MENNEET NÄYTÖKSET – 2019

to 3.1.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Larry Cohen, HELL UP IN HARLEM (1973) 16mm

pe 4.1.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Michael Chapman, LUOLAKARHUN KLAANI (1986) 35mm

la 5.1.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Val Guest, AKITA! DINOSAURUKSET TULEVAT (1970) 35mm

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Don Chaffey, UGA-UGA – IHMISHIRVIÖIDEN MAA (1971) 35mm

su 6.1.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jean-Jacques Annaud, QUEST FOR FIRE (1981) 35mm

ke 9.1.

19.00 Helsinki – Ravintola Cactus (Mäkelänkatu 91)
Joseph Kane, THE SEARCH FOR THE EVIL ONE (1967) 16mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Christopher Nolan, MEMENTO (2000) 35mm

la 12.1.

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Francis Ford Coppola, ILMESTYSKIRJA. NYT. REDUX (1979/2001) 35mm

su 13.1.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Myyrän seikkailut
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA PIKKUAUTO (1963) 35mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA PURUKUMI (1969) 35mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ ELÄINTARHASSA (1969) 35mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA SIILI (1970) 35mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA TIKKUKARAMELLI (1970) 35mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ TAITEILIJANA (1972) 35mm
Zdeněk Miler, MYYRÄ JA MATTO (1975) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Erkko Kivikoski, KUUMA KISSA? (1968) 16mm

ma 14.1.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Aleksandr Gordon, KAKSOISOHITUS (1984) 35mm

pe 18.1.

18.35 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Teinosuke Kinugasa, HELVETIN PORTTI (1953) 35mm

20.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Sergio Leone, HYVÄT, PAHAT JA RUMAT [v:n 2003 versio] (1966) 35mm

la 19.1.

17.00 Tammisaari – Bio Forum (Helene Schjerfbeckin katu 5)
Nicholas Ray, NUORI KAPINALLINEN (1955) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Kevin Connor, FROM BEYOND THE GRAVE (1974) 16mm

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Peter Sykes, DEMONS OF THE MIND (1972) 35mm

su 20.1.

15.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Monta Bell, KUN LYHDYT SYTTYVÄT BROADWAYLLA (1925) 35mm
Säestetty mykkänäytös

18.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Alberto Lattuada, ILMAN SÄÄLIÄ (1948) 35mm

ti 22.1.

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Vittorio de Sica, POLKUPYÖRÄVARAS (1948) 35mm

20.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Bob Fosse, CABARET (1972) 35mm

ke 23.1.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Kaneto Shindō, ALASTON SAARI (1960) 16mm

21.10 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Karl Ritter, STUKAS – SYÖKSYPOMMITTAJAT (1941) 35mm

to 24.1.

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Billy Wilder, KAUNIS SABRINA (1954) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Oldřich Lipský, HAPPY END (1967) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis Buñuel, EL – SALATTU TOTUUS (1952) 35mm

pe 25.1.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis Buñuel, LOS OLVIDADOS (1950) 35mm

18.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Bob Fosse, CABARET (1972) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Joseph Losey, EEVA (1962) 35mm

la 26.1.

15.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Billy Wilder, KAUNIS SABRINA (1954) 35mm

17.35 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis Buñuel, EL – SALATTU TOTUUS (1952) 35mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Werner Herzog, STROSZEK – BRUNO S:N TARINA (1977) 35mm

ma 28.1.

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Barry Sonnenfeld, ADDAMS FAMILY VALUES (1993) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
François Truffaut, 400 KEPPOSTA (1959) 35mm

ti 29.1.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Miloš Forman, HAIR (1979) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
François Truffaut, JULES JA JIM – RAKKAUDEN HYMY (1961) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Max Ophüls, SKANDAALIKUNINGATAR LOLA MONTÈS (1955) 35mm

ke 30.1.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis Buñuel, ANDALUSIALAINEN KOIRA (1929) 35mm
Luis Buñuel, KULTA-AIKA (1930) 35mm

18.40 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jean Rouch & Edgar Morin, RANSKALAINEN PÄIVÄKIRJA (1961) 35mm

20.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Fred Zinnemann, NUNNAN TARINA (1958) 35mm

to 31.1.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
King Vidor, SOTA JA RAUHA (1956) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jack Arnold, BLACK EYE (1974) 16mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Menahem Golan, DIAMOND SHAFT (1975) 16mm

pe 1.2.

