MENNEET NÄYTÖKSET – 2014

ke 1.1.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roman Polanski, INHO (1965) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, PEILI (1975) 35mm

to 2.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, NAINEN KATOAA (1938) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, PERHETARINA (1961) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, SÄPINÄÄ CHINATOWNISSA (1986) 35mm

pe 3.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tony Gatlif, SWING (2002) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, NUORI JA VIATON (1937) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bigas Luna, MEREN ÄÄNI (2001) 35mm

la 4.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, PEILI (1975) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roman Polanski, INHO (1965) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, SÄPINÄÄ CHINATOWNISSA (1986) 35mm

su 5.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ben Sharpsteen, DUMBO (1941) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, NAINEN KATOAA (1938) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, PEILI (1975) 35mm

ti 7.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roberto Rossellini, ROOMA – AVOIN KAUPUNKI (1945) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carol Reed, NELJÄN TUULEN TALO (1947) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
James Toback, MURHAN SÄVEL (1978) 35mm

ke 8.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roberto Rossellini, RAKKAUDEN IHME (1948) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carlos Saura, CRIA CUERVOS – KORPPI SYLISSÄ (1976) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gualtiero Jacopetti, Franco Prosperi & Paolo Cavara, MONDO CANE – TÄMÄ ON MAAILMA [suomenkielinen versio] (1962) 35mm

to 9.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, MOUCHETTE – RAISKATTU (1967) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Audiard, KUN SYDÄN LAKKAA LYÖMÄSTÄ (2005) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
James Toback, MURHAN SÄVEL (1978) 35mm

pe 10.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carlos Saura, CRIA CUERVOS – KORPPI SYLISSÄ (1976) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roberto Rossellini, ROOMA – AVOIN KAUPUNKI (1945) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carol Reed, NELJÄN TUULEN TALO (1947) 35mm

la 11.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Audiard, KUN SYDÄN LAKKAA LYÖMÄSTÄ (2005) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roberto Rossellini, RAKKAUDEN IHME (1948) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gualtiero Jacopetti, Franco Prosperi & Paolo Cavara, MONDO CANE – TÄMÄ ON MAAILMA [suomenkielinen versio] (1962) 35mm

su 12.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Hand, LUMIKKI JA SEITSEMÄN KÄÄPIÖTÄ [suomenkielinen versio] (1937) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, MOUCHETTE – RAISKATTU (1967) 35mm

ti 14.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mario Camerini, AUTOVARAS (1948) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Loznitsa, BLOKADA (2006) 35mm
Luis Buñuel, LAS HURDES – MAA ILMAN LEIPÄÄ (1932) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fritz Lang, M – KAUPUNKI ETSII MURHAAJAA (1931) 35mm

ke 15.1.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luchino Visconti, BELLISSIMA (1951) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nicholas Ray, HE ELÄVÄT ÖISIN (1948) 35mm

to 16.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Loznitsa, BLOKADA (2006) 35mm
Luis Buñuel, LAS HURDES – MAA ILMAN LEIPÄÄ (1932) 35mm

18.00 Helsinki – Malmitalo, pieni sali (Ala-Malmin tori 1)
Xavier Beauvois, JUMALISTA JA IHMISISTÄ (2010) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Victor Erice, UNELMA VALOSTA (1992) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joseph Losey, M (1951) 35mm

pe 17.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nicholas Ray, HE ELÄVÄT ÖISIN (1948) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mario Camerini, AUTOVARAS (1948) 35mm

la 18.1.

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Nicholas Ray, KATKERA VOITTO (1957) 35mm

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luchino Visconti, BELLISSIMA (1951) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Victor Erice, UNELMA VALOSTA (1992) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gualtiero Jacopetti, Franco Prosperi & Paolo Cavara, MAAILMAN NAISET [suomenkielinen versio] (1963) 35mm

su 19.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Samuel Armstrong, James Algar, Bill Roberts, Paul Satterfield, Ford Beebe Jr., Jim Handley, Hamilton Luske, Norman Ferguson, T. Hee, Wilfred Jackson & Ben Sharpsteen, FANTASIA [suomenkielinen versio] (1940) 35mm

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joseph Losey, M (1951) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fritz Lang, M – KAUPUNKI ETSII MURHAAJAA (1931) 35mm

ma 20.1.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marco Bellocchio, ISÄN NIMEEN (1972) 35mm

ti 21.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Renoir, KULTAISET VAUNUT (1952) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Leonard Retel Helmrich, SHAPE OF THE MOON (2004) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Curtiz, CASABLANCA (1942) 35mm

ke 22.1.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Daniel Mann, TATUOITU RUUSU (1955) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gualtiero Jacopetti & Franco Prosperi, MONDO CANE 2 (1963) 35mm

to 23.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roy Andersson, TOISEN KERROKSEN LAULUJA (2000) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, LA STRADA – TIE (1954) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marco Bellocchio, ISÄN NIMEEN (1971) 35mm

pe 24.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Leonard Retel Helmrich, SHAPE OF THE MOON (2004) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Renoir, KULTAISET VAUNUT (1952) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, LA STRADA – TIE (1954) 35mm

la 25.1.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Daniel Mann, TATUOITU RUUSU (1955) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Curtiz, CASABLANCA (1942) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gualtiero Jacopetti & Franco Prosperi, MONDO CANE 2 (1963) 35mm

su 26.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ben Sharpsteen, DUMBO (1941) 35mm

16.00 Lievestuore (Laukaa) – Lievestuoreen työväentalo (Puutarhatie 1)
Matti Kassila, KOMISARIO PALMUN EREHDYS (1960) 16mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, LA STRADA – TIE (1954) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roy Andersson, TOISEN KERROKSEN LAULUJA (2000) 35mm

ma 27.1.

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Sally Potter, ORLANDO (1992) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, LAITTOMAT (1964) 35mm

ti 28.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Renato Castellani, HELVETTI ON IRTI (1959) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Truffaut, PEHMEÄ IHO (1964) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, LAITTOMAT (1964) 35mm

ke 29.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ernie Gehr 1
Ernie Gehr, SERENE VELOCITY (1970) 16mm
Ernie Gehr, SHIFT (1974) 16mm
Ernie Gehr, SIGNAL – GERMANY ON THE AIR (1985) 16mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytelokuvan
Pakopiste
DocPoint

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Rouchin lyhytelokuvia
Jean Rouch, LES MAGICIENS DE WANZERBÉ (1949) 16mm
Jean Rouch, CIMETIÈRES DANS LA FALAISE (1951) 16mm
Jean Rouch, BATAILLE SUR LE GRAND FLEUVE (1952) 16mm
DocPoint

to 30.1.

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Valie Export 1
Valie Export, INTERRUPTED LINE (1972) 16mm
Valie Export, MANN & FRAU & ANIMAL (1971) 16mm
Valie Export, …REMOTE…REMOTE… (1973) 16mm
– näytöksen kymmenen muuta lyhytelokuvaa esitettiin muissa formaateissa
Pakopiste
DocPoint

18.00 Helsinki – Malmitalo, pieni sali (Ala-Malmin tori 1)
Mamoru Hosoda, TOKI O KAKERU SHÔJO (The Girl Who Leaped Through Time) (2006) 16mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Akira Kurosawa, DERSU UZALA (1975) 35mm

pe 31.1.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ernie Gehr 2
Ernie Gehr, SIDE/WALK/SHUTTLE (1991) 16mm
– näytös sisälsi kaksi muissa formaateissa esitettyä lyhytelokuvaa
Pakopiste
DocPoint

19.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
Lasse Hallström, ABBA – THE MOVIE (1977) 35mm
Karaokenäytös
DocPoint

la 1.2.

12.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Kanerva Cederström, TRANS-SIBERIA (1999) 35mm
Kanerva Cederström, LOST AND FOUND (2003) 35mm
Aho & Soldan -palkinnonjakotilaisuus
DocPoint

15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Valie Export 2
Valie Export, SYNTAGMA (1984) 16mm
– näytös sisälsi neljä muissa formaateissa esitettyä lyhytelokuvaa
Pakopiste
DocPoint

21.30 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Jeppe Rønde, THE SWENKAS (2004) 35mm
DocPoint

su 2.2.

13.00 Saarijärvi – Kylätalo Kalmarin Nahjus (Nahjuksenraitti 12)
Matti Kassila, KOMISARIO PALMUN EREHDYS (1960) 16mm

14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jeppe Rønde, THE SWENKAS (2004) 35mm
DocPoint

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kanerva Cederström, KAKSI ENOA (1991) 16mm
Kanerva Cederström, PAIKAN HENKI (1986) 16mm
DocPoint

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Quentin Tarantino, PULP FICTION – TARINOITA VÄKIVALLASTA (1994) 35mm

ma 3.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Samuel Fuller, SHOKKIKÄYTÄVÄ (1963) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Paul Verhoeven, TOTAL RECALL – UNOHDA TAI KUOLE (1990) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Schlesinger, UNEKSIJA BILLY (1963) 16mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Max Ophüls, SKANDAALIKUNINGATAR LOLA MONTÉS (1955) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Jean-Luc Godard, ELÄÄ ELÄMÄÄNSÄ (1962) 35mm

ti 4.2.

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Lindsay Anderson, ELOKUUN VALAAT (1987) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mario Monicelli, LEMMENVARAS (1960) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Jerzy Skolimowski, KUUTAMOKEIKKA (1982) 35mm

ke 5.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erkki Karu, NUMMISUUTARIT (1923) 35mm
Erkki Karu, YLIOPPILAS PÖLLÖVAARAN KIHLAUS (1920) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Rainer Werner Fassbinder, KOLMAS SUKUPOLVI (1979) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paolo Cavara, PIRUN SILMÄ (1967) 35mm

to 6.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, PITKÄT JÄÄHYVÄISET (1973) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Renato Castellani, HELVETTI ON IRTI (1959) 35mm

pe 7.2.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mario Monicelli, LEMMENVARAS (1960) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Truffaut, PEHMEÄ IHO (1964) 35mm

la 8.2.

18.25 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Rainer Werner Fassbinder, KOLMAS SUKUPOLVI (1979) 35mm

20.25 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Audiard, PROFEETTA (2009) 35mm

su 9.2.

13.00 Korpilahti (Jyväskylä) – Ylä-Muuratjärven kylätalo (Petäjävedentie 2178)
Matti Kassila, KOMISARIO PALMUN EREHDYS (1960) 16mm

14.30 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Chaplin valkokankaalla 100 vuotta + Chaplinin ”poika” Jackie Coogan 100 vuotta
Charles Chaplin, CHAPLIN POLIISINA (1916) 16mm
D.W. Griffith, SYRJÄINEN HUVILA (1909) 16mm
Charles Chaplin, CHAPLININ POIKA (1921) 16mm

15.30 Korpilahti (Jyväskylä) – Ylä-Muuratjärven kylätalo (Petäjävedentie 2178)
Matti Kassila, KOMISARIO PALMUN EREHDYS (1960) 16mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Hand, BAMBI (1942) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Rainer Werner Fassbinder, PELKO JÄYTÄÄ SIELUA (1973) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Grigori Tšuhrai, VAIN NELJÄ PÄIVÄÄ (1959) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, PITKÄT JÄÄHYVÄISET (1973) 35mm

ma 10.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
John Huston, MUISTOT (1987) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Ken Loach, FAMILY LIFE – VARTTUMISEN TUSKA (1971) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Paradžanov, GRANAATTIOMENAN VÄRI (1968) 35mm

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Grigori Kromanov, VIIMEINEN PYHÄINJÄÄNNÖS (1969) 16mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Georges Franju, JUDEX – SALAPERÄINEN KOSTAJA (1963) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Orson Welles, MAHTAVAT AMBERSSONIT (1942) 35mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Josif Heifitz & Aleksander Zarkhi, HALLITUKSEN JÄSEN (1939) 16mm

ti 11.2.

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Agnès Varda, ONNEN HETKET (1965) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Larry Charles, USKOMATONTA (2008) 35mm

ke 12.2.

15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Valentin Vaala, SYSMÄLÄINEN (1938) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, MAMMA ROMA (1962) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jirí Menzel, TARKOIN VARTIOIDUT JUNAT (1966) 35mm

to 13.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Sautet, RIKOLLISET (1960) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Rainer Werner Fassbinder, PELKO JÄYTÄÄ SIELUA (1973) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Paradžanov, GRANAATTIOMENAN VÄRI (1968) 35mm

pe 14.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Larry Charles, USKOMATONTA (2008) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Teuvo Puro, NOIDAN KIROT (1927) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Arktisen Upeeta

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Huston, MALTAN HAUKKA (1941) 35mm

la 15.2.

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Idrissa Ouèdraogo, YAABA (1989) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, MAMMA ROMA (1962) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Mika & Aki Kaurismäki, SAIMAA-ILMIÖ (1981) 35mm
Arktisen Upeeta

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jirí Menzel, TARKOIN VARTIOIDUT JUNAT (1966) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paolo Cavara, PIRUN SILMÄ (1967) 35mm

su 16.2.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wilfred Jackson, Clyde Geronimi & Hamilton Luske, TUHKIMO [suomenkielinen versio] (1949) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Jean-Luc Godard, VIIKONLOPPU (1967) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Sautet, RIKOLLISET (1960) 35mm

ma 17.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
John Carpenter, SÄPINÄÄ CHINATOWNISSA (1986) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Jane Campion, PIANO (1993) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kenji Mizoguchi, LÄÄNINHERRA SANSHO (1954) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Sergei Paradžanov, MENNEITTEN SUKUPOLVIEN VARJOT (1965) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Constantin Costa-Gavras, Z – HÄN ELÄÄ (1962) 35mm

ti 18.2.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Rouch, IHMISPYRAMIDI (1958) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Georges Franju, JUDEX – SALAPERÄINEN KOSTAJA (1963) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, ANDALUSIALAINEN KOIRA (1929) 35mm
Jean-Luc Godard, VIIMEISEEN HENGENVETOON (1959) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Adrian Lyne, JAAKOBIN PAINAJAINEN (1990) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, UHRI (1986) 35mm

ke 19.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erkki Karu, MYRSKYLUODON KALASTAJA [fragmentti] (1924) 35mm
Erkki Karu, KOSKENLASKIJAN MORSIAN (1923) 35mm
Säestetty mykkänäytös

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lee Tamahori, KERRAN SOTUREITA (1994) 35mm

to 20.2.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fei Mu, KEVÄT PIENESSÄ KAUPUNGISSA (1948) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ted Post, MAGNUM .44 (1973) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, ANDALUSIALAINEN KOIRA (1929) 35mm
Jean-Luc Godard, VIIMEISEEN HENGENVETOON (1959) 35mm

pe 21.2.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Rouch & Edgar Morin, RANSKALAINEN PÄIVÄKIRJA (1961) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kenji Mizoguchi, LÄÄNINHERRA SANSHO (1954) 35mm

la 22.2.

