MENNEET NÄYTÖKSET – 2013

ti 1.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ken Loach, VAPAUDEN HINTA (2006) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, TAIVAS JA HELVETTI (1963) 35mm

ke 2.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Matti Kassila, TÄHDET KERTOVAT, KOMISARIO PALMU (1963) 35mm

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ken Loach, LOOKING FOR ERIC (2009) 35mm

to 3.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Tati, ENONI ON TOISTA MAATA (1958) 35mm

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ermanno Olmi, Abbas Kiarostami & Ken Loach, LIPUT (2005) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, MUUKALAISIA JUNASSA (1951) 35mm

pe 4.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, TAIVAS JA HELVETTI (1963) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ken Loach, VAPAUDEN HINTA (2006) 35mm

la 5.1.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ken Loach, LOOKING FOR ERIC (2009) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Tarasov, ROBIN HOODIN NUOLET (1976) 35mm

su 6.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Tati, ENONI ON TOISTA MAATA (1958) 35mm

18.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, MUUKALAISIA JUNASSA (1951) 35mm

20.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ermanno Olmi, Abbas Kiarostami & Ken Loach, LIPUT (2005) 35mm

ti 8.1.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vasili Šukšin, PUNAINEN HEISIPUU (1974) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, MINÄ TUNNUSTAN (1953) 35mm

ke 9.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Elem Klimov, TULE JA KATSO (1985) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
F.W. Murnau, AURINGONNOUSU (1927) [Movietone-versio] 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, VARKAITTEN PARATIISI (1955) 35mm

to 10.1.

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Orson Welles, CITIZEN KANE (1941) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, TAKAIKKUNA (1954) 35mm

pe 11.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vasili Šukšin, PUNAINEN HEISIPUU (1974) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, MINÄ TUNNUSTAN (1953) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
F.W. Murnau, AURINGONNOUSU (1927) [Movietone-versio] 35mm

la 12.1.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Elem Klimov, TULE JA KATSO (1985) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, VARKAITTEN PARATIISI (1955) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Donner, TAPPAVA ASE (1987)35mm

su 13.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, NYKYAIKA (1936) 35mm

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Orson Welles, CITIZEN KANE (1941) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, TAKAIKKUNA (1954) 35mm

ma 14.1.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hans Steinhoff, OHM KRÜGER (1940) 35mm

ti 15.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Boris Barnet, LAITAKAUPUNKI (1934) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, MUTTA… KUKA MURHASI HARRYN? (1955) 35mm

ke 16.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Boris Barnet, SINISEN MEREN RANNALLA (1935) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, VÄÄRÄ MIES (1957) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George Pan Cosmatos, RAMBO – TAISTELIJA 2 (1985) 35mm

to 17.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hans Steinhoff, OHM KRÜGER (1940) 35mm

19.45 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Gianfranco Parolini, YKSINÄINEN TAISTELIJA (1968) 35mm
Night Visions: Colttikonsertti

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, MIES JOKA TIESI LIIKAA (1955) 35mm

pe 18.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, MUTTA… KUKA MURHASI HARRYN? (1955) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Boris Barnet, LAITAKAUPUNKI (1933) 35mm

23.00 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Larry G. Spangler, JOSHUA (1976) 35mm
Night Visions: Colttikonsertti

23.00 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Sergio Corbucci, RIO HONDON KUOLEMANLOUKKU (1967) 16mm
Night Visions: Colttikonsertti

00.40 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Giuliano Carnimeo, UNA NUVOLA DI POLVERE… UN GRIDO DI MORTE… ARRIVA SARTANA (1970) 16mm
Night Visions: Colttikonsertti

02.25 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Giovanni Fago, O CANGAÇEIRO (1970) 16mm
Night Visions: Colttikonsertti

la 19.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, VÄÄRÄ MIES (1957) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Boris Barnet, SINISEN MEREN RANNALLA (1935) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Renny Harlin, JÄÄTÄVÄ POLTE (1986) 35mm

23.00 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Larry G. Spangler, JOSHUA (1976) 35mm
Night Visions: Colttikonsertti

23.00 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Mario Caiano, IL MIO NOME È SHANGHAI JOE (1973) 16mm
Night Visions: Colttikonsertti

00.45 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Joaquín Luis Romero Marchent, CONDENADOS A VIVIR (1972) 35mm
Night Visions: Colttikonsertti

00.45 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Giuliano Carnimeo, GLI FUMAVANO LE COLT… LO CHIAMAVANO CAMPOSANTO (1971) 16mm
Night Visions: Colttikonsertti

02.30 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Giuseppe Vari, CON LUI CAVALCA LA MORTE (1967) 16mm
Night Visions: Colttikonsertti

su 20.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Chaplinin Mutual-komediat 1
Charles Chaplin, TARKASTAJA (1916) 35mm
Charles Chaplin, PALOMIES (1916) 35mm
Charles Chaplin, VAELTAJA (1916) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, MIES JOKA TIESI LIIKAA (1955) 35mm

21.00 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Joaquín Luis Romero Marchent, CONDENADOS A VIVIR (1972) 35mm
Night Visions: Colttikonsertti

21.00 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Giancarlo Santi, SUURI KAKSINTAISTELU (1972) 16mm
Night Visions: Colttikonsertti

22.45 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Damiano Damiani, NAURAVA PAHOLAINEN (1966) 16mm
Night Visions: Colttikonsertti

ma 21.1.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vittorio De Sica, POLKUPYÖRÄVARAS (1948) 35mm

ti 22.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stan Brakhage 1
Stan Brakhage & Joseph Cornell, THE WONDER RING (1955) 16mm
Stan Brakhage, WINDOW WATER BABY MOVING (1959) 16mm
Stan Brakhage, CAT’S CRADLE (1959) 16mm
Stan Brakhage, MOTHLIGHT (1963) 16mm
Stan Brakhage, THE DANTE QUARTET (1987) 35mm
Stan Brakhage, VISIONS IN MEDITATION #2 (1989) 35mm
Stan Brakhage, DELICACIES OF MOLTEN HORROR SYNAPSE (1991) 16mm
Stan Brakhage, INTERPOLATIONS 1–5 (1992) 35mm
Stan Brakhage, BLACK ICE (1994) 16mm
Stan Brakhage, CHINESE SERIES (2003) 35mm
Pakopiste
DocPoint

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, 8 1/2 (1963) 35mm

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
James Cameron, TERMINATOR 2: TUOMION PÄIVÄ (1991) 35mm

ke 23.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Howard Hawks, SYVÄ UNI (1946) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stan Brakhage 2
Stan Brakhage, EYES (1971) 16mm
Stan Brakhage, DEUS EX (1971) 16mm
Stan Brakhage, THE ACT OF SEEING WITH ONE’S OWN EYES (1971) 16mm
Pakopiste
DocPoint

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vittorio De Sica, POLKUPYÖRÄVARAS (1948) 35mm

to 24.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, 8 1/2 (1963) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stan Brakhage, THE TEXT OF LIGHT (1974) 16mm
Pakopiste
DocPoint

pe 25.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mario Ruspoli, LE CHAVALANTHROPE (1972) 35mm
Mario Ruspoli, CHAVAL (1970) 35mm
– näytöksen pääkuva oli digitaalinen
Pakopiste
DocPoint

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Howard Hawks, SYVÄ UNI (1946) 35mm

19.30 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Viktor Turin, TURKSIB (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös
DocPoint

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stan Brakhage 1
Stan Brakhage & Joseph Cornell, THE WONDER RING (1955) 16mm
Stan Brakhage, WINDOW WATER BABY MOVING (1959) 16mm
Stan Brakhage, CAT’S CRADLE (1959) 16mm
Stan Brakhage, MOTHLIGHT (1963) 16mm
Stan Brakhage, THE DANTE QUARTET (1987) 35mm
Stan Brakhage, VISIONS IN MEDITATION #2 (1989) 35mm
Stan Brakhage, DELICACIES OF MOLTEN HORROR SYNAPSE (1991) 16mm
Stan Brakhage, INTERPOLATIONS 1–5 (1992) 35mm
Stan Brakhage, BLACK ICE (1994) 16mm
Stan Brakhage, CHINESE SERIES (2003) 35mm
Pakopiste
DocPoint

la 26.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Rose Lowder
Rose Lowder, LES TOURNESOLS (1982) 16mm
Rose Lowder, BOUQUET 1 (1995) 16mm
Rose Lowder, BOUQUET 2 (1994) 16mm
Rose Lowder, VOILIERS ET COQUELICOTS (2001) 16mm
Rose Lowder, BOUQUET 21 (2001) 16mm
Rose Lowder, BOUQUET 22 (2001) 16mm
Rose Lowder, BOUQUET 23 (2001) 16mm
Rose Lowder, BOUQUET 24 (2001) 16mm
Rose Lowder, BOUQUET 25 (2002) 16mm
Rose Lowder, BOUQUET 26 (2003) 16mm
Rose Lowder, BOUQUET 27 (2004) 16mm
Rose Lowder, BOUQUET 28 (2005) 16mm
Rose Lowder, BOUQUET 29 (2005) 16mm
Rose Lowder, BOUQUET 30 (2006) 16mm
Rose Lowder, HABITAT (2006) 16mm
Rose Lowder, BOUQUET 11 (2005) 16mm
Rose Lowder, BOUQUET 12 16mm
Rose Lowder, BOUQUET 13 16mm
Rose Lowder, BOUQUET 14 16mm
Rose Lowder, BOUQUET 15 16mm
Rose Lowder, BOUQUET 16 16mm
Rose Lowder, BOUQUET 17 16mm
Rose Lowder, BOUQUET 18 16mm
Rose Lowder, BOUQUET 19 16mm
Rose Lowder, BOUQUET 20 (2009) 16mm
Rose Lowder, JARDIN DU SOLEIL (2010) 16mm
Rose Lowder, JARDIN DU MARAIS (2010) 16mm
Rose Lowder, RIEN D’EXTRAORDINAIRE (2010) 16mm
Rose Lowder, JARDIN DU SEL (2011) 16mm
Rose Lowder, SOUS LE SOLEIL (2011) 16mm
Rose Lowder, SOURCES (2012) 16mm
Pakopiste
DocPoint

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stan Brakhage 2
Stan Brakhage, EYES (1971) 16mm
Stan Brakhage, DEUS EX (1971) 16mm
Stan Brakhage, THE ACT OF SEEING WITH ONE’S OWN EYES (1971) 16mm
Pakopiste
DocPoint

su 27.1.

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stan Brakhage, THE TEXT OF LIGHT (1974) 16mm
Pakopiste
DocPoint

ma 28.1.

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Alfred Hitchcock, TÄYDELLINEN RIKOS (1954) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Chris Marker, KIITORATA (1962) 35mm
Jacques Demy, ENKELTEN LAHTI (1957) 35mm

ti 29.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fridrih Ermler, SUURI KANSALAINEN I (1938) 35mm

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Moving Shadows
Peter Miller, PROJECTOR OBSCURA (2005) 35mm
John Kneller, SEPARATION (2008) 16mm
Len Lye, FREE RADICALS (1958/79) 16mm
Bill Morrison, LIGHT IS CALLING (2008) 35mm
John Price, GUN/PLAY (2006) 35mm
Richard Reeves, ELEMENT OF LIGHT (2004) 35mm
Sami van Ingen, HATE (2012) 35mm
Peter Tscherkassky, INSTRUCTIONS FOR A LIGHT AND SOUND MACHINE (2005) 35mm

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Billy Wilder, PIUKAT PAIKAT (1959) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, VAARALLINEN ROMANSSI (1959) 35mm

ke 30.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Viktor Turin, TURKSIB (1929) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fridrih Ermler, SUURI KANSALAINEN II (1939) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, PSYKO (1960) 35mm

to 31.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Moving Shadows
Peter Miller, PROJECTOR OBSCURA (2005) 35mm
John Kneller, SEPARATION (2008) 16mm
Len Lye, FREE RADICALS (1958/79) 16mm
Bill Morrison, LIGHT IS CALLING (2008) 35mm
John Price, GUN/PLAY (2006) 35mm
Richard Reeves, ELEMENT OF LIGHT (2004) 35mm
Sami van Ingen, HATE (2012) 35mm
Peter Tscherkassky, INSTRUCTIONS FOR A LIGHT AND SOUND MACHINE (2005) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, VIIMEISEEN HENGENVETOON (1959) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, VERTIGO – PUNAINEN KYYNEL (1958) 35mm

pe 1.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Matti Kassila, IHMISELON IHANUUS JA KURJUUS (1988) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, VAARALLINEN ROMANSSI (1959) 35mm

19.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Paul Thomas Anderson, MESTARI (2012) 70mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Chris Marker, KIITORATA (1962) 35mm
Jacques Demy, ENKELTEN LAHTI (1957) 35mm

la 2.2.

16.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fridrih Ermler, SUURI KANSALAINEN I (1938) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fridrih Ermler, SUURI KANSALAINEN II (1939) 35mm

19.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
Tony Scott, TOP GUN – LENTÄJISTÄ PARHAAT (1986) 70mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, PSYKO (1960) 35mm

su 3.2.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Chaplinin Mutual-komediat 2
Charles Chaplin, PIKKUTUNNEILLA (1916) 35mm
Charles Chaplin, KREIVI (1916) 35mm
Charles Chaplin, PANTTILAINAAMO (1916) 35mm

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, VERTIGO – PUNAINEN KYYNEL (1958) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Jack Cardiff, TYTTÖ JA MOOTTORIPYÖRÄ (1968) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, VIIMEISEEN HENGENVETOON (1959) 35mm

ma 4.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Wong Kar-wai, IN THE MOOD FOR LOVE (2000) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Matti Kassila, KAASUA, KOMISARIO PALMU! (1961) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Werner Herzog, KASPAR HAUSERIN TAPAUS (1974) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Charles Chaplin, VALKOKANKAAN TAKANA (1916) 35mm
– näytöksen kaksi muuta lyhytkuvaa esitettiin digitaalisina
Säestetty mykkänäytös

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Andrei Tarkovski, STALKER (1979) 35mm

ti 5.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, LINNUT (1963) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Victor Fleming, TUULEN VIEMÄÄ (1939) 35mm

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Federico Fellini, 8 1/2 (1963) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Constantin Costa-Gavras, Z – HÄN ELÄÄ (1969) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Karel Reisz, LAUANTAI-ILLASTA SUNNUNTAIAAMUUN (1960) 35mm

ke 6.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dziga Vertov, MIES JA ELOKUVAKAMERA (1929) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, REVITTY ESIRIPPU (1965) 35mm

la 7.2.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, MARNIE, VAARALLISELLA TIELLÄ (1964) 35mm

21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, VIIMEISEEN HENGENVETOON (1959) 35mm

pe 8.2.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Werner Herzog, KASPAR HAUSERIN TAPAUS (1974) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, LINNUT (1963) 35mm

la 9.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Karel Reisz, LAUANTAI-ILLASTA SUNNUNTAIAAMUUN (1960) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, REVITTY ESIRIPPU (1965) 35mm

su 10.2.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Chaplinin Mutual-komediat 3
Charles Chaplin, VALKOKANKAAN TAKANA (1916) 35mm
Charles Chaplin, CHARLIE RULLALUISTIMILLA (1916) 35mm
Charles Chaplin, HILJAINEN KATU (1917) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Luis Buñuel, LINNUNRATA (1968) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, MARNIE, VAARALLISELLA TIELLÄ (1964) 35mm

ma 11.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Alfred Hitchcock, KÖYSI (1948) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Akira Kurosawa, KÖYHÄN PIKAJUNA (1970) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marlen Hutsijev, HEINÄKUUN SADE (1967) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Pedro Almodóvar, NAISIA HERMOROMAHDUKSEN PARTAALLA (1988) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Jonathan Demme, STOP MAKING SENSE (1984) 35mm

ti 12.2.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Ford, WAGONMASTER – RAJAROSVOJEN SANKARI (1950) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Robert Zemeckis, PALUU TULEVAISUUTEEN (1985) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, KIERTOLAISET (1959) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Terence Davies, RAKKAAT MUISTOT (1988) 35mm

20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, TOPAZ (1969) 35mm

ke 13.2.

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Jan Troell, HAMSUN (1996) 35mm
Arktisen Upeeta

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, FRENZY – SOLMIOKURISTAJA (1972) 35mm

to 14.2.

10.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Martin Högdahl & Håkan Bjerking, JÄÄLOHIKÄÄRME (2012) 35mm
Arktisen Upeeta

15.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Kilpailunäytös 2: Suomi
Katja Lautamatti, LINTU TOISELTA TAIVAALTA (2012) 35mm
– näytöksen neljä muuta lyhytkuvaa esitettiin digitaalisina
Arktisen Upeeta

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marlen Hutsijev, HEINÄKUUN SADE (1967) 35mm

17.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
PV Lehtinen – lyhytelokuvia
PV Lehtinen, THE SPRINGBOARD CAROUSEL (2011) 35mm
PV Lehtinen, KROOLI (2004) 35mm
PV Lehtinen, KEIDAS (2007) 35mm
PV Lehtinen, SIRKKA (2001) 35mm
PV Lehtinen, KRUMP (2011) 35mm
PV Lehtinen, HYPPÄÄJÄ (2000) [eng. versio] 35mm
Arktisen Upeeta

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, PERINTÖ (1976) 35mm

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Simon Staho, MAGI I LUFTEN (2011) 35mm
Arktisen Upeeta

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Krzysztof Kieślowski, AMATÖÖRI (1979) 35mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Paul-Anders Simma, LET’S DANCE (1991) 35mm
Paul-Anders Simma, SAGOJOGAN MINISTERI (1997) 35mm
Arktisen Upeeta

pe 15.2.

