päivitykset 21.5.

2014

pe 23.5.

10.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Naperokino – Eläintarinoita
Veikko Korkolainen, KARHUNPOIKASEN UINTIRETKI (1982) 16mm
PEKKA JA SUSI (1981) 16mm

su 25.5.

14.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Naperokino – Eläintarinoita
Veikko Korkolainen, KARHUNPOIKASEN UINTIRETKI (1982) 16mm
PEKKA JA SUSI (1981) 16mm

pe 30.5.

18.00 Seinäjoki – Seinäjoen nuorisokeskus (Puskantie 3)
Pekka Parikka, POHJANMAA (1988) 35mm

päivitykset 20.5.

2014

ti 20.5.

OHJELMISTOMUUTOS
19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nadine Trintignant, PETTURIMURHAAJA (1969) 35mm

ti 27.5.

OHJELMISTOMUUTOS
19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Chabrol, NAARASHIRVET (1968) 35mm

päivitykset 9.5.

2014

pe 9.5. – su 1.6.

Helsinki – Kuva/Tila (Merimiehenkatu 36 C, 1. krs)
Natalia Kozieł, Making Spaces (2014) – osittain 16mm
– Kuvan kevät -näyttelyssä esillä oleva kuvataideteos (näyttely auki tiistaista sunnuntaihin klo 11.00–18.00)

päivitykset 5.5.

2014

pe 16.5.

19.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Paul Morrissey, FLESH FOR FRANKENSTEIN (1973) 35mm
Andy Warhol Film Weekend

21.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Paul Morrissey, BLOOD FOR DRACULA (1974) 35mm
Andy Warhol Film Weekend

päivitykset 27.4.

2014

ma 28.4.

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Philip Ridley, THE REFLECTING SKIN – LAPSUUDEN LOPPU (1991) 35mm

päivitykset 26.4.

2014

la 10.5.

12.00 Espoo – Kino Tapiola (Mäntyviita 2)
Ismo Virtanen & Mariko Härkönen, TURILAS JA JÄÄRÄ (2001) 35mm
Illusia

päivitykset 19.4.

2014

ti 29.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roger Vadim, …JA JUMALA LOI NAISEN (1956) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, SWEETIE (1989) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, MONOLOGI KAHDELLE (1959) 35mm
Jean-Luc Godard, VIIMEISEEN HENGENVETOON (1959) 35mm

to 1.5.

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Arne Mattson, PUNAINEN MANNEKIINI (1958) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Thomas Anderson, MAGNOLIA (1999) 35mm

pe 2.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Lester, YEAH! YEAH! TÄSSÄ TULEMME! (1964) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, SWEETIE (1989) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Arne Mattson, PUNAINEN MANNEKIINI (1958) 35mm

la 3.5.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Thomas Anderson, MAGNOLIA (1999) 35mm

19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roger Vadim, …JA JUMALA LOI NAISEN (1956) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Lester, YEAH! YEAH! TÄSSÄ TULEMME! (1964) 35mm

su 4.5.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, CHAPLININ POIKA (1921) 35mm

17.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Masaki Kobayashi, KWAIDAN – KAUHUN KASVOT (1964) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, MONOLOGI KAHDELLE (1959) 35mm
Jean-Luc Godard, VIIMEISEEN HENGENVETOON (1959) 35mm

ti 6.5.

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Cavalier, TAISTELU SAARELLA (1963) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Todd Solondz, ONNI (1998) 35mm

ke 7.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, NYKYAIKA (1936) 35mm
Illusia

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, PIKKU SOTILAS (1960) 35mm

to 8.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, PIKKU SOTILAS (1960) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, ENKELIN KOSKETUS (1990) 35mm

pe 9.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Cavalier, TAISTELU SAARELLA (1963) 35mm

18.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Todd Solondz, ONNI (1998) 35mm

21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Arne Mattson, KIELOT KUISKAAVAT KUOLEMAA (1961) 35mm

la 10.5.

14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Taika Waititi, BOY (2010) 35mm
Illusia

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, ENKELIN KOSKETUS (1990) 35mm

su 11.5.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Hand, LUMIKKI JA SEITSEMÄN KÄÄPIÖTÄ [suomenkielinen versio] (1937) 35mm
Illusia

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, CHAPLININ POIKA (1921) 35mm
Illusia

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carl Th. Dreyer, GERTRUD (1964) 35mm

ti 13.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Robbe-Grillet, TRANS-EUROP-EXPRESS – PIKAJUNA (1967) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, NAINEN ON AINA NAINEN (1961) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, HALLOWEEN – NAAMIOIDEN YÖ (1978) 35mm

ke 14.5.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, VERTA HIEKASSA (1965) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, USVA (1980) 35mm

to 15.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bennett Miller, CAPOTE (2005) 35mm

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, PIANO (1993) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Arne Mattsson, ANSA (1965) 35mm

pe 16.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, NAINEN ON AINA NAINEN (1961) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Robbe-Grillet, TRANS-EUROP-EXPRESS – PIKAJUNA (1967) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, HALLOWEEN – NAAMIOIDEN YÖ (1978) 35mm

la 17.5.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Francesco Rosi, VERTA HIEKASSA (1965) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bennett Miller, CAPOTE (2005) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Sharman, THE ROCKY HORROR PICTURE SHOW (1975) 35mm

su 18.5.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hiroshi Saito, MUUMIPEIKKO JA PYRSTÖTÄHTI [suomenkielinen versio] (1992) 35mm

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, RITARI SINIPARTA (1947) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, PIANO (1993) 35mm

ti 20.5.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Chabrol, NAARASHIRVET (1968) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sidney Lumet, BEFORE THE DEVIL KNOWS YOU’RE DEAD (2007) 35mm

ke 21.5.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, HYÖKKÄYS POLIISIASEMALLE (1976) 35mm

18.30 Helsinki -Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, NAISEN MUOTOKUVA (1996) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bo Widerberg, KOMISARIO BECK TÄHTÄIMESSÄ (1976) 35mm

to 22.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, ELÄÄ ELÄMÄÄNSÄ (1962) 35mm

18.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Howard Hawks, RIO BRAVO (1959) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Miklós Jancsó, KOTIINPALUU (1964) 35mm

pe 23.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Miklós Jancsó, KOTIINPALUU (1964) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Chabrol, NAARASHIRVET (1968) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bo Widerberg, KOMISARIO BECK TÄHTÄIMESSÄ (1976) 35mm

la 24.5.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, NAISEN MUOTOKUVA (1996) 35mm

19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, HYÖKKÄYS POLIISIASEMALLE (1976) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sidney Lumet, BEFORE THE DEVIL KNOWS YOU’RE DEAD (2007) 35mm

su 25.5.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, DIKTAATTORI (1940) 35mm

18.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, ELÄÄ ELÄMÄÄNSÄ (1962) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Howard Hawks, RIO BRAVO (1959) 35mm

ti 27.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nadine Trintignant, PETTURIMURHAAJA (1969) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, HOLY SMOKE – PYHÄSSÄ PILVESSÄ (1999) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, PAKO NEW YORKISTA (1981) 35mm

ke 28.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erkki Karu & Risto Orko, NE 45000 (1933) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, KARABINIEERIT (1963) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Arne Mattsson, BLACK SUN (1978) 35mm

to 29.5.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charlie Kaufman, SYNECDOCHE, NEW YORK (2008) 35mm

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Rossen, LILITH (1964) 35mm

20.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, HOLY SMOKE – PYHÄSSÄ PILVESSÄ (1999) 35mm

pe 30.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, KARABINIEERIT (1963) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nadine Trintignant, PETTURIMURHAAJA (1969) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Arne Mattsson, BLACK SUN (1978) 35mm

la 31.5.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Rossen, LILITH (1964) 35mm

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charlie Kaufman, SYNECDOCHE, NEW YORK (2008) 35mm

21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, PAKO NEW YORKISTA (1981) 35mm

su 1.6.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Hand, BAMBI [suomenkielinen versio] (1942) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, KUNINGAS NEW YORKISSA (1957) 35mm

ti 3.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, KESKIPÄIVÄN AAVE (1963) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, KUKA PELKÄÄ PIMEÄÄ? (2003) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, THE THING – ”SE” JOSTAKIN (1982) 35mm

ke 4.6.

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, YÖN KIRKAS TÄHTI (2009) 35mm

to 5.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mai Zetterling, RAKASTAVIA PAREJA (1964) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Eric Rohmer, YÖNI MAUDIN LUONA (1969) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Patrick Shanley, DOUBT – EPÄILYS (2008) 35mm

pe 6.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, KUKA PELKÄÄ PIMEÄÄ? (2003) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, KESKIPÄIVÄN AAVE (1963) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bo Widerberg, MIES MALLORCALTA (1984) 35mm

la 7.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, YÖN KIRKAS TÄHTI (2009) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Patrick Shanley, DOUBT – EPÄILYS (2008) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, THE THING – ”SE” JOSTAKIN (1982) 35mm

su 8.6.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, KULTAKUUME [Chaplinin selostama versio vuodelta 1942] (1925) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Eric Rohmer, YÖNI MAUDIN LUONA (1969) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mai Zetterling, RAKASTAVIA PAREJA (1964) 35mm

ti 10.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Constantin Costa-Gavras, Z – HÄN ELÄÄ (1969) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vasili Šukšin, ME POIKAMIEHET (1964) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, LOPUTON LOMA (1981) 35mm

ke 11.6.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, MUUKALAISTEN PARATIISI (1984) 35mm

to 12.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, AVIOVAIMO (1964) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, LOPUTON LOMA (1981) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dario Argento, TENEBRE – PELKOA EI VOI PAETA (1982) 35mm

pe 13.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vasili Šukšin, ME POIKAMIEHET (1964) 35mm

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Constantin Costa-Gavras, Z – HÄN ELÄÄ (1969) 35mm

la 14.6.

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Eric Rohmer, YÖNI MAUDIN LUONA (1969) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bo Widerberg, MIES MALLORCALTA (1984) 35mm

su 15.6.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wilfred Jackson, Clyde Geronimi & Hamilton Luske, TUHKIMO [suomenkielinen versio] (1949) 35mm

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, HONGKONGIN KREIVITÄR (1967) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, AVIOVAIMO (1964) 35mm

ti 17.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, LAISKUUS [episodi elokuvasta 7 KUOLEMANSYNTIÄ] (1962) 35mm
Jean-Luc Godard, ALPHAVILLE (1965) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, DOWN BY LAW (1986) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, CHRISTINE – TAPPAJA-AUTO (1983) 35mm

ke 18.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bernardo Bertolucci, FASISTI (1970) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, LAISKUUS [episodi elokuvasta 7 KUOLEMANSYNTIÄ] (1962) 35mm
Jean-Luc Godard, ALPHAVILLE (1965) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Torgny Wickman, TUNKEUTUJAT (1974) 35mm

to 19.6.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, DOWN BY LAW (1986) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, LAISKUUS [episodi elokuvasta 7 KUOLEMANSYNTIÄ] (1962) 35mm
Jean-Luc Godard, ALPHAVILLE (1965) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, CHRISTINE – TAPPAJA-AUTO (1983) 35mm

su 22.6.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, KAUPUNGIN VALOT (1931) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bernardo Bertolucci, FASISTI (1970) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hans Alfredson, YKSINKERTAINEN MURHAAJA (1982) 35mm

ti 24.6.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yven Boisset, ATTENTAATTI (1972) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, MYSTERY TRAIN (1989) 35mm

ke 25.6.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erkki Karu, MEIDÄN POIKAMME MERELLÄ (1933) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ridley Scott, BLADE RUNNER [The International Cut] (1982) 35mm

to 26.6.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, NIGHT ON EARTH (1991) 35mm

20.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hans Alfredson, YKSINKERTAINEN MURHAAJA (1982) 35mm

su 29.6.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, KIVÄÄRI OLALLE VIE! (1918) 35mm
Charles Chaplin, PALKKAPÄIVÄ (1922) 35mm
Charles Chaplin, SUSI LAMMASTEN VAATTEISSA (1923) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, HULLU PIERROT (1965) 35mm

ti 1.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, NIGHT ON EARTH (1991) 35mm

20.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Fincher, THE GIRL WITH THE DRAGON TATTOO (2011) 35mm

ke 2.7.