14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Auli Mantila, PELON MAANTIEDE (1999) 35mm

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, UHRI (1986) 35mm

19.25 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aki Kaurismäki, CALAMARI UNION (1985) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
G.W. Pabst, PANDORAN LIPAS (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös

su 23.2.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hamilton Luske, Clyde Geronimi & Wilfred Jackson, PETER PAN [suomenkielinen versio] (1953) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fei Mu, KEVÄT PIENESSÄ KAUPUNGISSA (1948) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Hannu Leminen, MORSIUSSEPPELE (1954) 35mm
Martti Saarikivi, VÄREITÄ (1966) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, ANDALUSIALAINEN KOIRA (1929) 35mm
Jean-Luc Godard, VIIMEISEEN HENGENVETOON (1959) 35mm

ma 24.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Tony Gatliff, GADJO DILO – MUUKALAINEN (1997) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Nicholas Ray, HE ELÄVÄT ÖISIN (1949) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Youssef Chahine, KOHTALO (1997) 35mm

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Sergei & Georgi Vasiljev, TSHAPAJEV (1934) 16mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Preston Sturges, NAINEN EEVA (1941) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Philip Ridley, LAPSUUDEN LOPPU (1991) 35mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Sergei Vasiljev, SHIPKAN SANKARIT (1955) 16mm

ti 25.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abdellatif Kechiche, BLAME IT ON VOLTAIRE (2000) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Alain Resnais, SOTA ON LOPPUNUT (1967) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mohsen Makhmalbaf, GABBEH (1996) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jack Arnold, IT CAME FROM OUTER SPACE (1953) 35mm

ke 26.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abdellatif Kechiche, GAMES OF LOVE AND CHANCE (2003) 35mm

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Youssef Chahine, KOHTALO (1997) 35mm

21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aki Kaurismäki, CALAMARI UNION (1985) 35mm

to 27.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Pierre Melville, PUNAINEN YMPYRÄ (1970) 35mm

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Ipanakino: Ihastuttavia lyhytelokuvia perheen pienimmille 35mm & 16mm
– esityksen tarkka sisältö vahvistamatta

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
François Truffaut, MORSIAN PUKEUTUI MUSTAAN (1967) 35mm

18.00 Joensuu – Ravintola Kerubi (Siltakatu 1)
Cinemare Goes Kerubi
Sergio Martino, TUTTI COLORI DEL BUIO (1972) 16mm
Louis J. Gasnier, REEFER MADNESS (1936) 16mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
G.W. Pabst, PANDORAN LIPAS (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös

pe 28.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jack Arnold, IT CAME FROM OUTER SPACE (1953) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abdellatif Kechiche, BLAME IT ON VOLTAIRE (2000) 35mm

la 1.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mohsen Makhmalbaf, GABBEH (1996) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abdellatif Kechiche, GAMES OF LOVE AND CHANCE (2003) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gualtiero Jacopetti & Franco Prosperi, HYVÄSTI IHMINEN (1971) 35mm
Night Visions: ShockPoint

23.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Edouard Logereau, PARIS SECRET (1965) 35mm
Night Visions: ShockPoint

01.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Seasu Hakasami & Lee Frost, MONDO BIZARRO (1966) 35mm
Night Visions: ShockPoint

03.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Romolo Marcellini, MAAILMAN TABUT [suomenkielinen versio] (1963) 35mm
Night Visions: ShockPoint

05.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Romano Vanderbes, TÄMÄ ON AMERIKKA OSA 2 (1977) 35mm
Night Visions: ShockPoint

su 2.3.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hamilton Luske, Clyde Geronimi & Wilfred Jackson, KAUNOTAR JA KULKURI [suomenkielinen versio] (1955) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
John Carpenter, HYÖKKÄYS POLIISIASEMALLE (1976) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Pierre Melville, PUNAINEN YMPYRÄ (1970) 35mm

ma 3.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
David Cronenberg, KYLMÄT VÄREET (1975) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Akira Kurosawa, AKIRA KUROSAWAN UNET (1990) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Zhang Yimou, PUNAINEN PELTO (1987) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Andrei Tarkovski, UHRI (1986) 35mm

ti 4.3.

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Orson Welles, PAHAN KOSKETUS (1958) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abdelltif Kechiche, THE SECRET OF THE GRAIN (2007) 35mm

ke 5.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erkki Karu, NUORI LUOTSI (1927) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Säestetty mykkänäytös

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sidney Lumet, PUHELU VAINAJALLE (1966) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Barbet Schroeder, BARFLY (1987) 35mm

to 6.3.

14.00 Tampere – Plevna (Itäinenkatu 4)
Suomi-animaatio 100 v. 1
Eino Ruutsalo, KINEETTISIÄ KUVIA (1962) 35mm
Heikki Partanen & Riitta Rautoma, JÄNIS JA VUOHI (1973) 35mm
Antti Kari & Jukka Ruohomäki, MENNYT MANNER (1982) 35mm
Katariina Lillqvist, MAALAISLÄÄKÄRI (1996) 35mm
Ismo Virtanen, JÄÄKARHU SOITTI KERRAN AFRIKKAAN (1997) 35mm
Kari Juusonen, PIZZA PASSIONATA (2001) 35mm
Jan Andersson, NENÄLIINOJA MYYTÄVÄNÄ (2003) 35mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytelokuvan
Tampere Film Festival

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bryan Singer, EPÄILLYT (1995) 35mm

18.00 Helsinki – Malmitalo, pieni sali (Ala-Malmin tori 1)
Hayao Miyazaki, PRINSESSA MONONOKE (1997) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abdelltif Kechiche, BLACK VENUS (2010) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Jari Halonen, BACK TO THE USSR – TAKAISIN RYSSIIN (1992) 35mm

20.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Lyhytelokuvan kaanon
Georges Franju, ELÄINTEN VERI (1949) 35mm
Alain Resnais, YÖ JA USVA (1955) 35mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytelokuvan
Tampere Film Festival

pe 7.3.

14.00 Tampere – Plevna (Itäinenkatu 4)
Suomi-animaatio 100 v. 3
Seppo Suo-Anttila, IMPRESSIO (1967) 35mm
– näytöksen muiden elokuvien formaatit vahvistamatta
Tampere Film Festival

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Antti Lindqvist, MITÄ SE MULLE KUULUU MITÄ MÄ TEEN (1990) 16mm
Pauli Pentti, PIMEYS ODOTTAA (1985) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abdelltif Kechiche, THE SECRET OF THE GRAIN (2007) 35mm

20.00 Tampere – Plevna (Itäinenkatu 4)
Suomi-animaatio 100 v. 1
Eino Ruutsalo, KINEETTISIÄ KUVIA (1962) 35mm
Heikki Partanen & Riitta Rautoma, JÄNIS JA VUOHI (1973) 35mm
Antti Kari & Jukka Ruohomäki, MENNYT MANNER (1982) 35mm
Katariina Lillqvist, MAALAISLÄÄKÄRI (1996) 35mm
Ismo Virtanen, JÄÄKARHU SOITTI KERRAN AFRIKKAAN (1997) 35mm
Kari Juusonen, PIZZA PASSIONATA (2001) 35mm
Jan Andersson, NENÄLIINOJA MYYTÄVÄNÄ (2003) 35mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytelokuvan
Tampere Film Festival

la 8.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sidney Lumet, PUHELU VAINAJALLE (1966) 35mm

18.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Lyhytelokuvan kaanon
Georges Franju, ELÄINTEN VERI (1949) 35mm
Alain Resnais, YÖ JA USVA (1955) 35mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytelokuvan
Tampere Film Festival

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Barbet Schroeder, BARFLY (1987) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Howard Smith, GIZMO – MELKEIN NEROJA (1977) 35mm

22.00 Tampere – Plevna (Itäinenkatu 4)
Suomi-animaatio 100 v. 3
Seppo Suo-Anttila, IMPRESSIO (1967) 35mm
– näytöksen muiden elokuvien formaatit vahvistamatta
Tampere Film Festival

su 9.3.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Clyde Geronimi, PRINSESSA RUUSUNEN [suomenkielinen versio] (1959) 35mm

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abdelltif Kechiche, BLACK VENUS (2010) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Charles Vidor, GILDA (1946) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bryan Singer, EPÄILLYT (1995) 35mm

ma 10.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
William Wellman, KUOLEMANTUOMIOPAIKKA (1943) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Lars von Trier, EUROPA (1990) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jerry Schatzberg, PANIIKKI PIIKKIPUISTOSSA (1971)

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Juli Karasik, VILLIKOIRA DINGO (1962) 16mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Constantin Costa-Gavras, HÄLYTYSTILA (1973) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Akira Kurosawa, DERSU UZALA (1975) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Georges Franju, JUDEX – SALAPERÄINEN KOSTAJA (1963) 35mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Vytautas Žalakevičius, SULOINEN SANA – VAPAUS (1973) 16mm

ti 11.3.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Omar Shargawi, GÅ MED FRED JAMIL – MA SALAMA JAMIL (2008) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Mike Leigh, SALAISUUKSIA JA VALHEITA (1996) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sam Peckinpah, HURJA JOUKKO (1969) 35mm

ke 12.3.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras, DÉTRUIRE DIT-ELLE (1969) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jayne Loader, Kevin & Pierre Rafferty, ATOMIC CAFE (1982) 35mm

to 13.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Quentin Tarantino, RESERVOIR DOGS (1992) 35mm

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Don Bluth, NIMH – ROUVA BRISBY JA HÄNEN SALAINEN MAAILMANSA (1982) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Louis Malle, PRETTY BABY (1978) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras, AGATHA ET LES LECTURES ILLIMITÉES (1981) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jerry Schatzberg, PANIIKKI PIIKKIPUISTOSSA (1971)

pe 14.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Omar Shargawi, GÅ MED FRED JAMIL – MA SALAMA JAMIL (2008) 35mm

18.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras, DÉTRUIRE DIT-ELLE (1969) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sam Peckinpah, HURJA JOUKKO (1969) 35mm

la 15.3.

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Aleksi Salmenperä, PAHA PERHE (2010) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras, AGATHA ET LES LECTURES ILLIMITÉES (1981) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jayne Loader, Kevin & Pierre Rafferty, ATOMIC CAFE (1982) 35mm

su 16.3.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Clyde Geronimi, Hamilton Luske & Wolfgang Reitherman, 101 DALMATIALAISTA [suomenkielinen versio] (1961)

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Amy Heckerling, KUUMAT KINKUT (1982) 35mm

18.30 Helsinki – Uusi ylioppilastalo, Alina-sali (Mannerheimintie 5, 3. krs)
Chang Cheh, Pao Hsueh Li & Wu Ma, SEVEN BLOWS OF THE DRAGON (1972) 16mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Quentin Tarantino, RESERVOIR DOGS (1992) 35mm

ma 17.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Nagisa Oshima, POIKA (1969) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Philip Ridley, LAPSUUDEN LOPPU (1991) 35mm

19.00 Espoo – Kino Tapiola (Mäntyviita 2)
Kohti pimeää: Pekka Hyytiäisen elokuvat, näytös I
Pekka Hyytiäinen, KIRJE (1978) 35mm
– näytös sisälsi lisäksi kolme digitaalista lyhytelokuvaa

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nelson Pereira dos Santos, VIDAS SECAS (1963) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Melvin Frank, PÄREET PALAA! (1975) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Sam Peckinpah, OLKIKOIRAT (1971) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Ritshard Viktorov, KASSIOPEIAN ROBOTIT (1975) 35mm

ti 18.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras & Jean-Marc Turine, LAPSET (1985) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Kenji Mizoguchi, KALPEAN KUUN TARINOITA (1953) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, TOKYO STORY (1953) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Aki Kaurismäki, I HIRED A CONTRACT KILLER (1990) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ingmar Bergman, TALVEN VALOA (1963) 35mm

ke 19.3.

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sheldon Renan & Leonard Schrader, TAPPAVA TOTUUS (1982) 35mm

to 20.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
René Clement, KATKERA MAA (1957)

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Maya Deren: lyhytelokuvia
Maya Deren & Alexander Hammid, MESHES OF THE AFTERNOON (1943) 16mm
Maya Deren, AT LAND (1944) 16mm
Maya Deren, RITUAL IN TRANSFIGURED TIME (1946) 16mm
Maya Deren, THE VERY EYE OF NIGHT (1958) 16mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, MYÖHÄINEN KEVÄT (1949) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nelson Pereira dos Santos, VIDAS SECAS (1963) 35mm

pe 21.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ingmar Bergman, TALVEN VALOA (1963) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras & Jean-Marc Turine, LAPSET (1985) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tomás Gutiérrez Alea, MUISTOJA ALIKEHITYKSEN AJOILTA (1968) 35mm

la 22.3.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
René Clement, KATKERA MAA (1957)

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, TOKYO STORY (1953) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sheldon Renan & Leonard Schrader, TAPPAVA TOTUUS (1982) 35mm

su 23.3.

15.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Christian Petzold, BARBARA (2012) 35mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wolfgang Reitherman, VIIDAKKOKIRJA [suomenkielinen versio] (1967)

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, MYÖHÄINEN KEVÄT (1949) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Régis Wargnier, INDOKIINA (1992) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tomás Gutiérrez Alea, MUISTOJA ALIKEHITYKSEN AJOILTA (1968) 35mm

ma 24.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Philip Ridley, LAPSUUDEN LOPPU (1991) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Pier Paolo Pasolini, SODOMAN 120 PÄIVÄÄ (1975) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kim Ki-Duk, VIISI VUODENAIKAA (2003) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Joseph L. Mankiewicz, ÄKKIÄ VIIME KESÄNÄ (1960) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Ingmar Bergman, PERSONA – NAISEN NAAMIO (1966) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Don Siegel, RIKOLLISEN TUHO (1954) 35mm

ti 25.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Christian Petzold, BARBARA (2012) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Brook, MODERATO CANTABILE (1960) 35mm

17.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Margarethe von Trotta, HANNAH ARENDT (2012) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, SOVINNON KUKKA (1958) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Marlen Hutsijev, OLEN 20-VUOTIAS (1964) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Powell & Emeric Pressburger, MUSTA NARSISSI (1947) 35mm

ke 26.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erkki Karu, KUN ISÄLLÄ ON HAMMASSÄRKY (1923) 35mm
Erkki Karu, MUURMANNIN PAKOLAISET (1927) 35mm
Säestetty mykkänäytös (Muurmannin pakolaiset säestettiin)

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, KIERTOLAISET (1959) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Watkins, SOTALEIKKI (1965) 35mm
Pirjo Honkasalo & Pekka Lehto, VAARAN MERKKI (1978) 35mm

to 27.3.

09.30 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
Hayao Miyazaki, KIKIN LÄHETTIPALVELU (1989) 35mm
Season Film Festival

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, SOVINNON KUKKA (1958) 35mm

18.00 Helsinki – Malmitalo, pieni sali (Ala-Malmin tori 1)
Laurent Cantet, LUOKKA (2008) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Luchino Visconti, MAA JÄRISEE (1948) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Henri Colpi, PITKÄ POISSAOLO (1961) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kim Ki-Duk, VIISI VUODENAIKAA (2003) 35mm

pe 28.3.

09.30 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
Hayao Miyazaki, PONYO RANTAKALLIOLLA (2008) 35mm
Season Film Festival

10.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Naperokino – Vanhoja satuja
TAIKAPONI 16mm
PEUKALOLIISA 16mm
SAAPASJALKAKISSA 16mm

13.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
Hayao Miyazaki, PORCO ROSSO (1992) 35mm
Season Film Festival

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Powell & Emeric Pressburger, MUSTA NARSISSI (1947) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Brook, MODERATO CANTABILE (1960) 35mm

la 29.3.

13.00 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Margarethe von Trotta, HANNAH ARENDT (2012) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Henri Colpi, PITKÄ POISSAOLO (1961) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, KIERTOLAISET (1959) 35mm

20.30 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
Julian Jarrold, KINKY BOOTS (2005) 35mm
Fashion Film Festival
Season Film Festival

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Watkins, SOTALEIKKI (1965) 35mm
Pirjo Honkasalo & Pekka Lehto, VAARAN MERKKI (1978) 35mm

su 30.3.

12.30 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
Charles Walters, SKANDAALIHÄÄT (1956) 35mm
Fashion Film Festival
Season Film Festival

15.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Naperokino – Vanhoja satuja
TAIKAPONI 16mm
PEUKALOLIISA 16mm
SAAPASJALKAKISSA 16mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Bernardo Bertolucci, 1900, 1. OSA (1982) 35mm

18.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Don Siegel, THE VERDICT (1946) 35mm

20.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
King Hu, KULTAINEN HÄMÄHÄKKI (1969) 35mm

20.45 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
Julian Jarrold, KINKY BOOTS (2005) 35mm
Fashion Film Festival
Season Film Festival

ma 31.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Maurice Phillips, THE AMERICAN WAY (1987) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Luis Buñuel, LINNUNRATA (1969) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Atom Egoyan, SULOINEN IKUISUUS (1997) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
George Lautner, TIMANTTIKETTU (1968) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Michael Haneke, FUNNY GAMES (1997) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Edward Dmytryk, SALA-AMPUJA (1952) 35mm

ti 1.4.

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
David Miller, SARDIINIMYSTEERIO (1949) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras, NATHALIE GRANGER (1972) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Constantin Costa-Gavras, KATEISSA (1981) 35mm

20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, MYÖHÄINEN SYKSY (1960) 35mm

ke 2.4.

