Suomen Filmikulttuuri ry.

HUOM! HUOM! HUOM! TÄMÄ ON VÄLIAIKAINEN TESTISIVU!
Varsinainen sivustomme löytyy osoitteesta http://www.filmikulttuuri.fi/

Tämän sivuston tarkoituksena on tiedottaa niistä elokuvanäytöksistä, jotka nykypäivän digitalisoidussa Suomessa yhä toteutetaan aitoina filmiesityksinä – eli heijastetaan 70mm:n, 35mm:n, 16mm:n tai 8mm:n filmiltä. Mikäli olet järjestämässä filmiesitystä tai tiedät tulevasta näytöksestä, kerro siitä meille lähettämällä sähköpostia osoitteeseen info[at]filmipyorii.net.

KAIKKI TULEVAT NÄYTÖKSET

2013

ke 14.8.

16.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Huston, PUNAINEN MYLLY (1952) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Béla Tarr, TORINON HEVONEN (2011) 35mm

22.30 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Julie Delpy, RANSKALAINEN VIIKONLOPPU (2011) 35mm
Ulkoilmanäytös

to 15.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Maurice Pialat, VAN GOGH (1991) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luchino Visconti, TIIKERIKISSA (1963) 35mm

22.15 Tampere – Kahvila Valo (Puutarhakatu 11)
Andrei Mihalkov-Kontšalovski, VANJA-ENO (1971) 16mm
Ulkoilmanäytös

22.30 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Julie Delpy, RANSKALAINEN VIIKONLOPPU (2011) 35mm
Ulkoilmanäytös

pe 16.8.

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Renoir, AAMIAINEN RUOHIKOLLA (1959) 35mm

17.00 Espoo – Kino Tapiola (Mäntyviita 2)
Giuseppe Bonito, PULCE IS NOT HERE (2012) 35mm
Espoon Ciné

22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Radu Mihaileanu, KONSERTTI (2009) 35mm
Ulkoilmanäytös

22.00 Nokia – Hinttalan museo (Nokian valtatie 5)
Edvin Laine, KULTAMITALIVAIMO (1947) 35mm
Ulkoilmanäytös

la 17.8.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Huston, PUNAINEN MYLLY (1952) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrew Niccol, GATTACA (1997) 35mm

21.45 Helsinki – Kansalaistori (Alvar Aallon kuja)
Woody Allen, VICKY CRISTINA BARCELONA (2008) 35mm
Ulkoilmanäytös

22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Radu Mihaileanu, KONSERTTI (2009) 35mm
Ulkoilmanäytös

23.00 Hämeenlinna – Linnapuisto, Keskiaikamarkkinat
Youssef Chahine, KOHTALO (1998) 35mm
Ulkoilmanäytös

su 18.8.

14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Errol Morris, JOHTOLANKA (1988) 35mm

16.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luchino Visconti, TIIKERIKISSA (1963) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Maurice Pialat, VAN GOGH (1991) 35mm

21.45 Helsinki – Kansalaistori (Alvar Aallon kuja)
Peter von Bagh, HELSINKI, IKUISESTI (2008) 35mm
Ulkoilmanäytös

22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Radu Mihaileanu, KONSERTTI (2009) 35mm
Ulkoilmanäytös

ma 19.8.

21.45 Helsinki – Kansalaistori (Alvar Aallon kuja)
Baz Luhrmann, MOULIN ROUGE (2001) 35mm
Ulkoilmanäytös

22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Radu Mihaileanu, KONSERTTI (2009) 35mm
Ulkoilmanäytös

ti 20.8.

16.45 Espoo – Espoon kulttuurikeskus, Tapiolasali (Kulttuuriaukio 2)
Marion Hänsel, TENDERNESS (2013) 35mm
Espoon Ciné

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Errol Morris, AJAN LYHYT HISTORIA (1992) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Steven Spielberg, E.T. (1982) 35mm

22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Radu Mihaileanu, KONSERTTI (2009) 35mm
Ulkoilmanäytös

ke 21.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter von Bagh, KREIVI (1971) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Errol Morris, SODAN OPPITUNNIT (2003) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Christian Mungiu, 4 KUUKAUTTA, 3 VIIKKOA, 2 PÄIVÄÄ (2007) 35mm

22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Radu Mihaileanu, KONSERTTI (2009) 35mm
Ulkoilmanäytös

to 22.8.