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Francis Ford Coppola, ILMESTYSKIRJA. NYT. REDUX (1979/2001) 35mm

la 2.2.

18.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Pier Paolo Pasolini, COMIZI D’AMORE (1964) 35mm

20.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis Buñuel, ANDALUSIALAINEN KOIRA (1929) 35mm
Luis Buñuel, KULTA-AIKA (1930) 35mm

su 3.2.

18.05 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Sergio Leone, HYVÄT, PAHAT JA RUMAT [v:n 2003 versio] (1966) 35mm

ma 4.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Ridley Scott, BLADE RUNNER [The International Cut] (1982) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
David Cronenberg, ALASTON LOUNAS (1991) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Luis Buñuel, TÄMÄ INTOHIMON HÄMÄRÄ KOHDE (1977) 35mm

ti 5.2.

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jan Harlan, STANLEY KUBRICK – OHJAAJAN MUOTOKUVA (2001) 35mm

ke 6.2.

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Tony Richardson, KUN HYMY HYYTYY (1960) 35mm

20.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Stanley Kubrick, 2001: AVARUUSSEIKKAILU (1968) 70mm

to 7.2.

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
King Vidor, TULINEN TYTTÖ (1928) 35mm
Säestetty mykkänäytös

pe 8.2.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Werner Herzog, STROSZEK – BRUNO S:N TARINA (1977) 35mm

19.10 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis Buñuel, NEITSYTSAARI (1960) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Terence Young, YKSIN PIMEÄSSÄ (1967) 35mm

la 9.2.

16.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis Buñuel, LIKAISET POLUT (1959) 35mm

19.55 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Stanley Kubrick, 2001: AVARUUSSEIKKAILU (1968) 70mm

su 10.2.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Slavo Luther, HILLITÖN MOZART (1985) 35mm

16.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
King Vidor, TULINEN TYTTÖ (1928) 35mm
Säestetty mykkänäytös

17.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jack Starrett, THE LOSERS (1970) 35mm

18.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis Buñuel, NEITSYTSAARI (1960) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Steven Spielberg, HOOK – KAPTEENI KOUKKU (1991) 35mm

ma 11.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
David Lynch, ERASERHEAD (1977) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
David Fincher, FIGHT CLUB (1999) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Paul Schrader, HARDCORE – ALASTON YÖ (1978) 35mm

ti 12.2.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Alfred Hitchcock, VAARALLINEN ROMANSSI (1959) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Ridley Scott, BLADE RUNNER [The International Cut] (1982) 35mm

20.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Stanley Kubrick, PELI ON MENETETTY (1956) 35mm

ke 13.2.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jan Rybkowski, TÄNÄ YÖNÄ KUOLEE KAUPUNKI (1961) 35mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Andrei Tarkovski, ANDREI RUBLEV (1966) 35mm

19.45 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Vincent G. Hart, FINLAND FIGHTS! [mykkäversio] (1939) 16mm

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
George Roy Hill, TEURASTAMO 5 (1972) 16mm

to 14.2.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Władysław Starewicz, HEINÄSIRKKA JA MUURAHAINEN (1913) 35mm
Jakov Protazanov, PIKKU ELLI (1918) 35mm
Säestetty mykkänäytös

18.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
George Cukor, MY FAIR LADY (1964) 35mm

pe 15.2.

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis Buñuel, TUHON ENKELI (1962) 35mm

20.50 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Stanley Kubrick, PELI ON MENETETTY (1956) 35mm

la 16.2.

