä (Ossi Elstelä, 1943) – Domino
9. Tukkijoella (Wilho Ilmari & Axel Slangus, 1928; säestettynä) – Domino
9. Työväenluokka (Veikko Aaltonen, 2004) – Domino
9. Ylijäämänainen (Roland af Hällström, 1951) – Domino
9. Kolmiapila (Roland af Hällström, Esko Töyri & Kyllikki Forssell, 1953) – Domino
9. Traileri elokuvasta Maa on syntinen laulu – Domino
9. Traileri elokuvasta Tuntematon sotilas (1985) – Domino
9. Milka – elokuva tabuista (Rauni Mollberg, 1980) – Domino
10. Rytmiä ja iskelmiä (1936) – Domino
10. Kaikki rakastavat (Valentin Vaala, 1935) – Domino
10. Lux-Katajakoski (1961) – Domino
10. Kuin kukka (1957) – Domino
10. Sunsilk II (1957) – Domino
10. Ristiveikkaus (1961) – Domino
10. Patarouva (Maunu Kurkvaara, 1958) – Domino
10. Kaunis Ahvenanmaa (1961)– Domino
10. Kaks’ tavallista Lahtista (Ville Salminen, 1960) – Domino
10. Traileri elokuvasta Tuntematon sotilas (1955) – Domino
10. Tuntematon sotilas (Rauni Mollberg, 1985) – Domino
11.Musta rakkaus (Edvin Laine, 1957) – Niagara
12. 8 ½ (Federico Fellini, 1963) – Kampus Kino
13. Fellinin Laiva (Federico Fellini, 1984) – IT-Dynamon auditorio

Toukokuu 2005

12. Kingdom of Heaven – taivas maan päällä (Ridley Scott, 2004) – Fantasia
21. Optinen ääni (Mika Taanila, 2005) – Kampus Kino
21. Kahvia ja tupakkaa (Jim Jarmusch, 2005) – Kampus Kino

Kesäkuu 2005

16. Lokakuun mies (Roy Ward Baker, 1947) – Lapinsuu
16. Raha (Robert Bresson, 1983) – Lapinsuu
16. Lakposhtha parvaz mikonand / Turtles Can Fly (Bahman Ghobadi, 2004) – Teltta (Sodankylä)
16. Draama hotellissa (Roy Ward Baker, 1952) – Teltta (Sodankylä)
17. Muukalaiset valovuosien takaa / Quatermass and the Pit (Roy Ward Baker, 1967) – Lapinsuu
17. Sodankylän elokuvajuhlat (Heikki Ortamo, 1987) – Teltta (Sodankylä)
17. Lain mukaan (Lev Kulešov, 1926; säestettynä) – Teltta (Sodankylä)
17. Vampyyrit – eroottinen painajainen (Roy Ward Baker, 1970) – Lapinsuu
17. Vahakabinetti (André de Toth, 1953; 3D) – Kitisenrannan koulu, sali
18. Gangsterikuningas (Fritz Lang, 1953) – Lapinsuu
18. Voittamaton ykkönen (Samuel Fuller, 1980) – Lapinsuu
22. Kung Fu Hustle (Stephen Chow, 2004) – Fantasia

Heinäkuu 2005

16. Mais ne nous délivrez pas du mal (Joël Séria, 1971) – Kampus Kino
16. Felician tuhat ja yksi perversiota (Max Pécas, 1975) – Kampus Kino

Elokuu 2005

1. Toxic Avenger (Lloyd Kaufman & Michael Herz, 1985) – Niagara
2. Home Movies – sairas sukuni (Brian De Palma, 1979) – Orion

Syyskuu 2005

27. Izo (Takashi Miike, 2005) – Kampus Kino
27. Looking for Fidel (Oliver Stone, 2004) – Kampus Kino
28. Kesytön (François Truffaut, 1969) – IT-Dynamon auditorio

Lokakuu 2005

5. Tähtikirkas yö (Paolo & Vittorio Taviani, 1981) – IT-Dynamon auditorio
12. Maurice (James Ivory, 1987) – IT-Dynamon auditorio
19. Mouchette – raiskattu (Robert Bresson, 1966) – IT-Dynamon auditorio

Marraskuu 2005

1. The Devil’s Rejects (Rod Zombie, 2005) – Kampus Kino
1. Demoni (Lamberto Bava, 1985) – Kampus Kino
2. Kahlitut (Henri-Georges Clouzot, 1968) – IT-Dynamon auditorio
9. Adèlen tarina (François Truffaut, 1975) – IT-Dynamon auditorio
16. Jon (Jaakko Pyhälä, 1983) – IT-Dynamon auditorio
17. Neiti Julie (Alf Sjöberg, 1951) – IT-Dynamon auditorio
18. Poikkiparru (Jörn Donner, 1967) – IT-Dynamon auditorio
23. Uhattu (Basil Dearden, 1961) – IT-Dynamon auditorio
30. Syksyn tuulet (Kon Ichikawa, 1983) – IT-Dynamon auditorio

Joulukuu 2005

7. Onnen hetket (Agnès Varda, 1965) – IT-Dynamon auditorio
14. Fahrenheit 451 (François Truffaut, 1966) – IT-Dynamon auditorio

Tammikuu 2006

14. Varjoja ja sumua (Woody Allen, 1992) – Orion
14. Stop Making Sense (Jonathan Demme, 1984) – Orion
31. Ghost in the Shell 2: Innocence (Mamoru Oshii, 2005) – Kampus Kino

Helmikuu 2006

8. Puukenkäpuu (Ermanno Olmi, 1979) – IT-Dynamon auditorio
12. Matti (Aleksi Mäkelä, 2006) – Fantasia
15. Los olvidados – säälikää heitä (Luis Buñuel, 1950) – IT-Dynamon auditorio
22. Etelän kaipuu (Fernando E. Solanas, 1988) – IT-Dynamon auditorio

Maaliskuu 2006

11. 33 (Kiko Goifman, 2004) – Plevna

Huhtikuu 2006

7. 9. komppania (Fedor Bondartšuk, 2006) – Fantasia

Kesäkuu 2006

17. 2001: avaruusseikkailu (Stanley Kubrick, 1968) – Teltta (Sodankylä)

Marraskuu 2006

13. Aerograd (Aleksander Dovzhenko, 1935) – Niagara

Huhtikuu 2007

12. Ajolähtö (Mikko Niskanen, 1982) – Thalia

Syyskuu 2007

8. Ai qing hu jiao zhuan yi / Call for Love (Zhang Jianya, 2007) – IT-Dynamon auditorio

Marraskuu 2007

29. 39 askelta (Alfred Hitchcock, 1935) – Orion
30. 42. katu (Lloyd Bacon & Busby Berkeley, 1933) – Orion

Huhtikuu 2008

10. Aapo (Tero Jartti, 1994) – Julia (Turku)
11. 1918 – mies ja hänen omatuntonsa (Toivo Särkkä, 1957) – Julia (Turku)
12. Aidankaatajat (Olli Soinio, 1982) – Julia (Turku)

Kesäkuu 2008

14. Aateliskoti (Andrei Mihalkov-Kontšalovski, 1969) – Teltta (Sodankylä)

Marraskuu 2008

21. Ai, zai lu shang / Honeymoon (Chen Jun, 2006) – IT-Dynamon auditorio

Marraskuu 2010

21. 40 urhoa (Samuel Fuller, 1957) – Orion

Joulukuu 2010

1. Ainoa (Josif Heifitz, 1975) – IT-Dynamon auditorio

Ei-julkisesti nähdyt:
12. Ainoa (Josif Heifitz, 1975)

Kesäkuu 2011

17. Adoration (Atom Egoyan, 2008) – Kitisenrannan koulu, sali

Syyskuu 2011

3. Aarne-herran rahat (Mauritz Stiller, 1919; säestettynä) – Forssan Elävienkuvien teatteri

Marraskuu 2011

20. Aerograd (Aleksander Dovzhenko, 1935) – Dynamon auditorio

Syyskuu 2012

24. A.C.A.B.: All Cops Are Bastards (Stefano Sollima, 2012) – Kino Engel

Joulukuu 2012

29. Agonia / Rasputinin tarina (Elem Klimov, 1981) – Orion

Tammikuu 2013

26. The Act of Seeing with One’s Own Eyes (Stan Brakhage, 1971) – Orion

Maaliskuu 2013

17. Akira Kurosawawn unet (Akira Kurosawa, 1990) – IT-Dynamon auditorio

Huhtikuu 2013

4. Ahneus (Erich von Stroheim, 1924; Version 6) – Orion
23. 3 supermiestä / Three Fantastic Supermen (Gianfranco Parolini, 1967) – Kampus Kino

Syyskuu 2013

13. Ajomies (Victor Sjöström, 1920; säestettynä) – Orion

Maaliskuu 2014

30. 1900, 1. osa (Bernardo Bertolucci, 1976) – Dynamon auditorio

Huhtikuu 2014

6. 1900, 2. osa (Bernardo Bertolucci, 1976) – Dynamon auditorio

Elokuu 2014

3. Ajojahti (Jean-Pierre Melville, 1967) – Orion

Lokakuu 2014

14. Aasian auringon alla (Kamil Jarmatov, 1948) – Kampus Kino

Marraskuu 2014

23. Aarne-herran rahat (Mauritz Stiller, 1919; säestettynä) – Orion

Maaliskuu 2015

6. Aavesoturi (Ching Siu-tung, 1987) – Orion
26. 1+2 (Edward Yang, 2000) – Orion

Huhtikuu 2015

27. 101 Reykjavik (Baltasar Kormákur, 2000) – Logomo

Heinäkuu 2015

Ei-julkisesti nähdyt:
6. Akademia pana Kleksa, cz. I: Przygoda księcia Mateusza (Krzysztof Gradowski, 1984); Akademia pana Kleksa, cz. II: Tajemnica Golarza Filipa (Krzysztof Gradowski, 1984)

Syyskuu 2015

15. 4 kisälliä (Carl Froelich, 1938) – Orion
30. Aikalainen (Timo Linnasalo, 1984) – Orion

Lokakuu 2015

10. 42. kadun Vanja-eno (Louis Malle, 1994) – Orion

Marraskuu 2015

9. Afgrunden (Urban Gad, 1910; säestettynä) – Orion

Joulukuu 2015

11. Aamunkoitteessa / Kommunist (Juli Raizman, 1957) – Orion
12. A jesli eto ljubov? (Juli Raizman, 1962) – Orion
17. 3 naista (Robert Altman, 1977) – Orion

Tammikuu 2016

Ei-julkisesti nähdyt:
15. 300 000 $ / Any Gun Can Play (Enzo G. Castellari, 1968)

Helmikuu 2016

22. Aika elää, aika kuolla (Hou Hsiao-Hsien, 1985) – Orion

Maaliskuu 2016

1. Iskelmäkaruselli (Vincente Minnelli, 1953) – Orion
1. Tappajakondomi (Martin Waltz, 1996) – Orion
4. Kahdeksas veljes (Spede Pasanen, 1971) – Orion
5. Fu Manchu – himon herra (Jesús Franco, 1968) – Orion
6. Cléo viidestä seitsemään (Agnès Varda, 1961) – Orion
6. Hän rakasti elämää (Vincente Minnelli, 1956) – Orion
9. Gigi (Vincente Minnelli, 1958) – Orion
9. Sherlock Holmesin salaisuus (Billy Wilder, 1970) – Orion
10. Yli kaiken ymmärryksen (Vincente Minnelli, 1958) – Orion
10. Lisa – unelmien nainen (John Hughes, 1985) – Orion
12. Grateful Dead (Robert Nelson, 1976) – Plevna
12. Grain Graphics (Dana Plays, 1978) – Plevna
12. Evolution of the Red Star (Adam Beckett, 1973) – Plevna
12. Mirror People (Kathy Rose, 1974) – Plevna
12. Aether (Daina Krumins, 1972) – Plevna
12. Skyworks: Wind + Fire (LeAnn Bartok, 1975) – Plevna
12. Waterfall (Chick Strand, 1967) – Plevna
12. Later That Same Night (Will Hindle, 1971) – Plevna
12. Incantation (Peter Rose, 1968) – Plevna
12. Permutations (John Whitney, 1968) – Plevna
12. Logos (Jane Conger Belson Shimane, 1957) – Plevna
12. Potpourri (Peter Spoecker, 1968) – Plevna
12. Primary Stimulus (Robert Russett, 1977/80) – Plevna
12. Gridrose (James Otis, 1981) – Plevna
12. Water for Maya (Stan Brakhage, 2000) – Plevna
12. Flesh Flows (Adam Beckett, 1974) – Plevna
12. A Film for Log Hill Dogs (Diana & David Wilson, 1974) – Plevna
12. A Film for Log Hill Dogs: The Log Hill Story (Diana Wilson, 1978) – Plevna
12. Crocus (Suzan Pit, 1971) – Plevna
12. A Hard Passage (Sky David, 1981) – Plevna
12. The Secret Story (Janie Geiser, 1996) – Plevna
17. Asterix – pieni suuri mies Galliasta (Ray Goossens, 1967) – Orion
18. Katoavaa Tourulaa (198?) – Keski-Suomen museon auditorio
18. Helmet rukousnauhassa (Kazimierz Kutz, 1979) – Keski-Suomen museon auditorio
20. Orjameri (Vladimir Braun, 1953) – Orion
20. Sirkus (Grigori Aleksandrov, 1936) – Orion
20. Linnut (Alfred Hitchcock, 1962) – Orion
22. Laukaus tehtaalla (Erkko Kivikoski, 1973) – Arcadan iso sali
23. Muskettisoturien seikkailut (Richard Lester, 1973) – Orion
24. Yawar mallku / Kondorin veri (Jorge Sanjinés, 1969) – Orion
24. Puhallus (George Roy Hill, 1973) – Orion
31. Porutshik Kizhe / Luutnantti Kizhe (Aleksandr Faintsimmer, 1934) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
5. Kreikkalainen tanssi / Le peur et le désir I (1967?); 7. Prinsessa Ruusunen / Doornroosje (George Pal, 1935/39); Himon aallot (Ruggero Deodato, 1975); 9. Haudanryöstäjät ulkoavaruudesta / Plan 9 From Outer Space (Edward D. Wood Jr., 1956/59); 11. Sodan peto (Kevin Reynolds, 1988); 14. Des Kaisers Weihnachtsreise (1917); 17. tunnistamattomia yhteenliitettyjä ruotsalaisia animaatioita ja animaatiodokumentti 1920-luvulta; 20. Kesäinen satu (Arne Sucksdorff, 1940)

Huhtikuu 2016

7. Mieheni entinen (Vincente Minnelli, 1957) – Orion
9. Amerikkalainen Pariisissa (Vincente Minnelli, 1951) – Orion
9. 007 ja kultainen ase (Guy Hamilton, 1974) – Orion
10. Billy Elliot (Stephen Daldry, 2000) – Orion
10. Elämä on kaunis (Agnès Varda, 2000) – Orion
12. Amerikkalainen Pariisissa (Vincente Minnelli, 1951) – Orion
14. Alaston saari (Kaneto Shindo, 1964) – Malmitalo
15. Kuolema Venetsiassa (Luchino Visconti, 1971) – Orion
15. Videodrome – tuhon ase (David Cronenberg, 1982) – Orion
16. Huba / Parasite (Anka & Wilhelm Sasnal, 2013) – Malmitalo
16. Yöportieri (Liliana Cavani, 1974) – Orion
17. Yön kolmannes (Andrzej Żuławski, 1971) – Malmitalo
17. Quelques minutes de soleil après minuit (Xavier Quérel; Live Cinema -performanssi) – Malmitalo
19. Virrassa (István Gaál, 1965) – Arcadan iso sali
21. Hen Hop (Norman McLaren, 1942) – Kulttuurikeskus Caisa
21. Naapurit (Norman McLaren, 1952) – Kulttuurikeskus Caisa
21. Le Merle (Norman McLaren, 1958) – Kulttuurikeskus Caisa
21. Loops (Norman McLaren, 1940) – Kulttuurikeskus Caisa
21. Rythmetic / Leikkisät numerot (Norman McLaren & Evelyn Lambart, 1956) – Kulttuurikeskus Caisa
21. La poulette grise (Norman McLaren, 1947) – Kulttuurikeskus Caisa
21. Lines: Vertical (Norman McLaren & Evelyn Lambart, 1960) – Kulttuurikeskus Caisa
21. Narcissus (Norman McLaren, 1981) – Kulttuurikeskus Caisa
21. Alouette (Norman McLaren & René Jodoin, 1944) – Kulttuurikeskus Caisa
22. Noidan kirot (Teuvo Puro, 1927; säestettynä) – Tampereen Ylioppilasteatteri
22. Tohtori Caligarin kabinetti (Robert Wiene, 1919; säestettynä) – Tampereen Ylioppilasteatteri
22. Vigilante – yön soturit (William Lustig, 1983) – Niagara
23. Bloodsport – viimeiseen asti (Newt Arnold, 1988) – Niagara
23. Nosferatu (F.W. Murnau, 1922) – Tampereen Ylioppilasteatteri
23. Verta ja mustaa pitsiä (Mario Bava, 1964) – Niagara
26. Kohtalon tuulet (Vincente Minnelli, 1976) – Orion
29. Kohtalon tuulet (Vincente Minnelli, 1976) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
5. Hurmio (Gustav Machatý, 1932); Kalevalaleiri (1935); SOS Concorde lento 128 kutsuu (Ruggero Deodato, 1979); 13. Der Deutsche Vormarsch in Livland (1918); Varsovie, quand même (Yannick Bellon, 1954); Zaa, petit chameau blanc (Yannick Bellon & Jean Salvy, 1960); 18. Alouette (Norman McLaren & René Jodoin, 1944); Begone Dull Care (Norman McLaren & Evelyn Lambart, 1949); Blinkity Blank (Norman McLaren, 1955); Canon (Norman McLaren & Grant Munro, 1964); Fiddle-de-dee (Norman McLaren, 1947); Hen Hop (Norman McLaren, 1942); Hoppity Pop (Norman McLaren, 1946); Lines: Vertical (Norman McLaren & Evelyn Lambart, 1960); Loops (Norman McLaren, 1940); Le Merle (Norman McLaren, 1958); Narcissus (Norman McLaren, 1981); La poulette grise (Norman McLaren, 1947); Rythmetic / Leikkisät numerot (Norman McLaren & Evelyn Lambart, 1956); Two Bagatelles / Kaksi pikkujuttua (Norman McLaren & Grant Munro, 1952); 20. Lopussa kiitos seisoo (Fred Niblo, 1918); 25. Hellät hoiturit (Barry Mahon, 1965); 26. Ovi näyttämölle / Hu Du Men (Shu Kei, 1996)

Toukokuu 2016

1. Traileri elokuvasta Star Wars Episodi II: Kloonien hyökkäys (2002) – Orion
1. 1941 – anteeksi, missä on Hollywood? (Steven Spielberg, 1979) – Orion
4. Ziggy Stardust and the Spiders from Mars (D.A. Pennebaker, 1973/83) – Orion
5. Taistelu Algeriasta (Gillo Pontecorvo, 1966) – Orion
7. Muukalaisen kasvot (Nicolas Roeg, 1976) – Orion
10. Pusu (Yves Robert, 1976) – Orion
10. Lumumba (Raoul Peck, 2000) – Kino Sheryl
11. Just a Gigolo (David Hemming, 1978) – Orion
12. Myrkkyä (Knud Leid Thomsen, 1966) – WHS Teatteri Union
12. Boy Scout (196?) – WHS Teatteri Union
12. Strip Poker / Blue Climax: Strip Poker (1974) – WHS Teatteri Union
12. Tit Dreams / Big Tits: Tit Dreams (Lasse Braun, 1974/75) – WHS Teatteri Union
12. Deep Caresses / Sexual Fantasies: Deep Caresses (Lasse Braun, 1975/77; es. ilman ääntä) – WHS Teatteri Union
12. Billard / Climax Club: Billard (1975) – WHS Teatteri Union
12. Double Dick Dream (1979) – WHS Teatteri Union
12. Sex-Starved Women (1974/76) – WHS Teatteri Union
12. Copenhagen a Go-Go (= seksikohtaukset elokuvasta Facts: Kopenhagen-Sex-Report, Werner M. Lenz, 1973) – WHS Teatteri Union
12. 3 slags kærlighed / Black Voltage (Mac Ahlberg, 1970) – WHS Teatteri Union
13. Tôkyô X erotika: Shibireru kairaku (Takahisa Zeze, 2001) – WHS Teatteri Union
13. Onna no kappa / Underwater Love – A Pink Musical (Shinji Imaoka, 2011) – WHS Teatteri Union
13. Uwakizuma: Chijokuzeme / An Aria on Gazes (Hisayasu Sato, 1992) – WHS Teatteri Union
14. Un homme qui crie (Mahamat-Saleh Haroun, 2010) – Kino Sheryl
14. Thundercrack! (Curt McDowell, 1975) – WHS Teatteri Union
14. Verführung: Die grausame Frau (Elfi Mikesch & Monika Treut, 1985) – WHS Teatteri Union
14. Mano destra (Cleo Übelmann, 1986) – WHS Teatteri Union
15. Lonesome Cowboys (Andy Warhol & Paul Morrissey, 1968) – WHS Teatteri Union
15. Night Horse (James Herbert, 1976) – WHS Teatteri Union
15. Automan (James Herbert, 1988) – WHS Teatteri Union
15. Kolja & Sana (James Herbert, 1995–96) – WHS Teatteri Union
15. Beneath the Valley of Ultra-Vixens (Russ Meyer, 1979) – WHS Teatteri Union
17. Ihmisiä sunnuntaina (Robert Siodmak, Edgar G. Ulmer, Curt Siodmak & Fred Zinnemann, 1929) – Arcadan iso sali
17. Christiane F. – tyttö metroasemalta (Uli Edel, 1981) – Orion
19. Byrokraatin kuolema (Tomás Gutiérrez Alea, 1966) – Orion
19. Veijarin viuhka (Ettore Scola, 1964) – Orion
19. Verenjano (Tony Scott, 1983) – Orion
20. Lahjakas herra Ripley (Anthony Minghella, 1999) – Orion
20. Thérèse (Alain Cavalier, 1986) – Orion
21. Chelsea Girls (Andy Warhol, 1966) – Orion
24. Merry Christmas, Mr. Lawrence (Nagisa Oshima, 1983) – Orion
25. Illallinen (Ettore Scola, 1998) – Orion
27. China Girl Land (Natalia Kozieł & Petteri Kalliomäki; Live Cinema -performanssi) – Kattilahalli
27. Britt Koonstran ja Arvid van der Rijtin Live Cinema -performanssi – Kattilahalli
27. Marek Pluciennikin Live Cinema -performanssi – Kattilahalli
28. Absolute Beginners (Julien Temple, 1986) – Orion
28. Päämääränä Cold Mountain (Anthony Minghella, 2003) – Orion
29. Mustasukkaisuutta italialaisittain (Ettore Scola, 1970) – Orion
31. Tyttö kadulta (Ettore Scola, 1971) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
3. tunnistamattoman yhdysvaltalaisen tai brittiläisen musikaalin katkelmia (1934–39); 7. nimetön suomalainen pornoelokuva (1960-l.); 11. Lopussa kiitos seisoo (Fred Niblo, 1918); 15. Tyttö kaljassa (Jiří Menzel, 1980); 16. Mitäs täällä roikut, Henry Moon? (Jack Nicholson, 1978); Pako taikavuorelle (John Hough, 1975); 17. Pahuksen katti (Robert Stevenson, 1965); Tuote: nainen (Bonnie Sherr Klein, 1981); 18. Tuhoava ase R-8-12 (Savva Kulish, 1968); Olimpiada 40 (Andrzej Kotkowski, 1980); Erämaa elää (James Algar, 1953; suom. versio); Riemuloma Riossa (Stanley Donen, 1984); Kokopäivägangsterit (Sergio Corbucci, 1976); 19. Tahdotko nähdä nätin napani? (Søren Kragh-Jacobsen, 1978); Katoava preeria (James Algar, 1954; suom. versio); 1984 (Michael Radford, 1984); 20. Krepysh – orlovilainen ravihevonen (Aleksandr Zguridi & Nana Kldiashvili, 1982); Viidakon kissa (James Algar, 1959); Syphilis (1944); 21. Ihmisiä kaupungissa (Arne Sucksdorff, 1946; vajaa alusta ja lopusta); Potku vielä potku (Viktor Sadovski, 1968; suom. versio); Muukalainen Harlemissa (John Sayles, 1984); Tulisydän (Igor Savtshenko, 1951); A Corny Concerto (Robert Clampett, 1943); 22. Don Camillo – veijari vai pyhimys? (Terence Hill, 1983; pari kelaa väärässä järjestyksessä); Chimp the Cowboy (1937/48); A Chairy Tale (Norman McLaren & Claude Jutra, 1957); Fin n’Catty / Sylvester ja kultakala (Chuck Jones, 1943); Nyckelholet; How to Draw a Circle; De Düva: The Dove / Kyyhkynen (George Coe & Anthony Lover, 1968); Hardware Wars (Ernie Fosselius, 1978); Chimp the Fireman (1948); Jerry superkyttänä (Michel Gérard, 1984); American Ninja (Sam Firstenberg, 1985); Bensa-aseman pimut (Joel Bender, 1979); Going! Going! Gosh! (Chuck Jones, 1952); 23. Viidakon poika (Zoltan Korda, 1942); Robin Hood (Wolfgang Reitherman, 1973; suom. versio); 24. Fatty ja Mabel paratiisissa / Mabel’s Wilful Way (Roscoe ”Fatty” Arbuckle & Mabel Normand, 1915); The Little Teacher (Mack Sennett, 1915); 31. Nez au vent (Władysław Starewicz, 1956); Caballito (Hugo Jaramillo & Bernardo Cordero); La caries; El conejo tarari (Luis Castillo); La evolucion del craneo; Historia del papel; La hormiga colobopsis; Juan me tiene sin cuidado; Marinero quiero ser (Teresa Ordoqui & Reginaldo Alfonso); Nino Incendios; Nino limpio; Padre tu hijo necesita ayuda; Porque vuela el avion; Quiribin busca-juegos; La rana voladora; Las siete maravillas del mundo; Tin tin la lluvia (Bernardo Cordero & Reinaldo Alfonso)