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, HULLU PIERROT (1965) 35mm

to 3.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, MYSTERY TRAIN (1989) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yven Boisset, ATTENTAATTI (1972) 35mm

su 6.7.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Maria Lindberg, MUUMI JA VAARALLINEN JUHANNUS (2008) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ridley Scott, BLADE RUNNER [The International Cut] (1982) 35mm

ti 8.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pierre Granier-Deferre, KOHTAUS JUNASSA (1973) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmisch, YEAR OF THE HORSE (1997) 35mm

ke 9.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erkki Karu, MEIDÄN POIKAMME ILMASSA – ME MAASSA (1934) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, DEAD MAN (1995) 35mm

to 10.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, NYKYAIKA (1936) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gunnar Höglund, LUULIN ETTÄ HALUSIT (1964) 35mm

su 13.7.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sylvain Chomet, BELLEVILLEN KOLMOSET (2003) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, MASKULIINI FEMINIINI (1966) 35mm

ti 15.7.

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joseph Losey, KUNINGAS JA ISÄNMAA (1964) 35mm

ke 16.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erkki Karu, SYNTIPUKKI (1935) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, MASKULIINI FEMINIINI (1966) 35mm

to 17.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmisch, YEAR OF THE HORSE (1997) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pierre Granier-Deferre, KOHTAUS JUNASSA (1973) 35mm

su 20.7.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hamilton Luske, Clyde Geronimi & Wilfred Jackson, PETER PAN [suomenkielinen versio] (1953) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, DEAD MAN (1995) 35mm

ti 22.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Truffaut, PITKÄ VIIKONLOPPU (1983) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, GHOST DOG – SAMURAIDEN TAPAAN (1999) 35mm

ke 23.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Pierre Melville, AJOJAHTI (1967) 35mm

to 24.7.

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, MADE IN USA (1967) 35mm

su 27.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joseph Losey, KUNINGAS JA ISÄNMAA (1964) 35mm

ti 29.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, MADE IN USA (1967) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lars Magnus Lindgren, PUUPALTTOO (1966) 35mm

ke 30.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erkki Karu, ROINILAN TALOSSA (1935) 35mm

to 31.7.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, GHOST DOG – SAMURAIDEN TAPAAN (1999) 35mm

20.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Truffaut, PITKÄ VIIKONLOPPU (1983) 35mm

su 3.8.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sylvain Chomet, BELLEVILLEN KOLMOSET (2003) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Pierre Melville, AJOJAHTI (1967) 35mm

ti 5.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, AVIOVAIMO PARIISISSA (1967) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Yates, FILLARIJENGI (1979) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stanley Kubrick, THE SHINING – HOHTO (1980) 35mm

ke 6.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Toivo Särkkä, KATUPEILIN TAKANA (1949) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Demy, CHERBOURGIN SATEENVARJOT (1964) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, KAHVIA JA TUPAKKAA (2003) 35mm

to 7.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: PUNAINEN (1994) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, BROKEN FLOWERS (2005) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, KAHVIA JA TUPAKKAA (2003) 35mm

pe 8.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, AVIOVAIMO PARIISISSA (1967) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, KAHVIA JA TUPAKKAA (2003) 35mm

la 9.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Demy, CHERBOURGIN SATEENVARJOT (1964) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, BROKEN FLOWERS (2005) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stanley Kubrick, THE SHINING – HOHTO (1980) 35mm

su 10.8.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hamilton Luske, Clyde Geronimi & Wilfred Jackson, KAUNOTAR JA KULKURI [suomenkielinen versio] (1955) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: PUNAINEN (1994) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, THE LIMITS OF CONTROL (2009) 35mm

ti 12.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, KIINATAR (1967) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wang Xiaoshuai, POLKUPYÖRÄVARKAAT (2001) 35mm

ke 13.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Simo Halinen, CYCLOMANIA (2001) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gustav Wiklund, ALASTI (1971) 35mm

to 14.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques-Yves Cousteau, ELÄVÄ MERI [suomenkielinen versio] (1964) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Billy Wilder, PIUKAT PAIKAT (1959) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, VIIKONLOPPU (1967) 35mm

pe 15.8.

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, KIINATAR (1967) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Jarmusch, THE LIMITS OF CONTROL (2009) 35mm

la 16.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, VIIKONLOPPU (1967) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lars G. Thelestam, MIES ASTUI JUNASTA (1974) 35mm

su 17.8.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Tati, LYSTIKÄS KIRJEENKANTAJA (1949) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques-Yves Cousteau, ELÄVÄ MERI [suomenkielinen versio] (1964) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Billy Wilder, PIUKAT PAIKAT (1959) 35mm

päivitykset 15.4.

2014

ke 16.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Chaplinin Keystone-komedioita
Charles Chaplin, CHARLIE SATEESSA (1914) 35mm
Charles Chaplin, ILOKAASUA (1914) 35mm
Charles Chaplin, KASVOT BAARIN LATTIASSA (1914) 35mm
Charles Chaplin, CHARLIE OVENVARTIJANA (1914) 35mm
Charles Chaplin, KUHERTELUA PUISTOSSA (1914) 35mm
Charles Chaplin, CHARLIE TAVARATALOSSA (1916) 35mm
Säestetty mykkänäytös

päivitykset 7.4.

2014

ke 9.4.

22.30 – 23.30 Helsinki – Temppelinkatu & Lutherinkatu
Natalia Kozieł & Petteri Kalliomäki, Kuppa palaa Töölöön – 16mm
Kuvataideteos
Ulkoilmaprojisointi
Night of the Beamers
Aave

la 26.4.

KELLONAIKATÄSMENNYS
00.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Herb Robins, THE WORM EATERS (1977) 35mm
Cinemadrome

päivitykset 4.4.

2014

la 5.4.

KELLONAIKAMUUTOS
20.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Věra Chytilová, TUHATKAUNOKIT (1966) 35mm

la 26.4.

Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Herb Robins, THE WORM EATERS (1977) 35mm
Cinemadrome

22.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Joel M. Reed, BLOODSUCKING FREAKS (1977) 35mm
Cinemadrome

päivitykset 2.4.

2014

ti 1.4.

APRILLIA!
18.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Aki Kaurismäen jäljellä olevat 35mm:n filmikopiot poltetaan valvotuissa olosuhteissa
Performanssi
Kaurismäki Goes Digital -seminaari

la 5.4.

18.30 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Věra Chytilová, TUHATKAUNOKIT (1966) 35mm

ke 9.4.

19.00 – 23.00 Helsinki – Punahilkantie 8
Marek Pluciennik, This God Damned House – osittain 16mm
Kuvataideteos
Ulkoilmaprojisointi
Night of the Beamers
Aave

pe 11.4.

17.30 Helsinki – Malmitalo, pieni sali (Ala-Malmin tori 1)
Takeshi Kitano, A SCENE AT THE SEA (1991) 35mm
Aave

la 12.4.

16.00 Helsinki – Malmitalo, pieni sali (Ala-Malmin tori 1)
Katsuhiko Ishii, THE TASTE OF TEA (2004) 35mm
Aave

su 13.4.

11.00 Helsinki – Malmitalo, pieni sali (Ala-Malmin tori 1)
Katsuhiko Ishii, THE TASTE OF TEA (2004) 35mm
Aave

15.00 Helsinki – Malmitalo, pieni sali (Ala-Malmin tori 1)
Takeshi Kitano, A SCENE AT THE SEA (1991) 35mm
Aave

19.00 Helsinki – Malmitalo, pieni sali (Ala-Malmin tori 1)
Wilhelm Sasnal
Wilhelm Sasnal, CENTRUM (2004) 16mm
Wilhelm Sasnal, NOWA HUTA (2005) 16mm
Wilhelm Sasnal, UNTITLED (”ELVIS”) 16mm
Aave

21.00 Helsinki – Malmitalo, pieni sali (Ala-Malmin tori 1)
Two Performances from Filmverkstanden Collective
Dragos Alexandrescu, Notes About Efficiency – Super 8
– esityksen toisessa performanssissa ei käytetä filmiä
Performanssi
Aave

su 27.4.

19.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Herk Harvey, HELVETILLISET (1962) 35mm

su 4.5.

17.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
David Eady, George More O’Ferrall, Wendy Toye & Orson Welles, KOLME MURHAA (1955) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Karel Zeman, SALAISUUKSIEN SAARI (1958) 35mm

päivitykset 1.4.

2014

ti 1.4.

18.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Aki Kaurismäen jäljellä olevat 35mm:n filmikopiot poltetaan valvotuissa olosuhteissa
Performanssi
Kaurismäki Goes Digital -seminaari

päivitykset 31.3.

2014

to 10.4.

20.30 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Lloyd Kaufman, POULTRYGEIST: NIGHT OF THE CHICKEN DEATH (2006) 35mm
Night Visions

pe 11.4.

23.15 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Daniel Haller, THE DUNWICH HORROR (1970) 16mm
Night Visions

01.00 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Joel M. Reed, BLOODSUCKING FREAKS (1976) 35mm
Night Visions

la 12.4.

03.15 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Joel M. Reed, BLOODSUCKING FREAKS (1976) 35mm
Night Visions

03.15 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Daniel Haller, THE DUNWICH HORROR (1970) 16mm
Night Visions

05.00 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Umberto Lenzi, PARANOIA (1969) 16mm
Night Visions

pe 25.4.

19.00 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
1920-luvun avant garde -lyhytelokuvia
Viking Eggeling, SYMPHONIE DIAGONALE (1924) 16mm
Hans Richter, RHYTMUS 21 (1923) 16mm
Hans Richter, RHYTMUS 23 (1923) 16mm
Hans Richter, FILMSTUDIE (1926) 16mm
Henri Chomette, CINQ MINUTES DE CINÉMA PUR (1926) 16mm
Henri Chomette, JEUX DES REFLETS ET DE LA VITESSE (1925) 16mm
Man Ray, LE RETOUR À LA RAISON (1923) 16mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents Festival

la 26.4.

14.30 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
Chaplin 100 vuotta -lyhytelokuvanäytös
Henry Lehrman, KID AUTO RACES AT VENICE (1914) 35mm
Charles Chaplin, VIINURI LUISTIMILLA (1916) 35mm
Charles Chaplin, PIKKUTUNNEILLA (1917) 35mm
Charles Chaplin, VALKOKANKAAN TAKANA (1916) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents Festival

16.30 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
Teuvo Puro & Jussi Snellman, ANNA-LIISA (1922) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents Festival

19.00 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
Aleksander Dovzhenko, ARSENAL (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents Festival

21.00 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
F. W. Murnau, VIIMEINEN MIES (1924) 16mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents Festival

päivitykset 27.3.