13.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Alberto De Martino, 100.000 DOLLARI PER RINGO (1965) 35mm
Spaghettipäivä

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Lucio Fulci, VALKOISET TORAHAMPAAT (1971) 35mm
Spaghettipäivä

16.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Terence Young, YKSIN PIMEÄSSÄ (1967) 35mm

17.45 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Giuseppe Colizzi, LUOJA ARMAHTAA – MINÄ EN (1967) 35mm
Spaghettipäivä

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Andrei Tarkovski, ANDREI RUBLEV (1966) 35mm

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Christian-Jaque, TEKSASIN ÄKÄPUSSIT (1971) 35mm
Spaghettipäivä

22.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Giorgio Ferroni, FORT YUMA GOLD (1966) 35mm
Spaghettipäivä

su 17.2.

16.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis Buñuel, TUHON ENKELI (1962) 35mm

18.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Władysław Starewicz, HEINÄSIRKKA JA MUURAHAINEN (1913) 35mm
Jakov Protazanov, PIKKU ELLI (1918) 35mm
Säestetty mykkänäytös

ma 18.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Jane Campion, PIANO (1993) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Mary Lambert, UINU, UINU LEMMIKKINI (1989) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Volker Schlöndorff, PELTIRUMPU (1979) 35mm

ti 19.2.

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Kenji Mizoguchi, UGETSU – KALPEAN KUUN TARINOITA (1953) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Bernardo Bertolucci, HÄMÄHÄKIN JUONI (1970) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis Buñuel, SIMON JA VIETTELYKSET (1965) 35mm
Luis Buñuel, LAS HURDES – MAA ILMAN LEIPÄÄ (1932) 35mm

ke 20.2.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Teinosuke Kinugasa, KURUTTA IPPEIJI – HULLU SIVU (1926) 16mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Zhang Yimou, PUNAINEN PELTO (1987) 35mm

to 21.2.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Dziga Vertov, ETEENPÄIN NEUVOSTOT! (1926) 35mm
Säestetty mykkänäytös

20.40 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis Buñuel, PÄIVÄPERHO (1966) 35mm

pe 22.2.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis Buñuel, SIMON JA VIETTELYKSET (1965) 35mm
Luis Buñuel, LAS HURDES – MAA ILMAN LEIPÄÄ (1932) 35mm

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Zhang Yimou, PUNAINEN PELTO (1987) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
John Guillermin, EL CONDOR (1970) 35mm

20.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Stanley Kubrick, KUNNIAN POLUT (1957) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Mario Siciliano, TRINITY JA SARTANA – PIRUN PIKKUVELJET (1972) 35mm

la 23.2.

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Joël Séria, DON’T DELIVER US FROM EVIL (1970) 16mm

su 24.2.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Buster Keaton, SHERLOCK JR. (1924) 35mm
– näytös sisältää digitaalisen alkukuvan

15.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Stanley Kubrick, KUNNIAN POLUT (1957) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Jan Svěrák, KOLJA (1996) 35mm

ma 25.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Akira Kurosawa, TAIVAS JA HELVETTI (1963) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Bernardo Bertolucci, FASISTI (1970) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Stanley Kubrick, TRI OUTOLEMPI ELI KUINKA LAKKASIN OLEMASTA HUOLISSANI JA OPIN RAKASTAMAAN POMMIA (1964) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Valerio Zurlini, BLACK JESUS (1968) 35mm

ti 26.2.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Elia Kazan, ALASTON SATAMA (1954) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jafar Panahi, NAISET PAITSIOSSA (2006) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Agnès Varda, CLÉO VIIDESTÄ SEITSEMÄÄN (1961) 35mm

20.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Naoko Ogigami, YOSHINO’S BARBER SHOP (2004) 35mm

ke 27.2.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Tsai Ming-liang, WHAT TIME IS THERE (2001) 35mm

to 28.2.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Vsevolod Pudovkin, YKSINKERTAINEN TAPAUS (1930) 35mm
Säestetty mykkänäytös

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Stanley Kubrick, SPARTACUS (1960) 70mm

pe 1.3.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Vigo, NOLLA KÄYTÖKSESSÄ (1933) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Vigo, L’ATALANTE (1934) 35mm

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis Buñuel, LINNUNRATA (1969) 35mm

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Youssef Chahine, KOHTALO (1997) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jung Ki Mo & Kim Eun Suk, KÄSKY NUMERO 027 (1986) 35mm
Pohjois-Korean elokuvaviikonloppu