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jörn Donner, TÄÄLLÄ ALKAA SEIKKAILU (1965) 35mm
Jörn Donner, HAN – HON [jakso elokuvasta Stimulantia] (1967) 35mm
Jörkka-yö

22.00 Espoo – Näyttelykeskus WeeGee (Ahertajantie 5)
Richard Linklater, RAKKAUTTA ENNEN AAMUA (1995) 35mm
Ulkoilmanäytös
Espoon Ciné

22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Tom DiCillo, WHEN YOU’RE STRANGE (2009) 35mm
Ulkoilmanäytös

22.15 Tampere – Kahvila Valo (Puutarhakatu 11)
Vladimir Menshov: MOSKOVA EI USKO KYYNELIIN (1979) 16mm
Ulkoilmanäytös

23.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jörn Donner, MUSTAA VALKOISELLA (1968) 35mm
Jörkka-yö

02.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jörn Donner, Jaakko Talaskivi & Erkki Seiro, PERKELE! KUVIA SUOMESTA (1971) 35mm
Jörkka-yö

04.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jörn Donner, SIXTYNINE 69 (1969) 35mm
Jörkka-yö

pe 23.8.

06.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jörn Donner, NAISENKUVIA (1970) 35mm
Jörn Donner, AAMUA KAUPUNGISSA (1954) 35mm
Jörkka-yö

09.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Josif Heifits, NAINEN RANNALTA (1960) 35mm
Novelli ja elokuva -seminaari

13.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jan Nemec, YÖN TIMANTIT (1964) 35mm
Novelli ja elokuva -seminaari

17.00 Espoo – Espoon kulttuurikeskus, Tapiolasali (Kulttuuriaukio 2)
Marion Hänsel, TENDERNESS (2013) 35mm
Espoon Ciné

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Christian Mungiu, 4 KUUKAUTTA, 3 VIIKKOA, 2 PÄIVÄÄ (2007) 35mm

19.30 Rauma – Domino Nightclub (Valtakatu 5)
Olli Soinio, KUUTAMOSONAATTI (1988) 35mm
Blue Sea Film Festival

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Errol Morris, JOHTOLANKA (1988) 35mm

22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Robert Guédiguian, KILIMANJARON LUMET (2011) 35mm
Ulkoilmanäytös

la 24.8.

09.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Max Ophüls, LEMMENUNELMA (1952) 35mm
Novelli ja elokuva -seminaari

12.00 Rauma – Domino Nightclub (Valtakatu 5)
Erkki Karu, KUN ISÄLLÄ ON HAMMASSÄRKY (1923) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Blue Sea Film Festival

14.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Nyrki Tapiovaara & Hugo Hytönen, MIEHEN TIE (1940) 35mm

16.30 Rauma – Domino Nightclub (Valtakatu 5)
Aki Kaurismäki, CALAMARI UNION (1985) 35mm
Blue Sea Film Festival

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Errol Morris, AJAN LYHYT HISTORIA (1992) 35mm

18.00 Rauma – Domino Nightclub (Valtakatu 5)
Matti Ijäs, RÄPSY JA DOLLY ELI PARIISI ODOTTAA… (1990) 35mm
Blue Sea Film Festival

18.30 Kerimäki – Kalastajatilan alue (Puruvedentie 65)
Toivo Särkkä, VAIVAISUKON MORSIAN (1944) 35mm
Ulkoilmanäytös

19.45 Rauma – Domino Nightclub (Valtakatu 5)
Jim Jarmusch, NIGHT ON EARTH (1991) 35mm
Blue Sea Film Festival

22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Robert Guédiguian, KILIMANJARON LUMET (2011) 35mm
Ulkoilmanäytös

su 25.8.

14.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Nyrki Tapiovaara, VARASTETTU KUOLEMA (1938) 35mm

15.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Steven Spielberg, E.T. (1982) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Huston, MUISTOT (1987) 35mm

18.15 Espoo – Kino Tapiola (Mäntyviita 2)
Giuseppe Bonito, PULCE IS NOT HERE (2012) 35mm
Espoon Ciné

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Errol Morris, SODAN OPPITUNNIT (2003) 35mm

22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Robert Guédiguian, KILIMANJARON LUMET (2011) 35mm
Ulkoilmanäytös

ma 26.8.

22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Robert Guédiguian, KILIMANJARON LUMET (2011) 35mm
Ulkoilmanäytös

ti 27.8.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Godfrey Reggio, KOYAANISQATSI (1982) 35mm

19.00 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Aki Kaurismäki, JUHA (1999) 35mm
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Steven Lisberger, TRON (1982) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jan Nemec, YÖN TIMANTIT (1964) 35mm

22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Robert Guédiguian, KILIMANJARON LUMET (2011) 35mm
Ulkoilmanäytös

ke 28.8.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Godfrey Reggio, POWAQQATSI (1988) 35mm

22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Robert Guédiguian, KILIMANJARON LUMET (2011) 35mm
Ulkoilmanäytös

to 29.8.