Kesäkuu 2016

1. Murto ja varkaus (Anthony Minghella, 2007) – Orion
2. Haukat ja varpuset (Pier Paolo Pasolini, 1966) – Orion
3. Kuka pelkää Virginia Woolfia? (Mike Nichols, 1966) – Orion
3. Irma Vep (Oliver Assayas, 1996) – Orion
4. Basquiat (Julian Schnabel, 1996) – Orion
4. Kalman sormi (Robert Mulligan, 1972) – Orion
4. Tabu (Vilgot Sjöman, 1977) – Orion
4. Action Jackson – ässä hihassa (Craig R. Baxley, 1988) – Orion
4. Naisen logiikka (Spede Pasanen, 1999) – Orion
7. Painajainen Elm Streetillä (Wes Craven, 1984) – Orion
8. Rumat, likaiset ja ilkeät (Ettore Scola, 1976) – Orion
11. Hyvää yötä majesteetti (Ettore Scola, 1982) – Orion
11. Hyvät, pahat ja rumat (Sergio Leone, 1966; alkuperäinen eng. versio) – Orion
12. Matilda ja lasten kapina (Danny DeVito, 1996) – Orion
15. Myyrä ja purukumi (Zdeněk Miler, 1969) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. Myyrä ja televisio (Zdeněk Miler, 1970) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. Myyrä eläintarhassa (Zdeněk Miler, 1969) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. Myyrä ja pikkuauto (Zdeněk Miler, 1963) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. Myyrä ja siili (Zdeněk Miler, 1970) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. Myyrä ja raketti (Zdeněk Miler, 1965) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. Myyrä ja vihreä tähti (Zdeněk Miler, 1968) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. 7 arte (Ion Popescu-Gopo, 1958) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. Fast and Furry-ous (Chuck Jones, 1949) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. A Chairy Tale (Norman McLaren & Claude Jutra, 1957) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. Bolek i Lolek na dzikim zachodzie: Obrońcy prawa (Stanisław Dulz, 1972) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. El primer paso de papá / Isä (Tulio Raggi, 1977) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. Lend (Rein Raamat, 1973) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. Maluch (Lucjan Dembiński, 1965) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. Anni tahtoo äidin (Anssi Mänttäri, 1989) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. Local Hero – kylän sankari (Bill Forsyth, 1983) – Lapinsuu
15. Näin päättyi rakkaus (Helmut Käutner, 1957) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. Ikarie XB-1 (Jindřich Polák, 1963) – Pieni teltta (Sodankylä)
16. Robin Hood (Wolfgang Reitherman, 1973; suom. versio) – Kitisenrannan koulu, auditorio
16. Gregory’s Girl – nykypäivän romanssi (Bill Forsyth, 1981) – Kitisenrannan koulu, sali
16. Tarjoilin Englannin kuninkaalle (Jiří Menzel, 2006) – Iso teltta (Sodankylä)
16. Himoittu (Wolfgang Staudte, 1957) – Pieni teltta (Sodankylä)
16. Hassu kesä (Jiří Menzel, 1968) – Lapinsuu
16. Black (Anouk De Clercq, 2015) – Kitisenrannan koulu, sali
16. HKG (Gerard Holthuis, 1999) – Kitisenrannan koulu, sali
16. Wal(l)zen (Ivan Ladislav Galeta, 1989) – Kitisenrannan koulu, sali
16. The Exquisite Corpus (Peter Tscherkassky, 2015) – Kitisenrannan koulu, sali
17. Kuin leivoset langalla (Jiří Menzel, 1969/90) – Kitisenrannan koulu, sali
17. Fantasmagorie (Émile Cohl, 1908) – Kitisenrannan koulu, auditorio
17. Little Black Sambo / Neekeripoika Sambon seikkailut (Ub Iwerks, 1935) – Kitisenrannan koulu, auditorio
17. Le Merle (Norman McLaren, 1958) – Kitisenrannan koulu, auditorio
17. Going! Going! Gosh! (Chuck Jones, 1952) – Kitisenrannan koulu, auditorio
17. Reksio i wrona (Halina Filek-Marszałek, 1981) – Kitisenrannan koulu, auditorio
17. Putnik drugog razreda / Toisen luokan matkustaja (Borivoj Dovniković-Bordo, 1974) – Kitisenrannan koulu, auditorio
17. Czerwone i czarne (Witold Giersz, 1963) – Kitisenrannan koulu, auditorio
17. Käpy selän alla (Mikko Niskanen, 1966) – Kitisenrannan koulu, sali
17. Beggars of Life (William A. Wellman, 1928; säestettynä) – Iso teltta (Sodankylä)
17. Tyttö kaljassa (Jiří Menzel, 1980) – Kitisenrannan koulu, sali
17. Keikkakaverit (Bill Forsyth, 1989) – Iso teltta (Sodankylä)
17. Rampe & Naukkis – kaikkien aikojen superpari (Hannu Seikkula, 1990) – Kitisenrannan koulu, sali
17. Myyrä ja purukumi (Zdeněk Miler, 1969) – Kitisenrannan koulu, auditorio
17. Myyrä ja televisio (Zdeněk Miler, 1970) – Kitisenrannan koulu, auditorio
17. Myyrä eläintarhassa (Zdeněk Miler, 1969) – Kitisenrannan koulu, auditorio
17. Myyrä ja pikkuauto (Zdeněk Miler, 1963) – Kitisenrannan koulu, auditorio
17. Myyrä ja siili (Zdeněk Miler, 1970) – Kitisenrannan koulu, auditorio
17. Myyrä ja raketti (Zdeněk Miler, 1965) – Kitisenrannan koulu, auditorio
17. Myyrä ja vihreä tähti (Zdeněk Miler, 1968) – Kitisenrannan koulu, auditorio
18. Der Arzt von Stalingrad (Géza von Radványi, 1958) – Pieni teltta (Sodankylä)
18. Robin Hood (Wolfgang Reitherman, 1973; suom. versio) – Kitisenrannan koulu, auditorio
18. Prinsessa (Pál Erdöss, 1983) – Pieni teltta (Sodankylä)
18. Belle Epoque – muutosten aika (Fernando Trueba, 1992) – Lapinsuu
19. Kauhujen yö Itämerellä (Frank Wisbar, 1960) – Kitisenrannan koulu, sali
19. Tyttö kaljassa (Jiří Menzel, 1980) – Pieni teltta (Sodankylä)
22. Kuriton sukupolvi (Wilho Ilmari, 1937) – Orion
26. Blood Simple (Joel Coen, 1984) – Orion
28. Tanssit (Ettore Scola, 1983) – Orion
28. Scream (Wes Craven, 1996) – Orion
30. Hyvästi rakkaani (Giuseppe Patroni Griffi, 1971) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
8. Juha (Aki Kaurismäki, 1999; säestettynä); 13. Caballito (Hugo Jaramillo & Bernardo Cordero); Clock Cleaners (Ben Sharpsteen, 1937); Nice Doggy / Kaunis koira (Eddie Donnelly, 1952); Papa’s Little Helpers / Pienet apulaiset (Mannie Davis, 1951); Tableaux d’une exposition (Alexander Alexeieff & Claire Parker, 1972); Zimowa moda (Piotr Paweł Lutczyn, 1974); 17. Kohti avaruutta (Pavel Klušantsev, 1958; lyhennetty suom. versio); Mars (Pavel Klušantsev, 1968; suom. versio); 29. …ja täältä pesee (Marcello Fondato, 1974); Riemukupla (Robert Stevenson, 1969); Clock Cleaners (Ben Sharpsteen, 1937); 30. Stop Making Sense (Jonathan Demme, 1984); Kultaa El Pasoon / The War Wagon (Burt Kennedy, 1967)

Heinäkuu 2016

3. Kohti etelää (Laurent Cantet, 2005) – Orion
6. K.O.V.A. (Norman Jewison, 1978) – Orion
6. Cobra – lain vahva käsi (George Pan Cosmatos, 1986) – Orion
12. Splendor – unelmien talo (Ettore Scola, 1989) – Orion
12. Arizona Baby (Joel Coen, 1987) – Orion
13. Hän ampui ensin (Monte Hellman, 1967) – Orion
20. Sairaan kaunis maailma (Jarmo Lampela, 1997) – Orion
20. Valtapeli (Joel Coen, 1994) – Orion
26. Barton Fink (Joel Coen, 1991) – Orion
26. Mitä kello on? (Ettore Scola, 1989) – Orion
27. Pluto Junior (Clyde Geronimi, 1942) – Orion
27. Golden Eggs (Wilfred Jackson, 1941) – Orion
27. Out on a Limb (Jack Hannah, 1950) – Orion
27. Don’s Fountain of Youth (Jack Hannah, 1953) – Orion
27. Helmiä ja sikoja (Perttu Leppä, 2003) – Orion
27. Verenpunainen yö (Dick Richards, 1975) – Orion
28. Diiva (Jean-Jacques Beineix, 1981) – Orion
28. Hair (Miloš Forman, 1979) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
7. Marinero quiero ser (Teresa Ordoqui & Reginaldo Alfonso); 8. Kapteeni Horatio Hornblower (Raoul Walsh, 1951); Bolek i Lolek na wakacjah: Strzelba i Wędka / Kivääri ja onki (Władysław Nehrebecki, 1965); 9. Merirosvo Mustaparta (Robert Stevenson, 1968); Karmiininpunainen merirosvo (Robert Siodmak, 1952); Orjameri (Vladimir Braun, 1953); Poop Deck Pirate (Jack Hannah, 1961); The Port of Missing Mice / Merirosvokissat (Eddie Donnelly, 1945); Simple Simon / Tyhmä Simon (Ub Iwerks, 1935); Bolek i Lolek: Poławiacze Skarbów / Merirosvot (Lechosław Marszałek, 1964); Hog Wild / Antenninkorjaajat (James Parrott, 1930); Kätkevä koira; Das Herz des Piraten (Jürgen Brauer, 1988); Peppi Pitkätossu seitsemällä merellä (Olle Hellbom, 1970); De Düva: The Dove / Kyyhkynen (George Coe & Anthony Lover, 1968); 10. Marinero quiero ser (Teresa Ordoqui & Reginaldo Alfonso); Marinero quiero ser (Teresa Ordoqui & Reginaldo Alfonso); 23. There’s a Girl in My Heart (Arthur Dreifuss, 1949); El primer paso de papá / Isä (Tulio Raggi, 1977); 27. Outrage (Ida Lupino, 1950); Marinero quiero ser (Teresa Ordoqui & Reginaldo Alfonso)

Elokuu 2016

2. Zardoz (John Boorman, 1974)
5. Ghostbusters II (Ivan Reitman, 1989) – Orion
7. Vaitelias mies (John Ford, 1952) – Orion
12. Muistelmia – Stardust Memories (Woody Allen, 1980) – Orion
13. Kadotetut (Luchino Visconti, 1969) – Orion
16. Niagara (Henry Hathaway, 1953) – Orion
18. Voittamaton (Satyajit Ray, 1956) – Orion
24. Włącznik (Natalia Kozieł; filmi-installaatio kuvataidenäyttelyssä) – Galeria Miejska BWA (Bydgoszcz)
25. Włącznik (Natalia Kozieł; filmi-installaatio kuvataidenäyttelyssä) – Galeria Miejska BWA (Bydgoszcz)
26. Too Late (Dennis Hauck, 2015) – WHS Teatteri Union
27. Julmat, vahvat ja röyhkeät (Robert Aldrich, 1973) – WHS Teatteri Union
27. Cowboy (Delmer Daves, 1958) – WHS Teatteri Union
27. Chimp the Cowboy (1937/48) – WHS Teatteri Union
30. Kohtalon isku (Satyajit Ray, 1981) – Orion
30. Rabindranath Tagore (Satyajit Ray, 1961) – Orion
30. Prinssi ja revyytyttö (Laurence Olivier, 1957) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
6. Afterlife (Ishu Patel, 1978); Good Scouts (Jack King, 1938); Hold That Pose (Jack Kinney, 1950); Hvězda zvaná Pelyněk (Martin Frič, 1964); Kapteeni Horatio Hornblower (Raoul Walsh, 1951); Opening Speech (Norman McLaren, 1960); Pueblo armado (Joris Ivens, 1961); Tableaux d’une exposition (Alexander Alexeieff & Claire Parker, 1972); Tubular Bells: Mike Oldfield (1973); 8. Radio Broadcast (1944); 10. La Silla (Juan Padrón, 1974); 12. Veristen saappaiden kukkula (Giuseppe Colizzi, 1969); 14. Eläintarhan ajot (1936); Herää Helsinki! (Valentin Vaala, 1939); Karoliinien jäljillä (Eva-Lisa Viljanen, 1939); Ohran tarina (Heikki Aho & Björn Soldan, 1936); Talvinen Koli (Heikki Aho & Björn Soldan, 1935); 15. katkelmia elokuvasta Kauneuskilpailu v. 1934 (1934); Aku Ankan naurujuhlat (1978; sisälsi elokuvat The Village Smithy, Pluto Junior, The Flying Squirrel, In Dutch, Test Pilot Donald, Golden Eggs, Out on a Limb ja Don’s Fountain of Youth); 18. Yksinäinen nainen (Satyajit Ray, 1963); 28. Maailmankaikkeus (Pavel Klušantsev, 1951; suom. versio); Jan Amos Comenius – eurooppalainen kansalainen (Otakar Vávra, 1983); 29. Pieni punainen panssarivaunu (Heikki Partanen & Riitta Rautoma, 1973); 31. Limuzyna Daimler-Benz (Filip Bajon, 1982)

Syyskuu 2016

1. Sopeutumattomat (John Huston, 1961) – Orion
2. Włącznik (Natalia Kozieł; filmi-installaatio kuvataidenäyttelyssä) – Galeria Miejska BWA (Bydgoszcz)
3. Włącznik (Natalia Kozieł; filmi-installaatio kuvataidenäyttelyssä) – Galeria Miejska BWA (Bydgoszcz)
4. Kaunotar ja hirviö (Gary Trousdale & Kirk Wise, 1991; suom. versio; karaokenäytös) – Orion
4. Tervetuloa, Mr. Chance! (Hal Ashby, 1979) – Orion
4. Ganashatru / Kansanvihollinen (Satyajit Ray, 1989) – Orion
6. Nanook, pakkasen poika (Robert Flaherty, 1922; säestettynä) – Orion
6. Ainoa toive (Douglas Sirk, 1953) – Orion
7. Lääkärin omatunto (Douglas Sirk, 1954) – Orion
8. Onni päättyy huomenna (Douglas Sirk, 1956) – Orion
9. Marilyn (Harold Medford, 1963) – Orion
10. Keskusasema (Youssef Chahine, 1958) – Orion
10. Innostus. Donbass-sinfonia / Entusiasmi (Dziga Vertov, 1930) – Kino Sheryl
10. Yhdestoista vuosi (Dziga Vertov, 1927) – Kino Sheryl
10. Spindrift (Jan Bark & Erkki Kurenniemi, 1966) – Kino Sheryl
11. Valiojoukko (Philip Kaufman, 1983) – Orion
13. Too Late (Dennis Hauck, 2015) – Kampus Kino
15. Tankki (Marvin J. Chomsky, 1984) – WHS Teatteri Union
15. Voitto (Timo Vartiala, 1984) – WHS Teatteri Union
15. Hätilä. Nyt. / Otoksia BMP-1 -vaunuista Hätilän ampumaleirillä (Petteri Kalliomäki, 2002/13) – WHS Teatteri Union
15. Pieni punainen panssarivaunu (Heikki Partanen & Riitta Rautoma, 1973) – WHS Teatteri Union
15. Panssariaseen käyttö (1946; yksi kela) – WHS Teatteri Union
15. Sodan peto (Kevin Reynolds, 1988) – WHS Teatteri Union
15. Zhavoronok (Nikita Kurikhin & Leonid Menaker, 1964) – WHS Teatteri Union
15. Maluch (Lucjan Dembiński, 1965) – WHS Teatteri Union
21. Yo, también /Me Too (Antonio Naharro & Álvaro Pastor, 2009) – Orion
22. Jos kaadun (Hannaleena Hauru, 2007) – WHS Teatteri Union
22. Kaveri (Teemu Nikki, 2007) – WHS Teatteri Union
23. Meshes of the Afternoon (Maya Deren & Alexander Hammid, 1943; säestettynä) – WHS Teatteri Union
23. At Land (Maya Deren, 1944; säestettynä) – WHS Teatteri Union
23. Ritual in Transfigured Time (Maya Deren, 1946; säestettynä) – WHS Teatteri Union
28. Paholaisen enkelit (Douglas Sirk, 1957) – Orion
28. Kovaotteiset miehet 2 (John Frankenheimer, 1975) – Orion
29. Blank Generation (Amos Poe & Ivan Král, 1976; ei voitu esittää loppuun saakka) – Orion
29. Todistaja (Peter Weir, 1985) – Orion
30. Salzburgin rakastavaiset (Douglas Sirk, 1957) – Orion
30. Älä katso taaksesi (D.A. Pennebaker, 1967) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
1. La mer remonté à Rouen (Édouard Molinaro, 1957); 5. Rakastajia ja muita veijareita (Cy Howard, 1970); 6. Ravintolailta / A Night Out (Charles Chaplin, 1915); 7. Pakasteet II (Risto Jarva & Jukka Mannerkorpi, 1969); 10. Armoton ase (Delmer Daves, 1957); 11. Norjan laulu (Andrew L. Stone, 1970); Ballet Robotique (Bob Rogers, 1982); Krepysh – orlovilainen ravihevonen (Aleksandr Zguridi & Nana Kldiashvili, 1982); 18. Room and Wrath (Alex Lovy, 1956); Hyde and Sneak (Paul J. Smith, 1962); Swing Your Partner (Alex Lovy, 1943); The Fabulous Harlem Globetrotters (1973); Benny Goodman in Concert (1976; Castle Filmsin levittämä katkelma elokuvasta Rytmin kuningas Benny Goodman, ohj. Valentine Davies, 1956); The Olympic Games Munich 1972 (1973); 19. Liekehtivät virstat (Samson Samsonov, 1957); 20. Aviovaimoja (Anja Breien, 1975); Le lièvre et les grenouilles; 21. Rasvapallo (Mihail Romm, 1934; selostettu restauraatio v:lta 1955); Matt Helm vaarojen verkossa (Henry Levin, 1967); Les hommes de la baleine (Mario Ruspoli, 1956); 22. Bravo, Giorgio (Franklin J. Schaffner, 1982); At Land (Maya Deren, 1944); 24. Maalivahti Jashin (Valentin Konovalov, 1965); 28. Sotatila (Richard Eyre, 1983)