15.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Kilpailunäytös 4: Norja
Karoline Grinddaker & Hilde K. Kjøs, SJU KAMMERS – FRONTSØSTERNE (2011) 35mm
– näytös sisälsi lisäksi kaksi digitaalisesti esitettyä lyhytkuvaa
Arktisen Upeeta

17.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Paul-Anders Simma, ANTAKAA MEILLE LUURANKOMME (1999) 35mm
Arktisen Upeeta

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Ford, WAGONMASTER – RAJAROSVOJEN SANKARI (1950) 35mm

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
August Blom, VERDENS UNDERGANG (1916) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Arktisen Upeeta

20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, TOPAZ (1969) 35mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Ruben Östlund, PLAY (2011) 35mm
Arktisen Upeeta

la 16.2.

14.00 Jyväskylä – Keski-Suomen museon auditorio (Alvar Aallon katu 7)
Monikasvoinen Saarijärvi
Niilo Heino, TULEVAISUUDEN SAARIJÄRVI (1955) 35mm
Niilo Heino, SAARIJÄRVI – PALA SUOMEA, KAPPALE SYDÄNTÄ SEN (1954) 35mm
Orvo Saarikivi, KUMMEJA LAHDEN TAKAA (1958) 35mm
SAARIJÄRVEN PAAVON RAIVIOILLA (1964) 35mm
Esko Helminen & Eero Sinikannel, KEHITTYVÄ SAARIJÄRVI (1961) 16mm
– näytös sisälsi lisäksi yhden digitaalisen lyhytkuvan
Arktisen Upeeta

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, KIERTOLAISET (1959) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, FRENZY – SOLMIOKURISTAJA (1972) 35mm

19.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Matti Kassila, KAIKKI PELISSÄ (1994) 35mm
Arktisen Upeeta

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Juha Rosma, HARMAGEDON (1986) 35mm

su 17.2.

14.00 Jyväskylä – Keski-Suomen museon auditorio (Alvar Aallon katu 7)
Harry Lewing, KIRJOJA SYNTYY KEURUULLA (1956) 35mm
– näytöksen kuusi muuta lyhytkuvaa esitettiin digitaalisina
Arktisen Upeeta

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, CHAPLININ POIKA (1921) [v:n 1971 ääniversio] 35mm

16.00 Jyväskylä – Keski-Suomen museon auditorio (Alvar Aallon katu 7)
Paul-Anders Simma & Erling Söderström, KOIRANELÄMÄÄ (1996) 35mm
Paul-Anders Simma, RIEKONPYYNTI – YÖN JA PÄIVÄN TAKANA (1988) 16mm
Arktisen Upeeta

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Krzysztof Kieślowski, AMATÖÖRI (1979) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Casper Wrede, PÄIVÄ IVAN DENISOVITSHIN ELÄMÄSSÄ (1970) 35mm
Arktisen Upeeta

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, PERINTÖ (1976) 35mm

ma 18.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Ken Loach, FAMILY LIFE – VARTTUMISEN TUSKA (1971) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Alain Resnais, SOTA ON LOPPUNUT (1966) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Ernst Lubitsch, NINOTCHKA (1939) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Sergio Corbucci, MINNESOTA CLAY (1964) 35mm

ti 19.2.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Matti Kassila, KOMISARIO PALMUN EREHDYS (1960) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Sally Potter ORLANDO (1992) 35mm

su 24.2.

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Theo Angelopoulos, USVAINEN MAISEMA (1986) 35mm

ma 25.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Martin RItt, MUSTA LISTA (1976) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Theo Angelopoulos, MEHILÄISHOITAJA (1986) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Ingmar Bergman, PAHOLAISEN SILMÄ (1960) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Terence Davies, PÄIVÄ PAINUU MAILLEEN (1992) 35mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Juli Raizman, KULTAISEN TÄHDEN RITARI (1950) 16mm

ti 26.2.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Kenji Mizoguchi, KALPEAN KUUN TARINOITA (1953) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Tim Burton, PÄÄTÖN RATSUMIES (1999) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Ossi Skurnik, TIE PIMEÄÄN (1963) 35mm

su 3.3.

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
John Huston, HEIJASTUKSIA KULTAISESSA SILMÄSSÄ (1967) 35mm

ma 4.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Terence Davies, RAKKAAT MUISTOT (1988) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Ken Loach, RIFF-RAFF (1991) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
John Waters, HAIRSPRAY (1988) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Sally Potter, ORLANDO (1992) 35mm

ti 5.3.

09.00 Tampere – Tullikamari (Tullikamarinaukio 2)
Tenavat
Ismo Virtanen & Mariko Härkönen, TURILAS JA JÄÄRÄ: NEKTARI (2001) 35mm
Heikki Prepula, VETURI (1978) 35mm
– näytöksen viisi muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Tampereen elokuvajuhlat

10.00 Tampere – Tullikamari (Tullikamarinaukio 2)
Vekarat
Mikko & Maikki Harjanne, SYSIMETSÄN SYYSMARKKINAT (1983) 16mm
Heikki Prepula, PULLAPOIKA (1989) 16mm
– näytöksen viisi muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Tampereen elokuvajuhlat

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Andrei Tarkovski, PEILI (1974) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Mihail Kalatozov, KURJET LENTÄVÄT (1957) 35mm

ke 6.3.

09.00 Tampere – Tullikamari (Tullikamarinaukio 2)
Tenavat
Ismo Virtanen & Mariko Härkönen, TURILAS JA JÄÄRÄ: NEKTARI (2001) 35mm
Heikki Prepula, VETURI (1978) 35mm
– näytöksen viisi muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Tampereen elokuvajuhlat

10.00 Tampere – Tullikamari (Tullikamarinaukio 2)
Vekarat
Mikko & Maikki Harjanne, SYSIMETSÄN SYYSMARKKINAT (1983) 16mm
Heikki Prepula, PULLAPOIKA (1989) 16mm
– näytöksen viisi muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Tampereen elokuvajuhlat

18.00 Tampere – Tullikamari (Tullikamarinaukio 2)
Avajaisnäytös
Béla Tarr, PROLOGUE (2004) 35mm
Ilppo Pohjola, P(L)AIN TRUTH (1993) 35mm
Jonas Selberg Augustsén, MYRLANDET (2011) 35mm
– näytöksen kolme muuta elokuvaa esitettiin digitaalisina
Tampereen elokuvajuhlat

20.00 Tampere – Tullikamari (Tullikamarinaukio 2)
Kaitafilmi 90 vuotta
Heikki Prepula, PULLAPOIKA (1989) 16mm
Pentti Kotkaniemi, KAARLON KALOSSIT (1981) 16mm
Ilppo Pohjola, DADDY AND THE MUSCLE ACADEMY (TOM OF FINLAND) (1991) 16mm
Tampereen elokuvajuhlat

to 7.3.

09.00 Tampere – Tullikamari (Tullikamarinaukio 2)
Tenavat
Ismo Virtanen & Mariko Härkönen, TURILAS JA JÄÄRÄ: NEKTARI (2001) 35mm
Heikki Prepula, VETURI (1978) 35mm
– näytöksen viisi muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Tampereen elokuvajuhlat

10.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Arkiston aarteet 1: Hangosta Petsamoon
Jorma Heinonen, SUOMEN POHJOISIN KYLÄ (1955) 35mm
Eino Ruutsalo, KINEETTISIÄ KUVIA (1962) 35mm
Matti Kassila, TAMPERE (1964) 35mm
Aito Mäkinen, ELÄVIÄ KUVIA (1964) 35mm
– näytöksen kuusi muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Tampereen elokuvajuhlat

10.00 Tampere – Tullikamari (Tullikamarinaukio 2)
Vekarat
Mikko & Maikki Harjanne, SYSIMETSÄN SYYSMARKKINAT (1983) 16mm
Heikki Prepula, PULLAPOIKA (1989) 16mm
– näytöksen viisi muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Tampereen elokuvajuhlat

12.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Arkiston aarteet 2: Hangosta Petsamoon
PORKKALAN EVAKUOINTI (1955) 35mm
Ulf Bäckström & Jukka Virtanen, AJAN KUVASTIN 42 – MISS SUOMI -KILPAILUT 1958 (1958) 35mm
TULILAHDEN MURHENÄYTELMÄ (1959) 35mm
Allan Pyykkö, TUNTURIMAAN KESÄÄ (1960) 35mm
Erkko Kivikoski, EP-X-503 (1962) 35mm
– näytöksen viisi muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Tampereen elokuvajuhlat

16.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Short Film Studies
Jonas Bergergård & Jonas Holmström, NATAN (2003) 35mm
– näytöksen toinen lyhytelokuva esitettiin digitaalisena
Tampereen elokuvajuhlat

18.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Jonas Selberg Augustsén
Jonas Selberg Augustsén, KALVEN OCH FRIHETEN (2005) 35mm
Jonas Selberg Augustsén, HÖSTMANNEN (2010) 35mm
Jonas Selberg Augustsén, MYRLANDET (2011) 35mm
– näytöksen kaksi muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Tampereen elokuvajuhlat

18.00 Tampere – Plevna 6 (Itäinenkatu 4)
Tieteisnäkyjä 1
Mika Taanila, FUTURO – TULEVAISUUDEN OLOTILA (1998) 35mm
– näytöksen neljä muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Tampereen elokuvajuhlat

18.00 Tampere – Tullikamari (Tullikamarinaukio 2)
Rake Special
Kari Kyrönseppä, HAUSKOJA FILMIMUISTOJA TAMPEREELTA (1969) 35mm
Jörn Donner, AAMUA KAUPUNGISSA (1954) 35mm
Kari Uusitalo, TAMPEREEN PÄIVÄ 1959 (1959) 35mm
Peter von Bagh, JOULUKUU (1969) 35mm
Katariina Lillqvist, TYTTÖ JA SOTAMIES ELI KUINKA KEISARI JALKANSA MENETTI (1995) 35mm
Christian Lindblad, ELÄKÖÖN MARKKINATALOUS! (2001) 35mm
– näytöksen neljä muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Tampereen elokuvajuhlat

19.00 Tampere – Tampere-talo (Yliopistonkatu 55)
Charles Chaplin, SIRKUS (1928) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Tampereen elokuvajuhlat

20.00 Tampere – Tullikamari (Tullikamarinaukio 2)
Carte blanche: Zaida Bergroth
Béla Tarr, PROLOGUE (2004) 35mm
Jens Jonsson, BROR MIN (2002) 35mm
Aleksandar Ilić, MALJ (1977) 35mm
Ruben Östlund, SCEN NR: 6882 UR MITT LIV (2005) 35mm
Krzysztof Kieślowski, PUHUVAT PÄÄT (1980) 35mm
– näytöksen kaksi muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Tampereen elokuvajuhlat

pe 8.3.

09.00 Tampere – Tullikamari (Tullikamarinaukio 2)
Tenavat
Ismo Virtanen & Mariko Härkönen, TURILAS JA JÄÄRÄ: NEKTARI (2001) 35mm
Heikki Prepula, VETURI (1978) 35mm
– näytöksen viisi muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Tampereen elokuvajuhlat

10.00 Tampere – Tullikamari (Tullikamarinaukio 2)
Vekarat
Mikko & Maikki Harjanne, SYSIMETSÄN SYYSMARKKINAT (1983) 16mm
Heikki Prepula, PULLAPOIKA (1989) 16mm
– näytöksen viisi muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Tampereen elokuvajuhlat

16.00 Tampere – Plevna 6 (Itäinenkatu 4)
Zaida Bergroth
Zaida Bergroth, LASILEUKA (2003) 35mm
– näytöksen kaksi muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Tampereen elokuvajuhlat

18.00 Tampere – Tullikamari (Tullikamarinaukio 2)
Teuvo Puro, NOIDAN KIROT (1927) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Tampereen elokuvajuhlat

20.00 Tampere – Tullikamari (Tullikamarinaukio 2)
Ilppo Pohjola, ROUTEMASTER (1999) 35mm
Ilppo Pohjola, ASPHALTO (1998) 35mm
Säestetty näytös
Tampereen elokuvajuhlat

22.00 Tampere – Plevna 6 (Itäinenkatu 4)
Tieteisnäkyjä 2
Veli Gränö, TÄHTELÄISET (2003) 35mm
Mika Taanila, FYSIKAALINEN RENGAS (2002) 35mm
Sami Hantula, POLOISET JA PARANORMAALI (2000) 35mm
– näytöksen kolme muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Tampereen elokuvajuhlat

la 9.3.

10.00 Tampere – Tullikamari (Tullikamarinaukio 2)
Minikino
Heikki Prepula, KOLME PUKKIA (2001) 16mm
Co Hoedeman, HIEKKALINNA (1977) 16mm
Heikki Prepula, TAIKAHATTU (1987) 16mm
Gayle Thomas, POIKA JA LUMIHANHI (1984) 16mm
Camilla Mickwitz, …JA SINUSTA TULEE PELLE (1985) 16mm
Tampereen elokuvajuhlat

14.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Tieteisnäkyjä 1
Mika Taanila, FUTURO – TULEVAISUUDEN OLOTILA (1998) 35mm
– näytöksen neljä muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Tampereen elokuvajuhlat

16.00 Tampere – Tullikamari (Tullikamarinaukio 2)
Lyhytelokuvan kaanon
René Clair, ENTR’ACTE (1924) 35mm
Stephen & Timothy Quay, STREET OF CROCODILES (1986) 35mm
Ilppo Pohjola, P(L)AIN TRUTH (1993) 35mm
Luis Buñuel, ANDALUSIALAINEN KOIRA (1928) 35mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytelokuvan
Säestetty mykkänäytös (yksi säestetty elokuva: Entr’acte)
Tampereen elokuvajuhlat

20.00 Tampere – Plevna 6 (Itäinenkatu 4)
Jonas Selberg Augustsén
Jonas Selberg Augustsén, KALVEN OCH FRIHETEN (2005) 35mm
Jonas Selberg Augustsén, HÖSTMANNEN (2010) 35mm
Jonas Selberg Augustsén, MYRLANDET (2011) 35mm
– näytöksen kaksi muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Tampereen elokuvajuhlat

22.00 Tampere – Plevna 6 (Itäinenkatu 4)
Tieteisnäkyjä 2
Veli Gränö, TÄHTELÄISET (2003) 35mm
Mika Taanila, FYSIKAALINEN RENGAS (2002) 35mm
Sami Hantula, POLOISET JA PARANORMAALI (2000) 35mm
– näytöksen kolme muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Tampereen elokuvajuhlat

23.30 Tampere – Tullikamari (Tullikamarinaukio 2)
John Waters, FEMALE TROUBLE (1974) 35mm
Night of Trash
Tampereen elokuvajuhlat

su 10.3.

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Roman Polański, UMPIKUJA (1966) 35mm

ma 11.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Orson Welles, V NIINKUIN VÄÄRENNÖS (1973) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Theo Angelopoulos, USVAINEN MAISEMA (1988) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Sergei Jutkevitš & Anatoli Karanovitš, MAJAKOVSKI NAURAA (1975) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Akira Kurosawa, YOJIMBO – ONNENSOTURI (1961) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Claude de Givray, KOVAT KURVIT (1961) 35mm

ti 12.3.

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Jonathan Demme, STOP MAKING SENSE (1984) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Joseph H. Lewis, RIKOSTEN PYÖRTEESSÄ (1949) 35mm

su 17.3.

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Akira Kurosawa, AKIRA KUROSAWAN UNET (1990) 35mm

ma 18.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Alain Resnais, MURIEL – UNOHTAMISEN AIKA (1963) 35mm

17.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Andreas Dresen, WOLKE 9 (2009) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Andrei Mihalkov-Kontšalovski, PAKOJUNA (1985) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Frank Capra, TAPAHTUIPA ERÄÄNÄ YÖNÄ (1934) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
James Cameron, ALIENS – PALUU (1986) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Theo Angelopoulos, MEHILÄISHOITAJA (1986) 35mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Sergei Gerasimov, VAIN KYLÄLÄÄKÄRI (1951) 16mm

ti 19.3.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Charles Chaplin, DIKTAATTORI (1940) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Stan Lathan, BEAT STREET (1984) 35mm

su 24.3.