19.00 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Aki Kaurismäki, JUHA (1999) 35mm
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Max Ophüls, LEMMENUNELMA (1952) 35mm

22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Robert Guédiguian, KILIMANJARON LUMET (2011) 35mm
Ulkoilmanäytös

pe 30.8.

19.00 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Sam Wood, KALLIOIDEN JA SALAKARIEN OHI (1922) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erik Blomberg, KUN ON TUNTEET (1954) 35mm

21.00 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Ernst Lubitsch, MADAME DUBARRY – KUNINKAAN JALKAVAIMO (1919) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Godfrey Reggio, KOYAANISQATSI (1982) 35mm

22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Wong Kar Wai, DAYS OF BEING WILD (1990) 35mm
Ulkoilmanäytös

la 31.8.

12.00 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Urban Gad, DIE ARME JENNY (1912) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

13.30 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Mauritz Stiller, KÄRLEK OCH JOURNALISTIK (1916) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

14.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Roland af Hällström, POIKA ELI KESÄÄNSÄ (1955) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Huston, MUISTOT (1987) 35mm

17.30 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
G. W. Pabst, KADOTETUN PÄIVÄKIRJA (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Godfrey Reggio, POWAQQATSI (1988) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Steven Lisberger, TRON (1982) 35mm

22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Wong Kar Wai, DAYS OF BEING WILD (1990) 35mm
Ulkoilmanäytös

su 1.9.

14.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Matti Kassila, ELOKUU (1956) 35mm

16.00 Forssa – Elävienkuvien teatteri (Keskuskatu 1)
Teuvo Puro & Jussi Snellman, ANNA-LIISA (1922) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Forssan mykkäelokuvafestivaalit

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Josif Heifits, NAINEN RANNALTA (1960) 35mm

22.00 Helsinki – Kesäkino Engel (Aleksanterinkatu 26)
Wong Kar Wai, DAYS OF BEING WILD (1990) 35mm
Ulkoilmanäytös

ti 3.9.

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, RASHOMON – PAHOLAISEN TEMPPELI (1950) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, VIRIDIANA (1961) 35mm

ke 4.9.

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bernardo Bertolucci, FASISTI (1970) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ang Lee, BROKEBACK MOUNTAIN (2005) 35mm

to 5.9.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George Stevens, PAIKKA AURINGOSSA (1951) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, RASHOMON – PAHOLAISEN TEMPPELI (1950) 35mm

pe 6.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Epstein, USHERIN TALON HÄVIÖ (1928) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, VIRIDIANA (1961) 35mm

20.00 Orivesi – Taiston talo (Asematie 9)
Jari Halonen, BACK TO THE USSR – TAKAISIN RYSSIIN (1992) 35mm
Reikäreuna

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, RASHOMON – PAHOLAISEN TEMPPELI (1950) 35mm

la 7.9.

16.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bernardo Bertolucci, FASISTI (1970) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ang Lee, BROKEBACK MOUNTAIN (2005) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Epstein, USHERIN TALON HÄVIÖ (1928) 35mm

su 8.9.

14.00 Orivesi – Taiston talo (Asematie 9)
Jouko Aaltonen, KUSUM (2000) 35mm
Reikäreuna

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hannu Peltomaa, TAIKAPELI (1984) 35mm

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George Stevens, PAIKKA AURINGOSSA (1951) 35mm

19.00 Orivesi – Taiston talo (Asematie 9)
Valentin Vaala, IHMISET SUVIYÖSSÄ (1948) 35mm
Reikäreuna

ti 10.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, JUNO AND THE PAYCOCK (1929) 35mm

18.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michelangelo Antonioni, SEIKKAILU (1960) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, LOS OLVIDADOS (1950) 35mm

ke 11.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Nyrki Tapiovaara, VARASTETTU KUOLEMA (1938) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joe Dante, EXPLORERS – TUTKIMUSMATKAILIJAT (1985) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, SALÒ ELI SODOMAN 120 PÄIVÄÄ (1975) 35mm

to 12.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, KIEROA PELIÄ (1931) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luchino Visconti, LUDWIG II [lyhyt versio] (1972) 35mm

pe 13.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Victor Sjöström, AJOMIES (1921) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, LOS OLVIDADOS (1950) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michelangelo Antonioni, SEIKKAILU (1960) 35mm

la 14.9.