Lokakuu 2016

1. Vihreä helvetti (Gian Gaspare Napolitano, 1953) – WHS Teatteri Union
1. Pariisi 1900 (Nicole Védrès, 1946) – WHS Teatteri Union
1. Varsovie, quand même (Yannick Bellon, 1954) – WHS Teatteri Union
1. Zaa, petit chameau blanc (Yannick Bellon & Jean Salvy, 1960) – WHS Teatteri Union
1. Ze szlaku wyzwolenia (Ludomir Motylski, 1984) – WHS Teatteri Union
1. Tableaux d’une exposition (Alexander Alexeieff & Claire Parker, 1972) – WHS Teatteri Union
2. Riemuloma Rivieralla (Jacques Tati, 1953) – Orion
2. Blank Generation (Amos Poe & Ivan Král, 1976; ei voitu esittää loppuun saakka) – Orion
4. Voitto (Timo Vartiala, 1984) – WHS Teatteri Union
4. Zhavoronok (Nikita Kurikhin & Leonid Menaker, 1964) – WHS Teatteri Union
4. Tuokaa Alfredo Garcian pää! (Sam Peckinpah, 1974) – Orion
6. Valuva taivas / Liquid Sky (Slava Tsukerman, 1982) – Orion
7. Kultalampi (Mark Rydell, 1981) – Orion
7. Tuuleen kirjoitettu (Douglas Sirk, 1956) – Orion
8. Nunna (Jacques Rivette, 1966) – Orion
8. Rakasta tänään, huomenna… (Douglas Sirk, 1958) – Orion
9. Suurinta elämässä (Douglas Sirk, 1959) – Orion
11. Trouble in Paradise (Ernst Lubitsch, 1932) – Orion
13. Mies vailla menneisyyttä (Aki Kaurismäki, 2002) – Orion
13. Ihmemaa Oz (Victor Fleming, 1939) – Orion
13. Haudanryöstäjät ulkoavaruudesta / Plan 9 From Outer Space (Edward D. Wood Jr., 1956/59) – WHS Teatteri Union
13. Battle Beyond the Sun (Mihail Karjukov, Aleksander Kozyr, Timofei Levtšuk & Francis Ford Coppola, 1959/62) – WHS Teatteri Union
13. Hardware Wars (Ernie Fosselius, 1978) – WHS Teatteri Union
21. Suburbia – kadun kapinalliset (Penelope Spheeris, 1983) – Orion
21. Pahat tavat / Yön sisaret (Pedro Almodóvar, 1983) – Orion
22. Mene, tiedä (Jacques Rivette, 2001) – Orion
22. Tappakaa Charley Varrick! (Don Siegel, 1973) – Orion
28. Moi, Tintin (Henri Roanne & Gérard Valet, 1976) – Orion
29. Evakko (Ville Salminen, 1956) – Orion
29. Rajut kaverit (Michael Cimino, 1974) – Orion
30. Rouvani sulhanen (Leo McCarey, 1937) – Orion
31. Terrible Teddy, the Grizzly King (Edwin S. Porter, 1901; säestettynä) – Orion
31. Execution of Czolgosz, with Panorama of Auburn Prison (Edwin S. Porter, 1901; säestettynä) – Orion
31. Appointment by Telephone (Edwin S. Porter, 1902; säestettynä) – Orion
31. How They Do Things on the Bowery (Edwin S. Porter, 1902; säestettynä) – Orion
31. Jack and the Beanstalk (Edwin S. Porter & George S. Fleming, 1902; selostettuna) – Orion
31. Life of an American Fireman (Edwin S. Porter & George S. Fleming, 1903; säestettynä ja selostettuna) – Orion
31. The Great Train Robbery / Suuri junaryöstö (Edwin S. Porter, 1903; säestettynä) – Orion
31. The Unappreciated Joke (Edwin S. Porter, 1903; säestettynä) – Orion
31. The Gay Shoe Clerk (Edwin S. Porter, 1903; säestettynä) – Orion
31. How a French Nobleman Got a Wife Through the New York Herald Personal Columns (Edwin S. Porter, 1904; säestettynä) – Orion
31. The Kleptomaniac (Edwin S. Porter, 1905; säestettynä) – Orion
31. Dream of a Rarebit Fiend (Edwin S. Porter & Wallace McCutcheon, 1906; säestettynä) – Orion
31. The ”Teddy” Bears (Edwin S. Porter & Wallace McCutcheon, 1907; säestettynä) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
3. Tappajan askel (Phil Karlson, 1958); The Sleepwalker (Clyde Geronimi, 1942); 4. Rakettirakkautta (Leo McCarey, 1958); 7. The Plainsman and the Lady (Joseph Kane, 1946); 8. Pariisin torni (Abel Gance, 1955); 12. Schichten unter der Dunstglocke (Herbert Viktor, 1959); Providensa – petturi vai pyhimys (Giulio Petroni, 1972); 13. Suden arvoitus (Raimo O. Niemi, 2006); 23. Kanootit esille! (1938); 24. Markus setä kertoo… (Vilho Syrjälä & Eino Itänen, 1938; lyhennetty kaitalevitysversio); 25. Tiedättekö että… (1938); Saippuakuplan tarina (1938); 27. Kinkku, kaikkien herkku (1938); 29. Hempukka ja hunsvotti (Melvin Frank, 1976); 30. Vihan hedelmät (John Ford, 1940); 31. Hillbilly Hit Parade (Robert M. Moscow, 1936)

Marraskuu 2016

1. Hillbilly Hit Parade (Robert M. Moscow, 1936) – Kampus Kino
1. Rakettirakkautta (Leo McCarey, 1958) – Kampus Kino
3. Iloton katu (G.W. Pabst, 1925; säestettynä) – Orion
7. Los héroes del sitio de Zaragoza (Segundo de Chomón, 1903; säestettynä) – Orion
7. L’hereu de ca’n Pruna (Segundo de Chomón, 1904; säestettynä) – Orion
7. Ah! La barbe (Segundo de Chomón, 1905; säestettynä) – Orion
7. Le roi des dollars (Segundo de Chomón, 1904; säestettynä) – Orion
7. Les cent trucs (Segundo de Chomón, 1906; säestettynä) – Orion
7. Le courant électrique (Segundo de Chomón, 1906; säestettynä) – Orion
7. L’antre de la sorcière (Segundo de Chomón, 1906; säestettynä) – Orion
7. Le spectre rouge (Segundo de Chomón & Ferdinand Zecca, 1907; säestettynä) – Orion
7. Ki Ri Ki, acrobates japonais (Segundo de Chomón, 1907; säestettynä) – Orion
7. L’insaisissable pickpocket (Segundo de Chomón, 1908; säestettynä) – Orion
7. El electric hôtel (Segundo de Chomón, 1908; säestettynä) – Orion
7. Légende du fantôme (Segundo de Chomón, 1908; säestettynä) – Orion
7. Le Théâtre électrique de Bob (Segundo de Chomón, 1909; säestettynä) – Orion
7. Le Petit Poucet (Segundo de Chomón, 1909; säestettynä) – Orion
7. Voyage sur Jupiter (Segundo de Chomón, 1909; säestettynä) – Orion
9. Pitkä pitkäperjantai (John Mackenzie, 1980) – Orion
9. Routasydän (Tuomas Sallinen, 1993) – Kinopalatsi (Helsinki)
10. Andrzej Wajda (Jerzy Domaradzki, 1976) – WHS Teatteri Union
10. Orkesterinjohtaja (Andrzej Wajda, 1979) – WHS Teatteri Union
11. Tulivaunut (Hugh Hudson, 1981) – Orion
11. Enter the Ninja (Menahem Golan, 1981) – Kinopalatsi (Helsinki)
12. Rakkaus (Károly Makk, 1970) – WHS Teatteri Union
12. Vakio (Krzysztof Zanussi, 1981) – WHS Teatteri Union
12. Pályamunkások (István Gaál, 1957) – WHS Teatteri Union
12. Tízezer nap / Kymmenen tuhatta aurinkoa (Ferenc Kósa, 1965) – WHS Teatteri Union
12. Viimeinen mohikaani (Mateo Cano, 1965) – WHS Teatteri Union
12. Hellät hoiturit (Barry Mahon, 1965) – WHS Teatteri Union
12. The Gruesome Twosome (Herschell Gordon Lewis, 1967) – Kinopalatsi (Helsinki)
13. Danielin junamatka (Pál Sándor, 1985) – WHS Teatteri Union
16. Tappajien takaa-ajo (Robert Culp, 1972) – Orion
17. Lehtiä paholaisen kirjasta (Carl Th. Dreyer, 1919; säestettynä) – Orion
18. Alaston kaupunki (Jules Dassin, 1948) – Orion
19. Mars (Pavel Klušantsev, 1968; suom. versio) – WHS Teatteri Union
19. Maailmankaikkeus (Pavel Klušantsev, 1951; suom. versio) – WHS Teatteri Union
19. Kohti avaruutta (Pavel Klušantsev, 1958; ruots. versio) – WHS Teatteri Union
20. Myrskyjen planeetta (Pavel Klušantsev, 1962) – WHS Teatteri Union
21. Hannibál tanár úr (Zoltán Fábri, 1957) – Niagara
22. Ahneus (Erich von Stroheim, 1924; Version 6; säestettynä) – Orion
22. Vihan riivaama (Marlon Brando, 1961) – Orion
23. Hän varasti elämän (Aarne Tarkas, 1962) – Orion
23. Verinen joukko (Terence Young, 1974) – Orion
24. Tuote: nainen (Bonnie Sherr Klein, 1981) – Kulttuurikeskus Caisa
25. Kuolleen miehen kirjeet (Konstantin Lopušanski, 1986) – WHS Teatteri Union
25. The Punk Rock Movie (Don Letts, 1978) – Orion
26. Orjan poika (Antti Kari, 1979) – WHS Teatteri Union
26. Ukonlintu ja virvaliekki (Antti Kari, 1982) – WHS Teatteri Union
26. Mennyt manner (Antti Kari & Jukka Ruohomäki, 1982) – WHS Teatteri Union
26. 19084 (Heikki Partanen, 1985) – WHS Teatteri Union
26. Verinen joukko (Terence Young, 1974) – Orion
27. Isän varjossa (István Szábo, 1966) – WHS Teatteri Union
28. Äiti (Vsevolod Pudovkin, 1926) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
3. Bestia (Jerzy Domaradzki, 1978); 4. Paholaisen palkkalaiset (Tonino Valerii, 1972); 5. Kaksi asetta pelkurille (Giorgio Ferroni, 1968); Tedeum – lännen rämäpää (Enzo G. Castellari, 1972); Ruudinsavun sankarit (Alfonso Balcázar, 1965); 7 kovaa miestä (Enzo G. Castellari, 1967); Coltin varjossa (Giovanni Grimaldi, 1965); 6. Czystej krwi / Arabialaiset hevoset (Witold Zadrowski, 1980); 12. Lumimies / Karhu ja pullo (Mihail Kamenetski, 1971); Alcohol: Pink Elephant / Vaaleanpunainen elefantti (Dennis Kennedy, 1975); 14. Myrskyöitä (Jean Grémillon, 1941); 15. Suuria toiveita (Mike Leigh, 1988); 18. Dynamiitti Jim (Alfonso Balcázar, 1966); 22. Vihoviimeiset erämaalinnakkeen sankarit (Marty Feldman, 1977); 24. Afrikkalainen satu; 28. Sauna (Holger Harrivirta, 1947); 29. Sauna (Holger Harrivirta, 1947); Kun elohopea laskee (Heikki Aho & Björn Soldan, 1933); Keinutuoli kertoo (Harry Lewing, 1956); Zaa, petit chameau blanc (Yannick Bellon & Jean Salvy, 1960); Matka lautalle (Carl Th. Dreyer, 1948); Germany Calling / Lambeth Walk (Charles A. Ridley, 1941); Tuulastuksia II (1939); Lumimies / Karhu ja pullo (Mihail Kamenetski, 1971); Czystej krwi / Arabialaiset hevoset (Witold Zadrowski, 1980); Preerian rämäpäät (Duccio Tessari, 1969)

Joulukuu 2016

1. Teräskypärä (Samuel Fuller, 1951) – WHS Teatteri Union
1. Fast and Furry-ous (Chuck Jones, 1949) – WHS Teatteri Union
1. Going! Going! Gosh! (Chuck Jones, 1952) – WHS Teatteri Union
1. Zip ’N Snort (Chuck Jones, 1961) – WHS Teatteri Union
1. Highway Runnery (Rudy Larriva, 1965) – WHS Teatteri Union
1. Tulkoon valkeus (John Huston, 1946/80) – WHS Teatteri Union
1. Germany Calling / Lambeth Walk (Charles A. Ridley, 1941) – WHS Teatteri Union
2. Magnolia (Paul Thomas Anderson, 1999) – Orion
3. 20 tuntia (Zoltán Fábri, 1965) – WHS Teatteri Union
4. Znoi / Helle (Larissa Šepitko, 1963) – Orion
7. The Filth and the Fury (Julien Temple, 2000) – Orion
8. Seitsemän mahdollisuutta (Buster Keaton, 1925) – Orion
8. Krylja / Siivet (Larissa Šepitko, 1966) – Orion
8. Kultaa El Pasoon / The War Wagon (Burt Kennedy, 1967) – WHS Teatteri Union
8. Sukelluslaivalla maapallon ympäri (Richard Fleischer, 1954) – WHS Teatteri Union
9. Kaikki minkä taivas sallii (Douglas Sirk, 1955) – Orion
9. I’m Not There (Todd Haynes, 2007) – Orion
10. Cleopatra Jones – karatekuningatar (Jack Starrett, 1973) – Orion
14. Yakuza – samuraitten kirous (Sydney Pollack, 1975) – Orion
15. Looma – unohdettu ystävä (Bidzina Ratshevelishvili, 1982) – Kulttuurikeskus Caisa
15. Cisco Pike (Bill L. Norton, 1972) – Orion
16. Sinä ja minä (Larissa Šepitko, 1972) – Orion
16. Repo Man (Alex Cox, 1984) – Orion
17. Akademia pana Kleksa, cz. I: Przygoda księcia Mateusza (Krzysztof Gradowski, 1984) – WHS Teatteri Union
17. Akademia pana Kleksa, cz. II: Tajemnica Golarza Filipa (Krzysztof Gradowski, 1984) – WHS Teatteri Union
17. vuokraamopoistot elokuvasta Jali ja suklaatehdas (Mel Stuart, 1971) – WHS Teatteri Union
17. Papa’s Little Helpers / Pienet apulaiset (Mannie Davis, 1951) – WHS Teatteri Union
19. He ratsastivat läpi luotisateen (Monte Hellman, 1965) – Orion
18. Ruma ankanpoikanen (Wilfred Jackson, 1939) – Orion
18. Robin Hoodin seikkailut (Michael Curtiz & William Keighley, 1938) – Orion
18. Pelin säännöt (Jean Renoir, 1939) – Orion
20. Rikos ja rangaistus (Aki Kaurismäki, 1983) – Arcadan iso sali
21. Leningrad Cowboys Go America (Aki Kaurismäki, 1989) – Orion
21. Intohimon laki (Pedro Almodóvar, 1986) – Orion
22. Hurjaa menoa (Martin B. Cohen, 1969) – Orion
23. Wsród nocnej ciszy (Tadeusz Chmielewski, 1978) – WHS Teatteri Union
23. Białowieża w zimie (Bogdan Żuralski, 1970) – WHS Teatteri Union
28. Kika (Pedro Almodóvar, 1993) – Orion
28. Minne tuuli kuljettaa (Jimmy T. Murakami, 1986) – Orion
28. Wise Blood – levoton veri (John Huston, 1979) – Orion
29. Natshalo nevedomogo veka (Andrei Smirnov & Larissa Šepitko, 1967/87; vain Šepitkon episodi) – Orion
29. Katherine Mortenhoen ostettu kuolema (Bertrand Tavernier, 1980) – Orion
29. The Krays – väkivallan veljekset (Peter Medak, 1990) – Orion
30. Tapporaha (Michele Lupo, 1973) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
1. Fokus (Sami van Ingen, 2004); 2. Sauna (Holger Harrivirta, 1947); 3. 100.000 dollari per Ringo (Alberto De Martino, 1965); 4. Ydinsähköä Loviisasta I (1972); Ydinsähköä Loviisasta II (1974; eng. versio); Ydinsähköä Loviisasta III (1975); Ydinsähköä Loviisasta IV (1977; eng versio); Ydinvoimaa Loviisasta (Lauri Törhönen, 1985); 5. Le sel de la terre (Georges Rouquier, 1950); 6. Petsamo 1939 (1940); 10. Luojan ja paholaisen välissä (Marino Girolami, 1968); 24. Lumiukko (Dianne Jackson, 1982); 28. Kino 1 (Natalia Kozieł, 2013); Traileri elokuvasta Persepolis; Vihreät baretit (John Wayne & Rey Kellogg, 1968); Kummituskievari (Lasse Pöysti, 1954); Marusja alkaa koulun (Ilja Frez, 1948); Oklaholma Kid (Lloyd Bacon, 1939); Remember When? / Sirkus (Harry Edwards, 1925); Kaapattu / Shanghaied (Charles Chaplin, 1915); Scenes and Incidents. Russo-Japanese Peace Conference, Portsmouth, N.H. (Edwin S. Porter, 1905); Työntekijät poistuvat Lumière-tehtaasta / Työläiset lähtevät tehtaasta (Louis Lumière, 1895); 30. Mr. Westin ihmeelliset seikkailut bolševikkien maassa (Lev Kulešov, 1924); 31. Kauhukakarat / Brats (James Parrott, 1930); Lumiere Programme (kooste 1930-luvulta; sisälsi elokuvat: Työntekijät poistuvat Lumière-tehtaasta, Lapsen ateria, Seinän kaataminen, Kasteltu kastelija, Ranskan valokuvaajien yhdistyksen kongressi 1895, Juna saapuu asemalle, Korttipeli, Vene lähtee satamasta); Kaapattu / Shanghaied (Charles Chaplin, 1915); Scenes and Incidents. Russo-Japanese Peace Conference, Portsmouth, N.H. (Edwin S. Porter, 1905)

Tammikuu 2017

5. Käärmelaakson kirous (Marek Piestrak, 1987) – WHS Teatteri Union
6. Paris, Texas (Wim Wenders, 1984) – Orion
6. Villi sydän (David Lynch, 1991) – Orion
7. Korkeat korot (Pedro Almodóvar, 1991) – Orion
7. Doomsday (Neil Marshall, 2008) – Orion
7. Jästipääjeparit (Richard Rush, 1974) – Orion
8. Jäähyväiset Matrjojalle (Elem Klimov, 1982) – Orion
11. Nema-ye Nazdik / Close-Up (Abbas Kiarostami, 1990) – Orion
12. Pelkojen yö / Mikey & Nicky (Elaine May, 1976) – Kulttuurikeskus Caisa
13. Kosmitšeski reis (Vasili Zhuravljov, 1935; säestettynä) – WHS Teatteri Union
14. Elvis (John Carpenter, 1979) – Orion
16. Parhaat vuodet (William Wyler, 1946) – Orion
17. Sauna (Holger Harrivirta, 1947) – Jyväskylän kaupunginkirjasto, Kansalaisopiston sali
18. Samurain tytär (Arnold Fanck, 1937) – Orion
19. Vormittagsspuk (Hans Richter, 1928) – WHS Teatteri Union
19. Dreams That Money Can Buy (Hans Richter, 1947) – WHS Teatteri Union
23. Ihmeellinen viesti toiselta tähdeltä (Veli Gränö, 1998) – Andorra
23. Tänään (Eija-Liisa Ahtila, 1996) – Andorra
23. Wanted (Milla Moilanen, 1998) – Andorra
24. (Michelangelo Antonioni, 1960) – Orion
25. Tanjuska ja 7 perkelettä (Pirjo Honkasalo, 1993) – Orion
30. 400 kepposta (François Truffaut, 1959) – Orion
31. Etsijät (John Ford, 1956) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
9. Varhaiskevättä Munkkiniemessä (A.Kakriainen, 1937); 10. Vertigo – punainen kyynel (Alfred Hitchcock, 1958; v:n -82 Technicolor-versio); Teräskyntäjät (Vladimir Braun, 1954); Karmiininpunainen merirosvo (Robert Siodmak, 1952); 11. Kuolema tulee kahdesti (Brian De Palma, 1984); 12. The Dreamer; 14. Atomi lähikuvassa / Atom: a Closer Look (1980; suom. versio, vajaa); Sauna (Holger Harrivirta, 1947); Suuri illuusio (Jean Renoir, 1937); 28. Calamity Jane – tarkk’ampujatyttö (David Butler, 1953); 29. Toko-Ri:n sillat (Mark Robson, 1954); Kaikki pelissä / Vabank (Juliusz Machulski, 1981); 30. Lumikuningatar (Lev Atamanov, 1957; suom. versio)

Helmikuu 2017

1. Kultainen vasikka (Ritva Arvelo, 1961) – Orion
2. Oliivipuiden katveessa (Abbas Kiarostami, 1994) – Orion
4. Coltin varjossa (Giovanni Grimaldi, 1965) – WHS Teatteri Union
4. Meksiko liekeissä (Sergei Bondartšuk, 1982) – WHS Teatteri Union
4. Paholaisen palkkalaiset (Tonino Valerii, 1972) – WHS Teatteri Union
4. Providensa – petturi vai pyhimys (Giulio Petroni, 1972) – WHS Teatteri Union
4. 7 kovaa miestä (Enzo G. Castellari, 1967) – WHS Teatteri Union
5. Runon kuningas ja muuttolintu (Toivo Särkkä, 1940) – WHS Teatteri Union
5. Marusja alkaa koulun (Ilja Frez, 1948) – WHS Teatteri Union
5. Takapihoilta valoon (1940) – WHS Teatteri Union
8. Kuoleman pataljoona (Julien Duvivier, 1935) – Orion
8. Halloween III – pahuuden yö (Tommy Lee Wallace, 1983) – Orion
9. Stalker (Andrei Tarkovski, 1979) – WHS Teatteri Union
10. My Winnipeg (Guy Maddin, 2007) – WHS Teatteri Union
10. Toivon tuolla puolen (Aki Kaurismäki, 2017) – WHS Teatteri Union
11. Nemá barikáda (Otakar Vávra, 1949) – Orion
12. Palvelija (Joseph Losey, 1964) – Orion
13. Pieni karuselli (Zoltán Fábri, 1955) – Orion
14. Kylmä kesä 1953 (Aleksandr Proshkin, 1988) – Andorra
15. Vuoden yhdeksän päivää (Mihail Romm, 1961) – Orion
16. Ślad (Helena Włodarczyk, 1976) – WHS Teatteri Union
16. Manekiny Tadeusza Kantora (Andrzej Sapija, 1983) – WHS Teatteri Union
16. Laki ja väkivalta (Edward Dmytryk, 1959) – Orion
17. Jean Pariisista (Julien Duvivier, 1936) – Orion
17. Pimeä tähti (John Carpenter, 1974) – Orion
18. Virta (Jean Renoir, 1936/46) – WHS Teatteri Union
18. Englannin sävel / Listen to Britain (Humphrey Jennings & Stewart McAllister, 1942) – WHS Teatteri Union
18. Kansan sankari (John Ford, 1939) – WHS Teatteri Union
18. katkelma elokuvasta Abraham Lincoln (D.W. Griffith, 1930) – WHS Teatteri Union
18. Sheriffi (Fred Zinnemann, 1952) – WHS Teatteri Union
19. Romeo ja Julia (Renato Castellani, 1954) – Orion
21. 10 (Abbas Kiarostami, 2002) – Orion
21. Salaperäinen Intia / Aan (Mehboob Khan, 1952) – Orion
21. Kehäkuninkaat (Leon Gast, 1996) – Orion
22. Katrina (Gustaf Edgren, 1943) – Orion
22. Starman (John Carpenter, 1984) – Orion
27. Satiinin puna (Raja Amari, 2002) – Orion
28. Will Penny – yksinäinen (Tom Gries, 1967) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
7. Linda Lovelace for President (Claudio Guzmán, 1975; R-Rated Version); 11. Napoléon (Sacha Guitry, 1955; ainakin yksi kela puuttui); Seitsemän tappajaa (Franco Giraldi, 1967); 20. Malta – Island of History (1971); Swing Your Partner (Alex Lovy, 1943); The Man on the Flying Trapeze (Ted Parmelee, 1954); The Egg Cracker Suite (Ben Hardaway & Emery Hawkins, 1943)