15.30 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Dietrich Brüggemann, RENN, WENN DU KANNST (2010) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Luchino Visconti, ROCCO JA HÄNEN VELJENSÄ (1960) 35mm

ma 25.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Marco Ferreri, ÄLÄ KOSKE VALKOISEEN NAISEEN (1974) 35mm

18.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Fatih Akin, SOUL KITCHEN (2009) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Alfred Hitchcock, KÖYSI (1948) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Woody Allen, BROADWAY DANNY ROSE (1984) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
François Truffaut, MORSIAN PUKEUTUI MUSTAAN (1968) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Gusein Seidzade, MAAGILLINEN MIEKKA (1960) 35mm

ti 26.3.

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Andrei Tarkovski, PEILI (1974) 35mm

18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Yasemin Şamdereli, ALMANYA – WILLKOMMEN IN DEUTSCHLAND (2011) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Lars von Trier, EUROPA (1991) 35mm

ti 2.4.

18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Andreas Dresen, WOLKE 9 (2009) 35mm

su 7.4.

15.30 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Andreas Dresen, WHISKY MIT WODKA (2009) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Marek Piestrak, SUPERMIES PIRX (1978) 35mm

ma 8.4.

15.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Yasemin Şamdereli, ALMANYA – WILLKOMMEN IN DEUTSCHLAND (2011) 35mm

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Jerzy Kawalerowicz, YÖJUNA (1959) 35mm

17.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Fatih Akin, SOUL KITCHEN (2009) 35mm

18.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Andreas Dresen, WHISKY MIT WODKA (2009) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Theo Angelopoulos, ODYSSEUKSEN KATSE (1995) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Mel Brooks, PÄHKÄHULLUJEN PARATIISI (1976) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Jari Halonen, JOULUBILEET (1996) 35mm

20.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Andreas Dresen, WOLKE 9 (2009) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Oliver Assayas, KUN KESÄ ON OHI (1998) 35mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Grigori Aleksandrov, SÄVELTÄJÄ GLINKA (1952) 16mm

ti 9.4.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Andrzej Wajda, HÄÄT (1972) 35mm

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Mark L. Lester, COMMANDO (1985) 35mm

ke 10.4.

16.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Aarne Tarkas, TYTTÖ JA HATTU (1961) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
LUX–MANNOLA (1960) 35mm
LUX TS – MANNOLA II (1962) 35mm
Toivo Särkkä, IHANA SEIKKAILU (1962) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Aarne Tarkas, MINKKITURKKI (1961) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Suomalaisen elokuvan festivaali

to 11.4.

16.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Aarne Tarkas, VILLI POHJOLA (1955) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Maunu Kurkvaara, KIELLETTY KIRJA (1965) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Suomalaisen elokuvan festivaali

22.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
William Markus, MIRIAM (1957) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Suomalaisen elokuvan festivaali

pe 12.4.

16.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Aarne Tarkas, VILLIN POHJOLAN KULTA (1963) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Veikko Aaltonen, TILINTEKO (1987) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

22.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Spede Pasanen & Vesa-Matti Loiri, HIRTTÄMÄTTÖMÄT (1971) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

la 13.4.

10.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Kari Uusitalo, YYTERIN MISSEJÄ TAPAAMASSA (1959) 35mm
Jorma Nortimo, PIKKU ILONA JA HÄNEN KARITSANSA (1957) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

12.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
LUX–MANNOLA (1960) 35mm
LUX TS – MANNOLA II (1962) 35mm
Aarne Tarkas, VILLIN POHJOLAN SALATTU LAAKSO (1963) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

16.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Toivo Särkkä, KATUPEILIN TAKANA (1949) 35mm
– näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
Suomalaisen elokuvan festivaali

18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Ere Kokkonen, SPEEDY GONZALES – NOIN 7 VELJEKSEN POIKA (1970) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Veikko Aaltonen, ISÄ MEIDÄN (1993) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

22.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Veikko Aaltonen, TUHLAAJAPOIKA (1992) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

su 14.4.

10.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Matti Kassila, TRAILERI ELOKUVASTA PÄÄMAJA (1970) 35mm
Kari Uusitalo, MANNERHEIM – SUOMEN MARSALKKA (1968) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

12.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Valentin Vaala, OMENA PUTOAA… (1952) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

14.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Veikko Aaltonen, MATKALLA (1980) 16mm
– näytöksen pääkuva oli digitaalinen

16.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Veikko Aaltonen, RAKKAUDELLA, MAIRE (1999) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Ken Loach, FAMILY LIFE – VARTTUMISEN TUSKA (1971) 35mm

20.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Aleksander Kotshetkov & Igor Bessarabov, KOMMUNISTIN ELÄMÄNTAIVAL (1976) 16mm

ma 15.4.

15.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Yasemin Şamdereli, ALMANYA – WILLKOMMEN IN DEUTSCHLAND (2011) 35mm

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Pekka Hyytiäinen, MP – MINÄ PELKÄÄN (1982) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Joris Ivens, POWER AND THE LAND (1940) 16mm
Dokumenttiklassikoiden ilta

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Ken Loach, LADYBIRD, LADYBIRD (1994) 35mm

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Englantilainen dokumenttikoulukunta
Robert Flaherty, John Grierson & Arthur Elton, INDUSTRIAL BRITAIN (1933) 16mm
John Grierson & Edgar Anstey, GRANTON TRAWLER (1934) 16mm
Harry Watt & Basil Wright, YÖPOSTI (1936) 16mm
Humphrey Jennings & Harry Watt, LONDON CAN TAKE IT! (1940) 16mm
Humphrey Jennings & Stewart McAllister, ENGLANNIN SÄVEL (Listen to Britain) (1942) 16mm
Dokumenttiklassikoiden ilta

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Luc Besson, TYTTÖ NIMELTÄ NIKITA (1990) 35mm

20.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Dietrich Brüggemann, RENN, WENN DU KANNST (2010) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Terrence Malick, THE NEW WORLD (1979) 35mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Roman Karmen, LIEKEHTIVÄ MANNER (1972) 16mm
Dokumenttiklassikoiden ilta

ti 16.4.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Billy Wilder, AURINGONLASKUN KATU (1950) 35mm

su 21.4.

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Tony Scott, TOP GUN – LENTÄJISTÄ PARHAAT (1986) 35mm

ma 22.4.

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Jean Renoir, HERRA LANGEN RIKOS (1935) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Charles Chaplin, RITARI SINIPARTA (1947) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Ken Loach, INTOHIMOLEIKKI (1967) 35mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Vsevolod Pudovkin, KOTIINPALUU (1953) 16mm

ti 23.4.

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Bernardo Bertolucci, HÄMÄHÄKIN JUONI (1970) 35mm

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Michael Winner, VÄKIVALLAN VIHOLLINEN 3 (1985) 35mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Gianfranco Parolini, 3 TERÄSMIESTÄ (1967) 16mm

su 28.4.

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Andrei Mihalkov-Kontšalovski, SIPERIADA (1979) 35mm

ma 29.4.

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
John Milius, CONAN – BARBAARI (1982) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Ingmar Bergman, SYYSSONAATTI (1978) 35mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Jefim Dzigan, KOHTA ISKEE MYRSKY (1956) 16mm

la 4.5.

14.00 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
Valentin Vaala, MUSTALAISHURMAAJA (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents

15.45 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
Buster Keaton & Charles Reisner, LAIVAKALLE NUOREMPI (1928) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents

18.15 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
Sami Van Ingen, JUST ONE KISS – THE FALL OF NED KELLY (2009) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents

19.30 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
F.W. Murnau, AURINGONNOUSU (1927) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents

ma 6.5.

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Wong Kar-wai, NEONPYHIMYS (1995) 35mm

20.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Kim Ki-duk, RAUTAKOLMONEN (2004) 35mm

ti 7.5.

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Olli Soinio, KUUTAMOSONAATTI (1988) 35mm

ti 21.5.

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Semjen Derevjanski & Igor Semgano, KESKUSHYÖKKÄÄJÄ (1947) 16mm
Neuvostoliittolaisten urheiluelokuvien ilta

20.30 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Andrei Frolov, NYRKKEILYHANSIKAS (1946) 16mm
Neuvostoliittolaisten urheiluelokuvien ilta

la 1.6.

23.00 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
EKEK 2013 – Sika Säkissä
Jean-Pierre Mocky, SOLO (1970) 16mm
Michael Winner, KAUHUJEN YÖ (1971) 16mm
Fernando Di Leo, SALATEHTÄVÄ NAPOLISSA (1975) 16mm
Pekka Jokinen, FOLIO-OLIO KOHTAA LAPIN SHERIFFIN (1996) 35mm
Jaakko Talaskivi, HERRA HUU – JESTAPA JEPULIS PENIKAT SIPULIKS (1973) 35mm
– näytös sisälsi kolme digitaalista elokuvaa

ti 11.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tengis Abuladze, MINÄ JA HASSU SUKUNI (1963) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bertrand Blier, KYLMÄT ALKUPALAT (1979) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Irving Lerner, PELON KAUPUNKI (1959) 35mm

ke 12.9.

16.30 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Kari Juusonen & Jørgen Lerdam, NIKO 2: LENTÄJÄVELJEKSET (2012) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Maurice Pialat, LOULOU – RAKASTETTUNI (1980) 35mm

18.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Cleaning Women Special
Charles Chaplin, VALKOKANKAAN TAKANA (1916) 35mm
Leo McCarey, VAPAUS (1929) 35mm
Buster Keaton & Eddie Cline, ASUNTOPULAN AIKANA (1920) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

18.00 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Haifaa Al-Mansour, WADJDA (2012) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Woody Allen, MELINDA JA MELINDA (2004) 35mm

20.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Marco Bellocchio, NYRKIT TASKUSSA (1965) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

20.30 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Michel Franco, DESPUÉS DE LUCIA (2012) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Cronenberg, EROTTAMATTOMAT (1988) 35mm

22.30 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Philip Kaufman, IHMISPAHOLAISET (1978) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

22.30 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Lewis Gilbert, KAPINALLISET MERELLÄ (1962) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

01.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Claire Denis, WHITE MATERIAL (2009) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

to 13.6.

10.00 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Kleber Mendonça Filho, O SOMA O REDOR (2012) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

10.00 Sodankylä – Ruusunteltta
Tini Sauvo, MYYRÄN AARRE (2001) 16mm
– näytöksen kolme muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Sodankylän elokuvajuhlat

12.00 Sodankylä – Ruusunteltta
Heikki Partanen & Riitta Rautoma, KOIRAN JA SUDEN YSTÄVYYS (1974) 16mm
– näytöksen kolme muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Sodankylän elokuvajuhlat

12.30 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Philip Kaufman, VALIOJOUKKO (1983) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Marco Bellocchio, LA CINA È VICINA (1967) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.45 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Mika Taanila: lyhytfilmejä
Mika Taanila, FUTURO – TULEVAISUUDEN OLOTILA (1998) 35mm
Mika Taanila, FYSIKAALINEN RENGAS (2002) 35mm
Mika Taanila, OPTINEN ÄÄNI (2005) 35mm
Mika Taanila, TÄYDELLISEN PIMENNYKSEN VYÖHYKE (2006) 16mm
– näytöksen kolme muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Sodankylän elokuvajuhlat

12.45 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Peter Strickland, KATALIN VARGA (2009) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

14.00 Sodankylä – Ruusunteltta
Heikki Partanen & Riitta Rautoma, KETTU JA KARHU (1973) 35mm
– näytöksen kolme muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Sodankylän elokuvajuhlat

15.00 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Claire Denis, CHOCOLAT (1988) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Resnais, AMERIKAN SETÄ (1980) 35mm

17.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Peter Strickland, BERBERIAN SOUND STUDIO (2012) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

18.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Neil Brand Special
Leo McCarey, VAPAUS (1929) 35mm
James W. Horne, KUUSIKAUPPIAAT (1929) 35mm
Edgar Kennedy, OHUKAINEN JA PAKSUKAINEN. ILOISET SOITTONIEKAT (1928) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bertrand Blier, KYLMÄT ALKUPALAT (1979) 35mm

19.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Philip Kaufman, OLEMISEN SIETÄMÄTÖN KEVEYS (1988) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

19.45 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
John Guillermin, KUNNIAN KOTKAT (1966) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tengis Abuladze, MINÄ JA HASSU SUKUNI (1963) 35mm

23.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Claire Denis, TROUBLE EVERY DAY (2001) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

23.00 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Marco Bellocchio, VOITTOISA MARSSI (1976) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

23.15 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Randal Kleiser, GREASE (1978) 35mm
Karaokenäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

01.15 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Aki Kaurismäki, PIDÄ HUIVISTA KIINNI, TATJANA (1994) 35mm
– näytös sisälsi lyhyen digitaalisen alkukuvan
Sodankylän elokuvajuhlat

01.30 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Dario Argento, SUSPIRIA (1977) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

pe 14.6.

10.00 Sodankylä – Ruusunteltta
Veikko Korkolainen, Tapio Korkolainen & Jan Henrikson, REPOLAISEN RETKI (1988) 16mm
– näytöksen kolme muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Sodankylän elokuvajuhlat

10.30 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Marion Hänsel, LA TENDRESSE (2013) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.00 Sodankylä – Ruusunteltta
Helmut Barth, SIILI (1975) 16mm
– näytöksen kaksi muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Sodankylän elokuvajuhlat

12.30 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Claire Denis, L’INTRUS (2004) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.45 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Ahmet Boyacioğlu, SIYAH BEYAZ (2010) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

14.00 Sodankylä – Ruusunteltta
Veikko Korkolainen, RUNOELMA (1989) 16mm
– näytöksen kaksi muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Sodankylän elokuvajuhlat

15.15 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Claire Denis, BEAU TRAVAIL (1999) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.15 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Philip Kaufman, RYÖVÄRIT (1972) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Irving Lerner, PELON KAUPUNKI (1959) 35mm

17.30 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Mario Monicelli, LEMMENVARAS (1960) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.30 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Terence Young, THEY WERE NOT DIVIDED (1950) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

20.15 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Alfred Hitchcock, PUHTAUDEN LUNNAAT [mykkäversio] (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

20.30 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Haifaa Al-Mansour, WADJDA (2012) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Woody Allen, MELINDA JA MELINDA (2004) 35mm

22.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Steven Spielberg, KADONNEEN AARTEEN METSÄSTÄJÄT (1981) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

22.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Claire Denis, WHITE MATERIAL (2009) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

22.45 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Rama Burshtein, FILL THE VOID (2012) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

00.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Philip Kaufman, QUILLS – SYNTISET SÄKEET (2000) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

00.45 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Marco Bellocchio, MARCO BELLOCCHION PAHOLAINEN RUUMIISSA (1986) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

00.45 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Cristian Mungiu, OCCIDENT (2002) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

01.00 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Hannes Häyrinen, ISKELMÄKETJU (1959) 35mm
Karaokenäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

03.30 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Lucio Fulci, QUELLA VILLA ACCANTO AL CIMITERO (House by the Cemetery) (1981) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

la 15.6.

07.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Rauni Mollberg, MILKA – ELOKUVA TABUISTA (1980) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

10.30 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Michel Franco, DESPUÉS DE LUCIA (2012) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

10.45 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Hannes Vartiainen & Pekka Veikkolainen, HÄIVÄHDYS ELÄMÄÄ (2012) 35mm
– näytöksen pääkuva oli digitaalinen
Sodankylän elokuvajuhlat

12.30 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Marco Bellocchio, L’ORA DI RELIGIONE (IL SORRISO DI MIA MADRE) (2002) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.00 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Paulo Rocha, MUDAR DE VIDA (1966) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.00 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Jan Troell, HAMSUN (1996) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Maurice Pialat, LOULOU – RAKASTETTUNI (1980) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

18.30 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Edward Sedgwick & Buster Keaton, KAMERAMIES (1928) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Sodankylän elokuvajuhlat

18.45 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Serif Gören & Yilmaz Güney, YOL (1982) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bo Widerberg, KORPPIKORTTELI (1963) 35mm

20.30 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Cristian Mungiu, TARINOITA KULTA-AJALTA (2009) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

20.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Claire Denis, LES SALAUDS (2013) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

20.30 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Jan Troell, PILVIEN SYLEILYSSÄ (2001) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

20.30 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
J. Lee Thompson, PALUU HELVETISTÄ (1958)
Sodankylän elokuvajuhlat

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Cronenberg, EROTTAMATTOMAT (1988) 35mm

23.30 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Philip Kaufman, VAELTAJAT – SUURKAUPUNGIN JENGI (1979) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

23.30 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Marco Bellocchio, VINCERE (2009) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

23.30 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Claire Denis, 35 RHUMS (35 Shots of Rum) (2008) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

23.45 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Rama Burshtein, FILL THE VOID (2012) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

01.45 Sodankylä – Iso teltta (Vasantie 11)
Philip Kaufman, IHMISPAHOLAISET (1978) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

01.45 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Bertrand Tavernier, KATHERINE MORTENHOEN OSTETTU KUOLEMA (1980) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

su 16.6.