13.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erkki Kurenniemi, TAVOITELTU KAUNOTAR (1967) 16mm
Citizen Peter -seminaari

14.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter von Bagh & Pertti Maisala, POCKPICKET – KATKELMIA HELSINKILÄISEN PORVARISNUOREN ELÄMÄSTÄ (1967) 35mm
Citizen Peter -seminaari

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ingmar Bergman, VIETTELYSTEN ILTA (1953) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joe Dante, EXPLORERS – TUTKIMUSMATKAILIJAT (1985) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pier Paolo Pasolini, SALÒ ELI SODOMAN 120 PÄIVÄÄ (1975) 35mm

su 15.9.

14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter von Bagh, ASEMA (1989) 16mm
Citizen Peter -seminaari

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Olle Hellbom, VAAHTERAMÄEN EEMELI (1971) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luchino Visconti, LUDWIG II [lyhyt versio] (1972) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, EPÄILTYNÄ MURHASTA (1930) 35mm

ti 17.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras, INDIA SONG (1974) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Orson Welles, V NIINKUIN VÄÄRENNÖS (1973) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ridley Scott, BLADE RUNNER [The International Cut] (1982) 35mm

ke 18.9.

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Orson Welles, V NIINKUIN VÄÄRENNÖS (1973) 35mm

to 19.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Venäläinen kinokonsertti
Jevgeni Bauer, KUOLEVA JOUTSEN (1916) 35mm
Jegveni Bauer, ONNEN TÄHDEN (1917) 35mm
Władysław Starewicz, HEINÄSIRKKA JA MUURAHAINEN (1913) 35mm
Säestetty mykkänäytös

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marguerite Duras, INDIA SONG (1974) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ridley Scott, BLADE RUNNER [The International Cut] (1982) 35mm

to 26.9.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Eisenstein, PANSSARILAIVA POTEMKIN [Shostakovitsh-versio 1976] (1925) 35mm

su 29.9.

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Woody Allen, RADIO DAYS (1987) 35mm

ti 1.10.

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, PAKO NEW YORKISTA (1981) 35mm

ke 2.10.

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pierre Étaix, NAISTA METSÄSTÄMÄSSÄ (1962) 35mm
Pierre Étaix, RUPTURE (1961) 35mm

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ivan Reitman, GHOSTBUSTERS – HAAMUJENGI (1984) 35mm

to 3.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Lev Kuleshov, LAIN MUKAAN (1926) 35mm
– näytös sisältää lyhyen digitaalisen alkukuvan

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pierre Etaix, JO-JO (1965) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Glauber Rocha, ANTONIO DAS MORTES (1969) 35mm

pe 4.10.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Laughton, RÄSYNUKKE (1955) 35mm

la 5.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pierre Étaix, NAISTA METSÄSTÄMÄSSÄ (1962) 35mm
Pierre Étaix, RUPTURE (1961) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Glauber Rocha, ANTONIO DAS MORTES (1969) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ivan Reitman, GHOSTBUSTERS – HAAMUJENGI (1984) 35mm

su 6.10.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Olle Hellbom, VAAHTERAMÄEN EEMELI (1971) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pierre Étaix, JO-JO (1965) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Roman Polański, KAKSI MIESTÄ JA KAAPPI (1957) 35mm
Ion Popescu-Gopo, KOHTI KUUTA (1963) 35mm

ti 8.10.

16.00 Jyväskylä – Jyväskylän kaupunginkirjasto, Minnansali (Vapaudenkatu 39–41)
Mykkäelokuvailta: Arkistojen aarteita
SUOMEN NUORISOSEURAVÄKI JUHLII (1947) 16mm
– näytöksen seitsemän muuta lyhytelokuvaa esitetään digitaalisina
Säestetty mykkänäytös

18.00 Jyväskylä – Jyväskylän kaupunginkirjasto, Minnansali (Vapaudenkatu 39–41)
Mykkäelokuvailta: Arkistojen aarteita
SUOMEN NUORISOSEURAVÄKI JUHLII (1947) 16mm
– näytöksen seitsemän muuta lyhytelokuvaa esitetään digitaalisina
Säestetty mykkänäytös

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, PARRASVALOT (1952) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Zemeckis, PALUU TULEVAISUUTEEN (1985) 35mm

ke 9.10.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pierre Étaix, AS LONG AS YOU’RE HEALTHY (1965) 35mm
Pierre Étaix, HAPPY ANNIVERSARY (1962) 35mm
Pierre Étaix, FEELING GOOD (1966) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, PIANO (1993) 35mm

to 10.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Boris Barnet, TALO TRUBNAJALLA (1928) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pierre Étaix, HASSU HAAVEILIJA (1969) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michelangelo Antonioni, PUNAINEN ERÄMAA (1964) 35mm

pe 11.10.