Maaliskuu 2017

1. Kuutamolla (Aku Louhimies, 2002) – Orion
2. Limuzyna Daimler-Benz (Filip Bajon, 1982) – Kulttuurikeskus Caisa
5. Kesäyön unelma (Michael Hoffman, 1999) – Orion
8. Varaventtiili (Valentin Vaala, 1942) – Orion
8. Kdo hledá zlaté dno (Jiří Menzel, 1974) – Orion
8. Pimeyden valtias (John Carpenter, 1987) – Orion
9. Neljät häät ja yhdet hautajaiset (Mike Newell, 1994) – Orion
10. Hätä ei lue lakia (Howard Hawks, 1938) – Orion
10. Vain enkeleillä on siivet (Howard Hawks, 1939) – Orion
11. Skandaalihäät (George Cukor, 1940) – Orion
12. Lokki (Juli Karasik, 1970) – Orion
14. Butch ja Kid – auringonlaskun ratsastajat (George Roy Hill, 1969) – Orion
15. The Connection (Shirley Clarke, 1961) – Orion
15. Öinen eskaaderi (Howard Hawks, 1930) – Orion
15. Näkymättömän miehen muistelmat (John Carpenter, 1992) – Orion
16. Kamppailu avaruudessa (Mark Kovalev & Vladimir Polin, 1980) – WHS Teatteri Union
16. Iivana Julma vaihtaa ammattia (Leonid Gaidai, 1974) – WHS Teatteri Union
17. Niemen (Krzysztof Rogulski, 1976) – WHS Teatteri Union
17. Musiikin sateenkaari (Vytenis Imbrasas & Algirdas Shatkauskas, 1982) – WHS Teatteri Union
17. Czuję się świetnie (Waldemar Szarek, 1983) – WHS Teatteri Union
17. Assa (Sergei Solovjov, 1987) – WHS Teatteri Union
17. Hillbilly Hit Parade (Robert N. Moscow, 1936) – WHS Teatteri Union
18. Sissi (Ernst Marischka, 1955) – Orion
18. Sissi – nuori keisarinna (Ernst Marischka, 1956) – Orion
18. Sissin kohtalon vuodet (Ernst Marischka, 1957) – Orion
20. Hämähäkkinaisen suudelma (Herbert Babenco, 1985) – Orion
23. Miehuuskoe (Mike Nichols, 1967) – Orion
24. Inland Empire (David Lynch, 2006) – WHS Teatteri Union
25. Arpinaama (Howard Hawks, 1931/32) – Orion
25. John Carpenterin Vampyyrit (John Carpenter, 1998) – Orion
26. Kiljusen herrasväki (Matti Kuortti, 1981) – Orion
28. Punaiset kellot II osa: Näin uuden maailman synnyn (Sergei Bondartšuk, 1982) – WHS Teatteri Union
29. Vartioitu kylä 1944 (Timo Linnansalo, 1978) – Orion
29. Kolme sisarta (Samson Samsonov, 1964) – Orion
29. Monsuunihäät (Mira Nair, 2001) – Orion
30. Morsiamen isä (Vincente Minnelli, 1950) – Orion
31. A Girl in Every Port (Howard Hawks, 1928; säestettynä) – Orion
31. Pat Garrett ja Billy the Kid (Sam Peckinpah, 1973) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
6. Kdo hledá zlaté dno (Jiří Menzel, 1974); 10. VD Attack Plan (Les Clark, 1973); 11. Seitsemän kostajaa (Franco Giraldi, 1966); 13. Parviaisten kotifilmi (1954); 14. Sävelten kesäkeitto (Turo Kartto, 1940); Mannerheim / Sotamarsalkka (1940); 16. Ankkurikahvilan kantavieraat (Matti Jurva, 1940); 21. Venceremos – Solidaridad (1974); 31. Hotelli Firenzessä (James Ivory, 1985)

Huhtikuu 2017

1. Le sang d’un poète / Runoilijan veri (Jean Cocteau, 1930) – WHS Teatteri Union
1. La Villa Santo-Sospir (Jean Cocteau, 1952) – WHS Teatteri Union
1. Ghosts of Mars (John Carpenter, 2001) – Orion
3. Amerikkalaisen imperiumin rappio (Denys Arcand, 1986) – Orion
4. Lähtö (Jerzy Skolimowski, 1967) – Kampus Kino
4. Ze szlaku wyzwolenia (Ludomir Motylski, 1984) – Kampus Kino
4. Alice on the Farm (Walt Disney, 1926) – Kampus Kino
5. Jään tänne yöksi (Howard Hawks, 1941) – Orion
6. Ilma on kohtalomme (Howard Hawks, 1943) – Orion
7. Meidän vastaeronneitten kesken (Howard Hawks, 1940) – Orion
7. Chisum (Andrew V. McLaglen, 1970) – Orion
7. Laura Marsin silmät (Irvin Kershner, 1978) – Orion
8. Suomen puu- ja paperiteollisuus (Heikki Aho & Björn Soldan, 1930; säestettynä) – Logomo
8. Musta enkeli / Dark Angel (Craig R. Baxley, 1990) – Niagara
8. Rosvoalus Zanon / Gamera Super Monster (Noriyaki Yuasa, 1980) – Niagara
9. Kuningas jolla ei ollut sydäntä (Päivi Hartzell & Liisa Helminen, 1982) – Orion
10. Ja lopussa oli hiljaisuus (Helmut Käutner, 1959) – Kino Tulio
10. Rakkaus hirsipuissa (Edwin Zbonek, 1960) – Kino Tulio
10. Aviovaimoja (Anja Breien, 1975) – Orion
11. Tällaista se oli (Albert Baumeister, 1954; suom. versio) – Orion
11. Heinäkuun 20. – attentaatti Hitleriä vastaan (Falk Harnack, 1955) – Orion
11. Kohtalokas kesä (Harald Braun, 1954) – Orion
12. Lentävä yökerho (Bernhard Wicki, 1961) – Orion
12. Me ihmelapset (Kurt Hoffmann, 1958) – Orion
12. Unser Wunderland bei nacht (Jürgen Roland, Hans Heinrich & Reinhard Elsner, 1959) – Orion
12. Syvä uni (Howard Hawks, 1946) – Orion
13. Tapaus Rosemarie (Rolf Thiele, 1958) – Orion
13. Kolmas sukupuoli (Veit Harlan, 1957) – Orion
13. Himoittu (Wolfgang Staudte, 1956) – Orion
13. Punainen virta (Howard Hawks, 1948) – Orion
14. Tanssii susien kanssa (Kevin Costner, 1990) – Orion
14. Jesus Christ Superstar (Norman Jewinson, 1973) – WHS Teatteri Union
14. Afterlife (Ishu Patel, 1978) – WHS Teatteri Union
15. Martti Luther (Irving Pichel, 1953) – WHS Teatteri Union
15. Raamattu (John Huston, 1966) – WHS Teatteri Union
16. Quo Vadis? (Mervyn LeRoy, 1951) – WHS Teatteri Union
17. Mieletön maailmanhistoria (Mel Brooks, 1981) – WHS Teatteri Union
18. Kirmes – hän joka pelkäsi (Wolfgang Staudte, 1960) – Orion
19. Traileri elokuvasta Dead & Buried – Andorra
19. Death Line (Gary Sherman, 1972) – Andorra
20. Hilpeä kummituslinna (Kurt Hoffmann, 1960 – Orion
20. Rich Cat, Poor Cat (1972) – Dubrovnik
20. Reefer Madness (Louis J. Gasnier, 1936) – Dubrovnik
21. Olin mies-sotamorsian (Howard Hawks, 1949) – Orion
22. Rakas, minä nuorrun (Howard Hawks, 1952) – Orion
22. Armoton (Clint Eastwood, 1992) – Orion
22. Tyttö kaljassa (Jiří Menzel, 1980) – Orion
23. American Commandos (Bobby A. Suarez, 1986) – Andorra
25. Kauhujen yö Itämerellä (Frank Wysbar, 1959) – Orion
26. Illuusio matkustaa raitiovaunulla (Luis Buñuel, 1953) – WHS Teatteri Union
27. Kuningas jolla ei ollut sydäntä (Päivi Hartzell & Liisa Helminen, 1982) – Orion
27. Die Schokoladen-Schnüffler (Jiří Menzel, 1986) – Orion
27. Linda Lovelace for President (Claudio Guzmán, 1975; R-Rated Version) – WHS Teatteri Union
27. Eveready Harton in Buried Treasure (1928; väärinpäin printattu) – WHS Teatteri Union
29. Tyttöjä vankilassa (Julien Duvivier, 1949) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
4. Aliki villikissa (Alekos Sakellarios, 1959; vain 3. kela); 24. Voitto Tunisiassa (John Huston, Frank Capra, Anthony Veiller, Hugh Stewart & Roy Boulting, 1944); 30. Vapaa Duunari Ville Kalle (Visa Mäkinen, 1982); Verinen viikonloppu (Sam Peckinpah, 1983)

Toukokuu 2017

3. Hotel International (Anthony Asquith, 1963) – Orion
3. Työmiehen päiväkirja (Risto Jarva, 1967) – Orion
3. Oidipus (Pier Paolo Pasolini, 1967) – Orion
4. Traileri elokuvasta Mouchette – raiskattu (Jean-Luc Godard, 1967) – Orion
4. Nudistien paratiisi (Charles Saunders, 1959) – WHS Teatteri Union
4. nimetön pornoelokuva (1920-l.) – WHS Teatteri Union
4. nimetön pornoelokuva (1930-l.) – WHS Teatteri Union
4. Portrait sans mots (1940-l.) – WHS Teatteri Union
4. La grande bagarre (1940-l.) – WHS Teatteri Union
4. Nudist Bar Americaine (1940-l.) – WHS Teatteri Union
4. Miss Dynamite (1950-l.) – WHS Teatteri Union
4. Schwarze Messe (1928) – WHS Teatteri Union
4. Ahkera Alvin, seksikauppias (Tim Burstall, 1973) – WHS Teatteri Union
5. Je suis à prendre (Francis Leroi, 1978) – WHS Teatteri Union
5. Cinderella (Michael Pataki, 1977) – WHS Teatteri Union
5. Pat, una donna particolare (Alberto Cavallone, 1982; ekstrapornolla höystetty versio) – WHS Teatteri Union
6. Monella (Tinto Brass, 1994) – WHS Teatteri Union
6. Pussycat Film no. 490 (1976) – WHS Teatteri Union
6. Garage Girls (Gary Graver, 1980) – WHS Teatteri Union
7. Sauna (Holger Harrivirta, 1947) – WHS Teatteri Union
7. Väreitä (”Ilmari Sarki” = Martti Saarikivi, 1965) – WHS Teatteri Union
7. Sensuela (Teuvo Tulio, 1972) – WHS Teatteri Union
10. Miss Jean Brodyn parhaat vuodet (Ronald Neame, 1969) – Orion
11. Festival (Murray Lerner, 1967) – Orion
11. Viikonloppu Kaliforniassa (Herbert Ross, 1978) – Orion
12. Vaarallinen suhde (Adrian Lyne, 1987) – Orion
13. Stop Making Sense (Jonathan Demme, 1984) – WHS Teatteri Union
13. Blondie: Denise – WHS Teatteri Union
13. Blondie: Detroit – WHS Teatteri Union
13. Blondie: (I’m Always Touched by Your) Presence Dear – WHS Teatteri Union
13. Redwing: Soul Theft – WHS Teatteri Union
13. Barry Blue: Hot Shot – WHS Teatteri Union
13. Yvonne Elliman: Hawaiji – WHS Teatteri Union
13. Tubular Bells: Mike Oldfield (Tony Staveacre, 1974) – WHS Teatteri Union
16. Kaipaus (Jack Clayton, 1988) – Orion
18. Entr’acte (René Clair, 1924; säestettynä) – Orion
18. Ballet mécanique (Fernand Léger & Dudley Murphy, 1924; säestettynä) – Orion
18. Lichtspiel schwarz-weiss-grau (László Moholy-Nagy, 1930; säestettynä) – Orion
19. Chuck Berry: Hail! Hail Rock’n'roll (Taylor Hackford, 1987) – WHS Teatteri Union
19. Leo Sayer: Dancing the Night Away – WHS Teatteri Union
19. tunnistamaton musiikkivideo – WHS Teatteri Union
19. Albert Hammond: I’m a Train – WHS Teatteri Union
19. Uriah Heep: Easy Livin’ – WHS Teatteri Union
19. Roxy Music: Remake/Remodel (1972) – WHS Teatteri Union
19. The Glitter Band: Let’s Get Together Again – WHS Teatteri Union
19. George Harrison: Ding Dong, Ding Dong – WHS Teatteri Union
19. John Lennon: Stand by Me (1975) – WHS Teatteri Union
19. John Lennon: Slippin’ & Slidin’ (1975) – WHS Teatteri Union
19. katkelma elokuvasta Salakuljettajan laulu (Lasse Pöysti, 1952) – WHS Teatteri Union
21. Nykyaika (Charles Chaplin, 1936) – Orion
23. Papin vaimo (Dino Risi, 1970) – Orion
24. Portti ikuisuuteen (Michael Cimino, 1980; lyhyt versio) – Orion
25. Tämä on Aasia (”Emerson Fox” = Rolf Olsen, 1976) – WHS Teatteri Union
25. Hyvästi, Afrikka (Gualtiero Jacopetti & Franco Prosperi, 1966; saks. versio) – WHS Teatteri Union
25. Safari (Terence Young, 1956) – WHS Teatteri Union
25. Little Black Sambo / Neekeripoika Sambon seikkailut (Ub Iwerks, 1935) – WHS Teatteri Union
25. She Wouldn’t Drown (1919) – WHS Teatteri Union
26. Maksimin nuoruus (Grigori Kozintsev & Leonid Trauberg, 1934) – WHS Teatteri Union
27. Valoleikki: Valkoinen–Harmaa–Musta (Natalia Kozieł; filmi-installaatio kuvataidenäyttelyssä) – Kaapelitehdas
27. Maksimin paluu (Grigori Kozintsev & Leonid Trauberg, 1937) – WHS Teatteri Union
27. Näkemiin, Maksim (Grigori Kozintsev & Leonid Trauberg, 1939) – WHS Teatteri Union
28. Valoleikki: Valkoinen–Harmaa–Musta (Natalia Kozieł; filmi-installaatio kuvataidenäyttelyssä) – Kaapelitehdas
28. Varjot menneisyydestä (Jacques Tourneur, 1947) – Orion
28. Sydämenasia (Dušan Makavejev, 1967) – Orion
30. Kaksi onnellista sydäntä (René Clair, 1931) – Orion
30. Enkelin kasvot (Otto Preminger, 1952) – Orion
30. Ei-ammattilaiset – nunna, konna ja huora (Hal Hartley, 1994) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
6. Tyttö ja lumiukko / Le peur et le desir III (1967?); Papa’s Little Helpers / Pienet apulaiset (Mannie Davis, 1951); 7. Le table noir de Bigoudie: L’ane (1967?); Pussy’s Excursion (1920?); Merry Sledging-Party (1920?); Pussy, the Hair-Dresser (1920?); Le table noir de Bigoudie: Les chats (1967?); Miksi jänö aikoi tulla? (Galina Jelnitskaja, 1961; suom. versio); Niebezpieczeństwo! (Jerzy Kotowski, 1963); Mysie figle (Tadeusz Wilkosz, 1959); Maskotki (Edward Sturlis, 1963); Sauna (Holger Harrivirta, 1947); 8. Buck Buck; She Wouldn’t Drown (1919); 11. Scurta istorie (Ion Popescu-Gopo, 1957); Kshtshitshka na kolela / Talo pyörien päällä (Radka Btshvarova, 1960); Król Midas (Lucjan Dembiński, 1963); Un dimanche de Gazouilly (Władysław Starewicz, 1955); Acceleration (1983?); 12. tunnistamaton musiikkivideo; tunnistamaton musiikkivideo; Albert Hammond – I’m a Train; Barry Blue – Hot Shot; Blondie – Denise; Blondie – Detroit; Blondie – (I’m Always Touched by Your) Presence Dear; George Harrison – Ding Dong, Ding Dong; John Lennon – Stand by Me (1975); John Lennon – Slippin’ & Slidin’ (1975); Leo Sayer – Dancing the Night Away; Redwing – Soul Theft; Roxy Music – Remake/Remodel (1972); The Glitter Band – Let’s Get Together Again; Uriah Heep – Easy Livin’; 13. Toiveista totta (Holger Harrivirta, 1953); Traileri elokuvasta Enkelten keittiö; Manina – tyttö ilman huntua (Willy Rozier, 1952); 16. Ishtar (Elaine May, 1987); 21. burleskielokuva; The Trapper; The Butcher Boy; Clothes Make the Woman (1947); The Dreamer; Kama Sutra Rides Again (Bob Godfrey, 1972; suom. versio); Latex Salesman; The Sailor; Uncle Si and the Sirens (1938); 28. Kaput; Perri (Paul Kenworthy & Ralph Wright, 1957; suom. versio); 29. Dwubój klasyczny (Bogdan Dziworski, 1978); Seuramatkat 2 – hassunhauska hiihtoloma (Lasse Åberg, 1985); Le diamant (Paul Grimault, 1970); Dondi (Albert Zugsmith, 1961); Timerider – taistelukone (William Dear, 1982); Rolling Stones: legenda jo eläessään (Hal Ashby, 1982); Leo Sayer – Dancing the Night Away; tunnistamaton musiikkivideo; Albert Hammond – I’m a Train; Uriah Heep – Easy Livin’; Roxy Music – Remake/Remodel (1972); The Glitter Band – Let’s Get Together Again; George Harrison – Ding Dong, Ding Dong; John Lennon – Stand by Me (1975); John Lennon – Slippin’ & Slidin’ (1975); katkelma elokuvasta Salakuljettajan laulu (Lasse Pöysti, 1952); Hillbilly Jamboree (Robert M. Moscow, 1959); Disco-Love – värinää farkuissa (F.J. Gottlieb, 1977); 30. Blackmail (H.C. Potter, 1939); Äidin temppuilijat renkaissa (1940); 31. Jäähyväiset kuninkaalle (John Milius, 1989); Kreikkalainen tanssi / Le peur et le desir I (1967?); Tyttö ja lumiukko / Le peur et le desir III (1967?); Verkkotanssi / Le peur et le desir II (1967?); Navaronen haukat (Guy Hamilton, 1979); 100 (Walter Heynowski & Gerhard Scheumann, 1970); Blade Runner (Ridley Scott, 1982; The International Cut); Skripka pionera (Boris Stepantsev, 1971)