10.15 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Marion Hänsel, LA TENDRESSE (2013) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.30 Sodankylä – Lapinsuu (Jäämerentie 17)
Cristian Mungiu, 4 KUUKAUTTA, 3 VIIKKOA, 2 PÄIVÄÄ (2007) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.30 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Kleber Mendonça Filho, O SOMA O REDOR (2012) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

12.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Leffaraati
Jukka Pekka Kinnunen & Wallu Virtanen, TEOLLISTA MUOTOILUA (1958) 35mm
Fedor Hitruk, SAARI (1973) 35mm
Peter von Bagh, JOULUKUU (1969) 35mm
Jaakko Talaskivi, A KISS ONE SUUDELMA (1969) 35mm
Eino Ruutsalo, KINEETTISIÄ KUVIA (1962) 35mm
– näytöksen kolme muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
Sodankylän elokuvajuhlat

15.00 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Jan Troell, IKUISTETUT HETKET (2008) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

15.00 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Mika Taanila, Risto Jarva: 3 lyhytfilmiä
Risto Jarva, TIETOKONEET PALVELEVAT (1968) 35mm
Risto Jarva, PAKASTEET II (1969) 35mm
Mika Taanila, TULEVAISUUS EI OLE ENTISENSÄ (2002) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Myyrän seikkailut
Zděnek Miler, MYYRÄ JA PURUKUMI (1969) 16mm
Zděnek Miler, MYYRÄ JA TELEVISIO (1970) 16mm
Zděnek Miler, MYYRÄ ELÄINTARHASSA (1969) 16mm
Zděnek Miler, MYYRÄ JA PIKKUAUTO (1963) 16mm
Zděnek Miler, MYYRÄ JA SIILI (1970) 16mm
Zděnek Miler, MYYRÄ JA RAKETTI (1965) 16mm
Zděnek Miler, MYYRÄ JA VIHREÄ TÄHTI (1969) 16mm

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Resnais, AMERIKAN SETÄ (1980) 35mm

17.30 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Guy Hamilton, SANKAREIDEN VANKILEIRI (1955) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

19.45 Sodankylä – Pieni teltta (Vasantie 11)
Claire Denis, CHOCOLAT (1988) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bo Widerberg, KORPPIKORTTELI (1963) 35mm

21.45 Sodankylä – Kitisenrannan koulu (Vasantie 11)
Marco Bellocchio, NYRKIT TASKUSSA (1965) 35mm
Sodankylän elokuvajuhlat

ti 18.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Maurice Pialat, POLICE (1985) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roger Corman, KIIHOTUS (1962) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Anthony Balch, TOWERS OPEN FIRE (1963) 35mm
David Cronenberg, ALASTON LOUNAS (1991) 35mm

ke 19.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kari Uusitalo, SUOMALAINEN RATSUVÄKI (1963) 35mm

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrzej Wajda, DANTON (1983) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Woody Allen, MATCH POINT (2005) 35mm

to 20.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roger Corman, KIIHOTUS (1962) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Maurice Pialat, POLICE (1985) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Anthony Balch, TOWERS OPEN FIRE (1963) 35mm
David Cronenberg, ALASTON LOUNAS (1991) 35mm

su 23.6.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Woody Allen, MATCH POINT (2005) 35mm

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrzej Wajda, DANTON (1983) 35mm

ti 25.6.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Woody Allen, JYMYJUTTU (2006) 35mm

18.30 Mikkeli – Harjunmaan seurojentalo (Pajulantie 8 A)
Toivo Särkkä, KULKURIN VALSSI (1941) 16mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Samuel Fuller, SHOKKIKÄYTÄVÄ (1963) 35mm

ke 26.6.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Truffaut, KOHTALOKAS NAINEN (1981) 35mm

19.00 Mäntyharju – Enonkylien kylätalo (Huljavantie 235A)
Toivo Särkkä, HILJA – MAITOTYTTÖ (1953) 16mm

to 27.6.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Cronenberg, M BUTTERFLY (1993) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Woody Allen, JYMYJUTTU (2006) 35mm

pe 28.6.

19.00 Kouvola – Kimolan seurapirtti (Iitinkirkontie 180)
Toivo Särkkä, HILJA – MAITOTYTTÖ (1953) 16mm

la 29.6.

18.00 Pappinen (Joutsa) – Pappistalo (Kouluraitti 21)
Toivo Särkkä, KULKURIN VALSSI (1941) 16mm

su 30.6.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Truffaut, KOHTALOKAS NAINEN (1981) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Samuel Fuller, SHOKKIKÄYTÄVÄ (1963) 35mm

ma 1.7.

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Mihail Romm, MUSTAN MEREN KOTKA (1953) 16mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Mihail Romm, TULIHOLVIN ALLA (1953) 16mm

ti 2.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrew Niccol, GATTACA (1997) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, THE THING – ”SE” JOSTAKIN (1982) 35mm

ke 3.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergio Martino, IHMISLABORATORIO (1979) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ken Russell, MUUTOSTILOJA (1980) 35mm

to 4.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Trumbull, TAISTELU AVARUUDESSA (1972) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Zack Snyder, WATCHMEN (2009) 35mm

la 6.7.

20.30 Helsinki – Salamesta 2. kerros (Kaikukatu 4)
George Gage, SKATEBOARD (1977) 16mm
Kuudes aisti

su 7.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Henson & Frank Oz, TUMMA KRISTALLI (1982) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Al Adamson, VERIMESSU (1971) 35mm

ma 8.7.

12.00 Vieremä – Vieremän koulukeskus (Petterintie 12)
Tour de film -kiertue 16mm
– esityksen tarkka sisältö vahvistamatta

ti 9.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bertrand Blier, LIIAN KAUNIS SINULLE! (1989) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Cronenberg, CRASH (1996) 35mm

ke 10.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Woody Allen, CASSANDRA’S DREAM (2007) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Cronenberg, EXISTENZ (1999) 35mm

to 11.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Paul Rappeneau, CYRANO DE BERGERAC (1990) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Woody Allen, VICKY CRISTINA BARCELONA (2008) 35mm

pe 12.7.

18.00 Suomussalmi – Ruhtinaansalmen kylätalo (Takatie 21)
Toivo Särkkä, HILJA – MAITOTYTTÖ (1953) 16mm

la 13.7.

18.00 Vuolijoki (Kajaani) – Riihipihan talonpoikaismuseo (Kuusirannantie 67)
Toivo Särkkä, KULKURIN VALSSI (1941) 16mm
Wanhan ajan maatalousnäyttely

su 14.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alexander Mackendrick, YKSIN HALKI AFRIKAN (1963) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Trumbull, TAISTELU AVARUUDESSA (1972) 35mm

ti 16.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alexander Mackendrick, YKSIN HALKI AFRIKAN (1963) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ken Russell, MUUTOSTILOJA (1980) 35mm

ke 17.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bertrand Blier, LIIAN KAUNIS SINULLE! (1989) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Cronenberg, CRASH (1996) 35mm

to 18.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Cronenberg, EXISTENZ (1999) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Woody Allen, CASSANDRA’S DREAM (2007) 35mm

su 21.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Paul Rappeneau, CYRANO DE BERGERAC (1990) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Woody Allen, VICKY CRISTINA BARCELONA (2008) 35mm

ti 23.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Béla Tarr, A TORINÓI LÓ (Torinon hevonen) (2011) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Georges Franju, JUDEX – SALAPERÄINEN KOSTAJA (1963) 35mm

ke 24.7.

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Cronenberg, SPIDER (2002) 35mm

to 25.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Cronenberg, A HISTORY OF VIOLENCE (2005) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bruno Nuytten, CAMILLE CLAUDEL (1988) 35mm

su 28.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, KESKIPÄIVÄN AAVE (1963) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Woody Allen, YOU WILL MEET A TALL DARK STRANGER (2010) 35mm

ma 29.7.

17.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Sergei Vasiljev, LOKAKUUN PÄIVINÄ (1958) 16mm

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Juri Zheljabuzhsky, MOSSELPROMIN TUPAKKATYTTÖ (1924) 16mm

ti 30.7.

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, KESKIPÄIVÄN AAVE (1963) 35mm

      ke 31.7.

      18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Georges Franju, JUDEX – SALAPERÄINEN KOSTAJA (1963) 35mm

      20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
      Woody Allen, YOU WILL MEET A TALL DARK STRANGER (2010) 35mm

          to 1.8.

          18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
          David Cronenberg, SPIDER (2002) 35mm

          20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
          Béla Tarr, A TORINÓI LÓ (Torinon hevonen) (2011) 35mm

              pe 2.8.

              22.30 Urjala – Vilpolan kenttä
              Edvin Laine, TUNTEMATON SOTILAS (1955) 35mm
              Ulkoilmanäytös

                  su 4.8.

                  18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                  David Cronenberg, A HISTORY OF VIOLENCE (2005) 35mm

                  20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                  Bruno Nuytten, CAMILLE CLAUDEL (1988) 35mm

                      ti 6.8.

                      17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                      Alberto Cavalcanti, PIKKU LILIE (1927) 35mm
                      Jean Renoir, VIRTA (1936) 35mm

                      19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                      Frank Beyer, ALASTOMANA SUSIEN PARISSA (1963) 35mm

                      21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                      Woody Allen, MIDNIGHT IN PARIS (2011) 35mm

                          ke 7.8.

                          17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                          Jean Renoir, SUURI ILLUUSIO (1937) 35mm

                          19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                          Lindsay Anderson, MIEHEN HINTA (1963) 35mm

                          21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                          David Cronenberg, EASTERN PROMISES (2007) 35mm

                          to 8.8.

                          17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                          Jean Renoir, RANSKALAINEN CANCAN (1954) 35mm

                          19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                          Ingmar Bergman, TALVEN VALOA (1962) 35mm

                          21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                          Woody Allen, MIDNIGHT IN PARIS (2011) 35mm

                          22.15 Tampere – Kahvila Valo (Puutarhakatu 11)
                          Sergei Eisenstein, PANSSARILAIVA POTEMKIN (1925) 16mm
                          Ulkoilmanäytös

                            pe 9.8.

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Frank Boyer, ALASTOMANA SUSIEN PARISSA (1963) 35mm

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Alberto Cavalcanti, PIKKU LILIE (1927) 35mm
                            Jean Renoir, VIRTA (1936) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            David Cronenberg, EASTERN PROMISES (2007) 35mm

                            22.00 Miehikkälä – Salpalinja-museo (Säästöpirtintie 70)
                            Edvin Laine, TUNTEMATON SOTILAS (1955) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            22.30 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Julie Delpy, RANSKALAINEN VIIKONLOPPU (2011) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            la 10.8.

                            16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Lindsay Anderson, MIEHEN HINTA (1963) 35mm

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Jean Renoir, SUURI ILLUUSIO (1937) 35mm

                            19.00 Lemland – Pellas ladugård / Skeppargården Pellas (Skepparvägen 30)
                            Juho Kuosmanen, ROMU-MATTILA JA KAUNIS NAINEN (2012) 16mm
                            Säestetty mykkänäytös

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            John Carpenter, THE THING – ”SE” JOSTAKIN (1982) 35mm

                            22.30 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Julie Delpy, RANSKALAINEN VIIKONLOPPU (2011) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            su 11.8.

                            16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Ingmar Bergman, TALVEN VALOA (1962) 35mm

                            17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Jean Renoir, RANSKALAINEN CANCAN (1954) 35mm

                            19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Béla Tarr, A TORINÓI LÓ (Torinon hevonen) (2011) 35mm

                            22.30 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Julie Delpy, RANSKALAINEN VIIKONLOPPU (2011) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            ma 12.8.

                            19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
                            Sergei Jutkevitš, KIVÄÄRIMIES (1938) 16mm

                            21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
                            Sergei Jutkevitš & M. Itina, JAKOV SVERDLOV (1940) 16mm

                            22.30 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Julie Delpy, RANSKALAINEN VIIKONLOPPU (2011) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            ti 13.8.

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Jean Renoir, AAMIAINEN RUOHIKOLLA (1959) 35mm

                            22.30 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Julie Delpy, RANSKALAINEN VIIKONLOPPU (2011) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            ke 14.8.

                            16.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            John Huston, PUNAINEN MYLLY (1952) 35mm

                            18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Béla Tarr, A TORINÓI LÓ (Torinon hevonen) (2011) 35mm

                            22.30 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Julie Delpy, RANSKALAINEN VIIKONLOPPU (2011) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            to 15.8.

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Maurice Pialat, VAN GOGH (1991) 35mm

                            20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Luchino Visconti, TIIKERIKISSA (1963) 35mm

                            22.15 Tampere – Kahvila Valo (Puutarhakatu 11)
                            Andrei Mihalkov-Kontšalovski, VANJA-ENO (1971) 16mm
                            Ulkoilmanäytös

                            22.30 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Julie Delpy, RANSKALAINEN VIIKONLOPPU (2011) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            pe 16.8.

                            19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Jean Renoir, AAMIAINEN RUOHIKOLLA (1959) 35mm

                            17.00 Espoo – Kino Tapiola (Mäntyviita 2)
                            Giuseppe Bonito, PULCE NON C’È (2012) 35mm
                            Espoon Ciné

                            22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Radu Mihaileanu, KONSERTTI (2009) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            22.00 Nokia – Hinttalan museo (Nokian valtatie 5)
                            Edvin Laine, KULTAMITALIVAIMO (1947) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            la 17.8.

                            18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            John Huston, PUNAINEN MYLLY (1952) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Andrew Niccol, GATTACA (1997) 35mm

                            21.45 Helsinki – Kansalaistori (Alvar Aallon kuja)
                            Woody Allen, VICKY CRISTINA BARCELONA (2008) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Radu Mihaileanu, KONSERTTI (2009) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            23.00 Hämeenlinna – Linnapuisto, Keskiaikamarkkinat
                            Youssef Chahine, KOHTALO (1998) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            su 18.8.

                            14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Errol Morris, JOHTOLANKA (1988) 35mm

                            16.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Luchino Visconti, TIIKERIKISSA (1963) 35mm

                            19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Maurice Pialat, VAN GOGH (1991) 35mm

                            21.45 Helsinki – Kansalaistori (Alvar Aallon kuja)
                            Peter von Bagh, HELSINKI, IKUISESTI (2008) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Radu Mihaileanu, KONSERTTI (2009) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            ma 19.8.

                            21.45 Helsinki – Kansalaistori (Alvar Aallon kuja)
                            Baz Luhrmann, MOULIN ROUGE (2001) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Radu Mihaileanu, KONSERTTI (2009) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            ti 20.8.

                            16.45 Espoo – Espoon kulttuurikeskus, Tapiolasali (Kulttuuriaukio 2)
                            Marion Hänsel, LA TENDRESSE (2013) 35mm
                            Espoon Ciné

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Errol Morris, AJAN LYHYT HISTORIA (1992) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Steven Spielberg, E.T. (1982) 35mm

                            22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Radu Mihaileanu, KONSERTTI (2009) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            ke 21.8.

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Peter von Bagh, KREIVI (1971) 35mm

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Errol Morris, SODAN OPPITUNNIT (2003) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Christian Mungiu, 4 KUUKAUTTA, 3 VIIKKOA, 2 PÄIVÄÄ (2007) 35mm

                            22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Radu Mihaileanu, KONSERTTI (2009) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            to 22.8.

                            17.00 Helsinki – Kiasma (Mannerheiminaukio 2)
                            Jonas Mekas, LOST LOST LOST (1949–63) 16mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Jörn Donner, TÄÄLLÄ ALKAA SEIKKAILU (1965) 35mm
                            Jörn Donner, HAN – HON [jakso elokuvasta Stimulantia] (1967) 35mm
                            Jörkka-yö

                            21.15 Tampere – Kahvila Valo (Puutarhakatu 11)
                            Vladimir Menshov: MOSKOVA EI USKO KYYNELIIN (1979) 16mm
                            Ulkoilmanäytös

                            22.00 Espoo – Näyttelykeskus WeeGee (Ahertajantie 5)
                            Richard Linklater, RAKKAUTTA ENNEN AAMUA (1995) 35mm
                            Ulkoilmanäytös
                            Espoon Ciné

                            22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Tom DiCillo, WHEN YOU’RE STRANGE (2009) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            23.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Jörn Donner, MUSTAA VALKOISELLA (1968) 35mm
                            Jörkka-yö

                            00.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Jörn Donner, Pirjo Honkasalo & Pekka Lehto YHDEKSÄN TAPAA LÄHESTYÄ HELSINKIÄ (1982) 35mm
                            Jörkka-yö

                            02.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Jörn Donner, Jaakko Talaskivi & Erkki Seiro, PERKELE! KUVIA SUOMESTA (1971) 35mm
                            Jörkka-yö

                            04.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Jörn Donner, SIXTYNINE 69 (1969) 35mm
                            Jörkka-yö

                            pe 23.8.

