HELSINGIN TULEVAT NÄYTÖKSET

    2018

    to 15.2.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Tengiz Abuladze, RUKOUS (1967) 35mm

    18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Charlotte Zwerin, THELONIOUS MONK: STRAIGHT NO CHASER (1988) 35mm

    20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Jean Renoir, HERRA LANGEN RIKOS (1935) 35mm

    pe 16.2.

    18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Wojciech Has, PARANTOLA TIIMALASIN POHJALLA (1973) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Claude Chabrol, SINIPARTA (1963) 35mm

    la 17.2.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Tengiz Abuladze, RUKOUS (1967) 35mm

    18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Wojciech Has, SARAGOSSAN SALAISUUS (1964) 35mm

    20.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Charlotte Zwerin, THELONIOUS MONK: STRAIGHT NO CHASER (1988) 35mm

    su 18.2.

    15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Wojciech Has, HIRTTOSILMUKKA (1957) 35mm

    16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Ted Berman & Richard Rich, HIIDENPATA (1985) 35mm

    ma 19.2.

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Jasujiro Ozu, PERHETARINA (1960) 35mm

    ti 20.2.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Eduard Grecner, LOHIKÄÄRMEEN PALUU (1967) 35mm

    ke 21.2.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Ivar Johansson, ELÄMÄÄ SUOMALAISMETSISSÄ (1947) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Tobe Hooper, THE TEXAS CHAINSAW MASSACRE 2 (1986) 35mm

    to 22.2.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Eliàš Havetta, VILLEJÄ LILJOJA (1972) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Claude de Givray, KOVAT KURVIT (1961) 35mm

    pe 23.2.

    19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Isänmaan puolustajien päivä
    Mihail Tumanishvili, ISKURYHMÄ (1985) 35mm

    20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Dario Argento, KUOLEMAN LINTU [katkelma] (1970) 35mm
    – näytöksen pääkuva esitetään digitaalisena

    21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Isänmaan puolustajien päivä
    Vladimir Braun, TERÄSKYNTÄJÄT (1954) 16mm

    la 24.2.

    16.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Yuen Woo-ping, SHAOLIN DRUNKARD (1983) 35mm

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Dusan Hanák, KUVIA MENNEESTÄ MAAILMASTA (1972) 35mm

    18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Frank Tashlin, VAARATTOMIA VAKOILIJOITA (1955) 35mm

    20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Tobe Hooper, THE TEXAS CHAINSAW MASSACRE 2 (1986) 35mm

    su 25.2.

    16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    AKU ANKAN JUHLAKARUSELLI (1986) 35mm
    – kooste, joka sisältää elokuvat HOW TO BE A SAILOR (Jack Kinney, 1943), PUSS CAFÉ (Charles A. Nichols, 1949), SOCIAL LION (Jack Kinney, 1954), CRAZY OVER DAISY (Jack Hannah, 1949), THREE BLIND MOUSKETEERS (David Hand, 1936), EARLY TO BED (Jack King, 1941), MORRIS THE MIDGET MOOSE (Jack Hannah, 1950), SEA SCOUTS (Dick Lundy, 1939), HOLD THAT POSE (Jack Kinney, 1950), HAWAIIAN HOLIDAY (Ben Sharpsteen, 1937) ja COLD TURKEY (Charles A. Nichols, 1951)

    ma 26.2.

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Asghar Farhadi, NADER JA SIMIN: ERO (2011) 35mm

    ti 27.2.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    KAVIn ulkomaiset pelastekopiot II: Taistelu editoriaalisesta kontrollista
    VALKOKANKAAN OPTINEN LELU: FILMILUUPPI (1900) 35mm
    KIERTUEKELA 1 (1896–1902) 35mm
    KIERTUEKELA 2 (1900–15) 35mm
    KIERTUEOHJELMASTA: KOHTAUKSIA KRISTUKSEN KÄRSIMYSNÄYTELMÄSTÄ (1898) 35mm
    KIERTUEOHJELMASTA: HAUTAJAISKULKUE (1898?) 35mm
    ELOKUVATEATTERIKELA SUOMEN ENSIMMÄISESTÄ ELOKUVATEATTERISTA (1905) 35mm
    MAAILMANKIERTUEEN KELOILTA: JEHOVAN TODISTAJIEN KANSAINVÄLISESTÄ KIERTUEOHJELMASTA (1905–14) 35mm
    Säestetty mykkänäytös

    ke 28.2.

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Ken Loach, NIMENI ON JOE (1998) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Dario Argento, INFERNO (1980) 35mm

    to 1.3.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Bill Forsyth, LOCAL HERO – KYLÄN SANKARI (1983) 35mm

    19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Moufida Tlatli, PALATSIN HILJAISUUS (1994) 35mm

    21.25 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Lynne Ramsay, RATCATCHER (1999) 35mm

    pe 2.3.

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Dario Argento, INFERNO (1980) 35mm

    la 3.3.

    16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Lynne Ramsay, RATCATCHER (1999) 35mm

    18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Bill Forsyth, LOCAL HERO – KYLÄN SANKARI (1983) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Ken Loach, NIMENI ON JOE (1998) 35mm

    su 4.3.