16.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Toivo Hämeranta, PAJASTA PALATSIIN (1946) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dokumentin ytimessä 76: Dokumenttiprojekti 1
Kiti Luostarinen, SANOKAA MITÄ NÄITTE (1993) 16mm
Kiti Luostarinen, NAISENKAARI (1997) 35mm

18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Matti Kassila, VARSOVAN LAULU (1953) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Suomalaisen elokuvan festivaali

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras, REKKA (1977) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Roland af Hällström, PIKAJUNA POHJOISEEN (1947) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Suomalaisen elokuvan festivaali

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pekka Lehto, YKSINTEOIN (1990) 35mm

to 3.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, KIVÄÄRI OLALLE VIE! (1918) 35mm
Charles Chaplin, PALKKAPÄIVÄ (1922) 35mm
Charles Chaplin, SUSI LAMMASTEN VAATTEISSA (1923) 35mm

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus aukio 1)
Aleksei German, HRUSTALJOV, AUTONI! (1998) 35mm

18.00 Helsinki – Malmitalo, pieni sali (Ala-Malmin tori 1)
Isao Takahata, POM POKO (1994) 35mm

18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Veikko Itkonen, SILMÄT HÄMÄRÄSSÄ (1952) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Don Siegel, THE VERDICT (1946) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Sami van Ingen, JUST ONE KISS – THE FALL OF NED KELLY (2010) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Suomalaisen elokuvan festivaali

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, PERHETARINA (1960) 35mm

pe 4.4.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Audiard, PROFEETTA (2009) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras, NATHALIE GRANGER (1972) 35mm

22.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Pekka Lehto, GAME OVER (2005) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lee Tamahori, KERRAN SOTUREITA (1994) 35mm

la 5.4.

12.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Edvin Laine, YHDEN YÖN HINTA (1952) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Suomalaisen elokuvan festivaali

14.30 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Buster Keaton & Eddie Cline, POLIISIT (1922) 16mm
Charles Chaplin, CHAPLININ POIKA (1921) 16mm

16.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Aarne Tarkas, OLEMME KAIKKI SYYLLISIÄ (1954) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras, REKKA (1977) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, MYÖHÄINEN SYKSY (1960) 35mm

20.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Věra Chytilová, TUHATKAUNOKIT (1966) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Matti Kassila, JÄÄHYVÄISET PRESIDENTILLE (1987) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Walon Green, HELLSTRÖMIN KRONIKKA [suomenkielinen versio] (1971) 35mm

22.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Pekka Lehto, KAIVO (1992) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

su 6.4.

12.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Teuvo Tulio, RIKOLLINEN NAINEN (1952) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

14.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Pekka Lehto, THE REAL MCCOY (1999) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, NYKYAIKA (1936) 35mm

16.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Pirjo Honkasalo & Pekka Lehto, DA CAPO (1985) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Bernardo Bertolucci, 1900, 2. OSA (1982) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, PERHETARINA (1960) 35mm

ma 7.4.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Ingmar Bergman, SUDEN HETKI (1967) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Masaki Kobayashi, LASKEVA AURINKO (1967) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carl Th. Dreyer, SANA (1955) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Barry Mahon, OLIN MIES (1966) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Luigi Bazzoni, VIIDES SORMI (1971) 35mm

ti 8.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lukas Moodysson, FUCKING ÅMÅL (1998) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras, SON NOM DE VENISE DANS CALCUTTA DÉSERT (1976) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, SYNNYIN, MUTTA… (1932) 35mm

ke 9.4.

16.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Christian Petzold, BARBARA (2012) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erkki Karu, HERRA ELANTO (1930) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Säestetty mykkänäytös

18.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
Donald Cammell, WHITE OF THE EYE (1987) 35mm
Night Visions

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, AURINGON PUOLELLA (1919) 35mm
Charles Chaplin, KOIRANELÄMÄÄ (1918) 35mm
Charles Chaplin, JOUTILAS LUOKKA (1921) 35mm

19.00 – 23.00 Helsinki – Punahilkantie 8
Marek Pluciennik, This God Damned House – osittain 16mm
Kuvataideteos
Ulkoilmaprojisointi
Night of the Beamers
Aave

22.30 – 23.30 Helsinki – Temppelinkatu & Lutherinkatu
Natalia Kozieł & Petteri Kalliomäki, Kuppa palaa Töölöön – 16mm
Kuvataideteos
Ulkoilmaprojisointi
Night of the Beamers
Aave

to 10.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, SYKSYINEN ILTAPÄIVÄ (1962) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Jan Troell, RAIVAAJAT (1971) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Margarethe von Trotta, HANNAH ARENDT (2012) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carl Th. Dreyer, SANA (1955) 35mm

20.30 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Lloyd Kaufman, POULTRYGEIST: NIGHT OF THE CHICKEN DEATH (2006) 35mm
Night Visions

pe 11.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Cecil B. DeMille, KYMMENEN KÄSKYÄ (1956) 35mm

17.30 Helsinki – Malmitalo, pieni sali (Ala-Malmin tori 1)
Takeshi Kitano, A SCENE AT THE SEA (1991) 35mm
Aave

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, SYNNYIN, MUTTA… (1932) 35mm

23.15 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Daniel Haller, THE DUNWICH HORROR (1970) 16mm
Night Visions

23.15 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Tommy Wiseau, THE ROOM (2003) 35mm
Night Visions

01.00 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Joel M. Reed, BLOODSUCKING FREAKS (1976) 35mm
Night Visions

la 12.4.

16.00 Helsinki – Malmitalo, pieni sali (Ala-Malmin tori 1)
Katsuhiko Ishii, THE TASTE OF TEA (2004) 35mm
Aave

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Jim Jarmusch, DEAD MAN (1995) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras, SON NOM DE VENISE DANS CALCUTTA DÉSERT (1976) 35mm

20.30 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
Lloyd Kaufman & Michael Herz, THE TOXIC AVENGER (1984) 35mm
Night Visions

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lukas Moodysson, FUCKING ÅMÅL (1998) 35mm

01.15 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Tommy Wiseau, THE ROOM (2003) 35mm
Night Visions

03.15 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Joel M. Reed, BLOODSUCKING FREAKS (1976) 35mm
Night Visions

03.15 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Daniel Haller, THE DUNWICH HORROR (1970) 16mm
Night Visions

05.00 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Umberto Lenzi, PARANOIA (1969) 16mm
Night Visions

su 13.4.

06.45 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Ivan Nagy, CAPTAIN AMERICA II: DEATH TOO SOON (1979) 35mm
Night Visions

11.00 Helsinki – Malmitalo, pieni sali (Ala-Malmin tori 1)
Katsuhiko Ishii, THE TASTE OF TEA (2004) 35mm
Aave

15.00 Helsinki – Malmitalo, pieni sali (Ala-Malmin tori 1)
Takeshi Kitano, A SCENE AT THE SEA (1991) 35mm
Aave

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, KULTAKUUME [Chaplinin selostama versio vuodelta 1942] (1925) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, SYKSYINEN ILTAPÄIVÄ (1962) 35mm

19.00 Helsinki – Malmitalo, pieni sali (Ala-Malmin tori 1)
Wilhelm Sasnal
Wilhelm Sasnal, CENTRUM (2004) 16mm
Wilhelm Sasnal, NOWA HUTA (2005) 16mm
Wilhelm Sasnal, UNTITLED (”ELVIS”) 16mm
Aave

20.00 Helsinki – Malmitalo, pieni sali (Ala-Malmin tori 1)
Astepback, Amorfia – osittain Super 8
Kokeellinen teatteriesitys
Aave

21.00 Helsinki – Malmitalo, pieni sali (Ala-Malmin tori 1)
Two Performances from Filmverkstanden Collective
Dragos Alexandrescu, Notes About Efficiency – Super 8
– esityksen toisessa performanssissa ei käytetä filmiä
Performanssi
Aave

ma 14.4.

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Sylvester Stallone, ROCKY IV (1985) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Victor Erice, MEHILÄISPESÄN HENKI (1973) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Lars von Trier, DOGVILLE (2003) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Claire Denis, PÄIN KUOLEMAA (1990) 35mm

ti 15.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dokumentin ytimessä 77: Dokumenttiprojekti 2
Taru Mäkelä, DAAVID – TARINOITA KUNNIASTA JA HÄPEÄSTÄ (1997) 35mm

18.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Margarethe von Trotta, HANNAH ARENDT (2012) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Claude Goretta, RAKKAANI RYÖSTÄÄ PANKKEJA (1974) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ari Folman, WALTZ WITH BASHIR (2008) 35mm

20.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Christian Petzold, BARBARA (2012) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, AINOA POIKA (1936) 16mm

ke 16.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Chaplinin Keystone-komedioita
Charles Chaplin, CHARLIE SATEESSA (1914) 35mm
Charles Chaplin, ILOKAASUA (1914) 35mm
Charles Chaplin, KASVOT BAARIN LATTIASSA (1914) 35mm
Charles Chaplin, CHARLIE OVENVARTIJANA (1914) 35mm
Charles Chaplin, KUHERTELUA PUISTOSSA (1914) 35mm
Charles Chaplin, CHARLIE TAVARATALOSSA (1916) 35mm
Säestetty mykkänäytös

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roy Battersby, ALASTON IHMINEN (1970) 35mm

to 17.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, TARINA VUOKRAKORTTELISTA (1947) 16mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Victor Erice, MEHILÄISPESÄN HENKI (1973) 35mm

pe 18.4.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, SIRKUS (1928) 35mm

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, AINOA POIKA (1936) 16mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, MATTEUKSEN EVANKELIUMI (1964) 35mm

la 19.4.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ari Folman, WALTZ WITH BASHIR (2008) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roy Battersby, ALASTON IHMINEN (1970) 35mm

su 20.4.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, SIRKUS (1928) 35mm

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, MATTEUKSEN EVANKELIUMI (1964) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Margarethe von Trotta, HANNAH ARENDT (2012) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, TARINA VUOKRAKORTTELISTA (1947) 16mm

ti 22.4.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, MUNEKATAN SISARUKSET (1950) 35mm

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Benjamin Christensen, NOITA (1922) 35mm
Säestetty mykkänäytös

ke 23.4.

18.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, VARHAINEN KEVÄT (1956) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bonnie Sherr Klein, TUOTE: NAINEN (1981) 35mm

to 24.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, KAUPUNGIN VALOT (1931) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Luis Buñuel, NEITSYTSAARI (1960) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Souleymane Cissé, YEELEN (1987) 35mm

pe 25.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Benjamin Christensen, NOITA (1922) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.00 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
1920-luvun avant garde -lyhytelokuvia
Viking Eggeling, SYMPHONIE DIAGONALE (1924) 16mm
Hans Richter, RHYTMUS 21 (1923) 16mm
Hans Richter, RHYTMUS 23 (1923) 16mm
Hans Richter, FILMSTUDIE (1926) 16mm
Henri Chomette, CINQ MINUTES DE CINÉMA PUR (1926) 16mm
Henri Chomette, JEUX DES REFLETS ET DE LA VITESSE (1925) 16mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents Festival

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bonnie Sherr Klein, TUOTE: NAINEN (1981) 35mm

la 26.4.

14.30 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
Chaplin 100 vuotta -lyhytelokuvanäytös
Henry Lehrman, KID AUTO RACES AT VENICE (1914) 35mm
Charles Chaplin, VIINURI LUISTIMILLA (1916) 35mm
Charles Chaplin, PIKKUTUNNEILLA (1917) 35mm
Charles Chaplin, VALKOKANKAAN TAKANA (1916) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents Festival

16.30 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
Teuvo Puro & Jussi Snellman, ANNA-LIISA (1922) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents Festival

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, MUNEKATAN SISARUKSET (1950) 35mm

19.00 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
Aleksander Dovzhenko, ARSENAL (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents Festival

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Romano Vanderbes, PALJASTUKSIA AMERIKASTA (1990) 35mm

21.00 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
F. W. Murnau, VIIMEINEN MIES (1924) 16mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents Festival

22.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Joel M. Reed, BLOODSUCKING FREAKS (1977) 35mm
Cinemadrome

00.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Herb Robins, THE WORM EATERS (1977) 35mm
Cinemadrome

su 27.4.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, KAUPUNGIN VALOT (1931) 35mm

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Souleymane Cissé, YEELEN (1987) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Herk Harvey, HELVETILLISET (1962) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, VARHAINEN KEVÄT (1956) 35mm

ma 28.4.

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Philip Ridley, THE REFLECTING SKIN – LAPSUUDEN LOPPU (1991) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ousmane Sembene, MOOLAADÉ – SUOJELUS (2004) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Yasujiro Ozu, TOKYO STORY (1953) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Yasujiro Ozu, PERHETARINA (1961) 35mm

ti 29.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roger Vadim, …JA JUMALA LOI NAISEN (1956) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Alex Cox, SID & NANCY (1986) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, SWEETIE (1989) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, MONOLOGI KAHDELLE (1959) 35mm
Jean-Luc Godard, VIIMEISEEN HENGENVETOON (1959) 35mm

ke 30.4.

15.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Claes Olsson, M.A. NUMMINEN GOES TECH-NO (1995) 35mm
Orvo Saarikivi, OI, AIKA VANHA, KULTAINEN…! (1942) 35mm

to 1.5.

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Arne Mattsson, PUNAINEN MANNEKIINI (1958) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Thomas Anderson, MAGNOLIA (1999) 35mm

pe 2.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Lester, YEAH! YEAH! TÄSSÄ TULEMME! (1964) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, SWEETIE (1989) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Arne Mattsson, PUNAINEN MANNEKIINI (1958) 35mm

la 3.5.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Thomas Anderson, MAGNOLIA (1999) 35mm

19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roger Vadim, …JA JUMALA LOI NAISEN (1956) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Lester, YEAH! YEAH! TÄSSÄ TULEMME! (1964) 35mm

su 4.5.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, CHAPLININ POIKA (1921) 35mm

17.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
David Eady, George More O’Ferrall, Wendy Toye & Orson Welles, KOLME MURHAA (1955) 35mm

17.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Masaki Kobayashi, KWAIDAN – KAUHUN KASVOT (1964) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Karel Zeman, SALAISUUKSIEN SAARI (1958) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, MONOLOGI KAHDELLE (1959) 35mm
Jean-Luc Godard, VIIMEISEEN HENGENVETOON (1959) 35mm

ma 5.5.

ei filminäytöksiä

ti 6.5.

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Cavalier, TAISTELU SAARELLA (1963) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Todd Solondz, ONNI (1998) 35mm

ke 7.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, NYKYAIKA (1936) 35mm
Illusia

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, PIKKU SOTILAS (1960) 35mm

to 8.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, PIKKU SOTILAS (1960) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Akira Kurosawa, KÖYHÄN PIKAJUNA (1970) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, ENKELIN KOSKETUS (1990) 35mm

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
– Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttelyn avajaiset klo 18.00)

pe 9.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Cavalier, TAISTELU SAARELLA (1963) 35mm

18.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Todd Solondz, ONNI (1998) 35mm

21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Arne Mattsson, KIELOT KUISKAAVAT KUOLEMAA (1961) 35mm

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttely auki klo 11.00–18.00)

la 10.5.

12.00 Espoo – Kino Tapiola (Mäntyviita 2)
Ismo Virtanen & Mariko Härkönen, TURILAS JA JÄÄRÄ (2001) 35mm
Illusia

14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Taika Waititi, BOY (2010) 35mm
Illusia

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Aki Kaurismäki, BOHEEMIELÄMÄÄ (1992) 35mm

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, ENKELIN KOSKETUS (1990) 35mm

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
– Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttely auki klo 11.00–18.00)

su 11.5.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Hand, LUMIKKI JA SEITSEMÄN KÄÄPIÖTÄ [suomenkielinen versio] (1937) 35mm
Illusia

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, CHAPLININ POIKA (1921) 35mm
Illusia

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carl Th. Dreyer, GERTRUD (1964) 35mm

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
– Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ti 13.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Robbe-Grillet, TRANS-EUROP-EXPRESS – PIKAJUNA (1967) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, NAINEN ON AINA NAINEN (1961) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, HALLOWEEN – NAAMIOIDEN YÖ (1978) 35mm

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
– Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ke 14.5.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, VERTA HIEKASSA (1965) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, USVA (1980) 35mm

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
– Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttely auki klo 11.00–18.00)

to 15.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bennett Miller, CAPOTE (2005) 35mm

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, PIANO (1993) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Arne Mattsson, ANSA (1965) 35mm

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
– Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttely auki klo 11.00–18.00)

pe 16.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, NAINEN ON AINA NAINEN (1961) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Robbe-Grillet, TRANS-EUROP-EXPRESS – PIKAJUNA (1967) 35mm

19.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Paul Morrissey, FLESH FOR FRANKENSTEIN (1973) 35mm
Andy Warhol Film Weekend

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, HALLOWEEN – NAAMIOIDEN YÖ (1978) 35mm

21.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Paul Morrissey, BLOOD FOR DRACULA (1974) 35mm
Andy Warhol Film Weekend

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
– Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttely auki klo 11.00–18.00)

la 17.5.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, VERTA HIEKASSA (1965) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bennett Miller, CAPOTE (2005) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Sharman, THE ROCKY HORROR PICTURE SHOW (1975) 35mm

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
– Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttely auki klo 11.00–18.00)

su 18.5.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hiroshi Saito, MUUMIPEIKKO JA PYRSTÖTÄHTI [suomenkielinen versio] (1992) 35mm

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, RITARI SINIPARTA (1947) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, PIANO (1993) 35mm

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
– Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ti 20.5.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nadine Trintignant, PETTURIMURHAAJA (1969) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sidney Lumet, BEFORE THE DEVIL KNOWS YOU’RE DEAD (2007) 35mm

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
– Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ke 21.5.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, HYÖKKÄYS POLIISIASEMALLE (1976) 35mm

18.30 Helsinki -Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, NAISEN MUOTOKUVA (1996) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bo Widerberg, KOMISARIO BECK TÄHTÄIMESSÄ (1976) 35mm

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
– Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttely auki klo 11.00–18.00)

to 22.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, ELÄÄ ELÄMÄÄNSÄ (1962) 35mm

18.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Howard Hawks, RIO BRAVO (1959) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Miklós Jancsó, KOTIINPALUU (1964) 35mm

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
– Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttely auki klo 11.00–18.00)

pe 23.5.