                            06.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Jörn Donner, NAISENKUVIA (1970) 35mm
                            Jörn Donner, AAMUA KAUPUNGISSA (1954) 35mm
                            Jörkka-yö

                            09.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Josif Heifits, NAINEN RANNALTA (1960) 35mm
                            Novelli ja elokuva -seminaari

                            13.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Jan Němec, YÖN TIMANTIT (1964) 35mm
                            Novelli ja elokuva -seminaari

                            17.00 Espoo – Espoon kulttuurikeskus, Tapiolasali (Kulttuuriaukio 2)
                            Marion Hänsel, LA TENDERNESSE (2013) 35mm
                            Espoon Ciné

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Christian Mungiu, 4 KUUKAUTTA, 3 VIIKKOA, 2 PÄIVÄÄ (2007) 35mm

                            19.30 Rauma – Domino Nightclub (Valtakatu 5)
                            Olli Soinio, KUUTAMOSONAATTI (1988) 35mm
                            Blue Sea Film Festival

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Errol Morris, JOHTOLANKA (1988) 35mm

                            22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Robert Guédiguian, KILIMANJARON LUMET (2011) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            la 24.8.

                            09.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Max Ophüls, LEMMENUNELMA (1952) 35mm
                            Novelli ja elokuva -seminaari

                            12.00 Rauma – Domino Nightclub (Valtakatu 5)
                            Erkki Karu, KUN ISÄLLÄ ON HAMMASSÄRKY (1923) 35mm
                            Säestetty mykkänäytös
                            Blue Sea Film Festival

                            14.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                            Nyrki Tapiovaara & Hugo Hytönen, MIEHEN TIE (1940) 35mm

                            16.30 Rauma – Domino Nightclub (Valtakatu 5)
                            Aki Kaurismäki, CALAMARI UNION (1985) 35mm
                            Blue Sea Film Festival

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Errol Morris, AJAN LYHYT HISTORIA (1992) 35mm

                            18.00 Rauma – Domino Nightclub (Valtakatu 5)
                            Matti Ijäs, RÄPSY JA DOLLY ELI PARIISI ODOTTAA… (1990) 35mm
                            Blue Sea Film Festival

                            18.30 Kerimäki – Kalastajatilan alue (Puruvedentie 65)
                            Toivo Särkkä, VAIVAISUKON MORSIAN (1944) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            19.45 Rauma – Domino Nightclub (Valtakatu 5)
                            Jim Jarmusch, NIGHT ON EARTH (1991) 35mm
                            Blue Sea Film Festival

                            22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Robert Guédiguian, KILIMANJARON LUMET (2011) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            su 25.8.

                            14.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                            Nyrki Tapiovaara, VARASTETTU KUOLEMA (1938) 35mm

                            15.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Steven Spielberg, E.T. (1982) 35mm

                            18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            John Huston, MUISTOT (1987) 35mm

                            18.15 Espoo – Kino Tapiola (Mäntyviita 2)
                            Giuseppe Bonito, PULCE NON C’È (2012) 35mm
                            Espoon Ciné

                            20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Errol Morris, SODAN OPPITUNNIT (2003) 35mm

                            22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Robert Guédiguian, KILIMANJARON LUMET (2011) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            ma 26.8.

                            22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Robert Guédiguian, KILIMANJARON LUMET (2011) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            ti 27.8.

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Godfrey Reggio, KOYAANISQATSI (1982) 35mm

                            19.00 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
                            Aki Kaurismäki, JUHA (1999) 35mm
                            Forssan mykkäelokuvafestivaalit

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Steven Lisberger, TRON (1982) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Jan Němec, YÖN TIMANTIT (1964) 35mm

                            22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Robert Guédiguian, KILIMANJARON LUMET (2011) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            ke 28.8.

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Godfrey Reggio, POWAQQATSI (1988) 35mm

                            22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Robert Guédiguian, KILIMANJARON LUMET (2011) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            to 29.8.

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Godfrey Reggio, NAQOYQATSI (2002) 35mm

                            19.00 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
                            Aki Kaurismäki, JUHA (1999) 35mm
                            Forssan mykkäelokuvafestivaalit

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Max Ophüls, LEMMENUNELMA (1952) 35mm

                            21.00 Turku – Kirjakahvila (Brinkkalan sisäpiha, Vanha Suurtori 3)
                            Oudoimmat lyhytelokuvat
                            Christy Cabanne & John Emerson, THE MYSTERY OF THE LEAPING FISH (1916) 16mm
                            Robert Florey & Slavko Vorkapich, THE LIFE AND DEATH OF 9413 – A HOLLYWOOD EXTRA (1928) 16mm
                            Curt McDowell, SIAMESE TWIN PINHEADS (1972) 16mm
                            Jon Moritsugu, DER ELVIS (1986) 16mm
                            Ulkoilmanäytös

                            22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Robert Guédiguian, KILIMANJARON LUMET (2011) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            pe 30.8.

                            19.00 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
                            Sam Wood, KALLIOIDEN JA SALAKARIEN OHI (1922) 35mm
                            Säestetty mykkänäytös
                            Forssan mykkäelokuvafestivaalit

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Erik Blomberg, KUN ON TUNTEET (1954) 35mm

                            21.00 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
                            Ernst Lubitsch, MADAME DUBARRY – KUNINKAAN JALKAVAIMO (1919) 35mm
                            Säestetty mykkänäytös
                            Forssan mykkäelokuvafestivaalit

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Godfrey Reggio, KOYAANISQATSI (1982) 35mm

                            22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Wong Kar Wai, DAYS OF BEING WILD (1990) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            la 31.8.

                            12.00 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
                            Urban Gad, DIE ARME JENNY (1912) 35mm
                            Säestetty mykkänäytös
                            Forssan mykkäelokuvafestivaalit

                            13.30 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
                            Mauritz Stiller, KÄRLEK OCH JOURNALISTIK (1916) 35mm
                            Säestetty mykkänäytös
                            Forssan mykkäelokuvafestivaalit

                            14.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                            Roland af Hällström, POIKA ELI KESÄÄNSÄ (1955) 35mm

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            John Huston, MUISTOT (1987) 35mm

                            17.30 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
                            G. W. Pabst, KADOTETUN PÄIVÄKIRJA (1929) 35mm
                            Säestetty mykkänäytös
                            Forssan mykkäelokuvafestivaalit

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Godfrey Reggio, POWAQQATSI (1988) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Steven Lisberger, TRON (1982) 35mm

                            22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Wong Kar Wai, DAYS OF BEING WILD (1990) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            22.00 Riihimäki – Allinnan monttu (Penttilänkatu)
                            Aki Kaurismäki, RIKOS JA RANGAISTUS (1983) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            su 1.9.

                            14.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                            Matti Kassila, ELOKUU (1956) 35mm

                            16.00 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
                            Teuvo Puro & Jussi Snellman, ANNA-LIISA (1922) 35mm
                            Säestetty mykkänäytös
                            Forssan mykkäelokuvafestivaalit

                            16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Riehakkaat mykät
                            Charles Chaplin, RANNALLA (1915) 35mm
                            Charles Chaplin, KAHLEKARKURI (1917) 35mm
                            Charles Chaplin, SIIRTOLAINEN (1917) 35mm
                            Säestetty mykkänäytös

                            18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Josif Heifits, NAINEN RANNALTA (1960) 35mm

                            20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Godfrey Reggio, NAQOYQATSI (2002) 35mm

                            22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Wong Kar Wai, DAYS OF BEING WILD (1990) 35mm
                            Ulkoilmanäytös

                            ti 3.9.

                            19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Akira Kurosawa, RASHOMON – PAHOLAISEN TEMPPELI (1950) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Luis Buñuel, VIRIDIANA (1961) 35mm

                            ke 4.9.

                            18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Bernardo Bertolucci, FASISTI (1970) 35mm

                            20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Ang Lee, BROKEBACK MOUNTAIN (2005) 35mm

                            to 5.9.

                            18.00 Helsinki – Malmitalo (Ala-Malmin tori 1)
                            Anastasia Lapsui & Markku Lehmuskallio, MATKA (2007) 35mm
                            – näytöksen toinen elokuva esitettiin digitaalisena

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            George Stevens, PAIKKA AURINGOSSA (1951) 35mm

                            21.00 Turku – Kirjakahvila (Brinkkalan sisäpiha, Vanha Suurtori 3)
                            Edgar G. Ulmer, DETOUR (1945) 16mm
                            Ulkoilmanäytös

                            21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Akira Kurosawa, RASHOMON – PAHOLAISEN TEMPPELI (1950) 35mm

                            pe 6.9.

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Jean Epstein, USHERIN TALON HÄVIÖ (1928) 35mm

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Luis Buñuel, VIRIDIANA (1961) 35mm

                            20.00 Orivesi – Taiston talo (Asematie 9)
                            Jari Halonen, BACK TO THE USSR – TAKAISIN RYSSIIN (1992) 35mm
                            Reikäreuna

                            20.00 Turku – Sirkkalan vanhan kasarmin sisäpiha (Kaivokatu 12)
                            Rupert Julian, OOPPERAN KUMMITUS (1925) 16mm
                            Ulkoilmanäytös
                            Kinokult

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Akira Kurosawa, RASHOMON – PAHOLAISEN TEMPPELI (1950) 35mm

                            22.00 Turku – Sirkkalan vanhan kasarmin sisäpiha (Kaivokatu 12)
                            Leo McCarey, NELJÄ NAURETTAVAA NAAPURIA (Duck Soup) (1933) 16mm
                            Ulkoilmanäytös
                            Kinokult

                            la 7.9.

                            16.00 Perniö (Salo) – Perniön entinen kunnantalo (Lupajantie 1)
                            Tarja Lapila, JANNEN PELTO (1982) 16mm
                            Tarja & Timo Lapila, OPPIPOIKA (1984) 16mm
                            Pimeän peitto

                            16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Bernardo Bertolucci, FASISTI (1970) 35mm

                            18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Ang Lee, BROKEBACK MOUNTAIN (2005) 35mm

                            20.00 Turku – Sirkkalan vanhan kasarmin sisäpiha (Kaivokatu 12)
                            Piirretyt
                            Rudolf Ising, RED-HEADED BABY (1931) 16mm
                            Tex Avery, HOLLYWOOD STEPS OUT (1941) 16mm
                            Dave Fleischer, MINNIE THE MOOCHER (1932) 16mm
                            Dave Fleischer, POOR CINDERELLA (1934) 16mm
                            Norm McCabe, DAFFY DUCKAROO (1942) 16mm
                            Friz Freleng, YANKEE DOODLE DAFFY (1943) 16mm
                            Dave Fleischer, KIPPARI-KALLE – ALIBABA JA 40 ROSVOA (1937) 16mm
                            Ulkoilmanäytös
                            Kinokult

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Jean Epstein, USHERIN TALON HÄVIÖ (1928) 35mm

                            22.00 Turku – Sirkkalan vanhan kasarmin sisäpiha (Kaivokatu 12)
                            Kenneth Anger, SCORPIO RISING (1963) 16mm
                            Ulkoilmanäytös
                            Kinokult

                            22.30 Turku – Sirkkalan vanhan kasarmin sisäpiha (Kaivokatu 12)
                            Tod Browning, FREAKS – KUMMAJAISET (1932) 16mm
                            Ulkoilmanäytös
                            Kinokult

                            su 8.9.

                            14.00 Orivesi – Taiston talo (Asematie 9)
                            Jouko Aaltonen, KUSUM (2000) 35mm
                            Reikäreuna

                            16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Hannu Peltomaa, TAIKAPELI (1984) 35mm

                            17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            George Stevens, PAIKKA AURINGOSSA (1951) 35mm

                            19.00 Orivesi – Taiston talo (Asematie 9)
                            Valentin Vaala, IHMISET SUVIYÖSSÄ (1948) 35mm
                            Reikäreuna

                            ti 10.9.

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Alfred Hitchcock, JUNO JA RIIKINKUKKO (1929) 35mm

                            18.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Michelangelo Antonioni, SEIKKAILU (1960) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Luis Buñuel, LOS OLVIDADOS (1950) 35mm

                            ke 11.9.

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Nyrki Tapiovaara, VARASTETTU KUOLEMA (1938) 35mm

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Joe Dante, EXPLORERS – TUTKIMUSMATKAILIJAT (1985) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Pier Paolo Pasolini, SALÒ ELI SODOMAN 120 PÄIVÄÄ (1975) 35mm

                            to 12.9.

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Alfred Hitchcock, KIEROA PELIÄ (1931) 35mm

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Luchino Visconti, LUDWIG II [lyhyt versio] (1972) 35mm

                            pe 13.9.

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Victor Sjöström, AJOMIES (1920) 35mm
                            Säestetty mykkänäytös

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Luis Buñuel, LOS OLVIDADOS (1950) 35mm

                            20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Michelangelo Antonioni, SEIKKAILU (1960) 35mm

                            la 14.9.

                            13.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Erkki Kurenniemi, TAVOITELTU KAUNOTAR (1967) 16mm
                            Citizen Peter -seminaari

                            14.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Peter von Bagh & Pertti Maisala, POCKPICKET – KATKELMIA HELSINKILÄISEN PORVARISNUOREN ELÄMÄSTÄ (1967) 35mm
                            Citizen Peter -seminaari

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Ingmar Bergman, VIETTELYSTEN ILTA (1953) 35mm

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Joe Dante, EXPLORERS – TUTKIMUSMATKAILIJAT (1985) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Pier Paolo Pasolini, SALÒ ELI SODOMAN 120 PÄIVÄÄ (1975) 35mm

                            su 15.9.

                            14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Peter von Bagh, ASEMA (1989) 35mm
                            Citizen Peter – seminaari

                            16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Olle Hellbom, VAAHTERAMÄEN EEMELI (1971) 35mm

                            18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Luchino Visconti, LUDWIG II [lyhyt versio] (1972) 35mm

                            20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Alfred Hitchcock, EPÄILTYNÄ MURHASTA (1930) 35mm

                            ma 16.9.

                            19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
                            Tran Anh Hung, NORWEGIAN WOOD (2010) 35mm

                            21.15 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
                            Zhamjangiin Buntar & Anatoli Bobrovski, PARONI UNGERNIN LOPPU (1968) 16mm

                            ti 17.9.

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Marguerite Duras, INDIA SONG (1974) 35mm

                            19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Orson Welles, V NIINKUIN VÄÄRENNÖS (1973) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Ridley Scott, BLADE RUNNER [The International Cut] (1982) 35mm

                            ke 18.9.

                            20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Orson Welles, V NIINKUIN VÄÄRENNÖS (1973) 35mm

                            to 19.9.

                            17.00 Helsinki – Artova Kino (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
                            David Lynch, MULHOLLAND DRIVE (2001) 35mm
                            David Lynch, INLAND EMPIRE (2006) 35mm

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Venäläinen kinokonsertti
                            Wladyslaw Starewicz, HEINÄSIRKKA JA MUURAHAINEN (1913) 35mm
                            Jevgeni Bauer, KUOLEVA JOUTSEN (1916) 35mm
                            Jegveni Bauer, ONNEN TÄHDEN (1917) 35mm
                            Säestetty mykkänäytös

                            18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Marguerite Duras, INDIA SONG (1974) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Ridley Scott, BLADE RUNNER [The International Cut] (1982) 35mm

                            pe 20.9.

                            16.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
                            Pablo Larran, POST MORTEM (2010) 35mm
                            Rakkautta ja anarkiaa

                            18.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
                            Wolfgang Becker, GOODBYE LENIN (2003) 35mm
                            Territorial Cooperation Film Festival

                            18.30 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
                            Toomas Hussar, MUSHROOMING (2012) 35mm
                            Rakkautta ja anarkiaa

                            18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Sarah Polley, STORIES WE TELL (2012) 35mm
                            Rakkautta ja anarkiaa

                            18.45 Helsinki – Dubrovnik (Eerikinkatu 11)
                            Armando Bo, THE LAST ELVIS (2012) 35mm
                            Rakkautta ja anarkiaa

                            21.30 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Kim Mordaunt, THE ROCKET (2013) 35mm
                            Ulkoilmanäytös
                            Rakkautta ja anarkiaa

                            la 21.9.

                            14.15 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
                            Sarah Polley, STORIES WE TELL (2012) 35mm
                            Rakkautta ja anarkiaa

                            15.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
                            Béla Tarr, A TORINÓI LÓ (2011) 35mm

                            16.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
                            Jonas Mekas, REMINESCENES OF A JOURNEY TO LITHUANIA (1972) 16mm
                            Territorial Cooperation Film Festival

                            18.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
                            Gabriel Axel, RANSKALAINEN ILLALLINEN (1987) 35mm
                            Territorial Cooperation Film Festival

                            18.30 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
                            Keishi Otomo, RUROUNI KENSHIN (2012) 35mm
                            Rakkautta ja anarkiaa

                            20.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
                            Emir Kusturica, MUSTA KISSA, VALKOINEN KISSA (1998) 35mm
                            Territorial Cooperation Film Festival

                            21.30 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Toomas Hussar, MUSHROOMING (2012) 35mm
                            Ulkoilmanäytös
                            Rakkautta ja anarkiaa

                            su 22.9.

