Tervetuloa SUOMEN FILMIKULTTUURI RY.:n (FINLANDS FILMKULTUR RF.) sivuille! Taistelemme fotokemiallisen elokuvakulttuurin jatkuvuuden puolesta tiedottamalla tulossa olevista filminäytöksistä sekä levittämällä ja jakamalla tietoa levityksessä olevista filmikopioista.

Pääsivullemme on listattu kaikki tiedossamme olevat, tulevat kotimaiset elokuvaesitykset, jotka heijastetaan 35mm:n tai 70mm:n filmiltä tai missä tahansa kaitafilmiformaatissa. Sisällytämme tiedotukseemme myös sellaisia taideperformansseja ja kuvataideteoksia, joissa filmi näyttelee merkittävää osaa.

Mikäli olet järjestämässä filmiesitystä tai tiedät tulevasta näytöksestä, kerro siitä meille lähettämällä sähköpostia osoitteeseen info[at]filmikulttuuri.fi.

- – -

Suomen Filmikulttuurin tulevia yhteistyönäytöksiä:

WOJCIECH HAS -VIIKONLOPPU

has

WHS TEATTERI UNION * Siltavuorenranta 18 (Helsinki) * pe 16.2. – su 18.2. * koko viikonloppu 25€ / yksittäisliput 9€

pe 16.2.18.00 Wojciech Has, PARANTOLA TIIMALASIN POHJALLA (Puola, 1973) 35mm – kieli: puola; tekstit: englanti
la 17.2.18.00 Wojciech Has, SARAGOSSAN SALAISUUS [täyspitkä versio] (Puola, 1964) 35mm – kieli: puola; tekstit: englanti
su 18.2.15.00 Wojciech Has, HIRTTOSILMUKKA (Puola, 1957) 35mm – kieli: puola; tekstit: englanti

- – -

ISÄNMAAN PUOLUSTAJIEN PÄIVÄ

Isänmaa

WHS TEATTERI UNION * Siltavuorenranta 18 (Helsinki) * pe 23.2. * alk. klo 19.00 * liput 9€ *

Mihail Tumanishvili, ISKURYHMÄ (NL, 1985) 35mm – kieli: venäjä; tekstit: suomi
Vladimir Braun, TERÄSKYNTÄJÄT (NL, 1954) 35mm – kieli: venäjä; tekstit: suomi

- – -

KOKO SUOMEN TULEVAT FILMINÄYTÖKSET

2018

ke 14.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ohukainen ja Paksukainen
James Parrott,
KAIKKI PIELESSÄ (1929) 35mm
James Parrott, YÖPÖLLÖT (1930) 35mm
James Parrott, KUN KISSA ON POISSA (1932) 35mm
James Parrott, PIANO (1932) 35mm

to 15.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tengiz Abuladze, RUKOUS (1967) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charlotte Zwerin, THELONIOUS MONK: STRAIGHT NO CHASER (1988) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Renoir, HERRA LANGEN RIKOS (1935) 35mm

pe 16.2.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Wojciech Has, PARANTOLA TIIMALASIN POHJALLA (1973) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Chabrol, SINIPARTA (1963) 35mm

la 17.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tengiz Abuladze, RUKOUS (1967) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Wojciech Has, SARAGOSSAN SALAISUUS (1964) 35mm

20.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charlotte Zwerin, THELONIOUS MONK: STRAIGHT NO CHASER (1988) 35mm

su 18.2.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Wojciech Has, HIRTTOSILMUKKA (1957) 35mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ted Berman & Richard Rich, HIIDENPATA (1985) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
John Cassavetes, NAISEN PARHAAT VUODET (1974) 35mm

ma 19.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Michelangelo Antonioni, (1960) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Miloš Forman, YKSI LENSI YLI KÄENPESÄN (1975) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Robert Aldrich, ULZANA – VERINEN APASSI (1972) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jasujiro Ozu, PERHETARINA (1960) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Terrence Malick, ONNELLISTEN AIKA (1978) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Volker Schlöndorff, ORJATTARESI (1989) 35mm

ti 20.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 11)
Eduard Grecner, LOHIKÄÄRMEEN PALUU (1967) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Anthony Minghella, ENGLANTILAINEN POTILAS (1996) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Carlos Saura, VEREN HÄÄT (1981) 35mm