09.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Chaplin, PARRASVALOT (1952) 35mm
Elokuva ja psyyke -symposium

15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jane Campion, PIANO (1993) 35mm
Elokuva ja psyyke -symposium

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Boris Barnet, TALO TRUBNAJALLA (1928) 35mm

la 12.10.

09.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Mulligan, KUKA SURMAISI SATAKIELEN? (1962) 35mm
Elokuva ja psyyke -symposium

15.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wong Kar-wai, IN THE MOOD FOR LOVE (2000) 35mm
Elokuva ja psyyke -symposium

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pierre Étaix, AS LONG AS YOU’RE HEALTHY (1965) 35mm
Pierre Étaix, HAPPY ANNIVERSARY (1962) 35mm
Pierre Étaix, FEELING GOOD (1966) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Zemeckis, PALUU TULEVAISUUTEEN (1985) 35mm

su 13.10.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Olle Hellbom, EEMELI JA POSSURESSU (1973) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pierre Étaix, HASSU HAAVEILIJA (1969) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Luchino Visconti, INTOHIMO JA VÄKIVALTA (1974) 35mm

ti 15.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pierre Étaix, LAND OF MILK AND HONEY (1971) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aki Kaurismäki, LE HAVRE (2011) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, IKIRU – TUOMITTU (1952) 35mm

ke 16.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Dokumentin ytimessä 72: Suomen elokuvasäätion dokumenttiprojekti 1988-89
Lasse Naukkarinen, NAUTAVAELLUS (1988) 35mm
Jaakko Talaskivi, HELSINKI-KATSAUS (1988) 35mm
Sakari Rimminen, KOIRANKAKKA – AIKAMME TRAGEDIA (1989) 35mm
Esa Illi, MIKÄ-MIKÄ-MAA (1988) 35mm
Noora Männistö & Iikka Vehkalahti, PORILAINEN SINAPILLA (1988) 35mm
Ville Suhonen, VIIMEINEN KAUPUNGINOSA (1989) 35mm
Pekka Uotila, SIGHTSEEING (1989) 35mm
Antti Peippo, VALTAKUNNAN SYDÄN (1989) 35mm

21.25 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stewart Raffill, MAC JA MINÄ (1988) 35mm

to 17.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Grigori Kozintsev & Leonid Trauberg, MAKSIMIN NUORUUS (1934) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vittorio De Sica, SCIUSCIÀ – VIATTOMAT (1946) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Mulligan, KUIN SURMAISI SATAKIELEN (1962) 35mm

pe 18.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aki Kaurismäki, LE HAVRE (2011) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pierre Étaix, LAND OF MILK AND HONEY (1971) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wong Kar-wai, IN THE MOOD FOR LOVE (2000) 35mm

la 19.10.

10.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mike Nichols, CHARLIE WILSONIN SOTA (2007) 35mm
Sodan ja rauhan elokuvat – Sadankomitean juhlaseminaari

14.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mohsen Makhmalbaf, KANDAHAR – AURINKO KUUN TAKANA (2001) 35mm
Sodan ja rauhan elokuvat – Sadankomitean juhlaseminaari

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Matti Kassila, KOMISARIO PALMUN EREHDYS (1960) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Grigori Kozintsev & Leonid Trauberg, MAKSIMIN NUORUUS (1934) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Stewart Raffill, MAC JA MINÄ (1988) 35mm

su 20.10.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Olle Hellbom, EEMELI JA POSSURESSU (1973) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vittorio De Sica, SCIUSCIÀ – VIATTOMAT (1946) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Claude de Givray, KOVAT KURVIT (1961) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michelangelo Antonioni, PUNAINEN ERÄMAA (1964) 35mm

ti 22.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Machin, LE MANOIR DE LA PEUR (1927) 35mm
Edouard-Emile Violet, LA MAIN (1920) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Matti Kassila, KAASUA, KOMISARIO PALMU! 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wes Anderson, BOTTLE ROCKET (1996) 35mm

ke 23.10

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mario Mercier & Bepi Fontana, LA GOULVE (1972) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wes Anderson, RUSHMORE (1998) 35mm

to 24.10.