2014

su 13.4.

20.00 Helsinki – Malmitalo, pieni sali (Ala-Malmin tori 1)
Astepback, Amorfia – osittain Super 8
Kokeellinen teatteriesitys
Aave

pe 25.4.

19.00 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
1920-luvun avant garde -lyhytelokuvia
Man Ray, LE RETOUR À LA RAISON (1923) 16mm
– näytöksen muut elokuvat vahvistamatta
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents Festival

la 26.4.

21.00 Tampere – Ylioppilasteatteri (Itsenäisyydenkatu 12–14)
F. W. Murnau, VIIMEINEN MIES (1924)
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents Festival

päivitykset 24.3.

2014

ti 25.3.

17.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Margarethe von Trotta, HANNAH ARENDT (2012) 35mm

ke 9.4.

18.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
Donald Cammell, WHITE OF THE EYE (1987) 35mm
Night Visions

pe 11.4.

23.15 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Tommy Wiseau, THE ROOM (2003) 35mm
Night Visions

la 12.4.

20.30 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
Lloyd Kaufman & Michael Herz, THE TOXIC AVENGER (1984) 35mm
Night Visions

01.15 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Tommy Wiseau, THE ROOM (2003) 35mm
Night Visions

su 13.4.

06.45 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Ivan Nagy, CAPTAIN AMERICA II: DEATH TOO SOON (1979) 35mm
Night Visions

ti 15.4.

18.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Margarethe von Trotta, HANNAH ARENDT (2012) 35mm

20.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Christian Petzold, BARBARA (2012) 35mm

su 20.4.

19.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Margarethe von Trotta, HANNAH ARENDT (2012) 35mm

päivitykset 21.3.

2014

ke 2.4.

16.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Toivo Hämeranta, PAJASTA PALATSIIN (1946) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

ke 9.4.

16.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Christian Petzold, BARBARA (2012) 35mm

to 10.4.

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Margarethe von Trotta, HANNAH ARENDT (2012) 35mm

päivitykset 18.3.

2014

ke 19.3.

POISTO
17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dokumentin ytimessä 75
Chris Marker, OLYMPIA 52 (1952) esitetään digitaalisena

ti 25.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Christian Petzold, BARBARA (2012) 35mm

la 29.3.

13.00 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Margarethe von Trotta, HANNAH ARENDT (2012) 35mm

päivitykset 15.3.

2014

su 16.3.

18.30 Helsinki – Uusi ylioppilastalo, Alina-sali (Mannerheimintie 5, 3. krs)
Chang Cheh, Pao Hsueh Li & Wu Ma, SEVEN BLOWS OF THE DRAGON (1972) 16mm

päivitykset 9.3.

2014

to 27.3.

09.30 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
Hayao Miyazaki, KIKIN LÄHETTIPALVELU (1989) 35mm
Season Film Festival

pe 28.3.

09.30 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
Hayao Miyazaki, PONYO RANTAKALLIOLLA (2008) 35mm
Season Film Festival

13.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
Hayao Miyazaki, PORCO ROSSO (1992) 35mm
Season Film Festival

la 29.3.

20.30 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
Julian Jarrold, KINKY BOOTS (2005) 35mm
Season Film Festival

su 30.3.

12.30 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
Charles Walters, SKANDAALIHÄÄT (1956) 35mm
Season Film Festival

20.45 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
Julian Jarrold, KINKY BOOTS (2005) 35mm
Season Film Festival

päivitykset 6.3.

2014

to 6.3.

14.00 Tampere – Plevna (Itäinenkatu 4)
Suomi-animaatio 100 v. 1
Eino Ruutsalo, KINEETTISIÄ KUVIA (1962) 35mm
Heikki Partanen & Riitta Rautoma, JÄNIS JA VUOHI (1973) 35mm
Antti Kari & Jukka Ruohomäki, MENNYT MANNER (1982) 35mm
Katariina Lillqvist, MAALAISLÄÄKÄRI (1996) 35mm
Ismo Virtanen, JÄÄKARHU SOITTI KERRAN AFRIKKAAN (1997) 35mm
Kari Juusonen, PIZZA PASSIONATA (2001) 35mm
Jan Andersson, NENÄLIINOJA MYYTÄVÄNÄ (2003) 35mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytelokuvan
Tampere Film Festival

20.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Lyhytelokuvan kaanon
Georges Franju, ELÄINTEN VERI (1949) 35mm
Alain Resnais, YÖ JA USVA (1955) 35mm
– näytös sisälsi yhden digitaalisen lyhytelokuvan
Tampere Film Festival

pe 7.3.

14.00 Tampere – Plevna (Itäinenkatu 4)
Suomi-animaatio 100 v. 3
Seppo Suo-Anttila, IMPRESSIO (1967) 35mm
– näytöksen muiden elokuvien formaatit vahvistamatta
Tampere Film Festival

20.00 Tampere – Plevna (Itäinenkatu 4)
Suomi-animaatio 100 v. 1
Eino Ruutsalo, KINEETTISIÄ KUVIA (1962) 35mm
Heikki Partanen & Riitta Rautoma, JÄNIS JA VUOHI (1973) 35mm
Antti Kari & Jukka Ruohomäki, MENNYT MANNER (1982) 35mm
Katariina Lillqvist, MAALAISLÄÄKÄRI (1996) 35mm
Ismo Virtanen, JÄÄKARHU SOITTI KERRAN AFRIKKAAN (1997) 35mm
Kari Juusonen, PIZZA PASSIONATA (2001) 35mm
Jan Andersson, NENÄLIINOJA MYYTÄVÄNÄ (2003) 35mm
– näytös sisältää yhden digitaalisen lyhytelokuvan
Tampere Film Festival

la 8.3.

18.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Lyhytelokuvan kaanon
Georges Franju, ELÄINTEN VERI (1949) 35mm
Alain Resnais, YÖ JA USVA (1955) 35mm
– näytös sisältää yhden digitaalisen lyhytelokuvan
Tampere Film Festival

22.00 Tampere – Plevna (Itäinenkatu 4)
Suomi-animaatio 100 v. 3
Seppo Suo-Anttila, IMPRESSIO (1967) 35mm
– näytöksen muiden elokuvien formaatit vahvistamatta
Tampere Film Festival

päivitykset 4.3.

2014

ke 30.4.

OHJELMISTOLISÄYS
15.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Claes Olsson, M.A. NUMMINEN GOES TECH-NO (1995) 35mm
Orvo Saarikivi, OI, AIKA VANHA, KULTAINEN…! (1942) 35mm

päivitykset 28.2.

2014

ma 17.3.

19.00 Espoo – Kino Tapiola (Mäntyviita 2)
Kohti pimeää: Pekka Hyytiäisen elokuvat, näytös I
Pekka Hyytiäinen, KIRJE (1978) 35mm
– näytös sisältää lisäksi kolme digitaalista elokuvaa

la 5.4.

14.30 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Buster Keaton & Eddie Cline, POLIISIT (1922) 16mm
Charles Chaplin, CHAPLININ POIKA (1921) 16mm

päivitykset 24.2.

2014

ke 2.4.

18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Matti Kassila, VARSOVAN LAULU (1953) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Roland af Hällström, PIKAJUNA POHJOISEEN (1947) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

to 3.4.

18.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Veikko Itkonen, SILMÄT HÄMÄRÄSSÄ (1952) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Sami van Ingen, JUST ONE KISS – THE FALL OF NED KELLY (2010) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Suomalaisen elokuvan festivaali

pe 4.4.

22.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Pekka Lehto, GAME OVER (2005) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

la 5.4.

12.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Edvin Laine, YHDEN YÖN HINTA (1952) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

16.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Aarne Tarkas, OLEMME KAIKKI SYYLLISIÄ (1954) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Matti Kassila, JÄÄHYVÄISET PRESIDENTILLE (1987) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

22.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Pekka Lehto, KAIVO (1992) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

su 6.4.

12.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Teuvo Tulio, RIKOLLINEN NAINEN (1952) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

14.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Pekka Lehto, THE REAL MCCOY (1999) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

16.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Pirjo Honkasalo & Pekka Lehto, DA CAPO (1985) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

päivitykset 21.2.

2014

to 27.2.

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Ipanakino: Ihastuttavia lyhytelokuvia perheen pienimmille 35mm & 16mm
– esityksen tarkka sisältö vahvistamatta

ke 30.4.

15.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Orvo Saarikivi, OI, AIKA VANHA, KULTAINEN! (1942) 35mm

päivitykset 14.2.

2014

ma 24.2.

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Sergei & Georgi Vasiljev, TSHAPAJEV (1934) 16mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Sergei Vasiljev, SHIPKAN SANKARIT (1955) 16mm

ma 10.3.

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Juli Karasik, VILLIKOIRA DINGO (1962) 16mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Vytautas Žalakevičius, SULOINEN SANA – VAPAUS (1973) 16mm

päivitykset 12.2.

2014

pe 14.2.

OHJELMISTOMUUTOS
21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Huston, MALTAN HAUKKA (1941) 35mm

to 13.3.

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Don Bluth, NIMH – ROUVA BRISBY JA HÄNEN SALAINEN MAAILMANSA (1982) 35mm

to 20.3.

18.00 Helsinki – Arcadan iso sali (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Maya Deren: lyhytelokuvia
Maya Deren & Alexander Hammid, MESHES OF THE AFTERNOON (1943) 16mm
Maya Deren, AT LAND (1944) 16mm
Maya Deren, RITUAL IN TRANSFIGURED TIME (1946) 16mm
Maya Deren, THE VERY EYE OF NIGHT (1958) 16mm

to 3.4.

18.00 Helsinki – Arcadan iso aukio (Jan-Magnus aukio 1)
Aleksei German, HRUSTALJOV, AUTONI! (1998) 35mm

päivitykset 10.2.

2014

ma 10.2.

OHJELMISTOMUUTOS
21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Josif Heifitz & Aleksander Zarkhi, HALLITUKSEN JÄSEN (1939) 16mm

päivitykset 3.2.

2014

ma 10.2.

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Grigori Kromanov, VIIMEINEN PYHÄINJÄÄNNÖS (1969) 16mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Vytautas Žalakevičius, SULOINEN SANA – VAPAUS (1973) 16mm

päivitykset 29.1.

2014

pe 14.2.

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Teuvo Puro, NOIDAN KIROT (1927) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Arktisen Upeeta

la 15.2.

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Mika & Aki Kaurismäki, SAIMAA-ILMIÖ (1981) 35mm
Arktisen Upeeta

päivitykset 20.1.

2014

su 26.1.

16.00 Lievestuore (Laukaa) – Lievestuoreen työväentalo (Puutarhatie 1)
Matti Kassila, KOMISARIO PALMUN EREHDYS (1960) 16mm

su 2.2.

13.00 Saarijärvi – Kylätalo Kalmarin Nahjus (Nahjuksenraitti 12)
Matti Kassila, KOMISARIO PALMUN EREHDYS (1960) 16mm

su 9.2.