10.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Naperokino – Eläintarinoita
Veikko Korkolainen, KARHUNPOIKASEN UINTIRETKI (1982) 16mm
PEKKA JA SUSI (1981) 16mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Miklós Jancsó, KOTIINPALUU (1964) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Chabrol, NAARASHIRVET (1968) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bo Widerberg, KOMISARIO BECK TÄHTÄIMESSÄ (1976) 35mm

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
– Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttely auki klo 11.00–18.00)

la 24.5.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, NAISEN MUOTOKUVA (1996) 35mm

19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, HYÖKKÄYS POLIISIASEMALLE (1976) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sidney Lumet, BEFORE THE DEVIL KNOWS YOU’RE DEAD (2007) 35mm

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
– Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttely auki klo 11.00–18.00)

su 25.5.

14.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Naperokino – Eläintarinoita
Veikko Korkolainen, KARHUNPOIKASEN UINTIRETKI (1982) 16mm
PEKKA JA SUSI (1981) 16mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, DIKTAATTORI (1940) 35mm

18.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, ELÄÄ ELÄMÄÄNSÄ (1962) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Howard Hawks, RIO BRAVO (1959) 35mm

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
– Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ti 27.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Chabrol, NAARASHIRVET (1968) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, HOLY SMOKE – PYHÄSSÄ PILVESSÄ (1999) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, PAKO NEW YORKISTA (1981) 35mm

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
– Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ke 28.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erkki Karu & Risto Orko, NE 45000 (1933) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, KARABINIEERIT (1963) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Arne Mattsson, BLACK SUN (1978) 35mm

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
– Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttely auki klo 11.00–18.00)

to 29.5.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charlie Kaufman, SYNECDOCHE, NEW YORK (2008) 35mm

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Rossen, LILITH (1964) 35mm

20.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, HOLY SMOKE – PYHÄSSÄ PILVESSÄ (1999) 35mm

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
– Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttely auki klo 11.00–18.00)

pe 30.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, KARABINIEERIT (1963) 35mm

18.00 Seinäjoki – Seinäjoen nuorisokeskus (Puskantie 3)
Pekka Parikka, POHJANMAA (1988) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nadine Trintignant, PETTURIMURHAAJA (1969) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Arne Mattsson, BLACK SUN (1978) 35mm

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
– Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttely auki klo 11.00–18.00)

la 31.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Rossen, LILITH (1964) 35mm

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charlie Kaufman, SYNECDOCHE, NEW YORK (2008) 35mm

21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, PAKO NEW YORKISTA (1981) 35mm

23.00 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
EKEK 2014 – Sika Säkissä
Lee Frost, SAATANAT. TOSI HURJA JOUKKO (1969) 35mm
Jim McBride, POLTE VERESSÄ (1983) 16mm
Sam Grossman, THE VAN – MENORAUTA (1977) 35mm
Jordi Grau, KAUHUJEN LINNA (1972) 35mm
Ilppo Pohjola, DADDY AND THE MUSCLE ACADEMY (1991) 16mm
– näytös sisälsi kaksi digitaalista elokuvaa

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
– Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttely auki klo 11.00–18.00)

su 1.6.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Hand, BAMBI [suomenkielinen versio] (1942) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, KUNINGAS NEW YORKISSA (1957) 35mm

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
– Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttely auki klo 11.00–18.00)

ti 3.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, KESKIPÄIVÄN AAVE (1963) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, KUKA PELKÄÄ PIMEÄÄ? (2003) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, THE THING – ”SE” JOSTAKIN (1982) 35mm

ke 4.6.

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, YÖN KIRKAS TÄHTI (2009) 35mm

to 5.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mai Zetterling, RAKASTAVIA PAREJA (1964) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Eric Rohmer, YÖNI MAUDIN LUONA (1969) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Patrick Shanley, DOUBT – EPÄILYS (2008) 35mm

pe 6.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, KUKA PELKÄÄ PIMEÄÄ? (2003) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, KESKIPÄIVÄN AAVE (1963) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bo Widerberg, MIES MALLORCALTA (1984) 35mm

la 7.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, YÖN KIRKAS TÄHTI (2009) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Patrick Shanley, DOUBT – EPÄILYS (2008) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, THE THING – ”SE” JOSTAKIN (1982) 35mm

su 8.6.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, KULTAKUUME [Chaplinin selostama versio vuodelta 1942] (1925) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Eric Rohmer, YÖNI MAUDIN LUONA (1969) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mai Zetterling, RAKASTAVIA PAREJA (1964) 35mm

ti 10.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Constantin Costa-Gavras, Z – HÄN ELÄÄ (1969) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vasili Šukšin, ME POIKAMIEHET (1964) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, LOPUTON LOMA (1981) 35mm

ke 11.6.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, MUUKALAISTEN PARATIISI (1984) 35mm

20.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Gleb Panfilov, ALKU (1970) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

22.15 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Henri Verneuil, PELKO KAUPUNGIN YLLÄ (1975) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

01.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Dušan Makavejev, W.R. – ORGANISMIN MYSTEERIT (1971) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

to 12.6.

12.45 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Gleb Panfilov, TULESSA EI VOI KAHLATA (1967) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Mahamat Saleh-Haroun, BYE BYE AFRICA (1999) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.15 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Katell Quillévéré, LOVE LIKE POISON (2010) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.15 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Roberto Rossellini, MATKA ITALIASSA (1954) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, AVIOVAIMO (1964) 35mm

17.30 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Mahamat Saleh-Haroun, ISÄ MEIDÄN (2002) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

18.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Chaplin-kimara
Charles Chaplin, CHARLIE PANKISSA (1915) 35mm
Charles Chaplin, PIKKUTUNNEILLA (1916) 35mm
Charles Chaplin, KULISSIMIES NÄYTTELIJÄNÄ (1916) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, LOPUTON LOMA (1981) 35mm

19.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Gleb Panfilov, PYYDÄN PUHEENVUOROA (1976) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

20.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
José Giovanni, PARIISIN PIRUT (1970) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dario Argento, TENEBRE – PELKOA EI VOI PAETA (1982) 35mm

22.45 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
John Landis, BLUES BROTHERS (1980) 35mm
Karaokenäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

03.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Richard Linklater, HÄMÄRÄN VARTIJA (2006) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

pe 13.6.

10.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Emir Kusturica, ISÄ ON TYÖMATKALLA (1985) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

11.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Miguel Gomes, REDEMPTION (2013) 35mm
– näytöksen pääkuva on digitaalinen
Sodankylän elokuvajuhlat

12.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Mahamat Saleh-Haroun, DRY SEASON (2006) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

14.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Gleb Panfilov, TEEMA (1979) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vasili Šukšin, ME POIKAMIEHET (1964) 35mm

17.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Paweł Pawlikowski, VIIMEINEN RANTA (2000) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.30 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Oliver Assayas, KESÄHETKET (2008) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Constantin Costa-Gavras, Z – HÄN ELÄÄ (1969) 35mm

19.45 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Victor Sjöström, VUORI-EJVIND JA HÄNEN VAIMONSA (1917) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

22.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Robert Enrico, KUTSUMATON VIERAS (1974) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

01.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Maunu Kurkvaara, LAUANTAILEIKIT (1963) 35mm
Karaokenäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

01.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Oliver Assayas, IRMA VEP (1996) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

03.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Samuel Fuller, ALAMAAILMA USA (1961) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

la 14.6.

07.30 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Nyrki Tapiovaara, VARASTETTU KUOLEMA (1938) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

10.15 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Katell Quillévéré, LOVE LIKE POISON (2010) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Fridrih Ermler, TALONPOJAT (1935) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Gleb Panfilov, VASSA (1983) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.15 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Mahamat Saleh-Haroun, A SCREAMING MAN (2010) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.15 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Ingmar Bergman, MANSIKKAPAIKKA (1957) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

18.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
G.W. Pabst, ILOTON KATU (1925) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

18.15 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Oberhausen 2: Jugoslavian vuodet
Vefik Hadžismajlović, DVA ZAKONA (1969) 35mm
Vlatko Filipović, HOP JAN (1967) 35mm
Želimir Žilnik, NEZAPOSLENI LJUDI (1968) 35mm
Jovan Jovanović & Mika Milošević, KOLT 15 GAP (1971) 35mm
Zoran Tadić, DRUGE (1972) 35mm
Krsto Papić, ČVOR (1970) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Eric Rohmer, YÖNI MAUDIN LUONA (1969) 35mm

21.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Yves Boisset, SUURKAUPUNGIN SHERIFFI (1977) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bo Widerberg, MIES MALLORCALTA (1984) 35mm

23.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Oliver Assayas, KUN KESÄ ON OHI(1998) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

02.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
John Carpenter, PAKO NEW YORKISTA (1981) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Sodankylän elokuvajuhlat

su 15.6.

10.15 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Carlo Mazzacurati, THE RIGHT DISTANCE (2007) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.30 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Peter Greenaway, KOKKI, VARAS, VAIMO JA RAKASTAJA (1989) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Leffaraati
Tarja Väätänen & Pietari Koskinen, VERTA JA LUITA (1993) 35mm
Sami Korjus, ELONKORJUU (2006) 35mm
Claes Olsson, M.A. NUMMINEN GOES TECH-NO (1995) 35mm
Teemu Nikki, KAVERI (2007) 35mm
Alvaro Pardo, MISSÄ TUKKANI ON? (1992) 35mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytelokuvan
Sodankylän elokuvajuhlat

15.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Alain Corneau, PIRU PERII OMANSA (1979) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wilfred Jackson, Clyde Geronimi & Hamilton Luske, TUHKIMO [suomenkielinen versio] (1949) 35mm

17.15 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Gleb Panfilov, ALKU (1970) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, HONGKONGIN KREIVITÄR (1967) 35mm

19.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Dušan Makavejev, W.R. – ORGANISMIN MYSTEERIT (1971) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, AVIOVAIMO (1964) 35mm

ti 17.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, LAISKUUS [episodi elokuvasta 7 KUOLEMANSYNTIÄ] (1962) 35mm
Jean-Luc Godard, ALPHAVILLE (1965) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, DOWN BY LAW (1986) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, CHRISTINE – TAPPAJA-AUTO (1983) 35mm

ke 18.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bernardo Bertolucci, FASISTI (1970) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, LAISKUUS [episodi elokuvasta 7 KUOLEMANSYNTIÄ] (1962) 35mm
Jean-Luc Godard, ALPHAVILLE (1965) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Torgny Wickman, TUNKEUTUJAT (1974) 35mm

to 19.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, DOWN BY LAW (1986) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, LAISKUUS [episodi elokuvasta 7 KUOLEMANSYNTIÄ] (1962) 35mm
Jean-Luc Godard, ALPHAVILLE (1965) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, CHRISTINE – TAPPAJA-AUTO (1983) 35mm

su 22.6.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, KAUPUNGIN VALOT (1931) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bernardo Bertolucci, FASISTI (1970) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hans Alfredson, YKSINKERTAINEN MURHAAJA (1982) 35mm

ti 24.6.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yves Boisset, ATTENTAATTI (1972) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, MYSTERY TRAIN (1989) 35mm

ke 25.6.

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ridley Scott, BLADE RUNNER [The International Cut] (1982) 35mm

to 26.6.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, NIGHT ON EARTH (1991) 35mm

20.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hans Alfredson, YKSINKERTAINEN MURHAAJA (1982) 35mm

su 29.6.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, KIVÄÄRI OLALLE VIE! (1918) 35mm
Charles Chaplin, PALKKAPÄIVÄ (1922) 35mm
Charles Chaplin, SUSI LAMMASTEN VAATTEISSA (1923) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, HULLU PIERROT (1965) 35mm

ti 1.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, NIGHT ON EARTH (1991) 35mm

20.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Fincher, THE GIRL WITH THE DRAGON TATTOO (2011) 35mm

ke 2.7.

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, HULLU PIERROT (1965) 35mm

to 3.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, MYSTERY TRAIN (1989) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yves Boisset, ATTENTAATTI (1972) 35mm

su 6.7.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Maria Lindberg, MUUMI JA VAARALLINEN JUHANNUS (2008) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ridley Scott, BLADE RUNNER [The International Cut] (1982) 35mm

ti 8.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pierre Granier-Deferre, KOHTAUS JUNASSA (1973) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmisch, YEAR OF THE HORSE (1997) 35mm

ke 9.7.

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, DEAD MAN (1995) 35mm

to 10.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, NYKYAIKA (1936) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gunnar Höglund, LUULIN ETTÄ HALUSIT (1964) 35mm

su 13.7.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sylvain Chomet, BELLEVILLEN KOLMOSET (2003) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, MASKULIINI FEMINIINI (1966) 35mm

ti 15.7.

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joseph Losey, KUNINGAS JA ISÄNMAA (1964) 35mm

ke 16.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erkki Karu, SYNTIPUKKI (1935) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, MASKULIINI FEMINIINI (1966) 35mm

to 17.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmisch, YEAR OF THE HORSE (1997) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pierre Granier-Deferre, KOHTAUS JUNASSA (1973) 35mm

su 20.7.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hamilton Luske, Clyde Geronimi & Wilfred Jackson, PETER PAN [suomenkielinen versio] (1953) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, DEAD MAN (1995) 35mm

ti 22.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Truffaut, PITKÄ VIIKONLOPPU (1983) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, GHOST DOG – SAMURAIDEN TAPAAN (1999) 35mm

ke 23.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Pierre Melville, AJOJAHTI (1967) 35mm

to 24.7.