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Pier Paolo Pasolini, OIDIPUS (1967) 35mm

la 2.3.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Naoko Ogigami, YOSHINO’S BARBER SHOP (2004) 35mm

14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred J. Goulding, LORVISTA LOORDIKSI (1940) 35mm

18.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Stanley Kubrick, SPARTACUS (1960) 70mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Nikita Orlov, Pak San Bok & Shin Sang Ok, KEVÄÄSTÄ KESÄÄN (1988) 35mm
Pohjois-Korean elokuvaviikonloppu

su 3.3.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Michel Ocelot, KIRIKOU JA PAHA NOITA [suom. versio] (1998) 35mm

15.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis Buñuel, LINNUNRATA (1969) 35mm

17.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Youssef Chahine, KOHTALO (1997) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nicolas Roeg, KAUHUNKIERRE (1973) 35mm

ma 4.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Risto Jarva, JÄNIKSEN VUOSI (1977) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Lynne Ramsay, MORVERN CALLAR (2002) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Agnès Varda, CLÉO VIIDESTÄ SEITSEMÄÄN (1961) 35mm

ti 5.3.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Ernst Lubitsch, SINIPARRAN KAHDEKSAS VAIMO (1938) 35mm

19.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Stanley Kubrick, LOLITA (1962) 35mm

ke 6.3.

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Matti Kassila, IHMISELON IHANUUS JA KURJUUS (1988) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Buster Keaton & Clyde Bruckman, THE GENERAL (1926) 35mm
– näytös sisältää digitaalisen alkukuvan

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis Buñuel, VAPAUDEN AAVE (1974) 35mm

to 7.3.

14.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Risto Jarva -palkinto 1
Antti Peippo, SIJAINEN (1989) 35mm
– näytös sisältää kaksi digitaalista lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Mihail Tshehanovski, VILLIJOUTSENET (1962) 35mm
Fedor Hitruk, SAARI (1973) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Pier Paolo Pasolini, MAMMA ROMA (1962) 35mm

22.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Horror 1
Um Hye-jung, JEUL-GEO-WUN WOTI-JIB (2004) 35mm
– näytös sisältää kuusi digitaalista lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

pe 8.3.

16.00 Tampere – Plevna 6 (Itäinenkatu 4)
Carte blanche: Anna Eriksson
Kenneth Anger, SCORPIO RISING (1963) 16mm
– näytös sisälsi neljä digitaalista lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis Buñuel, VAPAUDEN AAVE (1974) 35mm

18.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Risto Jarva -palkinto 1
Antti Peippo, SIJAINEN (1989) 35mm
– näytös sisältää kaksi digitaalista lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Stanley Kubrick, TRI OUTOLEMPI ELI KUINKA LAKKASIN OLEMASTA HUOLISSANI JA OPIN RAKASTAMAAN POMMIA (1964) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jack Starrett, CLEOPATRA JONES – KARATEKUNINGATAR (1973) 35mm

20.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Finnjävel 1
Jonas Selberg Augustsén, HÖSTMANNEN (2010) 35mm
– näytös sisältää kolme digitaalista lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

20.00 Tampere – Plevna 6 (Itäinenkatu 4)
Japani 1
Toshio Matsumoto, ATMAN (1975) 16mm
Junichi Okuyama, WAGA EIKA SENRITSU (1980) 16mm
Isao Kota, ORANDAJIN NO SHASHIN (1974) 16mm
Nobuhiro Kawanaka, SWITCHBACK (1976) 16mm
Shunzo Seo, FILM DISPLAY (1979) 16mm
Hiroshi Yamazaki, HELIOGRAPHY (1979) 16mm
Keiichi Tanaami, WHY (1975) 16mm
Yoichi Nagata, STILL MOVIE (1978) 16mm
Akihiko Morishita, XÉNOGÉNÈSE (1981) 16mm
Takashi Ito, SPACY (1981) 16mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytkuvan
Tampere Film Festival

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Pier Paolo Pasolini, PUMMI (1961) 35mm

22.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Risto Jarva -palkinto 2
Kaisa Penttilä, LIEMESSÄ (1998) 35mm
Markku Pölönen, ONNEN MAA (1993) 35mm
– näytös sisältää kaksi digitaalista lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

la 9.3.