                            14.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
                            Armando Bo, THE LAST ELVIS (2012) 35mm
                            Rakkautta ja anarkiaa

                            14.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
                            Theo Angelopoulos, IKUISUUS JA PÄIVÄ (1998) 35mm
                            Territorial Cooperation Film Festival

                            15.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
                            Bódy Gábor, KOIRAN YÖLAULU (1989) 35mm

                            16.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
                            Keishi Otomo, RUROUNI KENSHIN (2012) 35mm
                            Rakkautta ja anarkiaa

                            16.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Sarah Polley, STORIES WE TELL (2012) 35mm
                            Rakkautta ja anarkiaa

                            18.30 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
                            Pablo Larran, POST MORTEM (2010) 35mm
                            Rakkautta ja anarkiaa

                            ma 23.9.

                            18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Kim Mordaunt, THE ROCKET (2013) 35mm
                            Rakkautta ja anarkiaa

                            18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                            Ken Russell, MUUTOSTILOJA (1980) 35mm

                            ti 24.9.

                            18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
                            Philip Kaufman, OLEMISEN SIETÄMÄTÖN KEVEYS (1988) 35mm

                            18.30 Hämeenlinna – Maxim (Hallituskatu 20)
                            Jean-Pierre Jeunet, AMÉLIE (2001) 35mm

                            ke 25.9.

                            21.30 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Sarah Polley, STORIES WE TELL (2012) 35mm
                            Ulkoilmanäytös
                            Rakkautta ja anarkiaa

                            to 26.9.

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Sergei Eisenstein, PANSSARILAIVA POTEMKIN [Shostakovitsh-versio 1976] (1925) 35mm

                            18.00 Helsinki – Malmitalo (Ala-Malmin tori 1)
                            Dave Fleischer, KENKÄTALON LAPSET (1935) 16mm
                            Albert Lamorisse, PUNAINEN ILMAPALLO (1956) 16mm
                            Friz Freleng, POSSUJEN POLKKA (1943) 16mm

                            19.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                            Buster Keaton & Eddie Cline, BUSTER JA POLIISIPARAATI (1922) 16mm

                            21.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                            Buster Keaton & Clyde Bruckman, KENRAALI (1926) 16mm

                            21.30 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Sarah Polley, STORIES WE TELL (2012) 35mm
                            Ulkoilmanäytös
                            Rakkautta ja anarkiaa

                            pe 27.9.

                            21.30 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Pablo Larran, POST MORTEM (2010) 35mm
                            Ulkoilmanäytös
                            Rakkautta ja anarkiaa

                            la 28.9.

                            15.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
                            Sándor Pál, DANIELIN JUNAMATKA (1982) 35mm

                            16.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22–24)
                            Keishi Ototmo, RUROUNI KENSHIN (2012) 35mm
                            Rakkautta ja anarkiaa

                            18.45 Helsinki – Dubrovnik (Eerikinkatu 11)
                            Armando Bo, THE LAST ELVIS (2012) 35mm
                            Rakkautta ja anarkiaa

                            21.30 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
                            Toomas Hussar, MUSHROOMING (2012) 35mm
                            Ulkoilmanäytös
                            Rakkautta ja anarkiaa

                            su 29.9.

                            15.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
                            Béla Tarr, A TORINÓI LÓ (2011) 35mm

                            18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
                            Woody Allen, RADIO DAYS (1987) 35mm

                            ma 30.9.

                            18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                            Richard Fleischer, MANDINGO (1975) 35mm

                            20.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
                            Jean-Luc Godard, ALPHAVILLE (1965) 35mm

                            21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
                            Andrei Mihalkov-Kontšalovski, ENSIMMÄINEN OPETTAJA (1965) 16mm
                            TSHINGIS AITMATOV (1973) 16mm

                            ti 1.10.

                            18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
                            David Cronenberg, THE DEAD ZONE – VIIMEINEN YHTEYS (1983) 35mm

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Vittorio de Sica, POLKUPYÖRÄVARAS (1948) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            John Carpenter, PAKO NEW YORKISTA (1981) 35mm

                            ke 2.10.

                            16.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                            Gábor Body, KOIRAN YÖLAULU (1983) 35mm

                            19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Pierre Étaix, NAISTA METSÄSTÄMÄSSÄ (1962) 35mm
                            Pierre Étaix, RUPTURE (1961) 35mm

                            21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Ivan Reitman, GHOSTBUSTERS – HAAMUJENGI (1984) 35mm

                            to 3.10.

                            16.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                            Pál Sándor, DANIELIN JUNAMATKA (1982) 35mm

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Lev Kuleshov, LAIN MUKAAN (1926) 35mm
                            – näytös sisälsi lyhyen digitaalisen alkukuvan
                            Säestetty mykkänäytös

                            18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
                            Robert Wiene, TOHTORI CALIGARIN KABINETTI (1919) 35mm
                            Säestetty mykkänäytös
                            Kuopion Vilimit

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Pierre Etaix, JO-JO (1965) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Glauber Rocha, ANTONIO DAS MORTES (1969) 35mm

                            pe 4.10.

                            16.00 Helsinki – Kino Tulio (Sörnäisten rantatie 25 A 1, 5. kerros)
                            Matti Kassila, JÄÄHYVÄISET PRESIDENTILLE (1987) 35mm

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Vittorio de Sica, POLKUPYÖRÄVARAS (1948) 35mm

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Charles Laughton, RÄSYNUKKE (1955) 35mm

                            la 5.10.

                            13.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
                            Johanna Vuoksenmaa, NOUSUKAUSI (2003) 35mm
                            Kuopion Vilimit

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Pierre Étaix, NAISTA METSÄSTÄMÄSSÄ (1962) 35mm
                            Pierre Étaix, RUPTURE (1961) 35mm

                            18.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                            Béla Tarr & Ágnes Hranitzky, TORINON HEVONEN (2011) 35mm

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Glauber Rocha, ANTONIO DAS MORTES (1969) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Ivan Reitman, GHOSTBUSTERS – HAAMUJENGI (1984) 35mm

                            su 6.10.

                            16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Olle Hellbom, VAAHTERAMÄEN EEMELI (1971) 35mm

                            18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Pierre Étaix, JO-JO (1965) 35mm

                            18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
                            Roman Polański, KAKSI MIESTÄ JA KAAPPI (1957) 35mm
                            Ion Popescu-Gopo, KOHTI KUUTA (1963) 35mm

                            20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Charles Laughton, RÄSYNUKKE (1955) 35mm

                            ma 7.10.

                            16.30 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
                            André Téchiné, RAKASTA MINUT POIS (1998) 35mm

                            18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                            Jean-Luc Godard, AVIOVAIMO PARIISISSA (1966) 35mm

                            19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
                            Luis Buñuel, VIRIDIANA (1961) 35mm

                            20.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
                            Alfred Hitchcock, PUHTAUDEN LUNNAAT (1929) 35mm

                            ti 8.10.

                            16.00 Jyväskylä – Jyväskylän kaupunginkirjasto, Minnansali (Vapaudenkatu 39–41)
                            Mykkäelokuvailta: Arkistojen aarteita
                            SUOMEN NUORISOSEURAVÄKI JUHLII (1947) 16mm
                            – näytöksen seitsemän muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
                            Säestetty mykkänäytös

                            16.30 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
                            Michel Leclerc, LE NOM DES GENS (2010) 35mm

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Mario Camerini, KYLLÄ MIEHET OVAT ROISTOJA (1932) 35mm

                            18.00 Jyväskylä – Jyväskylän kaupunginkirjasto, Minnansali (Vapaudenkatu 39–41)
                            Mykkäelokuvailta: Arkistojen aarteita
                            SUOMEN NUORISOSEURAVÄKI JUHLII (1947) 16mm
                            – näytöksen seitsemän muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
                            Säestetty mykkänäytös

                            18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Charles Chaplin, PARRASVALOT (1952) 35mm

                            18.30 Hämeenlinna – Maxim (Hallituskatu 20)
                            Jan Troell, MAASTAMUUTTAJAT (1970) 35mm

                            19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
                            Terence Davies, PÄIVÄ PAINUU MAILLEEN (1992) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Robert Zemeckis, PALUU TULEVAISUUTEEN (1985) 35mm

                            ke 9.10.

                            16.30 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
                            Romain Goupil, LES MAINS EN L’AIR (2010) 35mm

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Pierre Étaix, AS LONG AS YOU’RE HEALTHY (1965) 35mm
                            Pierre Étaix, HAPPY ANNIVERSARY (1962) 35mm
                            Pierre Étaix, FEELING GOOD (1966) 35mm

                            20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Jane Campion, PIANO (1993) 35mm

                            to 10.10.

                            16.30 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
                            Hervé Minram & Géraldine Nakache, TOUT CE QUI BRILLE (2010) 35mm

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Boris Barnet, TALO TRUBNAJALLA (1928) 35mm

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Pierre Étaix, HASSU HAAVEILIJA (1969) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Michelangelo Antonioni, PUNAINEN ERÄMAA (1964) 35mm

                            pe 11.10.

                            09.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Charles Chaplin, PARRASVALOT (1952) 35mm
                            Elokuva ja psyyke -symposium

                            15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Jane Campion, PIANO (1993) 35mm
                            Elokuva ja psyyke -symposium

                            16.30 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
                            Mikhaël Hers, MEMORY LANE (2010) 35mm

                            18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Mario Camerini, KYLLÄ MIEHET OVAT ROISTOJA (1932) 35mm

                            20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Boris Barnet, TALO TRUBNAJALLA (1928) 35mm

                            la 12.10.

                            09.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Robert Mulligan, KUKA SURMAISI SATAKIELEN? (1962) 35mm
                            Elokuva ja psyyke -symposium

                            13.00 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
                            Jean Renoir, RANSKALAINEN CANCAN (1954) 35mm

                            14.30 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
                            Komedian klassikoita
                            Charles Chaplin, KULKURI (1915) 16mm
                            Charles Chaplin, CHAPLIN PANKISSA (1915) 16mm
                            James Parrott, TÄYDELLINEN PÄIVÄ 16mm
                            James Parrott, LAPSET (1930) 16mm

                            15.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Wong Kar-wai, IN THE MOOD FOR LOVE (2000) 35mm
                            Elokuva ja psyyke -symposium

                            18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Pierre Étaix, AS LONG AS YOU’RE HEALTHY (1965) 35mm
                            Pierre Étaix, HAPPY ANNIVERSARY (1962) 35mm
                            Pierre Étaix, FEELING GOOD (1966) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Robert Zemeckis, PALUU TULEVAISUUTEEN (1985) 35mm

                            su 13.10.

                            16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Olle Hellbom, EEMELI JA POSSURESSU (1973) 35mm

                            18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
                            Luchino Visconti, INTOHIMO JA VÄKIVALTA (1974) 35mm

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Pierre Étaix, HASSU HAAVEILIJA (1969) 35mm

                            ma 14.10.

                            16.30 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
                            Robert Guédiguian, MARIE-JON KAKSI RAKASTAJAA (2002) 35mm

                            16.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                            Michel Leclerc, LE NOM DES GENS (2010) 35mm

                            18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                            F. W. Murnau, TABU – KIELLETTYÄ RAKKAUTTA (1931) 35mm

                            19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
                            Pedro González-Rubio, MERELLE (2009) 35mm

                            19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
                            John Cassavetes, NAISEN PARHAAT VUODET (1974) 35mm

                            20.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
                            David Cronenberg, KYLMÄT VÄREET (1975) 35mm

                            21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
                            Kamil Jarmatov, AASIAN AURINGON ALLA (1947) 16mm
                            TULEVAISUUS SYNTYY TÄNÄÄN (1963) 16mm

                            ti 15.10.

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Pierre Étaix, LAND OF MILK AND HONEY (1971) 35mm

                            18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
                            Eric Rohmer, O:N MARKIISITAR (1975) 35mm

                            18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Aki Kaurismäki, LE HAVRE (2011) 35mm

                            19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
                            Louis Malle, HISSILLÄ MESTAUSLAVALLE (1957) 35mm

                            20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Akira Kurosawa, IKIRU – TUOMITTU (1952) 35mm

                            ke 16.10.

                            16.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                            Romain Goupil, LES MAINS EN L’AIR (2010) 35mm

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Dokumentin ytimessä 72: Suomen elokuvasäätion dokumenttiprojekti 1988–89
                            Lasse Naukkarinen, NAUTAVAELLUS (1988) 35mm
                            Jaakko Talaskivi, HELSINKI-KATSAUS (1988) 35mm
                            Sakari Rimminen, KOIRANKAKKA – AIKAMME TRAGEDIA (1989) 35mm
                            Esa Illi, MIKÄ-MIKÄ-MAA (1988) 35mm
                            Noora Männistö & Iikka Vehkalahti, PORILAINEN SINAPILLA (1988) 35mm
                            Ville Suhonen, VIIMEINEN KAUPUNGINOSA (1989) 35mm
                            Pekka Uotila, SIGHTSEEING (1989) 35mm
                            Antti Peippo, VALTAKUNNAN SYDÄN (1989) 35mm

                            21.25 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Stewart Raffill, MAC JA MINÄ (1988) 35mm

                            to 17.10.

                            16.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                            Jean Renoir, RANSKALAINEN CANCAN (1954) 35mm

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Grigori Kozintsev & Leonid Trauberg, MAKSIMIN NUORUUS (1934) 35mm

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Vittorio De Sica, SCIUSCIÀ – VIATTOMAT (1946) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Robert Mulligan, KUIN SURMAISI SATAKIELEN (1962) 35mm

                            pe 18.10.

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Aki Kaurismäki, LE HAVRE (2011) 35mm

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Pierre Étaix, LAND OF MILK AND HONEY (1971) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Wong Kar-wai, IN THE MOOD FOR LOVE (2000) 35mm

                            la 19.10.

                            10.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Mike Nichols, CHARLIE WILSONIN SOTA (2007) 35mm
                            Sodan ja rauhan elokuvat – Sadankomitean juhlaseminaari

                            14.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Mohsen Makhmalbaf, KANDAHAR – AURINKO KUUN TAKANA (2001) 35mm
                            Sodan ja rauhan elokuvat – Sadankomitean juhlaseminaari

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Matti Kassila, KOMISARIO PALMUN EREHDYS (1960) 35mm

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Grigori Kozintsev & Leonid Trauberg, MAKSIMIN NUORUUS (1934) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Stewart Raffill, MAC JA MINÄ (1988) 35mm

                            su 20.10.

                            16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Olle Hellbom, EEMELI JA POSSURESSU (1973) 35mm

                            18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Vittorio De Sica, SCIUSCIÀ – VIATTOMAT (1946) 35mm

                            18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
                            Claude de Givray, KOVAT KURVIT (1961) 35mm

                            20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Michelangelo Antonioni, PUNAINEN ERÄMAA (1964) 35mm

                            ma 21.10.

                            15.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
                            Mikhaël Hers, MEMORY LANE (2010) 35mm

                            16.30 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
                            Georges Franju, JUDEX – SALAPERÄINEN KOSTAJA (1963) 35mm

                            17.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
                            Romain Goupil, LES MAINS EN L’AIR (2010) 35mm

                            18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                            John Carpenter, THE THING – ”SE” JOSTAKIN (1982) 35mm

                            19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
                            Michel Leclerc, LE NOM DES GENS (2010) 35mm

                            19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
                            Nicholas Ray, HE ELÄVÄT ÖISIN (1949) 35mm

                            20.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
                            Samuel Fuller, SHOKKIKÄYTÄVÄ (1963) 35mm

                            21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
                            Hervé Mimran & Géraldine Nakache, TOUT CE QUI BRILLE (2010) 35mm

                            ti 22.10.

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Alfred Machin, LE MANOIR DE LA PEUR (1927) 35mm
                            Edouard-Emile Violet, LA MAIN (1920) 35mm
                            Säestetty mykkänäytös

                            18.30 Hämeenlinna – Maxim (Hallituskatu 20)
                            Joseph Losey, SEMENTTIVIIDAKKO (1960) 35mm

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Matti Kassila, KAASUA, KOMISARIO PALMU! 35mm

                            19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
                            Kira Muratova, ASTEENINEN OIRE (1989) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Wes Anderson, BOTTLE ROCKET (1996) 35mm

                            ke 23.10

                            19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Mario Mercier & Bepi Fontana, LA GOULVE (1972) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Wes Anderson, RUSHMORE (1998) 35mm

                            to 24.10.

                            17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Vittorio De Sica, LAPSET KATSOVAT MEIHIN (1943) 35mm

                            21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                            Wong Kar-wai, IN THE MOOD FOR LOVE (2000) 35mm

                                pe 25.10.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Wes Anderson, BOTTLE ROCKET (1996) 35mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Alfred Machin, LE MANOIR DE LA PEUR (1927) 35mm
                                Edouard-Emile Violet, LA MAIN (1920) 35mm
                                Säestetty mykkänäytös

                                la 26.10.

