Tervetuloa SUOMEN FILMIKULTTUURI RY.:n (FINLANDS FILMKULTUR RF.) sivuille! Taistelemme fotokemiallisen elokuvakulttuurin jatkuvuuden puolesta tiedottamalla tulossa olevista filminäytöksistä sekä levittämällä ja jakamalla tietoa levityksessä olevista filmikopioista.

Pääsivullemme on listattu kaikki tiedossamme olevat, tulevat kotimaiset elokuvaesitykset, jotka heijastetaan 35mm:n tai 70mm:n filmiltä tai missä tahansa kaitafilmiformaatissa. Sisällytämme tiedotukseemme myös sellaisia taideperformansseja ja kuvataideteoksia, joissa filmi näyttelee merkittävää osaa.

Mikäli olet järjestämässä filmiesitystä tai tiedät tulevasta näytöksestä, kerro siitä meille lähettämällä sähköpostia osoitteeseen info[at]filmikulttuuri.fi.

- – -

2020

ti 4.8

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jean-Jacques Beineix, BETTY BLUE (1986) 35mm

ke 5.8.

18.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Frank Darabont, RITA HAYWORTH – AVAIN PAKOON (1994) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Juliusz Machulski, SEKSMISJA – SULATETUT MIEHET (1984) 35mm

to 6.8.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jacques Rivette, NUNNA (1966) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Brian De Palma, NAISEN KAHDET KASVOT (1976) 35mm

19.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, REVOLVERIMIES (1976) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Brian De Palma, KAHDET KASVOT (1992) 35mm

pe 7.8.

19.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Brian De Palma, CARRIE (1976) 35mm

la 8.8.

14.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jacques Rivette, NUNNA (1966) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Mazursky, HARRY JA TONTO (1974) 35mm

17.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Tonino Cervi, LE REGINE (1970) 35mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mary Lambert, UINU, UINU LEMMIKKINI (1989) 35mm

su 9.8.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Tonino Cervi, LE REGINE (1970) 35mm

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, REVOLVERIMIES (1976) 35mm

19.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Rob Reiner, PIINA (1990) 35mm

ma 10.8.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Kihachiro Kawamoto, THE DEMON (1970) 35mm
Kihachiro Kawamoto, THE TRIP (1970) 35mm
Kihachiro Kawamoto, THE POET’S LIFE (1974) 35mm
Kihachiro Kawamoto, DOJOJI TEMPLE (1976) 35mm
Kihachiro Kawamoto, BRIAR-ROSE OR THE SLEEPING BEAUTY (1990) 35mm

ti 11.8.

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Akira Kurosawa, KÖYHÄN PIKAJUNA (1970) 35mm

ke 12.8.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Leos Carax, BOY MEETS GIRL (1984) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Michael Schulz, CAR WASH – PESUJENGI (1976) 16mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, PUHELIN (1977) 35mm

to 13.8.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
J. Lee Thompson, KUUMA RAJA (1969) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Sidney Hayers, CIRCUS OF HORRORS (1960) 35mm

19.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Frank Darabont, RITA HAYWORTH – AVAIN PAKOON (1994) 35mm

pe 14.8.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, PUHELIN (1977) 35mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Lewis Teague, CUJO – KAUHUN SILMÄT (1983) 35mm

la 15.8.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Roland af Hällström, NOITA PALAA ELÄMÄÄN (1952) 35mm

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Leos Carax, BOY MEETS GIRL (1984) 35mm

su 16.8.

14.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Camilla Mickwitz, MIMOSAN SYNTYMÄYÖ (1987) 35mm
Camilla Mickwitz, MIMOSA (1983) 16mm
Camilla Mickwitz, …JA SINUSTA TULEE PELLE (1985) 35mm

ti 18.8.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
J. Lee Thompson, KUUMA RAJA (1969) 35mm

19.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Lewis Teague, CUJO – KAUHUN SILMÄT (1983) 35mm

ke 19.8.

19.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luc Besson, SUBWAY (1985) 35mm

pe 21.8.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Henry King, ASE KÄDESSÄ (1950) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Arthur Hiller, NIGHTWING – YÖN SIIVET (1979) 35mm

18.50 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Joel Schumacher, RANKKA PÄIVÄ (1992) 35mm

la 22.8.

17.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Brian De Palma, CARRIE (1976) 35mm

su 23.8.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Camilla Mickwitz, MIMOSAN SYNTYMÄYÖ (1987) 35mm
Camilla Mickwitz, MIMOSA (1983) 16mm
Camilla Mickwitz, …JA SINUSTA TULEE PELLE (1985) 35mm

15.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Bob Rafelson, RAJUT KUVIOT (1970) 35mm

ti 25.8.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jean Aurel, LAMIEL (1967) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, PAKO ALCATRAZISTA (1979) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Lee Frost, THE THING WITH TWO HEADS (1972) 35mm

ke 26.8.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Bob Rafelson, RAJUT KUVIOT (1970) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luc Besson, SUBWAY (1985) 35mm

to 27.8.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Don Siegel, PAKO ALCATRAZISTA (1979) 35mm

19.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luc Besson, LEON (1994) 35mm

pe 28.8.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Akira Kurosawa, KÖYHÄN PIKAJUNA (1970) 35mm

la 29.8.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jean Aurel, LAMIEL (1967) 35mm

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luc Besson, LEON (1994) 35mm

ke 2.9.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Steve Sekely & Freddie Francis, PÄIVÄ JONA MAAILMA TULI SOKEAKSI (1962) 35mm

to 3.9.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Sergei Bondartšuk, HE TAISTELIVAT SYNNYINMAANSA PUOLESTA (1975) 35mm

pe 4.9.