    16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Ron Clements, Burny Mattinson, David Michener & John Musker, BASIL HIIRI – MESTARIETSIVÄ [suom. versio] (1986) 35mm

    ti 6.3.

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    René Clément, KIELLETYT LEIKIT (1951) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Lawrence Kasdan, HUUMA (1981) 35mm

    ke 7.3.

    18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Frank Tashlin, HUOLETON HÄRKÄTAISTELIJA (1956) 35mm

    20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Lynne Ramsay, MORVERN CALLAR (2002) 35mm

    to 8.3.

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Jacques Becker, ÄLKÄÄ KOSKEKO..! (1953) 35mm

    19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Juliusz Machulski, SEKSMISJA (1984) 35mm

    pe 9.3.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    René Clément, KIELLETYT LEIKIT (1951) 35mm

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Lynne Ramsay, MORVERN CALLAR (2002) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Lawrence Kasdan, HUUMA (1981) 35mm

    la 10.3.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Frank Tashlin, HUOLETON HÄRKÄTAISTELIJA (1956) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Wes Craven, THE HILLS HAVE EYES 2 (1985) 35mm

    su 11.3.

    16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    George Scribner, OLIVER JA KUMPPANIT [suom. versio] (1988) 35mm

    20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Jacques Becker, ÄLKÄÄ KOSKEKO..! (1953) 35mm

    ma 12.3.

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Ridley Scott, BLADE RUNNER [The International Cut] (1982) 35mm

    ti 13.3.

    18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Steven Paul, SLAPSTICK (OF ANOTHER KIND) (1982) 35mm

    19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    George A. Romero, NIGHT OF THE LIVING DEAD (1968) 16mm

    20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Michel Gérard, JERRY SUPERKYTTÄNÄ (1984) 16mm

    ke 14.3.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    KAVIn ulkomaiset pelastekopiot III: Maailman suurin elokuvayhtiö Pathé
    UN MOMENT TRAGIQUE (1907) 35mm
    UN HOMME FORT (1907) 35mm
    LES ÉVÉNEMENTS AU MAROC (1907) 35mm
    Albert Capellani, LA VESTALE (1908) 35mm
    LES FILS DU GARDE-CHASSE (1909) 35mm
    Camille de Morlhon, SÉMIRAMIS (1910) 35mm
    CHASSE AUX CHIENS VOLANTS Á SUMATRA (1911) 35mm
    LA CHENILLE DE LA CAROTTE (1911) 35mm
    Georges Monca, PEKAN TUHKA (1913) 35mm
    Max Linder, LÄÄKÄRI VASTOIN TAHTOAAN (1917) 35mm
    Säestetty mykkänäytös ja luento

    19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    James Cameron, ALIENS – PALUU (1986) 35mm

    to 15.3.

    16.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Bertrand Tavernier, KATHERINE MORTENHOEN OSTETTU KUOLEMA (1979) 35mm

    19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    George A. Romero, NIGHT OF THE LIVING DEAD (1968) 16mm

    pe 16.3.

    19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Ferdinando Baldi, TEN ZAN: THE ULTIMATE FIGHTER (1988) 35mm

    su 18.3.

    15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    PRINSSI HODONG JA PRINSESSA RAKRANG [ven. versio] (1990) 35mm

    ma 19.3.

    18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    George Marshall, KOUKKU, SIIMA JA RUUMIS (1969) 16mm

    ke 21.3.

    19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Grigori Tšuhrai, TYTTÖ JA VANKI (1956) 35mm

    to 22.3.

    19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Alex Proyas, DARK CITY (1998) 35mm

    ke 28.3.

    18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Erotica Special: Cicciolina
    Riccardo Schicchi, CARNE BOLLENTE (1987) 35mm

    20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Erotica Special: Cicciolina
    Neri Parenti, JOHN TRAVOLTO – PARKETTIEN PARTAVEITSI (1979) 35mm

    to 29.3.

    18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Cecil B. DeMille, KUNINGASTEN KUNINGAS (1927) 16mm
    Kenneth Anger, SCORPIO RISING (1963) 16mm
    Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

    pe 30.3.

    18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    David Greene, GODSPELL (1973) 35mm
    Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

    20.30 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Richard Fleischer, BARABBAS (1961) 35mm
    Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

    su 1.4.

    15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Hugo Niebeling, JOHANNESPASSIO (1991) 35mm
    Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

    ma 9.4.

    19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Georgi Danelia, ROMANSSI MOSKOVASSA (1964) 35mm

    ke 11.4.

    19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Alfonso Cuarón, IHMISEN POJAT (2006) 35mm

    to 19.4.

    19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Mark Romanek, OLE LUONANI AINA (2010) 35mm

    su 22.4.

    15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Aleksandr Zarhi, RAKAS HUIMAPÄÄNI (1957) 35mm

    ti 22.5.

    19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    Erik Solbakken, VIHAN JUURET (1974) 35mm

    pe 20.7.

    19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
    D.W. Griffith, ABRAHAM LINCOLN (1930) 16mm