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, MADE IN USA (1967) 35mm

su 27.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joseph Losey, KUNINGAS JA ISÄNMAA (1964) 35mm

ti 29.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, MADE IN USA (1967) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lars Magnus Lindgren, PUUPALTTOO (1966) 35mm

ke 30.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erkki Karu, ROINILAN TALOSSA (1935) 35mm

to 31.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, GHOST DOG – SAMURAIDEN TAPAAN (1999) 35mm

20.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Truffaut, PITKÄ VIIKONLOPPU (1983) 35mm

su 3.8.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sylvain Chomet, BELLEVILLEN KOLMOSET (2003) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Pierre Melville, AJOJAHTI (1967) 35mm

ti 5.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, AVIOVAIMO PARIISISSA (1967) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Yates, FILLARIJENGI (1979) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stanley Kubrick, THE SHINING – HOHTO (1980) 35mm

ke 6.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Toivo Särkkä, KATUPEILIN TAKANA (1949) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Demy, CHERBOURGIN SATEENVARJOT (1964) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, KAHVIA JA TUPAKKAA (2003) 35mm

to 7.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: PUNAINEN (1994) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, BROKEN FLOWERS (2005) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, KAHVIA JA TUPAKKAA (2003) 35mm

21.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
SEXIHETKI 35mm
Alfonso Brescia, POPPAEA – ROOMAN HUORA (1972) 35mm
Cinemadrome – Lemmen yö

22.00 Tampere – MimiBo Café (Puutarhakatu 11)
Grigori Tšuhrai, VAIN NELJÄ PÄIVÄÄ (1959) 16mm
Ulkoilmanäytös

pe 8.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, AVIOVAIMO PARIISISSA (1967) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, KAHVIA JA TUPAKKAA (2003) 35mm

la 9.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Demy, CHERBOURGIN SATEENVARJOT (1964) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, BROKEN FLOWERS (2005) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stanley Kubrick, THE SHINING – HOHTO (1980) 35mm

su 10.8.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hamilton Luske, Clyde Geronimi & Wilfred Jackson, KAUNOTAR JA KULKURI [suomenkielinen versio] (1955) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: PUNAINEN (1994) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, THE LIMITS OF CONTROL (2009) 35mm

ti 12.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, KIINATAR (1967) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wang Xiaoshuai, POLKUPYÖRÄVARKAAT (2001) 35mm

ke 13.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Simo Halinen, CYCLOMANIA (2001) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gustav Wiklund, ALASTI (1971) 35mm

to 14.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques-Yves Cousteau, ELÄVÄ MERI [suomenkielinen versio] (1964) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Billy Wilder, PIUKAT PAIKAT (1959) 35mm

20.00 Turku – Kirjakahvila (Brinkkalan sisäpiha, Vanha Suurtori 3)
Carl Th. Dreyer, VAMPYR (1932) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Ulkoilmanäytös

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, VIIKONLOPPU (1967) 35mm

22.00 Tampere – MimiBo Café (Puutarhakatu 11)
Mihail Kalatozov, ÄLÄ ODOTA KIRJETTÄ (1960) 16mm
Ulkoilmanäytös

pe 15.8.

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, KIINATAR (1967) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, THE LIMITS OF CONTROL (2009) 35mm

la 16.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, VIIKONLOPPU (1967) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lars G. Thelestam, MIES ASTUI JUNASTA (1974) 35mm

su 17.8.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Tati, LYSTIKÄS KIRJEENKANTAJA (1949) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques-Yves Cousteau, ELÄVÄ MERI [suomenkielinen versio] (1964) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Billy Wilder, PIUKAT PAIKAT (1959) 35mm

ti 19.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Věra Chytilová, JOSTAKIN MUUSTA (1963) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jack Witikka, SILJA – NUORENA NUKKUNUT (1956) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Miloš Forman, YKSI LENSI YLI KÄENPESÄN (1975) 35mm

ke 20.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Norman Z. McLeod, HEVOSEN SULAT (1932) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, MATTEUKSEN EVANKELIUMI (1964) 35mm

to 21.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, SEITTIEN LINNA (1957) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, KULTA-AIKA (1930) 35mm
Jean Vigo, NOLLA KÄYTÖKSESSÄ (1933) 35mm

21.00 Turku – Brinkkalan piha (Vanha suurtori 3)
Buster Keaton & Clyde Bruckman, KENRAALI (1926) 16mm
Säestetty mykkänäytös
Ulkoilmanäytös

22.00 Tampere – MimiBo Café (Puutarhakatu 11)
Andrei Tarkovski, EI PALUUTA (1962) 16mm
Ulkoilmanäytös

pe 22.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Miloš Forman, YKSI LENSI YLI KÄENPESÄN (1975) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Věra Chytilová, JOSTAKIN MUUSTA (1963) 35mm

21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Norman Z. McLeod, HEVOSEN SULAT (1932) 35mm

su 24.8.

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, MATTEUKSEN EVANKELIUMI (1964) 35mm

ti 26.8.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Věra Chytilová, OMENALEIKKI (1976) 35mm

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, KULTA-AIKA (1930) 35mm
Jean Vigo, NOLLA KÄYTÖKSESSÄ (1933) 35mm
Jean Vigo, Á PROPOS DE NICE (1929) 35mm

20.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roman Polański, MACBETH (1971) 35mm

ke 27.8.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Risto Jarva, Jaakko Pakkasvirta & Spede Pasanen, X-PARONI (1964)

18.25 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nils Gaup, KAUTOKEINON KAPINA (2008) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrzej Wajda, MARMORIMIES (1976) 35mm

to 28.8.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
James Ivory, PITKÄN PÄIVÄN ILTA (1993) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, SEITTIEN LINNA (1957) 35mm

21.00 Turku – Brinkkalan piha (Vanha suurtori 3)
Mike Hodges, FLASH GORDON – ISKEVÄ SALAMA (1980) 16mm
Ulkoilmanäytös

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jan Svěrák, KOLJA (1996) 35mm

pe 29.8.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nils Gaup, KAUTOKEINON KAPINA (2008) 35mm

18.00 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Ettore Scola, KOHTAAMINEN ROOMASSA (1977) 35mm

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roman Polański, MACBETH (1971) 35mm

19.30 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Harry Langdon, NAISTENMIES (1928) 35mm
– puutteellinen kopio, elokuvan alku ja loppu esitettiin digitaalisina
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

20.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Ettore Scola, KOHTAAMINEN ROOMASSA (1977) 35mm

20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, KULTA-AIKA (1930) 35mm
Jean Vigo, NOLLA KÄYTÖKSESSÄ (1933) 35mm

la 30.8.

12.00 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Sam Taylor, FOR HEAVEN’S SAKE (1927) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

14.00 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Gustaf Molander, POLIS PAULUS PÅSKÅSMÄLL (1925) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

16.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jan Svěrák, KOLJA (1996) 35mm

16.30 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Komediaohjaaja Erkki Karu
Erkki Karu, YLIOPPILAS PÖLLÖVAARAN KIHLAUS (1920) 35mm
Erkki Karu, KUN ISÄLLÄ ON HAMMASSÄRKY (1923) 35mm
– näytös sisälsi kaksi digitaalisesti esitettyä lyhytelokuvaa
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Věra Chytilová, OMENALEIKKI (1976) 35mm

19.00 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Clarence Badger, HANDS UP! (1926)
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrzej Wajda, MARMORIMIES (1976) 35mm

su 31.8.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Animaakarit muksuille I
Camilla Mickwitz, EMILIA JA NUKKE (1978) 16mm
Ismo Virtanen & Mariko Härkönen, JÄÄKARHU SOITTI KERRAN AFRIKKAAN (1997) 35mm
Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 13, PERSOONALLISUUS (1967) 16mm
Tini Sauvo, MYYRÄN AARRE (2001) 35mm
Heikki Prepula, KÖSSI KENGURU: PLUMPS! (1997) 35mm
Heikki Prepula, KÖSSI KENGURU: UNINEN KURPITSA (2002) 16mm
Liisa Helminen, URPO JA TURPO NÄYTTELEVÄT (1996) 35mm

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, SEITTIEN LINNA (1957) 35mm

18.00 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Ettore Scola, KOHTAAMINEN ROOMASSA (1977) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
James Ivory, PITKÄN PÄIVÄN ILTA (1993) 35mm

20.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Ettore Scola, KOHTAAMINEN ROOMASSA (1977) 35mm

ma 1.9.

18.00 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Ettore Scola, KOHTAAMINEN ROOMASSA (1977) 35mm

20.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Ettore Scola, KOHTAAMINEN ROOMASSA (1977) 35mm

ti 2.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Baz Luhrmann, WILLIAM SHAKESPEAREN ROMEO JA JULIA (1996) 35mm

18.00 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Ettore Scola, KOHTAAMINEN ROOMASSA (1977) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
G.W. Pabst, LÄNSIRINTAMALLA 1918 (1930) 35mm

20.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Ettore Scola, KOHTAAMINEN ROOMASSA (1977) 35mm

ke 3.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jan Švankmajerin lyhytelokuvia
Jan Švankmajer, ZAHRADA (1968) 35mm
Jan Švankmajer, BYT (1968) 35mm
Jan Švankmajer, DO PIVNICE (1982) 35mm
Jan Švankmajer, KONEC STALINISMU V ČECHÁCH (1990) 35mm
Jan Švankmajer, JÍDLO (1992) 35mm

18.00 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Ettore Scola, KOHTAAMINEN ROOMASSA (1977) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Lehmann, HEATHERS (1989) 35mm

20.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Ettore Scola, KOHTAAMINEN ROOMASSA (1977) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Franco Zeffirelli, KUINKA ÄKÄPUSSI KESYTETÄÄN (1967) 35mm

to 4.9.

16.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
G.W. Pabst, LÄNSIRINTAMALLA 1918 (1930) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gil Junger, 10 THINGS I HATE ABOUT YOU (1999) 35mm

20.00 Orivesi – Taiston talo (Asematie 9)
Pirjo Honkasalo, MELANCHOLIAN 3 HUONETTA (2004) 35mm
Reikäreuna

20.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Wise & Jerome Robbins, WEST SIDE STORY (1961) 35mm

21.00 Turku – Brinkkalan piha (Vanha suurtori 3)
Richard Rush, TULIKUUMAT PAKOPUTKET (1967) 16mm
Ulkoilmanäytös

pe 5.9.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Baz Luhrmann, WILLIAM SHAKESPEAREN ROMEO JA JULIA (1996) 35mm

19.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Maunu Kurkvaara, KAUPUNKI (1957) 35mm
Maunu Kurkvaara, MAUNU KURKVAARAN KUJANJUOKSU (1971) 35mm
Artova Film Festival

20.00 Orivesi – Taiston talo (Asematie 9)
Charlie Chaplin lyhytelokuvia
Charles Chaplin, HILJAINEN KATU (1917) 16mm
Charles Chaplin, KAHLEKARKURI (1917) 16mm
Charles Chaplin, CHARLIE RULLALAUISTIMILLA (1916) 16mm
Säestetty mykkänäytös
Reikäreuna

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Lehmann, HEATHERS (1989) 35mm

la 6.9.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Heikki Kujanpää, PIENI PYHIINVAELLUS (1999) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jan Švankmajerin lyhytelokuvia
Jan Švankmajer, ZAHRADA (1968) 35mm
Jan Švankmajer, BYT (1968) 35mm
Jan Švankmajer, DO PIVNICE (1982) 35mm
Jan Švankmajer, KONEC STALINISMU V ČECHÁCH (1990) 35mm
Jan Švankmajer, JÍDLO (1992) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gil Junger, 10 THINGS I HATE ABOUT YOU (1999) 35mm

su 7.9.

14.00 Orivesi – Taiston talo (Asematie 9)
Erik Blomberg, VALKOINEN PEURA (1952) 35mm
Reikäreuna

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Suomi-animaatio 1: Satuja ja lauluja
Ismo Virtanen & Mariko Härkönen, JÄÄKARHU SOITTI KERRAN AFRIKKAAN (1997) 35mm
Heikki Partanen & Riitta Rautoma, KOIRAN JA SUDEN YSTÄVYYS (1974) 35mm
Heikki Prepula, KOLME PUKKIA (2001) 35mm
Juuso Syrjä, ELLA & ALEKSI – YLLÄTYSSYNTTÄRIT (2011) 35mm
– näytös sisälsi kaksi digitaalista lyhytelokuvaa

16.00 Orivesi – Taiston talo (Asematie 9)
Pirjo Honkasalo, TULENNIELIJÄ (1998) 35mm
Reikäreuna

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Wise & Jerome Robbins, WEST SIDE STORY (1961) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Franco Zeffirelli, KUINKA ÄKÄPUSSI KESYTETÄÄN (1967) 35mm

ti 9.9.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gus Van Sant, MATKALLA IDAHOON (1991) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fridrih Ermler, IMPERIUMIN SIRPALE (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös

ke 10.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stephen Frears, VALHEET JA VIETTELIJÄT (1988) 35mm

to 11.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jaakko Pakkasvirta, PEDON MERKKI (1981) 35mm

pe 12.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Risto Jarva, YHDEN MIEHEN SOTA (1974) 35mm

18.00 Seinäjoki – Seinäjoen nuorisokeskus (Puskantie 3)
Mikko Niskanen, POJAT (1962) 35mm

21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fridrih Ermler, IMPERIUMIN SIRPALE (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös

la 13.9.

09.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Risto Jarva & Jaakko Pakkasvirta, YÖ VAI PÄIVÄ (1962) 35mm
Utopia nimeltä Filminor -seminaari

11.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Risto Jarva, NAINEN JA YHTEISKUNTA (1968) 35mm
Timo Linnasalo & Elina Katainen, 16.12.1977 ELOKUVA RISTO JARVAN MUISTOKSI (1978) 35mm
Utopia nimeltä Filminor -seminaari

13.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Risto Jarva, TYÖTÄ YLIOPPILASTEATTERISSA (1961) 35mm
Utopia nimeltä Filminor -seminaari

14.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Anssi Mänttäri, YSTÄVYKSET (1969) 35mm
Utopia nimeltä Filminor -seminaari

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jaakko Pakkasvirta, KESÄKAPINA (1970) 35mm

18.30 Kannus – Välivierteen kylätalo (Välivierteentie 345)
Charles Chaplin, HILJAINEN KATU (1917) 16mm
James Parrott, YÖPÖLLÖT (1930) 16mm
– näytöksen pääkuva oli digitaalinen

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stephen Frears, VALHEET JA VIETTELIJÄT (1988) 35mm

su 14.9.

09.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jaakko Pakkasvirta, Milja Ahola, Anssi Blomstedt & Kalle Holmberg, NIILON OPPIVUODET (1971) 16mm
Utopia nimeltä Filminor -seminaari

13.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Risto Jarva, TIETOKONEET PALVELEVAT (1968) 35mm
Risto Jarva, KAUPUNGISSA ON TULEVAISUUS (1967) 35mm
Risto Jarva, PAKASTEET 35mm
Utopia nimeltä Filminor -seminaari

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gary Trousdale & Kirk Wise: KAUNOTAR JA HIRVIÖ [suomenkielinen versio] (1991) 35mm

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Risto Jarva, JÄNIKSEN VUOSI (1977) 35mm

ti 16.9.

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Charles Chaplin, DIKTAATTORI (1940) 35mm

18.30 Hämeenlinna – Bio Maxim (Hallituskatu 20)
Rolad Joffé, LINNAKE (1986) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Loncraine, RICHARD III (1995)

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Al Pacino, LOOKING FOR RICHARD (1996) 35mm

ke 17.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Suomi-animaatio 2: Pioneerit
Yrjä Norta, AITO SUNNUNTAIMETSÄSTÄJÄ (1924) 35mm
Hjalmar Löfving, MUUTAMA METRI TUULTA JA SADETTA (1932) 35mm
Antti Peränne, ISÄ JA POIKA (1987)
Felix Forsman, ALKOHOLI IHMISRUUMIISSA (1961)
– näytös sisälsi kahdeksan digitaalista lyhytelokuvaa

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gus Van Sant, MATKALLA IDAHOON (1991) 35mm

to 18.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Al Pacino, LOOKING FOR RICHARD (1996) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Loncraine, RICHARD III (1995)

pe 19.9.

21.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Roy Andersson, ERÄS RAKKAUSTARINA (1970) 35mm
Ulkoilmanäytös
Rakkautta ja anarkiaa

la 20.9.

13.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Abdellatif Kechiche, LA GRAINE ET LE MULET (2007) 35mm
Territorial Cooperation Film Festival

18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Danis Tanovic, EI-KENENKÄÄN MAA (2002) 35mm
Territorial Cooperation Film Festival

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Ken Loach, LOOKING FOR ERIC (2009) 35mm
Territorial Cooperation Film Festival

21.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Ilppo Pohjola, DADDY AND THE MUSCLE ACADEMY (1991) 35mm
Ulkoilmanäytös
Rakkautta ja anarkiaa

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dziga Vertov, ENTUSIASMI (1930) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Rakkautta ja anarkiaa

su 21.9.

13.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Fatih Akin, SUORAAN SEINÄÄN (2004) 35mm
Territorial Cooperation Film Festival

16.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Susanne Bier, KOSTO (2010) 35mm
Territorial Cooperation Film Festival

ma 22.9.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roy Andersson lyhyesti
Roy Andersson, HÄRLIG ÄR JORDEN (1991) 35mm
Roy Andersson, NÅGONTING HAR HÄNT (1987) 35mm
Roy Andersson, HÄMTA EN CYCKEL (1968) 16mm
Roy Andersson, BESÖKA SIN SON (1967) 16mm
– näytös sisälsi useita digitaalisia lyhytelokuvia
Rakkautta ja anarkiaa

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Cameron Crowe, MELKEIN JULKKIS (2000) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Quentin Tarantino, RESERVOIR DOGS (1992) 35mm

21.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Roy Andersson, TOISEN KERROKSEN LAULUJA (2000) 35mm
Ulkoilmanäytös
Rakkautta ja anarkiaa

ti 23.9.