21.00 Forssa – Elävien kuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Mikio Naruse, YOGOTO NO YUME (1933) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

la 5.9.

17.00 Forssa – Elävien kuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Mauritz Stiller, GRÄNSFOLKEN (1913) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

su 6.9.

14.00 Forssa – Elävien kuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Tomu Uchida, KEISATSUKAN (1933) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

ti 8.9.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Harry Everett Smith, HEAVEN AND EARTH MAGIC (1962) 16mm
Émile Cohl, FANTASMAGORIE (1908) 16mm
Émile Cohl, LE RATELIER DE LA BELLE-MÈRE (1909) 16mm
Émile Cohl, MOBELIER FIDELE (1910) 16mm
Harry Palmer, PROFESSOR BONEHEAD IS SHIPWRECKED (1916) 16mm

ke 9.9.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Francis Leroi, EMMANUELLE IV [hardcore-versio] (1984) 35mm

to 10.9.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Robert Day, THE MAN WITH THE BOGART’S FACE (1980) 35mm

ti 15.9.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jiří Barta, IN THE ATTIC – WHO HAS A BIRTHDAY TODAY? (2008) 35mm

ti 29.9.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Lotte Reiniger, DIE GOLDENE GANS (1944) 16mm
Lotte Reiniger, THE GRASSHOPPER AND THE ANT (1954) 16mm
Lotte Reiniger, THUMBELINA (1954) 16mm
Lotte Reiniger, CALIPH STORK (1954) 16mm
Lotte Reiniger, SNOW WHITE AND ROSE RED (1954) 16mm
SNOW WHITE AND THE SEVEN DWARFS (1951) 16mm

ke 30.9.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
John Woo, FACE/OFF (1997) 35mm

to 1.10.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Duncan Jones, KUU (2009) 35mm

su 4.10.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Martin Rosen, RUOHOMETSÄN KANSA (1978) 35mm

ti 6.10.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Georges Franju, SILMÄT ILMAN KASVOJA (1959) 35mm

ke 7.10.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Sulamif Tsybulnik, KARANTIN (1965) 35mm

ti 13.10.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Ideja Garanina, THE CAT THAT WALKED BY HERSELF (1988) 16mm
– näytös sisältää digitaalisen alkukuvan

ke 21.10.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Svetlana, ULTRA FLESH (1980) 35mm

to 22.10.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Robert Hartford-Davis, BLACK GUNN – MUSTA KANUUNA (1972) 35mm

to 29.10.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Joseph Manduke, CORNBREAD, EARL & ME (1975) 35mm

la 31.10.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Leonard Kastle, KUHERRUSKUUKAUSIMURHAAJAT (1970) 35mm

ke 4.11.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Tobe Hooper, LIFEFORCE (1985) 35mm

ke 18.11.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Robert J. Rosenthal, ZAPPED! – MEKKO HAMPAISSA, VIPINÄÄ VIRSUISSA (1982) 35mm

ma 30.11.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Roman Polański, UMPIKUJA (1966) 35mm
– näytös sisältää lyhytkuvan toistaiseksi tuntemattomassa formaatissa

ke 9.12.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Stanley Donen, SATURNUS 3 – SALAINEN AVARUUSASEMA (1980) 35mm

ke 30.12.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Colin Chilvers & Jerry Kramer, MOONWALKER (1988) 35mm
KUUKÄVELIJÄ 1 (1970) 16mm

2021

la 9.1.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Enzo G. Castellari, KEOMA (1975) 35mm

pe 15.1.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Robert Longo, JOHNNY MNEMONIC – KUOLEMAN KURIIRI (1995) 35mm

ke 10.2.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
David Cronenberg, RABID – VERENIMIJÄT (1977) 35mm

ke 10.3.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Paul Verhoeven, LIHAA JA VERTA (1985) 35mm

su 28.3.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
John Carpenter, PAKO NEW YORKISTA (1981) 35mm

to 1.4.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Alberto Gout, AATAMI JA EEVA (1956) 35mm
James Sibley Watson & Melville Webber, LOT IN SODOM (1933) 16mm

pe 2.4.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Otto Preminger, EXODUS (1960) 35mm

la 3.4.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Ferdinando Baldi, Richard Pottier & Orson Welles, DAAVID JA GOLJAT (1960) 35mm

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Bruce Beresford, KUNINGAS DAAVID (1985) 35mm

su 4.4.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
William Wyler, BEN-HUR (1959) 35mm

ma 5.4.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Francis Ford Coppola, ILMESTYSKIRJA. NYT [alkuperäisversio] (1979) 35mm

ke 5.5.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Byron Haskin, MAAILMOJEN SOTA (1953) 16mm