Kesäkuu 2017

1. Le sang d’un poète / Runoilijan veri (Jean Cocteau, 1930) – Orion
1. Marketa Lazarová (František Vláčil, 1967) – Orion
2. Richard III (Richard Loncraine, 1995) – Orion
3. Dropout – hylätyt (Tinto Brass, 1970) – Orion
3. Traileri elokuvasta La vergine di Norimberga – Orion
3. Léolo (Jean-Claude Lauzon, 1992) – Orion
3. Liian myöhään (Jeff Lieberman, 1981) – Orion
3. Teräsmyrsky (Charles Band, 1983) – Orion
6. Wet Dreams (Lasse Braun, Max Fischer, Oscar Gigard, Hans Kanters, Geert Koolman, Lee Kraft, Dušan Makavejev, Nicholas Ray, Jens Jørgen Thorsen & Heathcote Williams, 1974) – Urania Palace (Cluj)
6. Randy (Phillip Schuman, 1980; softcore-versio) – Urania Palace (Cluj)
7. Ilmiantaja (Jean-Pierre Melville, 1963) – Urania Palace (Cluj)
7. Sensuela (Teuvo Tulio, 1972) – Urania Palace (Cluj)
8. Parc (Arnaud des Pallières, 2008) – Urania Palace (Cluj)
8. Hellät hoiturit (Barry Mahon, 1965) – Urania Palace (Cluj)
8. Tyttö ja lumiukko / Le peur et le desir III (1967?) – Urania Palace (Cluj)
8. The Trapper – Urania Palace (Cluj)
8. Kama Sutra Rides Again (Bob Godfrey, 1972; suom. versio) – Urania Palace (Cluj)
8. Latex Salesman – Urania Palace (Cluj)
8. Uncle Si and the Sirens (1938) – Urania Palace (Cluj)
8. Clothes Make the Woman (1947) – Urania Palace (Cluj)
8. The Dreamer – Urania Palace (Cluj)
8. VD Attack Plan (Les Clark, 1973) – Urania Palace (Cluj)
8. Eveready Harton in Buried Treasure (1928) – Urania Palace (Cluj)
10. Traileri elokuvasta Beverly Hillsin kyttä – WHS Teatteri Union
10. Matt Helm vaarojen verkossa (Henry Levin, 1967) – WHS Teatteri Union
10. Bensa-aseman pimut (Joel Bender, 1979) – WHS Teatteri Union
11. Murrosiässä (Leontine Sagan & Carl Froelich, 1931) – Orion
14. Kahl (Haro Senft, 1961) – Kitisenrannan koulu
14. Atomin jumala (Irwin Moon, 1957; suom. versio) – Kitisenrannan koulu, sali
14. Ydinsähköä Loviisasta II (1974; eng. versio) – Kitisenrannan koulu, sali
14. Veren häät (Carlos Saura, 1981) – Kitisenrannan koulu, sali
15. Film film film (Fedor Hitruk, 1968) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Król Midas (Lucjan Dembiński, 1963) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Zip’n'snort / Kelju K. Kojootin keinot (Chuck Jones, 1961) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Un dimanche di gazouilly (Władysław Starewicz, 1955) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Der Schneemann (Hans Fischerkoesen, 1943) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Scurta istorie (Ion Popescu-Gopo, 1957) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Film film film (Fedor Hitruk, 1968) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Król Midas (Lucjan Dembiński, 1963) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Zip’n'snort / Kelju K. Kojootin keinot (Chuck Jones, 1961) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Un dimanche di gazouilly (Władysław Starewicz, 1955) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Der Schneemann (Hans Fischerkoesen, 1943) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Scurta istorie (Ion Popescu-Gopo, 1957) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Le pornographe (Bertrand Bonello, 2001) – Kitisenrannan koulu, sali
15. Intohimo (Jean-Luc Godard, 1982) – Iso teltta (Sodankylä)
15. Yhden miehen sota (Risto Jarva, 1973) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. As Without So Within (Manuela De Laborde, 2016) – Kitisenrannan koulu, sali
15. Omenaleikki (Věra Chytilová, 1977) – Lapinsuu
16. Marinero quero ser (Teresa Ordoqui & Reginaldo Alfonso) – Kitisenrannan koulu, auditorio
16. Not Now (Dave Fleischer, 1936) – Kitisenrannan koulu, auditorio
16. O starém psu Bodříkovi (František Braun, 1961) – Kitisenrannan koulu, auditorio
16. Ihmeelliset värikynät / Värvipliiatsid (Avo Paistik, 1973) – Kitisenrannan koulu, auditorio
16. La piscina (Bruno Bozzetto, 1975) – Kitisenrannan koulu, auditorio
16. Lumiukko (Dianne Jackson, 1982) – Kitisenrannan koulu, auditorio
16. Clock Cleaners (Ben Sharpsteen, 1937) – Kitisenrannan koulu, auditorio
16. Kak stat bolshim (Vladimir Degtjarjov, 1966) – Pieni teltta (Sodankylä)
16. Snehulák (Hermína Týrlová, 1966) – Pieni teltta (Sodankylä)
16. Niebezpieczeństwo! (Jerzy Kotowski, 1963) – Pieni teltta (Sodankylä)
16. Värvilind (Rein Raamat, 1974) – Pieni teltta (Sodankylä)
16. Nalle ja jänö (Fedor Hitruk, 1964) – Pieni teltta (Sodankylä)
16. How a Mosquito Operates (Winsor McCay, 1912) – Pieni teltta (Sodankylä)
16. Suuren oopperan kummitus (Rupert Julian, 1925; säestettynä) – Iso teltta (Sodankylä)
16. Kiina-ilmiö (James Bridges, 1979) – Iso teltta (Sodankylä)
16. Traileri elokuvasta John Travolto – parkettien partaveitsi (1981; The Face with Two Left Feet -traileriversio) – Iso teltta (Sodankylä)
16. John Travolto – parkettien partaveitsi (Neri Parenti, 1978) – Pieni teltta (Sodankylä)
17. Jäniksen vuosi (Risto Jarva, 1977) – Lapinsuu
17. Lumikuningatar (Lev Atamanov & Nikolai Fjodorov, 1957; suom. versio) – Kitisenrannan koulu, auditorio
17. Oi, Carmela! (Carlos Saura, 1990) – Iso teltta (Sodankylä)
17. Lumikuningatar (Lev Atamanov & Nikolai Fjodorov, 1957; suom. versio) – Kitisenrannan koulu, auditorio
17. Ihmeellinen valhe (Hanns Schwarz, 1929; säestettynä) – Iso teltta (Sodankylä)
17. Flamenco (Carlos Saura, 1995) – Kitisenrannan koulu, sali
17. Aavemusa (Brian De Palma, 1974) – Iso teltta (Sodankylä)
18. Iberia (Carlos Saura, 2005) – Iso teltta (Sodankylä)
18. Maluch (Lucjan Dembiński, 1965) – Kitisenrannan koulu, sali
18. Surogat (Dušan Vukotić, 1961) – Kitisenrannan koulu, sali
18. 100 (Walter Heynowski & Gerhard Scheumann, 1970) – Kitisenrannan koulu, sali
18. Welcome Kirk (Marek Piwowski, 1966) – Kitisenrannan koulu, sali
18. Lend (Rein Raamat, 1973) – Kitisenrannan koulu, sali
18. Korppi sylissä (Carlos Saura, 1976) – Lapinsuu
21. Traileri elokuvasta Enkelten keittiö – WHS Teatteri Union
21. Manina – tyttö ilman huntua (Willy Rozier, 1952) – WHS Teatteri Union
21. Inspirace (Karel Zeman, 1949) – WHS Teatteri Union
22. Amatööri (Krzysztof Kieślowski, 1979) – Orion
27. Verenpunainen yö (Dick Richards, 1975) – Orion
28. Järki ja tunteet (Ang Lee, 1995) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
1. House on the Haunted Hill (William Castle, 1959); Kauhujen talo (Pete Walker, 1983); Verinen veitsi (Brian De Palma, 1972); La furia del Hombre Lobo (José María Zabalza, 1972); 2. She Wouldn’t Drown (1919); Urpo & Turpo kuntoilevat (Liisa Helminen, 1997); Neiti johtaja (Busby Berkeley, 1948); Ensi rakkaus (Henry Koster, 1939); Tohelo ukkeli (Heikki Prepula, 1995); 3. Hillbilly Blues (1959); House of Mortal Sin (Pete Walker, 1976); Revyytyttö (Robert Z. Leonard, 1941); 4. Freaks – kummajaiset (Tod Browning, 1932); The Terror of Tiny Town (Sam Newfield, 1938); Kupperis kapperis (Heikki Prepula, 1993); Body Rock (Marcelo Epstein, 1984); Blondie – Denise; Blondie – Detroit; Blondie – (I’m Always Touched by Your) Presence Dear; Redwing – Soul Theft; Barry Blue – Hot Shot; Yvonne Elliman – Hawaiji; Tubular Bells: Mike Oldfield (Tony Staveacre, 1974); Lapland (James Algar, 1957); Pikku-apina Fips (Elbert Tuganov, 1968); Film film film (Fedor Hitruk, 1968); Kili merihädässä / Kozljonok (Roman Davydov, 1963); 11. Hyvästi, Afrikka (Gualtiero Jacopetti & Franco Prosperi, 1966; saks. versio); 13. Traileri elokuvasta John Travolto – parkettien partaveitsi (1981; The Face with Two Left Feet -traileriversio); 17. Lumimies / Karhu ja pullo (Mihail Kamenetski, 1971)

Heinäkuu 2017

5. Akvaariorakkaus (Claes Olsson, 1992) – Orion
7. Traileri elokuvasta Beverly Hills kyttä II – WHS Teatteri Union
7. Beverly Hillsin kyttä (Martin Brest, 1984) – WHS Teatteri Union
11. Emma (Douglas McGrath, 1996) – Orion
11. Lyhyt elokuva rakkaudesta (Krzysztof Kieślowski, 1988) – Orion
12. Syvä uni (Michael Winner, 1977) – Orion
13. Leipää, rakkautta ja unelmia (Luigi Comencini, 1953) – Orion
13. Kova kuin kivi (Joel & Ethan Coen, 2010) – Orion
14. Lokakuun päivinä (Sergei Vasiljev, 1958; suom. versio) – WHS Teatteri Union
14. Me olemme Kronstadtista (Jefim Dzigan, 1936) – WHS Teatteri Union
14. Lenin lokakuussa (Mihail Romm, 1937) – WHS Teatteri Union
14. Meidän marssimme (Aleksandr Shein & Aleksandr Svetlov, 1970; eng. versio) – WHS Teatteri Union
15. Brats (James Parrott, 1930) – WHS Teatteri Union
15. Pikkupojat (Ere Kokkonen, 1986) – WHS Teatteri Union
18. Veronikan kaksoiselämä (Krzysztof Kieślowski, 1991) – Orion
18. Tuomitun kosto (J. Lee Thompson, 1962) – Orion
19. Räsynukke (Charles Laughton, 1955) – Orion
20. katkelma elokuvasta Abraham Lincoln (D.W. Griffith, 1930) – WHS Teatteri Union
20. Linda Lovelace for President (Claudio Guzmán, 1975; R-Rated Version) – WHS Teatteri Union
21. Kanuunankuularalli (Hal Needham, 1981) – WHS Teatteri Union
21. Traileri elokuvasta Spiceworld The Movie – WHS Teatteri Union
21. 007 ja kuoleman katse (John Glen, 1985) – WHS Teatteri Union
22. Hornankoski (Roland af Hällström & Teuvo Tulio, 1949) – WHS Teatteri Union
22. Se alkoi omenasta (Teuvo Tulio, 1962) – WHS Teatteri Union
22. Taape tähtenä (Armand Lohikoski, 1962) – WHS Teatteri Union
25. Bridget Jones – elämäni sinkkuna (Sharon Maguire, 2001) – Orion
27. Räsynukke (Charles Laughton, 1955) – Orion
28. PIP (Natalia Kozieł; filmi-installaatio kuvataidenäyttelyssä) – Myymälä2
29. Mustasukkaisuus (Teuvo Tulio, 1953) – WHS Teatteri Union
29. Sensuela (Teuvo Tulio, 1972) – WHS Teatteri Union
30. The Running Man – juokse tai kuole (Paul Michael Glaser, 1987) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
17. Simca 1000 (1962?); tunnistamaton katkelma pitkästä suomalaisesta sotadokumentista; Veri on punaista (Marcel Camus, 1960; vain 3. kela); 21. Traileri elokuvasta Spiceworld The Movie. 28. Neutroni pommi kieltoon (1980); 30. Valkotukkainen tyttö (Sang Hu, 1972)

Elokuu 2017

1. The ’?’ Motorist (Walter R. Booth, 1906) – WHS Teatteri Union
1. The Automatic Motorist (Walter R. Booth, 1911) – WHS Teatteri Union
2. Tuhoava ase R-8-12 (Savva Kulish, 1968) – WHS Teatteri Union
3. Hirviöt uhkaavat maailmaa / Destroy All Monsters! (Inoshiro Honda, 1968) – Orion
5. PIP (Natalia Kozieł; filmi-installaatio kuvataidenäyttelyssä) – Myymälä2
5. Tappokone (Michael Crichton, 1973) – Orion
5. Salainen tehtävä (Richard T. Heffron, 1976) – Orion
5. Seksikurssit (Anthony Spinelli, 1978; softcore-versio) – Orion
8. Voittamaton kostaja (Don Coscarelli, 1982) – Orion
8. Voittamaton taistelija (Luigi Cozzi, 1984) – Orion
9. Orjattaresi (Volker Schlöndorff, 1989) – Orion
10. Sugar Cookies (Theodore Gershuny, 1974) – WHS Teatteri Union
13. The Lead Shoes (Sidney Peterson, 1949) – Taiteilijatalo Harakka
13. Red Shift (Gunvor Nelson, 1984) – Taiteilijatalo Harakka
13. Metro Means of Conveyance (Olle Hedman, 1977) – Taiteilijatalo Harakka
13. Aliena Kadabra (Åke Karlung, 1969) – Taiteilijatalo Harakka
16. PIP (Natalia Kozieł; filmi-installaatio kuvataidenäyttelyssä) – Myymälä2
16. Alaston lounas (David Cronenberg, 1991) – Orion
17. Metropolis (Fritz Lang, 1926; v:n 2010 restauraatio) – WHS Teatteri Union
17. Ballet Robotique (Bob Rogers, 1982) – WHS Teatteri Union
18. Elisabeth (Shekhar Kaphur, 1998) – Orion
18. Mysterious Skin (Gregg Araki, 2004) – Orion
20. Sammyn ja Rosien naimapuuhat (Stephen Frears, 1987) – Orion
20. Towers Open Fire (Anthony Balch, 1963) – Orion
29. katkelma elokuvasta Avec André Gide (Marc Allégret, 1952) – WHS Teatteri Union
29. Rommipäiväkirja (Bruce Robinson, 2011) – Orion
30. Onna no bôhatei (Kiyoshi Komori, 1958) – WHS Teatteri Union
30. Viha (Mathieu Kassovitz, 1995) – Orion
31. Tulevia aikoja (William Cameron Menzies, 1936) – WHS Teatteri Union

Ei-julkisesti nähdyt:
4. Punainen naiskomppania (Fu Jie & Pan Wenzhan, 1970); 6. Zhiqu wei Hushan / Tiikerivuoren valloituksen strategia (Xie Tieli, 1970); 11. Haigang (Xie Jin & Xie Tieli, 1972); 19. Kahden tanssin välillä (Waldemar Wohlström, 1930); 20. Shajiabang (Wu Zhaodi, 1971)

Syyskuu 2017

2. Perhonen sydämessä (Shunji Iwai, 1996) – Orion
2. Towers Open Fire (Anthony Balch, 1963) – Orion
6. Hard Boiled (John Woo, 1992) – Orion
7. Pretty in Pink – vaaleanpunainen unelma (Howard Deutsch, 1986) – Orion
8. Bolek i Lolek: Poławiacze Skarbów / Merirosvot (Lechosław Marszałek, 1964) – WHS Teatteri Union
8. Kalliolahden salaisuus (Vasili Zhuravljov, 1953; mustavalkoversio) – WHS Teatteri Union
12. This Is War…? (1973; Castle Filmsin levittämä katkelma elokuvasta Neljä naurettavaa naapuria, ohj. Leo McCarey, 1933) – WHS Teatteri Union
12. Strange Holiday (Arch Oboler, 1942–46) – WHS Teatteri Union
17. Levoton planeetta (René Laloux, 1973) – Orion
28. Vuonna 2000 (Orvo Saarikivi, 1950) – WHS Teatteri Union
28. Viimeisellä rannalla (Stanley Kramer, 1959) – WHS Teatteri Union
29. Mafian uhri (Lina Wertmüller, 1972) – Orion
29. Kosto Burmassa (Raoul Walsh, 1945) – Orion
29. Hello Anna (Natalia Kozieł & Petteri Kalliomäki; Live Cinema -performanssi) – WHS Teatteri Union
30. Pahan silmät (George A. Romero & Dario Argento, 1990) – WHS Teatteri Union
30. Martin (George A. Romero, 1978) – WHS Teatteri Union
30. Kaikki saastuneet tuhotaan (George A. Romero, 1973) – WHS Teatteri Union
30. Dawn of the Dead (George A. Romero, 1978) – WHS Teatteri Union

Ei-julkisesti nähdyt:
3. Hongdeng ji (Cheng Yin, 1970); Geming jiaoxiang yinyue ”Shajiabang” (1969; vajaa); 10. Voittamaton / Buffalo Bill, l’eroe del Far West (”John W. Fordson” = Mario Costa, 1964); Lännen laiskin jyllää jälleen (Alfio Caltabiano, 1973); Trinityn rämäpäät (Ferdinando Baldi, 1968); 14. Lännen muskettisoturit (Bruno Corbucci, 1973); Viimeinen juna Durangoon (Mario Caiano, 1968); 15. Texasin äkäpussit / Öljyä, pimuja ja roistoja (Christian-Jaque, 1971); Vendetta (Florestano Vancini, 1967); 16. Älä tapa tavan vuoksi (José Antonio de la Loma & Edoardo Mulargia, 1965); 7 savuavaa pistoolia (Romolo Guerrieri, 1966); Miljoonan dollarin ase (Paolo Bianchini, 1967); Koston taival (Tanio Boccia, 1972); Käytä nyrkkejäsi, Gringo (Eduardo Mulargia, 1966); 17. 7 tunnin verilöyly (Joaquín Luis Romero Marchent, 1964; vajaa); Verinen saalis (Ignacio F. Iquino, 1971); Muutama taala lisää / Fort Yuma Gold (Giorgio Ferroni, 1966); 30. Nimeni on kuolema / Reverendo Colt (Marino Girolami & Léon Klimovsky, 1970)

Lokakuu 2017

1. Toinen hengenveto (Jean-Pierre Melville, 1966) – Orion
1. Viitta ja tikari (Fritz Lang, 1946) – Orion
3. Travolti da un insolito destino nell’azzuro mare d’agosto (Lina Wertmüller, 1974) – Orion
3. Oikeutettu kosto (Edward Dmytryk, 1947) – Orion
3. Marie Antoinette (Sofia Coppola, 2006) – Orion
4. Romanovien dynastian tuho (Esfir Šub, 1927; v:n 1967 restauraatio) – WHS Teatteri Union
4. Spheres (Norman McLaren & René Jordan, 1969) – WHS Teatteri Union
5. Mitta on täysi (Jean-Pierre Melville, 1963) – Orion
6. Innocence – viattomuus (Lucile Hadžihalilovic, 2004) – Orion
10. Minä elän (Ilmari Unho, 1946) – WHS Teatteri Union
11. Jerry kimonossa (Frank Tashlin, 1958) – WHS Teatteri Union
11. Starship Troopers – universumin sotilaat (Paul Verhoeven, 1997) – Orion
12. Saattue Murmanskiin (Lloyd Bacon & Byron Haskin, 1943) – Orion
13. Mies joka osti elämänsä (Lina Wertmüller, 1976) – Orion
14. Kuuraketti (Lewis Gilbert, 1979) – WHS Teatteri Union
14. Polyteekkarifilmi eli tarina urheilusta, polyteekkareista ja Olympian jumalista kahden ”tupsuniekan” kertomana (hra Lindroos, 1924) – WHS Teatteri Union
15. Lokakuu (Sergei Eisenstein, 1927) – WHS Teatteri Union
16. Taistelu tulesta (Jean-Jacques Annaud, 1981) – WHS Teatteri Union
16. Neljä ystävää (Arthur Penn, 1981) – WHS Teatteri Union
18. Bagatelleja (Riitta Nelimarkka, 1985; v:n 2011 versio) – Orion
18. Seitsemän veljestä (Riitta Nelimarkka, Jaakko Senck & Claude-Louis Michel, 1979; v:n 2011 versio) – Orion
18. Black Book (Paul Verhoeven, 2006) – Orion
19. Kadotetun päiväkirja (G.W. Pabst, 1929; säestettynä) – Orion
19. Sala-ampuja (Edward Dmytryk, 1952) – Orion
19. Virgin Suicides (Sofia Coppola, 1999) – Orion
20. Sateinen yö (Lina Wertmüller, 1978) – Orion
21. Harmagedon – erään maailman loppu (Juha Rosma, 1986) – WHS Teatteri Union
21. Yksinteoin (Pekka Lehto, 1990) – WHS Teatteri Union
26. 10:s uhri (Elio Petri, 1965) – WHS Teatteri Union
28. Gestapon vihollinen numero 1 (Paul Verhoeven, 1977) – Orion
28. The Creeping Terror (”A.J. Nelson” = Vic Savage, 1964; säestettynä ja selostettuna) – Orion
30. Arrivée d’un train à Perrache / Rautatiejuna (1896; säestettynä) – Orion
30. Querelle enfantine / Bebéet (Louis Lumière, 1895; säestettynä) – Orion
30. Forgerons (1895; säestettynä) – Orion
30. Kasteltu kastelija / Puutarhuri (Louis Lumière, 1895; varhaisin versio; säestettynä) – Orion
30. Baignade en mer / Meri ihmeellisine kylpykuvauksineen (1895; säestettynä) – Orion
30. Bordeaux: La Place de la Comèdie (1896; säestettynä) – Orion
30. Londres: Entrée de Hyde Park (1896; säestettynä) – Orion
30. Danseuses des rues (1896; säestettynä) – Orion
30. Työntekijät poistuvat Lumière-tehtaasta / Työläiset lähtevät tehtaasta (Louis Lumière, 1895; varhaisin versio; säestettynä) – Orion
30. Abreuvoir (1896; säestettynä) – Orion
30. Péche aux poissons rouges / Auguste Lumière leikkii vuoden vanhan tyttärensä kanssa (Louis Lumière, 1895; säestettynä) – Orion
30. Bataille des femmes (1896; säestettynä) – Orion
30. Discussion (1896; säestettynä) – Orion
30. Korttipeli / Écarte peliä (Louis Lumière, 1896; säestettynä) – Orion
30. Voltige / Hyppyjä (Louis Lumière, 1895; säestettynä) – Orion
30. Bassin des Tuileries / Vesiallas Tuilerioissa [Pariisi] (1896; säestettynä) – Orion
30. Saut à la couverte / Sotilaskuva (1896; säestettynä) – Orion
30. Geant et nain / Jättiläinen ja kääpiö (1896; säestettynä) – Orion
30. Pecheurs raccommodant les filets / Kalastaja (1896; säestettynä) – Orion
30. 96E de ligne en marche / Ranskalainen jalkaväkikomppania marssimassa (1896; säestettynä) – Orion
30. Barque en mer / Lähtö (1896; säestettynä) – Orion
30. Geant et nain / Jättiläinen ja kääpiö (Auguste Lumière, 1896; säestettynä) – Orion
30. Juna saapuu asemalle (Louis Lumière, 1897; Lumière-katalogin ulkopuolinen versio; säestettynä) – Orion
31. Turkkilaisia makeisia (Paul Verhoeven, 1973) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
6. Hänen suomalainen morsiamensa (Gustav Fröhlich, 1955); 7. A Corny Concerto (Robert Clampett, 1943); Clock Cleaners (Ben Sharpsteen, 1937); A (Jan Lenica, 1964); Urpo & Turpo aarretta etsimässä (Liisa Helminen & Marjut Rimminen, 1996); 8. Sankari Montanasta (Léon Klimovsky & Enzo G. Castellari, 1966); 11. Mies nimeltä Noon (Peter Collinson, 1973); Polyteekkarifilmi eli tarina urheilusta, polyteekkareista ja Olympian jumalista kahden ”tupsuniekan” kertomana (hra Lindroos, 1924; säestettynä); 20. Valdezin hevoset (John Sturges & Duilio Coletti, 1973); 30. Kaksi asetta pelkurille (Giorgio Ferroni, 1968); Valdezin hevoset (John Sturges & Duilio Coletti, 1973)