18.30 Hämeenlinna – Bio Maxim (Hallituskatu 20)
Nagisa Oshima, POIKA (1969) 35mm

21.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Roy Andersson, SINÄ ELÄVÄ (2007) 35mm
Ulkoilmanäytös
Rakkautta ja anarkiaa

ke 24.9.

21.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Roy Andersson, TOISEN KERROKSEN LAULUJA (2000) 35mm
Ulkoilmanäytös
Rakkautta ja anarkiaa

to 25.9.

21.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Roy Andersson, SINÄ ELÄVÄ (2007) 35mm
Ulkoilmanäytös
Rakkautta ja anarkiaa

pe 26.9.

21.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Ilppo Pohjola, DADDY AND THE MUSCLE ACADEMY (1991) 35mm
Ulkoilmanäytös
Rakkautta ja anarkiaa

la 27.9.

13.30 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Victor Fleming, TUULEN VIEMÄÄ (1939) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Richard Thorpe, TARZANIN POIKA (1939) 35mm

20.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Benjamin Christenssen, NOITA – HÄXAN (1922) 35mm
Säestetty mykkänäytös

21.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Roy Andersson, ERÄS RAKKAUSTARINA (1970) 35mm
Ulkoilmanäytös
Rakkautta ja anarkiaa

ma 29.9.

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Richard Lester, YEAH! YEAH! TÄSSÄ TULEMME (1964) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Jean-Luc Godard, HULLU PIERROT (1965) 35mm

ti 30.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Otto Preminger, LAURA (1944) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Lars von Trier, DANCER IN THE DARK (2000) 35mm

18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Joann Sfar & Antoine Delesvaux, LE CHAT DU RABBIN (2011) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter von Baghin muistotilaisuus
Kunnianosoitus Il Cinema Ritrovatolle
BOLOGNA MONUMENTALE (1912) 35mm
TONTOLINI È TRISTE (1911) 35mm
Gaston Velle, LA PEINE DU TALION (1906) 35mm
LES BORDS DE LA TAMISE D’OXFORD À WINDSOR (1914) 35mm
MAMMIFÈRES AMÉRICAINS: PAPA, COATI, TATOUS, MARAS (1914) 35mm
Peter von Bagh & Pertti Maisala, POCKPICKET ELI KATKELMIA HELSINKILÄISEN PORVARISNUOREN ELÄMÄSTÄ (1968) 35mm
Säestetty mykkänäytös (viisi ensimmäistä elokuvaa säestettiin)

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Abdellatif Kechiche, L’ESQUIVE (2003) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Hickox, KAUHUJEN TEATTERI (1973) 35mm

ke 1.10.

17.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Grigori Kromanov, TAISTOJEN MIES (1969) 16mm

18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Claude Chabrol, KIVEEN KIRJOITETTU (1995) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sally Potter, ORLANDO (1992) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Derek Jarman, EDWARD II (1991) 35mm

to 2.10.

14.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Charles Chaplin, PARRASVALOT (1952) 35mm
Kuopion Vilimit

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Romano L. Borgnetto & Vincenzo Denizot, MACISTE (1915) 35mm
Säestetty mykkänäytös

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
F.W. Murnau, TABU – KIELLETTYÄ RAKKAUTTA (1931) 35mm
Säestetty mykkänäytös

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Amy Heckerling, CLUELESS (1995) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tony Gilroy, MICHAEL CLAYTON (2007) 35mm

pe 3.10.

16.30 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Virpi Suutari & Susanna Helke, JOUTILAAT (2001) 35mm
Kuopion Vilimit

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Derek Jarman, EDWARD II (1991) 35mm

18.00 Seinäjoki – Seinäjoen nuorisokeskus (Puskantie 3)
Erik Blomberg, VALKOINEN PEURA (1952) 35mm

18.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Roberto Rossellini, ROOMA – AVOIN KAUPUNKI (1945) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Otto Preminger, LAURA (1944) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Hickox, KAUHUJEN TEATTERI (1973) 35mm

la 4.10.

12.30 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Virpi Suutari & Susanna Helke, SYNTI – ELOKUVA JOKAPÄIVÄISISTÄ RIKOKSISTA (1996) 35mm
– näytöksen toinen elokuva esitetään digitaalisena
Kuopion Vilimit

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aku Louhimies, KÄSKY (2008) 35mm

18.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Roberto Rossellini, ROOMA – AVOIN KAUPUNKI (1945) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tony Gilroy, MICHAEL CLAYTON (2007) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Amy Heckerling, CLUELESS (1995) 35mm

su 5.10.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Suomi-animaatio 3: Parhaita paloja
Heikki Partanen & Riitta Rautoma, SATUJA VALLASTA 11, KYNÄ, VASARA JA LANTTI (1973) 35mm
Camilla Mickwitz, EMILIA JA NUKKE (1978) 16mm
Antonia Ringbom, OPPE & NERE (1994) 35mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytelokuvan

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sally Potter, ORLANDO (1992) 35mm

18.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Roberto Rossellini, ROOMA – AVOIN KAUPUNKI (1945) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vittorio De Seta, LU TUPU DE LI PISCI SPATA (1954) 35mm
Vittorio De Seta, ISOLE DI FUOCO (1954–55) 35mm
Vittorio De Seta, SURFARARA (1955) 35mm
Vittorio De Seta, PASQUA IN SICILIA (1955) 35mm
Vittorio De Seta, CONTADINI DEL MARI (1955) 35mm
Vittorio De Seta, PARABOLA D’ORO (1954–55) 35mm

ma 6.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Matti Kassila, TÄHDET KERTOVAT, KOMISARIO PALMU (1962) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Konrad Wolf, POLJETTU TÄHTI (1959) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Masaki Kobayashi, KWAIDAN (1964) 35mm

18.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Roberto Rossellini, ROOMA – AVOIN KAUPUNKI (1945) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Billy Wilder, AURINGONLASKUN KATU (1950) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Stanley Kubrick, THE SHINING – HOHTO (1980) 35mm

ti 7.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Risto Jarva, JÄNIKSEN VUOSI (1977) 35mm

18.30 Hämeenlinna – Bio Maxim (Hallituskatu 20)
Orson Welles, PAHAN KOSKETUS (1958) 35mm

18.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Roberto Rossellini, ROOMA – AVOIN KAUPUNKI (1945) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Neil Jordan, THE CRYING GAME (1992) 35mm

19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, PAPIN PÄIVÄKIRJA (1950) 35mm

21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Maybury, RAKKAUS ON PAHOLAINEN (1998) 35mm

ke 8.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jaakko Pakkasvirta, ELÄKÖÖN NUORUUS! (1968) 35mm
Jaakko Pakkasvirta, VIHREÄ LESKI (1968) 35mm

18.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Roberto Rossellini, ROOMA – AVOIN KAUPUNKI (1945) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Cimino, KAURIINMETSÄSTÄJÄ (1978) 35mm

to 9.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, PAPIN PÄIVÄKIRJA (1950) 35mm

18.00 Joensuu – Ravintola Kerubi (Siltakatu 1)
Cinemare Goes Kerubi II
Vernon Sewell, CURSE OF THE CRIMSON ALTAR (1968) 16mm

18.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Roberto Rossellini, ROOMA – AVOIN KAUPUNKI (1945) 35mm

pe 10.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alan J. Pakula, SOFIEN VALINTA (1982) 35mm

la 11.10

16.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Animaakarit K13
Hannu Lajunen & Tommi Riionheimo, TANGO FINLANDIA (2006) 35mm
Kaisa Penttilä, LIEMESSÄ (1998) 35mm
– näytös sisältää lisäksi kahdeksan digitaalista lyhytelokuvaa

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tim Roth, THE WAR ZONE – ELÄMÄN REUNALLA (1999) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dziga Vertov, ENTUASIASMI (1930) 35mm
Säestetty mykkänäytös

su 12.10.

15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Cécile Aubry, BELLE & SEBASTIEN SEIKKAILEVAT (1969) 35mm

16.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Cimino, KAURIINMETSÄSTÄJÄ (1978) 35mm

ma 13.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Constantin Costa-Gavras, Z – HÄN ELÄÄ (1969) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
John Carpenter, PAKO NEW YORKISTA (1981) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Yasujiro Ozu, TOKYO STORY (1953) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Andrei Tarkovski, ANDREI RUBLEV (1966) 35mm

ti 14.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Renoir, SUURI ILLUUSIO (1937) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Unioninkatu 45 LH 1-2 / Siltavuorenranta 18)
Franz Seitz, KUNINGATTAREN RAKASTAJA (1922) 35mm
Säestetty mykkänäytös

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Miloš Forman, AMADEUS (1984) 35mm

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Hayao Miyazaki, HENKIEN KÄTKEMÄ (2001) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Yasujiro Ozu, KIERTOLAISET (1959) 35mm

19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, PAPIN PÄIVÄKIRJA (1950) 35mm

21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Mackenzie, NUORI ADAM (2003) 35mm

ke 15.10.

16.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Antti Kari, MENNYT MANNER (1982) 16mm
Heikki Paakkanen, 19084 (1985) 35mm
Jan Bark, SPINDRIFT (1966) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen mainoskimaran ja kaksi digitaalista lyhytelokuvaa

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Unioninkatu 45 LH 1-2 / Siltavuorenranta 18)
Franz Seitz, KUNINGATTAREN RAKASTAJA (1922) 35mm
Säestetty mykkänäytös

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mike Leigh, SALAISUUKSIA JA VALHEITA (1996) 35mm

to 16.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Autant-Lara, KUN RAKKAUS KYPSYY (1953) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Unioninkatu 45 LH 1-2 / Siltavuorenranta 18)
Franz Seitz, KUNINGATTAREN RAKASTAJA (1922) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Mackenzie, NUORI ADAM (2003) 35mm

pe 17.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mike Leigh, SALAISUUKSIA JA VALHEITA (1996) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Kari Uusitalo, SUOMALAINEN RATSUVÄKI (1963) 35mm
– näytös sisältää yhden digitaalisen lyhytelokuvan

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alan J. Pakula, SOFIEN VALINTA (1982) 35mm

20.30 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Jim Jarmusch, YEAR OF THE HORSE (1997) 35mm

la 18.10.

14.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Steven Spielberg, INDIANA JONES JA TUOMION TEMPPELI (1984) 70mm

17.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Steven Spielberg, KADONNEEN AARTEEN METSÄSTÄJÄT (1981) 35mm

16.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrew Adamson, NARNIAN TARINAT: VELHO JA LEIJONA (2005) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Autant-Lara, KUN RAKKAUS KYPSYY (1953) 35mm

20.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Steven Spielberg, INDIANA JONES JA VIIMEINEN RISTIRETKI (1989) 70mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Truffaut, JULES JA JIM – RAKKAUDEN HYMY (1961) 35mm

su 19.10.

20.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Renoir, SUURI ILLUUSIO (1937) 35mm

ma 20.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Alfred Hitchcock, PERINTÖ (1976) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Erkki Karu, YLIOPPILAS PÖLLÖVAARAN KIHLAUS (1920) 35mm
Metodi Andonov, PUKIN SARVI (1972) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Charles Chaplin, SIRKUS (1928) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Maurice Pialat, VAN GOGH (1961) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Gualtiero Jacopetti & Franco Prosperi, HYVÄSTI IHMINEN (1971) 35mm

ti 21.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marjane Satrapi & Vincent Paronnaud, PERSEPOLIS (2007) 35mm

18.30 Hämeenlinna – Bio Maxim (Hallituskatu 20)
Alex Cox, SID & NANCY (1986) 35mm

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Autant-Lara, PUNAISTA JA MUSTAA (1954) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Tony Gatlif, GADJO DILO – MUUKALAINEN (1997) 35mm

21.25 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ingmar Bergman, NAISEN NAAMIO – PERSONA (1966) 35mm

ke 22.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Werner Herzog, GRIZZLY MAN (2005) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joel & Ethan Coen, BURN AFTER READING (2008) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tom Stoppard, ROSENCRANTZ JA GUILDENSTERN OVAT KUOLLEET (1990) 35mm

to 23.10.

16.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Autant-Lara, PUNAISTA JA MUSTAA (1954) 35mm

18.00 Helsinki – Malmitalo (Ala-Malmin tori 1)
Hayao Miyazaki, TUULEN LAAKSON NAUSICAÄ (1984) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marjane Satrapi & Vincent Paronnaud, PERSEPOLIS (2007) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tom Stoppard, ROSENCRANTZ JA GUILDENSTERN OVAT KUOLLEET (1990) 35mm

pe 24.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joel & Ethan Coen, BURN AFTER READING (2008) 35mm

18.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Werner Herzog, GRIZZLY MAN (2005) 35mm

la 25.10.

15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roger Allers & Rob Minkoff, LEIJONAKUNINGAS [suomenkielinen versio] (1994) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aki Kaurismäki, HAMLET LIIKEMAAILMASSA (1987) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kenneth Branagh, HAMLET (1996) 35mm

20.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Tony Maylam, THE BURNING (1981) 35mm
Cinemadrome

su 26.10.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Animaakarit muksuille II
Camilla Mickwitz, PIENI ENKELI (1989) 35mm
Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 3, HUOMAAVAISUUS (1967) 16mm
Janna Wahlforss & Antonia Ringbom, KELTAISEN KIRAHVIN TARINOITA: MAMMUTTI (2003) 35mm
Mariko Härkönen & Ismo Virtanen, TURILAS & JÄÄRÄ: ENSILUMI (2001) 35mm
Katariina Lillqvist, HIILISANGOLLA RATSASTAJA (1991) 35mm
– näytös sisältää kaksi digitaalista lyhytelokuvaa

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ingmar Bergman, NAISEN NAAMIO – PERSONA (1966) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Thomas Vinterberg, JUHLAT (1998) 35mm

ma 27.10.

12.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Matti Kassila, KOMISARIO PALMUN EREHDYS (1960) 35mm
Iltatähti

15.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Matti Kassila, PÄÄMAJA (1970) 35mm
Iltatähti

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Orson Welles, PAHAN KOSKETUS (1958) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Constantin Costa-Gavras, Z – HÄN ELÄÄ (1969) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alice Guy ja ranskalaisen elokuvan pioneerit
ENTRÉE ET SORTIE DE LA MINE (1899) 35mm
PARIS: EXPOSTION UNIVERSELLE – PANORAMA DE LA SEINE (1900) 35mm
Alice Guy-Blaché, L’HIVER: DANSE DE LA NEIGE (CABARETNUMMER) (1900) 35mm
AU CABARET (1899) 35mm
PARIS: EXPOSITION UNIVERSELLE (1900) 35mm
Alice Guy-Blaché, CHEZ LE MARÉCHAL-FERRAND (1900) 35mm
Alice Guy-Blaché, AVENUE DE L’OPÉRA (1900) 35mm
Alice Guy-Blaché, LA BONNE ABSINTHE (1900) 35mm
Alice Guy-Blaché, L’AVEUGLE FIN DE SIÈCLE (1898) 35mm
PANORAMA CIRCULAIRE SUR LE PONT D’LÉNA (1900) 35mm
Alice Guy-Blaché, CHAPELLARIE ET CHARCUTERIE MÉCANIQUES (1900) 35mm
Alice Guy-Blaché, LA FÉE AU CHOUX, OU LA NAISSANCE DES ENFANTS (1896) 35mm
PÉDILUVE (1899) 35mm
Alice Guy-Blaché, LA CONCIERGE (1900) 35mm
Alice Guy-Blaché, CHEZ LE PHOTOGRAPHE (1900) 35mm
EXPO 1900: LE VIEUX PARIS (1900) 35mm
CHARGE À LA BAÏONETTE D’UN RÉGIMENT DE LIGNE (1899) 35mm
DAND LES MINES: ENTRÉE DES BENNES DANS LA MINE (1899) 35mm
DANSE SERPENTINE (1900) 35mm
Louis Lumière, KASTELTU KASTELIJA (1895) 35mm
Louis Lumière, LAPSI SYÖ SOPPAA (1895) 35mm
Louis Lumière, TYÖLÄISET LÄHTEVÄT TEHTAASTA (1895) 35mm
Louis Lumière, KORTTIPELI (1895) 35mm
Louis Lumière, RANSKAN VALOKUVAAJIEN YHDISTYKSEN KONGRESSI 1895 (1895) 35mm
Louis Lumière, BARQUE SORTANT DU PORT (1895) 35mm
Louis & Auguste Lumière, JUNA SAAPUU ASEMALLE (1895) 35mm
Louis Lumière, SEINÄN KAATAMINEN (1895) 35mm
Joly-Normandin, LE COUCHER DE LA MARIÉE (1896) 35mm
Georges Méliès, LE CHAUDRON INFERNAL (1903) 35mm
Georges Méliès, LE VOYAGE À TRAVERS L’IMPOSSIBLE (1904) 35mm
Georges Méliès, LA FÉE CARABOSSE (1906) 35mm
Georges Méliès, LES QUATRE CENTS FARCES DU DIABLE (1906) 35mm
Georges Méliès, LE LOCATAIRE DIABOLIQUE (1910) 35mm
Segundo de Chomón, LE SPECTRE ROUGE (1907) 35mm
Max Linder, LE SERMENT D’UN PRINCE (1910) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Luis Buñuel, TUHON ENKELI (1962) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Yasujiro Ozu, TOKYO STORY (1953) 35mm

ti 28.10.