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wong Kar-wai, IN THE MOOD FOR LOVE (2000) 35mm

pe 25.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wes Anderson, BOTTLE ROCKET (1996) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Machin, LE MANOIR DE LA PEUR (1927) 35mm
Edouard-Emile Violet, LA MAIN (1920) 35mm
Säestetty mykkänäytös

la 26.10

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wes Anderson, RUSHMORE (1998) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Akira Kurosawa, IKIRU – TUOMITTU (1952) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mario Mercier & Bepi Fontana, LA GOULVE (1972) 35mm

su 27.10.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Juri Norsteinin animaatioita
Ivan Ivanov-Vano & Juri Norstein, VUODENAJAT (1969) 35mm
Ivan Ivanov-Vano & Juri Norstein, KERZHENETSIN TAISTELU (1971) 35mm
Juri Norstein, HAIKARA JA KURKI (1974) 35mm
Juri Norstein, SIILI SUMUSSA (1975) 35mm
Juri Norstein, SATUJEN SATU (1979) 35mm
Juri Norstein, KETTU JA JÄNIS (1973) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Marco Ferreri, ÄLÄ KOSKE VALKOISEEN NAISEEN (1974) 35mm

ti 29.10.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, ELEFANTTIMIES (1980) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mike Nichols, CHARLIE WILSONIN SOTA (2007) 35mm

ke 30.10.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, VIRIDIANA (1961) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wes Anderson, THE ROYAL TENENBAUMS (2001) 35mm

to 31.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Bondartshuk, IHMISEN KOHTALO (1959) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vittorio De Sica, MILANON IHME (1951) 35mm

20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, ELEFANTTIMIES (1980) 35mm

pe 1.11.

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mike Nichols, CHARLIE WILSONIN SOTA (2007) 35mm

la 2.11

12.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pete Docter, MONSTERIT OY (2001) 35mm
puhumme suomea

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wes Anderson, THE ROYAL TENENBAUMS (2001) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Bondartshuk, IHMISEN KOHTALO (1959) 35mm

20.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, ELEFANTTIMIES (1980) 35mm

su 3.11.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ulrika Bengts, IRIS (2011) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vittorio De Sica, MILANON IHME (1951) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Maunu Kurkvaara, ROTTASOTA (1968) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sergei Eisenstein, PANSSARILAIVA POTEMKIN (1925) 35mm
Shostakovitsh-versio (1976)

ma 4.11.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Le Film d’Art
André Calmettes & Charles Le Bargy, L’ASSASSINAT DU DUC DE GUISE (1908) 35mm
André Calmettes & Charles Le Bargy, LE RETOUR D’ULYSSE (1909) 35mm
Georges Berr, L’ENFANT PRODIGUE (1909) 35mm
Henri Cain, MIREILLE (1909) 35mm
Charles Decroix & Max Linder, UNE CONQUÈTE (1909) 35mm
Julien Clément, MOINES ET GUERRIERS (1909) 35mm

ti 5.11.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ranskalainen elokuvafantasia
Ousmane Sembene, ALBOURAH (1964) 35mm
Ladislas Starevitch, FLEUR DE FOUGÈRE (1949) 35mm
Henri Cerutti, LE PETIT POUCET (1941) 35mm
Albert Capillani, LE CHAT BOTTÉ (1908) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wes Anderson, THE DARJEELING LIMITED (2007) 35mm

ke 6.11.

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, PAKO NEW YORKISTA (1981) 35mm

to 7.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Mihalkov-Kontšalovski, ENSIMMÄINEN OPETTAJA (1965) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vittorio De Sica, UMBERTO D – ELÄMÄN VANKI (1952) 35mm

pe 8.11.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Boro Draskovic, VUKOVAR – OLIPA KERRAN MAA (1994) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wes Anderson, THE DARJEELING LIMITED (2007) 35mm

la 9.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vittorio De Sica, UMBERTO D – ELÄMÄN VANKI (1952) 35mm

19.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
Renny Harlin, CLIFFHANGER – KUILUN PARTAALLA (1993) 70mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Mihalkov-Kontšalovski, ENSIMMÄINEN OPETTAJA (1965) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jeannot Szwarc, SUPERGIRL (1984) 35mm

su 10.11.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ranskalainen elokuvafantasia
Ousmane Sembene, ALBOURAH (1964) 35mm
Ladislas Starevitch, FLEUR DE FOUGÈRE (1949) 35mm
Henri Cerutti, LE PETIT POUCET (1941) 35mm
Albert Capillani, LE CHAT BOTTÉ (1908) 35mm

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Giovanni Pastrone, CABIRIA [Vuoden 1931 restauroitu musiikkiversio] (1914) 35mm

18.00 Helsinki – Bio Rex (Mannerheimintie 22-24)
Julija Solntseva, LIEKEHTIVÄN TAIVAAN ALLA (1961) 70mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Jean Renoir, KARKAILEVA KORPRAALI (1962) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Boro Draskovic, VUKOVAR – OLIPA KERRAN MAA (1994) 35mm

ma 11.11.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
August Blom, ATLANTIS (1913) 35mm

ti 12.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mohsen Makhmalbaf, KANDAHAR – AURINKO KUUN TAKANA (2001) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
André Farwagi, LE TEMPS DE MOURIR (1970) 35mm

ke 13.11.