13.00 Korpilahti (Jyväskylä) – Ylä-Muuratjärven kylätalo (Petäjävedentie 2178)
Matti Kassila, KOMISARIO PALMUN EREHDYS (1960) 16mm

14.30 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Chaplin valkokankaalla 100 vuotta + Chaplinin ”poika” Jackie Coogan 100 vuotta
Charles Chaplin, CHAPLIN POLIISINA (1916) 16mm
D.W. Griffith, SYRJÄINEN HUVILA (1909) 16mm
Charles Chaplin, CHAPLININ POIKA (1921) 16mm

15.30 Korpilahti (Jyväskylä) – Ylä-Muuratjärven kylätalo (Petäjävedentie 2178)
Matti Kassila, KOMISARIO PALMUN EREHDYS (1960) 16mm

päivitykset 9.1.

2014

ma 27.1.

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Sally Potter, ORLANDO (1992) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Sylvester Stallone, ROCKY IV (1985) 35mm

to 30.1.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Akira Kurosawa, DERSU UZALA (1975) 35mm

ma 3.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Samuel Fuller, SHOKKIKÄYTÄVÄ (1963) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Paul Verhoeven, TOTAL RECALL – UNOHDA TAI KUOLE (1990) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Max Ophüls, SKANDAALIKUNINGATAR LOLA MONTÉS (1955) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Jean-Luc Godard, ELÄÄ ELÄMÄÄNSÄ (1962) 35mm

ti 4.2.

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Lindsay Anderson, ELOKUUN VALAAT (1987) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Jerzy Skolimowski, KUUTAMOKEIKKA (1982) 35mm

ma 10.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
John Huston, MUISTOT (1987) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Ken Loach, FAMILY LIFE – VARTTUMISEN TUSKA (1971) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Georges Franju, JUDEX – SALAPERÄINEN KOSTAJA (1963) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Orson Welles, MAHTAVAT AMBERSSONIT (1942) 35mm

ti 11.2.

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Agnès Varda, ONNEN HETKET (1965) 35mm

ma 17.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
John Carpenter, SÄPINÄÄ CHINATOWNISSA (1986) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Jane Campion, PIANO (1993) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Sergei Paradžanov, MENNEITTEN SUKUPOLVIEN VARJOT (1965) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Constantin Costa-Gavras, Z – HÄN ELÄÄ (1962) 35mm

ti 18.2.

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Georges Franju, JUDEX – SALAPERÄINEN KOSTAJA (1963) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Adrian Lyne, JAAKOBIN PAINAJAINEN (1990) 35mm

ma 24.2.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Tony Gatliff, GADJO DILO – MUUKALAINEN (1997) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Nicholas Ray, HE ELÄVÄT ÖISIN (1949) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Preston Sturges, NAINEN EEVA (1941) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Philip Ridley, LAPSUUDEN LOPPU (1991) 35mm

ti 25.2.

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Alain Resnais, SOTA ON LOPPUNUT (1967) 35mm

to 27.2.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
François Truffaut, MORSIAN PUKEUTUI MUSTAAN (1967) 35mm

ma 3.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
David Cronenberg, KYLMÄT VÄREET (1975) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Akira Kurosawa, AKIRA KUROSAWAN UNET (1990) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Zhang Yimou, PUNAINEN PELTO (1987) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Andrei Tarkovski, UHRI (1986) 35mm

ti 4.3.

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Orson Welles, PAHAN KOSKETUS (1958) 35mm

ma 10.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
William Wellman, KUOLEMANTUOMIOPAIKKA (1943) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Lars von Trier, EUROPA (1990) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Constantin Costa-Gavras, HÄLYTYSTILA (1973) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Akira Kurosawa, DERSU UZALA (1975) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Georges Franju, JUDEX – SALAPERÄINEN KOSTAJA (1963) 35mm

ti 11.3.

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Mike Leigh, SALAISUUKSIA JA VALHEITA (1996) 35mm

to 13.3.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Louis Malle, PRETTY BABY (1978) 35mm

ma 17.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Nagisa Oshima, POIKA (1969) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Philip Ridley, LAPSUUDEN LOPPU (1991) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Melvin Frank, PÄREET PALAA! (1975) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Sam Peckinpah, OLKIKOIRAT (1971) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Ritshard Viktorov, KASSIOPEIAN ROBOTIT (1975) 35mm

ti 18.3.

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Kenji Mizoguchi, KALPEAN KUUN TARINOITA (1953) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Aki Kaurismäki, I HIRED A CONTRACT KILLER (1990) 35mm

ma 24.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Philip Ridley, LAPSUUDEN LOPPU (1991) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Pier Paolo Pasolini, SODOMAN 120 PÄIVÄÄ (1975) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Joseph L. Mankiewicz, ÄKKIÄ VIIME KESÄNÄ (1960) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Ingmar Bergman, PERSONA – NAISEN NAAMIO (1966) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Don Siegel, RIKOLLISEN TUHO (1954) 35mm

ti 25.3.

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Marlen Hutsijev, OLEN 20-VUOTIAS (1964) 35mm

to 27.3.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Luchino Visconti, MAA JÄRISEE (1948) 35mm

ma 31.3.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Maurice Phillips, THE AMERICAN WAY (1987) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Luis Buñuel, LINNUNRATA (1969) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
George Lautner, TIMANTTIKETTU (1968) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Michael Haneke, FUNNY GAMES (1997) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Edward Dmytryk, SALA-AMPUJA (1952) 35mm

ti 1.4.

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
David Miller, SARDIINIMYSTEERIO (1949) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Constantin Costa-Gavras, KATEISSA (1981) 35mm

ma 7.4.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Ingmar Bergman, SUDEN HETKI (1967) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Masaki Kobayashi, LASKEVA AURINKO (1967) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Barry Mahon, OLIN MIES (1966) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Luigi Bazzoni, VIIDES SORMI (1971) 35mm

to 10.4.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Jan Troell, RAIVAAJAT (1971) 35mm

ma 14.4.

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Sylvester Stallone, ROCKY IV (1985) 35mm

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Lars von Trier, DOGVILLE (2003) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Claire Denis, PÄIN KUOLEMAA (1990) 35mm

ti 15.4.

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Claude Goretta, RAKKAANI RYÖSTÄÄ PANKKEJA (1974) 35mm

to 24.4.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Luis Buñuel, NEITSYTSAARI (1960) 35mm

ma 28.4.

19.30 Rovaniemi – Kulttuuritalo Wiljami (Urheilukatu 1)
Yasujiro Ozu, TOKYO STORY (1953) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 14)
Yasujiro Ozu, PERHETARINA (1961) 35mm

ti 29.4.

18.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Alex Cox, SID & NANCY (1986) 35mm

to 8.5.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex (Paasikiventie 2)
Akira Kurosawa, KÖYHÄN PIKAJUNA (1970) 35mm

päivitykset 7.1.

2014

ke 29.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ernie Gehr 1
Ernie Gehr, SERENE VELOCITY (1970) 16mm
Ernie Gehr, SHIFT (1974) 16mm
Ernie Gehr, SIGNAL – GERMANY ON THE AIR (1985) 16mm
– näytös sisältää yhden digitaalisen lyhytelokuvan
Pakopiste
DocPoint

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Rouchin lyhytelokuvia
Jean Rouch, LES MAGICIENS DE WANZERBÉ (1949) 35mm
Jean Rouch, CIMETIÈRES DANS LA FALAISE (1951) 35mm
Jean Rouch, BATAILLE SUR LE GRAND FLEUVE (1952) 35mm
DocPoint

to 30.1.

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Valie Export 1
Valie Export, INTERRUPTED LINE (1972) 16mm
Valie Export, MANN & FRAU & ANIMAL (1971) 16mm
Valie Export, …REMOTE…REMOTE… (1973) 16mm
– näytöksen kymmenen muuta lyhytelokuvaa esitetään muissa formaateissa
Pakopiste
DocPoint

pe 31.1.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ernie Gehr 2
Ernie Gehr, SIDE/WALK/SHUTTLE (1991) 16mm
– näytös sisältää kaksi muussa formaatissa esitettävää lyhytelokuvaa
Pakopiste
DocPoint

19.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
Lasse Hallström, ABBA – THE MOVIE (1977) 35mm
Karaokenäytös
DocPoint

la 1.2.

12.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Kanerva Cederström, TRANS-SIBERIA (1999) 35mm
Kanerva Cederström, LOST AND FOUND (2003) 35mm
Aho & Soldan -palkinnonjakotilaisuus
DocPoint

15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Valie Export 2
Valie Export, SYNTAGMA (1984) 16mm
– näytös sisältää neljä muissa formaateissa esitettävää lyhytelokuvaa
Pakopiste
DocPoint

21.30 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Jeppe Rønde, THE SWENKAS (2004) 35mm
DocPoint

su 2.2.

14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jeppe Rønde, THE SWENKAS (2004) 35mm
DocPoint

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kanerva Cederström, KAKSI ENOA (1991) 16mm
Kanerva Cederström, PAIKAN HENKI (1986) 16mm
DocPoint

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Quentin Tarantino, PULP FICTION – TARINOITA VÄKIVALLASTA (1994) 35mm

ma 3.2.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Schlesinger, UNEKSIJA BILLY (1963) 35mm

ti 4.2.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mario Monicelli, LEMMENVARAS (1960) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Jerzy Skolimowski, KUUTAMOKEIKKA (1982) 35mm

ke 5.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erkki Karu, NUMMISUUTARIT (1923) 35mm
Erkki Karu, YLIOPPILAS PÖLLÖVAARAN KIHLAUS (1920)
Säestetty mykkänäytös

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Rainer Werner Fassbinder, KOLMAS SUKUPOLVI (1979) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paolo Cavara, PIRUN SILMÄ (1967) 35mm

to 6.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, PITKÄT JÄÄHYVÄISET (1973) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Renato Castellani, HELVETTI ON IRTI (1959) 35mm

pe 7.2.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mario Monicelli, LEMMENVARAS (1960) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Truffaut, PEHMEÄ IHO (1964) 35mm

la 8.2.

18.25 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Rainer Werner Fassbinder, KOLMAS SUKUPOLVI (1979) 35mm

20.25 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Audiard, PROFEETTA (2009) 35mm

su 9.2.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Hand, BAMBI (1942) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Rainer Werner Fassbinder, PELKO JÄYTÄÄ SIELUA (1973) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Grigori Tšuhrai, VAIN NELJÄ PÄIVÄÄ (1959) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Altman, PITKÄT JÄÄHYVÄISET (1973) 35mm

ma 10.2.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Paradžanov, GRANAATTIOMENAN VÄRI (1968) 35mm

ti 11.2.

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Larry Charles, USKOMATONTA (2008) 35mm

ke 12.2.

15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Valentin Vaala, SYSMÄLÄINEN (1938) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, MAMMA ROMA (1962) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jirí Menzel, TARKOIN VARTIOIDUT JUNAT (1966) 35mm

to 13.2.