17.00 Helsinki- Orion (Eerikinkatu 15)
Suomi-animaatio 5: Nuket hämärän rajamailla
Katariina Lillqvist, URALIN PERHONEN (2008) 35mm
– näytös sisältää kahdeksan digitaalista lyhytelokuvaa

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Alain Robbe-Grillet, TRANS-EUROP-EXPRESS – PIKAJUNA (1967) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, LA STRADA – TIE (1954) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Charles Crichton, KALA NIMELTÄ WANDA (1989) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luca Guadagnino, RAKKAUTTA ITALIALAISITTAIN (2009) 35mm

ke 29.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, VALKOINEN SHEIKKI (1951) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Truffaut, JULES JA JIM – RAKKAUDEN HYMY (1961) 35mm

to 30.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Buster Keaton & Clyde Bruckman, KENRAALI (1926) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luca Guadagnino, RAKKAUTTA ITALIALAISITTAIN (2009) 35mm

20.00 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
Michael Herz & Lloyd Kaufman, THE TOXIC AVENGER PART II (1989) 35mm
Night Visions

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aki Kaurismäki, BOHEEMIELÄMÄÄ (1992) 35mm

22.15 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
Lucio Fulci, THE BEYOND (1981) 35mm
Night Visions

pe 31.10.

18.00 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Roman Polański, INHO (1965) 35mm

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Giuseppe Tornatore, CINEMA PARADISO (1989) 35mm

21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrew Fleming, NOITAPIIRI (1996) 35mm

22.40 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
Joseph Zito, INVASION U.S.A. (1985) 35mm
Night Visions

la 1.11.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Zaida Bergroth, LASILEUKA (2004) 35mm
– näytöksen toinen elokuva esitetään digitaalisena

18.00 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Roman Polański, INHO (1965) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, VALKOINEN SHEIKKI (1951) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Giuseppe Tornatore, CINEMA PARADISO (1989) 35mm

21.00 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
John McNaughton, HENRY: PORTRAIT OF A SERIAL KILLER (1986) 35mm
Night Visions

23.15 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
Randy Moore, ESCAPE FROM TOMORROW (2013) 35mm
Night Visions

01.00 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
J. Lee Thompson, 10 TO MIDNIGHT (1986) 35mm
Night Visions

03.10 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
Lucio Fulci, THE BEYOND (1981) 35mm
Night Visions

05.00 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
Gary Goddard, MASTERS OF THE UNIVERSE (1987) 35mm
Night Visions

su 2.11.

09.15 Helsinki Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
Kazui Nihonmatsu, X FROM OUTER SPACE (1967) 35mm
Night Visions

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Buster Keaton & Clyde Bruckman, KENRAALI (1926) 35mm

18.00 Helsinki – SES Auditorio Kino K-13 (Kanavakatu 12)
Randy Moore, ESCAPE FROM TOMORROW (2013) 35mm
Night Visions

18.00 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Roman Polański, INHO (1965) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, LA STRADA – TIE (1954) 35mm

ma 3.11.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Nicholas Ray, HE ELÄVÄT ÖISIN (1949) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Marv Newland, BAMBI MEETS GODZILLA (1969) 16mm
Aleksander Dovzhenko, IVAN – KERTOMUS KAHDESTA NUORESTA MIEHESTÄ (1932) 35mm

18.00 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Roman Polański, INHO (1965) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Stanley Kubrick, THE SHINING – HOHTO (1980) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Enrico Guazzoni, QUO VADIS? (1912) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Rob Reiner, HEI ME ROKATAAN! (1984) 35mm

20.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Viktor Ivtshenko & Isaak Shmaruk, NÄKEMIIN, MARINA (1954) 16mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Jun Fukuda, JÄTTIHIRVIÖIDEN KAKSINTAISTELU (1974) 35mm

ti 4.11.

18.00 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Roman Polański, INHO (1965) 35mm

18.30 Hämeenlinna – Bio Maxim (Hallituskatu 20)
Jean-Luc Godard, AVIOVAIMO PARIISISSA (1967) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, VETELEHTIJÄT (1953) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Wegener, GOLEM. MITEN HÄN TULI MAAILMAAN (1920) 35mm
Säestetty mykkänäytös

ke 5.11.

18.00 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Roman Polański, INHO (1965) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Julien Duvivier, DAVID GOLDER (1931) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jack Cardiff, TYTTÖ JA MOOTTORIPYÖRÄ (1968) 35mm

to 6.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, CABIRIAN YÖT (1957) 35mm

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Jaakko Pyhälä, ARMON AIKA (1999) 35mm

18.00 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Roman Polański, INHO (1965) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bertrand Tavernier, SUNNUNTAI MAALLA (1984) 35mm

20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lewis Milestone, LÄNSIRINTAMALTA EI MITÄÄN UUTTA (1930) 35mm

pe 7.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bertrand Tavernier, SUNNUNTAI MAALLA (1984) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, VETELEHTIJÄT (1953) 35mm

19.45 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
Randy Moore, ESCAPE FROM TOMORROW (2013) 35mm
Iik!

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, KUOLEMAN ETUVARTIO (1970) 35mm

21.30 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
Vic Savage, THE CREEPING TERROR (1964) 16mm
Iik!

23.15 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
Luigi Batzella & Joe d’Amato, THE DEVIL’S WEDDING NIGHT (1974) 16mm
Iik!

01.00 Helsinki – Kinopalatsi (Kaisaniemenkatu 2)
Michael Herz & Lloyd Kaufman, THE TOXIC AVENGER PART II (1989) 35mm
Iik!

02.15 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Lucio Fulci, THE BEYOND (1981) 35mm
Cinemare

04.00 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Tony Maylam, THE BURNING (1981) 35mm
Cinemare

la 8.11.

12.00 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Gaspar Noé, ENTER THE VOID (2009) 35mm
Rokumentti

12.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Alfred J. Goulding, LORVISTA LOORDIKSI (1940) 35mm

15.00 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
Donald Cammell, WHITE OF THE EYE (1987) 35mm
Iik!

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lewis Milestone, LÄNSIRINTAMALTA EI MITÄÄN UUTTA (1930) 35mm

17.00 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
Sidney Hayers, CIRCUS OF HORROS (1960) 35mm
Iik!

19.00 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
F.W. Murnau, FAUST (1925) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Iik!

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Julien Duvivier, DAVID GOLDER (1931) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jack Cardiff, TYTTÖ JA MOOTTORIPYÖRÄ (1968) 35mm

23.30 Ii – Iin (t)yöväentalo (Pappilantie 1)
Lucio Fulci, THE BEYOND (1981) 35mm
Iik!

su 9.11.

12.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Alfred J. Goulding, LORVISTA LOORDIKSI (1940) 35mm

13.00 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
John Carney, ONCE (2006) 35mm
Rokumentti

14.00 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Natalia Kozieł, SAARIJÄRVEN ELOKUVAVIIKKO 2014 -TRAILERI (2014) 35mm
TAIDETTA TAIDEHALLISSA (1963) 35mm
Stanisław Bareja, MAŁŻEŃSTWO Z ROZSĄDKU (1966) 35mm
Saarijärven elokuvaviikko

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, CABIRIAN YÖT (1957) 35mm

18.00 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Chaplin – legendantekijät, 1: Keystone & Mack Swain
D.W. Griffith, THE LONELY VILLA (1909) 16mm
Mabel Normand, CAUGHT IN A CABARET (1914) 16mm
Charles Chaplin, CAUGHT IN THE RAIN (1914) 16mm
Charles Chaplin, PYHIINVAELTAJA (1923) 16mm
Saarijärven elokuvaviikko

20.00 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Busby Berkeley, KULTAKALAT 1935 (1935) 16mm
Saarijärven elokuvaviikko

20.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Wegener, GOLEM. MITEN HÄN TULI MAAILMAAN (1920) 35mm
Säestetty mykkänäytös

Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, aula (Sivulantie 11)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
Kuvataideteos
Saarijärven elokuvaviikko

ma 10.11.

15.30 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Leo Arnshtam, ROMEO JA JULIA (1954) 16mm
Saarijärven elokuvaviikko

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Alex Cox, SID & NANCY (1986) 35mm
Rokumentti

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Todd Solond, ONNI (1998) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
D.W. Griffith elokuvakerronnan mestari
D.W. Griffith, A CORNER IN WHEAT (1909) 35mm
D.W. Griffith, THE LONEDALE OPERATOR (1911) 35mm
D.W. Griffith, AN UNSEEN ENEMY (1912) 35mm
D.W. Griffith, THE MUSKETEERS OF PIG ALLEY (1912) 35mm
D.W. Griffith, THE NEW YORK HAT (1912) 35mm
D.W. Griffith, THE MOTHERING HEART (1913) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Richard Lester, YEAH! YEAH! TÄSSÄ TULEMME (1964) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
John Singleton, KULMAN KUNDIT (1991) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Ali Hamrajev, HENKIVARTIJA (1980) 35mm

21.00 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Chaplin – legendantekijät, 2: Edna Purviance & Leo White
Charles Chaplin, ILTA VARIETEESSA (1915) 16mm
Charles Chaplin, CHAPLIN NAISENA (1915) 16mm
Charles Chaplin, POLIISI (1915) 16mm – osa elokuvasta esitetään VHS:ltä
Saarijärven elokuvaviikko

Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, aula (Sivulantie 11)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
Kuvataideteos
Saarijärven elokuvaviikko

ti 11.11.

15.30 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Chaplin – legendantekijät, 3: Eddie Campbell & Albert Austin
Charles Chaplin, PALOMIES (1916) 16mm
Charles Chaplin, ONE A.M. (1916) 16mm
Charles Chaplin, KAHLEKARKURI (1917) 16mm
Saarijärven elokuvaviikko

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, (1963) 35mm

17.00 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
V. Lapoknish, KASAKOITA TONAVALLA (1954) 16mm
Saarijärven elokuvaviikko

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Sheldon Renan & Leonard Schrader, TAPPAVA TOTUUS (1982) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Fernando E. Solanas, ETELÄN KAIPUU (1988) 35mm

19.00 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Jukka Virtanen & Jukka-Pekka Kinnunen, TEOLLISTA MUOTOILUA (1958) 35mm
Jukka Virtanen, KODIN ARPA (1957) 35mm
Jukka Virtanen, Matti Kuusla & Aarre Elo, LUMILINNA (1965) 16mm
Saarijärven elokuvaviikko

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Pierre Jeunet, PITKÄT KIHLAJAISET (2004) 35mm

Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, aula (Sivulantie 11)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
Kuvataideteos
Saarijärven elokuvaviikko

ke 12.11.

17.30 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Chaplin – legendantekijät, 4: Tsapesploitaatio
Richard Fleischer, FLICKER FLASHBACKS NO. 4, SERIES 1 (1943) 16mm
Charles Chaplin & Leo White, TRIPLE TROUBLE (1918) 16mm
Arvid E. Gillstrom, THE CHIEF COOK (1917) 16mm
FIDDLIN’ AROUND (1925) 16mm
Saarijärven elokuvaviikko

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kinokonsertti: Ranskalainen avantgarde
Marcel Duchamp, ANEMIC-CINEMA (1926) 16mm
Alberto Cavalcanti, EN RADE (1927) 35mm
Fernand Léger & Dudley Murphy, BALLET MÉCANIQUE (1924) 35mm
Säestetty mykkänäytös

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kinokonsertti: Ranskalainen avantgarde
Marcel Duchamp, ANEMIC-CINEMA (1926) 16mm
Alberto Cavalcanti, EN RADE (1927) 35mm
Fernand Léger & Dudley Murphy, BALLET MÉCANIQUE (1924) 35mm
Säestetty mykkänäytös

21.00 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Apollinari Dudko, JOUTSENLAMPI (1968) 16mm
Saarijärven elokuvaviikko

Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, aula (Sivulantie 11)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
Kuvataideteos
Saarijärven elokuvaviikko

to 13.11.

14.00 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Emil Lotianu, ANNA PAVLOVA (1983) 16mm
Saarijärven elokuvaviikko

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, (1963) 35mm

19.00 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Leffaraati
Charles Ridley & Len Lye, GERMANY CALLING (1941) 35mm
Carl Th. Dreyer, DE NÅEDE FÆRGEN (1948) 35mm
URAL-AUTOT (1972) 16mm
Heikki Prepula, KOLME PUKKIA (2001) 16mm
Marv Newland, BAMBI MEETS GODZILLA (1969) 16mm
Heikki Ahola, SUOMALAINEN LYHYTELOKUVA (1991) 35mm
Saarijärven elokuvaviikko

20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alejandro Jodorowsky, SANTA SANGRE (1989) 35mm

21.00 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Busby Berkeley, KULTAKALAT 1935 (1935) 16mm
Saarijärven elokuvaviikko

Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, aula (Sivulantie 11)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
Kuvataideteos
Saarijärven elokuvaviikko

pe 14.11.

14.30 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Chaplin – legendantekijät, 5: Välinäytös – Buster Keatonin äänielokuvia
Charles Lamont, ALLEZ OOP (1934) 16mm
Charles Lamont, ONE RUN ELMER (1935) 16mm
Raymond Kane, MIXED MAGIC (1936) 16mm
Charles Lamont, JAIL BAIT (1937) 16mm
Roscoe ”Fatty” Arbuckle, CONEY ISLAND (1917) 16mm
Saarijärven elokuvaviikko

16.30 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Darren Aronofsky, BLACK SWAN (2010) 35mm
Saarijärven elokuvaviikko

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Pierre Jeunet, PITKÄT KIHLAJAISET (2004) 35mm

19.00 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Juri Zheljabuzhki, MOSSELPROMIN TUPAKKATYTTÖ (1924) 16mm
Säestetty mykkänäytös
Saarijärven elokuvaviikko

Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, aula (Sivulantie 11)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
Kuvataideteos
Saarijärven elokuvaviikko

la 15.11.

12.45 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Jim Jarmusch, MYSTERY TRAIN (1989) 35mm
Rokumentti

14.30 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Chaplin – legendantekijät, 6: Snub Pollard
Charles Chaplin, BY THE SEA (1915) 16mm
Charley Chase, AT THE RINGSIDE (1921) 16mm
Charley Chase, COURTSHIP OF MILES SANDWICH (1920) 16mm
DAYS OF OLD 16mm
Hal Roach, HÄNEN KUNINKAALLINEN OVELUUTENSA (1920) 16mm
Saarijärven elokuvaviikko

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, GIULIETTA JA VIETTELYKSET (1965) 35mm

18.00 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Mika Kaurismäki, ARVOTTOMAT (1982) 35mm
Saarijärven elokuvaviikko

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, KUOLEMAN ETUVARTIO (1970) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aki Kaurismäki, BOHEEMIELÄMÄÄ (1992) 35mm

21.00 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Stanley Donen & Gene Kelly, LAULAVAT SADEPISARAT (1952) 35mm
Saarijärven elokuvaviikko

Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, aula (Sivulantie 11)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
Kuvataideteos
Saarijärven elokuvaviikko

su 16.11.