12.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Risto Jarva -palkinto 2
Kaisa Penttilä, LIEMESSÄ (1998) 35mm
Markku Pölönen, ONNEN MAA (1993) 35mm
– näytös sisältää kaksi digitaalista lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

12.00 Tampere – Plevna 6 (Itäinenkatu 4)
Japani 1
Toshio Matsumoto, ATMAN (1975) 16mm
Junichi Okuyama, WAGA EIKA SENRITSU (1980) 16mm
Isao Kota, ORANDAJIN NO SHASHIN (1974) 16mm
Nobuhiro Kawanaka, SWITCHBACK (1976) 16mm
Shunzo Seo, FILM DISPLAY (1979) 16mm
Hiroshi Yamazaki, HELIOGRAPHY (1979) 16mm
Keiichi Tanaami, WHY (1975) 16mm
Yoichi Nagata, STILL MOVIE (1978) 16mm
Akihiko Morishita, XÉNOGÉNÈSE (1981) 16mm
Takashi Ito, SPACY (1981) 16mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytkuvan
Tampere Film Festival

16.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Pier Paolo Pasolini, PUMMI (1961) 35mm

16.00 Tampere – Plevna 6 (Itäinenkatu 4)
Carte blanche: Anna Eriksson
Kenneth Anger, SCORPIO RISING (1963) 16mm
– näytös sisälsi neljä digitaalista lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

18.10 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Stanley Kubrick, LOLITA (1962) 35mm

20.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Horror 1
Um Hye-jung, JEUL-GEO-WUN WOTI-JIB (2004) 35mm
– näytös sisältää kuusi digitaalista lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

su 10.3.

12.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Finnjävel 1
Jonas Selberg Augustsén, HÖSTMANNEN (2010) 35mm
– näytös sisältää kolme digitaalista lyhytkuvaa
Tampere Film Festival

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Buster Keaton & Clyde Bruckman, THE GENERAL (1926) 35mm
– näytös sisältää digitaalisen alkukuvan

16.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Pier Paolo Pasolini, MAMMA ROMA (1962) 35mm

18.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis Buñuel, TÄMÄ INTOHIMON HÄMÄRÄ KOHDE (1977) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Risto Jarva, MIES JOKA EI OSANNUT SANOA EI (1975) 35mm

ma 11.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Ettore Scola, SPLENDOR – UNELMIEN TALO (1989) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Alfred Hitchcock, KÖYSI (1948) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Peter Kass, RUOHO NOUSEE JÄLLEEN (1962) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Patricia Rozema, KUN YÖ SAAPUU (1995) 35mm

ti 12.3.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Dick Richards, VERENPUNAINEN YÖ (1975) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
John Cassavetes, VARJOJA (1959) 35mm

20.35 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Pier Paolo Pasolini, HAUKAT JA VARPUSET (1966) 35mm
Pier Paolo Pasolini, TOTÒ AL CIRCO [poistettu jakso elokuvasta Haukat ja varpuset] (1966) 35mm

ke 13.3.

19.35 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Alfred Hitchcock, VERTIGO – PUNAINEN KYYNEL (1958) 70mm

to 14.3.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jakov Protazanov, RÄÄTÄLI TORZHOKISTA (1925) 35mm
Säestetty mykkänäytös

18.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Naoko Ogigami, GLASSES (2007) 35mm

20.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Pier Paolo Pasolini, HAUKAT JA VARPUSET (1966) 35mm
Pier Paolo Pasolini, TOTÒ AL CIRCO [poistettu jakso elokuvasta Haukat ja varpuset] (1966) 35mm

pe 15.3.