                                16.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
                                Romain Goupil, LES MAINS EN L’AIR (2010) 35mm

                                16.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
                                Michel Leclerc, LE NOM DES GENS (2010) 35mm

                                16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Wes Anderson, RUSHMORE (1998) 35mm

                                18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Akira Kurosawa, IKIRU – TUOMITTU (1952) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Mario Mercier & Bepi Fontana, LA GOULVE (1972) 35mm

                                23.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                                Herk Harvey, CARNIVAL OF SOULS (1962) 35mm
                                Cinemadrome

                                01.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                                Conor McMahon, STITCHES (2012) 35mm
                                Cinemadrome

                                su 27.10.

                                16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Juri Norsteinin animaatioita
                                Ivan Ivanov-Vano & Juri Norstein, VUODENAJAT (1969) 35mm
                                Ivan Ivanov-Vano & Juri Norstein, KERZHENETSIN TAISTELU (1971) 35mm
                                Juri Norstein, SIILI SUMUSSA (1975) 35mm
                                Juri Norstein, SATUJEN SATU (1979) 35mm
                                Juri Norstein, KETTU JA JÄNIS (1973) 35mm

                                16.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
                                Hervé Mimran & Géraldine Nakache, TOUT CE QUI BRILLE (2010) 35mm

                                16.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
                                Jean Renoir, RANSKALAINEN CANCAN (1954) 35mm

                                18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
                                Marco Ferreri, ÄLÄ KOSKE VALKOISEEN NAISEEN (1974) 35mm

                                20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Vittorio De Sica, LAPSET KATSOVAT MEIHIN (1943) 35mm

                                ma 28.10.

                                18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                                Nagisa Oshima, POIKA (1969) 35mm

                                19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
                                Jean Renoir, RANSKALAINEN CANCAN (1954) 35mm

                                19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
                                Andrzej Wajda, LOTNA (1959) 35mm

                                19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
                                Mihail Kalatozov, KURJET LENTÄVÄT (1957) 35mm

                                20.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
                                Roger Corman, KIIHOTUS (1961) 35mm

                                21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
                                Eljor Ishmuhamedov, RAKASTUNEET (1968) 16mm
                                KAUPUNKI UZBEKISTANISSA (1964) 16mm
                                KOLMETOISTA PÄÄSKYÄ (1965) 16mm

                                ti 29.10.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Vittorio De Sica, LA PORTA DEL CIELO (1945) 35mm

                                18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
                                Louis Malle, HISSILLÄ MESTAUSLAVALLE (1957) 35mm

                                18.30 Hämeenlinna – Maxim (Hallituskatu 20)
                                Jacques Demy, LOLA (1961) 35mm

                                18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                David Lynch, ELEFANTTIMIES (1980) 35mm

                                19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
                                John Hughes, THE BREAKFAST CLUB (1985) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Mike Nichols, CHARLIE WILSONIN SOTA (2007) 35mm

                                ke 30.10.

                                12.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                                Aki Kaurismäki, KAUAS PILVET KARKAAVAT (1996) 35mm
                                Iltatähti vilmivestivaali

                                17.45 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
                                Paul Morrissey, ANDY WARHOL’S FLESH FOR FRANKENSTEIN (1973) 35mm
                                Night Visions

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Luis Buñuel, VIRIDIANA (1961) 35mm

                                19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
                                Michel Leclerc, LE NOM DES GENS (2010) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Wes Anderson, THE ROYAL TENENBAUMS (2001) 35mm

                                22.00 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
                                Jari Halonen, JOULUBILEET (1996) 35mm
                                Night Visions

                                to 31.10.

                                17.00 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
                                Paul Morrissey, ANDY WARHOL’S BLOOD FOR DRACULA (1973) 35mm
                                Night Visions

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Sergei Bondartshuk, IHMISEN KOHTALO (1959) 35mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Vittorio De Sica, MILANON IHME (1951) 35mm

                                19.15 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
                                Brian DePalma, CARRIE (1976) 35mm
                                Night Visions

                                20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                David Lynch, ELEFANTTIMIES (1980) 35mm

                                pe 1.11.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Vittorio De Sica, LA PORTA DEL CIELO (1945) 35mm

                                18.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
                                Jean Renoir, RANSKALAINEN CANCAN (1954) 35mm

                                21.00 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
                                James Kenelm Clarke, HOUSE ON STRAW HILL (1976) 35mm
                                Night Visions

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Mike Nichols, CHARLIE WILSONIN SOTA (2007) 35mm

                                la 2.11

                                12.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Pete Docter, MONSTERIT OY [suomenkielinen versio] (2001) 35mm

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Wes Anderson, THE ROYAL TENENBAUMS (2001) 35mm

                                17.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
                                Hervé Mimran & Géraldine Nakache, TOUT CE QUI BRILLE (2010) 35mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Sergei Bondartshuk, IHMISEN KOHTALO (1959) 35mm

                                20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                David Lynch, ELEFANTTIMIES (1980) 35mm

                                23.00 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
                                Walerian Borowczyk, TOHTORI JEKYLLIN NAISET (1981) 35mm
                                Night Visions

                                03.15 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
                                Umberto Lenzi, EATEN ALIVE! (1980) 35mm
                                Night Visions

                                05.15 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
                                Alvin Rakoff, DEATH SHIP (1980) 35mm
                                Night Visions

                                su 3.11.

                                09.15 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
                                Aleksandr Ptuško, SAMPO (1959) 35mm
                                Night Visions

                                16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Ulrika Bengts, IRIS (2011) 35mm

                                17.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
                                Romain Goupil, LES MAINS EN L’AIR (2010) 35mm

                                18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Vittorio De Sica, MILANON IHME (1951) 35mm

                                18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
                                Maunu Kurkvaara, ROTTASOTA (1968) 35mm

                                20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Sergei Eisenstein, PANSSARILAIVA POTEMKIN [Shostakovitsh-versio 1976] (1925) 35mm

                                ma 4.11.

                                16.30 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
                                Roger Corman, KIIHOTUS (1961) 35mm

                                18.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
                                Michel Leclerc, LE NOM DES GENS (2010) 35mm

                                18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                                Elia Kazan, AMERICA, AMERICA (1963) 35mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Le Film d’Art
                                André Calmettes & Charles Le Bargy, L’ASSASSINAT DU DUC DE GUISE (1908) 35mm
                                André Calmettes & Charles Le Bargy, LE RETOUR D’ULYSSE (1909) 35mm
                                Georges Berr, L’ENFANT PRODIGUE (1909) 35mm
                                Henri Cain, MIREILLE (1909) 35mm
                                Charles Decroix & Max Linder, UNE CONQUÈTE (1909) 35mm
                                Julien Clément, MOINES ET GUERRIERS (1909) 35mm
                                Säestetty mykkänäytös (viisi viimeistä elokuvaa säestetään)

                                19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
                                Jerzy Kawalerowicz, YÖJUNA (1957) 35mm

                                20.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
                                Albert Magnoli, PURPLE RAIN (1984) 35mm

                                ti 5.11.

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Ranskalainen elokuvafantasia
                                Ousmane Sembene, ALBOURAH (1964) 35mm
                                Ladislas Starevitch, FLEUR DE FOUGÈRE (1949) 35mm
                                Henri Cerutti, LE PETIT POUCET (1941) 35mm
                                Albert Capillani, LE CHAT BOTTÉ (1908) 35mm
                                Säestetty mykkänäytös (yksi säestetty elokuva: Le chat botté)

                                19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
                                Jerzy Kawalerowicz, NUNNA JA PAHOLAISET (1960) 35mm

                                19.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
                                Jean Renoir, RANSKALAINEN CAN-CAN (1954) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Wes Anderson, HOTEL CHEVALIER (2007) 35mm
                                Wes Anderson, THE DARJEELING LIMITED (2007) 35mm

                                ke 6.11.

                                19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
                                Mikhaël Hers, MEMORY LANE (2010) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                John Carpenter, PAKO NEW YORKISTA (1981) 35mm

                                to 7.11.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Andrei Mihalkov-Kontšalovski, ENSIMMÄINEN OPETTAJA (1965) 35mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Vittorio De Sica, UMBERTO D – ELÄMÄN VANKI (1952) 35mm

                                pe 8.11.

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Boro Draskovic, VUKOVAR – OLIPA KERRAN MAA (1994) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Wes Anderson, HOTEL CHEVALIER (2007) 35mm
                                Wes Anderson, THE DARJEELING LIMITED (2007) 35mm

                                22.00 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
                                Lucio Fulci, HOUSE BY THE CEMETERY (1981) 35mm
                                Cinemare

                                00.00 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
                                Paul Morrissey, FLESH FOR FRANKENSTEIN (1973) 35mm
                                Cinemare

                                01.50 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
                                Paul Morrissey, BLOOD FOR DRACULA (1973) 35mm
                                Cinemare

                                03.45 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
                                Herb Robins, THE WORM EATERS (1977) 35mm
                                Cinemare

                                la 9.11.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Vittorio De Sica, UMBERTO D – ELÄMÄN VANKI (1952) 35mm

                                18.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                                Robert Wiene, THE HANDS OF ORLAC (1925) 35mm
                                Säestetty mykkänäytös
                                Cinemadrome

                                19.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
                                Renny Harlin, CLIFFHANGER – KUILUN PARTAALLA (1993) 70mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Andrei Mihalkov-Kontšalovski, ENSIMMÄINEN OPETTAJA (1965) 35mm

                                20.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                                Lucio Fulci, THE HOUSE BY THE CEMETERY (1981) 35mm
                                Cinemadrome

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Jeannot Szwarc, SUPERGIRL (1984) 35mm

                                22.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                                Umberto Lenzi, EATEN ALIVE! (1980) 35mm
                                Cinemadrome

                                00.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                                Alvin Rakoff, DEATH SHIP (1980) 35mm
                                Cinemadrome

                                su 10.11.

                                16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Ranskalainen elokuvafantasia
                                Ousmane Sembene, ALBOURAH (1964) 35mm
                                Ladislas Starevitch, FLEUR DE FOUGÈRE (1949) 35mm
                                Henri Cerutti, LE PETIT POUCET (1941) 35mm
                                Albert Capillani, LE CHAT BOTTÉ (1908) 35mm
                                Säestetty mykkänäytös (yksi säestetty elokuva: Le chat botté)

                                17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Giovanni Pastrone, CABIRIA [Vuoden 1931 restauroitu musiikkiversio] (1914) 35mm

                                18.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
                                Julija Solntseva, LIEKEHTIVÄN TAIVAAN ALLA (1961) 70mm

                                18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
                                Jean Renoir, KARKAILEVA KORPRAALI (1962) 35mm

                                20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Boro Draskovic, VUKOVAR – OLIPA KERRAN MAA (1994) 35mm

                                ma 11.11.

                                16.30 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
                                John Huston, HEIJASTUKSIA KULTAISESSA SILMÄSSÄ (1967) 35mm

                                18.30 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
                                Jean Vigo, TARIS, ROI DE L’EAU (1931) 35mm
                                Jean Vigo, L’ATALANTE (1934) 35mm
                                Saarijärven elokuvaviikko

                                18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                                John Milius, CONAN – BARBAARI (1982) 35mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                August Blom, ATLANTIS (1913) 35mm
                                Säestetty mykkänäytös

                                19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
                                William Wellman, KUOLEMANTUOMIOPAIKKA (1943) 35mm

                                19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
                                Marlen Hutsijev, OLEN 20-VUOTIAS (1964) 35mm

                                20.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
                                Jesús Franco, VASTARINTA EI AUTA (1966) 35mm

                                21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
                                Kamil Jarmatov, VALLANKUMOUSRATSASTAJAT (1968) 16mm
                                NEUVOSTO-UZBEKISTAN (1981) 16mm

                                ti 12.11.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Mohsen Makhmalbaf, KANDAHAR – AURINKO KUUN TAKANA (2001) 35mm

                                18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
                                Akira Kurosawa, DERSU UZALA (1975) 35mm

                                18.30 Hämeenlinna – Maxim (Hallituskatu 20)
                                Chen Kaige, LASTEN KUNINGAS (1987) 35mm

                                18.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Vittorio De Sica, NAPOLIN KULTAA (1954) 35mm

                                19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
                                Nagisa Oshima, POIKA (1969) 35mm

                                19.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
                                Jesús Franco, VERENHIMOINEN DRACULA (1970) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                André Farwagi, LE TEMPS DE MOURIR (1970) 35mm

                                ke 13.11.

                                17.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
                                Maarit Lalli -retrospektiivi
                                Maarit Lalli, LEGIO (1997) 35mm
                                Maarit Lalli, RIPPEITÄ (1999) 35mm
                                Maarit Lalli, KOVAT MIEHET (1999) 35mm
                                Maarit Lalli, JÄRVI (2006) 35mm
                                Maarit Lalli, SUOJAVIIVA (1995) 16mm
                                Helsingin lyhytelokuvafestivaali

                                19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Jean Renoir, TOHTORI CORDELIERIN TESTAMENTTI (1959) 35mm

                                21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                John Hughes, LISA – UNELMIEN NAINEN (1985) 35mm

                                to 14.11.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Juri Norsteinin animaatioita
                                Ivan Ivanov-Vano & Juri Norstein, VUODENAJAT (1969) 35mm
                                Ivan Ivanov-Vano & Juri Norstein, KERZHENETSIN TAISTELU (1971) 35mm
                                Juri Norstein, SIILI SUMUSSA (1975) 35mm
                                Juri Norstein, SATUJEN SATU (1979) 35mm
                                Juri Norstein, KETTU JA JÄNIS (1973) 35mm

                                18.00 Helsinki – Artova Kino (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
                                Camilla Mickwitz, EMILIA JA NUKKE (1978) 16mm
                                Camilla Mickwitz, …JA SINUSTA TULEE PELLE (1985) 35mm
                                Camilla Mickwitz, MIMOSAN SYNTYMÄYÖ (1987) 35mm
                                Camilla Mickwitz, EMILIA JA KUNINGAS OSKARI (1978) 16mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Trash-näytös
                                Atro Lahtela, VASTANAINEET (1997) 35mm
                                Jaakko Talaskivi, A KISS ONE SUUDELMA (1969) 35mm
                                Erkki Seiro & Elina Katainen, HALLELUJA (1969) 35mm
                                – näytöksen kolme muuta lyhytelokuvaa esitettiin digitaalisina
                                Helsingin lyhytelokuvajuhlat

                                20.00 Ylistaro (Seinäjoki) – Matin-Tupa (Puhelinkuja 4)
                                Veikko Aaltonen, JUOKSUHAUDANTIE (2004) 35mm
                                Filmiä ja valoa

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Jim Sharman, THE ROCKY HORROR PICTURE SHOW (1975) 35mm
                                Helsingin lyhytelokuvafestivaali

                                pe 15.11.

                                15.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
                                Festivaalin 30-v retrospektiivi 1
                                Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 13, PERSOONALLISUUS (1967) 16mm
                                Heikki Ahola, SUOMALAINEN LYHYTELOKUVA (1991) 16mm
                                Maarit Lalli, KOVAT MIEHET (1999) 35mm
                                Christian Lindblad, ELÄKÖÖN MARKKINATALOUS! (2001) 35mm
                                Anu Kuivalainen, ORPOJEN JOULU (1994) 16mm
                                – näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytelokuvan
                                Helsingin lyhytelokuvafestivaali

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Mohsen Makhmalbaf, KANDAHAR – AURINKO KUUN TAKANA (2001) 35mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                André Farwagi, LE TEMPS DE MOURIR (1970) 35mm

                                19.00 Ii – Iin työväentalo (Pappilantie 1)
                                Brian De Palma, CARRIE (1976) 35mm
                                Iik!

                                00.15 Ii – Iin työväentalo (Pappilantie 1)
                                James Kenelm Clarke, HOUSE ON STRAW HILL (1976) 35mm
                                Iik!

                                la 16.11.

                                10.00 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
                                Jaakko Talaskivi, HERRA HUU – JESTAPA JEPULIS PENIKAT SIPULIKS (1973) 35mm
                                Rokumentti

                                15.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
                                Festivaalin 30-v retrospektiivi 2
                                Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 10, KIIRE (1967) 16mm
                                Antonio Ringbom, OPPE & NERE (1994) 35mm
                                Antti Peippo, SIVULLISENA SUOMESSA (1983) 35mm
                                Marja Pensala, ELSA (1982) 35mm
                                – näytöksen kolme muuta lyhytelokuvaa esitetään digitaalisina
                                Helsingin lyhytelokuvafestivaali

                                15.00 Ii – Iin työväentalo (Pappilantie 1)
                                Alvin Rakoff, DEATH SHIP (1980) 35mm
                                Iik!

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Jean Renoir, TOHTORI CORDELIERIN TESTAMENTTI (1959) 35mm

                                17.00 Ii – Iin työväentalo (Pappilantie 1)
                                Robert Wiene, ORLACIN KÄDET (1925) 35mm
                                Säestetty mykkänäytös
                                Iik!