10.00 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Grigori Aleksandrov, SÄVELTÄJÄ GLINKA (1952) 16mm
Saarijärven elokuvaviikko

12.00 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Peter von Bagh, VUOSI 1939 (1993) 16mm
Saarijärven elokuvaviikko

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Liikettä! Animaationäytös lapsille
Mariko Härkönen & Ismo Virtanen, TURILAS & JÄÄRÄ: VAUHTIHIRMU (2001) 35mm
Antonia Ringbom & Jaana Wahlforss, KELTAISEN KIRAHVIN ELÄINTARINOITA: TIIKERI (2003) 35mm
Heikki Prepula, KÖSSI KENGURU: YHÄ YLÖSPÄIN (2000) 16mm
– näytös sisältää kolme digitaalista lyhytelokuvaa
Helsingin lyhytelokuvafestivaali

16.30 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Chaplin – legendantekijät, 7: Ben Turpin
Del Lord, TEN DOLLARS OR TEN DAYS (1924) 16mm
Eddie Cline & Del Lord, A BLONDE’S REVENGE (1926) 16mm
Alfred J. Goulding, THE PRIDE OF PIKEVILLE (1927) 16mm
Eddie Cline, THE JOLLY JILTER (1927) 16mm
Leslie Goodwins, WHY BABIES LEAVE HOME? (1928) 16mm
Raph Staub, KEYSTONE HOTEL (1935) 16mm
Saarijärven elokuvaviikko

20.00 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Emil Lotianu, LAUTAARIT (1972) 16mm
Saarijärven elokuvaviikko

Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, aula (Sivulantie 11)
Natalia Kozieł, Making Spaces – osittain 16mm
Kuvataideteos
Saarijärven elokuvaviikko

ma 17.11.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Quentin Tarantino, PULP FICTION – TARINOITA VÄKIVALLASTA (1994) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Aleksander Dovzhenko, PUNAISEN LIPUN ALLA (1939) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Bo Widerberg, MIES MALLORCALTA (1984) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mauritz Stiller, AARNE-HERRAN RAHAT (1919) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Giuseppe Tornatore, CINEMA PARADISO (1988) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Jane Campion, PIANO (1993) 35mm

20.30 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
URAL-AUTOT (1972) 16mm
Heikki Ahola, SUOMALAINEN LYHYTELOKUVA (1991) 16mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Vasili Lapoknish, KASAKOITA TONAVALLA (1953) 16mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
William A. Wellman, KUOLEMANTUOMIOPAIKKA (1943) 35mm

ti 18.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Victor Sjöström, HÄN JOKA SAA KORVAPUUSTIT (1924)
Säestetty mykkänäytös

17.45 Hämeenlinna – Bio Maxim (Hallituskatu 20)
Philip Kaufman, OLEMISEN SIETÄMÄTÖN KEVEYS (1987) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Rivette, LA BELLE NOISEUSE – TUNTEMATON MESTARITEOS (1991) 35mm

ke 19.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mikko Piela, VIIMEISET LIIVILÄISET? (1995) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Willi Forst, BEL AMI (1939) 35mm

to 20.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Weir, GALLIPOLI (1981) 35mm

18.00 Helsinki – Malmitalo (Ala-Malmin tori 1)
Hayao Miyazaki, KIKIN LÄHETTIPALVELU (1989) 35mm

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, FELLININ SATYRICON (1969) 35mm

21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Berliner, RUUSUINEN ELÄMÄNI (1997) 35mm

pe 21.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Victor Sjöström, HÄN JOKA SAA KORVAPUUSTIT (1924)
Säestetty mykkänäytös

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Rivette, LA BELLE NOISEUSE – TUNTEMATON MESTARITEOS (1991) 35mm

la 22.11.

13.30 Ylistaro (Seinäjoki) – Matin-Tupa (Puhelinkuja 4)
Carl von Haartman, KORKEIN VOITTO (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Filmiä ja valoa

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Wise, SOUND OF MUSIC – LAULAVA TRAPPIN PERHE (1965)
Karaokenäytös

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, GIULIETTA JA VIETTELYKSET (1965) 35mm

su 23.11.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mariko Härkönen & Ismo Virtanen, TURILAS & JÄÄRÄ (2001) 35mm

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mauritz Stiller, AARNE-HERRAN RAHAT (1919) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, FELLININ SATYRICON (1969) 35mm

ma 24.11.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Robert Bresson, NELJÄ YÖTÄ PARIISISSA (1971) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Hamilton S. Luske, Clyde Geronimi & Wilfred Jackson, PETER PAN [suomekielinen versio] (1953) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Boris Barnet, TYTTÖ JA HATTURASIA (1927) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Sydney Pollack, AMMUTAANHAN HEVOSIAKIN (1969) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
F.W. Murnau, AURINGONNOUSU (1927) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Joseph H. Lewis, RIKOSTEN PYÖRTEESSÄ (1949) 35mm

ti 25.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, KLOVNIT – ONNELLISTEN MAAILMA (1970) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Akira Kurosawa, KÖYHÄN PIKAJUNA (1970) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Willi Forst, BEL AMI (1939) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
François Truffaut, JULES JA JIM – RAKKAUDEN HYMY (1961) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
F.W. Murnau, VIIMEINEN MIES (1924) 35mm
Säestetty mykkänäytös

ke 26.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jaakko Pakkasvirta, LAPSEN OIKEUDET (1970) 35mm
Jaakko Pakkasvirta, JOULUKSI KOTIIN (1974) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wes Craven, SCREAM (1996) 35mm

to 27.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kim Ki-duk, SAARI (2000) 35mm

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Alain Resnais & Robert Hessens, GUERNICA (1950) 35mm
Corinna Beltz, GERHARD RICHTER PAINTING (2011) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mimi Pollack, ONKO MINULLA OIKEUS RAKASTAA (1955) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, FELLININ ROOMA (1972) 35mm

pe 28.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
F.W. Murnau, VIIMEINEN MIES (1924) 35mm
Säestetty mykkänäytös

18.00 Seinäjoki – Seinäjoen nuorisokeskus (Puskantie 3)
Kjell-Åke Andersson, JOULUORATORIO (1996) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kim Ki-duk, SAARI (2000) 35mm

la 29.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Weir, GALLIPOLI (1981) 35mm

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, KLOVNIT – ONNELLISTEN MAAILMA (1970) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wes Craven, SCREAM (1996) 35mm

su 30.11.

15.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
David Lean, ARABIAN LAWRENCE (1962) 70mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kari Juusonen & Michael Hegner, NIKO – LENTÄJÄN POIKA (2008) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
E.O. Stauffer, SUOMI TAISTELEE: PIENI KANSA PUOLUSTAUTUU (1940) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, FELLININ ROOMA (1972) 35mm

20.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Morton Lewis, ITALIALAINEN ORI (1970) 35mm

ma 1.12.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Kenji Mizoguchi, UGETSU – KALPEAN KUUN TARINOITA (1953) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Lewis Gilbert, KAPINALLISET MERELLÄ (1962) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Ted Post, MAGNUM .44 (1973) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ohukainen ja Paksukainen
Leo McCarey, VAPAUS (1929) 35mm
Lewis R. Foster, LAIVASTON SANKARIT (1929) 35mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen elokuvan

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Agnes Varda, ONNEN HETKET (1965) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Jacques Tati, PLAYTIME (1967) 35mm

20.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Villen Novak, KRIMILLÄ VIILENEVÄÄ… (1987) 16mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Luis Buñuel, TUHON ENKELI (1962) 35mm

20.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Morton Lewis, ITALIALAINEN ORI (1970) 35mm

ti 2.12.

18.30 Hämeenlinna – Bio Maxim (Hallituskatu 20)
Claude Goretta, RAKKAANI RYÖSTÄÄ PANKKEJA (1974) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Peter Weir, RAKKAUS VEITSENTERÄLLÄ (1982) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Elia Kazan, VIETTELYKSEN VAUNU (1951) 35mm

20.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Morton Lewis, ITALIALAINEN ORI (1970) 35mm

21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kim Ki-duk, PARITTAJA (2001) 35mm

ke 3.12.

18.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, FELLININ CASANOVA (1976) 35mm

20.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Morton Lewis, ITALIALAINEN ORI (1970) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John N. Smith, LEVOTTOMAT SIELUT (1995) 35mm

to 4.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, AMARCORD (1973) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Anthony Asquith, A COTTAGE ON DARTMOOR (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös

20.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Morton Lewis, ITALIALAINEN ORI (1970) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kim Ki-duk, VIISI VUODENAIKAA (2003) 35mm

pe 5.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, FELLININ CASANOVA (1976) 35mm

19.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kim Ki-duk, PARITTAJA (2001) 35mm

21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Anthony Asquith, A COTTAGE ON DARTMOOR (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös

23.00 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Morton Lewis, ITALIALAINEN ORI (1970) 35mm

la 6.12.

15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
E.O. Stauffer, SUOMI TAISTELEE: PIENI KANSA PUOLUSTAUTUU (1940) 35mm

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Elia Kazan, VIETTELYKSEN VAUNU (1951) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John N. Smith, LEVOTTOMAT SIELUT (1995) 35mm

23.00 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Morton Lewis, ITALIALAINEN ORI (1970) 35mm

su 7.12.

15.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Kjell-Åke Andersson, JOULUORATORIO (1996) 35mm

15.00 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Alfred Goulding, LORVISTA LORDIKSI (1940) 35mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ohukainen ja Paksukainen
Leo McCarey, VAPAUS (1929) 35mm
Lewis R. Foster, LAIVASTON SANKARIT (1929) 35mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytelokuvan

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, AMARCORD (1973) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kim Ki-duk, VIISI VUODENAIKAA (2003) 35mm

ma 8.12.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Jari Halonen, JOULUBILEET (1996) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Ted Post, MAGNUM .44 (1973) 35mm

18.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
A. Edward Sutherland, MUUKALAISLEGIOONAN MONNIT (1939) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Vigo, TARIS, ROI DE L’EAU (1931) 35mm
Jean Vigo, L’ATALANTE (1934) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Lars von Trier, DANCER IN THE DARK (2000) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Henri Verneuil, PELKO KAUPUNGIN YLLÄ (1975) 35mm

20.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Julien Duvivier, PÉPÉ LE MOKO (1936) 35mm

ti 9.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, ORKESTERIHARJOITUS (1979) 35mm

17.30 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Kjell-Åke Andersson, JOULUORATORIO (1996) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Dino Risi, MUUKALAISIA VENETSIASSA (1977) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Ford, HYÖKKÄYS ERÄMAASSA (1939) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Quentin Tarantino, PULP FICTION – TARINOITA VÄKIVALLASTA (1994) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kim Ki-duk, RAUTAKOLMONEN (2004) 35mm

ke 10.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jaakko Pakkasvirta, RUNOILIJA JA MUUSA (1978) 35mm

18.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
A. Edward Sutherland, MUUKALAISLEGIOONAN MONNIT (1939) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kim Ki-duk, SAMARIA (2004) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gregg Araki, THE DOOM GENERATION – TUOMION SUKUPOLVI (1995) 35mm

to 11.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, NAISTEN KAUPUNKI (1980) 35mm

18.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
A. Edward Sutherland, MUUKALAISLEGIOONAN MONNIT (1939) 35mm

19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Vigo, TARIS, ROI DE L’EAU (1931) 35mm
Jean Vigo, L’ATALANTE (1934) 35mm

20.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Julien Duvivier, PÉPÉ LE MOKO (1936) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kim Ki-duk, RAUTAKOLMONEN (2004) 35mm

pe 12.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Ford, HYÖKKÄYS ERÄMAASSA (1939) 35mm

18.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
A. Edward Sutherland, MUUKALAISLEGIOONAN MONNIT (1939) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, ORKESTERIHARJOITUS (1979) 35mm

20.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Julien Duvivier, PÉPÉ LE MOKO (1936) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kim Ki-duk, SAMARIA (2004) 35mm

la 13.12.

15.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
John Halas & Joy Batchelor, ELÄINTEN KAPINA (1954) 16mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marja Pyykkö, SISKO TAHTOISIN JÄÄDÄ (2010) 35mm
– näytös sisältää yhden digitaalisen lyhytelokuvan

16.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Alfred Goulding, LORVISTA LORDIKSI (1940) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, NAISTEN KAUPUNKI (1980) 35mm

21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gregg Araki, THE DOOM GENERATION – TUOMION SUKUPOLVI (1995) 35mm

su 14.12.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Wise, SOUND OF MUSIC – LAULAVA TRAPPIN PERHE (1965)

16.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
Alfred Goulding, LORVISTA LORDIKSI (1940) 35mm

18.30 Turku – Kino Domino (Humalistonkatu 7)
A. Edward Sutherland, MUUKALAISLEGIOONAN MONNIT (1939) 35mm

ma 15.12.

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Charles Ridley & Len Lye, GERMANY CALLING (1941) 35mm
John Guillermin & Irwin Allen, LIEKEHTIVÄ TORNI (1974) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Richard Lester, YEAH! YEAH! TÄSSÄ TULEMME (1964) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Vasili Šukšin, PUNAINEN HEISIPUU (1974) 35mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Jukka Virtanen, NOIN 7 VELJESTÄ (1968) 35mm
Birgitta Jansson, LEHMÄN PÄIVÄKIRJASTA (1984) 35mm

ti 16.12.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, FELLININ LAIVA (1983) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kim Ki-duk, HETKI LYÖ (2006) 35mm

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Neri Parenti, JOHN TRAVOLTO – PARKETTIEN PARTAVEITSI (1979) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sidney Lumet, ELÄMÄNÄ PAKOTIE (1988) 35mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Stanisław Bareja, RAKKAUTTA ATELJEESSA (1966) 35mm

to 18.12.

16.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Kjell-Åke Andersson, JOULUORATORIO (1996) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, GINGER JA FRED (1986) 35mm

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Chantal Akerman, D’EST (1993) 16mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kim Ki-duk, HETKI LYÖ (2006) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, YOJIMBO – ONNENSOTURI (1961) 35mm

pe 19.12.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sidney Lumet, ELÄMÄNÄ PAKOTIE (1988) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, FELLININ LAIVA (1983) 35mm

21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ingmar Bergman, NAISEN NAAMIO – PERSONA (1966) 35mm

la 20.12.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, GINGER JA FRED (1986) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Mirkin, BLONDIT LUOKKAKOKOUKSESSA (1997) 35mm

su 21.12.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kari Juusonen & Michael Hegner, NIKO – LENTÄJÄN POIKA (2008) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ingmar Bergman, FANNY JA ALEXANDER (1982) 35mm

ma 22.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Suomi-animaatio 9: Riitta Nelimarkka
Riitta Nelimarkka, BAGATELLEJA (1985) 35mm
Riitta Nelimarkka & Jaakko Seeck, SEITSEMÄN VELJESTÄ [lyhyt & ransk. versio] (1979) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, HAASTATTELU (1987) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Werner Herzog, STROSZEK – BRUNO S:N TARINA (1977) 35mm

ti 23.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Werner Herzog, AGUIRRE – JUMALAN VIHA (1972) 35mm

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, YOJIMBO – ONNENSOTURI (1961) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergio Leone, KOURALLINEN DOLLAREITA (1964) 35mm

to 25.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, HAASTATTELU (1987) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, SEITSEMÄN SAMURAITA (1954) 35mm

pe 26.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Suomi-animaatio 10: Jouluiset animaatiot
Camilla Mickwitz, PIENI ENKELI (1989) 35mm
– näytös sisältää neljä digitaalista elokuvaa

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Werner Herzog, AGUIRRE – JUMALAN VIHA (1972) 35mm

la 27.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Werner Herzog, WOYZECK – KIDUTETTU (1979) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roger Kumble, JULMIA AIKEITA (1999) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergio Leone, KOURALLINEN DOLLAREITA (1964) 35mm

su 28.12.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gary Trousdale & Kirk Wise: KAUNOTAR JA HIRVIÖ [suomenkielinen versio] (1991) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Werner Herzog, KUVANVEISTÄJÄ STEINERIN SUURI HURMIO (1974) 16mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ingmar Bergman, FANNY JA ALEXANDER (1982) 35mm

ma 29.12.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Werner Herzog, WOYZECK – KIDUTETTU (1979) 35mm

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, YOJIMBO – ONNENSOTURI (1961) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, DERSU UZALA (1975) 35mm

ti 30.12.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jaakko Pakkasvirta, ULVOVA MYLLÄRI (1982) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Werner Herzog, NOSFERATU – YÖN VALTIAS (1979) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Sturges, SEITSEMÄN ROHKEAA MIESTÄ (1960) 35mm