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Renoir, TOHTORI CORDELIERIN TESTAMENTTI (1959) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Hughes, LISA – UNELMIEN NAINEN (1985) 35mm

to 14.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Juri Norsteinin animaatioita
Ivan Ivanov-Vano & Juri Norstein, VUODENAJAT (1969) 35mm
Ivan Ivanov-Vano & Juri Norstein, KERZHENETSIN TAISTELU (1971) 35mm
Juri Norstein, HAIKARA JA KURKI (1974) 35mm
Juri Norstein, SIILI SUMUSSA (1975) 35mm
Juri Norstein, SATUJEN SATU (1979) 35mm
Juri Norstein, KETTU JA JÄNIS (1973) 35mm

pe 15.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mohsen Makhmalbaf, KANDAHAR – AURINKO KUUN TAKANA (2001) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
André Farwagi, LE TEMPS DE MOURIR (1970) 35mm

la 16.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Renoir, TOHTORI CORDELIERIN TESTAMENTTI (1959) 35mm

21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Hughes, LISA – UNELMIEN NAINEN (1985) 35mm

su 17.11.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Charles Reisner, STEAMBOAT BILL, JR. (1928) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
David Cronenberg, KYLMÄT VÄREET (1975) 35mm

ma 18.11.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Victor Sjöström, LAINSUOJATTOMAT [V:n 1989 värisävytetty laitos, jossa musiikki] (1918) 35mm

ti 19.11.

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tony Gatlif, GADJO DILO – MUUKALAINEN (1997) 35mm

21.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abram Room, SÄNKY JA SOHVA (1927) 35mm

ke 20.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter von Bagh, VUOSI 1939 (1993) 16mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Jessua, SHOKKIKÄSITTELY (1972) 35mm

to 21.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vasili Pitshul, PIKKU VEERA (1988) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wes Anderson, KEKSELIÄS KETTU (2009) 35mm

pe 22.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Abram Room, SÄNKY JA SOHVA (1927) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tony Gatlif, GADJO DILO – MUUKALAINEN (1997) 35mm

la 23.11.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alain Jessua, SHOKKIKÄSITTELY (1972) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vasili Pitshul, PIKKU VEERA (1988) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Willard Huyck, HOWARD – UUDEN AJAN SANKARI (1986) 35mm

su 24.11.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wes Anderson, KEKSELIÄS KETTU (2009) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Sergei Jutkevitš, LENIN PUOLASSA (1965) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Victor Sjöström, LAINSUOJATTOMAT [V:n 1989 värisävytetty laitos, jossa musiikki] (1918) 35mm

ma 25.11.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fritz Lang, TRI MABUSE – IHMISPETO [Leiser–Atlas-versio 1964] (1922) 35mm

ti 26.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Leonard Keigel, LA DAME DE PIQUE (1965) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bigas Luna, BILBAO – UNELMA ILMAN SIIPIÄ (1978) 35mm

ke 27.11.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pierre Philippe, MIDI MINUIT (1969) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luis Buñuel, LOS OLVIDADOS (1950) 35mm

to 28.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aleksei Balabanov, VELI 2 (2000) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Henson, LABYRINTTI (1986) 35mm

pe 29.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bigas Luna, BILBAO – UNELMA ILMAN SIIPIÄ (1978) 35mmw

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Leonard Keigel, LA DAME DE PIQUE (1965) 35mm

la 30.11.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aleksei Balabanov, VELI 2 (2000) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pierre Philippe, MIDI MINUIT (1969) 35mm

su 1.12.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jim Henson, LABYRINTTI (1986) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fritz Lang, TRI MABUSE – RIKOSTEN PYÖRTEISSÄ [Leiser–Atlas-versio 1964] (1922) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Dziga Vertov, LENINILÄINEN KINOPRAVDA NO 21 (1925) 35mm
Dziga Vertov, KOLME LAULUA LENINISTÄ (1934) 35mm

ma 2.12.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alan Crosland, JAZZLAULAJA (1927) 35mm

ti 3.12.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Autant-Lara, SYLVIE ET LE FANTÔME (1945) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bigas Luna, LULU (1990) 35mm

ke 4.12.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tony Gatlif, KORKORO (2009) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Schrader, KISSAIHMISET (1982) 35mm

to 5.12.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alan Crosland, JAZZLAULAJA (1927) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, 39 ASKELTA (1935) 35mm

pe 6.12.