ke 21.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ivar Johansson, ELÄMÄÄ SUOMALAISMETSISSÄ (1947) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tobe Hooper, THE TEXAS CHAINSAW MASSACRE 2 (1986) 35mm

to 22.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Eliàš Havetta, VILLEJÄ LILJOJA (1972) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude de Givray, KOVAT KURVIT (1961) 35mm

pe 23.2.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Isänmaan puolustajien päivä
Mihail Tumanishvili, ISKURYHMÄ (1985) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dario Argento, KUOLEMAN LINTU [katkelma] (1970) 35mm
– näytöksen pääkuva esitetään digitaalisena

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Isänmaan puolustajien päivä
Vladimir Braun, TERÄSKYNTÄJÄT (1954) 16mm

la 24.2.

16.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Yuen Woo-ping, SHAOLIN DRUNKARD (1983) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dusan Hanák, KUVIA MENNEESTÄ MAAILMASTA (1972) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Frank Tashlin, VAARATTOMIA VAKOILIJOITA (1955) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tobe Hooper, THE TEXAS CHAINSAW MASSACRE 2 (1986) 35mm

su 25.2.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
AKU ANKAN JUHLAKARUSELLI (1986) 35mm
– kooste, joka sisältää elokuvat HOW TO BE A SAILOR (Jack Kinney, 1943), PUSS CAFÉ (Charles A. Nichols, 1949), SOCIAL LION (Jack Kinney, 1954), CRAZY OVER DAISY (Jack Hannah, 1949), THREE BLIND MOUSKETEERS (David Hand, 1936), EARLY TO BED (Jack King, 1941), MORRIS THE MIDGET MOOSE (Jack Hannah, 1950), SEA SCOUTS (Dick Lundy, 1939), HOLD THAT POSE (Jack Kinney, 1950), HAWAIIAN HOLIDAY (Ben Sharpsteen, 1937) ja COLD TURKEY (Charles A. Nichols, 1951)

ma 26.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Woody Allen, BROADWAY DANNY ROSE (1984) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Jerzy Kawalerowicz, NUNNA JA PAHOLAISET (1961) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Terry Gilliam, BRAZIL – TÄMÄN HETKEN TUOLLA PUOLEN (1985) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Asghar Farhadi, NADER JA SIMIN: ERO (2011) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Kaisa Rastimo, SÄÄDYLLINEN MURHENÄYTELMÄ (1998) 35mm

ti 27.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
KAVIn ulkomaiset pelastekopiot II: Taistelu editoriaalisesta kontrollista
VALKOKANKAAN OPTINEN LELU: FILMILUUPPI (1900) 35mm
KIERTUEKELA 1 (1896–1902) 35mm
KIERTUEKELA 2 (1900–15) 35mm
KIERTUEOHJELMASTA: KOHTAUKSIA KRISTUKSEN KÄRSIMYSNÄYTELMÄSTÄ (1898) 35mm
KIERTUEOHJELMASTA: HAUTAJAISKULKUE (1898?) 35mm
ELOKUVATEATTERIKELA SUOMEN ENSIMMÄISESTÄ ELOKUVATEATTERISTA (1905) 35mm
MAAILMANKIERTUEEN KELOILTA: JEHOVAN TODISTAJIEN KANSAINVÄLISESTÄ KIERTUEOHJELMASTA (1905–14) 35mm
Säestetty mykkänäytös ja luento

18.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Jean Eustache, ÄITI JA HUORA (1973) 35mm

ke 28.2.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ken Loach, NIMENI ON JOE (1998) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dario Argento, INFERNO (1980) 35mm

to 1.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bill Forsyth, LOCAL HERO – KYLÄN SANKARI (1983) 35mm

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Moufida Tlatli, PALATSIN HILJAISUUS (1994) 35mm

21.25 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lynne Ramsay, RATCATCHER (1999) 35mm

pe 2.3.