Marraskuu 2017

1. Camorra – napolilainen kosto (Lina Wertmüller, 1986) – Orion
1. M.A.S.H. – armeijan liikkuva kenttäsairaala (Robert Altman, 1970) – Orion
2. Kuningatar Kelly (Erich von Stroheim, 1929/32; v:n 1985 restauraatio ilman ”Swansonin loppua”) – Orion
4. Orgasmo (Umberto Lenzi, 1969) – WHS Teatteri Union
6. Kiväärimies (Sergei Jutkevitš, 1938) – WHS Teatteri Union
7. Pietarin viimeiset päivät (Vsevolod Pudovkin, 1927) – WHS Teatteri Union
8. Rooman kummitukset (Antonio Pietrangeli, 1961) – Orion
8. Maan suola (Herbert J. Biberman, 1954) – Orion
9. Kohtalokas nainen (Clarence Brown, 1928; säestettynä) – Orion
9. Kiitorata (Chris Marker, 1962) – WHS Teatteri Union
9. Vinyl (Andy Warhol, 1965) – WHS Teatteri Union
9. Niebezpieczeństwo! (Jerzy Kotowski, 1963) – WHS Teatteri Union
10. Zeder (Pupi Avati, 1983) – Niagara
11. Ulzana – viimeinen apassi (Robert Aldrich, 1972) – Orion
11. Ukkossydän (Michael Apted, 1992) – Orion
14. Nainen ilman omaatuntoa (Billy Wilder, 1944) – Orion
15. Tuhlattuja päiviä (Billy Wilder, 1945) – Orion
16. THX-1138 (George Lucas, 1971) – WHS Teatteri Union
17. Jerry naisten miehenä (Jerry Lewis, 1961; 1 kela esitettiin DVD:ltä) – WHS Teatteri Union
17. Anteeksi, miten pääsee rintamalle? (Jerry Lewis, 1970) – WHS Teatteri Union
20. Tuhannen taalan nousukas (Fred Newmeyer & Sam Taylor, 1923) – Orion
21. Johan Ulfstjerna (John W. Brunius, 1923; säestettynä) – Orion
21. Nuoria haaveita (Paul Verheoeven, 1980) – Orion
22. Elämän maantiellä (Kurt Jäger & Ragnard Hartwall, 1927; säestettynä) – Orion
22. Luokka 1984 (Mark L. Lester, 1982) – Kinopalatsi (Helsinki)
23. Auringonlaskun katu (Billy Wilder, 1950) – Orion
23. Roller Boogie (Mark L. Lester, 1979) – Kinopalatsi (Helsinki)
24. Berliinin raunioiden keskellä (Billy Wilder, 1948) – Orion
24. Electro-Pythagorus (a portrait of Martin Bartlett) (Luke Fowler, 2017) – WHS Teatteri Union
25. Mätäkuu (Jan Halldoff, 1970) – Kinopalatsi (Helsinki)
25. A Grammar for Listening, part 1 (Luke Fowler, 2009; en kuullut ääniraitaa) – WHS Teatteri Union
25. A Grammar for Listening, part 2 (Luke Fowler, 2009) – WHS Teatteri Union
25. A Grammar for Listening, part 3 (Luke Fowler, 2009; en kuullut ääniraitaa) – WHS Teatteri Union
25. Day of the Dead (George A. Romero, 1985) – Kinopalatsi (Helsinki)
28. Tuhansien silmien edessä (Billy Wilder, 1951) – Orion
29. Lihaa ja verta (Paul Verhoeven, 1985) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
7. Pietarin viimeiset päivät (Vsevolod Pudovkin, 1927; säestettynä); 17. Seksiä hymyillen (Sergio Martino, 1978); 18. Expo Film no. 62: Mr. Big Cock (1977); 19. Toivoton duunari (Jerry Lewis, 1980); Hassu parturi (Norman Taurog, 1955); 21. Hævnens nat (Benjamin Christensen, 1916); 30. Mały western (Witold Giersz, 1960); Vieraita taivaalta (Juhan af Grann, 1992)

Joulukuu 2017

1. Die goldene Gans (Lotte Reiniger, 1944; säestettynä) – WHS Teatteri Union
1. Mothlight (Stan Brakhage, 1963; säestettynä) – WHS Teatteri Union
1. Ritual in Transfigured Time (Maya Deren, 1946; säestettynä) – WHS Teatteri Union
6. Huono filmi (Felix Forsman, 1950) – WHS Teatteri Union
6. Onks’ Viljoo näkyny? (Hannu Seikkula, 1988) – WHS Teatteri Union
6. Traileri elokuvasta Luottamus – WHS Teatteri Union
6. Läpimurto Kannaksella ja rauhanneuvottelut (Juli Raizman, 1944; 1. kela esitettiin VHS:ltä) – WHS Teatteri Union
6. The Urinator (Jimi Tenor & Jusu Lounela, 1994) – WHS Teatteri Union
6. Äidin temppuilijat renkaissa (1940) – WHS Teatteri Union
6. Viettelysten tie (Kaarlo Nuorvala, 1955) – WHS Teatteri Union
6. Julisteiden liimaajat (Tuomo-Juhani Vuorenmaa, 1970) – WHS Teatteri Union
6. Joulukuun kuudes 1960 (Harry Lewing, 1960) – WHS Teatteri Union
6. Hyvästi, Afrikka (Gualtiero Jacopetti & Franco Prosperi; fragmentteja suom. versiosta) – WHS Teatteri Union
6. Vihreät baretit (John Wayne & Ray Kellogg, 1968) – WHS Teatteri Union
6. Sinuhe egyptiläinen (Michael Curtiz, 1954) – WHS Teatteri Union
8. Vankileiri 17 (Billy Wilder, 1952) – Orion
8. Kova sakki (Kirk Douglas, 1975) – WHS Teatteri Union
8. Welcome Kirk (Marek Piwowski, 1966) – WHS Teatteri Union
8. Á la conquete du Pole (Georges Méliès, 1912) – WHS Teatteri Union
9. …ja tarina jatkui (Fridrih Ermler, 1955) – Orion
9. Strannaja zhenshtshina (Juli Raizman, 1977) – Orion
9. Poikamiesboksi (Billy Wilder, 1960) – Orion
9. Mitä näenkään!?! Mitä näenkään!?! (Paul Verhoeven, 1971) – Orion
11. Kulta-aika (Luis Buñuel, 1930) – Orion
12. La dolce vita (Federico Fellini, 1959) – Orion
13. King Kong (Merian C. Cooper & Ernest B. Schoedsack, 1933) – Orion
13. Tretja Meshtshanskaja (Abram Room, 1927; sääestettynä) – Orion
13. Showgirls (Paul Verhoeven, 1995) – Orion
14. First a Girl (Victor Saville, 1933) – Orion
14. Valoisa tie (Grigori Aleksandrov, 1940) – Orion
19. Victor/Victoria (Blake Edwards, 1982) – Orion
20. Etusivu uusiks’ (Billy Wilder, 1974) – Orion
21. Yks’, kaks’, kolme (Billy Wilder, 1961) – Orion
21. Nuoren naisen onni (Andrei Mihalkov-Kontšalovski, 1967/88) – Orion
21. Mies joka rakasti naisia (François Truffaut, 1977) – Orion
22. Sotapojat liemessä (Albert Zugsmith, 1961) – WHS Teatteri Union
22. Christmas Cracker (Norman McLaren, Grant Munro, Gerald Potterton & Jeff Hale, 1961) – WHS Teatteri Union
27. Viimeinen metro (François Truffaut, 1980) – Orion
28. Fedora – arvoituksellinen nainen (Billy Wilder, 1978) – Orion
29. Varsinaiset kumppanukset (Billy Wilder, 1981) – Orion
30. Sammakkomies koukussa (Jerry Lewis, 1967) – WHS Teatteri Union
30. Hurmuri-Jerry (Jerry Lewis, 1966) – WHS Teatteri Union
31. Rantojen miehet (Hannu Peltomaa, 1971) – WHS Teatteri Union
31. Luottamus (Edvin Laine & Viktor Tregubovitsh, 1976) – WHS Teatteri Union
31. Lähellä Venäjää (N. Levitski, 1963; suom. versio) – WHS Teatteri Union
31. Rakkauden sydämessä säilyttäen / Lenin, luonto ja musiikki (Aleksandr Tarasov, 1977) – WHS Teatteri Union

Ei-julkisesti nähdyt:
2. War without Winners (Haskell Wexler, 1978); Our Small Houses; Glow of Memories (Ismail Shammot); The Urgent Call (Ismail Shammot); Valtiosihteeri Dean Acheson tiedoittaa uudesta kommunistisesta uhkasta maailmanrauhalle; Tin Diện Ánh – Mặt Trận Đường 9 – Khe Sanh – Nam Lào (1971); 3. Hobby Feldmarszałka / Sotahullu marsalkka (Bogdan Nowicki, 1962); Jitterbug (Mal St. Clair, 1943); Lena Horne Sings Unlucky Woman (katkelma elokuvasta Boogie-Woogie Dream, ohj. Hans Burger, 1944); 4. Kreise (1971); 5. Contrepied (Manuel Otero, 1971); 23. Uncle Tom’s Cabin (William Robert Daly, 1914); 27. Rakkautta ja anarkiaa 2010 -festivaaliteaser (2010); Anders Artig / Eetu Erilainen (Christina Schindler, 2002); Dick Tracy (Warren Beatty, 1990); Mann gegen Mann (Kurt Maetzig, 1976); Polska kronika filmowa 31A/1966: Defilada Tysiąclecia (1966; eng. versio); Hän ratsasti yksin (Budd Boetticher, 1958); 28. Casino de Paris (Archie Mayo, 1935); Anémic cinéma (Marcel Duchamp, 1926); Charlie maalarina (Charles Chaplin, 1915); La fée aux fleurs (Gaston Velle, 1905); Lumiere Programme (kooste 1930-luvulta; sisälsi elokuvat: Työntekijät poistuvat Lumière-tehtaasta, Lapsen ateria, Seinän kaataminen, Kasteltu kastelija, Ranskan valokuvaajien yhdistyksen kongressi 1895, Juna saapuu asemalle, Korttipeli, Vene lähtee satamasta)

Tammikuu 2018

2. Basic Instinct – vaiston varassa (Paul Verhoeven, 1992) – Orion
5. Tuhoparvi (Irwin Allen, 1978) – WHS Teatteri Union
6. Venäjän ihme I (Andrew & Annelie Thorndike, 1962) – WHS Teatteri Union
6. Venäjän ihme II (Andrew & Annelie Thorndike, 1962) – WHS Teatteri Union
10. Traileri elokuvasta Tuhoparvi – WHS Teatteri Union
10. Teaser elokuvasta Pako tulevaisuudesta – WHS Teatteri Union
10. Teaser elokuvasta Meteori – WHS Teatteri Union
10. Traileri elokuvasta Maailma vuonna 2022 – WHS Teatteri Union
11. Suuren miehen rakastajatar (Dorothy Arzner, 1933) – Orion
12. Romanovien dynastian tuho (Esfir Šub, 1927; v:n 1967 restauraatio) – Orion
12. Keskusasemia (Natalia Kozieł; filmi-installaatio kuvataidenäyttelyssä) – Galleria Huuto, Pikkujätkä
13. Villikissa (Dorothy Arzner, 1929) – Orion
13. Psyko II (Richard Franklin, 1983) – Orion
14. Inspirace (Karel Zeman, 1949) – Orion
14. Kak stat bolshim (Vladimir Degtjarjov, 1966) – Orion
14. Snehulák (Hermína Týrlová, 1966) – Orion
14. Mysie figle (Tadeusz Wilkosz, 1959) – Orion
14. Niebezpieczeństwo! (Jerzy Kotowski, 1963) – Orion
14. Värvilind (Rein Raamat, 1974) – Orion
14. Nalle ja jänö (Fedor Hitruk, 1964) – Orion
14. Valle Laiskuri (Grigori Lomidze, 1959) – Orion
17. Miehen tie (Nyrki Tapiovaara & Hugo Hytönen, 1940) – Orion
18. Suurkaupungin sävel (Jacques Becker, 1949) – Orion
18. Merrily We Go to Hell (Dorothy Arzner, 1932) – Orion
19. Sarah and Son (Dorothy Arzner, 1930) – Orion
20. Traileri elokuvasta Kultainen hämähäkki – Orion
20. Fantastiset taistelijat (Alfonso Brescia, 1974) – Orion
20. Risto Vanarin piilokamera (Risto Vanari, 1979) – Orion
24. Yrjänän emännän synti (Edvin Laine, 1943) – Orion
24. Prologi / Kohta iskee myrsky (Jefim Dzigan, 1956) – WHS Teatteri Union
25. Craig’s Wife (Dorothy Arzner, 1936) – Orion
25. Rollerball (Norman Jewison, 1975) – WHS Teatteri Union
26. KSE (Komsomol – shef elektrifikatsii) (Esfir Šub, 1932) – Orion
26. Manaaja II: Luopio (John Boorman, 1977) – Orion
27. Pedon on kuoltava (Paul Annett, 1974) – WHS Teatteri Union
28. Punainen Suomi (Mihail Koltsov, 1918) – WHS Teatteri Union
28. 1918 – mies ja hänen omatuntonsa (Toivo Särkkä, 1957) – WHS Teatteri Union
28. Tanssi, tyttö, tanssi (Dorothy Arzner, 1940) – Orion
30. Segodnja / Tänään (Esfir Šub, 1930) – Orion
30. Hissillä mestauslavalle (Louis Malle, 1957) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
1. Lena Horne Sings Unlucky Woman (katkelma elokuvasta Boogie-Woogie Dream, ohj. Hans Burger, 1944); Silvery Skates / The Pavlova of the Ice (1928); Se alkoi omenasta (Teuvo Tulio, 1962); Taape tähtenä (Armand Lohikoski, 1962); Flame of Youth (R.G. Springsteen, 1949); Dwubój klasyczny (Bogdan Dziworski, 1978); Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny (Janusz Majewski, 1982); Joutsenlampi (Apollinari Dudko, 1969); Closed Mondays / Kännissä (Will Vinton & Bob Gardiner, 1974); 3. Älä nosta siltaa – laske virtaa (Jerry Paris, 1968); 4. Riemukaari (Lewis Milestone, 1948); 5. Rantojen miehet (Hannu Peltomaa, 1971); 7. Kuningatar seikkailee (Ernst Marischka, 1954; katkelmia); Toivoton duunari (Jerry Lewis, 1980); 8. Bhutanin tarina / A Tale of Bhutan (Robert Tyabji, 1980–84; suom. versio); 15. Maalivahti Jashin (Valentin Konovalov, 1965); Traileri elokuvasta Tyttö tuli taloon; Calor-parranajokone (1963); Hopeasauma (1958); Kodin koneita Helkama Fredrikinkatu 33 (1961); Sirkka (1959); Kartanon arkea (1956); Helsingin Sanomien perunatalkoot Marjaniemessä 24.5.1943 (1943); Jälleen uutta 102 (1952); Jälleen uutta 167 (1961); 17. Tähtisilmä (Matti Oravisto, 1955); Jälleen uutta 51 (1950); 20. Leipuri (Heikki Partanen & Riitta Rautoma, 1973); Gazouilly petit oiseau (Władysław Starewicz, 1955); Le loup et le chien (Attila Dargay, 1973); Spirit of ’43 (Jack King, 1943)

Helmikuu 2018

1. Poslednjaja notsh / Viimeinen yö (Juli Raizman, 1937) – WHS Teatteri Union
4. Atlantis (Luc Besson, 1991) – Andorra
4. Keskusasemia (Natalia Kozieł; filmi-installaatio kuvataidenäyttelyssä) – Galleria Huuto, Pikkujätkä
6. Jammin’ the Blues (Gjon Mili, 1944) – Orion
6. Begone Dull Care (Norman McLaren & Evelyn Lambart, 1949) – Orion
6. Black and Tan (Dudley Murphy, 1929) – Orion
6. Jumanji (Jed Johnston, 1995) – Orion
7. Jazzin juhlaa (Bert Stern, 1959) – Orion
8. Slnko v sieci (Štefan Uher, 1962) – Orion
8. Kurjet lentävät (Mihail Kalatozov, 1957) – WHS Teatteri Union
9. It Lives Again (Larry Cohen, 1978) – Orion
10. Kaksi asetta pelkurille (Giorgio Ferroni, 1968) – WHS Teatteri Union
10. Ringo ja kultainen pistooli / Johnny Oro (Sergio Corbucci, 1966) – WHS Teatteri Union
10. Traileri elokuvasta Muutama taala lisää – WHS Teatteri Union
10. Traileri elokuvasta 100.000 dollari per Ringo – WHS Teatteri Union
10. Traileri elokuvasta Luodin laki – WHS Teatteri Union
10. Traileri elokuvasta Buddy villissä lännessä – WHS Teatteri Union
10. Traileri elokuvasta Ammattitappaja – WHS Teatteri Union
10. Traileri elokuvasta Sabata, salaperäinen ratsastaja – WHS Teatteri Union
10. Traileri elokuvasta Hirttämättömät – WHS Teatteri Union
10. 7 savuavaa pistoolia (Romolo Guerrieri, 1966) – WHS Teatteri Union
10. Valdezin hevoset (John Sturges & Duilio Coletti, 1973) – WHS Teatteri Union
10. Trinityn rämäpäät (Ferdinando Baldi, 1968) – WHS Teatteri Union
11. Golem: miten hän tuli maailmaan (Paul Wegener & Carl Boese, 1920; säestettynä) – Orion
12. Tuhkaa ja timanttia (Andrzej Wajda, 1958) – Orion
13. Vielä liian laiha rakastamaan (Bernhard Stephan, 1974) – WHS Teatteri Union
14. Kaikki pielessä (James Parrott, 1929) – Orion
14. Yöpöllöt / Night Owls (James Parrott, 1930) – Orion
14. Kun kissa on poissa / Helpmates (James Parrott, 1932) – Orion
14. Muuttomiehet pulassa (James Parrott, 1932) – Orion
15. Rukous (Tengis Abuladze, 1967) – Orion
15. Thelonious Monk: Straight, No Chaser (Charlotte Zwerin, 1988) – Orion
16. Sanatorium pod klepsydrą (Wojciech Has, 1973) – WHS Teatteri Union
17. Saragossan salaisuus (Wojciech Has, 1964; pitkä versio) – WHS Teatteri Union
18. Pętla (Wojciech Has, 1957) – WHS Teatteri Union
21. Elämää suomalaismetsissä (Ivar Johansson, 1947) – Orion
22. Lalie polné (Eliàš Havetta, 1972) – Orion
22. Kovat kurvit (Claude de Givray, 1962) – Orion
23. Iskuryhmä (Mihail Tumanishvili, 1985) – WHS Teatteri Union
23. Teräskyntäjät (Vladimir Braun, 1954) – WHS Teatteri Union
23. Kalevi-Liiva syyttää (Vladimir Parvel & Ü. Tambek, 1961) – WHS Teatteri Union
24. Tian shi zhuang xie / Shaolin Drunkard (Yuen Woo-ping, 1983) – WHS Teatteri Union
24. Vaarattomia vakoilijoita (Frank Tashlin, 1955) – Orion
24. The Texas Chainsaw Massacre 2 (Tobe Hooper, 1986) – Orion
25. Aku Ankan juhlakaruselli / Syntymäpäiväkaruselli (1986) – Orion
sisälsi elokuvat: How to Be a Sailor (Jack Kinney, 1943), Puss Café (Charles A. Nichols, 1949), Social Lion (Jack Kinney, 1954), Crazy Over DaisyY (Jack Hannah, 1949), Three Blind Mousketeers (David Hand, 1936), Early to Bed (Jack King, 1941), Morris the Midget Moose (Jack Hannah, 1950), Sea Scouts (Dick Lundy, 1939), Hold That Pose (Jack Kinney, 1950), Hawaiian Holiday (Ben Sharpsteen, 1937, Cold Turkey (Charles A. Nichols, 1951)
27. Valkokankaan optinen lelu: filmiluuppi / Jonglööri-luuppi (säestettynä) – Orion
27. Kiertuekela 1 (säestettynä) – Orion
sisälsi kaksi tunnistamatonta elokuvaa tai katkelmaa (”L’arrivée d’un train”, 1896–98, ”Deux vues d’une rue”, 1899–1902), sekä elokuvan Catastrophe de la Martinique (Ferdinand Zecca, 1902)
27. Kiertuekela 2 (säestettynä) – Orion
sisälsi kahdeksan tunnistamatonta elokuvaa tai katkelmaa (”Performance des pompiers”, 1906–10, ”Performance des pompiers”, 1913, ”Accident de trains”, 1905–10, ”Accident de trains” 1908–13, ”Accident de trains” 1912–3, ”Des scénes de corrida” 1905, ”Butin de poisson”, 1900–5), ruotsalaisen välitekstin junaonnettomuudesta Pariisissa (1913–1914) sekä elokuvan Vinter i Auvergne (1908)
27. Kiertueohjelmasta: kohtauksia Kristuksen kärsimysnäytelmästä / Passion Play / Jeesuksen elämä ja teot (Siegmund Lubin, 1898; 7 seeniä; säestettynä) – Orion
27. Kiertueohjelmasta: hautajaiskulkue (1898?; säestettynä) – Orion
27. Elokuvateatterikela Suomen ensimmäisestä elokuvateatterista (säestettynä) – Orion
sisälsi elokuvat: Reddition de Port-Arthur (Lucien Nonguet, 1905), Atrocités antisémites Russés (Lucien Nonguet, 1905), Les Troubles de Saint-Pétersbourg (Lucien Nonguet, 1905), La Révolution en Russie – Les événements d’Odessa (Lucien Nonguet, 1905), La Révolution Russe (Lucien Nonguet, 1905)
27. Maailmankiertueen keloilta: Jehovan todistajien kansainvälisestä kiertueohjelmasta / Photo-Drama of Creation Reels (recycled Japan-China-India images and two combined Passion film fragments) (1905–14; säestettynä) – Orion
28. Nimeni on Joe (Ken Loach, 1998) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
5. Caraça – Porta do Céu (Theodor Luts, 1950); Hommage a Champollion; L’egypte avant les pyramides; La Petite cuillère (Carlos Vilardebo, 1961); 9. Traileri elokuvasta Keoma; Traileri elokuvasta Muutama taala lisää; Traileri elokuvasta 100.000 dollari per Ringo; Traileri elokuvasta Luodin laki; Traileri elokuvasta Buddy villissä lännessä; Traileri elokuvasta Ammattitappaja; Traileri elokuvasta Sabata, salaperäinen ratsastaja; Traileri elokuvasta Hirttämättömät; Traileri elokuvasta Buddy villissä lännessä; Traileri elokuvasta Keoma; Traileri elokuvasta Muutama taala lisää; Traileri elokuvasta 100.000 dollari per Ringo; Traileri elokuvasta Luodin laki; Traileri elokuvasta Buddy villissä lännessä; Traileri elokuvasta Ammattitappaja; Traileri elokuvasta Sabata, salaperäinen ratsastaja; Traileri elokuvasta Hirttämättömät; 21. Palaa! (1957); Herra Prokouk joutuu kiusaukseen (Karel Zeman, 1946); 22. Kalevi-Liiva syyttää (Vladimir Parvel & Ü. Tamberk, 1961), 28. Maailma vuonna 2022 (Richard Fleischer, 1973)