09.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Hand, LUMIKKI JA SEITSEMÄN KÄÄPIÖTÄ [suomenkielinen versio] (1937) 35mm
Koululaisnäytös

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Sautet, RIKOLLISET (1960) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Rainer Werner Fassbinder, PELKO JÄYTÄÄ SIELUA (1973) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Paradžanov, GRANAATTIOMENAN VÄRI (1968) 35mm

pe 14.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Larry Charles, USKOMATONTA (2008) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Otto Preminger, LAURA (1944) 35mm

la 15.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, MAMMA ROMA (1962) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jirí Menzel, TARKOIN VARTIOIDUT JUNAT (1966) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paolo Cavara, PIRUN SILMÄ (1967) 35mm

su 16.2.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wilfred Jackson, Clyde Geronimi & Hamilton Luske, TUHKIMO [suomenkielinen versio] (1949) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Jean-Luc Godard, VIIKONLOPPU (1967) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Sautet, RIKOLLISET (1960) 35mm

ma 17.2.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kenji Mizoguchi, LÄÄNINHERRA SANSHO (1954) 35mm

ti 18.2.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Rouch, IHMISPYRAMIDI (1958) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, VIIMEISEEN HENGENVETOON (1959) 35mm
Luis Buñuel, ANDALUSIALAINEN KOIRA (1929) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, UHRI (1986) 35mm

ke 19.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erkki Karu, KOSKENLASKIJAN MORSIAN (1923) 35mm
Erkki Karu, MYRSKYLUODON KALASTAJA [fragmentti] (1924) 35mm
Säestetty mykkänäytös

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lee Tamahori, KERRAN SOTUREITA (1994) 35mm

to 20.2.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fei Mu, KEVÄT PIENESSÄ KAUPUNGISSA (1948) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ted Post, MAGNUM .44 (1973) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, VIIMEISEEN HENGENVETOON (1959) 35mm
Luis Buñuel, ANDALUSIALAINEN KOIRA (1929) 35mm

pe 21.2.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Rouch & Edgar Morin, RANSKALAINEN PÄIVÄKIRJA (1961) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kenji Mizoguchi, LÄÄNINHERRA SANSHO (1954) 35mm

la 22.2.

14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Auli Mantila, PELON MAANTIEDE (1999) 35mm

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, UHRI (1986) 35mm

19.25 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aki Kaurismäki, CALAMARI UNION (1985) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
G.W. Pabst, PANDORAN LIPAS (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös

su 23.2.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hamilton Luske, Clyde Geronimi & Wilfred Jackson, PETER PAN [suomenkielinen versio] (1953) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fei Mu, KEVÄT PIENESSÄ KAUPUNGISSA (1948) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Hannu Leminen, MORSIUSSEPPELE (1954) 35mm
Martti Saarikivi, VÄREITÄ (1966) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, VIIMEISEEN HENGENVETOON (1959) 35mm
Luis Buñuel, ANDALUSIALAINEN KOIRA (1929) 35mm

ma 24.2.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Youssef Chahine, KOHTALO (1997) 35mm

ti 25.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abdellatif Kechiche, BLAME IT ON VOLTAIRE (2000) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mohsen Makhmalbaf, GABBEH (1996) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jack Arnold, IT CAME FROM OUTER SPACE (1953) 35mm

ke 26.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abdellatif Kechiche, GAMES OF LOVE AND CHANCE (2003) 35mm

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Youssef Chahine, KOHTALO (1997) 35mm

21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aki Kaurismäki, CALAMARI UNION (1985) 35mm

to 27.2.

09.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luc Jacquet, PINGVIINIEN MATKA (2005) 35mm
Koululaisnäytös

13.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Matti Kassila, KOMISARIO PALMUN EREHDYS (1960) 35mm
Koululaisnäytös

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Pierre Melville, PUNAINEN YMPYRÄ (1970) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
G.W. Pabst, PANDORAN LIPAS (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös

pe 28.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jack Arnold, IT CAME FROM OUTER SPACE (1953) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abdellatif Kechiche, BLAME IT ON VOLTAIRE (2000) 35mm

la 1.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mohsen Makhmalbaf, GABBEH (1996) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abdellatif Kechiche, GAMES OF LOVE AND CHANCE (2003) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gualtiero Jacopetti & Franco Prosperi, HYVÄSTI IHMINEN (1971) 35mm
Night Visions: ShockPoint

23.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Edouard Logereau, PARIS SECRET (1965) 35mm
Night Visions: ShockPoint

01.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Seasu Hakasami & Lee Frost, MONDO BIZARRO (1966) 35mm
Night Visions: ShockPoint

03.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Romolo Marcellini, MAAILMAN TABUT [suomenkielinen versio] (1963) 35mm
Night Visions: ShockPoint

05.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Romano Vanderbes, TÄMÄ ON AMERIKKA OSA 2 (1977) 35mm
Night Visions: ShockPoint

su 2.3.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hamilton Luske, Clyde Geronimi & Wilfred Jackson, KAUNOTAR JA KULKURI [suomenkielinen versio] (1955) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
John Carpenter, HYÖKKÄYS POLIISIASEMALLE (1976) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Pierre Melville, PUNAINEN YMPYRÄ (1970) 35mm

ti 4.3.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abdelltif Kechiche, THE SECRET OF THE GRAIN (2007) 35mm

ke 5.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erkki Karu, NUORI LUOTSI (1927) 35mm
– näytös sisältää lyhyen digitaalisen alkukuvan
Säestetty mykkänäytös

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sidney Lumet, PUHELU VAINAJALLE (1966) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Barbet Schroeder, BARFLY (1987) 35mm

to 6.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bryan Singer, EPÄILLYT (1995) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abdelltif Kechiche, BLACK VENUS (2010) 35mm

pe 7.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Antti Lindqvist, MITÄ SE MULLE KUULUU MITÄ MÄ TEEN (1990) 35mm
Pauli Pentti, PIMEYS ODOTTAA (1987) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abdelltif Kechiche, THE SECRET OF THE GRAIN (2007) 35mm

la 8.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sidney Lumet, PUHELU VAINAJALLE (1966) 35mm

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Barbet Schroeder, BARFLY (1987) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Howard Smith, GIZMO – MELKEIN NEROJA (1977) 35mm

su 9.3.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Clyde Geronimi, PRINSESSA RUUSUNEN [suomenkielinen versio] (1959) 35mm

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abdelltif Kechiche, BLACK VENUS (2010) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Charles Vidor, GILDA (1946) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bryan Singer, EPÄILLYT (1995) 35mm

ma 10.3.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jerry Schatzberg, PANIIKKI PIIKKIPUISTOSSA (1971)

ti 11.3.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Omar Shargawi, GÅ MED FRED JAMIL – MA SALAMA JAMIL (2008) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sam Peckinpah, HURJA JOUKKO (1969) 35mm

ke 12.3.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras, DÉTRUIRE DIT-ELLE (1969) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jayne Loader, Kevin & Pierre Rafferty, ATOMIC CAFE (1982) 35mm

to 13.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Quentin Tarantino, RESERVOIR DOGS (1992) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras, AGATHA ET LES LECTURES ILLIMITÉES (1981) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jerry Schatzberg, PANIIKKI PIIKKIPUISTOSSA (1971)

pe 14.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Omar Shargawi, GÅ MED FRED JAMIL – MA SALAMA JAMIL (2008) 35mm

18.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras, DÉTRUIRE DIT-ELLE (1969) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sam Peckinpah, HURJA JOUKKO (1969) 35mm

la 15.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras, AGATHA ET LES LECTURES ILLIMITÉES (1981) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jayne Loader, Kevin & Pierre Rafferty, ATOMIC CAFE (1982) 35mm

su 16.3.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Clyde Geronimi, Hamilton Luske & Wolfgang Reitherman, 101 DALMATIALAISTA [suomenkielinen versio] (1961)

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Amy Heckerling, KUUMAT KINKUT (1982) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Quentin Tarantino, RESERVOIR DOGS (1992) 35mm

ma 17.3.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nelson Pereira dos Santos, VIDAS SECAS (1963) 35mm

ti 18.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras & Jean-Marc Turine, LAPSET (1985) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, TOKYO STORY (1953) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ingmar Bergman, TALVEN VALOA (1963) 35mm

ke 19.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dokumentin ytimessä 75
Chris Marker, OLYMPIA 52 (1952)

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sheldon Renan & Leonard Schrader, TAPPAVA TOTUUS (1982) 35mm

to 20.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
René Clement, KATKERA MAA (1957)

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, MYÖHÄINEN KEVÄT (1949) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nelson Pereira dos Santos, VIDAS SECAS (1963) 35mm

pe 21.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ingmar Bergman, TALVEN VALOA (1963) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras & Jean-Marc Turine, LAPSET (1985) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tomás Gutiérrez Alea, MUISTOJA ALIKEHITYKSEN AJOILTA (1968) 35mm

la 22.3.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
René Clement, KATKERA MAA (1957)

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, TOKYO STORY (1953) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sheldon Renan & Leonard Schrader, TAPPAVA TOTUUS (1982) 35mm

su 23.3.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wolfgang Reitherman, VIIDAKKOKIRJA [suomenkielinen versio] (1967)

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, MYÖHÄINEN KEVÄT (1949) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Régis Wargnier, INDOKIINA (1992) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tomás Gutiérrez Alea, MUISTOJA ALIKEHITYKSEN AJOILTA (1968) 35mm

ma 24.3.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kim Ki-Duk, VIISI VUODENAIKAA (2003) 35mm

ti 25.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Brook, MODERATO CANTABILE (1960) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, SOVINNON KUKKA (1958) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Powell & Emeric Pressburger, MUSTA NARSISSI (1947) 35mm

ke 26.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erkki Karu, MUURMANNIN PAKOLAISET (1927) 35mm
Erkki Karu, KUN ISÄLLÄ ON HAMMASSÄRKY (1923) 35mm
Säestetty mykkänäytös (Muurmannin pakolaiset säestetään)

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, KIERTOLAISET (1959) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Watkins, SOTALEIKKI (1965) 35mm
Pirjo Honkasalo & Pekka Lehto, VAARAN MERKKI (1978) 35mm

to 27.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, SOVINNON KUKKA (1958) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Henri Colpi, PITKÄ POISSAOLO (1961) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kim Ki-Duk, VIISI VUODENAIKAA (2003) 35mm

pe 28.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Powell & Emeric Pressburger, MUSTA NARSISSI (1947) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Brook, MODERATO CANTABILE (1960) 35mm

la 29.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Henri Colpi, PITKÄ POISSAOLO (1961) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, KIERTOLAISET (1959) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Watkins, SOTALEIKKI (1965) 35mm
Pirjo Honkasalo & Pekka Lehto, VAARAN MERKKI (1978) 35mm

su 30.3.