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dario Argento, INFERNO (1980) 35mm

la 3.3.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lynne Ramsay, RATCATCHER (1999) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bill Forsyth, LOCAL HERO – KYLÄN SANKARI (1983) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ken Loach, NIMENI ON JOE (1998) 35mm

su 4.3.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ron Clements, Burny Mattinson, David Michener & John Musker, BASIL HIIRI – MESTARIETSIVÄ [suom. versio] (1986) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Ingmar Bergman, MANSIKKAPAIKKA (1957) 35mm

ma 5.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Toivo Särkkä, 1918 – MIES JA HÄNEN OMATUNTONSA (1957) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Michelangelo Antonioni, (1960) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Bo Widerberg, JOE HILL – KAPINALLINEN (1971) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Edward Dmytryk, SALA-AMPUJA (1952) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Werner Herzog, FITZCARRALDO (1982) 35mm

ti 6.3.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Hayao Miyazaki, PRINSESSA MONONOKE (1997) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
René Clément, KIELLETYT LEIKIT (1951) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lawrence Kasdan, HUUMA (1981) 35mm

ke 7.3.

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Frank Tashlin, HUOLETON HÄRKÄTAISTELIJA (1956) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lynne Ramsay, MORVERN CALLAR (2002) 35mm

to 8.3.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Becker, ÄLKÄÄ KOSKEKO..! (1953) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Juliusz Machulski, SEKSMISJA (1984) 35mm

pe 9.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
René Clément, KIELLETYT LEIKIT (1951) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lynne Ramsay, MORVERN CALLAR (2002) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lawrence Kasdan, HUUMA (1981) 35mm

la 10.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Frank Tashlin, HUOLETON HÄRKÄTAISTELIJA (1956) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wes Craven, THE HILLS HAVE EYES 2 (1985) 35mm

su 11.3.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George Scribner, OLIVER JA KUMPPANIT [suom. versio] (1988) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Becker, ÄLKÄÄ KOSKEKO..! (1953) 35mm

ma 12.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Andrei Mihalkov-Kontšalovski, NUOREN NAISEN ONNI (1966/88) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Blake Edwards, SUURI KILPA-AJO MAAILMAN YMPÄRI (1965) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Todd Haynes, VELVET GOLDMINE (1998) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ridley Scott, BLADE RUNNER [The International Cut] (1982) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Peter Yates, BULLITT (1968) 35mm

ti 13.3.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Steven Paul, SLAPSTICK (OF ANOTHER KIND) (1982) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
John Ford, ETSIJÄT (1956) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George A. Romero, NIGHT OF THE LIVING DEAD (1968) 16mm

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Michel Gérard, JERRY SUPERKYTTÄNÄ (1984) 16mm

ke 14.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
KAVIn ulkomaiset pelastekopiot III: Maailman suurin elokuvayhtiö Pathé
UN MOMENT TRAGIQUE (1907) 35mm
UN HOMME FORT (1907) 35mm
LES ÉVÉNEMENTS AU MAROC (1907) 35mm
Albert Capellani, LA VESTALE (1908) 35mm
LES FILS DU GARDE-CHASSE (1909) 35mm
Camille de Morlhon, SÉMIRAMIS (1910) 35mm
CHASSE AUX CHIENS VOLANTS Á SUMATRA (1911) 35mm
LA CHENILLE DE LA CAROTTE (1911) 35mm
Georges Monca, PEKAN TUHKA (1913) 35mm
Max Linder, LÄÄKÄRI VASTOIN TAHTOAAN (1917) 35mm
Säestetty mykkänäytös ja luento

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
James Cameron, ALIENS – PALUU (1986) 35mm

to 15.3.

16.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bertrand Tavernier, KATHERINE MORTENHOEN OSTETTU KUOLEMA (1979) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George A. Romero, NIGHT OF THE LIVING DEAD (1968) 16mm

pe 16.3.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Ferdinando Baldi, TEN ZAN: THE ULTIMATE FIGHTER (1988) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
James Cameron, ALIENS – PALUU (1986) 35mm

la 17.3.

ei filminäytöksiä

su 18.3.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
PRINSSI HODONG JA PRINSESSA RAKRANG [ven. versio] (1990) 35mm

ma 19.3.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
George Marshall, KOUKKU, SIIMA JA RUUMIS (1969) 16mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Hayao Miyazaki, HENKIEN KÄTKEMÄ (2001) 35mm

ti 20.3.

ei filminäytöksiä

ke 21.3.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Grigori Tšuhrai, TYTTÖ JA VANKI (1956) 35mm

to 22.3.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Alex Proyas, DARK CITY (1998) 35mm

pe 23.3.