Maaliskuu 2018

1. Palatsin hiljaisuus (Moufida Tlatli, 1994) – Orion
1. Ratcatcher (Lynne Ramsay, 1999) – Orion
8. Sulatetut miehet / Seksmisja (Juliusz Machulski, 1984) – WHS Teatteri Union
9. Kielletyt leikit (René Clément, 1951) – Orion
9. Morvern Callar (Lynne Ramsay, 2002) – Orion
9. Huuma (Lawrence Kasdan, 1981) – Orion
10. Huoleton härkätaitelija (Frank Tashlin, 1956) – Orion
10 The Hills Have Eyes 2 (Wes Craven, 1986) – Orion
13. Kermakakkukomedia / Hui hai eli Jäähyväiset yksinäisyydelle (Steven Paul, 1982) – WHS Teatteri Union
13. Jerry superkyttänä (Michel Gérard, 1984) – WHS Teatteri Union
14. Un moment tragique (1907; säestettynä) – Orion
14. Un homme fort (1907; säestettynä) – Orion
14. Les événements au Maroc (1907; säestettynä) – Orion
14. La vestale (Albert Capellani, 1908; säestettynä) – Orion
14. Les fils du garde-chasse (1909; säestettynä) – Orion
14. Sémiramis (Camille de Morlhon, 1910; säestettynä) – Orion
14. Chasse aux chiens volants á Sumatra (1911; säestettynä) – Orion
14. La chenille de la carotte (1911; säestettynä) – Orion
14. Pekan tuhka (Georges Monca, 1913; säestettynä) – Orion
14. Lääkäri vasten tahtoaan (Max Linder, 1917; vain 1. kela; säestettynä) – Orion
16. Pyongyang Robogirl (Jouni Hokkanen & Simojukka Ruippo, 2001) – WHS Teatteri Union
16. Valtiosihteeri Dean Acheson tiedoittaa uudesta kommunistisesta uhkasta maailmanrauhalle (1951) – WHS Teatteri Union
16. Missione finale / Ten Zan – The Ultimate Mission (Ferdinando Baldi, 1988) – WHS Teatteri Union
18. Children’s Palace (Jouni Hokkanen & Simojukka Ruippo, 2002) – WHS Teatteri Union
18. Hodong wangja wa Rangnang gongju / Prinssi Hodong ja prinsessa Rakrang (Kim Yong Chhan, 1990) – WHS Teatteri Union
19. Koukku, siima ja ruumis (George Marshall, 1969) – WHS Teatteri Union
21. Tyttö ja vanki (Grigori Tšuhrai, 1956) – WHS Teatteri Union
22. Traileri elokuvasta John Travolto – parkettien partaveitsi (1981; The Face with Two Left Feet -traileriversio) – WHS Teatteri Union
22. Dark City (Alex Proyas, 1998) – WHS Teatteri Union
22. Viimeinen näytös (Robert Benton, 1977) – Orion
23. Jerry Lewis piccolona (Jerry Lewis, 1960) – Orion
23. Valheitten talo (Carol Reed, 1948) – Orion
24. Traileri elokuvasta John Travolto – parkettien partaveitsi (1981; The Face with Two Left Feet -traileriversio) – WHS Teatteri Union
24. Abar, the First Black Superman (Frank Packard, 1977) – WHS Teatteri Union
24. Light Sleeper (Paul Schrader, 1992) – Orion
24. Amityville 2 – paholaisen piiri (Damiano Damiani, 1982) – Orion
27. Der Raubmord am Spandauer Schiffahrtskanal bei Berlin (1904; säestettynä) – Orion
27. Mest plemjannika ili nakazannaja tjotushka (1908; säestettynä) – Orion
27. Kansantajuista tiedettä. Ilma. Kokoonpano-ominaisuudet. Muutokset (1911; säestettynä) – Orion
27. Gaumont actualités 20 SF (1911; säestettynä) – Orion
27. Äitipuoli (Victorin Jasset, 1913; säestettynä) – Orion
27. Vesikauhun saastuttama rouva (1913; säestettynä) – Orion
27. Heinäsirkka ja muurahainen (Władysław Starewicz, 1913; säestettynä) – Orion
27. Charlie tavaratalossa (Charles Chaplin, 1916; säestettynä) – Orion
27. Uddarbon pappi (Kenne Fant, 1957) – Orion
28. Traileri elokuvasta John Travolto – parkettien partaveitsi (1981; The Face with Two Left Feet -traileriversio) – WHS Teatteri Union
28. Carne bollente (Riccardo Schicchi, 1987) – WHS Teatteri Union
28. John Travolto – parkettien partaveitsi (Neri Parenti, 1979) – WHS Teatteri Union
29. Kuningasten kuningas (Cecil B. DeMille, 1927) – WHS Teatteri Union
29. Scorpio Rising (Kenneth Anger, 1964) – WHS Teatteri Union
29. Prom Night II – verijuhla (Bruce Pittman, 1987) – Orion
30. Godspell – päivän sana (David Greene, 1973) – WHS Teatteri Union
30. Barabbas (Richard Fleischer, 1961) – WHS Teatteri Union
30. Nero’s Gladiators (1967; Castle Filmsin levittämä katkelma elokuvasta Ristin merkki, ohj. Cecil B. DeMille, 1932) – WHS Teatteri Union

Ei-julkisesti nähdyt:
2. Jedin paluu (Richard Marquand, 1983); 4. Odottamatta (Alberto Lattuada, 1961); 5. Manet (1960); Mopo 1 (1961); Hopeasauma – kahden kauppa (1961); Fiat-jääkaappi (1961); Turun messut (1947); Lasten päivä (1948); 11. Varamies (Semjon Timoshenko, 1954); 13. Teurastaja (Claude Chabrol, 1970; 1. kela esitettiin DVD:ltä); 15. Ce jour-là: 26 Novembre 1967 (Jacques Krier, 1968); 25. Tee for Two (Joseph Barbera & William Hanna, 1945); Kuningattaren ritari (Jean Dréville, 1954)

Huhtikuu 2018

5. Jerry – myyntipäällikön kauhu (Frank Tashlin, 1963) – Orion
6. L.A. Confidential (Curtis Hanson, 1997) – Orion
7. Piru perii omansa (Alain Corneau, 1979) – Orion
7. Gremlins 2 – uusi pesue (Joe Dante, 1990) – Orion
9. Romanssi Moskovassa (Georgi Danelia, 1964) – WHS Teatteri Union
10. Pohozhdenije Tshitshikova: Manilov (Boris Stepantsev, 1974) – Orion
10. Notsh pered Rozhdestvom / Jouluaatto (Władysław Starewicz, 1913) – Orion
10. Murhaaja saapuu (Elio Petri, 1961) – Orion
11. Ihmisen pojat (Alfonso Cuarón, 2006) – WHS Teatteri Union
11. Paholaisen naamio (Mario Bava, 1960) – Orion
12. Charlie sateessa / Caught in the Rain (Charles Chaplin, 1914; säestettynä) – Orion
12. Ilokaasua / Laughing Gas (Charles Chaplin, 1914; säestettynä) – Orion
12. Kasvot baarin lattiassa / Face on a Bar Room Floor (Charles Chaplin, 1914; säestettynä) – Orion
12. Chaplin ovenvartijana / The New Janitor (Charles Chaplin, 1914; säestettynä) – Orion
12. Charlie puistossa / Getting Acquainted (Charles Chaplin, 1914; säestettynä) – Orion
12. Jerry neropattina (Jerry Lewis, 1964) – Orion
12. Päivät ovat luetut (Elio Petri, 1962) – Orion
13. Tsuburekakatta migime no tame ni / For the Damaged Right Eye (Toshio Matsumoto, 1968) – WHS Teatteri Union
14. Mona Lisa (Toshio Matsumoto, 1973) – WHS Teatteri Union
14. Phantom (Toshio Matsumoto, 1975) – WHS Teatteri Union
14. Atman (Toshio Matsumoto, 1975) – WHS Teatteri Union
14. Shift (Toshio Matsumoto, 1982) – WHS Teatteri Union
14. Sway (Toshio Matsumoto, 1985) – WHS Teatteri Union
14. Arpinaama (Greg Pope; Live Cinema -performanssi) – WHS Teatteri Union
15. Resistance (Ken McMullen, 1976) – WHS Teatteri Union
15. Ehdotus tulevaisuudeksi (Britt Al-Busultan; Live Cinema -performanssi) – WHS Teatteri Union
17. Räätäli Torzhokista (Jakov Protazanov, 1925) – WHS Teatteri Union
17. Wiejskie kontrasty (Jerzy Kaden, 1975) – WHS Teatteri Union
17. Kshtshitshka na kolela / Talo pyörien päällä (Radka Batchvarova, 1961) – WHS Teatteri Union
17. Kolmanteen vuoteen siirryttäessä (1973) – WHS Teatteri Union
19. Linnan kauhut (Roger Corman, 1963) – Andorra
19. Ole luonani aina (Mark Romanek, 2010) – WHS Teatteri Union
20. Rahaa kuin roskaa (Frank Tashlin, 1962) – Orion
21. Mafian merkitsemä (Elio Petri, 1967) – Orion
22. Rakas huimapääni (Aleksander Zarkhi, 1957) – WHS Teatteri Union
24. Epäilyksen ulkopuolella (Elio Petri, 1970) – Orion
24. Syötti (Bertrand Tavernier, 1995) – Orion
25. Halleluja (Elina Katainen & Erkki Seiro, 1969) – WHS Teatteri Union
25. Drink Piss Freak (Erik Uddström, 1968) – WHS Teatteri Union
25. Dirty (Stephen Dwoskin, 1971) – WHS Teatteri Union
25. Globe (Ken Jacobs, 1971) – WHS Teatteri Union
25. Removed (Naomi Uman, 1999) – WHS Teatteri Union
26. Hiljaiseloa Clichyssä (Jens Jørgen Thorsen, 1970) – WHS Teatteri Union
26. Gräsänkor på skandalsemester (Andrei Feher, 1980) – WHS Teatteri Union
26. Nu ji zhong ying / Bamboo House of Dolls (Kuei Chih-Hung, 1973) – WHS Teatteri Union
27. La donna scimmia (Marco Ferreri, 1964) – WHS Teatteri Union
27. Femina ridens (Piero Schivazappa, 1969) – WHS Teatteri Union
28. Working Girls (Lizzie Borden, 1986) – WHS Teatteri Union
28. Teaser elokuvasta Pako tulevaisuudesta – WHS Teatteri Union
28. Truck Stop Women (Mark L. Lester, 1974) – WHS Teatteri Union
29. Sex in the Comics (Anthony Spinelli, 1972) – WHS Teatteri Union
29. Best of the New York Erotic Films Festival (1974) – WHS Teatteri Union
sisälsi elokuvat: The Appointment (Chuck Vincent, 1971), The Stripper (Alan Ruskin, 1972), Eveready Harton in Buried Treasure (”Mrs. Hanson”, 1924?), Eyetoon (Jerry Abrams, 1968), Sport (Alan Ruskin, 1972), Calma (Paul Kim, 1974), Norien Ten (John Knoop, 1971) sekä introjakson Press Party Sequence (L.E. Moko)
29. Fireworks Woman (Wes Craven?, 1975) – WHS Teatteri Union

Ei-julkisesti nähdyt:
8. Magoo Express (Pete Burness, 1955); Jane Austenin mafia! (Jim Abrahams, 1998); 12. Aristokatit (Wolfgang Reitherman, 1970; v:n -94 suom. versio); 14. Saksa kalvas äiti (Helma Sanders-Brahms, 1979); 16. Mona Lisa (Toshio Matsumoto, 1973); Phantom (Toshio Matsumoto, 1975); Atman (Toshio Matsumoto, 1975); Shift (Toshio Matsumoto, 1982); Sway (Toshio Matsumoto, 1985); 22. Naming of Parts (Robert Bloomberg, 1971); Reinhild Hoffmann und ihr Tanztheater; Lot in Sodom (James Sibley Watson & Melville Webber, 1933); Chairmen / Tuolimiehet (Jean-Thomas Bédard, 1978); Le Chat, la Belette et le Petit Lapin (Jean Tourane, 1958); 24. Hymyä huuleen / 30 Years of Fun (Robert Youngson, 1963); 28. Drink Piss Freak (Erik Uddström, 1968)

Toukokuu 2018

3. Valerie a týden divů (Jaromil Jireš, 1970) – WHS Teatteri Union
4. Viikonloppu (Jean-Luc Godard, 1967) – WHS Teatteri Union
4. Ce jour-là: 26 novembre 1967 (Jacques Krier, 1968) – WHS Teatteri Union
5. The Dreamers (Bernardo Bertolucci, 2003) – WHS Teatteri Union
5. Tsuburekakatta migime no tame ni / For the Damaged Right Eye (Toshio Matsumoto, 1968) – WHS Teatteri Union
6. Traileri elokuvasta Saatanan radikaalit – WHS Teatteri Union
6. Jonas täyttää 25 vuonna 2000 (Alain Tanner, 1976) – WHS Teatteri Union
6. 79 kevättä (Santiago Álvarez, 1969) – WHS Teatteri Union
6. Nottinghill klo 11.17 (Donald Cammell & Nicolas Roeg, 1969) – Orion
9. Angelika, enkelten markiisitar (Bernard Borderie, 1964) – Orion
9. Elefanttimies (David Lynch, 1980) – Orion
10. Traileri elokuvasta Väistä vähän, Jerry – WHS Teatteri Union
10. Toivoton duunari (Jerry Lewis, 1980) – WHS Teatteri Union
10. Pähkähullujen paratiisi (Mel Brooks, 1976) – WHS Teatteri Union
11. A Boy and His Dog (L.Q. Jones, 1975) – WHS Teatteri Union
11. Delicatessen – herkuttelijoiden yö (Jean-Pierre Jeunet & Marc Caro, 1990) – Orion
16. Nainen rannalta (Josif Heifitz, 1960) – WHS Teatteri Union
17. Säälimättömät / Madigan (Don Siegel, 1968) – Orion
18. Dyyni (David Lynch, 1984) – Orion
21. Vetsher nakanune Ivana Kupala / Juhannusaatto (Juri Iljenko, 1968) – Bio Rex (Helsinki)
21. Dunkirk (Christopher Nolan, 2017) – Bio Rex (Helsinki)
22. Vihan juuret (Erik Solbakken, 1974) – WHS Teatteri Union
24. Musta Pekka (Miloš Forman, 1963) – WHS Teatteri Union
24. Hair (Miloš Forman, 1979) – WHS Teatteri Union
26. Targets (Peter Bogdanovich, 1968) – Orion
26. Angelika ja merirosvo (Bernard Borderie, 1967) – Orion
26. Blue Velvet – ja sinisempi oli yö… (David Lynch, 1986) – Orion
26. Noidankehä (Richard Loncraine, 1976) – Orion
26. Hallo Baby (Johan Bergenstråhle, 1975) – Orion
26. Konnajengi (Sam Raimi, 1985) – Orion
26. Murhaaja (William Friedkin, 1987) – Orion
27. Ystäväni presidentti (Jan Batory, 1961) – WHS Teatteri Union
29. Sympatiaa paholaiselle (Jean-Luc Godard, 1968) – Orion
30. Mies tältä tähdeltä (Jack Witikka, 1958) – Orion
30. Angelika ja sulttaani (Bernard Borderie, 1968) – Orion
31. Scurta istorie (Ion Popescu-Gopo, 1957) – WHS Teatteri Union
31. 7 arte (Ion Popescu-Gopo, 1958) – WHS Teatteri Union

Ei-julkisesti nähdyt:
1. La donna scimmia (Marco Ferreri, 1964; vain viimeinen kela kahdella erilaisella lopulla); 3. Czarodziej (Tadeusz Makarczyński, 1962); Trick or Treat with the Magic Hands; 9. D’où vient-il? (Ferdinand Zecca, 1906); Au bagne (Ferdinand Zecca, 1905); L’honneur d’un père (Ferdinand Zecca, 1905); Noce en goguette (Ferdinand Zecca, 1906); Le cheval emballé (Louis J. Gasnier, 1908); La Révolution en Russie – Les événements d’Odessa (Lucien Nonguet, 1905); A Close Call (Harry Bailey & John Foster, 1929); 11. Poliisiopisto 7 – Moskovan keikka (Alan Metter, 1994); 14. Voyage autour d’une étoile (Gaston Velle, 1906); Reine des abeilles (?); En vacances! (1906); kaksi tunnistamatonta mykkäfarssia [Kulturfilm]; tunnistamaton Max Linder -komedia [Kulturfilm]; 16. Ludzie w drodze (Kazimierz Karabasz, 1960); Hobby feldmarszałka / Sotahullu marsalkka (Bogdan Nowicki, 1962); The Urgent Call (Ismail Shammot); Spirit of ’43 (Jack King, 1943); The Grasshopper and the Ant (Lotte Reiniger, 1954); 23. Lu Ling (Wu Qiang & Tang Cheng, 1982); Autótortúra (Ferenc Cakó, 1982); Hiirejaht (Elbert Tuganov, 1965); Mézes-Táncos / Piparkakkurakkautta (Ferenc Varsányi, 1975); Ellopták a vitaminomat / Kuka vei vitamiinit (Ottó Foky, 1975); Jak šlo vejce na vandr (Josef Kluge, 1968); Perunan tarina (Anders Sørensen, 1986; suom. versio); Siili sumussa (Juri Norstein, 1975; suom. versio); Uhuka, a kis bagoly / Pöllö (Gyula Macskássy & György Várnai, 1969); U straha glaza veliki / Kauhistuneet silmät (Aarne Ahi, 1980); 24. Kastemadon elämäntaito (Lotta Geffenblad & Gun Jacobson, 1986; suom. versio); Pikku-apina Fips (Elbert Tuganov, 1968); Leipuri (Heikki Partanen & Riitta Rautoma, 1973); 29. Tiikerinpentu auringonkukassa (Leonid Nosyrev, 1981; suom. versio); 31. Tehdäänpä piirretty filmi (Elbert Tuganov, 1967); The Animal Movie (Grant Munro & Ron Tunis, 1966); Kutyagumi (Miklós Kaim, 1982); Kaanaan häät (Ida Schneekloth, 1980?); Le Jongleur de Notre-Dame (Stephane Lonati & Italo Bettiol, 1965); Pirospöttyös labda (Tibor Csermák, 1961)

Kesäkuu 2018

1. Ajan lyhyt historia (Errol Morris, 1991) – WHS Teatteri Union
1. 2+5: Missione Hydra / Star Pilot (Pietro Francisci, 1966) – WHS Teatteri Union
2. Karoliinien jäljillä (Eva-Liisa Viljanen, 1940) – Orion
2. Makea uni (1949) – Orion
2. Jälleen uutta 102 (1952) – Orion
2. Rahaa!! (1957) – Orion
2. Hopeasauma (1958) – Orion
2. Sirkka (1959) – Orion
2. Intiaanien taidetta (Veikko Itkonen, 1960) – Orion
2. Sympatiaa paholaiselle (Jean-Luc Godard, 1968) – Orion
3. Enkelten lahti (Jacques Demy, 1962) – Orion
5. Sikojenlahti (Manuel Herrera, 1972) – WHS Teatteri Union
6. Kohtalo johtaa meitä (Veikko Itkonen, 1945) – Orion
7. Ohukaisen ja Paksukaisen jättiläisperintö / Utopia / Atoll K (Léo Joannon, John Berry & Alfred J. Goulding, 1951) – WHS Teatteri Union
7. Traileri elokuvasta Tappajakondomi – WHS Teatteri Union
7. Blutjunge Verführerinnen (Erwin C. Dietrich, 1971) – WHS Teatteri Union
7. Stag Reel Girly 1940′s/50′s – WHS Teatteri Union
9. Kamarineidon päiväkirja (Luis Buñuel, 1964) – Orion
9. Catherine (Bernard Borderie, 1968) – Orion
10. Rakettirakkautta (Leo McCarey, 1958) – WHS Teatteri Union
11. Tulisydän (Igor Savtshenko, Aleksandr Alov & Vladimir Naumov, 1951) – WHS Teatteri Union
12. Paistinpannumurhaajat (Paul Bartel, 1982) – Orion
13. The Arsenal Stadium Mystery (Thorold Dickinson, 1939) – Kitisenrannan koulu, sali
14. Skandaalihäät (George Cukor, 1940) – Iso teltta (Sodankylä)
14. Lapualaismorsian (Mikko Niskanen, 1967) – Iso teltta (Sodankylä)
14. Maalivahti Jashin (Valentin Konovalov, 1965) – Kitisenrannan koulu, sali
14. Fimpen – futissankari (Bo Widerberg, 1974) – Kitisenrannan koulu, sali
14. Le table noir de Bigoudie: Les chats (1967?) – Kitisenrannan koulu, sali
14. Jaak ja robot (Heino Pars, 1965) – Kitisenrannan koulu, sali
14. Tiikeri auringonkukassa (Leonid Nosyrev, 1981) – Kitisenrannan koulu, sali
14. Muumien maailma, 24: Surku-koira sankarina (Jadwiga Kudrzycka, 1979) – Kitisenrannan koulu, sali
14. Nez au vent (Władysław Starewicz, 1956) – Kitisenrannan koulu, sali
14. Délicieuse catastrophe (Piotr Kamler, 1970) – Kitisenrannan koulu, sali
14. O Čtverečkovi a Trojúhelníčkovi (Zdeněk Miler, 1965) – Kitisenrannan koulu, sali
14. Nuori naimaton nainen (Barbet Schroeder, 1992) – Lapinsuu
15. Jak šlo vejce na vandr (Josef Kluge, 1968) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Perunan tarina (Anders Sørensen, 1986; suom. versio) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Satuja vallasta, 2: Leipuri (Heikki Partanen & Riitta Rautoma, 1973) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Mézes-Táncos / Piparkakkurakkautta (Ferenc Varsányi, 1975) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Ellopták a vitaminomat / Kuka vei vitamiinit (Ottó Foky, 1975) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Kaksi puoliaikaa helvetissä (Zoltán Fábri, 1962) – Kitisenrannan koulu, sali
15. Uhuka, a kis bagoly / Pöllö (Gyula Macskássy & György Várnai, 1969) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Siili sumussa (Juri Norstein, 1975; suom. versio) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Moose Hunters (Ben Sharpsteen, 1937) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Kertomus Fips-apinasta (Elbert Tuganov, 1968) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Kastemadon elämäntaito (Lotta Geffenblad & Gun Jacobson, 1986; suom. versio) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. U straha glaza veliki / Kauhistuneet silmät (Aarne Ahi, 1980) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Papa’s Little Helpers / Pienet apulaiset (Mannie Davis, 1951) – Kitisenrannan koulu, auditorio
15. Tulinen tyttö (King Vidor, 1928; säestettynä) – Iso teltta (Sodankylä)
15. L’Atalante (Jean Vigo, 1934) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. Meshes of the Afternoon (Maya Deren & Alexander Hammid, 1943) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. Les tournesols (Rose Lowder, 1982) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. Les tournesols colorés (Rose Lowder, 1983) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. My Name Is Oona (Gunvor Nelson, 1969) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. …Remote …Remote (Valie Export, 1973) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. A Portrait of Ga (Margaret Tait, 1952) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. Film – an Exercise in Illusion (Lisl Ponger, 1983) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. Dresden Dynamo (Lis Rhodes, 1971) – Pieni teltta (Sodankylä)
15. Best of the New York Erotic Films Festival (1974) – Pieni teltta (Sodankylä)
sisälsi elokuvat: The Appointment (Chuck Vincent, 1971), The Stripper (Alan Ruskin, 1972), Eveready Harton in Buried Treasure (”Mrs. Hanson”, 1924?), Eyetoon (Jerry Abrams, 1968), Sport (Alan Ruskin, 1972), Calma (Paul Kim, 1974), Norien Ten (John Knoop, 1971) sekä introjakson Press Party Sequence (L.E. Moko)
16. Uhuka, a kis bagoly / Pöllö (Gyula Macskássy & György Várnai, 1969) – Kitisenrannan koulu, auditorio
16. Peppi Pitkätossu seitsemällä merellä (Olle Hellbom, 1970) – Kitisenrannan koulu, auditorio
16. Antti Puuhaara (Heikki Partanen, Riitta Rautoma & Katariina Lahti, 1976) – Kitisenrannan koulu, sali
16. Kaupungin kaunein tyttö (Marco Ferreri, 1981) – Kitisenrannan koulu, sali
16. Kermakakkukomedia / Hui hai eli Jäähyväiset yksinäisyydelle (Steven Paul, 1982) – Kitisenrannan koulu, sali
17. Parandža / Huntu (Malik Kajumov, 1977) – Kitisenrannan koulu, sali
17. Hellät hoiturit (Barry Mahon, 1965) – Kitisenrannan koulu, sali
17. Charlotte & Jules / Monologi kahdelle (Jean-Luc Godard, 1958) – Kitisenrannan koulu, sali
17. Rahaa!! (1957) – Kitisenrannan koulu, sali
17. Children’s Palace (Jouni Hokkanen & Simojukka Ruippo, 2002) – Kitisenrannan koulu, sali
17. Das ideale Brautpaar (Robert A. Stemmle, 1954) – Kitisenrannan koulu, sali
17. Barfly – baarikärpänen (Barbet Schroeder, 1987) – Pieni teltta (Sodankylä)
20. Rakastin sinua, Hilde (Veikko Itkonen, 1954) – Orion
22. Iskelmäkaruselli pyörii (Harry Orvomaa, 1960) – WHS Teatteri Union
24. Kultainen salama (Simon Wincer, 1983) – Orion
26. Onnenhetkiä (Jean Renoir, 1969) – Orion
26. The Straight Story (David Lynch, 1999) – Orion
27. Maailman kaunein tyttö (Veikko Itkonen, 1953) – Orion
27. Amerikkalainen ystävä (Wim Wenders, 1977) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
1. Parandža / Huntu (Malik Kajumov, 1977); Hellät hoiturit (Barry Mahon, 1965); Charlotte & Jules / Monologi kahdelle (Jean-Luc Godard, 1958); Hillbilly Hit Parade (Robert M. Moscow, 1936); Allo allo (Ion Popescu-Gopo, 1962); Aeg maha (Priit Pärn, 1984); Andalusialainen koira (Luis Buñuel, 1929); 12. Patatras n’est pas sérieux (Pierre Guilbaud, 1960); Le Voyage de Badabou (Henri Gruel, 1957); Nez au vent (Władysław Starewicz, 1956); Brat Cat (= ilmeisesti Castle Filmsin 1952 uudelleenjulkaisema Problem Child, Rudy Zamora, 1938); Patatras va à la pëche (1960); Un dimanche de Gazouilly (Władysław Starewicz, 1955); 14. Le table noir de Bigoudie: Les chats (1967?); 20. Traileri elokuvasta Väistä vähän, Jerry; Sikojenlahti (Manuel Herrera, 1972); 21. Pussy’s Excursion (1920?); Merry Sledging-Party (1920?); Pussy, the Hair-Dresser (1920?); Koirankakka – aikamme tragedia (Sakari Rimminen, 1989); Lunta (Martti Saarikivi, 1964); Le Chat, la Belette et le Petit Lapin (Jean Tourane, 1958); 25. Maniac – nukkemurhaaja (William Lustig, 1980); 29. Konflikti (Garri Bardin, 1983); Autosõitjad (Elbert Tuganov, 1972); Park (Elbert Tuganov, 1966); Mis? Kes? Kus? (Genrih Valk, 1970); Lugu jänesepojast (Ando Keskküla, 1975); Aeg maha (Priit Pärn, 1984)