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Bernardo Bertolucci, 1900, 1. OSA (1982) 35mm

18.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Don Siegel, THE VERDICT (1946) 35mm

20.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
King Hu, KULTAINEN HÄMÄHÄKKI (1969) 35mm

ma 31.3.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Atom Egoyan, SULOINEN IKUISUUS (1997) 35mm

ti 1.4.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras, NATHALIE GRANGER (1972) 35mm

20.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, MYÖHÄINEN SYKSY (1960) 35mm

ke 2.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dokumentin ytimessä 76: Dokumenttiprojekti 1
Kiti Luostarinen, SANOKAA MITÄ NÄITTE (1993) 16mm
Kiti Luostarinen, NAISENKAARI (1997) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras, REKKA (1977) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pekka Lehto, YKSINTEOIN (1990) 35mm

to 3.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, KIVÄÄRI OLALLE VIE! (1918) 35mm
Charles Chaplin, PALKKAPÄIVÄ (1922) 35mm
Charles Chaplin, SUSI LAMMASTEN VAATTEISSA (1923) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Don Siegel, THE VERDICT (1946) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, PERHETARINA (1960) 35mm

pe 4.4.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Audiard, PROFEETTA (2009) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras, NATHALIE GRANGER (1972) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lee Tamahori, KERRAN SOTUREITA (1994) 35mm

la 5.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras, REKKA (1977) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, MYÖHÄINEN SYKSY (1960) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Walon Green, HELLSTRÖMIN KRONIKKA [suomenkielinen versio] (1971) 35mm

su 6.4.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, NYKYAIKA (1936) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Bernardo Bertolucci, 1900, 2. OSA (1982) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, PERHETARINA (1960) 35mm

ma 7.4.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carl Th. Dreyer, SANA (1955) 35mm

ti 8.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lukas Moodysson, FUCKING ÅMÅL (1998) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras, SON NOM DE VENISE DANS CALCUTTA DÉSERT (1976) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, SYNNYIN, MUTTA… (1932) 35mm

ke 9.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erkki Karu, HERRA ELANTO (1930) 35mm
– näytös sisältää digitaalisen alkukuvan
Säestetty mykkänäytös

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, AURINGON PUOLELLA (1919) 35mm
Charles Chaplin, JOUTILAS LUOKKA (1921) 35mm
Charles Chaplin, KOIRANELÄMÄÄ (1918) 35mm

to 10.4.

13.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lukas Moodysson, FUCKING ÅMÅL (1998) 35mm
Koululaisnäytös

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, SYKSYINEN ILTAPÄIVÄ (1962) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carl Th. Dreyer, SANA (1955) 35mm

pe 11.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Cecil B. DeMille, KYMMENEN KÄSKYÄ (1956) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, SYNNYIN, MUTTA… (1932) 35mm

la 12.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras, SON NOM DE VENISE DANS CALCUTTA DÉSERT (1976) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lukas Moodysson, FUCKING ÅMÅL (1998) 35mm

su 13.4.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, KULTAKUUME (1925) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, SYKSYINEN ILTAPÄIVÄ (1962) 35mm

ma 14.4

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Victor Erice, MEHILÄISPESÄN HENKI (1973) 35mm

ti 15.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dokumentin ytimessä 77: Dokumenttiprojekti 2
Taru Mäkelä, DAAVID – TARINOITA KUNNIASTA JA HÄPEÄSTÄ (1997) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ari Folman, WALTZ WITH BASHIR (2008) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, AINOA POIKA (1936) 16mm

ke 16.4.

09.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, SIRKUS (1928) 35mm
Koululaisnäytös

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roy Battersby, ALASTON IHMINEN (1970) 35mm

to 17.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, TARINA VUOKRAKORTTELISTA (1947) 16mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Victor Erice, MEHILÄISPESÄN HENKI (1973) 35mm

pe 18.4.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, SIRKUS (1928) 35mm

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, AINOA POIKA (1936) 16mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, MATTEUKSEN EVANKELIUMI (1964) 35mm

la 19.4.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ari Folman, WALTZ WITH BASHIR (2008) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roy Battersby, ALASTON IHMINEN (1970) 35mm

su 20.4.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, SIRKUS (1928) 35mm

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, MATTEUKSEN EVANKELIUMI (1964) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, TARINA VUOKRAKORTTELISTA (1947) 16mm

ti 22.4.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, MUNEKATAN SISARUKSET (1950) 35mm

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Benjamin Christensen, NOITA (1922) 35mm
Säestetty mykkänäytös

ke 23.4.

18.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, VARHAINEN KEVÄT (1956) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bonnie Sherr Klein, TUOTE: NAINEN (1981) 35mm

to 24.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, KAUPUNGIN VALOT (1931) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Souleymane Cissé, YEELEN (1987) 35mm

pe 25.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Benjamin Christensen, NOITA (1922) 35mm
Säestetty mykkänäytös

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bonnie Sherr Klein, TUOTE: NAINEN (1981) 35mm

la 26.4.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, MUNEKATAN SISARUKSET (1950) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Romano Vanderbes, PALJASTUKSIA AMERIKASTA (1990) 35mm

su 27.4.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, KAUPUNGIN VALOT (1931) 35mm

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Souleymane Cissé, YEELEN (1987) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, VARHAINEN KEVÄT (1956) 35mm

ma 28.4.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ousmane Sembene, MOOLAADÉ – SUOJELUS (2004) 35mm

päivitykset 3.1.

2014

ti 7.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roberto Rossellini, ROOMA – AVOIN KAUPUNKI (1945) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carol Reed, NELJÄN TUULEN TALO (1947) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
James Toback, MURHAN SÄVEL (1978) 35mm

ke 8.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roberto Rossellini, RAKKAUDEN IHME (1948) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carlos Saura, CRIA CUERVOS – KORPPI SYLISSÄ (1976) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gualtiero Jacopetti, Franco Prosperi & Paolo Cavara, MONDO CANE – TÄMÄ ON MAAILMA [suomenkielinen versio] (1962) 35mm

to 9.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, MOUCHETTE – RAISKATTU (1967) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Audiard, KUN SYDÄN LAKKAA LYÖMÄSTÄ (2005) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
James Toback, MURHAN SÄVEL (1978) 35mm

pe 10.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carlos Saura, CRIA CUERVOS – KORPPI SYLISSÄ (1976) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roberto Rossellini, ROOMA – AVOIN KAUPUNKI (1945) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carol Reed, NELJÄN TUULEN TALO (1947) 35mm

la 11.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Audiard, KUN SYDÄN LAKKAA LYÖMÄSTÄ (2005) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roberto Rossellini, RAKKAUDEN IHME (1948) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gualtiero Jacopetti, Franco Prosperi & Paolo Cavara, MONDO CANE – TÄMÄ ON MAAILMA [suomenkielinen versio] (1962) 35mm

su 12.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Hand, LUMIKKI JA SEITSEMÄN KÄÄPIÖTÄ [suomenkielinen versio] (1937) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Bresson, MOUCHETTE – RAISKATTU (1967) 35mm

ti 14.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mario Camerini, AUTOVARAS (1948) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Loznitsa, BLOKADA (2006) 35mm
Luis Buñuel, LAS HURDES – MAA ILMAN LEIPÄÄ (1932) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fritz Lang, M – KAUPUNKI ETSII MURHAAJAA (1931) 35mm

ke 15.1.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luchino Visconti, BELLISSIMA (1951) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nicholas Ray, HE ELÄVÄT ÖISIN (1948) 35mm

to 16.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Loznitsa, BLOKADA (2006) 35mm
Luis Buñuel, LAS HURDES – MAA ILMAN LEIPÄÄ (1932) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Victor Erice, UNELMA VALOSTA (1992) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joseph Losey, M (1951) 35mm

pe 17.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nicholas Ray, HE ELÄVÄT ÖISIN (1948) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mario Camerini, AUTOVARAS (1948) 35mm

la 18.1.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luchino Visconti, BELLISSIMA (1951) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Victor Erice, UNELMA VALOSTA (1992) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gualtiero Jacopetti, Franco Prosperi & Paolo Cavara, MAAILMAN NAISET [suomenkielinen versio] (1963) 35mm

su 19.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Samuel Armstrong, James Algar, Bill Roberts, Paul Satterfield, Ford Beebe Jr., Jim Handley, Hamilton Luske, Norman Ferguson, T. Hee, Wilfred Jackson & Ben Sharpsteen, FANTASIA [suomenkielinen versio] (1940) 35mm

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joseph Losey, M (1951) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fritz Lang, M – KAUPUNKI ETSII MURHAAJAA (1931) 35mm

ma 20.1.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marco Bellocchio, ISÄN NIMEEN (1971) 35mm

ti 21.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Renoir, KULTAISET VAUNUT (1952) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Leonard Retel Helmrich, SHAPE OF THE MOON (2004) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Curtiz, CASABLANCA (1942) 35mm

ke 22.1.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Daniel Mann, TATUOITU RUUSU (1955) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gualtiero Jacopetti & Franco Prosperi, MONDO CANE 2 (1963) 35mm

to 23.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roy Andersson, TOISEN KERROKSEN LAULUJA (2000) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, LA STRADA – TIE (1954) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marco Bellocchio, ISÄN NIMEEN (1971) 35mm

pe 24.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Leonard Retel Helmrich, SHAPE OF THE MOON (2004) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Renoir, KULTAISET VAUNUT (1952) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, LA STRADA – TIE (1954) 35mm

la 25.1.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Daniel Mann, TATUOITU RUUSU (1955) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Curtiz, CASABLANCA (1942) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Gualtiero Jacopetti & Franco Prosperi, MONDO CANE 2 (1963) 35mm

su 26.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ben Sharpsteen, DUMBO (1941) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Federico Fellini, LA STRADA – TIE (1954) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roy Andersson, TOISEN KERROKSEN LAULUJA (2000) 35mm

ma 27.1.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, LAITTOMAT (1964) 35mm

ti 28.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Renato Castellani, HELVETTI ON IRTI (1959) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
François Truffaut, PEHMEÄ IHO (1964) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean-Luc Godard, LAITTOMAT (1964) 35mm

päivitykset 4.12.

2013

la 14.12.

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Heikki Kujanpää, PUTOAVIA ENKELEITÄ (2008) 35mm

su 15.12.

19.30 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Mark Donskoi, NADEZHDA (1973) 16mm

2014

la 18.1.

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Nicholas Ray, KATKERA VOITTO (1957) 35mm

la 15.2.

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Idrissa Ouèdraogo, YAABA (1989) 35mm

la 15.3.

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Aleksi Salmenperä, PAHA PERHE (2010) 35mm

la 12.4.

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Jim Jarmusch, DEAD MAN (1995) 35mm

la 10.5.

16.00 Karkkila – Karkkila-sali (Anttilankatu 2–4)
Aki Kaurismäki, BOHEEMIELÄMÄÄ (1992) 35mm

päivitykset 14.11.

2013

ma 18.11.

MUUTOS MATERIAALITIEDOISSA
19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Peter von Bagh 70 vuotta
Peter von Bagh & Pertti Maisala, POCKPICKET ELI KATKELMIA HELSINKILÄISEN PORVARISNUOREN ELÄMÄSTÄ (1968) 35mm
– näytöksen pääkuva on digitaalinen, samoin toinen lyhyt alkukuva

päivitykset 13.11.

2013

to 14.11.

09.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Heikki Partanen, Käytöskukkia (1966–67) 16mm
– näytöksen tarkka sisältö vahvistamatta
Päiväkotinäytös
Helsingin lyhytelokuvafestivaali

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Trash-näytös
Atro Lahtela, VASTANAINEET (1997) 35mm
Jaakko Talaskivi, A KISS ONE SUUDELMA (1969) 35mm
Erkki Seiro & Elina Katainen, HALLELUJA (1969) 35mm
– näytöksen kaksi muuta lyhytelokuvaa esitetään digitaalisina
Helsingin lyhytelokuvajuhlat

päivitykset 8.11.

2013

ke 13.11.