                                18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Vittorio De Sica, NAPOLIN KULTAA (1954) 35mm

                                20.00 Ylistaro (Seinäjoki) – Matin-Tupa (Puhelinkuja 4)
                                Aki Kaurismäki, PIDÄ HUIVISTA KIINNI, TATJANA! (1993) 35mm
                                Filmiä ja valoa

                                20.15 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
                                Aki Kaurismäki, BOHEEMIELÄMÄÄ (1992) 35mm
                                Saarijärven elokuvaviikko

                                21.00 Ii – Iin työväentalo (Pappilantie 1)
                                Paul Morrissey, FLESH FOR FRANKENSTEIN (1973) 35mm
                                Iik!

                                21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                John Hughes, LISA – UNELMIEN NAINEN (1985) 35mm

                                23.00 Ii – Iin työväentalo (Pappilantie 1)
                                Paul Morrissey, BLOOD FOR DRACULA (1973) 35mm
                                Iik!

                                01.00 Ii – Iin työväentalo (Pappilantie 1)
                                Kannibaalien yö
                                Herb Robins, THE WORM EATERS (1977) 35mm
                                Umberto Lenzi, EATEN ALIVE! (1980) 35mm
                                – näytöksen kolme muuta elokuvaa esitetään digitaalisina
                                Iik!

                                su 17.11.

                                10.00 Ylistaro (Seinäjoki) – Matin-Tupa (Puhelinkuja 4)
                                Jukka Virtanen, NOIN 7 VELJESTÄ (1968) 35mm
                                Filmiä ja valoa

                                13.00 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
                                D.A. Pennebaker & Chris Hegedus, JIMI PLAYS MONTEREY (1967/86) 35mm
                                Rokumentti

                                15.15 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
                                Jim Jarmusch, DEAD MAN (1995) 35mm
                                Rokumentti

                                16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Käytöskukkia
                                Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 1, YLPEYS (1967) 16mm
                                Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 3, HUOMAAVAISUUS (1967) 16mm
                                Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 4, AHNEUS (1967) 16mm
                                Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 5, LAISKUUS (1967) 16mm
                                Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 6, KATEUS (1967) 16mm
                                Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 7, SINISILMÄISYYS (1967) 16mm
                                Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 8, TURHAMAISUUS (1967) 16mm
                                Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 9, MURJOTUS (1967) 16mm
                                Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 10, KIIRE (1967) 16mm
                                Helsingin lyhytelokuvafestivaali

                                18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Charles Reisner, STEAMBOAT BILL, JR. (1928) 35mm

                                18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
                                David Cronenberg, KYLMÄT VÄREET (1975) 35mm

                                ma 18.11.

                                16.30 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
                                Claude Goretta, RAKKAANI RYÖSTÄÄ PANKKEJA (1974) 35mm

                                18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                                Errol Morris, AJAN LYHYT HISTORIA (1991) 35mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Victor Sjöström, LAINSUOJATTOMAT [V:n 1989 värisävytetty laitos, jossa musiikki] (1918) 35mm

                                19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
                                Peter von Bagh 70 vuotta
                                Peter von Bagh & Pertti Maisala, POCKPICKET ELI KATKELMIA HELSINKILÄISEN PORVARISNUOREN ELÄMÄSTÄ (1968) 35mm
                                – näytöksen pääkuva on digitaalinen, samoin toinen lyhyt alkukuva

                                19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
                                Philip Ridley, LAPSUUDEN LOPPU (1991) 35mm

                                19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
                                Andrei Tarkovski, PEILI (1974) 35mm

                                20.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
                                Terence Davies, SYDÄN VIERAASSA TALOSSA (2000) 35mm

                                21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
                                Mihail Romm, LENIN LOKAKUUSSA (1937) 16mm
                                Lenin Visions – leniniläiset elokuvaviikot

                                ti 19.11.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Roberto Rossellini, KENRAALI DELLA ROVERE (1959) 35mm

                                19.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
                                Karel Zeman, PARONI MÜNCHAUSENIN USKOMATTOMAT SEIKKAILUT (1962) 35mm

                                19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Tony Gatlif, GADJO DILO – MUUKALAINEN (1997) 35mm

                                20.30 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
                                Věra Chytilová, TUHATKAUNOKIT (1966) 35mm

                                21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Abram Room, SÄNKY JA SOHVA (1927) 35mm
                                Säestetty mykkänäytös

                                ke 20.11.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Peter von Bagh, VUOSI 1939 (1993) 16mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Alain Jessua, SHOKKIKÄSITTELY (1972) 35mm

                                to 21.11.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Vasili Pitshul, PIKKU VEERA (1988) 35mm

                                21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Wes Anderson, KEKSELIÄS KETTU (2009) 35mm

                                pe 22.11.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Abram Room, SÄNKY JA SOHVA (1927) 35m
                                Säestetty mykkänäytös

                                18.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Roberto Rossellini, KENRAALI DELLA ROVERE (1959) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Tony Gatlif, GADJO DILO – MUUKALAINEN (1997) 35mm

                                la 23.11.

                                12.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
                                Sergei Jutkevitš, KERTOMUKSIA LENINISTÄ (1958) 16mm
                                N. Levitski, LÄHELLÄ VENÄJÄÄ (1963) 16mm
                                Lenin Visions – leniniläiset elokuvaviikot

                                16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
                                Jacques Becker, RAKASTAJATAR (1952) 35mm

                                16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Alain Jessua, SHOKKIKÄSITTELY (1972) 35mm

                                18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Vasili Pitshul, PIKKU VEERA (1988) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Willard Huyck, HOWARD – UUDEN AJAN SANKARI (1986) 35mm

                                su 24.11.

                                16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Wes Anderson, KEKSELIÄS KETTU (2009) 35mm

                                18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
                                Sergei Jutkevitš, LENIN PUOLASSA (1965) 35mm
                                Lenin Visions – leniniläiset elokuvaviikot

                                20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Victor Sjöström, LAINSUOJATTOMAT [V:n 1989 värisävytetty laitos, jossa musiikki] (1918) 35mm

                                ma 25.11.

                                16.30 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
                                Bo Widerberg, KORPPIKORTTELI (1963) 35mm

                                18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                                Louis Malle, HISSILLÄ MESTAUSLAVALLE (1957) 35mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Fritz Lang, TRI MABUSE – IHMISPETO [Leiser–Atlas-versio 1964] (1922) 35mm

                                19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
                                Hardi Volmer, KAIKKI NUO LENINIT (1997) 35mm
                                Lenin Visions – leniniläiset elokuvaviikot

                                19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
                                Grigori Tšuhrai, VAIN NELJÄ PÄIVÄÄ (1959) 35mm

                                19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
                                Andrei Mihalkov-Kontšalovski, SIPERIADA (1979) 35mm

                                20.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
                                Ritshard Viktorov, AVARUUSLENTO MOSKOVA–KASSIOPEIA (1974) 35mm

                                21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
                                Mihail Romm, LENIN 1918 (1939) 16mm
                                Lenin Visions – leniniläiset elokuvaviikot

                                ti 26.11.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Leonard Keigel, LA DAME DE PIQUE (1965) 35mm

                                18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
                                Elia Kazan, AMERICA, AMERICA (1963) 35mm

                                18.30 Hämeenlinna – Maxim (Hallituskatu 20)
                                Bertrand Tavernier, ROUND MIDNIGHT – KESKIYÖN SOUNDI (1986) 35mm

                                19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
                                Jari Halonen, BACK TO THE USSR – TAKAISIN RYSSIIN (1992) 35mm
                                – näytös sisälsi digitaalisen alkukuvan
                                Lenin Visions – leniniläiset elokuvaviikot

                                19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
                                Jörn Donner, SYYSKUINEN SUNNUNTAI (1963) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Bigas Luna, BILBAO – UNELMA ILMAN SIIPIÄ (1978) 35mm

                                ke 27.11.

                                17.30 Ylistaro (Seinäjoki) – Matin-Tupa (Puhelinkuja 4)
                                Charles Chaplin, CHAPLININ POIKA (1921) 35mm
                                Filmiä ja valoa

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Pierre Philippe, MIDI MINUIT (1969) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Luis Buñuel, LOS OLVIDADOS (1950) 35mm

                                to 28.11.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Aleksei Balabanov, VELI 2 (2000) 35mm

                                18.00 Helsinki – Artova Kino (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
                                Gabriela Pichler, SYÖDÄ, NUKKUA, KUOLLA (2012) 35mm

                                19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Vittorio de Sica, VIIMEINEN TUOMIO (1961) 35mm

                                21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Jim Henson, LABYRINTTI (1986) 35mm

                                pe 29.11.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Bigas Luna, BILBAO – UNELMA ILMAN SIIPIÄ (1978) 35mmw

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Leonard Keigel, LA DAME DE PIQUE (1965) 35mm

                                la 30.11.

                                12.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
                                Mark Donskoi, NADEZHDA (1973) 16mm
                                LENIN LONTOOSSA (1964) 16mm
                                Lenin Visions – leniniläiset elokuvaviikot

                                18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Aleksei Balabanov, VELI 2 (2000) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Pierre Philippe, MIDI MINUIT (1969) 35mm

                                su 1.12.

                                16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Jim Henson, LABYRINTTI (1986) 35mm

                                18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Fritz Lang, TRI MABUSE – RIKOSTEN PYÖRTEISSÄ [Leiser–Atlas-versio 1964] (1922) 35mm

                                18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
                                Dziga Vertov, LENINILÄINEN KINOPRAVDA NO 21 (1925) 35mm
                                Dziga Vertov, KOLME LAULUA LENINISTÄ (1934) 35mm
                                Lenin Visions – leniniläiset elokuvaviikot

                                20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Vittorio de Sica, VIIMEINEN TUOMIO (1961) 35mm

                                ma 2.12.

                                16.30 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
                                Matti Kassila, KAASUA, KOMISARIO PALMU! (1961) 35mm

                                18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                                Georges Franju, JUDEX – SALAPERÄINEN KOSTAJA (1963) 35mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Alan Crosland, JAZZLAULAJA (1927) 35mm

                                19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
                                Ermanno Olmi, PUUKENKÄPUU (1978) 35mm

                                19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
                                Vladimir Menshov, MOSKOVA EI USKO KYYNELIIN (1979) 35mm

                                20.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
                                Sergio Corbucci, SPARTACUKSEN POIKA (1962) 35mm

                                ti 3.12.

                                18.30 Hämeenlinna – Maxim (Hallituskatu 20)
                                Pier Paolo Pasolini, MATTEUKSEN EVANKELIUMI (1964) 35mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Claude Autant-Lara, SYLVIE ET LE FANTÔME (1945) 35mm

                                19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
                                Jean-Luc Godard, AVIOVAIMO PARIISISSA (1966) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Bigas Luna, LULU (1990) 35mm

                                ke 4.12.

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Tony Gatlif, KORKORO (2009) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Paul Schrader, KISSAIHMISET (1982) 35mm

                                to 5.12.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Vittorio De Sica, KAKSI NAISTA (1960) 35mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Alan Crosland, JAZZLAULAJA (1927) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Alfred Hitchcock, 39 ASKELTA (1935) 35mm

                                pe 6.12.

                                18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Claude Autant-Lara, SYLVIE ET LE FANTÔME (1945) 35mm

                                20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Bigas Luna, LULU (1990) 35mm

                                la 7.12.

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Tony Gatlif, KORKORO (2009) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Paul Schrader, KISSAIHMISET (1982) 35mm

                                su 8.12.

                                16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                David Hand, BAMBI [suomenkielinen versio] (1942)

                                18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Alfred Hitchcock, 39 ASKELTA (1935) 35mm

                                18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
                                Aki Kaurismäki, ROCKY VI (1986) 35mm
                                Sylvester Stallone, ROCKY IV (1985) 35mm

                                20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Vittorio De Sica, KAKSI NAISTA (1960) 35mm

                                ma 9.12.

                                18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
                                Pier Paolo Pasolini, MATTEUKSEN EVANKELIUMI (1964) 35mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Mervyn LeRoy, GOLD DIGGERS OF 1933 (1933) 35mm

                                19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
                                Sergei Solovjov, ASSA (1987) 35mm

                                20.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
                                Ken Loach, LADYBIRD, LADYBIRD (1994) 35mm

                                ti 10.12.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Vittorio De Sica, EILEN, TÄNÄÄN, HUOMENNA (1963) 35mm

                                18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
                                Maurice Phillips, THE AMERICAN WAY (1987) 35mm

                                19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Alfred Hitchcock, WALTZES FROM VIENNA (1934) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Tony Gatlif, LATCHO DROM – MATKALLA (1993) 35mm

                                ke 11.12.

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Vittorio de Sica, IL BOOM (1963) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Tony Scott, THE HUNGER (1983) 35mm

                                to 12.12.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Jean Renoir, HERRA LANGEN RIKOS (1936) 35mm

                                18.00 Helsinki – Artova Kino (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
                                Päivi Hartzell, LUMIKUNINGATAR (1986) 35mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Alfred Hitchcock, JAMAICA INNIN RANTAROSVOT (1939) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Bigas Luna, KINKKUA, KINKKUA (1992) 35mm

                                pe 13.12.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Mervyn LeRoy, GOLD DIGGERS OF 1933 (1933) 35mm

                                18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Vittorio De Sica, EILEN, TÄNÄÄN, HUOMENNA (1963) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Bigas Luna, KINKKUA, KINKKUA (1992) 35mm

                                la 14.12.

                                16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
                                Heikki Kujanpää, PUTOAVIA ENKELEITÄ (2008) 35mm

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Vittorio de Sica, IL BOOM (1963) 35mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Tony Gatlif, LATCHO DROM – MATKALLA (1993) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Tony Scott, THE HUNGER (1983) 35mm

                                su 15.12.

                                16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                David Hand, BAMBI [suomenkielinen versio] (1942)

                                18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Jean Renoir, HERRA LANGEN RIKOS (1936) 35mm

                                18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
                                John Ford, WAGONMASTER – RAJAROSVOJEN VOITTAJA (1950) 35mm

                                19.30 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
                                Mark Donskoi, NADEZHDA (1973) 16mm

                                ma 16.12.

                                20.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
                                Mihail Kalatozov, KURJET LENTÄVÄT (1957) 35mm

                                ti 17.12.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Max Ophüls, SALAPERÄISET KORVARENKAAT (1953) 35mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Alfred Hitchock, RICH AND STRANGE (1931) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Bigas Luna, KULTAISET MUNAT (1993) 35mm

                                ke 18.12.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Peter von Bagh lyhyesti
                                Peter von Bagh, PÄIVÄ KARL MARXIN HAUDALLA (1983) 16mm
                                – näytöksen kolme muuta lyhytelokuvaa esitetään digitaalisina

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Joel Schumacher, THE LOST BOYS (1987) 35mm

                                to 19.12.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Henry Selick, PAINAJAINEN ENNEN JOULUA (1993) 35mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Vittorio De Sica, FINZI CONTININ PUUTARHA (1971) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Alfred Hitchock, MIES JOKA TIESI LIIKAA (1934) 35mm

                                pe 20.12.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Fritz Lang, TRI MABUSE – IHMISPETO [Leiser–Atlas-versio 1964] (1922) 35mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Alfred Hitchcock, NUMBER SEVENTEEN (1932) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Bigas Luna, KULTAISET MUNAT (1993) 35mm

                                la 21.12.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Fritz Lang, TRI MABUSE – RIKOSTEN PYÖRTEISSÄ [Leiser–Atlas-versio 1964] (1922) 35mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Max Ophüls, SALAPERÄISET KORVARENKAAT (1953) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Joel Schumacher, THE LOST BOYS (1987) 35mm

                                su 22.12.

                                16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Kaisa Rastimo, HEINÄHATTU JA VILTTITOSSU (2002) 35mm

                                18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Vittorio De Sica, FINZI CONTININ PUUTARHA (1971) 35mm

                                20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Alfred Hitchcock, MIES JOKA TIESI LIIKAA (1934) 35mm

                                ma 23.12.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Alfred Hitchcock, SALAINEN ASIAMIES (1936) 35mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Bigas Luna, TISSI JA KUU (1994) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Henry Selick, PAINAJAINEN ENNEN JOULUA (1993) 35mm

                                ke 25.12.

                                19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Yasujiro Ozu, PERHETARINA (1961) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Joe Dante, RIIVIÖT (1984) 35mm

                                to 26.12.

                                16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Tony Gatlif, VENGO (2000) 35mm

                                17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Alfred Hitchcock, SABOTAASI (1936) 35mm

                                pe 27.12.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Michelangelo Antonioni, SEIKKAILU (1960) 35mm

                                19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Alfred Hitchcock, SALAINEN ASIAMIES (1936) 35mm

                                la 28.12.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Yasujiro Ozu, PERHETARINA (1961) 35mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Joe Dante, RIIVIÖT (1984) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Bigas Luna, TISSI JA KUU (1994) 35mm

                                su 29.12.

                                16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Ben Sharpsteen, DUMBO (1941) 35mm

                                18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Alfred Hitchcock, SABOTAASI (1936) 35mm

                                20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Tony Gatlif, VENGO (2000) 35mm

                                ma 30.12.

                                17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Alfred Hitchcock, NUORI JA VIATON (1937) 35mm

                                19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Tony Gatlif, SWING (2002) 35mm

                                21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
                                Bigas Luna, MEREN ÄÄNI (2001) 35mm