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Autant-Lara, SYLVIE ET LE FANTÔME (1945) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bigas Luna, LULU (1990) 35mm

la 7.12.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tony Gatlif, KORKORO (2009) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Schrader, KISSAIHMISET (1982) 35mm

su 8.12.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, 39 ASKELTA (1935) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
Aki Kaurismäki, ROCKY VI (1986) 35mm
Sylvester Stallone, ROCKY IV (1985) 35mm

ma 9.12.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mervyn LeRoy, GOLD DIGGERS OF 1933 (1933) 35mm

ti 10.12.

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, WALTZES FROM VIENNA (1934) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tony Gatlif, LATCHO DROM – MATKALLA (1993) 35mm

ke 11.12.

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tony Scott, THE HUNGER (1983) 35mm

to 12.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Renoir, HERRA LANGEN RIKOS (1936) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, JAMAICA INNIN RANTAROSVOT (1939) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bigas Luna, KINKKUA, KINKKUA (1992) 35mm

pe 13.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mervyn LeRoy, GOLD DIGGERS OF 1933 (1933) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bigas Luna, KINKKUA, KINKKUA (1992) 35mm

la 14.12.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tony Gatlif, LATCHO DROM – MATKALLA (1993) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tony Scott, THE HUNGER (1983) 35mm

su 15.12.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Renoir, HERRA LANGEN RIKOS (1936) 35mm

18.00 Jyväskylä – Dynamon auditorio (Piippukatu 2)
John Ford, WAGONMASTER – RAJAROSVOJEN VOITTAJA (1950) 35mm

ti 17.12.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchock, RICH AND STRANGE (1931) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bigas Luna, KULTAISET MUNAT (1993) 35mm

ke 18.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter von Bagh lyhyesti
Peter von Bagh, PÄIVÄ KARL MARXIN HAUDALLA (1983) 16mm
– näytöksen kolme muuta lyhytelokuvaa esitetään digitaalisina

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joel Schumacher, THE LOST BOYS (1987) 35mm

to 19.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Henry Selick, PAINAJAINEN ENNEN JOULUA (1993) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchock, MIES JOKA TIESI LIIKAA (1934) 35mm

pe 20.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fritz Lang, TRI MABUSE – IHMISPETO [Leiser–Atlas-versio 1964] (1922) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, NUMBER SEVENTEEN (1932) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bigas Luna, KULTAISET MUNAT (1993) 35mm

la 21.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fritz Lang, TRI MABUSE – RIKOSTEN PYÖRTEISSÄ [Leiser–Atlas-versio 1964] (1922) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joel Schumacher, THE LOST BOYS (1987) 35mm

su 22.12.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Kaisa Rastimo, HEINÄHATTU JA VILTTITOSSU (2002) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, MIES JOKA TIESI LIIKAA (1934) 35mm

ma 23.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, SALAINEN ASIAMIES (1936) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bigas Luna, TISSI JA KUU (1994) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Henry Selick, PAINAJAINEN ENNEN JOULUA (1993) 35mm

ke 25.12.

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, PERHETARINA (1961) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joe Dante, RIIVIÖT (1984) 35mm

to 26.12.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tony Gatlif, VENGO (2000) 35mm

17.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, SABOTAASI (1936) 35mm

pe 27.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michelangelo Antonioni, SEIKKAILU (1960) 35mm

19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, SALAINEN ASIAMIES (1936) 35mm

la 28.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, PERHETARINA (1961) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joe Dante, RIIVIÖT (1984) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bigas Luna, TISSI JA KUU (1994) 35mm

su 29.12.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Walt Disney & Ben Sharpsteen, DUMBO (1941) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, SABOTAASI (1936) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tony Gatlif, VENGO (2000) 35mm

ma 30.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, NUORI JA VIATON (1937) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bigas Luna, MEREN ÄÄNI (2001) 35mm

2014

ke 1.1.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roman Polanski, INHO (1965) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, PEILI (1975) 35mm

to 2.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, NAINEN KATOAA (1938) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Yasujiro Ozu, PERHETARINA (1961) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, SÄPINÄÄ CHINATOWNISSA (1986) 35mm

pe 3.1.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, NUORI JA VIATON (1937) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bigas Luna, MEREN ÄÄNI (2001) 35mm

la 4.1.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, PEILI (1975) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roman Polanski, INHO (1965) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Carpenter, SÄPINÄÄ CHINATOWNISSA (1986) 35mm

su 5.1.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Walt Disney & Ben Sharpsteen, DUMBO (1941) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfred Hitchcock, NAINEN KATOAA (1938) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrei Tarkovski, PEILI (1975) 35mm