ei filminäytöksiä

la 24.3.

ei filminäytöksiä

su 25.3.

ei filminäytöksiä

ma 26.3.

ei filminäytöksiä

ti 27.3.

ei filminäytöksiä

ke 28.3.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Erotica Special: Cicciolina
Riccardo Schicchi, CARNE BOLLENTE (1987) 35mm

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Erotica Special: Cicciolina
Neri Parenti, JOHN TRAVOLTO – PARKETTIEN PARTAVEITSI (1979) 35mm

to 29.3.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Cecil B. DeMille, KUNINGASTEN KUNINGAS (1927) 16mm
Kenneth Anger, SCORPIO RISING (1963) 16mm
Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

pe 30.3.

15.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, MATTEUKSEN EVANKELIUMI (1964) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
David Greene, GODSPELL (1973) 35mm
Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

20.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Richard Fleischer, BARABBAS (1961) 35mm
Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

la 31.3.

ei filminäytöksiä

su 1.4.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Hugo Niebeling, JOHANNESPASSIO (1991) 35mm
Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ohukainen ja Paksukainen
James Parrott, KAIKKI PIELESSÄ (1929) 35mm
James Parrott, YÖPÖLLÖT (1930) 35mm
James Parrott, KUN KISSA ON POISSA (1932) 35mm
James Parrott, PIANO (1932) 35mm

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, MATTEUKSEN EVANKELIUMI (1964) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ridley Scott, BLADE RUNNER [The International Cut] (1982) 35mm

ma 2.4.

ei filminäytöksiä

ti 3.4.

ei filminäytöksiä

ke 4.4.

ei filminäytöksiä

to 5.4.

ei filminäytöksiä

pe 6.4.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Moufida Tlatli, PALATSIN HILJAISUUS (1994) 35mm

la 7.4.

ei filminäytöksiä

su 8.4.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wolfgang Reitherman, ARISTOKATIT [suom. versio] (1970) 35mm

ma 9.4.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Georgi Danelia, ROMANSSI MOSKOVASSA (1964) 35mm

ti 10.4.

ei filminäytöksiä

ke 11.4.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Alfonso Cuarón, IHMISEN POJAT (2006) 35mm

to 12.4.

ei filminäytöksiä

pe 13.4.

ei filminäytöksiä

la 14.4.

ei filminäytöksiä

su 15.4.

ei filminäytöksiä

ma 16.4.

ei filminäytöksiä

ti 17.4.

ei filminäytöksiä

ke 18.4.

ei filminäytöksiä

to 19.4.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Mark Romanek, OLE LUONANI AINA (2010) 35mm

pe 20.4.

ei filminäytöksiä

la 21.4.

ei filminäytöksiä

su 22.4.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Aleksandr Zarhi, RAKAS HUIMAPÄÄNI (1957) 35mm

ma 23.4.

ei filminäytöksiä

ti 24.4.

ei filminäytöksiä

ke 25.4.

ei filminäytöksiä

to 26.4.

ei filminäytöksiä

pe 27.4.

ei filminäytöksiä

la 28.4.

ei filminäytöksiä

su 29.4.

ei filminäytöksiä

ma 30.4.

ei filminäytöksiä

ti 1.5.

ei filminäytöksiä

ke 2.5.

ei filminäytöksiä

to 3.5.

ei filminäytöksiä

pe 4.5.

ei filminäytöksiä

la 5.5.

ei filminäytöksiä

su 6.5.

ei filminäytöksiä

ma 7.5.

ei filminäytöksiä

ti 8.5.

ei filminäytöksiä

ke 9.5.

ei filminäytöksiä

to 10.5.

ei filminäytöksiä

pe 11.5.

ei filminäytöksiä

la 12.5.

ei filminäytöksiä

su 13.5.

ei filminäytöksiä

ma 14.5.

ei filminäytöksiä

ti 15.5.

ei filminäytöksiä

ke 16.5.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Josif Heifits, NAINEN RANNALTA (1960) 35mm

to 17.5.

ei filminäytöksiä

pe 18.5.

ei filminäytöksiä

la 19.5.

ei filminäytöksiä

su 20.5.

ei filminäytöksiä

ma 21.5.