Heinäkuu 2018

1. Hiljainen maailma (Jacques-Yves Cousteau & Louis Malle, 1957; suom. versio) – Orion
3. Louise – rakastettuni (Philippe de Broca, 1972) – Orion
3. Mulholland Drive (David Lynch, 2001) – Orion
4. Mullin mallin (Veikko Itkonen, 1961) – Orion
4. Traileri elokuvasta Voi veljet, mikä päivä – Orion
4. Mulholland Drive (David Lynch, 2001) – Orion
5. Sittenkin rakastan sinua (Claude Miller, 1977) – Orion
11. Suuri sävelparaati (Jack Witikka, 1959) – Orion
12. Kuolematon tarina (Orson Welles, 1968) – Orion
15. Rosemaryn painajainen (Roman Polański, 1968) – Orion
18. Virtaset ja Lahtiset (Jack Witikka, 1959) – Orion
19. Eaux profondes (Michel Deville, 1981) – Orion
20. Abraham Lincoln (D.W. Griffith, 1930) – WHS Teatteri Union
21. Buster kiskoilla (Gerald Potterton, 1965) – WHS Teatteri Union
21. Punainen ilmapallo (Albert Lamorisse, 1956) – WHS Teatteri Union
21. Czarodziej (Tadeusz Makarczyński, 1962) – WHS Teatteri Union
21. Konflikti (Garri Badin, 1983) – WHS Teatteri Union
21. Tin Diện Ánh – Mặt Trận Đường 9 – Khe Sanh – Nam Lào (1971) – WHS Teatteri Union
21. Putnik drugog razreda / Toisen luokan matkustaja (Borivoj Dovniković-Bordo, 1974) – WHS Teatteri Union
21. kaksi tunnistamatonta mykkäfarssia [Kulturfilm] – WHS Teatteri Union
21. tunnistamaton Max Linder -komedia [Kulturfilm] – WHS Teatteri Union
21. Le diamant (Paul Grimault, 1970) – WHS Teatteri Union
21. Parandža / Huntu (Malik Kajumov, 1977) – WHS Teatteri Union
21. A Chairy Tale (Norman McLaren & Claude Jutra, 1957) – WHS Teatteri Union
21. Chairmen (Jean-Thomas Bédard, 1978) – WHS Teatteri Union
21. Kutyagumi (Miklós Kaim, 1982) – WHS Teatteri Union
22. Trafic – liikenne (Jacques Tati, 1972) – Orion
24. Sian vuosi (Emile de Antonio, 1968) – Orion
24. Kentaurit (Vytautas Žalakevičius, 1978) – WHS Teatteri Union
25. Iloinen Linnanmäki (Jack Witikka, 1960) – Orion
26. Heijastus (Frank Perry, 1968) – Orion
26. The Bare Hunt, or My Gun Is Jammed (1963) – WHS Teatteri Union
26. Candid Cinema Presents: Censored – WHS Teatteri Union
sisälsi elokuvat: Candid Cinema Presents Sample Scenes No. 1, Candid Cinema Presents Sample Scenes No. 2, Deluxe Art Studies, Selected Scenes from… Bring ’Em Back Nude sekä Oh! Doctor (1937)
27. Lokakuun päivinä (Sergei Vasiljev, 1958; suom. versio) – WHS Teatteri Union
27. Kertomuksia Leninistä (Sergei Jutkevitš, 1958) – WHS Teatteri Union
27. Elävä Lenin (Mihail Romm, 1958) – WHS Teatteri Union
29. Parade (Jacques Tati, 1974) – Orion
31. Liekehtivät virstat (Samson Samsonov, 1957) – WHS Teatteri Union

Ei-julkisesti nähdyt:
1. Yli esteiden (Bryan Forbes, 1979); 2. Veekandja – Armastab! – Tüütu muusik (Rein Raamat, 1972); Uprjamtsy (Elbert Tuganov, 1966); 6. Musta ase / Black Gunn (Robert Hartford-Davis, 1972); 7. Kivikova kolmikko / One Down, Two to Go (Fred Williamson, 1982); 8. Anjou (Roger Leenhardt & Michel Moitessier, 1971); 9. Nael I (Heino Pars, 1972); 13. Majakka ja Perävaunu – Elokuvan sankarit / Suloisten sisarten sulhaset eli mäntit mäessä (Lau Lauritzen, 1928/79); Ruutia, riemua ja rakkautta (Lau Lauritzen, 1931); 15. Kater kengë për partinë (Viktor Gjika, 1974; vain ensimmäiset kelat); Keikareita, keplottelijoita ja kummituksia (Lau Lauritzen, 1929; kelat väärässä järjestyksessä); 17. kaksi tunnistamatonta mykkäfarssia [Kulturfilm]; tunnistamaton Max Linder -komedia [Kulturfilm]; Tin Diện Ánh – Mặt Trận Đường 9 – Khe Sanh – Nam Lào (1971); Kaunottaria, kosijoita ja konnia / Majakka merihädän melskeessä / Varokaa tyttöjä (Lau Lauritzen, 1930); 31. Malta – Island of History (1971); Buck ja tappajasaarnaaja (Sidney Poitier, 1972); Tetsuo: The Iron Man (Shinya Tsukamoto, 1989)

Elokuu 2018

1. Traileri elokuvasta Tyttö tuli taloon (1955) – Orion
1. Leena (Sakari Jurkka, 1954) – Orion
1. Tähtisilmä (Matti Oravisto, 1955) – Orion
1. Leopard kello (1971) – WHS Teatteri Union
1. Timerider – taistelukone (William Dear, 1982) – WHS Teatteri Union
2. Villijoutsenet (Mihail Tsehanovski, 1962; suom. versio) – WHS Teatteri Union
2. Lumikuningatar (Lev Atamanov, 1957; suom. versio) – WHS Teatteri Union
3. Mikä? (Roman Polański, 1972) – WHS Teatteri Union
4. Avaruusraketilla rakkauteen (George Freedland, 1958) – WHS Teatteri Union
4. Lady Hamilton (Christian-Jaque, 1968) – Orion
12. Elävä meri (Jacques-Yves Cousteau, 1964; suom. versio) – Orion
14. Kouluvalssi (Pavel Ljubimov, 1978) – WHS Teatteri Union
16. The Black Gestapo (Lee Frost, 1975) – WHS Teatteri Union
16. Buck ja tappajasaarnaaja (Sidney Poitier, 1972) – WHS Teatteri Union
17. Porvariston hillitty charmi (Luis Buñuel, 1972) – Orion
18. Amfibiomies (Gennadi Kazanski & Vladimir Tshebotarjov, 1962) – Orion
18. Yön kuumuudessa (Norman Jewison, 1967) – Orion
19. Mikin juhlashow (1988) – Orion
sisälsi elokuvat Alpine Climbers (David Hand, 1936), The Whalers (Dick Huemer, 1938), Mickey’s Trailer (Ben Sharpsteen, 1938), Mr. Mouse Takes a Trip (Clyde Geronimi, 1940), Mickey’s Delayed Date (Charles A. Nichols, 1947), Pluto’s Purchase (Charles A. Nichols, 1948) ja Mickey’s Birthday Party (Riley Thomson, 1942)
21. Rauhan puu (1973; suom. versio) – WHS Teatteri Union
21. Katkera vuosi (Anatoli Koloshin, 1969; suom. versio) – WHS Teatteri Union
22. Puck (Hannu Leminen, 1942) – Orion
22. Screen Tests, Reel #18 (Andy Warhol, 1964–66) – Orion
22. The Closet (Andy Warhol, 1966) – Orion
23. Tuhatkaunokit (Věra Chytilová, 1966) – WHS Teatteri Union
23. Aeg maha (Priit Pärn, 1984) – WHS Teatteri Union
24. Revue TV – WHS Teatteri Union
24. Aikakone eli mitä Viiltäjä-Jackille kuuluu tänään (Nicholas Meyer, 1979) – WHS Teatteri Union
24. Harold ja Maude (Hal Ashby, 1971) – Orion
25. Screen Tests, Reel #12 (Andy Warhol, 1964–66) – Orion
25. The Velvet Underground and Nico (Andy Warhol & Paul Morrissey, 1966) – Orion
26. The Band Concert (Wilfred Jackson, 1935) – Orion
26. Ugly Duckling (Jack Cutting & Clyde Geronimi, 1939) – Orion
26. Goofy and Wilbur (Dick Huemer, 1939) – Orion
26. Lystikkäät laivanrakentajat (Ben Sharpsteen, 1938; suom. versio) – Orion
26. Pluto’s Playmate (Norman Ferguson, 1941) – Orion
26. Bumble Boogie (Jack Kinney, 1948) – Orion
26. Bubble Bee (Charles A. Nichols, 1949) – Orion
26. Henri Langlois, elokuvan ymmärtäjä / Citizen Langlois (Edgardo Cozarinsky, 1994) – Orion
28. Screen Tests, Reel #19 (Andy Warhol, 1964–66) – Orion
28. Couch (Andy Warhol, 1964) – Orion
29. Varastettuja salaisuuksia / The Thief (Russell Rouse, 1952) – WHS Teatteri Union
30. Katok i skripka / Katujyrä ja viulu (Andrei Tarkovski, 1960) – WHS Teatteri Union
31. Civilization (Thomas H. Ince, Reginald Barker & Raymond B. West, 1916; säestettynä) – Forssan Elävienkuvien teatteri
31. Kilpakosijat / What Price Glory? (Raoul Walsh, 1926; säestettynä) – Forssan Elävienkuvien teatteri

Ei-julkisesti nähdyt:
1. Silta (Marjut Rimminen, 1981); Hop, Look and Listen (Robert McKimson, 1947); Apassisolan saalis (William Witney, 1966); Mies Teksasista (Lesley Selander, 1966); Murzynek Ho-Ho / Neekeripoika Ho-Ho (Edward Wator, 1958); Karzan – viidakon kuningas (Demofilo Fidani, 1972); Im Wald von Katyn (Fritz Hippler, 1943); Suomen Marsalkan viimeinen matka (Holger Harrivirta, 1951); 2. Tappavat setelit / $ (Richard Brooks, 1971); Jivin’ the Blues (Sam Elljay); Pahan pauloissa (Abraham Polonsky, 1948); Onni (Aleksander Medvedkin, 1934); 3. Mies erämaasta (Richard C. Sarafian, 1971); Etelän tähti (Sidney Hayers, 1969); Bagdadin varas (Clive Donner, 1978); Hurmaava noita (Richard Quine, 1958); 4. Gambling with Souls (Elmer Clifton, 1936); En ole feministi, mutta… (Marjut Rimminen, 1986); Hammersmith Is Out (Peter Ustinov, 1972); Kaikkien aikojen kaappaus – kaleidoscope (Jack Smight, 1966); Candid Cinema Presents: Censored (sisälsi elokuvat: Candid Cinema Presents Sample Scenes No. 1, Candid Cinema Presents Sample Scenes No. 2, Deluxe Art Studies, Selected Scenes from… Bring ’Em Back Nude sekä Oh! Doctor); Traileri elokuvasta Keoma; Navy SEALS (Lewis Teague, 1994); 9. Boat Builders (Ben Sharpsteen, 1938; suom. versio); Goofy and Wilbur (Dick Huemer, 1939); 11. Bumble Boogie (Jack Kinney, 1948); 12. Bubble Bee (Charles A. Nichols, 1949); Pluto’s Playmate (Norman Ferguson, 1941); 13. Candid Cinema Presents: Censored (sisälsi elokuvat: Candid Cinema Presents Sample Scenes No. 1, Candid Cinema Presents Sample Scenes No. 2, Deluxe Art Studies, Selected Scenes from… Bring ’Em Back Nude sekä Oh! Doctor); 18. Elävä Lenin (Mihail Romm, 1958); 20. Ohver (Elbert Tuganov, 1980); Väike motoroller (Heino Pars, 1962); Sota (Riho Unt & Hardi Volmer, 1987); Jedet? (Priit Pärn & Aarne Ahi, 1977); Kütt (Rein Raamat, 1976); Veealused (Heino Pars, 1973); Põld (Rein Raamat, 1978); Lask (Avo Paistik, 1976); Härkä (Valter Uusberg, 1984); 21. Viimane korstnapühkija (Elbert Tuganov, 1964); Õed (Elbert Tuganov, 1974); Soss-sepp (Heino Pars, 1976); Imeline nääriöö (Hardi Volmer & Riho Unt, 1984); 25. Leopard kello (1971)

Syyskuu 2018

1. Keoma / Caramba! – paholainen kannoilla (Enzo G. Castellari, 1976) – Orion
3. Katok i skripka / Katujyrä ja viulu (Andrei Tarkovski, 1960) – WHS Teatteri Union
4. Screen Tests, Reel #10 (Andy Warhol, 1964–66) – Orion
4. Blow Job (Andy Warhol, 1964) – Orion
4. Shampoo (Hal Ashby, 1975) – Orion
5. Punatukka (Maunu Kurkvaara, 1969) – Orion
5. Põld (Rein Raamat, 1978) – WHS Teatteri Union
5. Härkä (Valter Uusberg, 1984) – WHS Teatteri Union
5. Lask (Avo Paistik, 1976) – WHS Teatteri Union
5. Sota (Riho Unt & Hardi Volmer, 1987) – WHS Teatteri Union
5. Imeline nääriöö (Hardi Volmer & Riho Unt, 1984) – WHS Teatteri Union
5. Väike motoroller (Heino Pars, 1962) – WHS Teatteri Union
5. Lugu jänesepojast (Ando Keskküla, 1975) – WHS Teatteri Union
5. Porkkanoiden yö (Priit Pärn, 1998) – WHS Teatteri Union
6. Kaksi kanaa (Eino Ruutsalo, 1963) – WHS Teatteri Union
6. Supermies Pirx (Marek Piestrak, 1978) – WHS Teatteri Union
7. Enter the Dragon / Lohikäärmeen kidassa (Robert Clouse, 1973) – WHS Teatteri Union
7. Enter the Dragon / Lohikäärmeen kidassa (Robert Clouse, 1973) – WHS Teatteri Union
8. The Toxic Avenger (Lloyd Kaufman & Michael Herz, 1984) – WHS Teatteri Union
8. The Toxic Avenger Part II (Lloyd Kaufman & Michael Herz, 1989) – WHS Teatteri Union
8. Pahuuden luostari / Flavia, la monaca musulmana (Gianfranco Mingozzi, 1974) – Orion
12. Tuvalu (Veit Helmer, 1999) – WHS Teatteri Union
13. Le berceau de cristal (Philippe Garrel, 1975) – Orion
13. Vain neljä päivää (Grigori Tšuhrai, 1959) – WHS Teatteri Union
14. Revue Juna – WHS Teatteri Union
14. Hetki lyö (Kim Ki-Duk, 2006) – WHS Teatteri Union
14. Pelon kädet (Valerio Zurlini, 1968) – Orion
15. Panssarikapteeni (Albert Hatshaturov, 1968) – WHS Teatteri Union
15. Tri tankista – soldatskaja skazka (Viktor Tshugunov, 1973) – WHS Teatteri Union
16. Ephemeral Philm (Marek Pluciennik; filmi-installaatio kuvataidenäyttelyssä) – Myymälä2
16. Pelastuspartio Bernard ja Bianca (Wolfgang Reitherman, John Lounsbery & Art Stevens, 1977) – Orion
16. Les hautes solitudes (Philippe Garrel, 1974) – Orion
18. La dolce vita (Federico Fellini, 1959) – Orion
19. Vihreä leski (Jaakko Pakkasvirta, 1968) – Orion
19. Kadotetut (Luchino Visconti, 1969) – Orion
20. Sherlock Jr. / Kovaa kyytiä ja kaunokaisia (Buster Keaton, 1924; säestettynä) – Orion
20. Tervetuloa, Mr. Chance! (Hal Ashby, 1979) – Orion
20. Strip-teasetyttö (Jacques Poitrenaud, 1962) – Orion

Ei-julkisesti nähdyt:
2. Për këto troje (Mark Topallaj, 1983); 3. Ankronikka-elokuva – Kadonneen lampun metsästäjät (Bob Hatchcock, 1990); 14. Sherlock Jr. / Kovaa kyytiä ja kaunokaisia (Buster Keaton, 1924); 22. Elävänä tai kuolleena (Franco Giraldi, 1968); Nikkelimyrkytys (Giorgio Stegani, 1968); 100.000 dollari per Ringo (Alberto De Martino, 1965); Valkoiset torahampaat (Lucio Fulci, 1973); Kostaja Palo Altosta (Roberto Mauri, 1968); Luodin laki (Sergio Sollima, 1965)

Lokakuu 2018

5. Kanal – kirottujen tie (Andrzej Wajda, 1956) – Orion
6. Silmät tähtien takaa (Mario Gariazzo, 1978) – Orion
7. Peukalo-Liisa (Leonid Amalrik, 1964; suom. versio) – Orion
7. Devotshka i slon / Tyttö ja norsu (Leonid Amalrik, 1969) – Orion
7. Virtahepo, joka pelkäsi rokotusta (Leonid Amalrik, 1965) – Orion
8. Elä ja anna toisten kuolla (Guy Hamilton, 1973) – WHS Teatteri Union
9. Rolling Stones: legenda jo eläessään (Hal Ashby, 1982) – Orion
10. Robocup99 (Mika Taanila, 2000) – Orion
10. Hanasaari A (Hannes Vartiainen & Pekka Veikkolainen, 2009) – Orion
11. Perunan tarina (Anders Sørensen, 1986; suom. versio) – WHS Teatteri Union
11. Maailman vanhin ammatti (Franco Indovina, Mauro Bolognini, Philippe de Broca, Michel Pflegar, Claude Autant-Lara & Jean-Luc Godard, 1967) – WHS Teatteri Union
11. The Story of Measuring Time (1954) – WHS Teatteri Union
11. Hellät hoiturit (Barry Mahon, 1965) – WHS Teatteri Union
11. Tyttö ja lumiukko / Le peur et le desir III (1967?) – WHS Teatteri Union
11. The Trapper – WHS Teatteri Union
11. Kama Sutra Rides Again (Bob Godfrey, 1972) – WHS Teatteri Union
11. Latex Salesman – WHS Teatteri Union
11. Uncle Si and the Sirens (1938) – WHS Teatteri Union
11. Clothes Make the Woman (1947) – WHS Teatteri Union
11. The Dreamer – WHS Teatteri Union
11. VD Attack Plan (Les Clark, 1973) – WHS Teatteri Union
11. Eveready Harton in Buried Treasure (1928) – WHS Teatteri Union
12. Sora no daikaijû Radon / Rodan (Inoshiro Honda, 1956) – WHS Teatteri Union
13. Majakka ja Perävaunu – Elokuvan sankarit / Suloisten sisarten sulhaset eli mäntit mäessä (Lau Lauritzen, 1928/79) – WHS Teatteri Union
14. Kaunottaria, kosijoita ja konnia / Majakka merihädän melskeessä / Varokaa tyttöjä (Lau Lauritzen, 1930; säestettynä) – WHS Teatteri Union
16. Filmikärpänen (Clyde Bruckman, 1932) – Orion
16. Yöllinen satu (Irma Raush, 1981; suom. versio) – WHS Teatteri Union
16. Për këto troje (Mark Topallaj, 1983) – WHS Teatteri Union

Ei-julkisesti nähdyt:
8. Leningrad (Juri Zanin, 1978; suom. selostus); 12. Ruutia, riemua ja rakkautta (Lau Lauritzen, 1931)