10.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Charles Chaplin, KAUPUNGIN VALOT (1931) 35mm
Elokuva ja psyyke -seminaari

14.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Bonnie Sherr Klein, TUOTE: NAINEN (1981) 35mm
Elokuva ja psyyke -seminaari

17.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Pier Paolo Pasolini, OIDIPUS (1967) 35mm

19.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Stanley Kubrick, TRI OUTOLEMPI ELI KUINKA LAKKASIN OLEMASTA HUOLISSANI JA OPIN RAKASTAMAAN POMMIA (1964) 35mm

la 16.3.

09.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Alfred Hitchcock, VERTIGO – PUNAINEN KYYNEL (1958) 35mm
Elokuva ja psyyke -seminaari

18.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Naoko Ogigami, GLASSES (2007) 35mm

20.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jonathan Demme, UHRILAMPAAT (1991) 35mm

su 17.3.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Michel Ocelot, KIRIKOU JA PAHA NOITA [suom. versio] (1998) 35mm

15.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Charles Chaplin, KAUPUNGIN VALOT (1931) 35mm

17.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Alfred Hitchcock, VERTIGO – PUNAINEN KYYNEL (1958) 70mm

ma 18.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Jean-Pierre Jeunet, AMÉLIE (2001) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Catherine Breillat, ROMANCE X (1999) 35mm

ti 19.3.

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis Buñuel, NAZARIN (1959) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Victor Heerman, KOIRANKEKSIT (1930) 35mm

20.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Pier Paolo Pasolini, TEOREMA (1968) 35mm

ke 20.3.

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Kalevi Korte, Jaakko Talaskivi, Leena Salokangas & Asko Tolonen, TUNTEITA (1965) 35mm
– näytös sisältää digitaalisen alkukuvan

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Andrei Tarkovski, SOLARIS (1972) 35mm

20.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Stanley Kubrick, CLOCKWORK ORANGE – KELLOPELIAPPELSIINI (1971) 35mm

to 21.3.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Grigori Aleksandrov, VOLGA VOLGA (1938) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Markku Lehmuskallio, SKIERRI – VAIVAISKOIVUJEN MAA (1982) 35mm

20.40 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Iain Johnstone, THE MEANING OF MONTY PYTHON’S THE MEANING OF LIFE (1983) 16mm
Terry Jones & Terry Gilliam, MONTY PYTHONIN ELÄMÄN TARKOITUS (1983) 35mm

pe 22.3.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Iain Johnstone, THE MEANING OF MONTY PYTHON’S THE MEANING OF LIFE (1983) 16mm
Terry Jones & Terry Gilliam, MONTY PYTHONIN ELÄMÄN TARKOITUS (1983) 35mm

19.35 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Terry Jones, BRIANIN ELÄMÄ (1979) 35mm

21.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Ian MacNaughton & Terry Hughes, MONTY PYTHON HOLLYWOODISSA (1982) 35mm

la 23.3.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Charles Reisner, STEAMBOAT BILL JR. (1928) 35mm
– näytös sisältää digitaalisen alkukuvan

15.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Vigo, NOLLA KÄYTÖKSESSÄ (1933) 35mm

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Luis Buñuel, LOS OLVIDADOS (1950) 35mm

17.50 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Pier Paolo Pasolini, TEOREMA (1968) 35mm

19.40 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Stanley Kubrick, CLOCKWORK ORANGE – KELLOPELIAPPELSIINI (1971) 35mm

su 24.3.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Charles Reisner, STEAMBOAT BILL JR. (1928) 35mm
– näytös sisältää digitaalisen alkukuvan

14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Päivi Hartzell & Liisa Helminen, KUNINGAS JOLLA EI OLLUT SYDÄNTÄ (1982) 35mm

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nicolas Roeg, KUKA PELKÄÄ NOITIA (1990) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26 B)
Pedro Almodóvar, NAISIA HERMOROMAHDUKSEN PARTAALLA (1988) 35mm

ma 25.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Andrei Tarkovski, PEILI (1974) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Don Bluth, NIMH – ROUVA BRISBY JA HÄNEN SALAINEN MAAILMANSA (1982) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Joe d’Amato, EMANUELLE JA VIIMEISET KANNIBAALIT (1977) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Claude Autant-Lara, KUN RAKKAUS KYPSYY (1953) 35mm