17.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Maarit Lalli -retrospektiivi
Maarit Lalli, SUOJAVIIVA (1995) 16mm
Maarit Lalli, RIPPEITÄ (1999) 35mm
Maarit Lalli, KOVAT MIEHET (1999) 35mm
Maarit Lalli, JÄRVI (2006) 35mm
– näytös sisältää yhden digitaalisen lyhytelokuvan
Helsingin lyhytelokuvafestivaali

to 14.11.

13.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lyhäriraati yläkoululaisille ja lukiolaisille
Hannes Vartiainen & Pekka Veikkolainen, HÄIVÄHDYS ELÄMÄÄ (2013) 35mm
– näytöksen viisi muuta lyhytelokuvaa esitetään digitaalisina
Koululaisnäytös
Helsingin lyhytelokuvafestivaali

pe 15.11.

15.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Festivaalin 30-v retrospektiivi 1
Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 13, PERSOONALLISUUS (1967) 16mm
Heikki Ahola, SUOMALAINEN LYHYTELOKUVA (1991) 16mm
Maarit Lalli, KOVAT MIEHET (1999) 35mm
Christian Lindblad, ELÄKÖÖN MARKKINATALOUS! (2001) 35mm
Anu Kuivalainen, ORPOJEN JOULU (1994) 16mm
– näytös sisältää yhden digitaalisen lyhytelokuvan
Helsingin lyhytelokuvafestivaali

la 16.11.

15.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Festivaalin 30-v retrospektiivi 2
Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 10, KIIRE (1967) 16mm
Antonio Ringbom, OPPE & NERE (1994) 35mm
Antti Peippo, SIVULLISENA SUOMESSA (1983) 35mm
Marja Pensala, ELSA (1982) 35mm
– näytöksen kolme muuta lyhytelokuvaa esitetään digitaalisina
Helsingin lyhytelokuvafestivaali

su 17.11.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Käytöskukkia
Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 1, YLPEYS (1967) 16mm
Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 3, HUOMAAVAISUUS (1967) 16mm
Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 4, AHNEUS (1967) 16mm
Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 5, LAISKUUS (1967) 16mm
Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 6, KATEUS (1967) 16mm
Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 7, SINISILMÄISYYS (1967) 16mm
Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 8, TURHAMAISUUS (1967) 16mm
Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 9, MURJOTUS (1967) 16mm
Heikki Partanen, KÄYTÖSKUKKA 10, KIIRE (1967) 16mm
Helsingin lyhytelokuvafestivaali

päivitykset 7.11.

2013

la 16.11.

10.00 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
Jaakko Talaskivi, HERRA HUU – JESTAPA JEPULIS PENIKAT SIPULIKS (1973) 35mm
Rokumentti

su 17.11.

13.00 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
D.A. Pennebaker & Chris Hegedus, JIMI PLAYS MONTEREY (1967/86) 35mm
Rokumentti

15.15 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
Jim Jarmusch, DEAD MAN (1995) 35mm
Rokumentti

päivitykset 4.11.

2013

ma 11.11.

18.30 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Jean Vigo, TARIS, ROI DE L’EAU (1931) 35mm
Jean Vigo, L’ATALANTE (1934) 35mm
Saarijärven elokuvaviikko

to 14.11.

20.00 Ylistaro (Seinäjoki) – Matin-Tupa (Puhelinkuja 4)
Veikko Aaltonen, JUOKSUHAUDANTIE (2004) 35mm
Filmiä ja valoa

pe 15.11.

19.00 Ii – Iin työväentalo (Pappilantie 1)
Brian De Palma, CARRIE (1976) 35mm
Iik!

00.15 Ii – Iin työväentalo (Pappilantie 1)
James Kenelm Clarke, HOUSE ON STRAW HILL (1976) 35mm
Iik!

la 16.11.

15.00 Ii – Iin työväentalo (Pappilantie 1)
Alvin Rakoff, DEATH SHIP (1980) 35mm
Iik!

17.00 Ii – Iin työväentalo (Pappilantie 1)
Robert Wiene, ORLACIN KÄDET (1925) 35mm
Iik!

20.00 Ylistaro (Seinäjoki) – Matin-Tupa (Puhelinkuja 4)
Aki Kaurismäki, PIDÄ HUIVISTA KIINNI, TATJANA! (1993) 35mm
Filmiä ja valoa

20.15 Saarijärvi – Saarijärven kaupungintalo, Saarijärvi-sali (Sivulantie 11)
Aki Kaurismäki, BOHEEMIELÄMÄÄ (1992) 35mm
Saarijärven elokuvaviikko

21.00 Ii – Iin työväentalo (Pappilantie 1)
Paul Morrissey, FLESH FOR FRANKENSTEIN (1973) 35mm
Iik!

23.00 Ii – Iin työväentalo (Pappilantie 1)
Paul Morrissey, BLOOD FOR DRACULA (1973) 35mm
Iik!

01.00 Ii – Iin työväentalo (Pappilantie 1)
Kannibaalien yö
Herb Robbins, THE WORM EATERS (1977) 35mm
Umberto Lenzi, EATEN ALIVE! (1980) 35mm
– näytöksen kolme muuta elokuvaa esitetään digitaalisina
Iik!

su 17.11.

10.00 Ylistaro (Seinäjoki) – Matin-Tupa (Puhelinkuja 4)
Jukka Virtanen, NOIN 7 VELJESTÄ (1968) 35mm
Filmiä ja valoa

ke 27.11.

17.30 Ylistaro – Matin-Tupa (Puhelinkuja 4)
Charles Chaplin, CHAPLININ POIKA (1921) 35mm
Filmiä ja valoa

päivitykset 1.11.

2013

to 14.11.

18.00 Helsinki – Malmitalo (Ala-Malmin tori 1)
Aki Kaurismäki, CALAMARI UNION (1985) 35mm

päivitykset 31.10.

2013

ma 18.11.

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Mihail Romm, LENIN LOKAKUUSSA (1937) 16mm
Lenin Visions – leniniläiset elokuvaviikot

la 23.11.

12.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Sergei Jutkevitš, KERTOMUKSIA LENINISTÄ (1958) 16mm
N. Levitski, LÄHELLÄ VENÄJÄÄ (1963) 16mm
Lenin Visions – leniniläiset elokuvaviikot

ma 25.11.

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Mihail Romm, LENIN 1918 (1939) 16mm
Lenin Visions – leniniläiset elokuvaviikot

la 30.11.

12.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Mark Donskoi, NADEZHDA (1973) 16mm
LENIN LONTOOSSA (1964) 16mm
Lenin Visions – leniniläiset elokuvaviikot

päivitykset 28.10.

2013

ke 30.10.

12.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Aki Kaurismäki, KAUAS PILVET KARKAAVAT (1996) 35mm
Iltatähti vilmivestivaali

päivitykset 26.10.

2013

pe 8.11.

22.00 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
Lucio Fulci, HOUSE BY THE CEMETERY (1981) 35mm
Cinemare

00.00 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
Paul Morrissey, FLESH FOR FRANKENSTEIN (1973) 35mm
Cinemare

01.50 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
Paul Morrissey, BLOOD FOR DRACULA (1973) 35mm
Cinemare

03.45 Joensuu – Elokuvateatterikeskus Tapio (Kauppakatu 27)
Herb Robbins, THE WORM EATERS (1977) 35mm
Cinemare

la 9.11.

18.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Robert Wiene, THE HANDS OF ORLAC (1925) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Cinemadrome

20.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Lucio Fulci, THE HOUSE BY THE CEMETERY (1981) 35mm
Cinemadrome

22.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Umberto Lenzi, EATEN ALIVE! (1980) 35mm
Cinemadrome

00.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Alvin Rakoff, DEATH SHIP (1980) 35mm
Cinemadrome

päivitykset 15.10.

2013

la 26.10.

16.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Michel Leclerc, LE NOM DES GENS (2010) 35mm

su 27.10.

16.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Jean Renoir, RANSKALAINEN CANCAN (1954) 35mm

päivitykset 10.10.

2013

ma 4.11.

18.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
Michel Leclerc, LE NOM DES GENS (2010) 35mm

päivitykset 9.10.

2013

la 12.10.

14.30 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Komedian klassikoita
Charles Chaplin, KULKURI (1915) 16mm
Charles Chaplin, CHAPLIN PANKISSA (1915) 16mm
James Parrott, TÄYDELLINEN PÄIVÄ 16mm
James Parrott, LAPSET (1930) 16mm

ma 14.10.

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Kamil Jarmatov, AASIAN AURINGON ALLA (1947) 16mm
TARUN LÄHTEILLÄ 16mm

ma 28.10.

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Eljor Ishmuhamedov, RAKASTUNEET (1968) 16mm
KAUPUNKI UZBEKISTANISSA (1964) 16mm
KOLMETOISTA PÄÄSKYÄ (1965) 16mm

ke 30.10.

17.45 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
Paul Morrissey, ANDY WARHOL’S FLESH FOR FRANKENSTEIN (1973) 35mm
Night Visions

22.00 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
Jari Halonen, JOULUBILEET (1996) 35mm
Night Visions

to 31.10.

17.00 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
Paul Morrissey, ANDY WARHOL’S BLOOD FOR DRACULA (1973) 35mm
Night Visions

19.15 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
Brian DePalma, CARRIE (1976) 35mm
Night Visions

pe 1.11.

21.00 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
James Kenelm Clarke, HOUSE ON STRAW HILL (1976) 35mm
Night Visions

la 2.11.

23.00 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
Walerian Borowczyk, TOHTORI JEKYLLIN NAISET (1981) 35mm
Night Visions

03.15 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
Umberto Lenzi, EATEN ALIVE! (1980) 35mm
Night Visions

05.15 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
Alvin Rakoff, DEATH SHIP (1980) 35mm
Night Visions

su 3.11.

09.15 Helsinki – Maxim (Kluuvikatu 1)
Aleksandr Ptuško, SAMPO (1959) 35mm
Night Visions

ti 5.11.

19.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
Jean Renoir, RANSKALAINEN CAN-CAN (1954) 35mm

ma 11.11.

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Kamil Jarmatov, VALLANKUMOUSRATSASTAJAT (1968) 16mm
NEUVOSTO-UZBEKISTAN (1981) 16mm

ti 12.11.

19.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
Jesús Franco, VERENHIMOINEN DRACULA (1970) 35mm

to 14.11.

18.00 Helsinki – Artova Kino (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Camilla Mickwitz, EMILIA JA NUKKE (1978) 16mm
Camilla Mickwitz, …JA SINUSTA TULEE PELLE (1985) 35mm
Camilla Mickwitz, MIMOSAN SYNTYMÄYÖ (1987) 35mm
Camilla Mickwitz, EMILIA JA KUNINGAS OSKARI (1978) 16mm

ma 18.11.

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Peter von Bagh 70 vuotta
Peter von Bagh, Pertti Maisala, Timo Linnasalo & Elina Katainen, VANHAN VALTAUS (1968) 16mm
Peter von Bagh & Pertti Maisala, POCKPICKET ELI KATKELMIA HELSINKILÄISEN PORVARISNUOREN ELÄMÄSTÄ (1968) 35mm
– näytöksen pääkuva on digitaalinen

ti 19.11.

19.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
Karel Zeman, PARONI MÜNCHAUSENIN USKOMATTOMAT SEIKKAILUT (1962) 35mm

20.30 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
Věra Chytilová, TUHATKAUNOKIT (1966) 35mm

ma 25.11.