ei filminäytöksiä

ti 22.5.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Erik Solbakken, VIHAN JUURET (1974) 35mm

ke 23.5.

ei filminäytöksiä

to 24.5.

ei filminäytöksiä

pe 25.5.

ei filminäytöksiä

la 26.5.

ei filminäytöksiä

su 27.5.

ei filminäytöksiä

ma 28.5.

ei filminäytöksiä

ti 29.5.

ei filminäytöksiä

ke 30.5.

ei filminäytöksiä

to 31.5.

ei filminäytöksiä

pe 1.6.

ei filminäytöksiä

la 2.6.

ei filminäytöksiä

su 3.6.

ei filminäytöksiä

ma 4.6.

ei filminäytöksiä

ti 5.6.

ei filminäytöksiä

ke 6.6.

ei filminäytöksiä

to 7.6.

ei filminäytöksiä

pe 8.6.

ei filminäytöksiä

la 9.6.

ei filminäytöksiä

su 10.6.

ei filminäytöksiä

ma 11.6.

ei filminäytöksiä

ti 12.6.

ei filminäytöksiä

ke 13.6.

ei filminäytöksiä

to 14.6.

ei filminäytöksiä

pe 15.6.

ei filminäytöksiä

la 16.6.

ei filminäytöksiä

su 17.6.

ei filminäytöksiä

ma 18.6.

ei filminäytöksiä

ti 19.6.

ei filminäytöksiä

ke 20.6.

ei filminäytöksiä

to 21.6.

ei filminäytöksiä

pe 22.6.

ei filminäytöksiä

la 23.6.

ei filminäytöksiä

su 24.6.

ei filminäytöksiä

ma 25.6.

ei filminäytöksiä

ti 26.6.

ei filminäytöksiä

ke 27.6.

ei filminäytöksiä

to 28.6.

ei filminäytöksiä

pe 29.6.

ei filminäytöksiä

la 30.6.

ei filminäytöksiä

su 1.7.

ei filminäytöksiä

ma 2.7.

ei filminäytöksiä

ti 3.7.

ei filminäytöksiä

ke 4.7.

ei filminäytöksiä

to 5.7.

ei filminäytöksiä

pe 6.7.

ei filminäytöksiä

la 7.7.

ei filminäytöksiä

su 8.7.

ei filminäytöksiä

ma 9.7.

ei filminäytöksiä

ti 10.7.

ei filminäytöksiä

ke 11.7.

ei filminäytöksiä

to 12.7.

ei filminäytöksiä

pe 13.7.

ei filminäytöksiä

la 14.7.

ei filminäytöksiä

su 15.7.

ei filminäytöksiä

ma 16.7.

ei filminäytöksiä

ti 17.7.

ei filminäytöksiä

ke 18.7.

ei filminäytöksiä

to 19.7.

ei filminäytöksiä

pe 20.7.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
D.W. Griffith, ABRAHAM LINCOLN (1930) 16mm

la 21.7.

ei filminäytöksiä

su 22.7.

ei filminäytöksiä

ma 23.7.

ei filminäytöksiä

ti 24.7.

ei filminäytöksiä

ke 25.7.

ei filminäytöksiä

to 26.7.

ei filminäytöksiä

pe 27.7.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Lev Atamanov, LUMIKUNINGATAR [suom. versio] (1957) 16mm

19.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Mihail Tsehanovski, VILLIJOUTSENET [suom. versio] (1957) 16mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Mihail Romm, ELÄVÄ LENIN (1958) 35mm

la 28.7.

ei filminäytöksiä

su 29.7.

ei filminäytöksiä

ma 30.7.

ei filminäytöksiä

ti 31.7.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Samson Samsonov, LIEKEHTIVÄT VIRSTAT [mv-versio] (1957) 16mm

ke 1.8.

ei filminäytöksiä

to 2.8.

ei filminäytöksiä

pe 3.8.

ei filminäytöksiä

la 4.8.

ei filminäytöksiä

su 5.8.

ei filminäytöksiä

ma 6.8.

ei filminäytöksiä

ti 7.8.

ei filminäytöksiä

ke 8.8.

ei filminäytöksiä

to 9.8.

ei filminäytöksiä

pe 10.8.

ei filminäytöksiä

la 11.8.

ei filminäytöksiä

su 12.8.

ei filminäytöksiä