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Hardi Volmer, KAIKKI NUO LENINIT (1997) 35mm

to 28.11.

18.00 Helsinki – Artova Kino (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Gabriela Pichler, SYÖDÄ, NUKKUA, KUOLLA (2012) 35mm

ma 2.12.

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Emanuele Crialese, TERRAFERMA (2011) 35mm

to 12.12.

18.00 Helsinki – Artova Kino (Jan-Magnus Janssonin aukio 1)
Päivi Hartzell, LUMIKUNINGATAR (1986) 35mm

päivitykset 3.10.

2013

la 26.10.

23.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Herk Harvey, CARNIVAL OF SOULS (1962) 35mm
Cinemadrome

KELLONAIKAMUUTOS
01.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Conor McMahon, STITCHES (2012) 35mm
Cinemadrome

päivitykset 27.9.

2013

ma 30.9.

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Andrei Mihalkov-Kontšalovski, ENSIMMÄINEN OPETTAJA (1965) 16mm
TSHINGIS AITMATOV (1973) 16mm

päivitykset 25.9.

2013

ke 25.9.

OHJELMISTOMUUTOS
21.30 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Sarah Polley, STORIES WE TELL (2012) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

to 26.9.

19.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Buster Keaton & Eddie Cline, BUSTER JA POLIISIPARAATI (1922) 16mm

la 26.10.

16.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Romain Goupil, LES MAINS EN L’AIR (2010) 35mm

su 27.10.

16.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Hervé Mimran & Géraldine Nakache, TOUT CE QUI BRILLE (2010) 35mm

ke 30.10.

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Michel Leclerc, LE NOM DES GENS (2010) 35mm

pe 1.11.

18.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Jean Renoir, RANSKALAINEN CANCAN (1954) 35mm

la 2.11.

17.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Hervé Mimran & Géraldine Nakache, TOUT CE QUI BRILLE (2010) 35mm

su 3.11.

17.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Romain Goupil, LES MAINS EN L’AIR (2010) 35mm

ke 6.11.

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Mikhaël Hers, MEMORY LANE (2010) 35mm

päivitykset 18.9.

2013

to 26.9.

18.00 Helsinki – Malmitalo (Ala-Malmin tori 1)
Dave Fleischer, KENKÄTALON LAPSET (1935) 16mm
Albert Lamorisse, PUNAINEN ILMAPALLO (1956) 16mm
Friz Freleng, POSSUJEN POLKKA (1943) 16mm

päivitykset 17.9.

2013

to 26.9.

21.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Buster Keaton & Clyde Bruckman, KENRAALI (1926) 16mm

ke 2.10.

16.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Gábor Body, KOIRAN YÖLAULU (1983) 35mm

to 3.10.

16.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Pál Sándor, DANIELIN JUNAMATKA (1982) 35mm

la 5.10.

18.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Béla Tarr & Ágnes Hranitzky, TORINON HEVONEN (2011) 35mm

ma 14.10.

16.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Michel Leclerc, LE NOM DES GENS (2010) 35mm

ke 16.10.

16.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Romain Goupil, LES MAINS EN L’AIR (2010) 35mm

to 17.10.

16.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Jean Renoir, RANSKALAINEN CANCAN (1954) 35mm

la 26.10.

21.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Conor McMahon, STITCHES (2012) 35mm
Cinemadrome

päivitykset 13.9.

2013

to 3.10.

18.00 Kuopio – Kino Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Robert Wiene, TOHTORI CALIGARIN KABINETTI (1919) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Kuopion Vilimit

la 5.10.

13.00 Kuopio – Kino Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Johanna Vuoksenmaa, NOUSUKAUSI (2003) 35mm
Kuopion Vilimit

päivitykset 9.9.

2013

ma 28.10.

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Jean Renoir, RANSKALAINEN CANCAN (1954) 35mm

päivitykset 8.9.

2013

ma 16.9.

21.15 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Zhamjangiin Buntar & Anatoli Bobrovski, PARONI UNGERNIN LOPPU (1968) 16mm

ma 30.9.

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Andrei Mihalkov-Kontšalovski, ENSIMMÄINEN OPETTAJA (1965) 16mm

ma 14.10.

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Kamil Jarmatov, AASIAN AURINGON ALLA (1947) 16mm

ma 21.10.

15.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Mikhaël Hers, MEMORY LANE (2010) 35mm

17.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Romain Goupil, LES MAINS EN L’AIR (2010) 35mm

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Michel Leclerc, LE NOM DES GENS (2010) 35mm

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Hervé Mimran & Géraldine Nakache, TOUT CE QUI BRILLE (2010) 35mm

ma 28.10.

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Eljer Tshmukamedov, RAKASTUNEET (1968) 16mm

ma 11.11.

21.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Kamil Jarmatov, VALLANKUMOUSRATSASTAJAT (1968) 16mm

päivitykset 6.9.

2013

pe 20.9.

16.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Pablo Larran, POST MORTEM (2010) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

18.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
Wolfgang Becker, GOODBYE LENIN (2003) 35mm
Territorial Cooperation Film Festival

18.30 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Toomas Hussar, MUSHROOMING (2012) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sarah Polley, STORIES WE TELL (2012) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

18.45 Helsinki – Dubrovnik (Eerikinkatu 11)
Armando Bo, THE LAST ELVIS (2012) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

21.30 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Kim Mordaunt, THE ROCKET (2013) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

la 21.9.

14.15 Helsinki – Kino Engel (Sofiankatu 4)
Sarah Polley, STORIES WE TELL (2012) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

16.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
Jonas Mekas, REMINESCENES OF A JOURNEY TO LITHUANIA (1972) 16mm
Territorial Cooperation Film Festival

18.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
Gabriel Axel, RANSKALAINEN ILLALLINEN (1987) 35mm
Territorial Cooperation Film Festival

18.30 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Keishi Otomo, RUROUNI KENSHIN (2012) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

20.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
Emir Kusturica, MUSTA KISSA, VALKOINEN KISSA (1998) 35mm
Territorial Cooperation Film Festival

21.30 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Toomas Hussar, MUSHROOMING (2012) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

su 22.9.

14.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Armando Bo, THE LAST ELVIS (2012) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

14.00 Turku – Logomo / Move 2 -sali (Köydenpunojankatu 12)
Theo Angelopoulos, IKUISUUS JA PÄIVÄ (1998) 35mm
Territorial Cooperation Film Festival

16.00 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Keishi Otomo, RUROUNI KENSHIN (2012) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

16.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sarah Polley, STORIES WE TELL (2012) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

18.30 Helsinki – Andorra (Eerikinkatu 11)
Pablo Larran, POST MORTEM (2010) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

ma 23.9.

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kim Mordaunt, THE ROCKET (2013) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

to 26.9.

21.30 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Sarah Polley, STORIES WE TELL (2012) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

pe 27.9.

21.30 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Pablo Larran, POST MORTEM (2010) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

la 28.9.

16.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
Keishi Otomo, RUROUNI KENSHIN (2012) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

18.45 Helsinki – Dubrovnik (Eerikinkatu 11)
Armando Bo, THE LAST ELVIS (2012) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

21.30 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Toomas Hussar, MUSHROOMING (2012) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

päivitykset 4.9.

2013

to 5.9.

18.00 Helsinki – Malmitalo (Ala-Malmintori 1)
Anastasia Lapsui & Markku Lehmuskallio, MATKA (2007) 35mm
– näytöksen toinen elokuva esitetään digitaalisena

la 7.9.

16.00 Perniö (Salo) – Perniön entinen kunnantalo (Lupajantie 1)
Tarja Lapila, JANNEN PELTO (1982) 16mm
Tarja & Timo Lapila, OPPIPOIKA (1984) 16mm

päivitykset 2.9.

2013

ma 16.9.

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Tran Anh Hung, NORWEGIAN WOOD (2010) 35mm

ma 14.10.

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Pedro Gonzáles-Rubio, MERELLE (2009) 35mm

ti 26.11.

19.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Jari Halonen, BACK TO THE USSR – TAKAISIN RYSSIIN (1992) 35mm

päivitykset 29.8.

2013

to 29.8.

21.00 Turku – Kirjakahvila (Brinkkalan sisäpiha, Vanha Suurtori 3)
Oudoimmat lyhytelokuvat
Christy Cabanne & John Emerson, THE MYSTERY OF THE LEAPING FISH (1916) 16mm
Robert Florey & Slavko Vorkapich, THE LIFE AND DEATH OF 9413 – A HOLLYWOOD EXTRA (1928) 16mm
Curt McDowell, SIAMESE TWIN PINHEADS (1972) 16mm
Jon Moritsugu, DER ELVIS (1986) 16mm
Ulkoilmanäytös

to 5.9.

21.00 Turku – Kirjakahvila (Brinkkalan sisäpiha, Vanha Suurtori 3)
Edgar G. Ulmer, DETOUR (1945) 16mm
Ulkoilmanäytös

pe 6.9.

20.00 Turku – Sirkkalan vanhan kasarmin sisäpiha (Kaivokatu 12)
Rupert Julian, THE PHANTOM OF THE OPERA (1925) 16mm
Ulkoilmanäytös
Kinokult

22.00 Turku – Sirkkalan vanhan kasarmin sisäpiha (Kaivokatu 12)
Leo McCarey, DUCK SOUP (1933) 16mm
Ulkoilmanäytös
Kinokult

la 7.9.

20.00 Turku – Sirkkalan vanhan kasarmin sisäpiha (Kaivokatu 12)
Piirretyt
Rudolf Ising, RED-HEADED BABY (1931) 16mm
Tex Avery, HOLLYWOOD STEPS OUT (1941) 16mm
Dave Fleischer, MINNIE THE MOOCHER (1932) 16mm
Dave Fleischer, POOR CINDERELLA (1934) 16mm
Norm McCabe, DAFFY DUCKAROO (1942) 16mm
Friz Freleng, YANKEE DOODLE DAFFY (1943) 16mm
Dave Fleischer, POPEYE THE SAILOR MEETS ALI BABA’S FORTY THIEVES (1937) 16mm
Ulkoilmanäytös
Kinokult

22.00 Turku – Sirkkalan vanhan kasarmin sisäpiha (Kaivokatu 12)
Kenneth Anger, SCORPIO RISING (1963) 16mm
Ulkoilmanäytös
Kinokult

22.30 Turku – Sirkkalan vanhan kasarmin sisäpiha (Kaivokatu 12)
Tod Browning, FREAKS (1932) 16mm
Ulkoilmanäytös
Kinokult

päivitykset 28.8.

2013

la 21.9.

15.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Béla Tarr, A TORINÓI LÓ (2011) 35mm

su 22.9.

15.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Bódy Gábor, KOIRAN YÖLAULU (1989) 35mm

la 28.9.

15.00 – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Sándor Pál, DANIELIN JUNAMATKA (1982) 35mm

su 29.9.

15.00 Lahti – Kino Iiris (Saimaankatu 12)
Béla Tarr, A TORINÓI LÓ (2011) 35mm

päivitykset 27.8.

2013

su 1.9.

KELLONAIKAMUUTOS
16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Riehakkaat mykät
Charles Chaplin, RANNALLA (1915) 35mm
Charles Chaplin, KAHLEKARKURI (1917) 35mm
Charles Chaplin, SIIRTOLAINEN (1917) 35mm
Säestetty mykkänäytös